Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag in hotel TEXEL. i: TWEEDE BLAD TCXELSCHE COURANT Texelsche Berichter- Vereen, voor bedrijfsvoor lichting voor de landbouw. Lijst van op Texel voorkomende Paddenstoelen KORT DAG. De reddingboot gaat uit Zaterdao 30 October 1937 Js. BEZOEKTDEJAMBISARKIS.V.TEKEL WAT HET GRONDONDERZOEK LEERT. Op het rapport dat we krijgen, wan neer we een monster grond hebben doen onderzoeken, in Groningen, lezen wc ach- tereenvolgens 1. p H. We weten nu, dat het cijfer voor p H aangeeft de zuurgraad van dei grond en dat deze voor verschillende gronden en gewassen anders moet zijn. Zien we groeiafwijkingen op een bepaalde grond, waarvan we niet zoo direct de oorzaak kunnen vaststellen, dan doen we verstandig, met die grond op p H alvast' te laten onderzoeken. 2. ZANDGEHALTE in pet., verdeeld in grot en fijn. Hoe hooger zandgehr.lte1 en vooral grof hoe minder voedings- stoffenvoorraad die grond heeft of be vatten kan. 3. KLEI. Het percentage afslibbare dee- len. We schreven eerder: de fijnste grond- deeltjes. Hoe hooger het kleigehalte, hoe grooter voedselvoorraad, voorzoover dat mineralen betreft. Boven 20 is voor Texel al hoog. 4. HUMUS. Het percentage organische stof, dat bij ontleding koolzuur en stik stof leveren kan; waarin de bacteriën tie ren; dat de structuur en het vochthou- dend vermogen verbetert, enz. enz. Boven 6 wordt al hoog. 5. VERZADIGINGSGRAAD. Die drukt uit, welk percentage van de oppervlakte der bodemdeeltjes bezet is met kalk, ka lium, natrium, magnesium en andere ba sische elementen. 100 is 't hoogst, dus voldoende voorraad. Hoe dichter bij 100, hoe minder bekalking noodig is. 6. KALKFACTOR. Dit getal geeftaan hoeveel Kg. zuivere „mergel"kalk per H. A. per 10 cM. bouwvoordiepte noodig: is om de zuurgraad met 0.1 punt te ver beteren. We kunnen met behulp van dit. getal dus uitrekenen, hoeveel kalk zure, grond hebben moet. 7 FOSFORZUURGETAL. 8. KAlIGETAL. Over deze laatste twee schreven we nog niet en daar willen we dus nog iets van zeggen. Voor kleigronden is men, nog niet zoo ver, dat men bepalen kan,, hoe rijk ze zijn aan fosforzuur en kali, ot liever gezegd, hoe groot de behoefte) er aan is en of we soms op onze g|e- wone kali- en fosforzuurbemesting op die grond kunnen besparen. Men weet er wel iets van. Kalkanne, slempige zavel grond is meest kali-arm, goed te bemes ten, doorlatende kleigrond heeft meestal' kali genoeg. Voor zandgronden is men in liet onderzoek al wel zoo ver. dat) men na kan gaan, hoeveel fosforzuur en, kali ter beschikking van de planten is. De plant neemt de voedingstoffen alleen in opgeloste toestand op. Nu geeft het fosforzuurgetal in water aan hoeveel dui zendste procenten oplosbaar fosforzuur voorkomt in luchtdroge grond. Fosfor zuurgetal in water 5, wil dus zeggen: in 1 Kg. van de luchtdroge grond komt 0.00005 Kg. in water oplosbaar fosfor zuur voor. Op een H.A. bij 25 cM. bouw voordiepte wordt dat 187.5 Kg. Als we nu weten .dat de plantenwortels lang niet alle fosforzuur bereiken, en een gewas tarwe b.v. aan de bodem onttrekt 45 Kg zuiver fosforzuur per H.A., waarvoor we; het dubbele toedienen, dan lijkt dit wei nig. We moeten echter bedenken, dat hien de voorraad oplosbaar fosforzuur bedoeld, wordt. Er is echter nog een voorraad, die nog wel niet oplosbaar is, maar tijdens de groei der planten door ver schillende omzettingen in de grond op- VAN ZON EN MAAN. D. W D. V. Z. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 31 Oct 3,58 15,07 6.53 16,34 1 Nov 5,08 15,29 6,55 16,32 2 n 6,17 15 53 6,57 16,30 3 7.24 16,20 6,59 16,28 4 8,23 16.54 7,01 16 26 5 9.26 17,34 7,02 16,24 6 10.18 18,22 7,04 1622 Dinsdag 3 Nov. Nieuwe maan. itTJ EEN SCHIP IN NOOD? DE RrPDlNGBOOT GAAT UIT. (Houtsnede Prof. Aarts.) Aan mej. M. Jonker, Westermient komende paddenstoelen." We m en zullen gaarne aan abonne's na verschijnen, de volledige lijst, Red. Amanita junquillea mappa muscaria pantherina rubescens vaginata Armillaria mellea Boletus badius bovinus edulis elegans lukeus seaker subtomentosus variëgatus Bovista gigantea Cantharellus aurantiacus cibarus retiruges Clavaria abietina Clitocyke brumalis infundibuliformis nebularis suaveslens vibecina laccata var. amethystina Collybia atrata maculata danken we een lijst van op Texel voor' aken hier met de publicatie een aanvang die daartoe de wensch te kennen geven, op i én blad gedrukt, doen toekomen. Het teeken f beduidt: vergiftig. Narcis nmaniet. Gele knolamaniet f Vliegenzwam f Pantei amaniet f Parelamaniet Slanke amaniet Honingzwam Kastanje' boleet Koeien boleet Eekhoorntjesbrood Gele i ing boleet Bruine ring boleet Berken boleet Fluweel boleet Fijnschubbige boleet Reuzen bovist Valsche dooierzwam Dooierzwam, Hanekam Mos schelpjeszwam Groenspitsige dennenkoraalzwam. Winter trechterzwam Slanke trechterzwam Nevelzwam Kleine of witte anijstrechterzwam Gestreepte trechterzwam Fopzwam Amethystzwam Pekzwammetje Roestvlekkenzwam (Wordt vervolgd 4 losbaar gemaakt kan worden. Die voor raad weet men ook te bepalen door oji te lossen in 1 pet. citroenzuur. Dit getal is het P-citr. op het rapport aangegeven als in citroenzuur oplosbaar fosforzuur. In citroenzuur lost meer fosf. op dan in water, dus liggen deze getallen hooger. Welke practische beteekenis hebben nu deze getallen? We moeten het zoo zien: Fosforzuurgetallen in water, van 10 en hooger geven aan, dat er zooveel voor raad in de grond is, dat we de super- of slakkenmeelzak dicht kunnen laten. Vair 6—10 zegt ons, de bemesting niet na te laten, maar in sommige gevallen kan er toch worden bezuinigd. Men kan eens proeven nemen. Onder 6 blijft flinke be mesting met fosf. zeker noodig. Men moet echter ook rekening houden met het P-citr. Vandaar, dat men pas goed doet,, als men de getallen naast elkaar ziet en dan conclusies trekt, zoo b.v.: P getal in water 10 of hooger en P- citr. hoog (b.v. 40) geen "super of slakken'meel zaaien. P getal in water 5— 8, P-citr. ruim (plm. 40). Men kan be zuinigen op de fosf. bemesting. P geta!( in water laag (04) en P-citr. ook! laag (onder 30). Het blijft noodig flinl» met fosforz. te bemesten. P getal in water laag en P-citr. hoog (40 en hooger). Mten kan matig met fosforz. bemesten. KALIGETAL: Dit getal geeft aan hoe veel kali op een zekere hoeveelheid hu mus aanwezig is. Dat kan alleen gevon den worden, als ook het humusgehalte bekend is. De ondervinding leert, dat een een kaligetal van b.v. 30 aanwijzing geeft om op de kalibemesting te gaan bezui nigen. Bij 20 of lager is zeker flinke kalibemesting noodig. Bij 40 niet meer., Hoe minder humus, hoe eerder de kali voorraad is uitgeput. We zijn nu aan het eind van onze krab bels aangaande de analyse-rapporten over grondonderzoek. Wie ze volgde, zal. nu weten, hoe nuttig het kan zijn, regel-i matig verschillende perceelen te doen be monsteren. Vooral als men meent, dat er kalktekort is, late men onderzoeken op p H. Maar ook het verdere onderzoek kan op de meeste Texelsche grondeil beslist waardevolle aanwijzingen geven. - E.v.d.B. Nog eenige dagen resten ons om de laatste voorbereidingen te treffen, alvo rens de S.V. Texel-Jaarmarkt geopend wordt. Een ieder zet nog even zijn beste; beentje voor, opdat het geheel mag sla gen. En daarvoor hebben we in het ge- neel geen vrees. Als wij Donderdag a.s. optrekken naai de jaarmarkt, zullen wij bij het binnen treden verrast worden en onze blikken! verlustigen aan mooie oud-Texelsche ge veltjes. Men zal zich aanvankelijk wanen' op Texel voor eenige eeuwen terug, met haar typisch oud-Hollandsche bouwtrant. Doch naarmate wij de markt bezichti gen, vervaagt ons beeld en komt de mo derne tijd meer en meer naar voren. Eens klaps komen we te staan tegenover de ex-wereldkampioen-bokser Jack Dempsey, die ons met een grimmige houding uit- noodigt om een partijtje met hem te knokken. Liefhebbers kunnen hier de edele bokssport beoefenen en kampioen worden. Wij gaan verder en bezichtigen - de diverse stands, waar de zuinige Hol-, landsche huisvrouw zeker iets van haar gading zal vinden. De prachtige gehaakte en geborduurde doekjes of kleedjes zui len ontegenzeggelijk in de smaak vallen. Jan-dc Krentenweger is ook aanwezig om zijn kruideniers- en grutterswaren voor prijzen beneden iedere concurrentie aan de „man" te brengen. Ook is er gele genheid om het uurrecord van Slaats te. slaan. De „home-trainer" zal zeker van alle pedaalridders de volle belangstel ling hebben.. Voor fiksche wielrijders is het een klein kunstje het record te brc* ken. En dit zijn dan nog maar enkele van de vele attracties, welke de bezoeker in Hotel Texel wachten. Vermelding verdient, dat de jaarmarkt zal worden opgeluisterd door muziek van en zijn band Voor danslustigen om te de bekende accordeonnist Dick de Leeuw: watertanden. Wij kunnen u nauwelijks genoeg aan raden de Jaarmarkt te willen bezoeken. Als de golven bij vliegend weer tegen ile kust beuken; als de storm giert oven land en zee. kan eensklaps aan onze kust de kreet weerklinken: SCHIP IN NOOD. Een vaartuig, door de elementen heen en weer geslingerd, onbestuurbaar in een' razende orkaan, is onder de kust vastge- loopen. De golven slaan tegen de scheeps wand te pletter hoe lang zal liet schip dat doorstaan De bemanning en eventueel de passagiers verkeeren in le vensgevaar, leder oogcnblik kan het schip worden stukgeslagen; kunnen de opva renden verzwolgen worden door de zie dende zee. Noodseinen bereiken de kust. Noodsei nen ,dic de bevolking in rep en roer bren gen. Zenuwachtig loopt men door elkaar., Nochtans verliest niet iedereen zijn kalmte. Daar snellen de mannen van da reddingboot reeds naar hun post; voor hen kan geen noodweer te zwaar zijn. De reddingboot kiest zee. Met beklemd hart ziet men haar ver trekken. Het strand is zwart van men- schen. Wat ook is spannender dan de strijd op leven en dood Ja, daarbij vergeleken is een gewone oefentocht van de reddingboot, zoo span nend en zoo riskant niet, hoewel toch altijd voor de leek verbazend interessant. MEE IN DE REDDINGBOOT Woensdagmiddag hebben wij een oefe ning van de aan C>e Cocksdorp gestation- lieerde motorreddingboot Joan Flodshon mogen meemaken. Behalve de bemanning bevonden zich o.a. aan boord de secr. van de N.Z.R.M., de heer H. de Booy en van de plaatselijke commissie de liee- ren burgemeester Kamp, W. H. Lap en A. Epe. Het doel van de tocht was, naar de heer De Booy ons vertelde, het materiaal te beproeven en tegelijkertijd de Eierland- sche gronden te verkennen. Dit onderzoek van de Eierlandsche gron den is zeer belangrijk. Doordat de zand platen zich steeds verplaatsen, verande ren de stroomingen herhaaldelijk. En zonder bekend te zijn met de stroomingen is het uiterst gevaarlijk om des nachts te varen. Daarom moet de schipper van de reddingboot, de heer Jan Bakker, zich, van tijd tot tijd van "de veranderingen, op de hoogte stellen. De zee is zeer kalm, dezelfde zee, die Zondag en Maandag zoo verschrikkelijk te keer ging. Het late ngjaarszonnetje straalt. Het is biezonder mooi weer. Nieb echter naar het oordeel van de heer De Booy, die graag wat meer deining had gezien. Als we echter in de branding komen, blijkt dadelijk, dat daar, al staat er vrij wel geen wind, nog aardige golven kun- zijn. Heel steil gaat het voorschip in de hoogte, dan weer naar beneden. Even komt er wat meer leven in de boot. Vlak voor de voorsteven slaat een golf over. Het water spat over de boot, een korte douche, die niemand kwaad zal doen. Maar hoe zwaar moet deze branding wel, zijn, als het een „beetje" stormt, als en een orkaan staat? De heer De Booy wijst ons op liet wrak van de Oakford, in 1934 vergaan, bij welke ramp tien menschen lief le ven verloren. De plaat, waarop het schip strandde, heeft zich een geweldig stuk in Oostelijke richting verplaatst. De Oak ford is nu in diepe zee komen te liggen. Een der leden van de bemanning peilt de diepte van het water. Eentonig klinkt zijn stem: zes voet, vijf voet, zeven voet, enz., geruime tijd achtereen. De tocht is vol afwisseling. Een blik ken bus drijft in de verte op zee; schipper Bakker stuurt er op af. Wat zal het zijn? Gespannen wachten allen af. Teleurstel ling komt over de gezichten, als het slechts een leeg petroleumblik blijkt te zijn. Vóór ons zien wij een zeehond onderduiken. Lang blijft hij onder water, een stuk achter de boot komt hij weer boven, zijn donkere kop verwijdert zich' snel. Aan de punt van Eierland zien wij de vuurtoren op een hoog duin. Daarnaast het lagere torentje van de kustwacht. Daar zit de kusfwacht op post. Want zelfs met goed weer kunnen er ongeluk ken gebeuren en derhalve dient bij iedere oefentocht de kustwacht gewaarschuwd te worden, zooals ook nu is geschied. Schipper Bakker wendt de steven. We gaan weer terug. Als we weer door de. branding moeten, wordt bij wijze van veiligheidsmaatregel het werpanker uit gegooid. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat een hooge golf het achterschip in de hoogte gooit, waardoor de boot on bestuurbaar wordt, (zie volgende pag.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5