Echt en goed Om de Sunderklaasbeker. GEMEENTE TEXEL INKICm INuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Witvliet, te Oudeschild, om vergun ning tot uitbreiding van een reparatie werkplaats voor motoren in het perceel, gelegen aan den Schilderweg te Oude schild, kadastraal bekend in sectie D., No. 3303. Op Vrijdag, den 24 December 1937, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van hel Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, den lOen December 1937. Burgeni en Wetli voorm cmd KAMP. De Secretaris, JONKER zijn Poeders alleen, wanneer zij de liand- teekening dragen van de fabrikant A Mijnhardt. KERSTFEEST VOOR DE ARMEN. (Ingezonden.) De afdeeling van Leger des Heils hier wil gaarne de armen van ons eiland »onder alle gezindten, een prettig kerst- leest bereiden. Hiervoor hebben we noo- dig uw aller sympathie en medewerking. »ns is door B. en W. toegestaan drie dagen Hulsttakjes-verkoop met versierde wagen en wel op Maandag 13, Dinsdag 14 en Woensdag 15 December. Ind en1 we bij u komen, stuur ons dan niet voor bij, maar doe ook in deze onze biezon- dere poging gelukken. W. en B. DE SNEEUWVAL. Hier en elders. Nadat verscheidene dagen een drei gende sneeuwlucht boven ons eiland had gehangen, kwam eindelijk Donderdagmor gen de „lang-verbeide" sneeuw in kleine vlokjes neerdalen. Spoedig al hield liet sneeuwen weer op, slechts een dun, wittj laagje bedekte de straten, velden en wo-> ningen. Maar Donderdagnacht is het opnieuw begonnen te sneeuw en, echter nog steeds niet voldoende om een sneeuwdek van tenminste eenigszins behoorlijke dikte op de straten te krijgen. Neen, wat sneeuwval betreft, is Texel, in verhouding tot de andere deelen van het land slecht bedeeld. In het oosten van ons land woedde Donderdag een ware sneeuwstorm, die de sneeuw op verschillende plaatsen tot anderhalve M. opjoeg. Het verkeer werdi totaal ontwricht. Het auto-verkeer was op vele plaatsen niet meer mogelijk. En waar nog eenig verkeer was, was het door gladheid en het slechte zicht door de hevige sneeuwjacht op de wegen zoo gevaarlijk, dat ongelukken niet konden uitblijven. Te Eindhoven is een 73-j. dame, die een auto, welks bestuurder door de sneeuw geen zicht had, gedood. Op de Rijksweg VenloNijmegen is een auto in de gracht van „Kasteel Areen" gereden. De bestuurder wist zich. zwemmende te redden. In een bocht van de verkeersweg Bei- len—Assen zijn twee personen-auto's en een vrachtauto door de gladheid in een sloot gereden. Kort daarop reden op de- clezelfde plaats nog een personenauto en, een vrachtauto, alsmede een zware truck met treiier in de sloot. Het spoorwegverkeer ondervond op verscheidene plaatsen vertraging, doordat de ingesneeuwde wissels met meertunc- tionr.eerden. Als we dit lezen, betreuren we het niet .dat op Texe! slechts zoo weinig sneeuw viel. De kinderen hebben sneeuwballen kun nen gooien, konden sleden en glijden. En zoo is er voor de Texelsche jeugd gelukkig ondanks weinig sneeuw toch eenige winterpret geweest. Laat ons van* de ellende, die sneeuwjachten brengen, gespaard blijven. H. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL De aangekondigde praat-avond is een week uitgesteld en wordt dus gehouden op Dinsdag 21 Dec. a.s. BENOEMING. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Room, thans te Alkmaar, is per 1 Ja nuari a.s. benoemd tot procuratiehouder bij dc Twentsche Bank, kantoor Schagen. NATUURKUNDIGE PROEVEN. Met een avond, aan de natuurkunde ge wijd, zal de heer W. J. Jouwersma Woensdag a.s. de reeks ontwikkelings avonden in lokaal Den Burg voor jon gens van 16 jaar en ouder besluiten Het wordt een genoeglijke en leerzame avonu met allerlei interessante proeven. Komt op tijd, jongens en in grooten getale. In Januari wordt de reeks voortgezet ook voor de meisjes. VEEWAGENS. Gekeurd 27. Afgekeurd 27. In de kringen van belanghebbenden is het sinds geruime tijd bekend, dat wa gens, waarmee vee wordt vervoerd, met ingang van 1 Januari aan bepaalde eischen moeten voldoen. Dat hieraan nog veel ontbreekt, is deze week bij de keu ring gebleken. Van de 37 veewagens wer den er 27 ter beoordeeling aangeboden En het resultaat was, dat ze alle wer den afgekeurd. In verband hiermee wordt 20 Dec. een. tweede en wel definitieve keuring ge houden en wel op het havenplein te Ou,-» deschild. Van politiewege verzocht men ons hier- pp de aandacht te willen vestigen. Aan gifteformulieren zijn te bekomen bjj de gemeente-veldwachter Goënga, bij wie eveneens inlichtingen kunnen worden ge vraagd omtrent de eischen, waaraan vee wagens 1 Jan. zullen hebben te voldoen. Bij goedkeuring wordt een inschrij- vingsbewijs verstrekt en krijgt de wagen een bord met op roode achtergrond in het wit het woord veevervoer. Wagens voor veevervoer moeten alle overdekt zijn. Voor het transport van koeien moet de laadbak 1.40 M. hoog zijn. De laadbrug moet 1.75 M. breed zijn; de lengte moet tweemaal de hoogte van de wagen bedragen. Als de laadbrug min der dan 1.75 M. breed is, dienen zij-hek- ken van 80 cM. hoog aanwezig te zijn De latten op de laadbrug moeten met trekmoeren, geen spijkers, bevestigd zijn De ringen, waaraan liet vee bevestigd is, moeten verzonken zijn, de klampen in de wagen afgerond. Dc bodem van de laad bak mag niet van ijzer zijn. Zoo zijn er nog tal van eischen gesteld, ook ten aanzien van de ventilatie. Wie daar niet van weet, en belanghebbende is, vrage daarnaar. De tijd dringt. CURSUS A.T.M.V. De heer S. Prins, seer. A.T.M.V., deelt mee: De cursus voor hen, die liet Midden standsdiploma wenschen te bekomen, zal in Januari beginnen De lessen worden gegeven iu de Ulo en wel door de heeren Jouwersma en Gele en door een leeraar boekhouder M.O. u t Den Helder. Er hebben zich 36 personen aangemeld, van wie er vijf de eenj; ige cursus zul len volgen. Dc aanmelding voor de cursus werd reeds gesloten. Inmiddels echter is behalve de reeds in werking zijnde sper tijd voor slagers een vestigingsver bod afgekondigd voor bakkers, terwijl' van bevoegde zijde werd vernomen, dat reeds diverse bedrijfstakken en zaken- groepen een dergelijk verbod hebben ver zocht. Thans blijkt het bestuur, dat meerdere personen gedacht hadden, de cursus te volgen en zijn nog verschillende opga ven na sluiting binnengekomen. Hoewel de betreffende personen wor den genoteerd, staat liet niet vast, dat deze tot de cursus kunnen worden toege laten. Een ander geval zou het ziin, in dien zich alsnog 30 personen opgeven, zoodat een niemVe cursus zou" "kunnen worden gevonnd. Het bestuur wil danook de laatko mers nog een kans geven en stelt hen in de gelegenheid hun opgave te doen. vóór of op 18 December a.s. Daarmede is niet gezegd, dat het vast staat, dat voor de nog op te geven personen een cursus zal worden gevormd, doch ooit ten aanzien hiervan zal het bestuur doen, wat het kan, zonder dat het nochtans, eenige verplichting op zich neemt. Er zij hier de aandacht op gevestigd, dat ook kinderen van niet-leden (voor zoover zij geen zaak drijven) de cursus zonder prijsverhooging kunnen volgen. O.a. komen daarvoor in aanmerking zij, die de ambachtsschool hebben doorloo- pen e.a. Met nadruk zij er op gewezen, dat voor de nieuwe cursus uiterlijk 18 Dec. de aanmelding moet zijn geschied. telken jare wordt het herhaald: „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren", maar tusschen „niet verloren gaan" en „le ven" is nog een groot verschil. Wij scha,- ren ons niet bij de zwartkijkers, die van meening zijn, dat ons Siinderklaasfeest langzaam maar zeker zijn ondergang te gemoet gaat. Wel waren er jaren, waarin de viering weinig te beduiden had, maai', niet zelden volgde er dan weer een „Ouwe Sunderklaas", die klonk als een klok. Het eene jaar blijkt „vruchtbaarder" dan het andere; belangrijke gebeurtenissen in ons Texelsche wereldje, die adspirant- Sunderklazen kunnen inspireeren, zijn niet altijd zoo talrijk. Dat de belangstelling voor ons aloude feest levendig is, bleek ook Maandag 1.1. weer. Maar ditmaal be paalde die belangstelling zich toch al te vee! tot kijken en niet tot „spelenDfc Sunderklazen moeten liet „doen". Dat vraagt opoffering, niet in de eerste plaats van geld, maar van wat tijd; het vraagt ernstig overleg om eens met wat origineels, wat moois of met een of an der komisch geval voor de dag te komen,. Daar zit meestal werk aan; niet altijd. Daar kan je uren over piekeren, maar soms krijg je zoo maar een goed idee. Daar heb ie soms anderen bij noodig, maar talrijk ook zijn de voorbeelden van Sunderklazen, die in alle stilte hun spullen voor elkaar brachten en, toen de avond daar was, zelfs door de naaste familieleden zelfs niet werden herkend. Jan Salie wordt nimmer een echte Sun derklaas. Hij doet meestal ook niet mee, maar weet wel van critiseeren. Neen, de ware Sunderklazen, die ons feest groot hebben gemaakt en die dat ook in stand houden, zijn menschen niet fris sche levenslust, lui met pit, niet zin voor humor en respect voor traditie. Zij laten zich niet in met mindenvaardig gedoe; drijven niet de spot met gebrekkigen; hou den zich ver van persoonlijke veeten en feiten. Helaas is op ons feest wel eens ecu blaam geworpen door menschen, die liet wilden benutten om uiting te geven' aan hun wrevel jegens deze of gene, die hun niet welgevallig was, maar - dal waren uitzonderingen gelukkig. Ons feest wordt gedragen door de sympathie van de gansche bevolking; het zal nimmer te loor gaan, maar het dreigt sommige jaren in te boeten aan aantrekkelijkheid, door gebrek aan originaliteit, aan werk lust, het mag nimmer ontaarden tot een doodgewone verkleedpartij, waarbij wat lakens, dekens, oude jakken en jassen de eenige middelen zijn, waarover men blijkt te beschikken. Dat moet en kan beter! DE SUNDERKLAASBEKER. Na deze wel wat lange inleiding ko men we tot ons eigenlijke doel. Wé neb ben gemeend de Sunderklaasviering op hooger plan te kunnen brengen door het beschikbaar stellen van een VERZILVERDE WISSELBEKER, een zeer fraai product van de Edel- smeedbedrijven Kempen en Begeer, een sierlijk model, 28 cM. hoog, geplaatst op een zwart notenhouten voetstuk en' voorzien van inscriptie. Deze wisselbeker zal worden toege kend aan de best geslaagde groep vair twee ot meer personen. Wanneer de zelfde Sunderklazen er nog tweemaal in slagen, beslag te leggen 'op de Beker, wordt deze eigendom. NOG VIER PRIJZEN. Verder zijn nog 4 prijzen beschikbaar: een medaille, door ee particulier uit geloofd, en drie bonnen ter waarde van resp. f5. f3.f2.—, beschikbaar gesteld door de Feestcommissie—Den Burg en wel „voor de meest komische Sunderklazen". We hebben een aantal dames en heeren tot ons genoegen bereid gevonden, de jury te vormen. Zij zulIenT Mandagavond tusschen acht en negen uur zitting heb ben, dit jaar in de achterzaal va'n HO TEL TEXEL. Sunderklazen, die willen meedingen, gelieven zich aldaar niet later dan negen uur, te vertoonen; INGANG; SERRE". De candidaten ontvangen alle een num mer, dat zichtbaar gedragen moet wor den en zullen ook op straat worden be- beoordeeld. Wanneer men zich zooveel mogelijk aan één route houdt (Groene- plaats Binnenburg Weverstraat Warmoesstraat Groeneplaats), kan dat de taak van cie jury zeer verlichten voor het geval bepaalde typen nog eens onder de loupe genomen en vergeleken moeten worden. Het is onze hartewensch en stellig die van alle ingezetenen dat op deze o.i. gepaste wijze de Ouwe Sunderklaas-, viering meer glans wordt verleend; dat het feest behalve veel kijkers ook vee'( „spelers" zal tellen en vooral, dat iner< zich de moeite zal willen getroosten om: daarbij goed beslagen ten "ijs te komen. Dat het weer daartoe zal meewerken, hopen we zeer. Met belangstelling wachten we at. GAAT NIET DOOR. De aangekondigde wedstrijd Texel 3- Held Boijs 2 gaat niet door. De proefwedstrijd tusschen Texel 1 en 2 begint om TWEE uur. (was eerst 12 uur) MOND- EN KLAUWZEER. Sinds onze vorige opgave bedroeg 't aantal aangiften vijf en werden vijf be drijven vrij verklaard. Het aantal aange taste bedrijven blijft dus nog 106. KOOK DE MELK. RIJKSPOSTSPAARBANK Iri de maand Nov werd op Texel f 15317,15 ingelegd, f 11037,47 terugbetaald. Dus f 1.27968 meer ingelegd dan te rugbetaald. Aantal nieuwe boekjes: 6. T. C. KINDERKOOR. Directeur: de heer T. de Hoogh Wij hebben al een koor van meer dan vijftig kinderen (6—13 jaar) Wie nog verzuimde op te geven, doe het nu spoe dig, daar we spoedig moeten beslissen in welke lokaliteit iedere week geoefend zal worden, (zie adv.) BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onzie vorige opgaaf verleenden B. en W deze bouwvergunningen: Verbouw boerderij, A. Commandeur, Den Hoorn - Verbouw schuurtje, C. Witte Pz., Het Noorden. VERTROKKEN PERSONEN. - Van Gravenstraat, N. van Wincoop, Herv., naar Ermelo, Schoolweg A 86. Van E 1, Trijntje van Hoorn, Herv., naar N. O. Indië. Van Suikerweg 6b, J. Smit Cz., R.K., naar W. Indic, Aruba. Van den Burg, Warmoesstr., Wed. H. J Weers-Moorman,' R.K., naar Am sterdam, Haarl. dijk 116. RO 'KREUPEL en longworm Bij de Vereen, tot Bestrijding van het Rotki-eupel zijn nu reeds aangesloten dq eigenaars van niet minder dan 14 000 schapen. Wat de longwormziekte betreft kun nen we meedeelen, dat de heer Frederiks de die. en van de leden zal inenten tegen <!en met 20 pet. verlaagd tarief en wei bij wijze van proef tegen veertig ct. per dier. PATER WITTE. Pater Witte schrijft vanuit Bura, Ke nya Col., dat hij op weg is om zijn nieuwe taak vóór te bereiden, i».I. de stichting van een nieuwe school, voor landbouw, industrie en medische doel einden, ditmaal in Tanganyika Territory. Daar de plaats nog niet definitief is gekozen, blijft zijn voorloopig adres: Rev. Fr. Witte, co. White Fathers' Procure, DARESSALAAM, Tanganyika Territory, B.E.A. DEN HOORN IJSCLUB DE GEUL. Genoemde IJsclub hield Dinsdagavond m het Loodsmans Welvaren haar jaarvergadering. 27 leden waren aanwe zig. Door vertrek van de voorz., de heer Riteco, werd de vergadering geleid door de heer Jb. Lap. Deze heette allen wel kom en deelde mede, dat het een slecht jaar voor de dub is geweest: de baan was bijna niet berijdbaar. Dan leest de secr., de heer D.C.Drijver, de notulen, welke worden goedgekeurd, alsmede het jaarverslag. Daarna brengt de penningm., de heer K. Lap Pz., verslag uit over zijn gehouden beheer. De ontv. waren f71.25, de uitg. f 4S.34, dus nog in kas f22.91, maar landhuur en eenige onkosten moe ten nog worden betaald. De rekening is nagezien door de heeren Jb. Duinker en A. Smit en in orde bevonden. De heer J. Beumkes heeft nog een aangename ver- rassing. Het bestuur van de oude korf balclub De Zwaluw had n.l. besloten het nog aanwezige kasgeld aan De Geul af te dragen. Tevens zullen de oud-leden van De Zwaluw een gezellige avond tegen entree organ iseeren, "ook ten bate van de kas van De Geul, wat met applaus werd begroet. De heer Le Noble wordt huur der van de tent voor 't winterhalfjaar, de heer C. Ellen voor de zomermaanden. Dan volgt verkiezing van 3 bestuursleden, aftredend Jb. Lap en door bedanken van de heeren Riteco en K. Lap Pz. Herkozen wordt Jb. Lap en gekozen A. Smit en C. P. Drijver, laatstgenoemde als penning-; meester. De heer Lap brengt dank aan de heeren Riteco en Lap voor het veis werk, dat zij voor de club hebben gedaan De heer J. Beumkes wordt bestuurslid van de Texelsche Ijsbond. Het donateursgeld is bepaald op f0.50, als men vóór 1 Jan. lid is; f 1— als menj 'na 1 Jan. lid wordt. Hierna sluit de heer Lap met de besta wenschen voor de^ club de vergadering

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6