TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES Texelsche Berichten Dr W. G. N. v. d Sleen Stalvoedercontrole m m m m Woensdag 10 November 1937 s i BB EB BB EB VOLKSHOOGESCHOOL. Van 15 Nov.—12 Febr. (Kerstvacantie 23 Dec.—3 Jan.) wordt aan de Volks- hoogeschool Allardsoog de tweede landar beiderscursus ^gehouden. Het programma omvat: 's ochtens jjractisch werk; 's middags landbouwlessen, veeteelt en ver korte melkcursus, bemestingsleer, alg. plantenleer, ziektenbestrijding, kennis van de grond, kennis van landbouwwerktui- tuigen, alg. ontwikkeling; 's avonds alge- meene lezingen, gemeenschappelijke be sprekingen, vragenavonden, muziek en andere gezellige en leerzame avonden. De landbouwlessen worden gegeven door de heer K. Bosje, hoofd van do lagere landbouwschool te Oldeberkoop, vroeger hoofd o.l. school te M.-Eierland-. Inlichtingen omtrent deelname aan deze cursus worden gaarne verstrekt door dei heer W. Wassenaar, Eierland E 12. Spoed wordt aanbevolen, daar 15 Nov. de cursus begint Deelname staat open voor landbouwar- beiders van IEDERE gezindte. U.D.l. Men schrijft ons: Gaarne verwijzen we nog eens naar de advertentie van de uitvoering van U.jD.l. op 19 November a.s., dus de volgende; week: Opvoering van: De Spooktrein. Er zijn al verscheidene „spoorkaartjes" aan de loketten afgehaald, doch de trein! is nog niet geheel bezet; het is een door' loopende trein met gerieflijke plaatsend centrale verwarming, electrisch licht, stroomend water, koud en warm buffet, schitterende muziek. Einddoel van de reis is: de Kleuterschool, om daar het saldo, af te dragen. Laat dit succes zoo groot mogelijk zijn. Aan gezelligheid zal het niet ontbreken. Daar staat U.D.l. om be kend. Naast deze uitvoering wordt er ook nog, een verloting gehouden door de Nutsbe-/ waarschoot, waarvoor bereids reeds di verse geschenken werden ontvangen, (meerdere zijn welkom), die binnenkort! geëtaleerd zullen worden bij P. Bakker's Ijzerhandel. De trekking zal op een na der te bepalen datum plaats hebben, d.w.z. zoodra alle loten verkocht zijn (f 0.10 per stuk). Steunt ook dit sympathieke stre ven, opdat het succes evenals vorig jaan groot zal zijn. FEESTAVOND K.K. VOLKSBOND. Wat was het Zondagavond gezellig in het SL janshuis, toen de R.K. Volksbond' er zijn jaarlijksch feest ter gelegenheid van het Patroonsfeest van St. Willebror- dus vierde! Het waren ditmaal „eigen krachten", die er de lachspieren van dei aanwezigen de zaal was flink gevuld in werking stelden, en wel zoo, dat geble ken is, dat men in het vervolg steeds: met eigen krachten kan volstaan. 1 Omstreeks kwart over acht werd door de voorz., de heer H. Zijm, met de Chr, groet geopend. Hij voerde daarna even net woord over verschillende Bondsin- stellingen. Daarna maakte hij er de le den opmerkzaam op, dat er veel van die. instellingen geprofiteerd kan worden.* Vooral van de aankoop van brandstoffen, door middel van het spaarsysteem. Ook. vestigde hij de aandacht op de loterij ten bate van Herwonnen Levenskracht; er is nog een aantal loten a 25 et verkrijgbaar. De trekking heeft plaats voor 31 Dec. a.s. Achtereenvolgens traden hierna de hee- ren Bonnet, M. Bakker, Fr. Buisman, C. Graaf Zz., en Jb. Witte Pz. met een groot aantal voordrachten voor het voetlichtj Dat was een klinkend succes: De zaai schudde onophoudelijk van het lachen.; De heer Bonnet, die zich zooveel moeite heeft gegeven, deze avond voor te bereii den, komt een woord van hartelijke dank toe. Maar ook de andere medewerkers» mogen we een pluimpje niet onthouden. Omstreeks half elf werd met het bal begonnen. De heeren Bakker en Eelman zorgden daarbij voor uitstekende muziek* De klok wees 12 uur toen het einde, kwam. De Bond mag met de grootste; voldoening op de avond terugzien. COLLECTE R.K. W1NTERZORG. De Zondagmorgen na de H. Mis met de Algem. H. Communie gehouden collecte, ten bate van de Winterzorg van hier boven genoemde Bond, bracht ruim f58 OP. CURSUSSEN. Het bestuur van de R.K. Volksbond verzoekt ons nog eens de aandacht van- zijn leden te vestigen op de cursussen in lezen, rekenen en taal. De eerste les be gint morgenavond om half acht in de St. Jozefschool; kosten slechts 10 cent per avond. Reeds meldden zich een 20-tal personen aan. Alle leden zijn welkom, ook hun dames. OVER ZUID-AFRIKA. De bekende natuurvorscher en wereld reiziger Dr. W. G. N. van der Sleen, die onlangs is teruggekeerd van zijn reis door Zuid-Afrika, komt daarvan op Maan dag 3 Januari in hotel Texel vertellen. Een groot aantal lichtbeelden en films, door hemzelf o.a in de wildernis opge nomen, zal daarbij vertoond worden. Wie zich zijn causerie over de landen rond de Roode Zee, over Canada mei; zijn Indianen en zijn bevers, over Surna-j tra, met zijn oerwouden, bergstroomen en goudmijnen herinnert, zal er met ons van overtuigd zijn, dat ook de komende Zuid-Afrikaansche avond weer een groot succes zal zijn. EB ffl EB Beleefd verzoek aan adverteer- EB ffi ders. Zendt uw adv.-opdrachten EB EB voor ons volgend nummer ES [g VOOR Vrijdagmorgen 10 uur. - j£ (g LIEVER NOG: Donderdag reeds. EB ffiffiEBcBESEBffiSlESS'. M tB 51 ES SB EB EB ES EB EB ESPERANTO VOOR IEDEREEN. Bij voldoende belangstelling zal de heer W. van Heerwaarden alhier een begin- cursus leiden volgens de populaire Cseli' methode. Verzuimt deze gelegenheid niet. Laat u als deelnemer inschrijven. De kosten zullen geen bezwaar zijn. Wie deze cursus onmogelijk kan vol gen, en toch zich op de Esperanto-studie wil toeleggen, bevelen we aan, een schrif telijke cursus te volgen. Kosten fl. Adres: Boekhandel Parkstraat. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgen} recept von Apotheker Dumont Op de praat-avond van de Holl. Mij. v. Landbouw, waar Ir. L. de Vries het bo vengenoemde onderwerp inleidde, werden door de deskundige spreker ook eenige gevallen uit de voederpractijk onder de loupe genomen. In de eerste plaats dient de veehouder op de hoogte te zijn met de voeder- waarde van door hemzelf geteelde pro ducten. Dan pas kan hij nagaan, wat hij nog moet aankoopen. Bedrijven mét alleen hooi en(of) kuilgras kunnen als kracht- voedermiddelen gebruiken alle soorten: eiwitarme, matig eiwitrijke en eiwitrijke. Melkvee heeft behoefte aan een kracht- voermengsel met 20 pet. verteerb. eiwit. Jongvee heeft naast volop hooi alleen» eiwitrijk voedsel noodig, b.v. grondnoten- meel, soyaschroot, lijnmeel, sesammeel. Bedrijven met niet veel hooi, daarnaast stroo en veel bieten, hebben enkel be hoefte aan eiwitrijk krachtvoer, soms ma tig eiwitrijk. Bij melkend mesten kan nog\ wel eens wat eiwitarm gebruikt worden;, Het Voederbureau kreeg van Texel rant- soenopgaven, waaruit bleek, dat men over veel bieten beschikte en toch mais b.v., eventueel gerst, in voorkoop had. Dit past niet. Gebruikt men deze voedermiddelen toch, dan geeft men meer zetmeelwaarde dan noodig is. De dieren groeien te veel, wal bij melkvee nu niet bepaald het doel is. Er worden meer van die fouten ge maakt. Bij het voeren van hooi, stroo en bieten geeft men reeds voldoende voor productie van 20 L melk. Voor lager pro ductie heeft men dus meer dan voldoende zetmeelwaarde zonder het toe dienen van krachtvoer. Bieten hebben weinig eiwit en dus, naar verhouding, hooge zetmeel waarde. Krachtvoer is echter noodig om in de eiwitbehoefte te voorzien. Iedere veehouder dient bij de aankoop van voer er op te letten, welke voedermid delen hem het goedkoopst de voedings-i stoffen leveren, waaraan hij behoefte heeft. Hiervoor is noodig: het maken van een prijsvergelijking en kennis van de betrok ken voedermiddelen. We moeten weten, welke voedermiddelen behooren tot de eiwitarme groep, 610 pet.; welke tot de eiwitrijke, 2544 pet., en welke tot de matig eiwitrijke, 1220 pet Tot deze laatste groep behooren o.a. cocos, palm- pit, maisglutenvoermeel, erwten, boonen, gedroogde spoeling, babasumeel. Door de prijzen en de percentages eiwit te verge lijken kunnen we nagaan, in welk voeder middel een Kg. eiwit het goedkoopst is. Te weinig voeren wreekt zich. Aan kal veren en kalfvaarzen b.v. enkel hooi, stroc/ en bieten geven, geen krachtvoer, is niet juist We hebben immers dieren gefokt, SlfflSlfflfBSÏESÊBESEfi M EEeBEfifflFBfflffi&W EB EB EB ONTWIKKELINGSAVONDEN. 51 Uitgaande van Jeugdherberg en 't Nut. Iedere Woensdagavond in lokaal „Den Burg", Groeneplaats, aan vang 8 uur precies. Kosteloos toe gankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. WOENSDAG 10 NOV. 1937 Si alleen toegang voor meisjes. EB EB Dan zal de heer W. H. Lap ver- EK ffi tellen over de Chineesche havens EB SI en de Chineesche godsdienst Met EB Si lichtbeelden. EB EB In de pauze zal thee worden ge- EB EB schonken. EB m EB SffiSlffiSBBBEffiffiffi y EB S1EB 81 SI Si EB EB Si EB DE VRIENDELIJKE KIEKENDIEF. Onder dit opschrift schrijft dr. Jac. P. Thijsse in De Levende Natuur van 1 Nov. In het eind van Juli logeerde ik in lie hotel Californit op Texel. Dat ligt hee prettig voor wie op zijn gemak eens ken nis wil maken met de interessante Blee-1 kersvallei eu de prachtige duinen daarom heen. Het is een strook tusschen strand- paal 15 en strandpaal 17; het gebied van de roode duinroosjes en de allerweel- derigste kamperfoeliegroei. Ik was ge woon, 's morgens in de vroegte dwars door het duin naar zee te «loopen, een kwartiertje gaans, dus voor de natuur vriend een uur heen en terug. Strijk en zet kwam ik dan een jonge kiekendief tegen. Soms vloog hij me tegemoet, een ander maal zat hij op een duintop te kekkeren. Maar telkens vloog hij dan met me mee, tot weer heelemaal aan de .binnenkant» van het duin, altijd roepend en op een afstand van tusschen de tien en twintig» meter. Ik begreep in de verste verte niet, wat hij van me wilde. Dergelijk mee vliegen heb ik ook eens ondervonden van een velduil en van een paar purperreigers.: Al die dieren profiteeren nu al 'n kwarj eeuw van actieve vogelbescherming. Do vrees voor de mensch zal gaandeweg wel verdwijnen en plaats maken voor onver schilligheid. Maar van daar tot gezellig heid is nog een lieele stap. die productiet zijn en daarmee moeten we bij de voeding rekening houden. Wat eiwitrijk krachtvoer is altijd noodig. Teveel krachtvoer geven komt ook voor b.v. aan droogstaande koeien. 7 Kg. hooi, haverstroo, bieten, "een Kg. boonen, een; Kg. lijnmeel en een Kg. mais. Dat is teveel. Ook voor kalfvaarzen: 1.5 1.75 Kg. hooi, stroo en bieten en twee Kg. krachtvoer. Zorg bij jongvee voor voldoende buik vulling. Weinig ruw voer geven is dan niet aan te bevelen. Een andere fout is, dat men naast ge mengd voer nog een mengsel van lijnmeel, grondnoten- en maismeel geeft. Wat voor zin heeft het dan gemengd voer te koo- pen. Gemengd voer kan goed zijn, als het mengsel past. Verkeerd is het als men het zelt passend moet maken, door toevoeging van andere afzonderlijke voedermiddelen. Ook itemopzichte van het voeren van mineralen worden nog vaak fouten ge maakt. Al (deze voorbeelden bewijzen, dat de stalvoedercontrole jiog veel nut kan stich ten. iDat men er ook een druk gebruik van make. De iheer Van den Ban vroeg naar de oorzaak van de prijsstijging van 2e en 3e soort graan sinds de mengvoederfabri- cage zoo'n opgang maakt. Ir. De Vries wees in zijn antwoord op de schaduwzijde van die fabricage. Het is een kwestie van vertrouwen. Wie koopt bij een vertrouwd adres, komt niet be drogen uit. Wie het bij de inkoop zoo nauw niet neemt, wordt bedrogen, want de kwaliteit van de gebruikte grondstof-» fen is in de practijk immers niet vast te stellen. Het moet de richting van de con trole uit. Bij de coöperaties is deze er reeds; bij de particulieren wordt er aan gewerkt. Dan wordt bovengenoemd be zwaar opgeheven. Op een vraag van de heer Van den Ban naar de voedingswaarde van zoete lupi nen, welke op slechte grond zoo goede resultaten geven, antwoordde Ir. De Vries, dat ze 36.7 pet. verteerb. eiwit en 42,6» pet. zetmeelwaarde bevatten. Groote voe dingswaarde dus. De heer Van den Ban wees er nog op, dat ieder, die zijn rantsoenen wil laten onderzoeken, daarvan kennis kan geven aan b.v. de Landbouwschool. Daar zijn lijsten te bekomen, welke ingevuld moe ten worden. De assistent van de bedrijfs- vereen. komt wegen en belast zich met 'f verzenden van de lijsten. Hierna sloot de voorz. de vergadering met de wensch, dat via de Bedrijfsvereen. veel aan stalvoedercontrole zou worden gedaan en met een woord van dank aan Ir. De Vries voor zijn duidelijke uiteen zetting. St'sondr «'or* OUDESCHILD. TEXELSCHE BESTUURDERSBOND. Zaterdag 6 Nov. vergaderde het bestuur van de Texelsche Bestuurdersbond in het Eigen Gebouw. Na opening door de voorz., Jac. Bruin, leest de secr. de no- notulen, welke onveranderd worden goed gekeurd. Hierna worden de ingekomen stukken behandeld. De circulaire betref fende de win terregeling voor het vervoeri van arbeiders naar de werkverschaffing en die over de spaarregeling worden uitvoerig besproken. Voorz. spreekt er zijn leedwezen over uit, dat minister Romine tot een derge lijke daad is overgegaan. De minister heeft gezegd, dat niemand beter de nood de~ werklooze gezinnen kent dan de minis ter van sociale zaken. Indien dit juist !s„ hoe is het dan mogelijk, dat hij tot een dergelijke daad kan overgaan? Zeer te recht schreef Dr. A. Kuyper destijds* „Zonde, arbeid en ellende moet ge niet tot één hoop mengen. Wie van God kraent ontvangt om te arbeiden, en, op wat wijze ook, in gezonde dagen degelijk ge arbeid heeft, is geen ongelukkige ot schuldige, die van een aalmoes moet gaan, leven", en verderop: „Het verwijderen uit de sfeer van de aalmoes van al die werken kan en werken wil en gewerkt heeft, is voor ons, anti-revolutionairen, een eerste noodzaak, waarvan we niet mo gen en kunnen aflaten". Ik vind het, vervolgt de voorz., danook meer dan erg, dat men thans probeert, de arbeiders weer naar de tijd van de aalmoes terug te drijven. Zullen de katli. en chr. arbeidersi hiermee accoord gaan Ik kan het me haast niet indenken. Voor ons is het on - mogelijk om aan een dergelijke collecte mee te doen. Het bestuur der S.D.A.P. staat op hetzelfde standpunt en heeft een motie aangenomen, welke we ten vollq kunnen onderschrijven. Deze motie luidt! als volgt: De besturen der S.D.A.P. afd. Texel en Eierland en het bestuur der Texelsche Bestuurdersbond in vergadering bijeen, verklaart zich eenparig een krachtig tegen stander van de spaarregeling van minister Romme. Deze regeling wordt in feite een ongeoorloofde pressie op de werkloozenj De werkloozen zijn er tengevolge van de devaluatie thans nog slechter aan toe dan een jaar geleden, zoodat ze niets kunnen missen. Maar niettemin worden zij prac- tisch geprest, aan 't dagelijksch levenson-, derhoud een kwartje te onttrekken. Als' de werkloozen deelnemen aan de spaar regeling, doen ze dat noodgedwongieln, omdat hun geen andere mogelijkheid ge laten is, het tekort aan kleeding, dekking; schoeisel eenigszins aan te vullen. Om deze redenen kunnen genoemde besturc-iv danook de werkloozen NIET de raad ge ven, aan de spaarregeling niet deel tc nemen. Maar het deelnemen der werkloo zen aan de regeling zal nooit zoo ver klaard kunnen worden, dat zij het kwartje dus nog fvel kunnen missen. Wel doet de minister een beroep op het geheele volk om aldus geld bijcem te brengen. Tegen deze wijze van voorziening in de behoefte aan kleeding en dekking moeten wij zeer ernstig bezwaar maken. Tot nu toe is langs deze weg geen geld bijeen-, gebracht voor de arbeiders, die krachtens de steunregeling uitkeering ontvangen. Daartegen is gewaakt en o.i. terecht. De valide werklooze arbeiders, voor wie de steunregeling geldt, wenschen niet door collecteeren of soortgelijke maatregelen geholpen te worden. Dit is uit de tijd en niet meer in overeenstemming met de positie, die de arbeidersklasse in onze maatschappi| inneemt Het is daarom dan ook buitengewoon te betreuren, dat de nieuwe minister van sociale zaken tot zulk een maatregel zijn toevlucht heeft genomen. Op deze wijze worden werkloo zen naar diaconie en armbestuur getrok-» ken. Allen gaan zonder discussie met deze motie accoord. De secr. wordt verzocht deze motie door te geven aan de Texel sche Courant, opdat ook de buitenwereld' weet, hoe men in deze kringen tegenover een dergelijke regeling staat. Voorts wordt nog besloten te trachten een gezamenlijk St. Nicolaasfeest voor de kinderen te or- ganiseeren. Bij de Rondvraag wordt verzocht er nogmaals bij het gemeentebestuur op aan te dringen, dat ook op de werkloozenkas» een brandstoffentoeslag zal worden ver strekt. De secr. zal een adres aan de raad richten.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5