Texels Bioscoop-Theater TRUXA LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsohe Berichten Dijkgraaf J. Eelman treedt af. KON ZICH NIET BEWEGEN AKKER'S DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN een adembenemende circusgeschiedenis U moet Truxa zien UITGEBREID BIJPROGRAMMA. Zaterdag 6 November 1937 Dank zij KLOOSTERBALSEM kan hij weer wandelen en fietsen „Geen goud zoo goed" Donderdag bereikte ons het bericht, dat aan de heer J. Eelman, op zijn verzoek' en wel om gezondheidsredenen eervol, ontslag werd verleend als dijkgraaf van polder Waalenburg, Die functie van dijkgraaf bekleedt de heer Eelman nu al ruim 24 jaar. En het spreekt dan ook vanzelf, dat we hem eens hebben opgezocht om een praatje te ma ken over het lief en leed, dat de polder in de jaren van zijn dijkghaafschap zoo al heeft opgeleverd. Sinds 1922 is de heer Eelman inwoner van Den Burg. Tot dat jaar woonde hij op hoeve Vredelust later Voorzorg ge naamd in de Waalenburger polder, waar hij 28 Sept. 1S69 geboren werd. Hij heeft daar dus een goede halve eeuw gewoond en.... hard gewerkt. Het bouw- en veebedrijf eischte er veel arbeid en zorg, maar nochtans denkt hij aan die jaren nog met genoegen terug. BESTUUR. Het was in 1905, dat hij in het bestuur van Waalenburg gekozen werd, eerst als hoofdingeland, later als heemraad. lm 1913 volgde zijn benoeming tot Dijk graaf, in welke functie hij opvolger was van de heer Aug, Keijser. Het is wel merkwaardig, zoo zei de lieer Eelman, dat van de leden, die bij mijn benoeming in 1905 het bestuur van de polder vormden, er nu niet een meer in leven is. Van hen, die daarna daarin gekozen werden, zijn er wel vier-over leden. 'Was de samenwerking in dat bestuur steeds van aangename aard? Ja, daarover mag ik niet klagen. Ik houd daaraan prettige herinneringen.- Toen ik in het b'estuur kwam was C. j. Roeper, secretaris, later P. Bakker, die na korte tijd bedankte en toen een goed op volger vond in secretaris W. H. Lap. WECiEN. Daarover is heel wat te vertellen. Die wegen vragen veel zorg, vooral in deze tijd. De eischen, waaraan ze moeten vol doen, worden steeds hooger gesteld. lil 1905 werd Waalenburgs eerste weg behard. Dat was de Middelweg; de we van De Waal tot de Westerwcg werd toen flink onder handen genomen. Ontle, - wijl maakte Burger-Nieuwland plannen om de hoofdweg te verharden. Het be stuur van Waalenburg werd bereid ge vonden in de kosten daarvan f 1000 bij le dragen, van particuliere zijde kwamf500 bijeen, terwijl de gemeente f1000 subs, verleende. Met elkaar heeft de wegf300o gekost Daarop is Waalenburg overge gaan tot verharding van de Westerweg; dit werd geheel uit eigen middelen be kostigd, terwijl Waalenburg bovendien nog bijdroeg in de kosten van verbetering en beharding van wegen buiten de polde. als Pijpersdijk en de weg De Waal—Ou- deschild. DE POLDERLASTEN. Zulke karweitjes kosten geld, veel geld. Nu was Wa.alenburg niet onbemiddeld. De polder is eigenaar van diverse per- ceelen land en (visch)water, met elkaa. plm. 50 H.A. Dat land wordt verpacht,, terwijl mede de verpachting van jacht en visscherij en het vruchtgebruik van ver schillende dijken geld in liet laadje brengt. De crisis deed de baten echter slinken en daar de uitgaven stegen, kon een te kort niet uitblijven. Er inoest toen tot heffing van polderlasten voor het eerst in 1905 worden overgegaan. Eerst bedroegen die maar twee gld. per bunder. Lnrrer moest dat bedrag worden verhoogd en nu zijn de lasten hooger dan over eenig jaar tevoren en wel f 13.per bun der. Bij de beoordeeling van dit bedrag mogen echter de voordeelen, door de be maling verkregen, niet uit het oogwor- en verloren. „GOUD UIT SCHUIM". Waar vroeger, in de natte maanden van het jaar, water het land bedekte, zoo ver het oog reikte, wordt nu een flinke snede gras geoogst; ja, haver, tarwe, suikerbie ten, enz. groeien er welig en getuigen- van de zegenrijke invloed, welke de be maling op de voortbrengselen van Waal enburg heeft uitgeoefend en nóg doet, gelden. DIJKGRAAF J. EELMAN. EEN VOORBEELD UIT VEI E. Aan de Motweg teelt Jb. Hin op een perceel land, afkomstig van M. A. Lange- veld, haver. Hij haalt daarvan, per bunder gerekend, wel 80 mud. J, Eelman teelt aan de Middelweg tarwe, een halve H.A. ongeveer. Hij oogst, daarvan, over een bunder gerekend, wel 50 H.L. En voederbieten geven er wel een op brengst van sü.000 Kg. per H.A. Dat zijn getallen, die klinken als een klok. Want u moet weten, dat hier ge bouwd wordt op land, dat tot het minste in de polder behoorde. Een halve bunder grond lag er, w aar op, zoolang Waalenburg bestaat, gecjii sprietje gras groeide. De' bemaling kwam. er, de grond werd in cultuur gebracht' en na verloop van drie jaar wordt er nu behoorlijk gemaaid, dit jaar in Mei voor, het eerst; later nog een keer. Hel is eigen dom van J. Kikkert, De Westen. BEMALING. Een belangrijke zaak. Een kwestie, waarover, nuchter bekeken, niet lang be hoeft tc worden gepraat. Leest u in dit nummer maar eens dat artikel van onze immer actieve E. v.d. B „Weg met dat' water" is een leus, waaraan iedere ijdele klank vreemd is. En toch wat heeft het lang geduurd, eer Waalenburg van zijn waterlast kon worden bevrijd. De eerste plannen werden geopperd ten dage van dijkgraaf Keijser. Men dacht er gauw mee klaar te komen, maar strand de op de achterliggende polders. Die, wenschten in de kosten niet bij te dragen. Aan Burger-NieuWland werd vergeefs f 3U0 gevraagd. Aan Everstekoog, Die Koog en Gerritsland f500, zonder resul taat. Was de bemaling er toen toch ge komen, de polder had er in de jaren van hoogconjunctuur in belangrijke mate de vruchten van kunnen plukken. De oorlogs jaren joegen de prijzen omhoog. Maar het haperde aan de noodige eenstemmigheid.! Het motorg-emaal kwam er niet. (Tus- schen haakjes, van electriciteit was in die dagen nog een sprake en aan een wind molen werd niet gedacht.) Het Bestuur was niet bij machte het achterland tot betaling te dwingen en zag; geen andere weg dan die naar Ged. Staten. Dit College heeft na rijp beraao' ingegrepen: het reglement werd in die, zin gewijzigd, dat de achterliggende pol-, ders tot betaling verplicht werden. Eierland wou zelf gaan bemalen en zou graag ontslagen worden van de verplich» ting om Waalenburgs water te ontvan gen. Het wou daartoe een afkoopsom be palen. Eerst werd deze op f18000, later, doordat Ged. Staten een hooger bedrag; verkozen, op wel f40.000 gesteld. Toen had Waalenburg de weg vrij om tot stichting van een gemaal over te gaan: Maar eer het zoover kwam, moesten er helaas riemen papier en liters inkt ver werkt worden om van veel gekibbel en gelaster maar te zwijgen om den volke óf van het nut van een elcctrisch óf van een oliegemaal te overtuigen. Het ging er niet zelden heftig aan toe en het lust ons niet, daar nog bij stil te staan. Genoeg zij te melden, dat het gemaal er kwam, een oliegemaal, dat tot heden aan de verwachtingen volkomen beantwoordt. TOEKOMSTPLANNEN. Toen we vroegen naar plannen, welke het Bestuur thans in bewerking heeft, antwoordde de dijkgraaf daarop in alge- meene zin: Er is altijd werk. Menschen gaan, maar het werk blijft. Andere tij den, andere en als regel hóóger eischen. Neem de wegen maar. Het snelverkeer eischt zijn rechten; breeder wegen, afron ding van bochten, asfalteering. Dat alles kostgeld. En omdat Waalenburg zich niet te diep in de gehuld mag steken, inceten we alles ernstig bekijken en niet overijld besluiten. Waalenburg ligt in Texels cen trum. Groote verbindingswegen kruisen de polder en een groot algemeen belang wordt met verbetering van die wegen dus gediend. De verbinding De Koog-Vlieg veld heeft de aandacht op de weg Porno- na- Pijpersdijk gevestigd. Die moet in derdaad in goede staat worden gebracht en zeke: is net Bestuur van Waalenburg aldus de dijkgraaf bereid, daartoe mee te werken. Of de polderlasten nog veel zullen stijgen? vroegen we nog. Dat valt moeilijk te voorspellen. Dat hangt van zooveel factoren af. We moe ten nu per jaar f 3000 aflossen en nog rente betalen. Over 40 jaar zouden we zoo van onze schuld af zijn. Maar zoo'ji polder eischt onderhoud, vernieuwing, ver betering. Dat kon groote sommen kosten, terwijl verder de inkomsten uit landpacht, jacht en visscherij wisselvallig zijn. i Tot in de vacature zal zijn voorzien is de heer J. Eelman nog dijkgraaf van Waalenburg. Hij heeft in die functie kra nig werk verricht. Jammer, dat gezond heidsredenen hem nopen heen te gaan. Gelukkig evenwel is hij thans de gevol gen van een vrij ernstige ongesteldheid weer te boven, zoodat we reden hebben om aan te nemen, dat hij nog tal van; jaren met voldoening mag terugzien op de gunstige resultaten,welke zijn bewind voor Waalenburg heeft gehad. Dankbaar zijn we hem voor de altijd groote welwillendheid, waarmee luj ons de vele keeren, dat we om inlichtingen bij, hem aanklopten, ontving en van voorlich ting diende. Steeds trof ons daarbij tevens zijn scherpe blik, zijn helder oordeel en zijn oprechte zorg om voor „zijn" polden datgene tot stand te brengen, wat hij meende'dat in het wezenlijk belang van al de ingelanden was. „Bet kwam tn aens, maar 8 Jaar lang was het of Ik die pijn In mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was m{j teveel. Men zet mij dat ik rheu- matieh had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zfjn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom Iedereen den Kloosterbalsem aan." 8. SL te B. Onovertroffen b|J brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel t>f| Rbeumutiek, spit en pijnlijke spieren Schroeft!oo« 35 ct Potten: 62^ ct. en f 1.04 BELASTINGBETALING. We herinneren er aan, dat 1 Nov. van de inkomstenbelasting een kwart betaald had moeten zijn, indigji het biljet geda teerd is: Augustus; vijf-elfden wanneer het biljet gedateerd is: Mei. Van de grond-, personeele- en doo- dehandbelasting moest 1 Nov. twee vijf-, den betaald zijn, wanneer het biljet geda teerd is: Augustus; vijf zevenden wanneer het biljet gedateerd is: Mei. PAUL HUF KOMT. Naar we vernemen is de Texelsche Von- delherdenkingsavond bepaald op Maan dag 20 Dec. Als spreker en declamator' zal optreden een van Nederlands grootste! voordrachtkunstenaars en wel Paul Huf... Men deelt ons mee, dat op de Vondel herdenkingsavond, onlangs te Leiden ge houden, ook Prof. Keesom aanwezig was,, die zich in zeer waardeerende woorden over het talent van de heer Paul Hul- uitliet. Een aansporing te meer, om de avond van 20 Dec. niet te verzuimen. EIERLAND. GOUDEN FEEST. Naar we vernemen zal op 11 Nov. a.s. het echtpaar Van Leeuwen-Mannie, huize Zandvliet, te Zuid-Eierland zijn 50-jarige echtverbintenis herdenken. Het zal daarbij' aan belangstelling stellig niet ontbreken., DE COCKSDORP. GROENTEN, FRUIT, BLOEMEN. Causerie van S. S. Lantinga. Voor Moderne Landarb. Bond. Dinsdagavond hield de lieer S. S. Lan tinga, tuinbouwmedewerker van de Vj A.R.A., een lezing met lichtbeelden in hotel De Hoop. De zaal was flink bezet, toen de voorz. van de afd. De Cocksdorp* de heer Wassenaar, een kort openings woord uitsprak. Nadat de heer L. de noodzakelijkheid van een goede grondbewerking en be mesting had bepleit, toonde hij aan de hand van een serie lichtbeelden aan, hoe men in een jaar drie a vier oogsten vaii eenzelfde stuk grond kan verkrijgen. Ah< voorbeelden van dergelijke reeksen van, opeenvolgende oogsten noemde hij: Spi-! nazie, bloemkool, snij- (of slabooncn)," prei; kropsla, sjalotten, zomerandijvie boe renkool; raapstelen, vroege doperwten, kropsla, late bieten; spinazie, vroege tuin- boonen, postelein, herfstknollenvroege aardappelen, spruitkool of boerenkool; vroege wortelen, zomerandijvie, groene kool; radijs, snij- (of slabooncn), late andijvie. Ook beval hij het gebruik van broeibakken zeer aan. Na de diverse groenten behandelde spr. de teelt van vruchten, waarbij een seriei fraai gekleurde lichtbeelden werden ver toond. Spr. toonde zich een gezellig en dikwijls geestig causeur, die zijn betoog mede door enkele kwinkslagen aantrekken lijk wist te maken. Een plaat van een.' heerlijke tros druiven gaf spr. aanleiding op te merken, dat tie teelt van deze. heerlijke vruchten met sprongen is voor-j uitgegaan, toen in de jaren van hoog conjunctuur de arbeider een behoorlijk| loon verdiende en daardoor de grootCi massa van het volk zich de weekte kom veroorloven deze vruchten te gebruiken. Voorheen kwam deze dure vrucht alleen; op de tafels van de rijken. Een bewijs dus, dat een goed loonpeil van de arbei der liet tuinbouwbedrijf gunstig beïn vloedt. En niet alleen het tuinbouwbedrijf vaart daar wel bij, ook de uevenbedrij- vcn als glasfabrieken, enz. florceren hier-' door. Wat van de druiven gezegd kan worden, geldt ook voor andere soorten vruchten als appels en peren. Texel be hoort niet tot de streken, die voor ooft- teelt buitengewoon geschikt zijn. Tot de meest geschikte belmoren de Zeeuwsche eilanden en wel voornamelijk Zuid-Bevc- I o nel. In de pauze gaf spr. gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door 18 personen gebruik werd gemaakt. Ten slotte behandelde spr. nog de bloemen tuin, die z.i. bij geen enkele woning mag' ontbreken. Wat van de vruchtenteelt kan gezegd worden met betrekking tot het welvaartspeil van de arbeider, geldt ook) voor de bloementeelt. Toen er betere en moderne woningen kwamen voor de ar beider. werd ook de behoefte aan eep bloementuin grooter. Met de vertooning vón ecnige fraaie opnamen van kamerplanten, bloeiende heesters en tuinaanleg door amateurs, be sloot de heer Lantinga deze gezellige en leerzame avond, ZANGUITVOERING. Op Zondag 13 Nov. a.s. geeft de Zang- vereen. Crescendo een uitvoering in hotel De Lloop. Dat belooft voor zangliefhebbers een goede avond. We hebben nog goede herinneringen aan eerder door Crescendo- gegeven uitvoeringen en het is op grondi daarvan dat we met vertrouwen aanbe velen: houdt die Zaterdag voor Cres cendo vrij. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiii:!;;:iii::iiiiii!iiiiiiniii!ii! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Zaterdag, Zondag en Maandag de Tobis-klankfilm met in de hoofdrollen PETER ELSHOLTZ en HANNES STELZER. Het leven achter de schermen. De jaloezie tusschen de artisten. HET SPEL MET DE DOOD. Iedere dag maakt de koorddanser zijn gevaarlijke salto's, totdat de daad van een jaloersche collega zijn leven in gevaar brengt. Maar het spel met de dood gaat voort. De film Truxa toont u prachtige variëténummers. Holland- en Wceldnieuws.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9