Wordt 'n „triumphator" in smaak Rook - 10 voOR io? TRIUMPH TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 18 December 1937 me van zon I I VIRGINIA CIGARETTES *3j»: «t - - VALSCHE MUNTERIJ EN HAAR BESTRIJDING. Nabootsing is de meest oprechte vleierij. Zoo hebben we eens gelezen, bij Colton meenenwe. Welnu, hoe oprecht danook. Vadertje Staat is daarop allerminst gesteld en wel minder, naarmate die nabootsing meer is geslaagd. Maar de valsche mun ters rekenen altoos buiten de waard, in dit geval buiten de ambtenaren, met de opsporing belast, onder wie de heer K. H. Broekhoff, commissaris van Rijks politie te Amsterdam, hoofd van de Ned Centrale inzake valsche munterij, een dei eerste plaatsen inneemt. Hij heeft op dit terrein, in binnen- en buitenland, zijn sporen verdiend en het verheugde ons dan ook biezonder deze deskundige bereid te hebben mogen vinden hier een causerie over dat onderwerp te houden. Dit ge schiedde Donderdag in Pen's Zaal voor 'n talrijk publiek plm. 200 personen een belangstelling, waarover we, in aan merking genomen de vele samenkomsten eh festiviteiten in dé Decembermaand ruimschoots tevreden mogen zijn. Uf de luisteraars ook over hetgeen de hee- Broekhoff besprak en op zijn vele lichtbeelden liet zien, tevreden waren? Wanneer we de aandacht, waarmee spre kers causerie werd gevolgd als maatstaf nemen, mag op die vraag zeker bevesti- f-end worden geantwoord. Spreker behandelde het vervaardigen bankbiljetten, vroeger en thans, en te aan. hoe men od allerlei wijze ge- a i heeft „eigenhandig" zulke biljetten. ei aardigen of te vervalschen. We drongen met spreker door in de werk plaatsen van valsche munters en zagen met welke gebrekkige, maar soms ook vernuftige middelen gepoogd was valsche biljetten of valsch hard geld te iyken. UIT DE OUDE DOOS. VAN FEN BURGEMEESTERSFAMILIE OP TEXEL tijdens de Fransche overheer- sching en kort daarna. II. Uit het huwelijk van Pieter Langeveld zijn 16 kinderen geboren, een van hen, n.l. Martinus Langeveld Junior, werd 19 October 1789 te Beverwijk geboren en was later boer en molenaar op Texel; hij was eerst gehuwd met Matje Jans List en daarna met Trijntje Pietersd. Hassing;, uit dit laatste huwelijk werd geboren Pieter Langeveld, boer, molenaar en koop man op Texel. De verdeeling van de nalatenschap van de Schout, die met zijn vrouw in de Her vormde Kerk te Den Burg ligt begraven, in de Oostzijde der kerk, (grat 23), vond plaats in 1824. Als curiositeit vermeld ik hier eenige prijzen van landerijen, hui zen, enz., om ee is te vergelijken met de waarden van teg. nwoordig. VASTE GC DEREN (getaxeerd, als in de boedelbeschrijving staat vermeld doori „voorname landhebbei s op Texel, n. 1. Sijbrand Keijser, Hendrik Rz. Dijt en Gerrit Slu's") post 40-1: Een huis, (tegenwoordig raadhuis), schuur, erve, tuin (tegenwoor dig park), welk huis etc. door den over ledene is bewoond geweest, zijnde het huis gelegen in Den Burg bekend ten oosten Simon Kikkert en ten westen Dirk Nanningsz. Kikkert, gemerkt met nr. 281, de schuur en verder gebouw belend ten noorden Dirk Nz. Kikkert en ten zuiden Simon Dekker, deze gebouwen benevens de tuin, onbekend in grootte, f3000.—. post 403: Een omheinde lap moes tuin, onbekend in grootte en gelegen in Den Burg, „achter de wal", belend ten oosten Theodorus Logman, ten westen G. M. Helenius f200. post 406: Een huis, stal en erve, staande en ge'.c ,en aan Den Burg in de III lll.il' :iiiniii EN MAAN. Datum: Z. 19 Dec. M 20 D. 21 W 2? D. 23 V. 24 Z 25 MAAN Op: Onder: 9,14 9,48 10,16 10.39 11 11,20 11.40 18,21 19,45 21,05 22.23 23,35 0.48 Op: 8.06 8.07 8.07 8.08 8.08 8.09 8,09 ZON Onder: 15.48 15.49 15,49 15.49 15.50 15,50 1551 Vrijdag 24 Dec. Laatste kwartier. Steeds weer bleek de opzet van de valsche munters te zijn „in de kortst mogelijke tijd schatrijk te worden". Maar nog nie mand is daarin ooit geslaagd. Dit pleit niet alleen voor de wijze, waarop de „echte" biljetten en munten vervaardigd worden, inaar oo"k voor ete speurzin van mannen als de heer Broekhoff, die op dit gebied over zoo'n schat van ervaring be schikken, dat ook de geringste afwijking hun niet ontgaat. Daarvan gaf spr. op het doek merkwaardige en sterke staaltjes te zien. Enkele gevallen van valsche mun-i terij op groote schaal werden uitvoert») besproken en toegelicht met een schat van illustratiemateriaal. Het uitvoerig en boeiend relaas van de affaire-Rabat en Graeter, waarmee spreker zijn causerie besloot, was wel zeer interessant en ze ker had spr. daarmee nog wel een paar uur kunnen voortgaan, zonder dat iemand naar het einde had verlangd. Met het oog op de vele luisteraars van de buitendor- pen, hadden we spreker echter verzocht niet te laat te willen eindigen. Het was kwart voor elf toen spreker aan het einde kwam van zijn verhaal. Het was een avond, zooals we er nog, vele hopen te laten volgen. De heer Broekhoff heeft velen, ook ons aan zich verplicht Een onderhoudend spreker, een belangwekkend onderwerp, met tal van lichtbeelden toegelichtwat mogen wei meer verlangen VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL Dinsdag 21 Dec. wordt weer een piraat- avond gehouden. Als inleiders zullen fun- geeren de heeren E. Noord ijk en M. W. de Graaf Jr., met als onderwerpen resp. schapenziekten en draineeren. Weest op tijd (8 uur) en brengt uw buurman mee. De G. Jr. Molenstraat nr. 128, belend ten zuiden Jacob Reij en ten noorden Willem Festers fSOO.— post 408: Een huismanswoning met 4787 roeden weiland in de Polder Noord haffel, genaamd „de Witte Engel", be lend ten zuiden wed. G. Bakker en ten noorden de wed. Jac. Kopjes f3200.— post 414: Een schapenboet met 710 roeden land in polder Wildegeest, belend ten zuiden het Weeshuis en ten. noorden de weg f1050. post 425: Een huismanswoniijg met 6830 roeden land in de polder Ooster geest onder Hoogeberg belend ten oosten Sander Helm en ten westen de weg (dit !s de boerderij onder Doolhof) f5500.—. Uit de lange opsomming van verschil- lende stukken los land met en zonder schapenboeten, wil ik nog een enkele noemen, waarvan de namen nu nog be staan. post 410: Varkensgrasje, groot 300 roeden f 250. post 428: Kroontiesland in polder Den Burg, 600 roeden f 600. Aan verschillende Tesselsche families was geld p obligatie verstrekt tegen een rente van 5 pet., doch de Hervormde Kerk; behoefde slechts 2y° pet. rente te beta len; deze laatste schuld werd in 1823 afgelost. Dat het meubilair en de kostbaarheden ui die tijd veel waarde hadden, moge blij ken uit een paar hier verstrekte gegevens: I theetafel (mahoniehout) f 35.1 por- celcin servies met spelende kindertjes (nog in 't bezit der familie) f27.1 mahonie houten kabinet f 100.1 snijboonen- rnolen f6.1 dominee met koperen pennetjes 2 gld. 11 stuivers; 1 dominee 1 gld. 8 stuivers; 1 beddepan f2.—; 1 boek met gouden sloten f100. Onder de opsomming van de schulden der nalatenschap vind ik o.a. de navol gende namen met hun beroepen vermeld. H. Nieuwenhuizen (rietdekker); H. Pla- vier (timmerman); Reijer Dijt (smid); Jan Kalis (schoenmaker); G. Robijn (dok ter); Hamer (kleermaker); S. Kikkert (deurwaarder). Namen, die ons Tesselaars van ruim 100 jaar later hcelemaal niet vreemd in de ooren klinken. Overveen. W. H. D. P.S. Welke Tesselaar kan mij inlichten, hoe het zit met het huis der familie Keij ser in de Waalderstraat, hoek Steenen-' plaats. Hiervan wordt gezegd, dat dit in de Fransche Tijd door een burgemeester' bewoond zou zijn geweest en dat Fran sche soldaten daarvoor wacht liepen. Kan daar misschien „de maire" _ge- wcond hebben? In onze familie-aantee- keningen liomt iets voor van een maire Reijnbach. Deze zaak is mij no? niet dui delijk. ESPERANTO. De R.K. Esperantovereeniging zal haar maandelijksche bijeenkomst houden op Maandag 20 Dec., 's avonds 8 uur in het lokaal aan de Molenstraat. A.M. NEDERLANDERS IN ZUID-AFRIKA KRUGERS WILDPARK. Over d.t alleszins interessante onder werp komt Dr. W. G. N. v d. Sleen Maan dag 3 Januari in hotel Texel spreken. Dr. Van der Sleen is hier geen onbekende. Hij is een vlot causeur. Onlangs keerde hij van een verblijf in Z.-Afrïka terug met een schat van foto's en 'films, alle door hemzelf vervaardigd. Van zijn erva ringen hoopt hij hier te komen vertellen de eerste Maandag van het nieuwe jaar. Onze abonne's kunnen Maandag a.s. reeds een toegangsbewijs koopen (23 ct.) ONTWIKKELINGSAVONDEN in lokaal „Den Burg". De laatste voor jongens in 1937. Ook de reeks Ontwikkelingsavonden voor jongens van 16 jaar en ouder is be ëindigd. Woensdag 1.1. was het de laatste avond in 1937. Toen vertelde de heer W. J Jouwersma allerlei interessante biezon- derheden uit de natuurkunde. Na opening door de heer W. H. Lap verkreeg de heer Jouwersma het woord. Voor de pauze behandelde hij het magnetisme. Op duidelijke wijze, met tal van proeven geïllustreerd, toonde hij, wat we daar onder verstaan en op welke wijze de men- schen er voordeel uit trekken. Na de pauze, waarin de ruim dertig aanwezigen een kopje thee werd aangebo den, werd het een en ander over electrici teit verteld. Ook dit onderwerp bleek de aanwezigen zeer te boeien. Van de proci ven hadden vooral die met de elcctriseer- machine de aandacht. Omstreeks 10 uur kwam het einde van deze zeer geslaagde bijeenkomst; kwam cok het einde van de reeks ontwikkelings avonden, tenminstevoor 1937, want, gezien de groote belangstelling, zal op de ingeslagen weg worden voortgegaan Dustot het volgende jaar. J. VONDEL-HERDENKINGSAVOND A.S. MAANDAG IN PEN'S ZAAL. Drie honderd en vijftig jaar is het gele den, dat Joost van den Vondel, de Prins onzer Dichters, te Keulen werd geboren. Overal in den lande wordt dit teit her dacht Ook wij hebben in onze kolommen ter gelegenheid van deze herdenking eenige woorden aan het leven en de moei zame arbeid van onze groote dichter ge wijd. De Vondelherdenkingsavonden, door het geheele lanci gehouden, hebben bewezen, dat de werken van Vondel nog in onze, tijd een groote belangstelling mogen on dervinden. Vondel is geenszins dood, hij leeft voort in de harten van ons volk en zal steeds blijven voortleven. Het was een gelukkige gedachte van het bestuur van het Dep. Texel van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, ook voor de Texelaren zulk een nerden- kingsavond te organiseeren Maandag avond a.s. zal in Pen's Zaal de bekende voordrachtkunstenaar en Vondelkenner bij uitnemendheid, Paul Huf, Vondels leven beschrijven en eenige van zjjn gedichten voordragen. Aan d'c hand van deze voor drachten zal Paul Huf zijn toehoorders een karakteristiek geven van de dichter Paul Huf is niet de eerste de beste. We zeiden het al, hij is een Vondelkenner bij uitnemendheid en daarbij zoo'n uiter mate begaafd en fijnbesnaard kunstenaar, dat het aan geen twijfel onderhevig kan zijn, of deze avond moet slagen. Slagen in dat opzicht, dat allen, die deze avond- zullen bezoeken, nader tot de biezondere figuur van Vondel worden gebracht. De gedichten, die Paul Huf zal voordra gen, worden alle nog afzonderlijk toege licht. Het zou ons te ver voeren het geheele programma te bespreken. Naast eenige bekende gedichten, o.a. het zeer mooie Wiltzangh, waarin zoo duidelijk Vondels liefde voor de natuur tot uiting komt, Kiniderlijck en Uytvaert van mijn dochterken, uitingen van zijn huiselijk leed, zullen ook eenige minder bekende werken worden voorgedragen, waaruit o.a zijn godvruchtigheid, zijn liefde voor Am sterdam, zijn eerbied voor het wereld lijk gezag duidelijk blijken. Het is slechts een greep uit het veel omvattende werk van Joost van den Von del, maar een greep, die de figuur van onze grootsche dichter alom belicht voor ons zal doen staan. De avond is voor een ieder toegankelijk, voor Nutsleden tegen een toegangsprijs van 23 A .eden betalen 50 ct. H. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Morgen zal voor Texel 1 dan de 2e helft der competitie aanvangen, wij doen dit niet zonder t>e/orgdheid. In de eerste- helft konden we het niet verder brengen dan 4 punten. Gewonnen werd thuis van Purmersteijn en uit van Hollandia. De overige wedstrijden werden dus verloren. Als nu dit resultaat het gevolg was van zwakte, en we er van overtuigd waren dat onze spelers zich allemaal, tot het uiterste hadden gegeven, zouden we er vrede mee kunnen hebben. Natuurlijk zijn er wedstrijden bij geweest, die absoluut n et te winnen waren, maar ook zijn er gespeeld, waarvan in ieder geval beter resultaten verkregen hadden kunnen wor den. We noemen Assendelft, Succes ei( uit tegen APGS Daarom zouden wc zoo graag zien, dat er nu gewerkt zal wordeni met volle overgave. Met de grootst mo gelijke wil aan het werk getogen, nóg kan er veel hersteld worden, dus aan dei slag, Texel 1. Wanneer ook onze getrou wen zien ,dat ge niets onbeproefd hebt gelaten om uw plaats te behouden, zullen zij u weten te waardeeren, in het an dere geval zou natuurlijk afkeuring, enz. kunnen volgen. Het programma voor Zondag luidt: 1 leider PurmersteijnZaandijk—Alkm. Boys, Hollandia A ssendelft Texel De Volewijckers; Succes—A.P.G.S. Voor al de leiders in onze afd., Alkm. BOyiSj krijgen het uiterst moeilijk nu ze op be zoek gaan bij Zaandijk, dat de laatste tjjd weer geducht van zich laat spreken. Hél der heeft een goede kans om te winnen, hetgeen, wil ze in de running blijven, noo- dig is. Holl. kan van Assendelft winnen, maar ook Texel won daar. Succes ont vangt APGS. Gezien het spel der politie mannen, zou een kleine overwinning voor de Amsterdammers een normaal verloop zijn. En Texel?! In Amsterdam werdert we geheel door de Volewijckers over speeld en moesten we het totaal afleggen tegen het betere spel, waarbij vooral liet snelle vleugelspel viel te roemen. Dat de Volewijckers het ernstig meenen, blijkt wel uit het feit, dat ze reeds vandaag li er aankomen, en de risico van sen slechte zeereis, waarvoor de meeste clubs nogal angstig zijn, ontloopcn. Toch blijkt daaruit, dat reeds van tevoren ook deze wedstrijd besproken en voorbereid wordt. Is dat bij ons ook zoo? Wordt daar al eenige dagen vóór de Zondag met de koi mende wedstrijd rekenin? 'gehouden We zijn van meening, dat net juist hieraan, nogal eens hapert. Waarom waren niet aile spelers van T. 1 op de training aan wezig Daar moeten we elkaar vinden. ALLEN behooren aan het voorbereidende werk deel te nemen. Niets mag er juist nu onbeproefd blijven, om de resultaten tg verbeteren. Nog is alles mogelijk. Denk' e. aan, T. 1, dat ge deze kans niet laat ontsnappen. Het moet u een eer zijn de positie van onze Vereen, te verbeteren. De stand na de eerste helft is: Alkm. Boys 9 6 3 0 26- 8 15 Helder 9 7 0 2 29—19 14 Zaandijk 9 5 2 2 27—15 12 Volewijckers 9 3 3 3 22—14 9 Succes 9 3 3 3 17—14 9 A.P.G.S. 9 4 1 4 18-20 9 Hollandia 9 3 2 4 16—18 8 Purmersteijn 9 2 2 5 11—17 6 A ssendelft 9 2 0 7 13-27 -1 Texel 9 2 0 7 6—33 4 Adspiranten. Voor de verandering wordt, zeker bij verrassing voor de adsp. afd. weer eens gespee.d, n.l. Texel B Tex. Boys A, aanvang 12.30 uur. Elftal: P.Keijser _B. Koningsveld Jac.Kikkert W.Zuidewind H. Broekman L. Rijk Kikkert W.Koorn J.v.d Pijl A.Broekman P.List Res.: H.Boswijk, H. du Porto. - Trainen: Maandagavond: zal Texel 3 en alle nog niet geplaatste spelers ni) eens deelnemen Ook Adsp. A? Woens dagavond: adsp. jongste klasse in heS Gym lokaal, half acht. Texel 2 en 3 hebben vrijaf. Programma NHVB: 2 G.: BKC 2—Tex. Boys 1; De Cocks- dorp—JVC; Helder 5—Watervogels 2. 4 E.Held. Bovs 2—Watervogels 3. - D.D. T. 1 J.Dukers D.Zuidewind J.Ran M.Vlaming N.deGraaf A.Huizinga P.Kikkert H.Neijens J.BruinJz. P Neijens Res.: F. Kaczor. H.Ran

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5