SPORT OP TEXEL DE COCKSDORP- S.V.C.—WATERVOGELS 2. EEL TEXEL WEET HET MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- klauwzeer bedroeg gisteren 60. KOOK DE MELK. en PACHTWET. In de ledenvergadering van de L.T.B. vanavond in De Zwaan zal de heer Ausem, hoofdbestuurslid, over de nieuwe Pachtwet spreken. Gelegenheid tot het stellen van vragen. DIENSTPLICHT. Naar wij vernemen zullen de ingeschre venen voor de dienstplicht van de lichting 1938, die voorloopig vrijstelling van broe-i derdienst hadden verkregen, op 15 Decem ber voor de dienst worden gekeurd. Voon deze keuring zullen 25 personen wordeni opgeroepen. UITSTEL CAUSERIE PACHTWET. Gisteren deelde men ons mee, dat de heer Ebels door ongesteldheid verhinderd is op Woensdag 17 Nov. a.s. de aange kondigde causerie over de nieuwe Pacht wet te houden. Ze is tot nader te bepalen datum uitgesteld. (Het bericht in het eerste blad was reeds afgedrukt, toen ons het boven staande werd meegedeeld.) DE WERKLOOSHEID. Van officieele zjjde wordt meegedeeld, dat het aantal ingeschreven werkloozen- in onze gemeente thans 130 bedraagt; van hen zijn er 93 ingedeeld bij de werkver schaffing» Nu de oogstwerkzaamheden verricht zijn, de bollen in de grond zitten en ook de visscherij nog maar weinig te verdienen geeft, moet helaas worden verwacht, dat het aantal nog stijgen zal. NIET-BESCHERMDE VOGELS. De Minister van Econom. Zaken heelt bepaald, dat NIET tot de beschermde vo gels (in de zin der Vogelwet) worden gerekend de navolgende aanvankelijk be schermde vogels en zulks voor elk hunner voor de tijdsduur, achter de naam ver meld: (We bepalen ons tot de data, welke voor onze gemeente gelden) Schollevaar en blauwe reiger: van 1 Oc tober 1937 1 April 1938 en van 1 Juli 1938 1 Jan. 1939. Sperwer: 1 Oct. 193715 April 1938 en 15 Juli 1938—1 Jan. 1939. Mantel-, zilver- en kokmeeuw, houtduif, ekster, Vlaamsche gaai: 1 Oct 19371. Jan. 1939. Bonte kraai: 1 Maart 193815 April 1938. Spreeuw: 10 Juni 193S15 Oct 1938. Belanghebbenden raden we aan, dit lijstje uit te knippen. JAARMARKT S.V. TEXEL. Een verrassend groot resultaat heet! de Jaarmarkt ten bate van S.V. Texel op geleverd. Na aftrek van de onkosten, be groot op plm. f650.—, zal vermoedelijk een bedrag van f 1270 aan de sport-kas ten goede komen. Wanneer we de tijdsomstandigheden in aanmerking nemen, kan de Jaarmarkt een vergelijking met de Oostersche Stad, in 1929 voor de S.V. opgebouwd, ruim schoots doorstaan. Dat leert deze vergelijking: Opbrengst 1929 1937 le dag f 425 236.76 2e dag 454 175.51 3e dag 570 523.57 4e dag 1046 846.98 Collecte 70 140.- Totaal 2565 1922.82 Onkosten ongeveer 1300 650.— Netto opbrengst plm. 1265 '1270.—' De kroon spant de fancv-fair van Tex. Fanfare, in 192S gehouden. Die gat op de vier dagen bruto ontvangsten van f 560. 770, 730 en 1300 gld., terwijl een geld inzameling daarenboven nog f300 ople verde. Totaal f3660.—. Hoe groot de onkosten toen waren, we ten we niet juist, maar een best resultaat' was dat ook zeker. Nochtans heeft onze S.V. en haar vele vrienden reden om met voldoening op de! Jaarmarkt terug te zien. Doordat de ge schenken zoo talrijk waren en ook voor- de opbouw en inrichting van de standsi zooveel kostelooze medewerking weid verleend, kon het onkostencijfer zoo be trekkelijk gering gehouden worden. Dit is op zichzelf al een groote verdienste» Wanneer we de opbrengsten van de di verse attracties vergelijken komen we tot de conclusie, dat de meeste winst ople-l leverden Rad van avontuur f 175.— Vroolijke keuken 100.— Theetent 90.- Schiettent 76.— Touwtrektent 62.— Knikkertent 47.— Sioelbak 47, Bussengooien 44.— Het aantal betalende bezoekers beliep plm, 1100. Aan entreegeld werd f225. ontvangen. Het bal gat een bruto ontvangst van fill.—. OVER CHINA. We herinneren de meisjes van 16 jaar en ouder aan de Ontwikkelingsavond, van daag in het lokaal Den Burg (zie adv. op voorpagina 2e blad) GEVRAAGD: UW STEUN. In vorig nummer verscheen van onze burgemeester een artikel met de opwek king naar vermogen te willen bijdragen wanneer u straks om een gift wordt ver zocht ten bate van hen, die door langdu rige werkloosheid niet in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking kunnen voorzien. Met deze collecte wordt in de loop van deze week reeds een aanvang gemaakt. De Minister van Sociale Zaken heeft 'n spaarsysteem in het leven geroepen. Hoe dit werkt, heeft Mr. Kamp reeds uiteen gezet. Het werd 1 Nov. pas van kracht en voor de komende maanden zijn daardoor! geen gelden beschikbaar. Om hierin te voorzien, wordt die collecte gehouden, welke wc gaarne in uw belangstelling aan bevelen. De B-steun, welke op Texel meest uit goederen bestaat, wordt naast de spaarre geling gehandhaafd. Wie dus sparen kan, spare. Wie geven kan, geve en liefst wat veel. OOSTEREND. OUDERAVOND O.L.S. In zijn openingswoord heette het hoofd der school, de heer Schmit, de ruim 40 aanwezigen hartelijk welkom. Spr. deelde mede, dat de Burgemeester tot diens spijt verhinderd was de vergadering bij te wo nen; verder sprak hij de hoop uit, dat de heer Boogaard, secretaris der O.C., spoe dig geheel hersteld mocht zijn. Vervolgens werden door de heer P. Ko ning, voorz., de notulen gelezen, welke, evenals het door de heer Wuis uitge brachte financieele verslag, werden goed gekeurd. De heer Schmit voerde toen voor een aandachtig gehoor het woord over MO DERN ONDERZOEK van geestelijke ver mogens. Eerst besprak hij de waarde van schoolknapheid voor het latere levenmet, verscheidene voorbeelden maakte hij dui delijk, dat minder „knappe" scholieren in geenen deele tot mislukking in het leven; gedoemd zijn er zijn immers nog zoo vele andere deugden, goede eigenschappen en vermogens dan die, welke de school resultaten bevorderen. Door het beschrij ven van een aantal interessante proeven der moderne experimenteele psychologie toonde spreker de juistheid dezer stelling' aan. De bespreking van het komende ST.- NICOLAAS-SCHOOLFEEST had een vlot verloop. Besloten werd het feest op de zelfde wijze als verleden jaar te organ i- seeren. De dames Koning, Steigstra (bei den te Oost), Bakker, Brouwer en Spaans zullen wederom de zorg voor de financiën en de aankoop der geschenken op zich nemen. Onder het genot van thee en koekjes kwamen in de pauze de tongen los. Tevens werden de schriften, de hand werkjes en een aantal fraaie teekeningen bezichtigd. Na de pauze was de VÈR- KIEZING van een penningmeester aan de orde; de heer Wuis was niet herkies-' baar. Enkele aanwezigen, o.a. de lieer Vonk, betoogde, dat het wenschelijk zou zijn, indien thans naast de drie vaders 'n moeder zitting nam. Bij de vrije stemming werden de meeste stemmen uitgebracht op de heer Vonk en inw. Plaatsman, die. echter geen van beiden de volstrekte meer derheid behaalden. Nadat mw. PI. had meegedeeld, dat zij een eventueele benoe ming niet zou aannemen, en de 'lieer, Vonk nogmaals de voordeden van een vrouwelijk lid der O.C. uiteenzette, wer den mw. Mantje en de lieer Vonk candi- daat gesteld, van wie tenslotte eerstge noemde met een kleine meerderheid ge kozen werd. Vervolgens vertelde de heer Schmit van zijn plan om, in navolging van Middeji- Eierland, voor de ouders een eendaagsch ZOMERREISJE te organiseeren. De be langstelling bleek groot genoeg om te verwachten, dat de reis door zal kunnen gaan. Spr. stelde voor, de zaak met dei O.C. nader te bespreken en uit te werken, waarmee allen accoord gingen. Daar de Rondvraag niets opleverde, werd de vergadering om kwart over el! door het Hoofd der school gesloten. Hij, dankte de heer Wuis voor zijn werkzaam heid als penningm., en de dames, die er toe hadden medegewerkt, dat het oudet schoollokaal in een zoo gezellige verga derzaal herschapen was. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de ouders reedst over enkele maanden weer bijeen konden komen; dan om de feestelijke ingebruik name van het nieuwe schoolgebouw bij te wonen. Na afloop van deze zeer .ge slaagde vergadering bleef men nog'eenige tijd gezellig bijeen. In dit nummer twee verslagen van Ouderavonden. Laat dit instituut toch aan geen enkele school in de verdrukking ko men. Red. KERKNIEUWS. De heer L. Berger, voorheen hulppredi ker bij de Geref. Kerk alhier, thans be roepen predikant te Kootwijkerbroek, zal, nadat hij op 24 Nov. in de Noorderkerk1 te 's Gravenhage door Ds. A.A. v.d. Leen in het huwelijk zal zijn bevestigd, op Zondag 28 Nov. door Ds. Van der Leer in de morgendienst in zijn ambt worden bevestigd, 's Middags zal Ds. Berger zijn intrede doen. D. ÜOS I OESTERTEELT. De hier op het Overdiep uitgezaaide oesters van Zeeuwsche firma's op de door de visscherij-inspectie uitgezette perceelen, is dit jaar goed gelukt: Weinig sterfte en een voordeelige groei. De plek, waarop ze goed kunnen gedijen, is maar klem, zoodat er niet veel uitgezaaid konden worden. S. OFN HOORN IN DE ZAAL VAN D. ROTGANS. Prof. Mellorini en de humorist P. Schuts, zullen Zaterdag een klein-kunst- avona verzorgen in Loodsmanswelvaren» 's Middags zal voor de jeugd een speci ale voorstelling worden gegeven, waarin; Prof. Mellorini zal optreden met zijn sprekende pop en met goocheltoeren, waarvan ieder verbaasd zal staan. Entree1 20 ct. 's Avonds 50 ct. S. verscheen met 2 invallers, daar spil, en rechtsbinnen op de ziekenlijst stonden. Dadelijk gaat W. tot een gevaarlijke aan val over. Na een'ige aanvallen komt S. een beetje los. Er volgt een voorzet van- de linksbuiten, de linksbinnen schiet met een in, maar de bal scheert langs de ver-, keerde kant van de paal. Na een kwartier raakt de spil van S. gewond; hij valt uit. De reserve valt in, zoodat S. nu met drie invallers speelt Het wil in de voorhoede, niet erg vlotten. Dit komt ook, doordat de voorhoede niet voldoende gesteund wordt door de middellinie. Na 30 min. maakt Watervogels met een mooi doel punt 10. Na de thee zet S. er alles op om gelijk te maken. Er is een geweldige druk op' het W-doel. Maai' het mag S. niet geluk ken gelijk te maken. Eetiige gevaarlijke, hoekschoppen leveren ook niets op. Er was geen geluk bij voor S. Dan weet S. zich weer wat los te werken en na 20, minuten maken ze door een misverstand ui de achterhoede hun tweede doelpunt,/ S. zet er nog eens alles op, maar het lukt' niet. Tot overmaat van ramp raakt de rechtsback van S. ook nog gewónd en maakt voor het einde W. nog een derde' doelpunt. Spoedig breekt nu het einde aan. S. heeft de tweede nederlaag te pakken. Volgende week spelen we tegen Texel 2 in Den Burg. We hopen, dat de zieken dan weer hersteld zijn. zoodat we kunnen verschijnen. J.R. V S.V. TEXEL. Uitslagen KNVB 3e kl. A.: Assendelft- Alkm. Boys 0—3; VolewijcersPurmer- stoijn 11; APGSZaandijk 2—2; Suc ces Hollandia 1 1; Texel-'Helder 0-5. Texel 1 heeft tegen de leiders een gevoelige nederlaag geleden. Toch zou 42 niet zoo'n verkeerde Uitslag geweest zijn, gezien de kansen. Helder was cluide-' lijk sterker, haar spel klopte veel beter,i werd sneller gespeeld, terwijl bijna elke speler ineens kon doorgeven, en het om spelen van een tegenstander door drie- hoekspe! een gewoonte is geworden, waardooi het tempo behouden bleef.. Open werden steeds weer de aanvallen opgezet, terwijl de schotvaardigheid te roemen viel. Texel begon eenigszins aar zelend, hierdoor juist kon H. direct los komen. Vooral in de aanvang mislukte veelal het contact zoeken niet elkaar.i Het aangeven was slordig. De achter hoede kreeg al spoedig gelegenheid omi op toeren te komen en greep telkens goed in. Jammer, dat H. reeds zoo spoedig succes had, waardoor het onderling ver trouwen wat ging wankelen. Een goed© geest moet in ons elftal komen, een goede verstandhouding is noodzakelijk, vooral als we tegen sterke tegenstanders komen te spelen, terwijl op de trainings avonden gewerkt behoort te worden aan, de wedstrijd van de volgende Zondag» Dat doeltrappen is niet nuttig. Tracht onder elkaar eens een speler te vinden, die de leiding kan nemen. T. trapt af en valt aan. H. neemt over en reeds spoedig vangt Dukers een hard 'schot. Na het wegwerken komt H. terug, dc inidvoor lost een hard schot, dat van de keeper terugspringt en ineens LAMPIONS EN KAARSEN voor het St-Maarten-feest: Boekhandel Parkstraat OUDESCHILD. POSTSTATION. Met ingang van- Maandag 15 Nov. a.s. wordt, zooals gemeld, het hulppostkantoor post-, telegraaf en telefoonstation, met de alhier opgeheven en vervangen door een heer W. Mets Dz. als stationhouder. Dit brengt voor de postbestelling geen verandering mee. Ook de ontvangst en verzending van de post blijven zooals thans het geval is. De uren, gedurende welke het station voor de postdienst zal zijn opengesteld, zijn op werkdagen als volgt: 9-10.30; 14.30—15 en 18—19 uur. Zondags gesloten. Voor de telegraaf- en de telefoondienst is het station geopend van 8—20 uur, op werkdagen. Op Zon- en Feestdagen 's morgens van 89 uur. E>e wijziging bepaalt zich derhalve tot een beperkte openstelling voor de _post- dienst, thans gedurende drie uur, voor heen vijf uur, en tot een verruiming van de dienst voor telegraaf en telefoon, thans 12 uur, voorheen respectievelijk 5 en 11 uur. r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. weer wordt ingeschoten door een snel toeloopende H-speler, waarmede H. de leiding neemt. Steeds weer komt de bal voor ons doel. tl. is gevaarlijk en schob vaardig, Gomert werkt uitstekend, ter wijl Joop zijn doel goed verdedigt De T-aanvallen worden te onzuiver opgezet, het plaatsen is slecht en het duurt te lang. Ecmge misverstanden doen evenzoo- veel kansjes vervliegen. Een voorzet van de H-rechtsbuiten gaat voor het doel langs, de bal is precies te hoog om ge kopt te worden en de toeloopende links buiten kogelt meteen in. H. leidt met 2-0. T'. reageert met een goede aanval als P. N. doorbreekt en keurig voorzet schiet P. Kikkert precies tegen de lat, waarna de bal achter gaat. Uit een vrije schopj werkt Joop corner. De talrijke H-aanval- ien worden onderbroken door eenige aan vallen van T., maar succes blijft uit. Ver melding verdient een mooi schot van P.N. Met 2—0 komt de rust Reeds spoedig in de 2e helft heeft Hj succes uit een vrije schop, door Kiese- wetter. T. verslapt eenigszins en spoedig weet H. nog 2 doelpunten te scoren. De T.-aanval kreeg eenige goede kan sen. Vermelding verdient zeker een ver rassend schot van Maarten, die voojal in de 2e helft uitstekend heeft gespeeld". Ook Neijens speelde na de rust beter dan daar voor. De andere spelers schoten vandaag te kort. Onze halflinie is te zwak. Gom ais spil kan het alleen niet doen, zijn eigen werk is in orde, de kanthalfs ech ter kunnen en moeten beter. Tracht voot de wedstrijd TexelSucces in conditie te zijn. Traint goed, dan is er nog veel mogelijk. Nu Purmersteijn gelijk speelde staan we met Assendelft en P. gelijk niet vier punten onderaan. Zoo Texel er in slaagt sneller te handelen en zuiver aan te geven, kan er nog heel wat gebeuren. N.H.V.B., 2 G.B.K.C. 2- Helder 5 0-1; De Cocksdorp-Watervogels 2 1-3. Dit kan voor Texel 2 geen kwaad. Zondag op ons terrein Texel 2- De Cocksdorp 1. In 4E was de uitslag H.R.C. 8 Watervogels 3: 1-0; Helder 7-Atlas 3:8-4 Onze Jaarmarkt is teneinde. Ze is volkomen geslaagd. Ons past hier uiting te geven aan onze dankbaarheid jegens allen, die daartoe medewerkten. Het vele voorbereidende werk, het spontane aan pakken van een zeker aantal werkers, de schenkingen van zooveel cadeau's en van zooveel contanten, de medewerking van de leveranciers en van de heer Jn. Kik kert, zeggen ons, dat hier een ware geest van samenwerking heerscht, die ten voor beeld kan worden gesteld. Gaarne zeg gen wij aan hen allen dank, ook aan de bezoekers, die steeds maar weer werden uitgenoodigd een dubbeltje te offeren. Zeker komen we hier nader op terug. We hopen, dat na deze geslaagde jaar markt S.V.Texel er ook in slagen zal, het derdeklasse-schap te behouden. Trainen: Donderdagavond. Adsp. Woensdag. Jongste klasse 7.30 u. D.D. De Sport-redacteur van de Hel- derscheCourant schreef over de wedstrijd TexelHelder o.a.: Helder was over alle liniën de meerdere. Had T. door enthou siast, destructief spel de wit-jakken niet zooveel mogelijk belemmerd hun gewo ne spel te ontwikkelen, het was een de bacle geworden. De voorhoede van T was, op P.Neijens na, volkomen gevaar loos In de middenlinie kwam alleen Wit vliet boven het middelmatige. De ach terhoede voldeed goed, al had ze vaak moeite, de snelle H-aanvallen baas te blijven. Het groote verschil zat in snelheid en techniek. Na het 3e punt raakte T. de lduts kwijt en beheerschte, H. het spel volkomen. H. kwam mlet plm. 200 supporters.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6