■pMjfircs.-* TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Vrijzinnigen! Texelsche Berichten Zaterdac 11 December 1937 HUI GEMEENTE TEXEL lllll |||i||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiii>i>i>>niii>iii>iii>iiii»i>"iiiillllll WEGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken ter uitvoering van het bepaalde in art. 21, tweede alinea, der Waterschapswet 1900 bekend, lo. dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, bij hun besluit van 24 November 1937, no. 88, hebben goedgekeurd het besluit van Hoofdingelanden van den pol der Waal-en-Burg tot aankoop van het Waterschap de Dertig Gemeenschappe lijke polders van den verbindingsweg tus- schen de Waalenburgerdijk en den Wes- terweg; 2o. dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bij hun besluit van 24 Novem ber 1937, no. 89, hebben goedgekeurd de besluiten van Hoofdingelanden van het Waterschap de Dertig Gemeenschappe lijke polders tot aan- en verkoop van orond voor den verbindingsweg tusschen den WaalenBurgerdijk en den Westerweg. De genoemde beschikkingen liggen van- at heden gedurende 30 dagen ter ge meente-secretarie voor belanghebbenden ter inzage. Texel ,10 November 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER UIT DE OUDE DOOS VAN EEN BURGEMEESTERSFAMILIE OP TEXEL. tijdens de Fransche overheer- sching en kort daarna. I. Naar aanleiding van uw artikel in dfe Texelsche Courant over de familie Lange- veld, die in 't begin der vorige eeuw het molenaarsbedrijf op Texel uitoefende, heb ik onze oude familiepapieren eens doorgekeken en vond omtrent mijne voor ouders daarin het navolgende vermeld, Martinus Langeveld, geboren 7 April 1765, huwde in 1786 met Anna Maria Lijnslager. Hij werd 8 Juni 1797, door het volk van Texel ter verkiezing van een Schout in hun grondvergadering opge roepen zijnde, door de meerderheid daar van tot Schout benoemd. 22 Juni daarop volgende vestigde hij zich op Texel. Van een andere tak van deze familie staat vermeld, dat Pieter Langeveld zich als koopman en grutter op Texel ves tigde en daar huwde met Trijntje Zun- derdorp. Van de Schout vond ik nog het een en ander opgeteekend, wat voor de oudere Tesselaars misschien wel interessant is. Onder Koning Lodewijk werd hij baljuw van Texel, in 1811 vrederechter, in welke betrekking hij bij de komst van de Prins van Oranje werd bevestigd. Hij genoot de eer opgeroepen te worden als repre sentant der Vereen igde Nederlanden ten einde te stemmen over het ontwerp van grondwet der Nederlanden en om te Am sterdam op 30 Maart 1814 „als represen tant plegtiglijk den Prinse van Onanje als Souvereine Vorst te huldigen". Door ziekte heeft hij deze plechtigheden niet kunnen bijwonen, doch de hem be wezen eer heeft hij steeds hoog gewaar deerd. Voor de Tesselaars was hij een vraag baak; vele diensten heeft hij hun bewe zen. Toen admiraal Verheul nog met een groote macht te Den Helder ver toefde, wist hij enkele heethoofdige Tes selaars te bewegen nog wat te wachten met zich voor Oranje te verklaren, waar door zij zeer zeker het lot zijn ontko- komen, dat de inwoners van Woerden heeft getroffen. Verder wordt van hem verteld, dat hij door invoering van het merinosschaap uit Spanje het Texelsche schapenras trachtte te verbeteren, terwijl hij mede snoek pootte in de Texelsche wateren. Nadere gegevens ontbreken. IlilHO VAN ZON EN MAAN. ®||illl ||||||i>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!iiiiii:ii!iiii:llllll .MAAN ZON Datum: üp: Onder; Op Onder: Z 12 Dec. 12,22 1/ 3 8 01 15,46 M 13 12,46 2,21 8 02 15,46 D. 14 13,16 3.40 8.03 15,46 W 15 13 53 5,02 8.04 15,46 D. 16 14,43 6.2! 8,04 15 47 V. 17 15.46 7,31 8 05 15 47 Z. 18 17.— 8,29 8,06 15.38 Zaterdag 18 Dec. Volle maan, WOL OP DE WERELDMARKT. Het dividend Ned. Wol-Mij. is bepaald op f 80 per aandeel. f* De index-cijfers, samengesteld door de Weekly Wool Chart, berusten op die van 1914, gesteld op 100. (Het bovenstaande dient ter aanvulling en verbetering van het artikel over Wol, opgenomen in vorig nummer.) ZAKENNIEUWS. Op uitnoodiging van de heer J. Agter, alleen-vertegenwoordiger voor de verkoop van Prima-Caz en daarbij noodige appa raten, hebben we een demonstratie bijge woond met dit gas, dat een uitkomst blijkt te zijn, zoowel voor verlichtings- als ver warmingsdoeleinden, op plaatsen, waar de T.E.M. nog geen'stroom levert. Flet gas, dat in t'lesschen geleverd wordt, brandt niet zwart en is niet vergiftig. De bediening van de verwarmings- en ver lichtingsapparaten is hoogst eenvoudig. De omstandigheid, dat in vrij korte tijd reeds tientallen ingezetenen afnemers wer den niet alleen, maar ook tevreden afne mers, pleit zeker voor de goede eigen schappen van Prima-Gaz en de daarbij verstrekte verlichtings- en verwarmings toestellen. Wie er belang bij heeft, late zich eens inlichten door de heer J. Agter. (zie adv.) VIJF JAAR CONSULTATIEBUREAU. Toen we vijf jaar geleden het initiatief namen tot de stichting van een consul tatiebureau voor zuigelingen in onze ge meente, waren we vol goede moed; we klopten links en rechts om medewerking aan en kwamen nergens aan doovemans- deur. Dit was ons een aansporing en vooral toen van alle kanten bewijzen van instemming kwamen, hadden we re den om de stichting, de groei en de bloei van een consultatiebureau op Texel met vertrouwen tegemoet te zien. Het verheugt ons buitengewoon, dat we in de verwachting niet teleurgesteld zijn Ja, wat we verwachtten, is zelfs verre overtroffen. Het aantal adviezen, door de arts ver strekt, beweegt zich nog steeds in stij gende lijn (Ffet jaar 1935 laten we bui ten beschouwing; ongesteldheid van de dokter heeft het aantal consulten over! dat 'jaar n.l. ongunstig beïnvloed.) Vait de oprichting at werden al meer dan 3100 adviezen verleend; dat is bijna zestig, per zitting. Flet Consultatiebureau heeft een eer volle plaats in onze Texelsche samen leving veroverd en verheugt zich in de al- gemeene sympathie. Het is bij deze „vie ring" van het eerste lustrum hier de plaats dank te brengen aan allen, die hun(haar) deel in de stichting en in standhouding van het Bureau hebben bij gedragen en niet in de laatste plaats aan de heer Ten Bruggecate, Prov. Kinder arts te Bergen, aan wiens goede adviezen in het bijzonder moet worden toege schreven, dat het Bureau zoo zeer wordt gewaardeerd. Ook aan de Zusters, die met haar raad en daad terzijde staan, wordt dank gebracht. Nieuw Jaar Zittingen Consulten ingeschreven 1933 12 532 159 1934 11 559 98 1935 9 524 103 1936 12 742 104 1937 11 776 106 In totaal 3133 consulten. We meenen niet te mogen eindigen zonder de aandacht nog eens te vragen voor de bus, welke voor het inwerpen- van vrijwillige bijdragen iedere keer in de zaal aanwezig is. Dit is noodig, dames. Niet voor allen, gelukkig. Er zijn er, die - uit kleine beurs zelfs een behoor lijke gift in de bus doen vallen. Maar er zijn er ook, meer gegoeden zelfs, die dat verzuimen of in elk geval niet naar vermogen bijdragen in de kosten van in standhouding van het Bureau. Dat is een leelijk ding. Wanneer we nagaan, wat de bus zelfs na een drukbezochte zitting bevat, is dat door elkaar per advies niet zelden een beschamend bedrag. Dat moet toch beter worden! Het is de plicht van allen, die zich tot het Bureau om advies wenden, NAAR VERMOGEN in de kosten, welke de in standhouding vordert, bij te dragen. Wie niets te missen heeft, vrage onbeschroomd kosteloos advies. Maar wie er wat voor betalen kan, drage wat bij al is he3 maar een kwartje. En wie het „doen" kan, late zich niet onbetuigd; gebruike hart en verstand en toone door een royale gift haar dankbaarheid. Moge we deze regelen aanbevelen in de welwillende aandacht van de lezeressen, die van de diensten van het Bureau ge bruik maken? Texel heeft zijn Consul tatiebureau. Aan u de plicht te zorgen, dat we het houden. ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". De laatste voor meisjes. Voor ruim 30 meisjes hield mevr. Jou- wersmaKoetzier Woensdagavond j. 1. in lokaal Den Burg een lezing met licht beelden over de zeden en gewoonten in de 17e en 18e eeuw. --Na opening door de heer W. H. Lap verkreeg mevr. Jouwersma-Koetzier liet woord: Zij begon met te herinneren aan een sprookje van Andersen over een arme student, „die naar die goeie ouwe tijd" verlangde en nieuwe overschoenen vond. waarmee hij een paar honderd jaar terug kon stappen. Toch hebben we geen too- versehoenen noodig, zei spr., want dank zij musea, boeken, foto's, enz., en een weinig fantasie kunnen wij ons mak kelijk in die „goeie ouwe tijd" verplaat sen. Spr. wist haar onderwerp op zulk een wijze te behandelen, dat allen haar met de grootste aandacht volgden. DE KLEED1J. Over dc klcederdrachtJa, daarover alleen zou al wel een heele avond ge sproken kunnen worden. Mannen droe gen o.ni. korte broeken met fraaie strik ken en zijden kousen, schoenen met groote rosettcn. Zij droegen meest allen een pruik. Daarop torsten zij een groote hoed met zeer breede rand, welke hoed met struisveeren was versierd. De aan zienlijken droegen bovendien nog een breede band, waaraan een degen hing. Wat de vrouwelijke kleederdracht betreft, ook toen al speelde de mode een groote rol. Men keek alles van de Fran schen af. Elke maand ging er bij de aan zienlijken een pop uit Frankrijk rond, welke telkens met de allernieuwste snufjes versierd was. De vrouwen droegen tot de grond reikende rokken van /"ijde of' fluweel. Om haar hals pronkte een witte kanten kraag, welke geheel uitgestreken, wel 60 el lang kon zijn. Het vouwen van zoo'n kraag nam dus menig uurtje in be-» slag. Zij droegen veel paarlen en diaman ten. Ook werd er druk „gepoederd", zoo „intens" vaak, dat „zij" er als een „kren tenkoek" uit kon zien. (zoo werd ten minste in een gedicht vermeld). De huwe lijksvoltrekking ging bij de rijken met groote pracht en praal gepaard. De bruidegom schonk zijn uitverkorene b. v. een zilveren bruidskroon en een fraai uit gesneden koffertje met juweelen. Hoe rij ker bruidegom hoe meer juweelen en.... het „kon", want de Oost-Indische Com pagnie bracht schatten in het land. DE WONINGEN. We zien ze nog wel, die huizen van de 17e eeuw met hun pittoreske trapgevel- tjes. Onder het huis bevond zich een keuken-kelder. Langs de voor het huis loopende trap kwam men in het z. g. voorvertrek, dat bij de zakenmenschen als winkel dienst deed. Vandaar liep een gang naar achter. De verschillende ver trekken hadden alle tegels als vloerbedek- k.ng. In de woonkamers der rijken lagen ook wel Spaapsche matten. Bij de armen was de grond eenvoudig met zand be strooid. Behalve de gewone keuken had men nog een pronkkeuken. In het slaap vertrek stond een bed, met gordijnen om-\ geven, dat vaak zoo hoog was, dat er van een trapje gebruik gemaakt moest wor den als men te bed wilde. Onder het bed bevond zich de z.g. koets, waarin de kinderen sliepen. Waar anderen zich organiseren, mogen wij, vrijzinnigen, niet achterblijven! Versterkt de vooruitstrevende midden groep, welke de demrc .uie wil hand haven en uitbouwen, krachtig stelling kiest tegen alle uiter ten en streeft naar samenwerking en verdraagzaamheid Sluit U aan bij de Vrijzinnig Dcmotiati-ilic Bond „rM bond Aan VtUJ71»N,Gw Haarlem ov.r d. VU,. I Dem. Band- - Naam Adtes ill* él :nd.n moren 5 TEXELS POLDERLAND In de andere lasten van het Waterschap wordt door het land in de polders Dfe Koog en Everstekoog per hectare slechts 57Va percent gedragen van hetgeen de H.A. land in de andere polders betaalt. De gedeelten der z.g. Mielanden en' Langwalen, welke in staat van onvrucht baarheid verkeeren, worden niet in de omslag begrepen, totdat die staat van onvruchtbaarheid, waarop de vrijdom dier landen gegrond is, kan geacht worden te hebben opgehouden. Al: het water, dat niet aan de polders toebehoort, wordt naar dezelfde maatstaf als het land aangeslagen. Persoonlijke diensten en verstrekkingen. Bij besluit van 24 October 1916 heb ben de Staten in verband met het bij' art. 1 der bevoegdhedenwet van 1902 be paalde. aan het reglement een artikel toe gevoegd, volgens hetwelk het bestuur be voegd is, zoowel de in het waterschap inwonenden, die daarin niet geland zijn, als de ingelanden binnen zijn gebied, tij delijk tot he t doen van persoonlijke diensten op te roepen tot bewaking en verdediging van de waterkeeringen bijl dreigend gevaar of tot hulp in geval van doorbraak en van hen ten behoeve van die verdediging verstrekkingen van last- en trekdieren, voer- en vaartuigen en gereedschappen te vorderen. De aard en duur dezer diensten en verstrekkingen en wat daarop betrekking 15 Voor elke winkel, herberg - ook wel voor particuliere woningen hingen uit hangborden, niet zelden met de vreemd ste opschriften. De hygiënische toestand was, vooral in de achterbuurten, van die aard dat ei' geregeld besmettelijke ziekten uitbraken. In dichtbevolkte steden vielen soms dui zenden slachtoffers. WAT DE POT SCHAFTE In de 17e en 18e eeuw werd algemeen op dc meeste dagen hutspot gegeten. Daar zat van alles in: vleesch, viscli.moes, wortels, erwten, boonen, pruimen, ro zijnen, enz. Ook werd er veel vleesch en visch apart gegeten. Bier was de alge- meene drank; later ook wijn. De kinde ren aten stalande bij tafel. Er werdejn geen vorken gebruikt. THEEVISITES. Dat was me een feest, zoo'n theevisite. Om de veertien dagen b.v. kwam een aantal dames bijeen. Eerst werden er verschillende potjes thee gezet; daarvag kreeg een elk een proefkopje. Van het meest gewenschte mengsel werd tenslotte een groote pot gezet. >p één zoo'n avond werden wel 40—50 kopjes gedronken. Te gen het einde werd brandewijn geschon ken. Begrijpelijk had men wel 14 dagen, noodig, om weer op verhaal te komen en dan begon de pret opnieuw. Spr. vertelde verder over de school met haar strenge tucht, over de onveiligheid op straat 's nachts; weinig verlichting; over de wijze, waarop vechtpartijen uit gelokt werden en over de bakermat. Aan het slot oogstte spr. een hartelijk applaus De heer W. H. Lap bracht haar dank en deelde tevens mee, dat het voor 1937 de laatste avond voor meisjes was. In 1938 zal er weer een nieuwe reeks ge organiseerd worden. Spr. rekende er op, dat ook dan weer veel belangstelling zou worden betoond. Deze mededeeling werd door een spontaa/i applaus gevolgd. Een bewijs, dat zij, di.e net initiatief tot het houden van deze avonden namen, hurl streven met succes bekroond hebben mo gen zien. J. VOORHEEN EN THANS. heeft, worden bij verordening geregeld. Het niet voldoen aan de bedoelde op roeping of vordering wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalt dagen ot geldboete van ten hoogste f75. BESTUUR. Het bestuur van het Waterschap de Dertig Gemeenschappelijke Polders wordt uitgeoefend door een college van dage- lijksch bestuur (dijKgraaf en vijf heem raden) en een college van tien hoofdingei landen. De dijkgraaf en de heemraden worden door de Koningin benoemd. Hoofd ingelanden maken daarvoor een aanbeve ling van drie personen, op. Hoofdingelan-i den worden met voorafgaande candidaat- stelling verkozen door stemgerechtigde in gelanden. Voor stemrecht en verkiesbaar- I e!d wordt de hectare in Koog en Everste koog gerekend tegen 57ia. percent van de werkelijke grootte. HET WEEZENSPÏJK. Dit poldertje, groot 8.50.00 hectare, be hoort geheel aan het Algemeen Weeshuis, op Texel. Aan drie zijden ligt het tegert de binnendijk van de Dertig Gemeen-i schappelijke Polders aan. Alleen aan de Zuidoostzijde heeft het een eigen dijk, die vroeger zeedijk was, maar door de indijking van de Prins Hendrikpolder bin nendijk is geworden. 16

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5