HEEL TEXEL WEET HET Als het staat in de Texelsche Courant. Wat men van stalvoedercontrole moet weten m m ae a ANDREW CARNEGIE. De 25e vaii deze maand zal het honderd jaar geleden rijn, dat An drew Carnegie, de Noorïï-Amerikaan- sche industrieel en millionnair, te vens een van 's werelds grootste wel doeners, geboren werd. VONDEL-HERDENKING. Vanwege het Departement Texel der Mij. tot Nut van het Algemeen wordt in December een Vondel-Herdenkings-avond gehouden met als spreker de bekende voordrachtkunstenaar Paul Huf. Het Bestuur heeft gemeend daartoe te kunnen besluiten, nu gebleken is bij navraag onder de leden dat voor zulk een avond voldoende belangstelling be-, staat. MODERNE WONINGINRICHTING. Het verheugt ons te kunnen meedeelen, dat voor de cursus Moderne Woning* inrichting, te geven door Otto van Tus,1 senbroek zich al 50 personen hebben op gegeven. De cursus-avonden en de onderwerpen Zijn Vrijdag 14 Jan.: De woning van vroe ger en nu. Vrijdag 21 Jan.: Wanden, vloeren en plafond. Vrijdag 28 Jan.: Het meubel en de plaatsing van het meubilair. Vrijdag 4 Febr.Dag- en kunstlicht. Nieuwe hulpmiddelen en inzichten. Iedere avond worden ter verduidelijking lichtbeelden vertoond, alsmede verschil-1 lende stalen en materialen, waarmede men zijn voordeel kan doen. 1 Doel van de cursus is: Verbeteringen aan te geven, welke met weinig moeito en kosten kunnen worden aangebracht. Een beter geheel te verkrijgen, waarbij het zwaartepunt wordt gelegd op eenvoud, gepaard aan doelmatigheid. Voorbeelden van dingen, die men zelf kan doen ten opzichte van de verfraaiing van het bin-, nenhuis. Voorbeelden van juiste en on juiste oplossingen bij de plaatsing der meubelen, enz. Het verschil tussehen stads en dorpshuis. i U kunt zich alsnog aanmelden. Deelname staat open zoowel voor da mes als voor heeren. GAAT ESPERANTO LEEREN. Wij vestigen de aandacht van onze le zers op de schriftelijke Esperanto-cur-| sus, waarvoor we de inteekening openstel den (zie adv.) Door gebrek aan krachten voor mondelinge cursussen op ons eiland; meen en we ook op deze wijze de verbrei ding van Esperanto te moeten bevorderen. De cursus werd samengesteld door de leider van het Nederlanldsch Esperanto* Centrum te Rotterdam, een persoon met groote ervaring op Esperanto-onderwijs- gebied. Hij bezit diploma B en leidde te Rotterdam reeds vele cursussen. Als bie- zonderheid kunnen we mede deelen, dat, o.a. 280 politiemannen zich voor deze cursus lieten inschrijven. Ook in die krin gen zi«t r^en thans het nut van een taal voor het internationaal verkeer, naast de eigen landstaal, meer en meer in. Al meer dan 17 jaar zijn we zelf ac tief in de Esperantobeweging werkzaam. Het is ons een vreugde te mogen consta- teeren, dat de belangstelling voor het Es-.» peranto zoo toeneemt. Het kan ook nieti anders. Maar vooral voor het Espe ranto geldt: Onbekend maakt onbemind. Naarmate de kennis omtrent deze wereld taal verbreid wordt, groeit de belangstel ling en stijgt het aantal dergenen,die zich* op de studie van deze taal toeleggen. De' gelegenheid voor wie geen mondelinge cursus kan volgen is thans schooner dan! ooit. Voor een enkele gulden kunt u een zeer goede schriftelijke cursus volgen^ Voor correctie van ingezonder werk is, behalve porto, niets verschuldigd. Meldt) u vandaag nog aan. Adres: Bureau van dit Blad. m eb SB Beleefd verzoek aan adverteer- ffi Eg ders: Zendt uw adv.-opdrachten Eg EB voor ons volgend nummer EB ffl VOOR Vrijdagmorgen 10 uur. - EB EB LIEVER NOG: Donderdag reeds. ES eb m Op uitnoodiging van de afd. Texel en Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw, heeft Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsu- lent, hier Vrijdagavond in de Lindeboom, een lezing gehouden over het onderwerp' Stalvoedercontrole. We schreven hierover reeds in vorig nummer en laten thans een uitvoerig ver slag volgen. Het onderwerp immers ver dient veler belangstelling. De vergadering telde helaas nog geen dertig bezoekers., DE LEER VAN DE VEEVOEDING is nog een betrekkelijk jonge wetenschap/ die zich de laatste 25 jaren met rassche schreden heeft ontwikkeld. Een ontwikke-/ ling, welke zij mede dankt aan de voor uitgang op het gebied der scheikunde en op dat der veterinaire wetenschap. De ontwikkeling der scheikunde bracht ons b.v. de 'kennisomtrent de groote ver scheidenheid der eiwitten, vitaminen; de- ontwikkeling der veterinaire wenschap bracht aan het licht het verband, dat er bestaat tussehen bepaalde ziekteverschijn selen en het onbreken óf althans te kort aan één of meer vitaminen en(of) mine ralen in het voedsel. De „ouderwetsche" voederleer be paalde zich hoofdzakelijk tot de studie van de behoefte van de z.g. org. voedings stoffen, waarvoor langs proefondervinde lijke weg in verschillende landen z.g. voe-i dernormen zijn vastgesteld. DE VOEDERNORMEN geven aan: de gemiddelde dagelijksche behoefte van onze landbouwhuisdieren, naar hun levend gewicht, leeftijd, aard der productie (melk, vleesch, vet, arbeid.) Hiervan heeft de practijk reeds in hooge mate geprofi-i teerd en daarvan profiteert zij nog dage lijks. Later kwam aan het licht, dat al bevatte een rantsoen voldoende droge stof, het toch tot een onvoldoende groei, on voldoende productie, ja zelfs tot ziekelijke afwijkingen kon leiden als een of meer/ vitaminen of mineralen of bepaalde ami nozuren aan het rantsoen ontbraken. THEORIE EN PRAKTIJK. Het spreekt haast vanzelf, dat van den beginne af werd gepoogd, de praktijk die theoretische kennis bij te brengen, welke noodig was om de veevoeding zoo doel matig mogelijk te doen zijn. Deze pogin gen bestonden en bestaan nog in 't geven van onderwijs aan de toekomstige boe ren en het geven van voorlichting vi;> cursussen, lezingen, landbouwpers, aan, de boeren zelf. Wanneer het meerendeel van de toe komstige boeren onderwijs genoot, hetzij) op L.W.S., hetzij op lagere Landbouw scholen, dan zou in de toekomst de grond slag voor een goed begrip van de benoo- digde kennis van dit vak bij de praktijk* zeker ontstaan, maar waar slechts eenj zeer gering percentage van de toekomstige boeren dit onderwijs volgt, zijn we hier) nog ver van af. De uitgebreidheid van het vak veevoe ding, alsmede de voorontwikkeling, noo dig om een en ander tot gemeengoed tc maken, maken het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, om de oudere generatie, die Loert, de benoodigde kennis bij te brengen via cursussen, lezingen en de pers, Dit neemt niet weg, dat degenen, die met die voorlichting belast zijn, hun pogen nim mer staken. HET VEEVOEDER-BUREAU. Een van de middelen om te pogen de z.g. rationeele veevoeding te bevorderen is het Veevoeder-\Bureau. Dit Veevoeder bureau, dat ïn N.-Holl. reeds een 15-tal jaren bestaat, probeerde dit vroeger doon middei van het verspreiden van kennis in de vorm van circulaires over urgente on derwerpen via de pers, coöperatie en was) bereid een ieder advies te geven, indien men daarom vroeg, hetzij mondeling of schriftelijk. Dit is trouwens nóg zoo. (Mondeling op de zitdaglen) Het bleek, dat het aantal schriftelijke verzoeken wel van jaar tot jaar toenam; maar dat dit toch betrekkelijk gering bleef. Ook bleek, dat door velen nog raar met het voer werd omgesprongen en dat er nog veel bezuinigd kon worden. HOE WERKT HET BUREAU Dank zij nu een behoorlijke subsidie aanvankelijk van de H.M. van L., later sedert een jaar of drie van het Rijk werd het Veev.-B. in de gelegenheid gesteld, de fouten in de veevoeding min of meer ongevraagd, zelf op te sporen. Dit geschiedt als volgt: Elke October- maand wordt door het V.B. aan de hoof den van L.L.S. en hoofden der landbouw - cursussen gevraagd, opgave te willen doen van de namen en adressen van oud-leer lingen, die als stalvoedercontroleurs kun nen optreden. Onzerzijds wordt deze jon gens gevraagd, of zij lust en tijd hebben om in nun omgeving de boer op te gaan en de rantsoenen te wegen en te noteeren. De aan al het vee verstrekte rantsoenen stuk voor stuk wegen is niet te doen. Het is ook niet noodig. Elke stal bestaat veelal uit groepen min of meer gelijksoor tige dieren, te weten: Kalveren, geb. Febr.-Maart; kalfvaar- zen; melkvaarzen, die voor de 2e keer moeten kalven; oudere koeiem te verdee- len in: droge, productie 5-10 L., 10-15 L., 15-20 L., enz.; gelde koeien, melkende te mesten, enz. De stalvoedercontroleur stuurt de in gevulde formulieren op aan het V.B., dit Bureau berekent ze en geeft zoo noodig advies voor wijzigingen. De controleur ontvangt deze adviezen en bespreekt ze. met de boer. Vorige winter heeft de assis tent van de Iandb.-voorlichtingsdienst, op. Texel de heer Lap, ass. Bedrijfsvereen., veel werk hiervoor gedaan. Op deze wijze zijn over 1936-1037 plm. 1500 bedrijven van advies gediend. Daan komen nog bij de zelfgevraagde adviezen, hetzij mondeling of schriftelijk. Dat is samen wel 2000 adviezen. Van die stalvoedencontrole heeft men ook op Texel heel wat geleerd. Daar zullen we in volgend nr. vaii vertellen. ffl 3 BB Houdt de avond van Vrijdag 19 EB November vrij voor U. D. I.: 13 Opvoering van DE SPOOKTREIN Spannend spel in 3 bedrijven GEZELLIG BAL NA BE Spannend spel in 3 bedrijven ffifflSEtSaSEfflfflcfiffl II SPORT OP TEXEL ADAMSON EEN MISREKENING. TEX. BOYS 1—TEXEL 2. Begunstigd door uitstekend voetbalweer en in tegenwoordigheid van veel publiek, werd om 12 uur aangevangen met de wed strijd Tex. B's 1Texel 2. De scheids rechter was niet opgekomen, waarom na rijp beraad werd besloten onder leiding van Nic Ran een aanvang te maken. Wanneer Jan de toss heeft gewonnen, stellen de B's zich aldus op: doel Jac. Schrama; achter C. Graaf en M.Bakker; midden Fr.v.Sambeek, J.v.Sambeek en Cor Ran; voor N.N., Ab.v.Sambeek, M.de Valk, D.Witte, W.Ran. Deze opstelling had den de gasten zeker niet verwacht, daar hun verdediging nu zeer zeker aan Wim als buitenman de handen vol had. Zijn voorzetten waren meer dan af. Van de aftrap at waren de gastten direct in de aanval. Voor iemand er op rekende, was het weer bij een misverstand van back en keeper, dat Texel de leiding nam. Het spel was geen 10 min. oud, toen Ran zich achter een penalty plaatste en de stand weer op gelijke voet bracht. Hoe wel we een nederlaag van de B's voor spelden, leek het er eerst niet naar, wantt de doorbraken, welke de B's nu opzetten, leverden de achterhoede der gisten han den vol werk. Daar zette Wim prachtig voor ,doch met het schot van De Valid had Beumkes geen moeite. Nu kreeg Ab de bal rechtdoor gespeeld. Hij bezorgde uit een goed schot de B's de leiding. Dit gaf vuur in het spel en T. zette er alles op om het spel in handen te nemen. Een geweldig schot van de rechtsbuiten der gasten, kwam tegen de lat, waarbij bleek, dat T. geen geluk had. Van een te zwak ingrijpen van Helsloot wist Dirk dank baar te profiteeren. Hij bracht de stand op 31 voor de B's. Een schitterende prestatie om van een 10 achterstand 'n voorsprong van 3—1 op het lang niet gemakkelijke T 2 te nemen. De rnidvoor der gasten was niet gelukkig: het wa} tegen de lat of hoog overheen. De cop-i ners waren toen niet meer van de lucht.. Uit een daarvan was het Jn. Bruin, die de achterstand verkleinde. Nog even voor de rust werd het B's doel beschoten, doch doelpunten bleven uit. Rust: 32 voor de B's. Direct na de rust, zoo van de aftrap, werd deze stand weer gelijk. Uit een cor ner namen wederom de B's de leiding. Spannender en spannender werd de wed- strijkt. De B's zetten er nu alles weer od. doch de rechtsbuiten der gasten, te veel onbewaakt, is het, die door een ge weldig schot Jaap het nakijken geeTt. Deze rechtsbuiten, ingevallen voor Vlas, speelde een buitengewone wedstrijd, ook scoorde hij voor zijn club het 5e doel punt. Een licht schot van de rechtsbinnen der gasten glipte Jaap uit de handen. Het einde brak aan met een 6—4 overwinning voor Texel 2. De B's kunnen over deze uitslag dubbel tevreden zijn, daar we hier en daar van de wedstrijd hoorden, dat de B's een ne derlaag van een nul of 5 tegemoet gingen. Over het verloop van de wedstrijd kun nen we kort zijn. Jaap had pech door de eerste en laatste goal te laten gaan. De, backs werkten als paarden en ook de' halflinie, welke zeer zwaar werk had op te ruimen, waren er goéd in. Degewijzig-i de opstelling der voorhoede bleek goerj gezien. Een vlugge rnidvoor had nog wel een énkele maal meer kunnen doelpunten; doch door elkaar genomen, hebben allen goed gespeeld. Lht^het feit, dat jullie met 3—1 voor gestaan hebben, kunnen we de conclusie trekken, dat jullie, nu wej tot 2e klasser gepromoveerd zijn, best kunnen meekomen. Nic. Ran, die uitste kend leidde, komt zeker een woord van dank toe. Jammer, dat de scheidsrechter niet opgekomen was. Zeker had de B's nog een penalty toegèkomen, doch we mogen dit Nic niet kwalijk nemen, daar hij het zeker niet heeft kunnen constatee- ren. Of de grensrechter van T. dit wiel heeft kunnen doen? Daar blijf ik liever buiten. Wie het best gestemd was, on danks onze nederlaag? De penningmees ter. Jammer, dat we aan de weg langs het terrein nog een concurrent hebben, doch dit komt wel in orde. Zondag 7 Nov. vrij. Er zal getracht worden voor het 2e elftal om 12 uur een wedstrijd te organiseeren. Laten ook zij,, die dan Zondag willen voetballen, Don derdag halt negen present zijn. M. Copyrigh» P. B.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2