9 Bezoekt de Jaarmarkt in Hotel Texel TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT ■BMIBi M Aan deTexelsche bevolking. Ziekenfonds „Texel" Zaterdag 6 November 1937 8 1QUIIIIIBIBIII In verband met een ook voor Texel be langrijke aangelegenheid wil ik gaarne de aandacht van de Texelsche bevolking op het volgende vestigen. De Minister van Sociale Zaken heeft in het leven geroepen voor de werkloozen een spaarsysteemde bedoeling is, dat van de gespaarde gelden de door den langen duur der werkloosheid ontstane behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking wordt ge dekt. Daarbij is de volgende regeling getroffen Elke werklooze met twee en meer kin deren kan wekelijks een kwartje afzonderen van zijn loon, welk kwartje dan door de overheid wordt vermeerderd met f 0,25 voor gezinnen met twee, drie en vier kinderen en met 0,40 voor familie's met meer kin deren. Deze spaarregeling zal tot gevolg hebben dat de gezinnen, die hieraan deelnemen, per jaar de beschikking krijgen over een bedrag van resp. f 26,— of f 33,80. Waar in vele arbeidersgezinnen toch vaak eenig geld op zij wordt gelegd voor den aan schaf van kleeding, enz., kan op deze wijze het gespaarde bedrag worden verdubbeld. De gewone B-steun, die te Texel meestal uit goederen bestaat, blijft ongeacht deze spaarregeling verstrekt worden. Nu kon deze spaarregeling eerst 1 No vember jl. van kracht worden, zoodat voor de komende maanden nog geen gelden be schikbaar zijn. Om in deze leegte te voor zien heeft de Minister van Sociale Zaken de verschillende gemeentebesturen verzocht een collecte te organiseeren, waarvan 25 pet. aan de gemeente zelf wordt afgedragen voor B-steun, terwijl het restant uit het geheele land wordt verdeeld en ten goede komt aan degenen, die aan de spaarrege ling deelnemen en in werkverschaffing of steun waren in een bepaalde periode in dit en het vorig jaar. Deze collecte wordt te Texel door de welwillende medewerking van daartoe plaatselijk uitgenoodigden gehouden op ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937.' Ik moge U opwekken naar krachten aan deze geldinzameling te willen bijdragen, opdat ook op Texel een belangrijk bedrag wordt bijeengebracht voor dit hierboven omschreven doel. Mogen degenen, die zelf werk hebben, met een ruime gift hen be denken, die niet in deze gelukkige om standigheden zijn De Burgemeester van Texel, KAMP. ZOO SPRAK.... TH. LIGTHART, oud-directeur van de Javasche bank. in een vergadering van de1 Vereen, voor Volkenbond en Vrede. In Versailles heeft Japan gelijkstelling gevraagd met de blanke bevolking. Het Westen wees dit verzoek af. Dit was een beleediging, die Japan diep heeft ge voeld. Tijdens de periode van industri. alisatie nam de bevolking steeds toe. Het; land werd te klein. Japan zat opggsloten.i Het moest (en moet) grondstoffen in voeren, evenals ons overbevolkt land. Het moest dus zijn arbeid uitvoeren, zijn nij verheidsproducten. Toen sloten de lan den hun markten, eerst Britsch-lndië, toen' Nederl. Indië. Zoo werd dit land tot ar moede gedoemd, het volk werd wanhopig. Zoo is Japan behandeld, ik durf te zeggen: mishandeld. ffi ONTWIKKELINGSAVONDEN. 51 Uitgaande van Jeugdherberg U en 't Nut. li Iedere Woensdagavond in lokaal „Den Burg", Groeneplaats, aan- ffl vang 8 uur precies. Kosteloos toe- BB 51 gankelijk voor personen van 16 gg ES jaar en ouder. Eg 51 WOENSDAG 10 NOV. 1937 H 51 alleen toegang voor meisjes. EB Dan zal de heer W. H. Lap ver- U 5i tellen over de Chineesche havens ffi ffi en de Chineesche godsdienst Met ffl 51 lichtbeelden. §3 51 In de pauze zal thee worden ge- ffl EB schonken. j§ III» VAN ZON EN MAAN. »|i MAAN Datum: Op: Onder: Z. 7 Nov. 11,02 19,17 M 8 11,38 20,17 D. 9 12,09 21,23 W 10 12.34 22,30 D. 11 12,57 23.40 V. 12 13 17 l. 13 13.37 0,54 ZON Op: Onder: 7.06 16,20 7.08 16.19 7,10 16,17 7,12 16 16 7,14 16 15 7.16 16 13 7.17 16,12 Men schrijft ons: Nu de samenvoeging van de fondsen Oudeschild en Texel een feit is, meent het bestuur, dat het tijd wordt de leden eenst op de hoogte te brengen met hetgeen ver anderd is. De Texelsche ziekenfondsen zijn inder tijd opgericht als onderdeel van de Maat-, schappij tot Bevordering der Genees kunst Na de oprichting liet de Maat schappij zich'echter niet veel gelegen lig gen aan de kleine Texelsche fondsen, waardoor de besturen zelfstandig gingen optreden en verschillende misstanden ont stonden. De leden eischten hoe langer hoe inèèr., Voor de dokters en de specialisten waren er geen grenzen, omdat toch alles afzon derlijk betaald werd, zoodoende werkten de fondsen wel prachtig, maar de bestu ren zaten voor de moeilijkheid, om telken jare maar van hetzelfde geld méér te doen. Door de griep in het voorjaar 1937 en het buitenglewoon groot aantal opnamen, daarvan het gevolg, zag het bestuur van het plaatselijk ziekenfonds „Texel" zich genoodzaakt enkele bezuinigingen aan heeren huisartsen voor te stellen. Daan deze bezuiniging niet van één kant kan komen, werd voor de specialisten de hulp van de Maatschappij ingeroepen.' Waarop de Maatschappij voorstelde sa menvoeging der drie Texelsche fondsen. Oudeschild en Den Burg waren het daar reeds over eens; door de plaatselijke be sturen werden afgevaardigden benoemd voor een hoofdbestuur. Dit hoofdbestuur nu is als volgt samengesteldD. E. W. C. Boswijk, arts, voorzitter; P. Boom, Ou deschild, secretaris; S.R. Vellinga, arts,, penningmeester; G. Michels, De Koog, ad ministrateur; D. H. Hellema, arts; W. H. van Dommelen, arts; T. Dogger en W. van Heerwaarden, commissarissen. Door de Maatschappij werden overeen komsten gemaakt met de specialisten eij huisartsen, met tarieven, welke beneden de bedragen liggen, welke tot nu toe wer den uitgekeerd. Het Verplegingsfonds werd gebracht bij het Maatschappij Zie- kenhuisverplegingsfonds Den Helder. Voor alle andere uitgaven werden be dragen vastgesteld. Het gevolg is, dat het Ziekenfonds met ingang van 3 Januari a.s. een contributie zal heffen van 25 cent voor personen boven 18 jaar, 12 cent voor personen van 16 tot 18 jaar en 7 cent voor perso nen beneden 16 jaar. Voor Oudeschild beteekent dit 1 cent per persoon en per week verhooging, voor „Texel" een ver laging van 2 cent per persoon en pen week. Tekorten kunnen bij de nieuwe regeling niet voorkomen. Een van de voorwaarden, door de Maat schappij geëischt, was het terugbrengen van dc weistandsgrens voor gezinnen op f 1600.verhoogd met f100 per kind tol totaal f'2000. Voor alleenstaande per sonen f1200. Hierop moet controle wor- Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater Donderdag 11 Nov. Eerste kwartier TRUXA. Een rugwaartsche salto is het groote succesnummer van de groote Truxa. M,aar de jaloezie van de illusionist Garvin om, de danseres Yester, maakt een eind aan; zijn loopbaan. Truxa doet zijn contrac-) ten en zijn naam over- aan een jonge: koorddanser Husen, die echter niet in staat is een rugwaartsche salto te maken. Als de nieuwe Truxa in Berlijn komt, om op te treden, bemerkt niemand de verwisseling: Truxa had trouwens nog nimmer te voren in Europa gewerkt. Al leen Yester en Garvin weten van de ver wisseling, doch zij zwijgen. Yester omdat zij in Husen een bondgenoot meent te zien tegen Garvin, Garvin omdat hij van meening is Husen op dezelfde inanien te kunnen wegwerken als het hem inder tijd met Truxa gelukt is. De eerste voorstelling van het nieuwe seizoen komt: een bont allerlei van de beste variété-nummers, die zijn hoogte punt vindt in Truxa's toeren op het slappe koord. Tot groote verwondering' van de directeur laat Truxa de salto ach terwege. „Hij voelde zich wat onzeker",, verklaart hij de directeur en .deze neemt: er genoegen mee, doch rekent er op, dal) Truxa de volgende avond de salto wel' zal maken. Truxa oefent zich uren lang, doch de salto lukt hem niet en toch moeti hij hem die avond maken. Zijn carrière! en hoop op Yester, op wie hij reedsi dadelijk verliefd is geworden, hangen er van af. Die avond gelukt het hem weer! niet, maar nu doordat Garvin met spie- gelapparaten hem bijna de dood injaagt. Door een wonder weet hij het er nog levend af te brengen. Hoe het Truxa-Husen tenslotte toch lukt de salto te maken, Yester voor zich te winnen en hoe het komt datGar-i vin de dood vindt achter de coulissen geeft het. slot op sensationeele en on verwachte wijze. Zaterdag van 3—6 en 8—1 uur. Zondag van 3—6.30 en 8—2 uur. BAL. Zaterdag van 9—1 uur. Zondag van 8—2 uur. Muziek van de Band van DICK DE LEEUW. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rtindveeverz. „Texel" en voor dc Onderlinge Paarden verzekering D.E.L H.H. Veehouders! wordt allen lid! den uitgeoefend. Deze wijziging in do weistandsgrens vloeit hoofdzakelijk voort' uit de nieuwe overeenkomst met de spe cialisten, die eerst weigerden voor een lager tariet te gaan behandelen, zoolang er, volgens hen, een groot aantal perso-' nen lid van de Texelsche ziekenfondsen was, dat niet voldeed aan art. 1 van hel reglement, dat als volgt luidt: Het doel van het Ziekenfonds is om bij wijze van onderlinge verzekering aan personen, die door hun maatschappelijke toestand niet door eigen middelen op de gewone wijze behoorlijk in geneeskundige hulp kunnen voorzien, te verstrekkenge nees- en heelkundige hulp door huisart sen, klinische en poliklinische hulp dooi, specialisten te Den Helder of voor spe-ï cialismen ,die te Den Helder niet verte-' genwoordigd zijn, te Alkmaar, enz., enz Ook personen, aangeslagen in de ver mogensbelasting, zullen geen lid meer kunnen wezen van het ziekenfonds. Bij verschillende leden zal een onder zoek worden ingesteld. Hun, die niet lan ger lid kunnen blijven, zal tot 1 Januari a.s. gelegenheid worden gegeven zich op andere wijze te verzekeren. Na 1 Januari zal hun lidmaatschap eindigen. Door de verschillende besturen is om tot deze reorganisatie te komen, veel werk verzet. Voor oogen werd gehouden het zieken- en verplegingsfonds goed te ma ken voor menschen die voldoen aan art 1 Hoe de werking zal wezen, moeten we afwachten. Nu echter wederzijds lets is toegegeven, Zal het wel ongeveer blijven zooals het was. iTLUhT b.V TfcXfcL. GEMENGD NIEUWS SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Programma a.s. Zondag KNVB 3e kl. A: Assendelft-Alkin. Boys; Texel—Hel der; Succes Hollandia; APGS Zaan dijk; VolewijckersPurmersteijn. NHVB 2e kl. G.: BKC 2^Hclder 5; De Cocksdorp—Watervogels 2; Voor J. V.C. 1Texel 2 is uitstel aangevraagd., Voor Texel 1 een uiterst belangrijke wedstrijd. Helder heeft momenteel de leiding en zal wel alles in het werk stel-i len om deze te behouden. Wanneer T. het geluk mocht hebben om in beste vorm te spelen, kunnen we op een fraaie wedstrij j hopen. Geeft u geheel, Texel 1, behoud: de goede geest in de ploeg en durf te: spelen. Weet dat uw aarthang dit als de meest interessante wedstrijd beschouwt, laat het u een eer zijn, deze aanhang! tevreden te stellen, wat ook u ongetwij feld de beste voldoening zal schenken. Voor T. 2 is uitstel aangevraagd in, verband met onze Jaarmarkt. De Jaarmarkt. De eerste avond is reeds voorbij en we mogen tevreden zijn. met de resultaten: een netto opbrengst van 227 gulden. Het heeft ons goed ge daan ,dat vooral deze week er zoo flink) werd medegewerkt om het geheel een goed aanzien te geven, waaraan we direct toe kunnen voegen dat we daarin geheei zijn geslaagd. Al spoedig zat er een goede stemming in en werd er van diverse speel- en koopgelegenheden gebruik ge maakt Vooral de rondgang door Texels Fanfare, aan de opening vooraf gaande, miste zijn uitwerking niet en bracht veel; nieuwsgierigen op de been, ook in de zaal; zoodat, na de opening door onze Burgemeester, het op de fancy-fair gezel lig was. Jammer, dat - we pech kregen met de muziek (defecte versterker), maar, gelukkig nam een aantal leden van Tex. Fanfare de balmuziek verder over en al spoedig was alles weer in volle werkingj Behalve de heer Burgemeester en de ge- noodigden, de actieve standverzorgers, BINNENLAND Amsterdam. Het vreemdelin'genbe- zoek aan de hoofdstad bracht dit jaar bijna zes millioen gld. op. Het vreemde- lingenbezoek is dit jaar in vergelijking met 1936 met een derde toegenomen. Rotterdam. Er bestaat ongerustheid over het lot van de vroegere stoompont- Leeuwarden, die onder de naam Trinidad naar Venezuela is vertrokken en waarvan' sinds 29 Sept. niets meer vernomen is. Den Haag. De politic heeft de ver- lof- en vergunninghouders aangezegd, dat de verschillende speelautomaten, die in hun zaken aanwezig zijn, binnen een week daaruit verwijderd moeten worden. Hier-i onder vallen niet de z„g. grijp-autoniatcn,- doch wel de fruit-automaten. De maat regel welke het gevolg is van herhaalde klachten van vrouwen van werkloozen zal binnen afzienbare tijd ook tot de sigaren winkels, enz. worden uitgestrekt. Het ver bod berust op het feit, dat de automaten als hazardspel worden beschouwd. BUITENLAND Engeland, Plannen worden ontwor pen tot aanlegging van onder]aandsche we gen in Londen, ter ontlasting van het straatverkeer. Bovendien zouden deze wegen een goede bescherming geven te gen luchtaanvallen. - Frankrijk. Italië heeft zijn ambassa deur te Parijs voor onbepaalde tijd met verlof gezonden, in verband met het teit, dat ook Frankrijk in Rome geen ambassa deur heeft, doch slechts een zaakgelas tigde. Deze toestand is ontstaan, doordat Frankrijk weigert zijn ambassadeur te la ten erkennen zoowel door de Koning van Italië als de Keizer van Ethiopië, welkd laatste titel de Fransche regeering n'iet erkent HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. enz., danken we de muzikanten voor hun sympathieke medewerking. D.D. Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind H.Neijens J.Helsloot G.Witvliet A-Huizinga N.de Graal M.Vlaming P.Kikkert P. Neijens H.Ran Res.: A.Verseput, J.Bruin (O.S.) Texel comb.—Tex. Boys 2: 12 uur L.. Goënga Jac.Koorn C.Zutphen W.v.Zeijlen H.v.Dijk K.Kikkert Pz. Ab.Keijser Durieux D.Huizinga J.Kom- deur ICKikkertJz. Res.. Joh. Kikkert TEX. BOYS. Zondag om 12 uur speelt op Texelter- rein het volgende elftal tegen Texel-com- binatie. Jn.Rijk Jn.SchramaGz. S.v. Heerwaarden JoopMaas A.Witte W.Reij Th.v.Sambeek H.v.Heerw. Jb.v.Heerw. Co de Veij H .Hopman Res.: W. Willemsen. Het bestuur rekent op aller medewer king. Ieder zij present, daar er een paah voor het le elftal gekozen moeten wor den. Frits is definitief vertrokken. Een groot verlies voor onze vereen, doch werkzaamheden riepen hem weer naar, Boxmeer. Hopen wij, dat we hem spoe dig weer in ons middeh mogen zien. Zondag 14 Nóv. is het le weer vrij. Toch moet er gevoetbald worden. Daan zal de elftalcommissie wel iéts op vin-) den. M.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5