Gemeenteraad van Texel. illW 7pnsiWPn worcien gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door 't gebruik van Zitting van Dinsdag 2 November 1937, aanvangende te 3 uur 5 runt, Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. JonkeT, gem.-seor. Tegenwoordig: alle leden. 1. Notulen. Na opening door de voorz. en het le zen der notulen door de secr., volgt 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. A. Procesverbaal van de opname van kas en boeken van de gemeente-ontvan ger. 20 Sept. was f3330.34 in kas, wat klopte met de boeken. B. Bericht van dokter Van Dommelen, hij nam zijn benoeming aan en trad in middels in dienst. C. Schrijven van Qed. Staten, die mee deden, dat zij het besluit tot verkoopl van de ambtswoning aan dokter Van Dommelen en de instructie voor deze arts hebben goedgekeurd. 3. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1938. Wordt in handen gesteld van de heeren Keijzer, Parlevliet en Bruin. 4. Idem gemeente-begrooting voor 1938. Wordt in handen gesteld van de heeren Epe, Dros, Henkes, Leber en De Waard» 5. Verhuring van gronden in Eierland. Voorgesteld wordt onder nader om schreven voorwaarden te verhuren van 1 Nov. 1937-1 Nov. 1939: aan C. de Wit voor f 300 twee pereeelen in Eierland, deel van „Leiden", samen 3.82.7 H.A.aan L. Kok voor T122 een perceel in Eier land, ook van „Leiden", groot 1.52.50 H. A. E>e grond moet elk jaar door en voor re kening van de pachters worden bemest per H.A. met minstens 5 baal super fosfaat 20 pet. en vier balen kali 40 pet. of daar i mee overeenkomende meststof. Vorig jaar werd aan dezelfde pachters hoogste inschrijvers, voor een jaar ver huurd. Billijkheid brengt volgens B. en W. mee, de huur te verlengen, echter, in verband met de nieuwe Pachtwet, over eenige maanden in werking tredende, voor hoogstens twee jaar. Aldus wordt volgens voorstel besloten z,h.st. 6. Voorschot aan P. de Waard ter bc- koming van een landa/beidersplaatsje. De landarbeider Pieter de Waard, Jan. 1902 te Duisburg uit Nederl. ouders ge boren, sinds Mei 1915 op Texel woon-; achtig (Z.-Eierland) vraagt ingevolge de Landarb. Wet een voorschot van f 2600. Hij kan van J. C. Witte, Waalenburg, aan de Postweg in Eierland 0,75 H.A. weiland koopen, gelegen a.d. Postweg, naast per ceel J. de Ridder, voor f6 90. (deel van voormalige hoeve Leiden). De te bouwen, woning, als die van J. de Ridder, zal plm, f 2200 kosten. Aanvrager zal aan rente en aflossing jaarlijks f 132,86 moe ten betalenper week f 2,55. B. en W(. stellen voor de aanvraag in te willigen. Ter bespreking van dit punt en van de benoeming schoolhoofd te Den Hoorn wordt de openbare zitting geschorst. Na drie kwartier wordt de openbare raad hervat. Het gevraagde vcorschol wordt verleend zji.st. 7. Benoeming hoofd der o.l. school te Den Hoorn. E>e voorz. leidt de besprekingen in mei een uiteenzetting van het standpunt, dat B. en W. in deze zaak innemenDe beste, leerkracht moeten we hebben. Daarmee is Den Hoorn en het onderwijs op heel Texel gediend. De voordracht is alfabe .tisch J. J. Borger, Den Haag. J. H. Eden, Hippolytushoef. J. Huizinga, Veenendaal. Elk van de drie kan in aahmerking ko men. Nu dient echter bij de benoeming ook de billijkheid betracht en op financ. en andere gevolgen gelet te worden. Van R.K. zijde is gewezen op het feit, dat van 1de 33 leerkrachten op de openb. en bij; scholen er vier R.K. zijn, terwijl van alle leerlingen samen een derde R.K. is. Daar om zou het billijk zijn, een R.K. te be noemen. Geschiedt dit niet, dan zouden !de R.K. zelf hun recht gaan zoeken, bij zonder onderwijs gaan vragen of bijdra- gen voor het vervoer van hun kinderen naar de r.k. school. Dat zou de gemeente veel geld kosten, de openb. school ontt volken, een aantal openb. onderwijzer^ op wachtgeld doen stellen, het aantal krachten aan de r.k. school doen toene men. Gaarne geven we, besluit spr., in overweging, uw stem uit te brengen op no. 3, J. Huizinga. Wij doen dit, onge acht de godsdienst, wijl hij van het drietal ongetwijfeld de beste is. Door hem, die R.K. is, te benoemen, dienen we het belang van het onderwijs niet alleen, maar betrachten we ook de billijkheid en toonen we begrip te hebben van de financ. gevolgen, welke een ander besluit zou kunnen hebben. Dhr De Lugt (Gemeentebelang)Ik SPORT OP TEXEL S. V. TEXEL. Texel 2 is er, zij het ook na veel moeite, in geslaagd, de eerste derby lot een goed einde te brengen. Dat het niet gemakkelijk zou gaan was te begrijpen, daar de Boys in hun nieuwe omgeving uitstekend werk hebben gedaan. Na een weifelend begin was T sterker en het mag een wonder heeten, dat niet meer doelpunten gescoord werden. Over het algemeen moet er meer beheerscht gespeeld worden, teiwijlwedat eerst goed leggen of eerst passeeren moe ten nalaten. Het moet ook hier worden positie kiezen, gezamenlijk omspelen van een tegenstander, zonder echter in kort spel te vervallen. Snelheid moet in zoo'n spel de doorslag geven. Het was een ge zellige drukte dank zij het mooie weer. De kijkers hebben geen spijt gehad van de tocht naar het Boys-veld, want er is span ning geweest. Driemaal werd er gelijk ge maakt, 4 of 5 maal tegen de paal gescho ten, terwijl talrijke scrimages het publiek in spanning hielden. Ondanks de vele T aanvallen bleven de Boys actief cn ware het niet, dat ze te veel op links bleven opereeren en hun rechtervleugel hetslechtse bewaakt was, hun kansen om in te loopen zouden nog vergroot zijn. Intussehen be hoefde het ons niet te spijten, dat de scheidsrechter wegJJ bleef, daar Nic Ran hem uitstekend heeft vervangen. Texel 2 hield de leiding in haar afd., maar kreeg tegelijk een waarschuwing om te blijven aanpakken, want nog altijd beschouwt een elftal het zich tot een eer, om de leiders te kloppen. Het was een sportieve wed strijd. jaarmarkt. Zoo iemand nog niet in de gelegenheid was om een bijdrage te geven of soms vergeten is bij het ophalen, ver zoeken we beleefd, dit alsnog even op te geven. Adspiranten Alle adspiranten worden opgeroepen om a. s. Donderdagavond om zeven uur precies present te zijn voor het gebouw van Texels fanfare in de Witte Kruislaan. Zij zullen de fakkels moeten dragen, niemand blijve dus weg bij de rondgang door Den Burg, ter gelegenheid van de opening der Jaarmarkt. De uitslag Nederland-Frankrijk 2—3 hebben de gasten verdiend. Wel is Nederl. het meest aanvallend geweest, maar dit is niet genoeg, er moet ook gescoord worden. Zondag a. s. op ons terrein Texel I Helder I, leider van de afd. D. D. jdank u voor deze uiteenzetting. De beslis sing is voor onze fractie moeilijk. Niet om de vraag: een r.k. of niet, maar omdat er een andere onaangename kwestie aan Den Hoorn mee verbonden is. Of is dit niet het geval? Ik ontken het recht van r.k. op een r.k. hoofd niet, maar welke ga rantie kunnen we krijgen, opdat in de toe komst niet over heel Texel die eisch wordt gesteld? De publieke opinie zegt nu: De R.K. eischen een R.K. hoofd. Maar onze indruk is, na de bespreking in ge heime raad, dat het met die eisch zoo niet gesteld is. Dhr Henkes (S.D.A.R.)Wij stellen vak-- bekwaamheid en persoonlijke geschiktheid voorop. Godsdienst en politiek laten we als van particulier belang, buiten be schouwing. tiet verbaasde ons een alfab voordracht te krijgen. B enW. en de Insp namen de proefles af. Zij zijn deskundig, niet de raad. Wie is de besté? --Voorz.: J. Huizinga. Dhr Henkes: Dan moet die no. 1. blijven Dan is de zaak gezond. Dan kunnen we hem met een gerust hart stemmen. Bij geruchte hoorden we van R.K. zijde: We nemen onze kinderen van school, als er geen r.k. hoofd komt. Als dat zoo is, zouden we in andere dorpen voor hetzelfde geval kunnen komen. Daar op vragen we een antwoord aan dhr Ka- ger. We zouden het op prijs stellen, wanneer aan de candidaten gevraagd werd: Bent u voor of tegen openb. onder wijs. Dhr De Waard (C.H.): Helaas houdt deze benoeming verband met een buren- twist aan Den Hoorn. Het beste is, dat de Raad zijn eigen weg gaat De heelt zaak staat in het teeken van machtsver toon van bepaalde zijde. Wij verlangen de vrijheid, willen niet aan de leibantl loopen. Wat voor waarde zou dan een Raad van 13 hebben als er drie de zaak sturen? We kunnen wel opmerken, dal van de 130 gezinnen aan Den Hoorn er 25 R.K. zijn. Hoofdgedachte is hier, dat men met dwang invloed wil uitoefe nen op de Raad. Het is vreemd, dat de R.K. hun recht juist nu, na de buren- twist, naar voren meenen te moeten bren gen. Dhr Epe (V.D.): De vrijheid min ik evenzeer als de andere heeren, maar, te-\ vens de billijkheid. Ik ben het met de voorz. eens. Hij heeft niet overdreven. Het hoort te zijn, zooals hij zegt. Ik zal mijn stem uitbrengen op de aanbevolen candidaat. Weth. Vlaming (A.R.): Ik sluit mij volkomen aan bij wat de voorz. zei. Zoo is de zaak door B.enW. besproken. De heeren De Waard en Henkes brengen an dere factoren in het geding. Dhr Henkes zegt, dat hij niet naar godsdienst of poli tiek vraagt. Daar ben ik het mee eens. Dat is ook mijn standpunt to. de o.l. schoot Elke Nederlander heeft gelijke rechten en plichten, staat er in de Crrorid i wet De godsdienst komt hierbij niet in het geding. Ook ik bemin de vrijheid. Als ik dingen zou naar kiezersgunst, zou ik. anders moeten spreken, maar met de. voorz. ben ik eens, dat wij dhr Huizinga als no. 1 moeten aanbevelen. Hij voldeed bij de proefles het meest. Dhr Henkes vroeg nog, of Borger niet de meeste ca paciteiten had. Ja, hij is wel de man van veel wetenschap; hij is zelfs candidaat in de letteren, maar het gaat hier om de vraag, wie het beste hoofd van de school te Den Hoorn is. Mijn standjrunt is: stem op de heer Huizinga. Dhr Leber (R.K.): De R.K. fractie wordt hier moedwillig op de pijnbank gelegd. Er wordt van dreigementen gesproken. Maar ik kan u op eerewoord verklaren, dat daarvan in het geheel geen sprake is ge weest Er is over de lieele zaak zelfs maar weinig gesproken. Natuurlijk moes ten we de gevolgen van de benoeming on der het oog zien. De voorz. rqaak ik mijn compliment voor zijn uiteenzetting. Nu weet Texel, hoe de benoeming tot stand komt. Huizinga is de beste, al kon de, Insp. zich er niet geheel mee vereenigen. Ik zelf heb nog niemand naar zijn geloot ge vraagd, wanneer hij voor een o.l. school solliciteerde. Wij moeten steeds ons ge zond verstand gebruiken en de beste kie- -zen. Wat de gevraagde garantie betreft. Wij achten het billijk, dat ons aan Den Hoorn een r.k. hoofd niet onthouden wordt. Maar betreuren zou ik dat, wan neer ik wist, dat hij een minder goedu kracht was. Garantie kan ik persoonlijk niet geven, maar dhr Parlevliet gaf de r.k. onlangs een pluimpje, omdat ze van het beruchte artikel inzake vervoer in de wetj geen gebruik maken. Als aan Den Hoorn geschiedt, wat billijk is, zullen de r.k. dat standpunt handhaven. Zij zullen de ge meente niet noodcloos op kosten jagen. Van machtsvertoon is hier geen sprake^ Met burentwist heeft deze benoeming niets te maken. Heeft de benoeming plaats zooals wij dat wenschen, dan zal dat het welzijn van Den Hoorn en het onderwijs bevorderen. Voorz.: Het lijkt me nuttig, het bij deze besprekingen te laten. Weth. Ka- ger ziet op verzoek van de voorz. van het woord af. Dhr Henkes merkt nog op dat, gezien de consequenties, onder druk gestemd wordt. De stembus gaat rond. Er komen 13 ingevulde briefjes uit, met op 11 daar van de naam van dhr Eluizinga, die dus benoemd werd; op twee kwam de naam van dhr Borger voor. 8. Financieele regeling dienst 1937. Goedgekeurd z.h.st. RONDVRAAG. Maximum-snelheid. Dhr Van der Vis geeft in overweging ook in de andere dor pen buiten Den Burg een max. snelheid, voor te schrijven. Hij vreest er anders ongelukken. De voorz. voelt er niet voor. Een flinke straf zoo een ongeval wordt veroorzaakt is het best. Urinoir, Dhr Leber vraagt verbete ring van de urinoir bij het Raadhuis. i De Singel te Oudeschild moet verbe terd worden, vindt dhr Bruin. Voorz.: mc-kt op, dat daarvoor een post op dej begrooting staat Weg Ruigcndijk Mienterglop. Heeft u over verbetering al met de Dertig Pol ders gesproken, vraagt dhr Ejre. Voorz. zal in comité hierop antwoorden. Een lantaarn aan de Wilhelminalaan tusschen Boksberg en Waalderstraater bij, Daar vraagt dhr De Lugt om. Voorz. deelt mee, dat er negen op de begrooting staan. Misschien is er ook een voor de Wilhelminalaan bij. Karweitjes. De gemeente laat ze niet altijd door vaklui opknappen. Metselwerk b.v. Dhr Parlevliet vraagt hierbij aan de vaklui te denken. Rioleering aan Den Hoorn. Daar mee is het t.o. de winkel van Lap slecht gesteld, meent dhr ParlevFet. Ook met de straatweg aan Dc Cocksdorp, waar deze in het grintpad overgaat Vastrecht T.E.M. voor winkels is erg verschillend. Dhr Parlevliet vraagt een meer uniform tarief. Invoer van vee. De koeien van dhr De Lugt mochten wel, die van andere vee houders niet uit de Wieringermeer naar Texel vervoerd worden. Op verzoek van dhr Parlevliet geeft de voorz. een toelich ting. Die van dhr De Lugt gaven geen kans op besmetting, de andere wely om dat die op verdacht land liepen. Van be voorrechting was geen sprake. Loswal het Noorden. Dhr Dros vraagt verbetering van de vaargeul. Voorz. zal er met Eierland en Dertig Polders over spreken, maar vreest, dat afdoend verbeteren te kostbaar wordt. Soepeler bepalingen voor invoer van vee vraagt dhr Dros, nu er toch al veel mond- en klauwzeer op Texel is» Voorz, zegt elke dag de toestand te be kijken. De Inspecteur ontraadt in het al gemeen alle invoer. B.enW. zijn in dit opzicht soepel. De ziekte is hier nu nogi goedaardig. Wanneer besmette dieren in gevoerd worden, weet men niet, wat daarvan komt. Onder het ingevoerde vee is tot nu geen tongblaar geconstateerd.1 B.enW, doen al het mogelijke om de vee stapel te beschermen en vertrouwen, dat dit waardeering vindt. Hierna schorst de voorz. de vlot ver- loopen vergadering, waarop na bespre king met gesloten deuren onder het ge not van koffie, krentenbrood en een si gaar de sluiting te ongeveer half zes is gevolgd. - MARO-F1LM. De Vereen, van oud-leerlingen der L. L.S. zal in samenwerking met de Land-- bouworg, voor haar leden en belangstel lenden Maro-films laten vertoonen en wel op 2 Dec. a.s. in Pen's Zaal. Maro- films zijn cultuur-, bedrijfs- en propa ganda-films van de Landbouwvoorlich- tingsdienst. Om de hooge kosten te be strijden zal een klein entree worden ge heven. Kaarten zullen deze maand worden aangeboden. Houdt deze avond vrij en stelt ons niet te leur. Ook dames zijn welkom. Nadere publicaties zullen volgen. - d. G. OPOE BUSSELMAN, ONZE OUDSTE. Morgen, Donderdag 4 Nov., wordt Opoe Busselman 94 jaar. Zij woont ten huize van de heer G. J. Logman in de Molen straat, en maakt het, haar hooge leeftijd in aanmerking genomen, nog goed. Welis waar laten gehoor en gezicht veel te wen schen over, ze is nog helder van geest en neemt nog met opgewektheid deel in wat er om haar, in de familiekring en daarbuiten, gebeurt. Met een dankbaar hart ziet ze ook nu de dag van haar 94e verjaarfeest tege moet; een feestdag, waarop het haar ook thans aan hartelijke belangstelling hid, zal ontbreken. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer heeft zich de laatste dagen in onze gemeente sterk uit-» gebreid. Gisteren overschreed het aan tal gevallen de dertig al. Werd in den beginne de ziekte meest onder het wol vee waargenomen, thans is in grooteie mate het rundvee aangetast. De ziekte komt nu over heel Texel voor Alleen De Koog, P.H. Polder, Z.-Haffel en de omtrek van Oudeschild zijn nog vrij. De veehouders worden er op opmerk zaam gemaakt, dat een onderzoek van Rijkswege niet meer wordt ingesteld. De veehouders zijn verplicht, wanneer zij bij hun vee verschijnselen van mond- en klauwzeer opmerken, daarvan aangifte te doen oj) het gemeentehuis. Indien zij dan een onderzoek wenschen, kan dat alleen voor eigen rekening geschieden. Naar de heer Noordijk ons vertelde draagt de ziekte een goedaardig karakter. Sterfgevallen zijn nog niet voorgekomen. Het besmettingsgevaar wordt helaas zeer vergroot, doordat vele veehouders hun ziek vee op de weide laten grazen. Het is nog mooi weer, er is nog genoeg gras, maar niettemin was het veel beter" als de dieren op stal werden gezet. Het speek sel van het zieke vee, dat in de lucht op droogt en door de wind in de omtrek wordt verspreid, werkt de besmetting zeer in de hand. Ook voor het vee zelf is het, naar de heer Noordijk ons verze kerde, beter, dat de dieren op stal gaan. NAGEKOMEN BERICHTEN: 'UDI-AVOND. Ook de avond op 19 No vember zal door de Stafmuziek-baud wor den opgeluisterd. Dat belooft ook voor de muziekliefhebber een genotvolle avond. BONNENTAARTEN. Huisvrouwen, die haar taartbonnen ter beschikking van dei jaarmarkt willen stellen, worden vrien delijk verzocht dat op te geven. Mijnhardi's Z-. nuwtableiten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en drogisten OOSTEREND. (BAZAR EXCELSIOR. We maakten reeds melding van de eerste twee Bazardagen. Zaterdagavond was het veel drukker. Het was er toen staande vol, men kon zich soms slechts met moeite een weg banen van de eene stand naar de andere. Toch werd de voorraad nog lang niet geruimd. Voordat om elf uur werd ge sloten, werd door de commissie bekend gemaakt, dat Maandagavond de restanten bij opbod zouden worden verkocht. Het boekenkastje viel ten deel aan S. Bakker; de oud-Holl. stoel aan C. Timmerde bloementafel aan Jb. Keijser Jbz.de mooie fruitmanden van Daalders Groenten en fruithandel aan AAej. Agatha Basen van Filiaal P. Kalis aan Wim Drijver Wz. De taarten werden gewonnen door Mej. Cath. Bremer Jd. en Cor Vonk Jz. Maandagavond viel de rest onder de hamer van de veiler D. Trap. Als „notaris" en „klerk" fungeer den S. v. Hecringen en J. Vlaming Jz. Er werd nog van allerlei aangebodenbloe men, planten, gemaakte manufacturen, glas- en aardewerk, te veel om op te noemen En er vielen koopjes te halen. 'tGing in veel gevallen beneden winkelprijs. Uit goede bron vernamen we, dat er Donderdag, Vrijdag en Zaterdag bruto plm. f600, was ontvangen. Voorwaar een mooi succes. -D

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6