HEEL TEXEL WEET HET -■/ Voor de Lange Avonden. f m Als het staat in de Texelsche Courant. NELLIE. I Ale hq+ e+oot in rla VOOR DE VROUW. Overgebleven stukjes toiletzeep doet men in een zakje van dun neteldoek; zooi kan men ze toch opgebruiken. Om het brood lang versch te hou den, snijdt men een appel in stukjes en legt men deze in de broodtrommel. Pieterselie kan men het best be waren, door de stelen net als bloemen in een glas water te plaatsen. Overgebleven eierdooiers drogen snel uit. Om dit te voorkomen legt men: de dooier in een kopje en giet men en koud water overheen. RECEPTEN. KNOLSELDERIJ. Snijdt versch gekookte knolselderij in schijven. Doe ze in een met boter ingesmeerd vuurvast schoteltje. Overgiet ze met melk. Bestrooi ze met geraspte kaas. Bedek het schoteltje met een met boter ingesmeerd papier en laat het in de oven goed heet worden. DHL gerecht mag niet bruin worden. EIERKOEKJES. Vier groote eieren, 280 gr. suiker, 300 gr. bloem, een pakje va nillesuiker, zoo noodig een weinig wa ter, theelepeltje bakpoeder. I Klop de eieren met de suiker, totdat de suikerkristallen zijn verdwenen en de eieren een luchtige dikke massa zijn ge worden. Zoo noodig een weinig warm, water bijvoegen, doch zoo weinig moge lijk. Doe de eieren bij de gezeefde bloem,, het bakpoeder en de vanillesuiker. Mocht; het deeg daardoor wat stijf zijn gewoT- den, dan voegt men er nog wat water bij. Het deeg behoort echter zoo dik te zijn, dat, wanneer het wordt uitgespoten, maar weinig meer uitloopt. Besmeer nu een bakblik dun met boter. Spuit (mfe't! een spuitzakje) ronde koekjes op del plaat, op eenige afstand van elkaar. Be stuif de koekjes met poedersuiker en bak ze in een matig heete oven in 15 a 20 min. heel licht geel en gaar. Neem ze met behulp van een dun en scherp mes van het bakblik af. HOE LAAT min STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. LUCHTLIJN TEXEL-AMSTERDAM. Alle werkdagen behalve Zaterdags: Van Texel: 9.40 en 16.50. Van Amsterdam: 8.50 en 16.00. Zaterdags: Van Texel: 9.40 en 15.50. Van Amsterdam: 8.50 en 15.00. Zondags geen dienst. FEUILLETON 15 Waar we over gesproken hebben, herhaalde ik, terwijl ik boos werd. Over allerlei vreeselijke onderwerpen. Samen zwering gesmeed tegen de regeering en tegen de kroon. Waar zouden we anders' over hebben moeten spreken? Dat weet ik niet, daarom vraag ik het je juist, antwoordde Vally minachtend. Of jij moet zijn conversatie, of hij jou conversatie buitengewoon interessant ge vonden hebben. Ik begon te lachen. Heusch, Vally, als het niet zoo belachelijk was, zou ik gaan/ gelooven, dat je jaloersch was. Juist, daT is het ware woord: be lachelijk, merkte mijn zuster rustig maar met nadruk op. Ik denk er niet aan, om jaloersch te worden om de attenties! als het tenminste zoo moet worden ge noemd van een kapitein bij de infan< terie, die geen cent bezit, en alleen een kansje heeft om door een rijk huwelijk wat geld Hoe weet je dat? vroeg ik zeer on verstandig; ik gaf hierdoor mijn zuster de gelegenheid dieper op het onderwerp, DE NIEUWE MODE MANTEL A 269. De chique najaarsmantel, hier afgebeeld, heeft kraag en belegstuk ken van imitatie Persianer. De rug wordt) volgens de aangegeven teekens in elkaar) gestikt. Nadat beide voorpanden van be leggen en knoopsgaten voorzien zijn, stiktl men de zijnaden in elkaar. Aan de onder-i kant wordt een 5 cM. breede zoom on- zichtbaar tegengenaaid. De voering, wel ke volgens hetzelfde patroon geknipt wordt, wordt nu onzichtbaar tegenge- zoomd. Daarna stikt men de beide schou dernaden, waarbij de rugniaad iets wordt, ingehouden en naait men de schouder naad van de voering over. De kraag is van dubbele stof gemaakt en wordt vol gens de aangegeven teekens in de hals-i opening gezet.' De lange gladde mouw bestaat uit boven- en ondermouw en wordt met een weinig ruimte aan de kop in het armsgat gestikt. De onder kant wordt afgewerkt met een drie cM. breede zoom naar binnen. Patronen ver krijgbaar in 88 en 96 c.M. bovenwijdte. Benoodigde stof drie M. van 130 c.M. br. en 60 c.M. Persianer van 80 c.M. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van hei bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. Nummer precies opgeven. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post tl.50 in te gaan. Dat weet toch iedereen. Hij is hier naar toe gekomen om met Miss Warner te trouwen, en het beste wat hij doen kan, is dit zoo spoedig mogelijk door te voeren. Hij moet daarbij zooveel mogelijk, gebruik maken van zijn goed voorkomen zijn militaire opschepperij.... Opschepperij, viel ik haar in de rede. Het is alles, waar over hij kan be schikken. Hersens heeft hij blijkbaar niet, anders zou hij zijn tijd niet verspillen met hier rond te hangen. Tot dusver was het mij gelukt mijn zelfbeheersching te bewaren, maar na deze' woorden voer ik tegen haar uit: Hoe kom je er toch bij, Vally, om iedereen te beoordeelen naar de opvattin gen, die je zelt huldigt. Niet iedereen is zoo berekend als jij. Niet iedereen is zoo'n onnoozele bloed als mijn dierbare zuster, kaatste Vallie terug. Ten slotte, zei ik, scheen die ka pitein zonder geld je nog wel zóóveel belang in te boezemen, dat je een van je mooiste japonnen voor hem aantrok), Waarom dan Vallie maakte een soort geringschatten de beweging Het lijkt me beter, dit onderwerp te laten rusten, merkte ze kalm op. Dat vind ik ook, zei Algie, die [-4-ttTTHh 111 f Mo' U MUZIEKINSTRUMENTEN, DIE JE ZELF KUNT MAKEN. Op deze tekening kun je zien, hoe je, zonder dat het veel behoeft te kosten, heel eenvoudig aardige muziekinstrumen ten kunt maken. Fig. I. laat een zelfgemaakte viool zieiu Hiervoor is nodig: een blikken doos, wat hout, naaigaren en perkamentpapier. In de blikken doos worden aan twee tegen overgestelde kanten gaten gemaakt (fig. Ia). Hierdoor steek je een lang stukhout^ dat er precies in moet pasjsen. Over de opening van de blikken doos wordt het) perkamentpapier gebonden. Als je het papier wat vochtig maakt, voordat je het op de doos bindt, zal het strak gespannen komen te zitten. Midden op het papiei'i lijm je een klein, driehoekig stukje hout, dat vier inkepingen heeft, zoals fig. lb aangeeft. Tenslotte span je de snaren op, Je viool, zoals de tekening laat zien.: Gebruik hiervoor naaigaren van verschil lende dikte. Fig. II stelt een wel heel eenvoudig muziekinstrument voor. Het bestaat uit een stuk hout, waarin een rij spelden, gestoken is. Je zoekt een eenvoudig wijs je uit en steekt voor elke toon een speld in het plankje. Hoe dieper je de speld er in steekt, hoe hoger de toon woridi Als je voor alle tonen van de inelodi spelden hebt ingestoken, kun je er int een naald langs gaan en zo het wijsj laten horen. Fig. Ill is een z.g. Marimba. Dit in strument wordt gemaakt van draadnagel! die tusschen twee stukjes garen wordei bevestigd op de wijze als op de tekenin; is aangegeven. Door draadnagels van verschillende lengte en dikte te nemen kan je elke noot van de toonladder krij gen. Het garen met de spijkers wore strak op een houten raam gespannen, in< een klein houten hamertje (zie fig.) ka je nu de tonen aanslaan. Je kunt zo' hamertje gemakkelijk maken; de steel va licht hout, de kop van zwaar. Dezelfde hamer kan voor het flessen spel worden gebruikt (fig. 4). Dit bestaa uit een rij flessen, die .gedeeltelijk nu water zijn gevuld. Door er meer of min der water in te doen, kan je verschillend tonen krijgen. Veel water geeft hoge, wei nig water lage tonen. Als je wat ge oefencl hebt, kan je al gauw met twe hamertjes tweestemmig spelen. Jullie OOM KO. lot JANTJES REIS NAAR AMERIKA. (Een droom.) Een mooie prent om te kleuren kwam aanhollen en de laatste woorden, nog juist had opgevangen: Waar kibbe len jullie nu weer over, zei hij, terwijl hij zijn bezweet gelaat afveegde. Jul lie zijn net een paar ruziemakende mus- schen. Maar wat ik zeggen wou: is de lunch al klaar Ik heb "honger als een paard. Hoe laat is het al Ik kwam on derweg kapitein Trafford tegen. Waarom hebben jullie hem niet te eten gevraagd O ja, dat is waar ook. Hij keek spe ciaal naar Vallie, alsof hij van te voren, wist; dat hetgeen hij nu ging zeggen, in het bijzonder haar belangstelling zou trekken. Ik heb zoo juist ook lord Deckland in zijn auto gezien. Vallie, die zich reeds had omgedraaid om weg te gaan, bleef staan. Ja, ik denk, dat hij net terug kwam van de reis. Er was nog een ander bij' hem, sprak Algie verder, terwijl hij m'et feillooze zekerheid een steen wegschop te. Een rare vent. Een dikke, vettei man met zwart haar en een vreemde neus. Dat klinkt romantisch, merkte ik op. Dat is natuurlijk een bediende van lord Deckland geweest, viel Vallie mij «n, de rede. Niets van aan, zei Algie minachtend: Bedienden dragen geen spelden op hun das met een diamant er in zoo groot als - een kippenei. Ik kon het heel goed zien,- want ze moesten even wachten om een andere wagen te laten passeeren. Bo vendien rooken bedienden geen sigare in de wagen van hun „mijnheer" spreken ze hem'niet aan bij zijn voornaam Vallie en ik luisterden met de groot ste belangstelling. Een groote diamant op zijn das herhaalde Vallie: Was het een buitenlan der, Algie Dat weet ik allemaal niet, hoor. Vallie zette een peinzend gezicht. Wi zou dat kunnen zijn vroeg ze. Mr. Hiram Fishe, antwoordde i in een zeldzaam helder oogenblik. Mij opmerking werd echter beloond met eet schouderophalen van Algie en een min achtende blik van Vallie. Toch zou het mij niets verwonde ren, hield ik vol. Op dat oogenblik was Algie's gedut blijkbaar uitgeput. Hoe zit het nou Krijgen we no; wat te eten, of slaan we het vandaag voo het gemak maar over? riep hij uit. - Als jullie, net als ik, een uur of drie de zon hadden zitten visschen in plaat van een beetje in de tuin te wandeleji of het eene japonnetje na het andere t passen, dan zouden jullie ook wiel hon ger hebben. Daartegen wist niemand wat in te bren gen en samen gingen we naar de eetka mer. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4