TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De vestigingswet. Allen naar de jaarmarkt in Hotel Texel Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag a.s. Woensdag 3 November 1937 Aan een brochure van de heer J. J. Hoogevverf accountant te 's Gravenhage ontleenen wij deze korte samenvatting van de Vestigingswet. Hoe is de toestand nu? Op het oogenblik is alleen voor het slagersbedrijf een spertijd ingesteld. Daar onder valt ook het in voorraad hebben, het voor aflevering aan het publiek ge schikt maken, en het aan het publiek verkoopen van versch of bevroren vleesch van runderen, varkens, schapen of paar den. Ook het uitponden van vleesch, zooals dit op het platteland gebeurt, is verboden. Het verkoopen van conserven valt niet hieronder. Wat zijn hiervan de gevolgen? Alleen na verkregen goedkeuring van de Minister mag men een nieuw sla gersbedrijf openen, verplaatsen, een be staand slagersbedrijf overnemen, of daarin worden opgenomen als compagnon, be heerder of depotchef. Hoe is het met de andere bedrijven? Tot nu toe geheel vrij. Hoe kan dat veranderen Indien een bedrijfsorganisatie het ver zoek doet, kan de Minister bepalen, dat voor een zekere tak van bedrijf ver gunning moet worden gevraagd ook kan de Minister een spertijd instellen. Hoe wordt de toestand, wanneer de Minister dit bepaalt Dan kan men geen nieuwe zaak ope nen, of in een bestaande zaak als com pagnon of beheerder worden opgenomen zonder vergunning van de K. v. K. Wanneer verkrijgt men deze vergun ning Als men aan de vestigingswetten vol doet. Deze eischen zijn drievoudig, Zij betreffencredietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid. Voor wat de eischen op het punt handelskennis be treft hebben de drie landelijke midden standsbonden reeds gezamenlijk een program opgesteld. Door elk van hen zal na gehouden examen een Middenstands diploma worden afgegeven. De eischen op het punt van vakbekwaamheid zullen voor elke bedrijfstak afzonderlijk worden vastgesteld. Verwacht wordt, dat door verscheidene bedrijfsgroepen vakdiplo ma's zullen worden ingesteld. Moeten zij, die reeds een zaak heb ben, aan die eischen voldoen? Dat is niet voorgeschreven. Aan de bestaande toestanden tornt de wet niet voor zoover het betreft de persoon der ondernemers of beheerders. Kan men zich nu nog voor zijn op volgers in de zaak tegèn de werking van de wet dekken Tijdelijk wel, maar zoodra er eenige verandering in de zaak zou plaats vin den, nadat de wet op het bedrijf toe passelijk is verklaard, zouden dan de moeilijkheden beginnen. Wanneer bijv. de vader reeds nu een vennootschap onder firma met zijn zoon aangaat, dan kan daar tegen, mits natuurlijk de zoon meerderjarig is, geen bezwaren worden gemaakt. Overlijdt evenwel de vader, of wenscht hij uit de zaak te treden en is intusschen de vestigingswet toepasselijk verklaard op de bedrijfstak, waartoe de zaak behoort, dan zal de zoon alsdan toch vergunning moeten vragen van de K. v. K. De exameneischen, waaraan moet worden voldaan, wil men een midden standsdiploma algemeene handelskennis kunnen bekomen, omvatten kennis en vaardigheid omtrent boekhouden, han delskennis, handelsrekenen, Nederland- sche taal en Handelscorrespondentie als mede wetskennis en kennis omtrent de grondbeginselen van de moderne be drijfsleer. Op uitnoodiging van de afdeeling Texel van de R. K. Middenstandsbond, de Hanze, zal de heer J. Mol heden avond om 8,15 uur in Hotel de Zwaan over de Vestigingswet komen spreken. Ook niet-leden zijn welkom. Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan- den: guirlandes, serpentines, mut- sen. maskers fee t ederen, enz. 4 BOEKHANDEL PARKSTRAAT. IRHBiSfSI OP, TER JAARMARKT. Het staat er met de Jaarmarkt, welke van morgen af vier dagen lang in hotel' Texel gehouden wordt, goed voor. De medewerking is vrijwel algemeen. In geld en in natura is reeds voor een aanzienlijk) bedrag bijeen, zoodat zonder twijfel met deze bazar het doel een versteviging van de financieele positie van S.V. Texel - zal worden bereikt. Donderdagavond maakt Texels Fanfare ter gelegenheid van de feestelijke opening van de Jaarmarkt een rondgang door Den Burg. Vertrek van het gebouw Wittekruis- laajr 7 uur. Vertrek van de Groeneplaats; 7.15 uur. De T.-adspirajiten zullen als fakkeldragers fungeerenj Burgemeester Kamp zal om acht uur de officieele opening verrichten. Dan worden de marktwinkels opengesteld, dan wordt in de theetent gelegenheid geboden oin een kopje thee - of een andere drank en een gebakje te gebruiken; dan zullen tal van attracties hun aantrekkingskracht blijken te hebben op iedere bezoeker(ster), die met een paar dubbeltjes op zak ten markt komt en de sport welgezind is., In de achterzaal en op het tooneel zijn tien winkels verrezen, elke winkel met 'n gevel in oud-Hollandsche trant. Ja, u zult er geen moeite hebben er gevels te ont dekken, welke veel gelijken op die, welke, in Den Burg nog steeds de aandacht trek ken var. wie daar oog voor heeft. Ook de gevels van de helaas gesloopte woning, vroeger bewoond door de lieer A. Ponger, werden nagemaakt. U vindt er o.a. een hand werktent, touw- treksport, vischtent, knikkerbiljart, boks- tent, home-trainer voor wielrenners, spij- kersport, ballengooitent. Midden in de zaal verheft zich, heel hoog, een nabootsing van de oude VVes- tertoren. Daarin heeft Madame Sylvia haar gestoelte opgeslagen. Zij onthult uw ver leden, zoo wordt er verteld, en voorspelt' u, wat u van uw toekomst mocht willen' weten. Ook vindt u er de befaamde poppen kast, waarin u vermakelijke en tragi-ko-i mische tafereelen uit het onsterfelijk leven van Jan Klaasen en Catrijn zullen wor-i den vertoond. Een attractie op zichzelf, voor jong en oud ■BBWIBB ffi if ij GEOPEND: EE SE Donderdag 812 uur. 9? EB Vrijdag 46 en 812 uur. EB Zaterdag 3—0 en 8—1 uur. EB. gj Zondag 3—7.30 en 8—2 uur. EB. m BAL: m Donderdag 9—12 uur. EB Zaterdag 91 uur. EB EB Zondag 82 uur. ffi Een afzonderlijk woord dient gewijd aan de afdeeling bloemen. Liefhebbers; van sierlijke bolgewassen kunnen daar, teiecht. Aan de Veiling Hobaho dankt het Bestuur een kostelijke collectie bloem-' bollen: crocussen, narcissen, gladiolen, hyacinthen, irissen, enz. Deze zullen, des- verlangd in bakje, glas of vaas, tegen een klein bedragje van de hand worden ge daan. Een mooie gelegenheid voor de lief hebbers. Ook voor grootere hoeveélhe- den, voor perken, b.v., kutit u daar 'te recht ln de serre van het hotel zijn nog en kele andere attracties ondergebracht; b.v. schiettent, grabbelton, sjoelbak, ballero- spel, rad van avontuur. Ook de Vroolijke, Keuken is present Wie graag een potje wil breken, kan daar terecht Voorzichtig heid geldt voor de omgang met de keu-, keninventaris niet. Hoe meer u kapot gooit, hoe beter voor de kas. In de voorzaal wordt gelegenheid tot dansen gegeven (a 10 ct.) Muziek van Dick de Leeuw en zijn mannen. De entree is bepaald op 15 ct. Zater dagmiddag heeft de jeugd tot 12 jaar- vrij toegang tot de poppenkastvoorstel ling, mits zij onder geleide is. Zondag avond 25 ct entree. Hiermede hebben we u, meenen we, een beeld gegeven, van wat de Jaarmarkt u, biedt. Het zullen er velen zijn, die er een kijkje komen nemen; velen, die er wat dubbeltjes zullen laten rollen, tot vreugde van S.V. Texel, welke vereeniging kasver- sterking zoo zeer behoeft Een gevel, voor hotel Texel op te richten, zal vier dagen herinneren aan de' Jaarmarkt, daar georganiseerd. Hij zal zijn uitwerking zeker niet missen. TEXELSCHE SCHAPEN NAAR BELG1E. Door bemiddeling van een handelaar uit Noord-Brabant zijn 25 Texelsche ooien en een ram van verschillende veehouders) hier naar België verkocht. De ooien wer den voor de respectabele prijs van twee- en-veertig-en-een-halve gld. van de hand gedaan; de ram bracht wel honderd gld. op. Zaterdagmorgen zijn de dieren per vrachtauto naar België vervoerd. De heer Trap, opzichter van de veeartsenij kundigei dienst, maakte de geheele tocht mee. Dé schapen zijn hier met het oog op het heerschend mond- en klauwzeer gedu rende tien dagen in quarantaine geweest. In die tijd zijn ze twpemaal door de veearts onderzocht. Ir. L. de Vries heeft, hen op export-kwaliteit gekeurd. Daarbij: werden er van de 32 schapen zeven afge-i keurd. Aangezien er ook in België mond-- en klauwzeer heerscht, zullen de schapen bij Gheel eveneens tien dagen in qua rantaine gaan. J. NIEUWJAARSPOST. ;We noemen hier de uiterste data, waar op nieuwjaarscorrespondentie voor de daarbij vermelde bestemmingen ter post moet worden bezorgd, om op tijd besteld, te kunnen worden. Canada: 21 Dec. Curasao: 10 Dec.; luchtpost 20 Dec. Ned.-Indië: zeepost 1 Dec.; landmail: 9 Dec.: luchtmail 25 Dec.; luchtmail voor Bandjermassin, Balikpapan, Tarakan: 18 Dec.; luchtmail voor Makasser 21 Dec. Suriname: 10 Dec.; luchtpost 25 Dec. Vereen. Staten: 21 Dec.; luchtpost 21 Dec. Zuid-Afrika: 9 Dec.; luchtpost Kaap stad 21 Dec.; luchtpost voor Durban én Johannesburg 25 Dec. R.K. SCHAAKCLUB S.I.V. De stand van de competitie is thans- als volgt: (we noemen eerst het aantal punten en dan het aantal gespeelde wed strijden) K Keijzer Jr. 3b2 9 A. Zijm 4 5 J. Maas 31/2 9 P. v. bambeeit 4 8 K. Keijzer Sr. 4 7 2e klas I. Schrama Hz. 4 N. Witte 3 4 J. Dijt 1 3 G. Sikkerlee 1 4 W. Keijzer 3 6 W.v. Heerwaarden 0 2 3e klas A. Witte 5 5 C. Barhorst 2 3 Jac .v. Heerwaarden 1 3 D. Rijk 0 5 Dernison C. Ran 1 2 Het ziet er niet naar uit, dat de kam pioen 1936, K. Keijzer Jr. zijn titel houdt. RESTAURATIE N.H. KERK. Voor de restauratie van de N.H. Kerk is door lidmaten van deze kerk in de af- geloopen zomer zooveel bijeengebracht, dat het allernoodigste herstel van het dak reeds kan geschieden. Maar er. moet aan het gebouw nog veel meer ge beuren en dat kost met elkaar zooveel, dat de leden dat niet bekostigen kunnen., Naar Ds. Visser meedeelt in De Kerk Roept, is aangeklopt bij Rijk, Provincie, Gemeente en Synode, maar zoo wordt! er bij verteld: van deze instanties kan men.' pas over ongeveer een jaar weten of, en,, zoo ja, met welk bedrag zij willen helpen. GEMEENTE TEXEL GEMEENTEBEGROOTING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienst-t jaar 1938 van heden tot den dag der be handeling in den Raad ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter lezing is nederge- legd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. Texel, 2 November 1937. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, KAMP. 1 >e Sp-retnris. JONKER KERK EN VREDE. Het Bestuur van de Afd. Texel der Vereeniging Kerk en Vrede brengt ter kennis, dat het Hoofdbestuur navolgend adres aan de Ned. Regeering richtte: De Vereeniging „Kerk en Vrede", oven tuigd, dat Evangelie en oorlog een on verzoenlijke tegenstelling vormen, en ten zeerste bezorgd over de voortgang den bewapening, heeft met ernstige veront rusting kennis genomen van de plannen der Nederlandscne Regeering tot uitbrei ding en versterking van haar oorlogsmid-, delen. Onze Vereen, is door dat voornemen des te pijnlijker getroffen, omdat 'de Regeering, blijkens de Troonrede, haar uitgangspunt en richtsnoer voor jhaail daden uitdrukkelijk heeft gekozen in de handhaving van Gods Wet voor het pu blieke leven. De verantwoordelijkheid beseffend, welke wij als bevoorrechte natie te mid den der volkengemeenschap hebben, vra-' gen wij ons in diepe ernst af, of het niet veel meer op de weg van onze Christe lijke Regeering zou liggen om zich -aan de spits te stellen van een beweging, die, geen middel onbeproefd laat 0111 tot be tere verhoudingen en samenwerking tus- schen de volken te komen, dan om hen; voetstoots te volgen op de heilloozc weg van een steeds voortwoekerende bewa pening, waarvan het einde catastrophaal moet zijn. 'De toenemende bewapening richt de volken zoowel cconomisch-sociaal als moreel ten gronde. Zij ondermijnt de grondslagen van een samenleving, waarin de handhaving van Gods Wet wordt na gestreefd, omdat zij steeds meer op mid delen van niets ontziend geweld leert ver trouwen. Inplaats van mee te bouwen aan „het groote lijkenhuis", waarover een geacht volksvertegenwoordiger onlangs sprak, moge onze Regeering de geloofsmoed hebben om in deze tijd van oorlogsver- dwazing het uiterste te beproeven, om tot maatregelen te komen, die tot ontspanning zouden kunnen leiden, zoowel in de bewa peningswedloop als in de internationale verwarring. Naar onze overtuiging staat ons volk thans voor de beslissende keuze: óf ziel», laten inschakelen in de stroom van een tot verderf gedoemde oorlogstoerusting,, die nog haar grenzen niet gevonden heeft, öt zien van deze weg afwenden om ni'e<( die krachtsinpanning, waarvan de geloofs gehoorzaamheid aan de Vredevorst al leen de bron vormt en met de middelen, die Hij kan zegenen, een toekomst voor te bereiden, die net Evangelie de gehoorza men in uitzicht stelt. Daarom geloovei» wij, dat onze Regieering, die zich naar de naam van Christus noemt, zich vooral, in deze moeilijke tijd dient te bezinnen op de vraag, of deze zinnelooze en de monische voortgang der bewapening naar Zijn wil is. De weg ter ontkoming, die Hij vyijst, eischt stellig een onverschrokkenheid des geloofs, die juist het tegendeel is van défaitisme, maar voert toch uiteindelijk, tot behoud van het beste in een volk en, tot overwinning van Zijn bestel. Oorlogs voorbereiding en oorlogvoering daarente gen brengen tenslotte de schending van de hoogste waarden en leiden tot vernieti ging van innerlijke volkskracht. De eerbied, die wij als loyale onderda nen aan het gezag onzer Regeering ver schuldigd zijn, mag ons niet weerhouden onze waarschuwende stem te verheffen en een woord van ernstig protest te laten; hooren tegen de huidige oorlogstoerus ting en tegen de onheilspellende richting, welke ook onze Regeering hierbij in slaat. Ons bewust van de verantwoorde lijke en moeilijke taak onzer Regeering, weten wij ons tot dit verweer, dat zoo zeer indruischt tegen de geest dezer eeuw, enkel gedrongen door de geloofsgehoor zaamheid, welke wij de Koning aller vol ken schuldig blijven. Dr. M. van der Voet, Voorzitter. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Secretaris. Ammerstol, 30 Oct. 1937. Z> T b.U N T 3.V TfcXtU. 1 P lc\Q

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5