Correspondentie-Pakket Dit alles kost bij ons samen 35 ct KIJK dit is de WITTE KRUIS Cachet Ac MAGGISOEPEN Valsche munterij en haar bestrijding Au Bon Marché P. v. d. MADEN, ADVERTENTIES U gaat toch ook naar voor winterjassen, Bleyle kleeding en heeren mode-artikelen „HYGIDENT" Reinigt kunstgebitten zonder borstelen en zonder bijtende stoffen. Adverteert in dg levelsche Co'ir?n(. Boekhandel Parkstraat. DRAAG GEREGELD DE WITTE KRUIS CACHETS BU UI B m VU H Soep op tafel, Hoe komt het toch, dat men een klein lied zoo kan beminnen Wat Hgt erin? Er ligt een weinig klank, een weinig welluidendheid en gezang en een gansche ziel in. Ebner-Eschenbach. GEMENGD NIEUWS Den Haag. Het Tweede Kamer-lid L. de Visser heeft de Minister van Soc. Zaken gevraagd, of de regeering bereicf is, aan werkloozen een kosteloos rij - evraagc werklo wielachterlicht te verstrekken. Den Haag. De journalist C.L.Han sen van het Vaderland werd in gijzeling gezet, daar hij weigerde mee te deelen, van wie hij inlichtingen over een geheime raadsvergadering had verkregen. Hij be- beriep zich op het persgeheim. België. Te Luik zijn twee Nederlan ders gearresteerd, verdacht van wapen smokkelarij. Engeland. Door een sneeuwstorm werd het inotorverkeer op tal van plaat sen gestremd. Te Yeovil moesten de scho len worden gesloten. LUCHTVAART. Frankrijk. Nabij Saint Sauveur is 'n verkeersvliegtuig neergestort. De radio telegrafist werd gedood. Frankrijk. Bij Parijs is een Litausch off icier-vlieger met zijn vliegtuig ver ongelukt, waarbij hij gewond werd. Egypte. In het dal van de Witte Nijl is een bombardementsvliegtuig uit Khar toem verongelukt. Een bestuurder en een passagier kwamen om. Het belooft weer een interessante en drukbezochte Texelsche-Courant-avond te worden, de avona van Donderdag 16 Dec., waarop de heer K. H. Broekhoff, Com missaris van Rijkspolitie te Amsterdam, chet van de Centrale inzake Falsificaten en van die inzake internationale misdadi gers aldaar, voor onze abonné's en huis- genooten een lezing komt houden over bovengenoemd onderwerp. Daarvan is in het algemeen slechts weinig bekend en wij prijzen ons danook gelukkig de lieer: Broekhoff op dit terrein een des kundige van internationale vermaardheid bereid te hebben gevonden daarover zijn licht te doen schijnen. Een onzer medewerkers had het genoe gen te zijnen bureele een onderhoud met Commissaris Broekhoff te hebben en schrijft naar aanleiding daarvan het vol gende Commissaris K. Broekhoff en de „Ne- derlandsche Centrale 111 zake Falsificaten" bevinden zich niet in het hoofdbureau van Politie te Amsterdam, maar in een apart gebouw aan de Nieuwe Doelenstraat 13 aldaar. Daarvoor zijn verschillende rede nen. In de eerste plaats is het hoofdbu reau te klem, zoodat verschillende dien sten reeds in gebouwen in de omgeving zijn ondergebracht. Maar dit is toch niet de hoofdreden. De „Nederlandsche Cen trale in zake Falsificaten" is een Rijks instelling, welke direct onder de Procu reur-Generaal te Amsterdam ressorteert. Waar de Nederlandsche Bank uiteraard veel belang heeft bij de bestrijding van de valschemunterij, draagt deze in de kosten daarvan bij en is de „Nederl. Centrale" ondergebracht in een aan haar toebe- hcorend pand, een oud laat- 18e eenwsclj heerenhuis, dat eenige jaren geleden ge heel in de oude stijl is gerestaureerd. De inrichting van dit huis doet in niets aan een politiebureau denken. Voor het huis een stoep. Gaat men die op, dan staat men voor een stevige eikenhouteil deur, waarop een zware koperen klop per is aangebracht. De vensters daarnaast hebben nog de kleine ruitjes uit die tijd. Treedt men het gebouw binnen, dan be vindt men zich eerst in een marmeren gang. Rechts daarvan liggen "twee ver ing. trekken voor de Inspecteurs en aan het einde van de gang is de kamer van de Commissaris zelf, de oude „saai" van het huis. In al deze vertrekken treft men 18e eeuwsche sierkasten aan, terwijl aan de wand oude schilderijen uit de collectie van het Stedelijk Museum te Amsterdam hangen. Mooie oude kronen versprei den in deze kamers des avonds een gezel lig licht en men zou zich danook meer bij een directeur van een museum dan bij een Commissaris van Politie op bezoek wanen, te meer, waar ook het meubilair zooveel mogelijk in stijl is gehouden. Bij het interview, dat Commissaris Broekhoff onze medewerker toestond, deelde deze het volgende mee: De stoot tot de oprichting van wat nu de „Nederlandsche Centrale in z Fal sificaten" heet, is in November 19^1 ge geven door de Directie van de Nederl. Bank. Van alle soorten Nederlandsche bankbiljetten waren toen meerdere falsi-' ficaten in circulatie. Deze werden niet ii( Nederland, maar in het buitenland ver vaardigd. Dit werd in de hand gewerkt door de inflatie in verschillende lan den. In Duitschland verminderde de waarde van de Mark bij de dag, zoodat men daar de meeste eenvoudige artikelen Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van belangstel ling ondervonden tijdens de ziekte en ter aardebestelling van onze moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, NEELTJE BOONACKER wed. van Arie Langeveld Az. Mede namens de familie J BAKKER Cz. De Koog, Dec. 1937. Spoorstraat 105 Tel. 433 - Den Helder. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, 4 Haagsche Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4- Voor Uw spijsvertering. Per flacon 45 cent. Verkrijgbaar bij Wed. D. SCHUMAKER. Drogisterijen. reeds met billioenen marken moest beta len. Het ligt voor de hand, dat de valsche munters in die landen zich niet meer op het namaken van de bankbiljetten van het eigen land toelegden, want als ze met hun moeizame arbeid gereed waren, waren zelfs de echte biljetten van de daarpp aangegeven waarde bijna niets meer waard. Bovendien was er in de inflatielanden een ware vraag ontstaan naar waardevast, bui tenlandsch bankpapier. Doordat de regee ringen in die landen zulks door allerlei) bepalingen trachten tegen te houden, zulks ter ondersteuning van het eigen be taalmiddel, w as daar een uitgebreide clan destiene handel in buitenlandsch bankpa pier ontstaan. En in deze verboden lian-i del vond de afzet van valsch bankpapier een prachtig veld. Dat men zeer veel vuldig Nederlandsch bankpapier na maakte, lag daaraan, dat in 1921 nog de oud-model bankbiljetten in circulatie wa ren, dateerende uit het jaar 1860. Detech- niek van deze biljetten was verouderd. De fotografische reproductie-methoden had den sedert I860 een groote vlucht geno men, zoodat deze biljetten betrekkelijk gemakkelijk warén na te maken. Commissaris Broekhoff - in 1921 nog Inspecteur bij de Centrale Recherche te Amsterdam - werd met het onderzoek belast. In het begin stond hij voor een, vrijwel hopelooze taak. Het ging toch niet aan, om alle plaatsen van Europa, waar valsche Nederl. biljetten waren opgedo ken te bezoeken. Was verder de werk plaats van een bepaalde soort valsche bankbiljetten ontdekt, dan waren al weer falsificaten van uit een andere valsche- munterswerkplaats in omloop gebracht. Het ging er dus om, de bestrijding der valsche munterij in heel Europa te orgam- seeren, waartoe de medewerking van bui- tenlandsche regeeringen en politie-autori- teiten noodzakelijk was. Maar de zond vloed van valsch bankpapier nam zoo snel toe, dat naast het organisatorisch werk. de ejgenlijke opsporing direct ter hand moest worden genomen. In 1921 en 'volgende jaren zwierf de heer Broekhoff vrijwel steeds in het bui tenland rond, besprekingen voerende, or- gnniseerende en speurende. En met suc ces. De eene valsche munterswerkplaats na de andere werd ontdekt en de ver vaardigers van het valsche bankpapier werden achter slot en grendel gebracht. Het kwaad werd bedwongen. Practisch is Nederland thans geheel vrjj van valsch bankpapier en gemunt geld. VELE AVONTUURLIJKE REIZEN En als men zoo vele avontuurlijke rei zen heeft gemaakt en zoo vele jaren door Europa en daarbuiten heeft gezworven, als zooals met de heer Broekhoff het geval is ook het Nederlandsch Indisch Gouvernement van zijn diensten heeft ge bruik gemaakt voor de bestrijding der valschemunterij, zoodat hij ook in de tro pen op dit terrein heeft gewerkt, dan kan men wat vertellen. De Texelsche Courant heeft de heer Broekhoff bereid gevonden dit te doen aan de hand van een groote collectie lan taarnplaatjes van de meest inteiessante gevallen. Het kan dus een interessante avond worden. We herhalen onze welgemeende raad: Wacht niet met het koop'én van een toe gangsbewijs. KOOPT vandaag nog.' 1. 20 vel gelijnd papier 2. 20 beste, witte enveloppen, best gegomd 3. een flacon Talens-schrijfinkt 4. een schrijfpen 5. een penhouder 6. een maandkalenderblocje 1938 7. een zakagenda 1938 8. een inktvloei 9. een cederhouten potlood (zwart) i met dezelfde verrassende werking als de poeders en tabletten bij hoofdpijn, griep, rheumatiek, menstruatiepijnen, tandpijn. Hi op u 1 De s en: me Ba V Ha Ko M< i een aangename inleiding voor de maaltijd komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid aan tafel. Mits het een echt-smakelijke soep is... MAGGI5 Soep! Een MAGGIS Soep is voedzaam en licht-verteerbaar en van een bijzonder-fijne kwaliteit Bovendien kunt U met MAGGIS Soepen nog eens afwisseling brengen er zijn 20 soorten HR 20 1% t Voor Nederland: Dutim - Oegstgeest Bij Apotheken on Drogisten Doet uw voordeel en koopt te TEXEL wa he< La

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2