Wol op de Wereldmarkt. Beter Onderwijs ffi ee II VOORUITZICHT :ONZEKER. Hoewel het resultaat van de laatste wolveilingen in de afgeloopen week te Sydney gehouden, geenszins onbevredi gend kan worden genoemd en voor onge- wasschen merïnowol ten deele de hoog ste prijzen van dit seizoen (sedert 1 Juli) konden worden gemaakt, ziet het er vol gens het Handelsblad op de wolmarkt geenszins zeker uit. De verdere prijsont wikkeling hangt ook in hooge mate af van de verdere houding van de effecten-, beurzen en van de grondstoffenmarkteiv in het algemeen. Als niet te verwaarloozen tactor dient ook op de Japansche wol- aankoopen te worden gewezen; op dq laatste Australische veilingen hebben de Japanners weliswaar weer gekocht, docli in verband met de deviezenschaarschte daar te lande kan men omtrent hun ver dere aankoopen niets voorspellen, Er is algemeen een vermindering van de bedrijvigheid en stagnatie in alle be langrijke verwerkende landen waar te ne men, onder invloed van de onzekerheid,, die ontstaan is op economisch en poli* tiek gebied, die mede tot een daling der wolprijzen heeft geleid* De index voor de kamwolproductie in Engeland, Frankrijk, België, Polen en Hongarije (1935=100) bedroeg voor Sep tember 84 tegen 105 einde September 1936, waarin zich duidelijk de achteruitgang van de wolpositie weerspiegelt. Zou de be drijvigheid der verwerkende industrieën zoo groot gebleven zijn als in het voor jaar en de zomer, en had men rekening mogen houden met een toenemend op nemingsvermogen van Japan, dan zou de toeneming van de. wolproductie in dit sei zoen nauwelijks gewicht in de schaal hebben gelegd. Nu heeft men er echter terdege rekening mede te houden, evenals met de toeneming van de verschepingen uit de overzeesche centra. Ramingen voor de productie in Au stralië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika wij zen op een uitbreiding van de productie, vergeleken met 1936-'37, met totaal 30 mill. lb., waarvan rond 25 mill. Ib. voor rekening van Australië komt. De aanvoer in de Australische verkoop centra zijn gedurende de eerste drie maan den van het loopende seizoen reeds 32 mill. lb. grooter geweest, dan in de over eenkomstige periode van het vorige sei zoen, waar tegenover de afleveringen slechts met ca. 9 mill. lb. gestegen zijn. In Zuid-Afrika was de aanvoer in de zelfde tijd 2 mill, grooter, terwijl de af leveringen met 8 mill. lb. waren vermin derd. Alleen Argentinië en Paraguay kon den meer exporteeren in die tijd. Terwijl, te oordeelen naar het verloop op de Australische veilingen, de prijzen van merino-wol blijkbaar beter weerstand! hebben geboden, is men omtrent het prijs verloop voor Nieuw-Zeelandsche cross- breds eenigszins verontrust. Intusscheni zijn echter, ondanks de in de laatste tijc'i wat betere tendenz voor merino-wol, de, prijsstijgingen, die tusschen Sept. 1936 en Aug. 1937 waren ingetreden, weder ver loren gegaan, en het ligt in de verwach ting, dat de a.s. crossbreds-veilingen in Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika een aan passing zullen brengen aan het prijsniveau van merino-wol. Daarbij dient men te bedenken, dat de crossbreds-noteeringen van Sept. 1936 tot Augustus j.l. betrekkelijk nog vaster dan die van merino-wol zijn geweest. Een daling met 15 a 20 pet. ten op zichte van de noteeringen der Londensche veilingen in Sept. van de crossbredsprij- zen, wordt danook zoowel voor kamwol als voor kaardewol waarschijnlijk geacht. WELLINGTON KOO China's hoofdvertegenwoordiger op de Brusselsche Conferentie. 33 Kritiseeren is gemakkelijk:daar- 83 83 om probeeren zoovelen het. Met g] 33 verstand prijzen is moeilijk: daar- 33' 33 om doen zoo weinigen het. 33 SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Het voetbalprogramma van onze vereen, was niet groot. Daar het le vrij was, werd volgens afspraak een wedstrijd ge speeld voor het 2e. Om 12 uur tegen Tex. Comb., welke door Tex. met 5 0 ge wonnen werd. Het was zeker voor het bestuur een teleurstelling, dit 2e elftal met 8 man in het veld te zien verschijnen.i Het had er alles op gezet om jullie te la ten voetballen, doch de lauwe medewer'-fr king stemde niet tot tevredenheid. Het bestuur is ijverig bezig om alles zoo goed, te laten loopen als het kan. Toont jullie- ijverige leden, helpt mee om deze jonge,, bloeiende vereen. Tex. Boys, op te bou-- wen. Houdt de goede geest, altijd en overal zoo geprezen, hoog. Geeft ook» meer belangstelling aan de trainings avond. Wie daar training geven, geven ook hun heele avond voor dit nuttige en onmisbare werk. Zondag is het le weer vrij. Dan wordt waarschijnlijk om 12 uur weer een oefenwedstrijd gespcejd. De elftalcomm. moet een paar spelers voor het eerste kiezen. Weest getrouw en helpt mee. NIEUWE LEDEN. Wie zich wil oügeven, kan dat deze week doen bij C. Graaf, Hoogerstraat. M. WIELERSPORT. Texelsche wielersport.Ja, daar is nog maar weinig over geschreven, maar zij IS er. Onze plaatsgienooten J. Slikker) P. Slikker, C. Maas en D. Leinstra zijn druk in de weer om deze sport ook op óns eiland populair te maken. We rneenen te weten .dat het wielrennen hier nog1 nimmer veel beoefenaars telde. Koning Voetbal kwam, zag en overwon. een groot aantal Texelaars. De korf balsport heeft hier ook veel aanhang ge had, maar behoort nu tot de historie* We kunnen zoo doorgaan, want nog weer andere takken van sport zijn opgekomen, hebben geblonken en zijn weer verzon ken Hoe zal het met de wielersport gaan? Op deze vraag zullen genoemde pioniers; ons nog geen antwoord kunnen gevena Ofmisschien ook wel. Zij hebben eigenlijk al geantwoord. Zij doen immer hun uiterste best om de wielersport ook) hier de beenen onder het lijf te geven* Ende aanhouder wint. Als de voetbal sportenthousiasten hier niet zulk een taaie volharding aan de dag tiadden gelegd, zou er van voetbal nooit veel terecht zijn; gekomen. Daarom: Wie wil, die kan. Ook voor de wielersport is hier een weg; vele wegen zijn er zelfs Genoemde renners hebben nu voor het winterseizoen een competitie georgani seerd, welke uit een tiental ritten zal be staan. Dat kan een mooi stuk propaganda' worden. De eerste wedstrijd, 17 Oct. was een z.g. tijdrace Er werd n.l. om de minuut gestart. Het 30 K.M. lange traject Den BurgDe Cocksdorp v.v., werd door J. Slikker in 52 minuten afgelegd. Hij werd no. 1van de 2e wedstrijd op Zondag j.l. was de route als volgt: Den Burg, Oude- schild, Oosterend, Het Noorden, De Cocksdorp, De Koog, De Dennen, Den Hoorn, P.H. Polder, De Schans, Hooge- berg, Den Burg. Op dit 62vl< K.M. lange traject werd J. Slikker eveneens no. één, in een tijd van een uur en 59 min. C.Maas en P. Slikker bereikten de finale 5 mins later. C. Maas werd nr. twee met eem SCHEEPSONGEVALLEN 27 DECEMBER 1925. De stroomtrawler VICTORIA, 1 Jmuiden 327, met viseh op weg naar IJmuiden, strandt tijdens mist achter I>e Koog. Het schip werd nog dezelfde dag vlotgebracht. 10 MAART 1926. Het Duitsche s.s. MARGARET, groot 1600 ton, zonder lading, van N.-Duitsch- land via R'dam op weg naar Duisberg,, strandt bij storm voor de Slufter. Na de eb afgewacht te hebben vertrekt de red-1 dingboot van de Krim naar het schip* Van dc twintig opvarenden gaan er tien met de reddingboot aan land. Een hunner, die tijdens de stranding een dijbeenbreuk opgeioopen had, wordt door Dr. Keidel behandeld. Na drie maanden van onvermoeide ar beid wordt het schip door vier sleepboo- ten van dc combinatie Dros-Wijsmuller vlot gebracht. 14 APRIL 1926. De stoomblazer DOLFIJN van bureau Wijsmuller raakt bij het verlaten van de haven van Nieuwediep op de steenen. De blazer wordt achter fort Harsens op het droge gezet. Nadat het gat bij laag water gedicht is, keert de schuit naar de haven; terug. 13 NOVEMBER 1926. Het Fransche s.s. PERDREAU, groot 265 ton, met kisten drank van St. Brieux op weg naar Leningrad, strandt wegens. 80 MEER LEERKRACHTEN. In ons ook op vakvereenigingsgebied. zoo versplinterd land is het altijd iets biezonders, wanneer de vakorganisaties van alle groepen zich vereenigen voor een bepaalde actie. De nood moet wel hoog zijn geklommen en een zeker ge vaar wel ernstig zijn geworden, wil het; zoo ver komenJHet feit doet zich thans- voor op onderwijsgebied. Alle vereeni-. gingen van personeel bij het lager onder wijs, openbaar en biezonder. hebben onder de titel: „Er dreigt gevaar!" een geschrift in het licht gezonden om dit gevaar te ^gnaleeren. De nood is tweeërlei: zake lijk en persoonlijk. In de eerste plaat? dreigt het lager onderwijs steeds on vruchtbaarder te worden, doordat de veel, te groote klassen goed onderwijs vrijviel onmogelijk maken. Onder de druk der be zuiniging is de leerlingenschaal zóó op gedreven, dat allerwege in het land zwaar overbevolkte klassen zijn, samengeperst in veel te kleine lokalen. In de tweede plaats en als gevolg daarvan - is er de waarlijk verschrikkelijke werkloosheid. Op een onderwijzerscorps van 30.000 zijn er 15.000 werkloos. De overheid heett hiervan gebruik (liever: misbruik) ge maakt, om werklooze kweekelingen-met- akte, dus volledig bevoegde onderwijzers, gelegenlieiu te geven voor de klas te gaan staan, dochzonder betaling. Vele van deze jonge menschen staan het eert hen liever voor de klas dan aan voort durend nietsdoen te zijn overgeleverd. „Er werken" zegt de brochure „op het oogenblik 3700 kweekelingen-met-akte irt onze scholen, die zelfstandig een klas voor hun rekening hebben. Dat beteekent dus 3700 bevoegde krachten, die aan on geveer 150.000 Nederlandsche kinderen onderwijs geven, waarvoor de regeering geen cent betaalt. Zooiets is parasiteeren op de werkloosheid". Is dit te veel ge zegd? Zoo bestaat er dubbele nood: èn voor het onderwijs èn voor de onderwij zers. Nu hebben alle organisaties, neu trale, katholieke, protestante, de handem ineengeslagen voor een actie. Zij hebben berekend, dat terugkeer tot de leerlingen- schaal 'van 1923 aan 7500 onderwijzers- werk zou geven en 7.5 millioen gld. per jaar zou kosten. Maar ook efen gedeelte lijke terugkeer is natuurlijk mogelijk. Moge de actie het gevolg hebben, dat men daarvan zoo gaarne ziet. kwart wiel voorsprong op P. Slikker. P. Slikker, die ook een goede wedstrijd reed, kreeg tien K.M. na de start bandenpech. waardoor hij vier kostbare min. verloor. Na het omleggen van een band zette hij de strijd voort, waarbij hij na 30 K.M... C. Maas te pakken kreeg. J. Slikker had zich inmiddels van een groote voorsprong, verzekerd, welke hem de overwinning bracht De stand dezer competitie luidt thans- 1. J. Slikker 6'/- punt; 2. P. Slik ker 4: punt; 3. C. Maas 4 punten en D. Lemstra punten. D. Lemstra was in de tweede wedstrijd niet gestart Zondag 14 Nov. a.s. wordt de derde rit verreden. Route: Den Burg, Oosterend, Oudeschild, Den Burg, P.H.Polder, De Schans, Den Burg. Deze weg wordt drie maal afgelegd, totaal 90 K.M. Texelsche renners: we hopen, dat het u voor de wind mag gaan. Figuurlijk na tuurlijk. Want: Hoe zwaarder de strijd,, hoe schooner de overwinning. J. VAN 1887 - HEDEN. zware mist op de Razende Bol. De motor reddingboot weet de twaalf opvarenden, veilig aan wal te brengen. De lading slaat uit liet schip en komt grootendeels op, Texel's strand terecht waar o.a. strand vonders voor berging zorgdragen. Te Den Hoorn werden zestig kisten geborgen, te De Koog 3, te Oudeschild 30, ieder- twaalf flesschen bevattende. Ook de jut ters zitten niet stik Bij een bewoner van Den Hoorn vinden douanen een kist met flesschen wijn, welke in een schuur was- begraven. De rest van de lading, duizend kisten gedistilleerd, wordt door duikers, van bureau Wijsmuller geborgen. 19 JANUARI 1927. De TEXEL 15, schipper D. Vlas Wz., en de TEXEL 95, schipper D. Schagen, raken bi) storm op dc Razende Bol. D? motorreddingboot Doris Rijkers en de sleepboot met een vlet van bureau Wijs muller spoeden zich naar de beruchte zandplaat, vanwaar noodseinen gegeven wonden. De bemanning van beide vis- schersschuiten, totaal vier personen, wordt door de Doris Rijkers veilig de haven van Oudeschild binnengebracht. De TX 15 wordt door een motorbotter van de visscherij-inspectie vlot gebracht.. De TX 99 verliest roer en zwaarden, zij wordt door de TX 27 binnengebracht* De TX 95 weet men niet vlot te krij gen; zij slaat in de nacht van 28 op 29 Januari uit elkaar. 81 MELK 10 CENT PER LITER. Ingevolge het besluit der Ned. Zuivel centrale is Maandag j.l. de prijs der con- sumptiemelk hier van negen op tien cent per liter gebracht. OVER DE PACHTWET. De avond, waarop het Tweede-Kamer lid Ebels hier over de Nieuwe Pachtwet komt spreken, is bepaald op Woensdag 17 Nov. a.s. in hotel Texel, aanvang achtuur. Er wordt geen entree gevraagd^ Gelegen heid tot het stellen van mondelinge of schriftelijke vragen. CURSUS AFD. HANZE. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de cursus ter opleiding voor liet Middenstandsdiploma (Handelskennis), vandaag sluit. Adres: J. v. Beem, voorz, afd. Texel van de R.K. Hanze, Binnen- burg. A1ARO-FILM. In aansluiting op 't bericht van Zater dag wordt medegedeeld .dat 2 Dec. ge deelten uit „Wat Nederland biedt op Rundvcegebied" en „Ora et Labora" ver toond zullen worden. De eerste is een nationale veeteeltfilm, waarin de centrale keuringen en fokvee- dagen voorkomen, afgewisseld met aar dige momenten uit het boerenleven, prach tige koeiengroepen in het landschap, de| kaasmarkten te Alkmaar en Woerden, de typische boerderijen in Limburg, enz. „Ora et Labora" is een film, die u in één avond laat zien de ontwikkeling van, de Ned. Landbouw met zijn werkmetho den in de verschillende provincies, de ziektebestrijding en schadelijke insecten. Prachtige oogstopnamen in de Wieringer- meer en in het schilderachtig Limburg. De beoordeeling dezer films door de pers is zeer gunstig. Kaarten voor de filinl zijn nu al verkrijgbaar tegen 25 ct. Voorziet u tijdig van kaarten voor u en uyv dame. Komt zien, wat de Maro-film u biedt en leert langs die weg de Ned, Landbouw en Veeteelt kennen. de G. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg." Weet u wat een thora-rol is? Daar mee bedoelt men de vijf boeken van Mo- zes, geschreven op stukken perkament, die aaneengevoegd en vervolgens opgerold zijn. De thora wordt door de vrome Jo den zeer vereerd. In de Synagoge wordt hij bewaard in een gebeeldhouwde kast, de Heilige Ark genaamd. Hierover sprak Dr. Vis op de tweede ontwikkelings-avond voor jongens op Woensdag 1.1. Wanneer de Jood bidt draagt hij daar bij een tallith, een omslagdoek, z.g. bid kleed; een vierkante doek met franje om zoomd. In de synagoge wordt het hoofd met de groote gebedsmantel bedekt. Wanneer de sabbat ingaat, ontsteekt de vrouw de sabbatslamp en zegent de vadeil zijn kinderen. De z.g. kiddoesch-bekers worden met wijn gevuld, doch niet leeg gedronken. Het is een symbolische handei ling. Eindigt de sabbath, dan komt de z.g. specerijbus op tafel; door de geur van de specerijen wil men de geur van de sab bath vasthouden. Verder vertelde Dr. Vis van de schofar, de bazuin of ramshoorn, door de Israëlie ten in de synagoge gebruikt, in het bie zonder op de Nieuwjaarsdag, de Roscl; hasehanah; van Kol-Nidre, het gebed, waarmee 's avonds in de Synagoge de groote Verzoendag begint; van het Loof huttenfeest en de daarmee gepaard gaande ommegangen in de synagoge met in de eene hand een palmtak, in de andere een citroen; van het Chanoekafeest, inge steld ter herinnering aan de inwijding van de tempel, gevierd o.a. door het ont* steken van kaarsen en het bidden van bie- zondere gebeden; van het Joodsche Paaschteest, van het Ghetto, van Klaag muur en catacomben Het was een avond, waarop de jongelui en ook de ouderen hun kennis omtrent een wei nig bekend onderwerp belangrijk hebben kunnen uitbreiden. In de pauze werd een kop thee aangebo den. Aan het slot van de avond bracht de heer W. H. Lap hartelijk dank aan de spreker, die op zoo'n bevattelijke wijze een betere kijk gaf op Joden en hun leer. Dat moet leiden tot begrijpen en waardee- rendie kant moeten we heen. Een avond dus, geheel in de lijn, door de commissie, voor deze avonden ingesteld, bedoeld. DEN HOORN HOE LAAT HET IS? Gisteren is een aanvang gemaakt met het plaatsen van het nieuwe uurwerk ia de toren van de Ned. Herv. Kerk alhier. Men hoopt Zaterdag met deze werkzaam heden gereed te zijn. Dat de bewoners van ons dorp deze vernieuwing zeer waar- deeren zullen, spreekt vanzelf. Lange tijd' heeft men vergeefs naar de oude wijzer plaat gekeken, om te weten „hoe laat het was". Aan ons mooie oude kerkje mag toch een goed uurwerk niet ontbreken.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2