Texels Bioscoop-Theater ZOöLOGICA TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN Vanaf Vrijdagavond Uitgebreid Bijprogramma. Woensdag 1 December 1937 VERGADERING ZIEKENFONDS. De vergadering van 't Ziekenfonds was Zaterdag door ruim 150 personen be zocht, een bewijs, dat de te behandelen zaken in het middelpunt van de belang stelling stonden. De voorz., de heer T. Dogger, heette allen hartelijk welkom op deze vergade ring, belegd, om mee te deelen, welke daden, volgens sommigen wandaden, het bestuur heeft verricht, geheel volgens de opdracht van de vorige vergadering. Hierna worden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van het besluit der vorige vergadering, zegt dhr J. Vlas, dat Dploofd is, dat alles zou blijven, zoo 't was: hij meent, dat dit niet het geval is. Dhr Jac. Bruin merkt op, dat allen meenden, dat hier het eigen bestuur zou blijven en dat een afgevaardigde de wen- schen van de vergadering aan het Hoofd bestuur kenbaar zou maken. Dhr P. Smijt vraagt, of de afgev. van Oudeschild ook zeggenschap in het hoofdbestuur heeft. Voorz. zegt, dat het beter is, eerst mede- deelingen te doen, van wat bereikt is: le. De specialisten krijgen inplaatsvan 11.80 slechts f0.90 per lid en per jaar, doch daarvoor verlangen ze, dat de wei standsgrens verlaagd wordt tot f1600. Dhr Bruin zegt, dat deze grens zeer laag is. In Den Haag b.v. is deze op f3000.gesteld. De voorz. antwoordt, dat de menschen zelf de zaak hebben be dorven. Er kwamen ziekenfondsleden met een eigen auto naar het ziekenhuis, die wel voor ons goedkoop tarief geopereerd wilden worden, doch zich te groot voel den, om naast een arbeider te liggen. Dat krijgt men, doordat aan de weistandsgrens van 145 nooit de hand is gehouden. Het is te begrijpen, dat de doktoren hieraan paai en perk stellen. Dhr Kikkert merkt op, dat degenen, die eerlijk vertellen, hoeveel ze verdienen, er uit moeten, ter wijl de stiekemerds er gewoon in zullen blijven. Bovendien noemen de statuten een weistandsgrens van f2000.Als deze verlaagd wordt, is er statutenwijziging noodig. Als de fusie bovendien tot stand komt, is dit ontbinding van het fonds. Voor beide zaken moet een tweederde meerderheid zijn, volgens de statuten en er was slechts een meer derheid van drie stemmen. Het vorige tusiebesluit is dus niet rechtsgeldig. Dhr Kikkert wil de vergadering opnieuw la ten beslissen of al of niet tot aansluiting zal worden overgegaan. Dhr Dogger zegt, dat hij dit niet kan toestaan. Vol gens de rechtsrubriek in de Tex. Crt. is het besluit wettig genomen en we gaan daar nu niet opnieuw over stemmen. Dhr Kikkert vraagt, of de vergadering beslui ten kan nemen, ja of neen; de heer Dogger zegt van neen. Wanneer we heden beslissen om ons af te scheiden van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, zitten we morgen zonder dokters en spe cialistische hulp. Een Federatie Zieken fonds is op Texel onbestaanbaar. Dhn Kikkert zegt alleen weer terug te willen iot het oude fonds, zooals het altijd is geweest, doch dhr Dogger antwoordt, dat dit ook een fonds was van die Mij., dus dat er in feite niets verandert. Dhr, Kikkert antwoordt, dat er nergens in 't reglement staat, dat Oudeschild jeett Maatschappij-Ziekenfonds is. Bovendien kan hij niet gelooven, dat we, na aanslui ting bij de Federatie zonder hulp zouden zijn, want van de ïuim 3 millioen zieken- tondsleden zijn er slechts één miljoen bij de Maatschappij. De discussies blijven nu verder zon der resultaat draaien om de al of niet gel digheid van het besluit der vorige ver-/ gadering. Dhr Jac. Bruin stelt voor, nu eerst de mededeelingen aan te hooren, vóór er verder gediscussieerd wordt. Du voorz. zegt, drie vergaderingen, te Den Hoorn, Den Burg en Eierland, te hebben bijgewoond. Daar is geen wanklank ge hoord, doch daar ging de contributie met 2 ct. omlaag en hier met 1 cent omhoog. Doch: hiervoor krijgt men gratis behan deling bij de tandarts, die nu voor 1 jaaf) door 't fonds is bepaald, n.l. 1 et per lid., In feite is het dus geen verhooging. Be reikt is de verlaagde afdracht aan de specialisten, zooals reeds gezegd. Vooi; zoover mogelijk moeten de patiënten ech^ ter in Den Helder worden opgenomen; alleen als men daar niet kan worden ge holpen, kunnen de patiënten naar Alk maar, Amsterdam, etc. Aan het gebruik van specialité's zal paal en perk woe den gesteld. Thans waren er 40 menschen in uw fonds, die jaarlijks voor f4000 specialité's gebruikten en op de duur het fonds ten gronde zouden richten. Dit was uw geld; houdt daar rekening mee. Het is voor deze 40 menschen jam mer, doch ze moeten zich op een anderq en verder Zaterdag en Zondag de Lumina-film met HEINZ RüllMANN. THEO L1NGEN en HANS MOSER. De pers Geen Meter film ging voorbij zonder lach. (De Telegraaf) Uitmuntende bezetting voor een allerdolste komische film. (Het Volk) De grappigste filmklucht der laatste jaren. (Handelsblad) Holland- en Wereldnieuws. manier zien te redden, het geheele tonds kan daar niet aan worden gewaagd. Vele specialité's kunnen ook vervangen \vor-> den door gewone medicijnen. Het bedragi der specialité's is thans vastgesteld op max. 10 pet. van de inkomsten. WELSTANDSGRF.NS. De maatschappij heeft steeds een ruim standpunt genomen,, waardoor allerlei wantoestanden ingeslo pen zijn. Nu worden de teugels aange haald en zullen eenigen (slechts een 10- tal) als lid moeten bedanken. De meesten leggen zich daarbij neer. Het is voor onsi ook een -slechte dag, als we leden, die van hun 14e jaar af lid zijn, er uit moe ten zetten. Maar het belang van een en keling weegt niet op tegen de voordeelen, die we voor het geheele fonds bereiken We krijgen een prachtfonds, dat in de toe komst geen tekorten meer zal hebben. Ge middeld wordt f 10.03 per lid per jaar ontvangen (jong en oud dooreen) en dit wordt verdeeld onder de doktoren en be stemd voor de specialisten, tandarts, bril len, specialit-'s, breukbanden, etc. èn wel zoodanig, dat nog 10.0S voor reserve fonds overbliift. Hierbij is dan ook gere kend od pensioen voor de boden en admi nistrateur. Bovendien zijn voor de leden buiten de dorpen de afstandsvergoedingen afgeschaft en betalen ruim 3000 leden 2 cent minder. We leven niet voor Oude schild alleen, daarbuiten wonen ook menschen. Met een hartstochtelijk beroep om de eenheid en de goede toon te bewaren, be sluit de voorz. zijn mededeelingen. Dhr Slaman zegt, dat de crisisregeling voor velen het motief voor aansluiting is geweest. De voorz. antwoordt, dat liet slechts een der argumenten is geweest^ Voor een crisisregeling is de medewerking van het gemeentebestuur onontbeerlijk!. Hiervoor is noodig, dat het fonds een derde, de dokters een-derde en het ge meentebestuur een-derde in de kosten bij dragen. Zonder samensmelting denken de doktoren daar niet aan. en wjj kunnen bij B. en W. geen aandrang uitoefenen Dhr Kikkert zegt hierop: volgens de voorz. staan we op de tweesprong en ik ben van meening, dat het bestuur thans de verkeerde weg inslaat. Het fonds te Oosterend drijft ook oja eigen wieken^ zeer tot tevredenheid van bestuur en leden. De voorz. antwoordt, dat door al lerlei oncontroleerbare geruchten de geest op deze vergadering is vertroebeld. Doch zegt hijterug kunnen we niet meer. De vorige vergadering heeft een besluit ge nomen en wij hebben daarop voortge- werkt. Contracten zijn reeds afgesloten en loopen reeds van 1 October af. Wil men die nu ongedaan maken? Het is on bestaanbaar. Wie niet met de gang van zaken accoord gaat, kan het fonds ver laten, maar er wordt niets meer veran derd. Dhr Hermes zegt, dat hij een van de menschen is, die door de lagere wei standsgrens het tonds moeten verlaten. Hij doet dit zonder wrok. In de statuten staat niet, dat een wijziging met een-derde moet worden genomen, dus het vorige be sluit is volkomen wettig. De oppositie komt hoofdzakelijk van de enkelen, die er u t moeten. Houdt echter rekening met de minder draagkrachtigen, die alleen met een groote groep iets kunnen bereiken en voor welke het fonds ook in hoofd zaak is opgericht. In hun belang verzoek ik u, eindigt spr., u "bij de beslissing neer- te leggen. Dhr Kaczor zegt: Het be stuur zou blijven, doch nu krijgt de penningmeester pensioen. Dat is niet in de haaK. t>hr Dogger geeft toe, dat inder daad toegezegd is, dat er niets zou ver anderen, doch de penningm. bleek over» bodig en nu is, in overeenstemming men de penningm. zelf, de zaak geregeld. Is dit nu zoo vreeselijk? Ook de bode zou ontslagen worden, zegt men. Er is niets van aan. Integendeel: deze krijgt f52.— meer, welke som echter wordt ingehou den en op de spaarbank gezet-wordt voor pensioen. Dhr J. Henkes toont zich een warm voorstander voor de samenvoe ging en spoort de vergadering aan, voet! bij stuk te houden. De heer C. Bakker vraagt hoelang deze regeling zal duren. Het Oosterenderfonds wilde men niets garandeeren. Dhr Dogger antwoordt, dat men toch geen overeenkomst voor de eeuwigheid kan verlangen. Als echter met eerlijke menschen een overeenkomst wordt! gesloten, dan behoeft men alles niet pre cies vast te stellen, bij elke overeenkomst, ook in het zakenleven, is vertrouwen noo dig. Ziekenfonds Texel is een prachtig fonds, zooals er nergens elders een be staat, wat de behandeling betreft. Nooit heeft ons een enkele klacht bereikt en zouden deze zelfde menschen nu plot seling onbetrouwbaar zijn? Laten we niet zoo wantrouwend wezen, zegt spr. Als; alles anders loopt dan we verwachtten, kunnen we altijd nog beslissen, wat we verder doen. Dhr Kikkert komt nog maals terug op de ongeldigheid der vo rige beslissingen wil opnieuw stemming. De voorz. zegt, dat niet te kunnen toe staan, waarop enkelen de vergadering ver laten, doch buiten de deur blijven staan. Dhr Hermes zegt, dat onderzocht moet worden of dhr Kikkert gelijk heeft, doch al mocht dit zoo zijn, hij doet nogmaals in het belang van de minst draagkrachti gen een beroep op de leden om de een heid te bewaren. Als de helft bij Den Burg blijft en de andere helft vormt een eigen fonds, zal dit laatste niets kunnen bereiken. De voorz. zegt nogmaals, dat terugkeer onmogelijk is en raadt de leden in hun eigen belang aan, niet naar het Oosterenderfonds te gaan, daar dat op een groote teleurstelling moet uitloopen Dhr Kikkert verklaart nog, dat hij geen splitsing wil, waarna van dit punt wordt afgestapt. Dhr Dogger brengt nog in het midden, dat er een bezitting is van f50fy van het mannenziekenfonds. Hij vraagt, wat daarmee moet worden gedaan. Den Burg heeft 2 H.A. land. Het is het beste z.i., de bezittingen samen te voegen. Dflir A. Backer wil afwachten, hoe de zaak na de fusie marcheert; als dit goed gaat, -,s tegen bijeenvoeging van bezittingen geen bezwaar. Anderen willen dit direct doen. Een definitief besluit wordt niet genomen. De brandkast van het Oude schilder fonds, hier overbodig, zal aan Ziekenfonds Texel in bruikleen worden afgestaan. De voorz. sluit hierna de vergadering. Uit de stemming voor de vergadering, maakte ik op, zegt spr., dat het nood zakelijk zou zijn een lijfwacht mee te ne men, doch het is meegevallen. De bespré- kingen zijn niet overdreven scherp ge weest. Ik hoop, dat ons prachtige Zieken fonds nog lang in uw belang zal kunnen werken. Onze corresp. meldt nader: Dhr Kikkert deelde nog mee, zijn gege vens te hebben geput uit de statuten van Oosterend, die van Oudeschild waren overgenomen. Deze bron bleek echter niet juist. Men kan alleen afgaan op de sta tuten van Oudeschild zelf. Ter vergade ring waren deze niet aanwezig en het Be stuur betwijfelde, of ze wel te vinden zouden zijn. Nadat de dag na de vergade ring alles was nagezocht, bleken aanwe zig te zijn de statuten van de Mij. tot Bev. der Geneeskunst, waarbij het Oudeschil- derfonds is aangesloten, maar niet wan Ziekenfonds Oudeschild. In deze statu ten staat, dat ontbinding van de Mij. of statutenwijziging van deze Mij. met een meerderheid van twee derden moet wor den genomen. Dit heeft dus geen betrek king op een enkel fonds, dat bij die Mij. is aangesloten. In het huish. reglemeni van het ziekenfonds Oudeschild staat al leen, dat de commissarissen bij meerder heid van stemmen worden gekozen. Ver der komt er over stemmen niets in voor. Dan wordt dus bij gewone meerderheid van stemmen beslist. EB Verzamel uw uitknipsels in ons EE Ij plakboek, groot 24 bij 32 cM.; in EE ffl stevig omslag160 biz.met alfa- EE Eg bet Prijs voor abonné's slechts [g EB 35- cent jg 08 m Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater Reeds van VRIJDAGavond af wordt deze komische Lumina-film, die behoort tot de allerbeste films in dit genre, de laatste jaren vervaardigd, vertoond. Heinz Rühmann, de geniale tilmkomiek, is in deze film een mislukt student, die ver liefd is geworden op de dochter van een circusdirecteur. Maar de directeur wei gert zijn dochter te laten trouwen met iemand, die niet van het vak is. Tal van komische situaties ontstaan, als Heinzl Rühmann, bijgestaan door Theo Lingen, allerlei dolle circusnummers tracht in te studeeren, die alle evenwel mislukken. Niet echter bij Theo Lingen, die een jongleur en een koorddanser van prima kwaliteit blijkt te zijn, tot groote ergernis van Heinz. Deze geeft de moed echter niet op en na tal van verwikkelingen de eene nog sensationeeler dan de andere., slaagt! hij er werkelijk in het artiatenhart van de circusdirecteur voor zich te winnen en daardoor tegelijkertijd de hand van zijn dochter te veroveren. Zie in de adv. perscritieken, welke heel gunstig luiden. DEN HOORN ;D AM-SIMULTAAN Zaterdagavond werd in Ons Huis weer een damsimulta an wedstrijd gehouden, met de heer D. Lap Sz. Hieraan werd door 16 personen deelgenomen. De heer Lap had geen gemakkelijke taak. Hij won zes par tijen en wel van W.Schuil, C.Kok, S.Zijm, |b. de Jager, G.'Wilner Sz. en S.Lap Kz. Hij speckle er drie remise en wel met P. v.d. Gaag, C.Lap en G.Wilner en hij verloor er zeven en wel van R.Terpstra, S.Lap Dz., I.Boon, P.Boon, G.Jonker, C. Dekker en I. Bruin. Er was ook voor deze wedstrijd veel belangstelling. Op 11 Dec. zal nogmaals zoo'n avond worden gehou den, dan met de heer S.Ros, uit de P.H polder als simultaanspeler. LEZING VAN DE HEER E.NOORDIJK Zaterdag 4 Dcc. zal de heer E.Noor dijk, dierenarts, hoofd van de gemeente lijke vlceschkeutingsdienst, in Ons Huis een lezing met liclitbeelden houden over het onderwerp „Ziekten bij dieren, die ook voor de mensch gevaar Kunnen op leveren. De avond is voor een IEDER toegankelijk. ÜE COCKSDORP. A. VAN DER GRIJN VERTREKT. Naar we vernemen is de heer A. v.d. Grijn, postbode alhier, in gelijke functie overgeplaatst naar Heemstede. BAZAR - S.V.C. Mochten de financieele resultaten van, de gehouden bazar van S.V.C. een succes/ worden genoemd, in niet mindere mate/ was dit het geval met de uitvoering in ho tel De Hoop op Zondagavond. Toen de voorz. van S.V.C., dokter van Dommelen, een kort openingswoord uitsprak, wa3 de zaal tot in alle hoeken bezet. Ja, er' waren plaatsen te kort. Voor de pauze| werden door de meisjes-gymnastiekver- eeniging, onder leiding van de heer Zon- dervan eenige gymnastiek- en balletnum mers uitgevoerd, die luid applaus oogst ten. Na de pauze werd door eenige da mes- en heerenleden van V.E.L.O. op zeei; verdienstelijke wijze ten tooncele ge bracht de scherts in één bedrijf: Eert sloof der Eubiotiek. Een eerbaar rentenier van Heijningen (K.v.d.Kooij), heeft tengevolge van veel lectuur op medisch gebied en op dat der; hjgiènc een hevige angst gekregen voor allerlei ziekten en kwalen. Hij tracht zich door in-enting tegen deze ziekten te be schermen. Hierdoor maakt hij zijn leven en dat van zijn huisgenooten, zijn vrouw (C. Kalis) en dochter (C.v.d.Kooij) tot een hel. Ook de dienstbode (A. Nieboer() kan het bij haar huisheer niet uithouden. Alleen de knecht (J. Nieboer), die hem in alles gelijk geeft, kan een potje bre ken. Eindelijk, nadat z'n dochter hem heeft verweten, dat hij een egoïst en slecht vader is, komt hij tot andere ge dachten. De dokter wordt de deur gewe zen en het geluk keert weer in het gezin van Heijningen terug. De leider van de dames-gymnasten, de heer Zondervan, mocht bij monde van Dokter Van Dommelen namens de meis jes een fraaie kamerplant in ontvangst ne men. De heer en mevr. Van Dommelen, werd namens SVCdoor dhr K.v.d.Kooij een bloemenmand aangeboden. Een zeer druk bal vormde het slot van deze wel geslaagde avond. HOE LAAT S TOOMBOOTD1ENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. OUDESCHILD IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIII|lll!llllilllll!llllll!lli:!ll!lll!lll!!ll!!lllllllllll!ll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllll llllllimillll'llllllllllllllllllllillltllllllllllllllltlllll ZOOLOGICA.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5