Verlangen. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten m OVER JOOST VAN DEN VONDEL. Woensdag 17 November 1937 9 5! BB 9 9 S EB 9 a®®®®®»®®» PAEDAGOCHEMERD. ONTWIKKELINGSAVONDEN. Uitgaande van jeugdherberg en 't Nut. Iedere Woensdagavond in lokaal „Den Burg", Groeneplaats, aan vang 8 uur precies. Kosteloos toe gankelijk voor personen van 16 jaar en ouder. WOENSDAG 17 NOV. 1937 Dan zal de heer H. Remmers een lichtbeeldenreis door O.-Indië maken en vertellen van de betee- kenis van de K.P.M. ||||||iiiiii!iiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiu>iiiiiiiiiiiii>ii!i>iiiiiiiiiiiiii»ni>nllllll RIJMELARIJTJE. Jantje ('k noem de naam van Jantje Zoo maar in 't algemeen, Dus, geachte papa's, mama's, 't Geldt uw Jantje niet alleen), Jantje had veel interesse Voor de banden van een fiefs, Ja, het meest voor het ventieltje Aan de band zelf had hij niets. Als 't ventiel zoo aardig sssss deed, Was de bengel in zijn sas, Maar wanneer d' eigenaar aan kwam Ging hij, met versnelde pas. Maar de strat volgt op de misdaad, Dat ontdekt men telkens weer, Jan werd in zijn nek genomen, O, wat ging dat joch te keer. „Wacht maar", riep de bengel brullend, ,,'k Roep mijn vader zoo meteen". Hevig mopperend en scheldend, Ging de jongen ijlings heen. Even later kwam hij waarlijk, Met zijn vader aangestapt. En sprak ,met brutale tronie, „Kijk, die heeft 't me gelapt". Toen begon papa te scheiden, En hij maakte zich zóó kwaad, Dat het maar een beetje scheelde Ot hij pleegde ook de daad. Triomfantelijk keek Jantje Eens de wijde kring in 't rond, En hij dacht, dat men zijn vader Nu toch wel een kerel vond. Men roept wel eens om „politie!" Maar wat geeft die „poppenkast", Wanneer zelt niet door de ouders Ook eens straf wordt toegepast? Doch, dan op 't éigen kroost, hoor! Hier zwijgt plotseling mijn lier. Want ik denk met schrik en beven Aan mijn eigen klaver vier. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vTagen aan de auteur.) SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Ook Zondag 14 Nov. was voor de Tex. Boys van met veel waarde daar 't eerste weer vrijaf had. Toch werd in onze afdeeling een belangrijke wedstrijd ge speeld: Tex. 2 S.V.C. 1. Door een fraai gespeelde wedstrijd van S.V.C. moesten - de partijen de punten deelen: 22. Wan neer we het volhoudende spel van S.V.C. goed nagaan, had voor hen eigenlijk de overwinning op de kophouders geboekt moeten worden. Tex. 2 heeft het eerste doelpunt cadeau .gekregen; het tweede doelpunt was matig- daarentegen waren de twee doelpunten van S.V.C. af. Wel zullen we onze plaats op de ranglijst moeten wisselen met S.V.C.: gelijk spel van S.V.C. tegen T. 2 mag toch een pre statie worden genoemd. Onze adspiranten hebben het lee- lijk laten zitten. Zij waren bij Tex. ia. op bezoek en hebben met 71. verloren. Jamimer, dat dit adsp.-elftal altijd met drie invallers moet verschijnen. Maar jullie mogen daar geen critiek op oefenen. We zullen probeeren, daarvoor een oplos sing te vinden, zoodat jullie een volgende keer volledig kunnen uitkomen. Nooit mo gen jullie de moed verliezen; nooit on verschillig worden. Dat mag niet vanwege' onze plicht om de goede verstandhouding' te bewaren. Aan de Bond zal verzocht worden om om 12.30 te mogen spelen. Dan is de zaak gezond. Nog moet ik er' op wijzen, dat de training goed be zocht moet worden. Al speelt het eer ste niet toch moeten we trainen; moeten we soepel blijven. Ook spelers van het tweede en adspiranten worden verwacht. - Enkele NIEUWE LEDEN hebben zich om gegeven. Wie nog lid of weer lid wenschen te worden, kunnen zich alsnog deze week bij C. Graaf opgeven. M. Het zijn nu de dagen van het ver langen. De internationale nationale heilige die de bisschop uit Spanje heet, maar in Klein-Azië werkte en op Italiaansche bodem begraven ligt, heeft ons dit verlangen gebracht. De kleinen hopen op allerlei verrassingen en de grooten zien met nog meer ver langen soms uit naar hetgeen hun de Sint zal brengen. Een aangename tijd voor velen, deze tijd van en vol verlangen; deze tijd van hoop en vreugde, van uitzien naar het nog niet verkregene. Allen werken we er naar ons best vermogen toe mede om dit verlangen te bevredigen. Al is het met een kleinigheid, we willen een ander ple zieren. Want Sint Nicolaas is de hei lige van het vervuld verlangen, van het wegschenken aan anderen en daar in ligt misschien de grootste vreugde. Tijd van verlangen. De advent na dert tevens. De dagen zien uit naar het komende licht in de nacht. 'VOOR DE WINKELIER. We herinneren er aan, dat van 25 No vember a.s. (Donderdag) tot St. Nicolaas de winkels op werkdagen tot tien uur 's avonds geopend mogen blijven. VERLOTING NUTSBEVVAARSCHOOL. Nog ingekomen voör de verloting: doosje zakdoeken, nachtzak, 2 schemer lampjes, electr. strijkijzer, kussen, pijp,- Hadt u ook iets willen geven? Het kan nog. Adres: Mw. E. Langeveld, Molenstr. TEXELS KLEIN TOONEEL. Texels Klein Tooneel nam in studie „Het Wereldwonder", klucht in 2 lie- drijven, door Mar. Janssen en Jac. Braun. Het ligt in de bedoeling dit stuk in Janu ari op het Oranjefeest aan De Koog (zie vorig nr.) op te voeren. HERSTEL HERVORMD VEREEN1GINGSGEBOUW Eben Haëzer in de Julianastraat. Men schrijft ons: In October werd ten bate van het nood zakelijk herstel van bovengenoemd ge bouw een bazar gehouden. De opbrengst: van deze bazar bedroeg f645.84. De on kosten bedroegen f62.95, terwijl voor f 38.041/2 goederen in commissie werden' aangeschaft. Er bleef dus over een som. van f 544.841/2. Daarop is een bestek ge maakt van de allernoodzakelijkste verbe teringen. Dit werk is aanbesteed ondet een twaalftal timmerlieden, metselaars, schilders en loodgieters en gegund aan de laagste inschrijvers, t.w. Jac. Koorn^ timmerwerk; I. Voigt, metselwerk; P. Plaatsman, schilderwerk; en P. Oele, loodgieterswerk. De totale onkosten ko-> men wel een f 100 boven de begrooting, maar het bestuur vertrouwt, dat ook deze ontbrekende som nog wel bij elkaar zal, komen, als het gebouw in herstelde staat, halt Januari ongeveer, opnieuw in gebruik zal worden genomen. De Herv. Zusterkring, die het intiatief nam voor deze restauratie, mag met vol doening op het vele en goede werk terug zien, gedaan voor bazar en lokaal. HET NOORDEN. EEN ZWARE. De veehouder M. Boon heeft een var ken gemest, dat al wel 692 pond weegt.i Dat is zeker geen alledaagsch geval. ESPERANTO. Il!l||iiiiiiiiiiiiiiii!iiiii:iiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii:iiiiiiiiiiiuiiiiti!iii!in|||||| De afsluiting en de droogmaking van de Zuiderzee. Over dit onderwerp liet de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenver keer een boekje in het Esperanto ver schijnen. Ir. j. R. G. Jsbruecker schreef de tekst welke door meer dan dertig foto'si veel K.L.M.-opnamen wordt ver lucht. Een boekje, dat we aan onze Es-' perantisten hartelijk aanbevelen. U kunt het voor een dubbeltje in de Boekhandel1 koopen. Uw vrienden in het buitenland zullen het zeker gaarne ontvangen. De foto's alleen reeds zjjn het bezit waard. Intusschen verheugt het ons, dat ook hien aan het Esperanto de plaats wordt toegeJ kend, welke deze internationale taal ver-' dient. Het was de groote belangstelling,) welke in alle deelen van de wereld voor ons groote nationale werk de Zuider zeewerken werd betoond, welke de A.N.V.V. tot deze uitgave deed beslui ten. Die belangstelling verheugt ons ze ker niet minder. ZIJN WERK. Zijn geheele leven is Vondel een harde werker geweest. De dichtkunst was voor hem geen liefhebberij, maar een taak, een plicht. Met de dichtkunst wilde hij op bouwend werk verrichten. Zijn kennis van het Latijn en Grieksch verwierf iiij door moeizame zelfstudie. In 1625 schreef Vondel zijn eerste dra ma, de Palamedes, een satyre op de te rechtstelling van Oldenbamevelt. Een be wijs van zijn geweldige energie mag zijn, dat hij nog op tachtigjarige leeftijd zijn laatste drama voltooide, Noah, dat zeker niet tot zijn minste werken behoort. Op merkelijk is, dat Vondel zijn beste wer ken schreef 11a zijn zestigste jaar. Hier toe behooren de drama's Lucifer, Jephta, er, Adam in Ballingschap. Zijn drama's kleedde hij in naar de voorbeelden van de Grieksche oudheid. In totaal heeft Vondel 32 drama's ge schreven, waarvan 24 oorspronkelijke. Be halve de reeds genoemde vallen ondqr de laatste: Gysbrccht van Acmstel,. Josepn in Dothan, Joseph in Egypte en Joseph in Sofompaneas, e.a. I11 1641 ging Vondel over tot het ka- tholisisme en reeds dadelijk spreekt uit zijn werken zijn liefde tot liet nieuwe ge loot. Zijn drama Maria Stuart, waarin iiij de ongelukkige Schotsche koningin ziet als een martelaresse voor het katholieke geloof, is hier onder meer een bewijs van. Behalve als dramaticus is Vondel ook zeer belangrijk als lyricus en als hekel dichter. Een schat van gedichten op dit gebied heeft Vondel ons nagelaten. „DE PRINS ONZER DICHTERS". Drie en een halve eeuw is 't vandaag ge leden, dat het om zijn geloofsovertuiging! uit Antwerpen naar Keulen gevluchte ge zin Vondel verblijd werd met de geboorte van een zoon, Joost van den Vondel, die de „Prins onzer Dichters" zou worden. Ondanks het feit, dat Vondel's werken nimmer populair zijn geworden dit ook niet konden worden, doordat de verheven gedachten slechts zeer moeilijk te bevat ten zjjn heeft de bewondering vair enkelen Vondel voor het nageslacht we ten te bewaren. ZIJN LEVEN. Vondel heeft niet altijd een even ge makkelijk leven gehad. I11 1597 trok zijn vader naar Amsterdam, waar hij in de Warmoesstraat een kousenwinkel begon. Na de dood van zijn vader in 1608 nam Joost de zaken waar, doch hij voelde zeer weinig voor de handel. Toen hij in 1610 met Mayke de Wolf in het huwelijk trad, liet hij danook al spoedig de beslomme ringen aan zijn vrouw over. Het huwelijk was zeer gelukkig, doch tegenslagen ble ven Vondel niet bespaard. Twee nog zeer jonge kinderen moest hij verliezen en na'een 25-jarige echtvereeniging inoesl! hij ook zijn vrouw ten grave aragent. In 1652 deed Vondel de kousenwinkel overi aan zijn zoon, die de zaken echter slecht! behartigde, failliet werd verklaard en daarop van de burgemeesteren van Am sterdam last kreeg naar Indië te vertrek ken. Op deze reis is de jonge Joost ge storven. Ook zijn dochter Anna, van wie Vondel veei steun in deze moeilijke jaren ondervond, moest hij overleven. In 1673 stierf zij. Op 71-jarige leeftijd nog was Vondel genoopt een betrekking aan te ne men als suppoost bij de Bank van L.ee- ning, welke betrekking hij tien jaar lang bekleedde. In 1668 werd hij gepension- neerd met behoud van jaarwedde. OUDESCHILI). V.A.R.A.-AVOND. Toen voorz. Standaart Zondag opende, was de zaal van 't Eigen Gebouw geheel gevuld. Spr. zeide o.a., dat de avond' vooral stond in het teeken van de pro paganda en heette vooral welkom de Ha waiian Serenaders. Het werd een genoeglijke avond. De conferencier, de neer G. v.d. Maes- sen, bracht er direct de stemming in en al spoedig bulderden de toeschouwers van> het lachen. Dit was meteen een dankbaatj gehoor voor de goochelaar, die ongeloof lijke staaltjes van zijn kunst vertoondfe., Alles en nog wat deed hij verdwijnen en verschijnen en het publiek stond paf.i Vooral toen Prof. Vinjé 10 vlijmscherpe' scheermesjes doorslikte, daarna een draad. Even later haalde hij de mesjes keurig, aan het draadje weer „uit z'n maag". Een meester in z'n vak, deze goochelaar. De Hawaiianmuziek van het Kilima-trio was schitterend, evenals de xylophone-vir- tuoos Ant. Uhlenhop. Verbazingwekkend was het, wat deze musicus uit het instru ment wist te halen. De spr., de heer Grimm, wegens ver hindering van Coen v.d. Lende, schetste in 't kort de stand van zaken in Neider- land. Het gebeurt dikwijls, dat buitenlan ders naar de radiostad Hilversum komen en de programma's prijzen om hun veel zijdigheid en algemeenheid. Alles wordt vrijwillig gefinancierd. Overal elders wordt meest radiobelasting geheven. Dat heeft het voordeel dat er geen klaploopers meer zijn. Doch de nadeelen zijn grooter. Biji radiodistributie hebben de luisteraars geen' medezeggenschap en de omroep trekt zich van hun verlangen niets aan. In de dicta-' tuurlanden krijgt men zelfs programma's' te slikken, die lijnrecht tegen de wil van de luisteraars indruischen. In Duitschland: moet men goede toestellen inruilen voor z.g. volksontvangers, die alleen de Duit-' sche zenders kunnen beluisteren, aldus spr. De VARA bestaat bijna 12 jaar en wij prijzen ons gelukkig, bijna alles te kunnen uitzenden. Onze stijd tegen ty- rannie en dictatuur is bekroond bij de verkiezingen. Ons tooneelwerk wordt; openlijk door de liberale Haagsche Post aan de andere omroepen tot voorbeeld; gesteld. De onderlinge verhoudingen van de omroepen zijn momenteel niet slecht., maar in wezen is de tegenstelling nog even groot. Neutraliteit bestaat niet. Dat demonstreerde de AVRO o.a. duidelijk1 door de ontmoeting Hitler-Mussolini uit te zenden en het Horst Wessellied op de 350 JAAR. Thans wordt overal in den lande de 350-jarige geboortedag van onze grootste dichter gevierd. Laten wij hopen, dat deze herdenking er toe moge bijdragen, dat der werken van Joost van den Vondel, die in verhouding van hun schoonheid, zoowel van stijl, inhoud als klank, weinig bekend zijn, meer zullen worden gelezen, bestu deerd en bewonderd. H. II tflffifflfflEBffifflfflEEffl gj De leugen schreeuwt zichzelf f® g| stom. JÉ }g 't Is beter zonder scha, dan fj), BS met zijn scha te leeren. $j De lasterkunst valt licht; de BS domsten verstaan die kunst het [$J best. Vondel. aaBSa'.BStSBSgiglBSiS li1 BBBSfflffiifiBBfflfflBS koop toe te geven. Met deze uitzending heelt de AVRO kleur bekend. Het is van ontzaglijk groot belang, dat de VARA in deze moeilijke tijd het vrije woord kan brengen en arbeiden kan aan haar cultu- reele taak. Maar de kosten bedragen, rond 700.000 gld. per jaar. Toch heeft; de Vara geen cent schuld. De kosten stijgen echter. B.U.M.A. vroeg vroeger f 1200 auteursrecht, later f25000, nu al f 50.000.—. In Duitschland, Italië en Rusland ge bruikt men de werelduitzending om in het buitenlanu de democratie te ondermij-' nen. De democr. landen kunnen niet ach terblijven. Regeering en Radioraad hier meenen, dat er iets moet gebeuren in sa menwerking met de omroepen, welke men echter voor de kosten wil laten opdraaien. De Vara wil de regeering zelf laten beta len, maar de Vara moet doen wat ook de andere omroepen doen. Ook de televisie: zal geld kosten. Daarom moeten wij onze. positie versterken. De Studiobouw zal ook veel geld kosten. 7 jaar geleden had de arme Vara een modelstudio, maar de luisteraars in Nederland zijn ontzettend verwend. De Vara staat nu vooraan, moet vooraan kunnen blijven, en heeft ruimtö noodig voor het belangrijkste werk, de repetities. We zouden kunnen leenen, doch met onze busjesactie willen we aantoonen, dat onze tegenstanders zich vergissen in, onze offervaardigheid. Na jaren van cri sis zien wij, dat de groei zich doorzet. Verleden week werden netto duizenJ nieu we leden ingeschreven. Steunt ons moreel' en financieel, sluit u aan, versterk onze! omroep en denk speciaal aan ons busje. Na de pauze kregen zoowel de humo rist als de goochelaar nogmaals gelegen heid om de lachspieren in beweging te brengen, waarna beslaten werd met een walsenpotpourri voor narmonica, door de accordeonvirtuoos M. de Leeuwe, waarbij' de geheele zaal uit volle borst meezong. Het was een knalavond, in het succes waarvan de conferencier een groot aan deel had, doch ook de anderen door schitterend werk hebben bijgedragen. Voorz. Standaart dankte voor deze keu rige prestaties en wekte nogmaals opi zich bij de Vara aan te sluiten. Met een zeer gezellig bal werd werd de avond be sloten. De V.A.R.A. kan stellig met genoegen op deze avond terugzien. Door een aanrijding en bandenpech werd de boot van 12.20 gemist, waardoor; de kindervoorstelling niet doorging en tallooze kinderen teleurgesteld moesten worden. Wat zouden ze genoten hebben van zoo'11 leuk stel.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5