MIJKHARDTJES" PUROL Nieuwe ideale pijnverdrijvers door TESO genoemde concurrentie be treft: TESO Tieeft er geen speciale ge noemd. Dhr Boekei gaat met de voor waarden accoord. Dus kan de raad dat ook doen. Het gaat trouwens voor een jaar. Stel voor, dat er een fantast rond loopt met het plan om de Moerdijkponten hier te laten varen. Dan mag dhr. Boeket de passagiers, die daarmee komen, niet vervoeren. Maar wie zal met zoo'n pont varen: Dhr Bruin: De bevolking is niet meer zoo fanatiek als vroeger' onde- Bosman. Dhr Dogger: Maar TESO heeft toch machtig en mooi werk verlicht Ze is niet te missen. Een, stem noemde de K.L.M. als concurrent Voorz. bestrijdt dit. zeggende, dat T E. S.O. juist met de K.L.M. wil samenwer ken. Het lijkt spr. beneden de waardigheid van TESO, in de K.L.M. haar con current te zien. Dhr Bruin: Misschien worden de plezierbooten van elders be doeld. Daar zouden de taxi's van profitee red Dhr Parlevliet: De gemeente moet zorgen ,dat de gasten, die dat willen, het heele eiland kunnen zien. Zijn de taxi's! vol, dan zouden de bussen dus niet ge bruikt mogen worden, wanneer de gasten met een concurrent hadden gevaren? Dat mag beslist niet. Natuurlijk hebben wc liefst, dat ze met eigen boot komen, maai; wie dat niet doet mogen we toch niet weigenen? Voorz.: Een boot uit Friesland is toch geen concurrent? - Dhr Bruin' Een uit de Zaan misschien. Voorz Dat zijn typisch muizenissen. Weth. Vlaming: Juist. We moeten maar zien hoe het loopt en welke houding TESO aanneemt. Het zal met de concur rentie wel gaan. Dhr Leber zal, ge hoord de besprekingen, nu niet tegen stemmen. De raad gaat accoord met wijziging van de voorwaarden, waar deze de route betreffen. De voorstellen worden aangenomen z.h.st. 13. Wijziging aigemeene politieverorde ning. Het gaat o.a. over het weren van fruit automaten. Ingekomen is een adres van de caféhouders j. Kikkert, N. de Graat, P. Dekker, j. Hillenius, K. Pen en D. Rotgans. Zij willen een misverstand uit de weg ruimen, door mee te deelen, dat zij zeer gaarne hun fruitautomaten zullen hóuden. Voorz. deelde hierop mee, po sitief te weten, dat verschillende heeren.. meer dan één, die fruitautomaten wel zouden willen opruimen. In een ver gadering van caféhouders waren er wel 3 a -1 tegen. Dhr Henkes: Ik sta tegenover het verbod sceptisch. Men kan evengoed gokken. Als iets te doen is voor wie als caféhouders op hooge lasten zit ten, moeten we dat niet laten. - Voorz Maar ook de groote steden komen zoo maar niet met een verbod. Werkloozen' zelfs vergokken er hun geld aan. De zé automaten maken het gokken ook zoo makkelijk. Er zit een sociale kant aan de zaak, die we niet mogen onderschatten. Dhr Bruin: Ik voel voor opruimen. Ik heb er bewijzen van, dat het noodig is. Dhr Epe: Ik ben ook voor het verbod. Dq^grijpautomaten moesten er ook onder vallen. Dhr De Lugt: Ja, deze kosten nog meer. Wat er een enkele maal uit komt, heeft maar vijf ct. waarde. Dhr Dogger: Er zijn wel grooter volksgevaren' dan die automaten, neem b.v. sterke drank en Staatsloterij. De overheid plukt er zelfs van. Daar heb je geen automaat voor noodig. In Den Helder staan wel 150 van die dingen. Van mij moogt u ze opruimen, maar men gokt toch ook met kaarten. Daar stoot men zich blijkbaar niet aan. Dhr Dros: Ik denk er over als dhr Epe. Dhr De Lugt: Er is verschil tusschen zoo'n automaat en gokken. Met de auto maten verdwijnt het geld van het eiland. De maatschappijen, die ze exploiteererj. maken woekerwinst. Alleen hier moesten we uit principe al tegen zijn. Voorz.: Binnenkort zal men wel verder moeten' reizen dan Den Helder, want daar ismen ook al bezig, zij het op een andere ma nier. Maar zoo wil ik het liever niet. Dhr Henkes: Ik dacht ,dat het geld de café's ten goede kwam. Dhr Bruin; Niet de helft. Dhr Dogger: Het gaat om de helft. Er wordt tenslotte gestemd. Het voorstel van B.enW. (opruiming fruit automaten) wordt aangenomen met ne- fen stemmen, de heeren Dogger en Hen- es stemmen blanco. 14. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur en subsidieverleening voor 1938. Wordt goedgekeurd zonder op- of aan merkingen. Sluit met f21665. Subs, wordt bepaald op f18000. De Commissie be stond uit de leden Parlevliet, Keijzer en Bruin. Dhr Parlevliet meende, dat de begrooting nogal krap was opgezet. Voorz. merkte evenwel op, dat het Arm bestuur het er mee meent te kunnen doen. AAN DE WAAL. Ingang 1 Juli is in werking getreden de wet van 22 Mei 1937, welke bepaalt, dat, onder zekere voorwaarden, scholen met minder dar. een zeker aantal leerlin gen, moeten worden opgeheven. Voon Texel is dat getal 50. Opheffing moet nu geschieden tenzij voldoende l.o. in een genoegzaam aantal scholen gegeven wordt voor alle kinderen, zonder onder scheid van gezindte. De school aan De Waai had dit jaar gemidd. 46'leerling; over 1936 47, over 1935 IS'i en over! 1931 50.;l i In Maart a.s. gaan er vijf at en komer er zeven bij. Natuurlijk, aldus de voorz., willen we de school behouden, Het aantal leerlingen is tegen de vijftig, echteien, wat de ruimte betreft, zouden' ze over Den Burg, Oosterend en Zuid- Eierlanu verdeeld kunnen worden. Geen der leerlingen echter woont op meer dan 4 K.M. van een der scholen. Voor vergoe ding voor fiets of autovervoer komen de, ouders dus niet in aanmerking. De Waal telt 72 bewoonde huizen en maakt aan spraak op een school. Bovendien kunnen er zich zeer goed gezinnen vestigen en zal Waalenburg ,nu meer in cultuur gebracht, straks meer bewoners kunnen tellen. Dat Die Waal zijn school op prijs stelt, be wijst het feit .dat ALLE leerlingen uit het doip de school sinds onheugelijke ja ren bezoeken. De raad sluit zich bij deze nioti vee ring aan. Dhr Bruin meent ,dat dc raad er geen woord aan tce moet voegen. Voorz. denkt er ook over Ged. Staten hebben nu het besluit: goed te keuren. Voorz. spreekt met' waardeering over het zeer voortreffelijk door de gemeentesecretaris C. Jonker opgemaakt adres ,dat aan Ged. Staten zal \vorden gericht. Indien Ged. Staten niet goedkeuren, staat nog beroep op de mi nister open. - Weth. Vlaming merkt nog op, dat opheffing der school voor De Waal een degradatie zou zijn. Sluiting morgenvergadering: plm. 11.30 MIDDAGZITTING. Om 1.35 opende de voorz. de ver gadering. Nog was ingekomen een ver zoek van de bond van hotel-, restaurant-- en koffiehuishouders en slijters om op de dag van de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Fluis eenige faciliteiten later sluitingsuur b.v. te verleenen. Voor zoover de verordening het toelaat, zal het gemeentebestuur daaraan tege moet komen. Dhr Parlevliet hoopt, dat B.en'W. dit in zoo ruim mogelijke mate zullen doen, maar is tegen opheffing, van het tapverbod. Aigemeene beschouwingen. Dhr Par levliet: Tot onze groote vreugde komt dit jaar ^een belastingverhooging. Dat de steunregeling van de regeering voor onze gemeente wordt opgeheven, strekt tot groote voldoening. Gaarne zagen we nog, dat dp tegemoetkomingen aan kleine boe ren door B.enW. eens werden herzien, want daar komen eenige verkeerde toe standen voor. Zeer te "betreuren is, dat,,, nadat dooi de minister reeds eenige toe zegging was gedaan, dat de visschers^ die door de indijking van de Zuiderzee veel schade hebben ondervonden, ook on der de Zuiderzeesteunwet zouden vallen, de nieuwe minister deze toezegging weer te niet heeft gedaan. Dhr Henkes be- teurt dit ook en dankt B.enW'. voor wat ze hebben gedaan, al kregen ze ook nul op request. Nu wordt er gezinspeeld, de visschers in hun bedrijf te houden. Dit zou ik kunnen toejuichen. Maar: lewordti aan de visschers de eisch gesteld dat, indien zij in de voorweek f 7.verdie nen zij niet in de werkverschaffing mo gen; 2e. mogen de visschers, indien ze op het bord van de vischafslag worden geschreven, eveneens niet in de werkver-J schaffing, ongeacht of het weer vaar baar is of niet. Gaarne zag ik hierin ver andering. Garandeer hun het loon der werkverschaffing en laat de beslissing om uit te varen aan hen over. Te betreuren; is eveneens, dat sommige werkgevers, die, bij de Arbeidsbemiddeling om arbeiders komen, een loon geven, dat beneden dat der werkverschaffing ligt. Dhr Epe: We hebben gezien ,dat de begrooting slui tend is, de financieele toestand onzer ge meente kerngezond. Er is weer reden tot optimisme. Maar in de crisisjaren is veel .werk ,dat noodzakelijk was, niet verricht. Thans moeten we weer aan de slag. Stil stand is achteruitgang. Jammer, dat, waar b.v. de landbouw voor ons eiland zoo belangrijk is, er wel wordt gezorgd voor IVinterhanden IVintervoeten IVmterteenen Doos 30 cenl. Bij Apoth. en Drogist de vorming van jonge boeren tot goede boeren, maar dat de vrouwen hier niet in de gelegenheid worden gesteld zich te vormen tot goede huisvrouwen. Gaarne zagen wij de Lagere Landbouwschool wat uitgebreid de tegenwoordige huisves ting is niet veel biezonders en er eert landbouvhuishoudschool aan vastgekop pelci. De gemeente geeft 12400 urt voor de vorming van jonge vrouwen tot huis-, vrouwen, die daarvoor naar de vaste wat moeten gaan. Zou dit geld niet beter op Texel kunnen blijven? Verheugend is het, dat in de kwestie van de rioleering te De Koog reeds eenige toezegging is ontvan gen. Tenslotte zag spr. gaarne eenige ver betering van de verbindingswegen naan het vliegveld (weg Koog- Pomona). D-hr Leber: De begrooting heeft geluk kig weer eenige lichtzijden. Door ver mindering van de werkloozen zijn de uit gaven belangrijk minder geraamd. Bo vendien zal de Gemeente-fondsbelasting plm 10 pet. meer opbrengen. Onder oogen dient te worden gezien de steun aan behoeftige gezinnen en het wegen- onderhoud. Slechts het hoognoodige is in de begrooting -opgenomen, maar er kan niet aan alle wenschen worden tegemoet gekomen. Behoudens kleine wijzigingen zaï de begrooting wel worden goedge keurd. Dhr Bruin: Kan Oudeschild niet wat aantrekkelijker gemaakt worden door b.v bij het Doolhof een speeltuin en een uitzichttoren op de Hoogeberg to stichten? De voorz. antwoordde, dat het feit ,dat de begrooting sluitend is ge maakt ,nog niet wil zeggen, dat alles uit gevoerd kan worden. Stichting Land- bouwhuishoudschool heeft de aandacht van B.enW., maar tot nu kon aan deze wenschen nog niet worden tegemoetgeko men. De regeling van de steun aan kleine boeren, zal het gemeentebestuur.' nog eens onder de oogen zien. Dat er misstanden zijn, is zeker, voor sommige kleine boeren levert de bestaande regeling zelfs nadeel op. Inzake Zuiderzeesteunwet hebben B.enjW. dadelijk na de woorden van de minister stappen gedaan. Atwach ten nu. De regeling voor de visschers, welke dhr Henkes bedoelde, is moeilijk t. veranderen. Wat betreft de klachten ove.' de werkgevers, verzocht spr., deze dade lijk ter kennis van B.en'W. te brengen Voorz deelde voorts mede, dat aan De fensie, Waterstaat, Staatsboschbeheer en TESO subsidie is gevraagd voor rijwiel paden. Defensie heeft reeds een toezeg ging van f 1500 gedaan, van Waterstaat is nog niets vernomen, Staatsboschbeheer zal geen subsidie geven. TESO voelt er in beginsel wel voor. Eventueel kan altijd nog aan de Provincie subsidie worden ge vraagd. Wat stichting uitzichttoren en speeltuin bij de Hoogeberg betreft, zou de voorz. het zeer toejuichen, als dit opi particulier initiatief geschiedde Dhr Henkes: De regeling voor de vis schers is zeer onvoldoende. Velen verdie< nen niet mee r'dan f 300 per jaar. Zoo gaan zij ten gronde. B.enW. zullen deze kwestie nader met dhr Henkes be spreken. - Afstandsvergoeding. Dhr Parlevliet: Wij zijn tegen het prae-advies van B. en W., daar de zaak practisch blijft zooals zij is, al is dan de nieuwe regeling wet tig en de oude onwettig. Dhr C|?> Lugt: Het gaat om het principe: alleen, de werkelijk gemaakte onkosten moeten' worden vergoed. Bij stemming blijken al leen dhr Parlevliet. Dros en De Lu~t te gen het voorstel. De telefoonkosten worden z.h.st. goedgekeurd. Het voor stel van een der fracties om van de bij-, drage van de N.Z. R.M. van f 12.— in de telefonische aansluiting met de burge meesterswoning afstand te doen, wordt verworpen. Gemeentebelangen voor. Restauratie Raadzaal: Dhr De Lugt: De commissie is tegen de post van f750., omdat de gelden voor nuttiger doelein den kunnen worden, gebruikt BenW. wil len nu voor f 350 het noodzakelijkste ver beteren. Echtei" doen zij tegelijk het voor stel de resteenende f400 te reserveeren voor vorming bouw fonds nieuw gemeente huis. Tegen dit laatste meent spr. zich, te moeten verzetten. Er zijn nog zooveel, andere dingen te doen dan de bouw van een nieuw raadhuis. Spr. denkt b.v. aan verbetering van de Emmalaan en Wilhei- minalaan. Daar is 't door gemis aan rio leering en door slechte bestrating dik wijls een groote modderpoel. Dhr Epe. Grondeigenaars willen niet mede werken. Dhr De Lugt meent, dat in dertijd een fout is gemaakt. De landen zijn toen verkocht, maar de eigenaars moeten voor behandeling zorgdragen. Dhr Leber kan zich met het voorstel van B.en-W. wel vereenigen. De voorz.: De bedoeling van reserveeren is eindelijk eens een begin te maken. Al lang wordt; over de bouw van een nieuw raadhuisi gedacht. Het is ook zeer noodzakelijk, dat er eindelijk eens wat van komt. Dhr Parlevliet gelooft niet, dat het daar nu tijd voor is, tenzij de bestemming niet vastomlijnd wordt. De voorz. merkt nog op, dat dit niet de eerste stap is. Eigenlijk was dit reeds de koop van het huis naast het raadhuis. Dhr Henkes Groote werken moeten worden uitgevoerd in tijd van werkloosheid en malaise. i Weth. Kager: Als het reservefonds geen bepaalde bestemming krijgt, komt het raadhuis er ook nooit. Voorstel B.enW. wordt goedgekeurd. Gemeentebelangen te gen. De verbouwing van de veldwachters woning Groeneplaats (optrekken achter zijde dak) wordt z.h.st. goedgekeurd. Fietspad langs de Koogerweg: Dhr Leber: Het pad ligt zeer laag. Zal dit af doende worden verbeterd? Voorz.: Als er f1200 aan wordt besteed, zult u tevre den zijn. - Dhr Parlevliet: Waarom TESO geen subsidie gevraagd? Voorz.: Dit staat in verband met andere verzoeken aan T.E.S.O. Z.li. st. goedgekeurd. Rioleering De Koog.'Dhr Epe hoopt, dat eenige eigenaren, die er tegen zijn, de zaak niet tegenhouden. z.h.st. goedge keurd. Rubberwielen voor de vuilniskar? Dhr Parlevliet: Het lawaai van de kar is verschrikkelijk. Voorz.: De koster^ zijn minstens f180. Dhr De Lugt stelt voor, f75 beschikbaar te stellen. Kan het daarvoor dan gebeurt het. Dit wordt goedgekeurd. Ook het voorstel inzake die jassen en laarzen voor het personeel der reiniging. Herstel grasmat vliegveld. De voorz.: Defensie zal de schade door de militaire vliegtuigen veroorzaakt, vergoe den. Het badhuis. Voorz.: Een dure zaak. De locomobielen toch zijn zeider» het op een paar uren met behulp van eeij meer in gebruik. Misschien echter kan Rachel 't Zal nader met T.E.M. worden besproken. - Premie Ziekenfondsen. Dhr Dogger dringt er op aan, dat de gemeente gedu rende de wintermaanden een derde van de ziekenfondspremie voor haar rekening neemt Dhr Dros en Parlevliet wil len dit uitstrekken over arbeiders, die even behoeftig zijn als de werkloozen. Voorz .deelt mee, dat twee heeren, F.ggink en Noordhof anderhalf jaar ge leden hebben willen aantoonen, dat het, voor de gemeente voordeeliger is, dat zij een derde van de premie beta.alt, dan dat het lid geroyeerd moet worden en dus ten laste van het Armbestuur komt. We hebben hun becijfering nog niet. Trouwens, waar vandaan moet dief 1140 gehaald worden? Dhr Henkes is over tuigd, dat het de gemeente weinig zal kosten. Gestemd wordt over premie; geven aan werkloozen en daarmee gelijk- gestelden. Dit voorstel wordt verworpen; Dhr Parlevliet en de S.D.AP.-fractie stemmen voor. (Slot volgt.) (De begrooting wordt tenslotte goed gekeurd z.h.st.) Z.-AFRIKAANSCHE AVOND. Causerie van Dr. Van der Sleen met films en lichtbeelden. Kocht u al een kaar voor 3 Janüari (25 ct.) EXAMENS. Dinsdag slaagde de heer P. B. Riteco voor de le helft van het Godsdienst-di ploma B (vakken Godsdienstleer en bij belkennis). Het examen werd te Dien Heider afgenomen door Deken Hollen berg van Purmerend, in tegenwoordig heid van Kapelaan Westdijk, Den Helder. KOOP! KINDERZEGELS. Koopt Kinderzegels en luistert dan Zon dagavond eens naar de luisterwedstrijd (Avro 9.3510.05). U kunt er praehtigé prijzen mee winnen en de sympathie van de instellingen, aan welke een deel van de opbrengst der Kinderzegels ten goede komt. IN EBEN HAEZER. Gisteren werden in het Gebouw de goederen tentoongesteld, welke door N.H. Zusterkring en Meisjesvereen. voor de Kerstuitdeeling werden vervaardigd. Er was veel en velerlei en alles getuigde van dc ijver en de smaak, waarmee dat mooie werk was verricht. Daardoor zal menigeen weer kunnen worden verblijd. MOND- EN KLAUWZEER. Sinds vorige opgave deden zich twee nieuwe gevallen voor en werden zes be drijven vrij verklaard. In totaal zijn nu nog 84 bedrijven aangetast. De heer E. Noordijk deelt mee, dat al les nu* w ijst op een afname van de epi demie. Het gaat met het verloop van de ziekte nu de goede kant uit. Ge lukkig'. Maar: OOSTEREND. AFSCHEID MEJ. BROEKMAN. Gistermiddag heeft mej. Broekman af scheid genomen van de School met de Bijbel waaraan ze sinds 1 April 1932 als onderwijzeres verbonden was. Ze werd daarbij op waardeerende wijze toegespro ken door de heer Joh. Eelman, voorz. van het Bestuur, en de heer Bolt, h.d.s. Het Bestuur vereerde haar met een fraai boek, De Levensroman van Dr. Colijn; van haar leerlingen mocht ze een keurige werkmand ontvangen als aandenken aan de prettige tijd, hier doorgebracht. Haar, opvolgster, onlangs benoemd, zal 1 Jan. in dienst treden. Hartvormige ouweltjes gevuld met verschillende beproefde geneesmid delen welke elkander wederkeerig In hun werking ondersteunen, zoodat de pijn met vereende krachten ver dreven wordt. Wonder goed en snel helpen ze bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Migraine, Periodieke pijnen, Moe- he/c/, Kou en Griep ,,Mijnhardtjes" nemen gemakkelijk In en stimuleeren tevens bloedsom loop en stofwisseling, zonder scha delijke nevenwerking, zoodat U zich na verdreven pijnen weer frisch en opgewekt gevoelt. Bereid volgens recept Apotheker Mijnhard!. Koker 1 2 st.50cl. 2 st 1 Oct Bij Apoth en Drog. Zoo' zien ze er uit. Let hierop 14a. OPHEFFING SCHOOL. DE BEGROOTING. KOOL DE At ELK.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6