"WDUSM Benauwd? VERGADERING VAN TEXELSCHE IMKERS. De vergadering van de afd. Texel der vereeniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland, 17 Dec. in de Oranje boom gehouden, was goed bezocht. De voorz., de heer N. Kortenhoeven, kon aan 24 van de 54 leden een welkom toeroepen. De notulen werden voorgele zen en onveranderd vastgesteld, waar na de rekening en verantwoording over 1937, door de heeren Witvliet en De Vries nagezien, in orde werd bevonden. Uit het jaarverslag, dat hierop werd voorgelezen, bleek, dat het aantal leden in 1937 was gestegen van 51 op 54. De uitgaven waren f34.43 minder dan de ontvangsten, zoodat het saldo op 1 Dec. 1937 f 125.93 bedroeg. Voor de voorjaarsvoeding werd 700 Kg. suiker besteld, voor de najaarsvoeding 1 100 Kg., welke hoeveelheden alle aan de leder werden afgeleverd. Het aantai volken bedroeg op 1 Jan 1937 302, waarvan 228 in kasten en 74 in korven. Op 1 Dec. '37 waren deze aar tallen resp. 226 en 77. De voorjaars- en zomerdracht hadden weinig homng opgeleverd en ook de heicle, die in 1936 veel honing had opge leverd, liet de imkers dit jaar, tengevolge van ongunstige weersomstandigheden in de steek, zoodat over 1937 de oogst over het algemeen zeer matig was. Ook dit jaar werden, toen de zomerdracht was afgeloopen, met toestemming van de heer Epe ruim 100 volken naar de heide ge bracht. De bestuursverkiezing bracht in de plaats van de heer Kelder die bedankte en de heeren M. Koorn en Swama, die volgens rooster moesten aftreden en niet herkiesbaar waren, de heeren P. Dros, J. Boon en P. Zijm, die hun benoeming aannamen. De voorz. deelde hierop mede, dat het bestuur zoo vrij is geweest plm. 125. tc besteden voor de aankoop van een bijenkast, 2 korven, 1 sectiebak, div. im kersgereedschappen, kunstraat, enz., to taal 2-» prijzen, om deze onder de aan wezig0 leden bij loting te verdeelen. Eerst vroeg hij echter of de vergadering hier mede accoord kon gaan, omdat de „Sui kerpot" deze keer nogal flink is aange sproken. De vergadering had geen be zwaar; het bestuur kreeg voor het vol gende jaar eenzelfde crediet. De hoofd prijs: 1 simplex-kast, wordt gewonnen dooi de heer Kiljan. VREEMDE BIJEN. Bij de rondvraag komt ter sprake de invoer van vreemde bijen door de heer C. Blom, te De Cocksdorp. De voorz. be treurt het, dat deze niet ter vergadering aanwezig is, want dan zou hij ons zijn bevindingen hebben kunnen mededeèlen. De heer Dros vraagt, of het niet ge- wenscht is, dat door het bestuur deze; zaak in de krant wordt tegengesproken, omdat het nog lang niet bewezen is, dat deze bijen werkelijk beter zijn dan de ir.lardschc bij. De voorz. acht het schrij ven van ingezonden stukken over deze kwestie uit den booze. Meestal vertroebe len deze de zaak en bereikt men juist liet tegenovergestelde van wat men wil be reiken. Blom heeft in het maandschrift vooi de bijenteelt kunnen lezen, welke gevaren aan het importeeren van vreemde bijengewassen verbonden zijn. In het num mer van Nov. j.l schrijft Rink Groenveld, die op het gebied van de bijenteelt toen lang geen onbekende is, daarover (we komen hierop terug). De voorz. geeft de leden danook in overweging, de import van vreemde bijen tegen tc gaan, in de eerste plaats door er zelf niet mee te beginnen en zooveel mogelijk anderen er van te weer houden. Spr. vindt het jammer, dat een lid van onze afd. zich aan dit experiment heeft gewaagd. Op Texel bestaat de mo gelijkheid om het inlandsche ras zuiver te houden, hij ziet hierin voor de toe komst een mogelijkheid voor het leve ren van zwermen, omdat bijna overaL elders in ons land de boel door kruising met vreemde rassen bedorven is. De heet Kikkert vraagt, of het niet gewenscht is aan de heer Blom te verzoeken, die bijen op te ruimen. Het Bestuur zal trach ten in deze richting iets te bereiken. WESPENPLAAG. De voorz. deelt mede, dat door hem al verscheidene nesten werden opgeruimd. - De moeilijkheid zit echter in het opspo ren van de nesten. Besloten wordt het Bestuur te machtigen om voor het aanwij zen van wespennesten een kleine premitj beschikbaar te stellen, teneinde op deze wijze de schooljeugd, die gewoonlijk wel met deze dingen op de hoogte is, aan te moedigen EXCURSIE. Op voorstel van de heer Eelman wordt nog besloten, in Juni een excursie naar verschillende bijenstanden te organisee- ren. De voorz. sluit hierop de vergadering met dank voor de aangename bespre kingen. V V. V. MOOI TEXEL. Jaarvergadering in De Oranjeboom op Dinsdagavond 21 Dec. Voor zitter de heer W. H. Lap. Om 8.20 opende de voorz. de vergade ring. Aanwezig waren toen: het Hoofd bestuur, de eere-voorzitter, burgemeester Kamp en een gering aantal leden van de verschillende afdeelingen. De voorz. wees jer op, dat de V.V.V. op steeds betere resultaten kan bogen. - Over het afgeloopen seizoen kan men meer dan tevreden zijn. In het hoogseizoen heeft men zelts aan dc vele aanvragen niet kunnen voldoen. De finar.cieele resultaten waren zeer goed. Evenals andere jaren werd wel eens de opmerking gemaakt, dat men een goed- bezet pension had, niet door de arbeid van de V.V.V maar door eigen reclame oi door aanbeveling van andere gasten. Hoewel het Hoofdbestuur de beteekenis van eigen reclame niet wil onderschatten, moet toch worden opgemerkt, dat de V.V.V. reclame maakt voor heel Texel, zoodat de belangen van ALLE pension houders door haar worden gediend. Hoest- Griep -Bronchitis -A sthmd BOYCOT VAN KLAPLOOPERS. Helaas is het tot velen nog niet door gedrongen, aldus spr., dat zij moeten bij dragen in de kosten van de vereeniging» die toch zooveel goed werk doet; voor! pensionhouders niet alleen, maar ook voor neringdoenden en vaklieden. Vrijwel iede re Texelaar heeft belang bij een steeds groeiend vreemdelingenverkeer, niet in de laatste plaats de neringdoenden. De vele neringdoenden, die nog geen lid zijn, be schouwt het Hoofdbestuur als klaploo- pers. De mogelijkheid zal daarom onder het oog worden gezien, om degenen, die halsstarrig blijven weigeren lid van de V.V.V. te worden van leveranties uit te sluiten. Klachten over huisvesting kwamen slechts sporadisch voor; toch meent het Hoofdbestuur, dat de huisvesting veelal nog te wenséhen overlaat. Het Bestuur; hoopt, dat hierin spoedig verbetering ge* bracht wordt. De voorz. raadde iedere; pensionhouder aan, nauwkeurig toe te zien hoe het er in een goed pension aan toe gaat. Een gast, cue tevreden is, is de beste reclame; daartegen moet zelfs de reclame van de V.V.V. het afleggen. Ten slotte dankte de voorz. de heer P. Fehrmann, administrateur van de Vereen., voor het vele werk, dat hij verricht heeft De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 500 .welke som door een bedrag aan gidsen met f250,— kon wor den verminderd. Het tekort is door N.V T.E.S.O. gedekt. De rekening wordt on der dankzegging aan de secr.-penn. voou zijn voortreffelijk beheer goedgekeurd. Jaarverslag: De heer C. Jonker leest vervolgens het met bijzondere zorg doot hem samengesteld jaarverslag voor. (Zie elders in dit nummer; we zullen het ge heel "opnemen, maar. wegens de omvang, niet in één nummer. Red.) VAN DE AFDEELINGEN. Vervolgens kwamen de verslagen van de afdeelingen aan de orde. AFD. DE KOOG vraagt verbetering van de reinigingsdienst; deze zaak zal het H.B. bij" het gemeentebestuur aanhangig maken het uitoefenen van controle op 't aantal bedden en de kwaliteit van de pensions wordt mede door De Koog ge vraagd; door afd. Den Burg wordt dit voorstel ondersteund. Het Hoofdbestuur achtte deze controle eveneens noodzake lijk, voorai daar toch de V.V.V. de ver antwoordelijkheid draagt voor de pensi ons, die zij in haar Gids aanbeveelt. Deze controlecommissie zal bestaan uit de heeren A.Epe, J.J. van der Vlies en P.Fehrmann. De heer Epe deed liet voor stel, ook een dame aan de commissie toe te voegen, temeer daar toch het eerste, jaar de commissie vrijwel alleen advisee- rend zal werken op het gebied van wo ning inrichting, enz. Deze kwestie zaL de commissie zelt nader regelen. Voorts vroeg De Koog, ot de admini strateur niet langer zitting kon hebben aan E>e Koog. De voorz. antwoordde hierop dat deze kwestie ten nauwste ver band houdt met het salaris van de admini strateur. De begrooting laat helaas nog niet toe, zijn salaris belangrijk te verhoo- gen. Als echter alle leden individueel voor de werving van nieuwe leden kunnen zorgen, waardoor de inkomsten van de V.V.V. zullen stijgen, dan zal dit geld aangewenc kunnen worden om de admini strateur meei salaris te geven. En dan kan het H.B. aan de wensch van Die Koog tegemoet komen. Het salaris van de administrateur wordt nu reeds van f600 op f650 gebracht. AFD. DEN BURG wenschte des zo mers meer amusement op Texel. De heer Parlevliet lichtte toe, dat deze wensch voor heel Texel geldt. Het lid, dat dit punt in de afd. vergadering van Den Burg naar voren bracht, noemde in de eerste; plaats De Koog. De heer Van Twiskj zeide niet te begrijpen, waar dat lid zich mee bemoeide. Afd. De Koog wensch» zeker NIET meer amusement. De heer Parlevliet merkte op, dat het lid zich wel degelijk met zijn eigen zaken bemoeide. - De leden zijn allen immers lid van één V.V.V Mooi Texel en mogen derhalve ja, moeten oog hebben voor de belan gen van het heele eiland, waar het de bevordering van Jjet vreemdelingenver keer betreft. De voorz. noemde deze kwestie een teer punt, maar het Hoofd- bestuui zal hierover met het gemeentebe stuur overleg plegen. Een uitzichttoren, door een lid van de afd. Voorgesteld, achtte de voorz. zeer kostbaar en bovendien overbodig, om dat het uitzicht van dc Hoogeberg af nu al zeer mooi is (Zoo'n toren zou de landelijke omgeving bovendien nog be langrijk ontsieren kunnen ook. Red.) Elet Hoofdbestuur deelde verder mee, de kwestie van uitbreiding van het aan tal uren, dat het postkantoor aan Den Burg voor de postdienst is geopend en van vlugger telefonische aansluiting in de zomer, met de postdirecteur te zullen bespreken. AFD. DE COCKSDORP verzocht een betere weg van de vuurtoren naar het strand. Het Hoofdbestuur zal dit nadejf bespreken. Een verzoek omtrent plaatsing van strandtenten bij de Slufter moest woi den afgewezen, daar de daarvoor noodige toestemming van Waterstaat en gemeente zexer met zal worden verkregen. AFD. DEN HOORN bracht het pad naar De Mok weer ter sprake. Dit pact is, zooals gemeld, in voorbereiding- het plan heeft redelijke kans van slagen. Een verzoek tot het aanleggen van een plantsoen op het Molenerf zal het Pe- stuui met het Gemeentebestuur bespre-* ken. De begrooting voor 1938 werd goed gekeurd. Bij de rondvraag kwam ter sprake de oude kwestie van de afvalproducten van C.Z. Eendracht, welke terechtkomen in de slooten om en nabij de Schilderwegt en daar een ondragelijke stank versprei den. Het Hoofdbestuur zal trachten te bevorderen, dat bij de fabriek een z.g. vloerert wordt aangelegd. Daar kan het water dan gezuiverd worden, alvorens het in de slooten loopt. De voorz. merkte nog op, dat vele ne ringdoer.den in verhouding tot de baten, welke het vreemdelingenverkeer hun af werpt, te weinig contributie betalen. Hij hoopte, dat zij hun contributie vrijwillig zouden verhoogen. Om plm. elf uur werd deze belang wekkende vergadering gesloten. H MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middens! Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. EINDE MELKOORLOG IN ZICHT. Een dezer dagen is opgericht de N.- Holl. Consumptie-Melk-Vereen. en wel door een zestal organisaties van veehou ders en slijters in onze provincie. Aan de Minister van Econ. Zaken is verzocht, daarop toezicht te willen uitoefenen, ter wijl Koninkl. Goedkeuring is aangevraagd. Doel van de Vereen, is, zoo spoedig mo gelijk een einde te maken aan de treurige toestand, welke door elkaar met concur - rentie-prijzen bekampende melkverkoo- pers is ontstaan. Op Texel hebben we het beleefd, dat in een paar dagen tijd de melk van 10 ct. op 8 ct. per L. werd ge bracht en dit nog wel in de winter, welke als regel juist verhooging van melkprijs bracht. Ook buiten Texel wordt in verschei dene plaatsen een „mélkoorlog" gevoerd. Om onder meer aan die strijd een einde te maken, is bovengemelde Vereen, opge richt, zoodat, naar men ons meedeelt, .Tan dat gescharrel met de melkprijs nu wei spoedig een eind zal komen. De nieuwe organisatie zal een vaste prijs vaststellen, echter niet hooger, dan van overheidswege billijk wordt geoordeeld. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater HET ARA4E RIJKE MEISJE. In de hoofdrol SHIRLEY TEMPLE. Richard Barry, sedert kort weduwnaar, heeft een dochtertje Barbara, dat hij ziels- liet heeft. Hij is buitengewoon rijk, maar zijn zaken nemen hem zoo geweldig in beslag, dat hij eigenlijk zelden of nooit thuis is. Het gevoel, dat het moederlooze kind reeds op zichzelf zooveel mist en dat hij bovendien zoo weinig tijd aan haar kan wijden maakt hem bevreesd. Hij geeft de kinderjuffrouw last, de kleine Barbara naar een kostschool te brengen, maai- de cursus is daar nog niet begonnen. Dat is zoo erg niet, dan komt ze er maar een paar dagen eerder. Echter krijgt deze kinderjuffrouw een auto-ongeluk en Barbara dwaalt op haar eentje het geweldige New-York inNie mand kent haar en niemand weet ook wat er van haar geworden is. Wijl de kost school nog niet is aangevangen, mist men haar daar nog niet en denkt de directricd dat het kind nog wel zal worden ge-* bracht En de kinderjuffrouw keert met terug, wijl zij ernstig gewond in een ziekenhuis wordt opgenomen. Zoo verandert een schatrijk meisje in een arm meisje, dat onderdak vindt bij een Italiaansche orgeldraaier. En van daan uit beginnen de wonderlijke avonturen. Welke die zijn, vertelt de film, waarin Shirlev Temple als altijd zingt en danst en een enorm succes oogst. Na tal van omzwervingen komt Shirley ten slotte weer in het ouderlijke huis terug, waar zij tegelijk een nieuwe, goede moeder krijgt, doordat haai- vader gaat hertrouwen. CHARLIE CHAN IN HET CIRCUS. Tijdens de gala-Voorstelling van het circus wordt de directeur Joe Kinney ge wurgd door een reusachtige aap, die zijn kooi heeft weten te verlaten. Charfie Chan vermoedt al dadelijk misdaad en lange tijd waart zijn speurend o<vj in en rond het circus. Niets ontgaat hètn. Spe ciaal houdt hij Marie Norman in het oog, die iets van de moord weet. Maar voor zij iets heeft verteld, verongelukt zij bij een oefening aan de trapéze. Slechts een spoed-operatie zal haar nog kunnen red den uit de handen van de dood. .Maar de groote aap, al weer losgelaten, dreigt de operatie te verstoren. Hoe tenslotte Charlie Chan de misdadi ger, die zich van de aap bediende, om te moorden, ontmaskert, laat de spannende film u aan het einde zien. POSTDUIVENSPORT. PRIJSW1NNERS. Nationale tentoonstelling van de Neutr. Ned. Bond v. Postduiven- houders. Op de 16, 17, IS Dec. j.l. te Naaldwijk gehouden tentoonstelling werden door lei den van P.V. Texel de volgende prijzen behaald: Klas I, 800 K.M. en hooger: J. v. Zoelen, le en Eerv. verm., 2e, 4e en twee E.V. Klas 10, Onbevlogen duiven: M. Zuideina: le met vermelding: „mooi ste duivin der tentoonstelling". Klas 11, Onbevlogen doffers: M. Zuide- ma: E. V. Klas 13, Jonge doffers, 150 K.M. en hooger. K. en H. Boswijk: zeer eerv. ver. M. Zuidema: 6e. G. Rieswijk. zeer eerv. vermelding. Klas 12, Onbevlogen duivinnen (vlieg- type): M. de Graaf: zeer een-, verm. Klas 17, Late jonge doffers: M. W. de Graaf: zeer eerv. verm. Er weru door de Vereen, met 20 dui ven deelgenomen, terwijl er 180 inschrij vingen waren. Wij mogen dan ook zeer; tevreden zijn. Gezien het feit, dat het al len pasbeginnende liefhebbers zijn, is het zeker een goed resultaat: van 20 dui ven 12 prijzen. JEVEZET. Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2