Jubileum J. Keijser Augz. Gemeenteraad van Texel. ZUID-AMERIKAANSCHE STATEN (vervolg le pagina.) Zuid-Amerika is een deel der wereld, dat zich steeds kenmerkt door politieke strubbelingen. Als de voornaamste daar van stippen we hier aan, dat in Brazi-' Iië een Staatsgreep plaats vond, die ge lukkig een onbloedig verloop had en waardoor Brazilië zich heeft geschaard in de rij der totalitaire staten. Haïti en San Domingo raakten slaags over een grensregeling; het schijnt, dat dit conflict, dat nog niet geheel van de baan is eenige duizenden mensdhen het ieven kostte. Tusschen Bolivia en Paraguay boterde het ook nog niet, hoewel openlijke vijan delijkheden tot dusverre uitbleven. (Jok Nicaragua en de Dominicaansche repu bliek kregen het aan de stok over de grenskwestie, maar tot heden bleef het bij een schriftelijke wisseling van protes ten. GERINGDE VOGELS. Een grauwe kiekendief, 13 Juli 1932 aan de Krim hier door vogelwachter Schaap geringd, werd Sept. 1.1. te Méré- ville, Dep. Seine et Oise, Frankrijk, ge dood. Naar men ons meedeelt, is de Too- neelvereeniging, welke volgende maand het blijspei „Inbreker gevraagd", zal op voeren, Thalia" gedoopt. De a.s. uitvoering wordt ten bate van het Ziekenautofonds gegeven. Dat zal dan de tweede maal worden. Tweemaal werd ten voordeele van Volks-Onderwijs ge speeld Met deze vereeniging echter, heeft Thalia zoo verzoekt men ons te melden zich op geen enkele wijze ver bonden. Daarom moet ook niet van Volks- orJderwijs-tooneelgezelschap gesproken- worden, zooals men wel deed. (Met Thalia wordt dc „Muze van het blijspel" bedoeld.) FAMILIEPROBLEMEN. Inderdaad waren het vele en nog wel zeer ingewikkelde problemen, waarvoor de familie Harrington zich Zondagavond in Pen's Schouwburgzaal zag geplaatst. Aan Texels Klein Tooneel was de eer, om deze problemen in een stuk van drie' bedrijven voor het voetlicht te brengen. En dit heeft ze op waarlijk kranige wijze tot een goed einde gebracht. De zaal was- zeer goed bezet. Het stuk was geestig en: vroolijk, en de diverse leden van het) Texels Klein Tooneel beeldden ieder hun (haar) rol goed uit, de rolvastheid viel te roemen. De handelsreiziger Harrington, die ge heel onder de plak zat van zijn vrouw en oudste dochter Grace, werd goed ge speeld door de heer S. Zijm. Mevr. N. PothmannVermeulen was zijn vrouw, evenals haar oudste, knappe dochter, m-ejj Geertje Keijser, egoïstisch van karakter. De jongste dochter, Patricia, het „leelijke jonge eendje", dat echter heelemaal zoo leelijk niet was, als haar moeder en zus ter haai" steeds wilden doen voorkomen,, werd door Janie Vermeulen voortreffelijk gespeeld. Nu was het wel een zeer dank bare rol. maar niettemin werd veel van de speelster gevergd. Haar natuurlijk spel heeft zeer veel bijgedragen tot het slagen van deze avond. Hiermede willen we geenszins zeggen, dat de anderen, veel voor haar onder deden. Oo|k W. Stiggel- bout als Ton\ Anderson, die zich uit eindelijk met Patricia verlooft en G. Wit vliet, als de verloofde van Grace, gaven' goed spei te zien. Mej. Minie Bruin en de heeren Gerrit Witte en Jb. Kok voltooi den het gezelschap. Het samenspel was goed, op sommige punten zeer goed. En zoo viel er deze Zondagavond voor de tooneelliefhebbers veel te genieten. De inhoua was, zooals van een dergelijk vroolijk blijspel te verwachten is, niet zeer belangrijk. Patricia brengt het gezin in opspraak, door een beker, die zij naar haar verklaring op oneerlijke wijze heeft gewonnen, te weigeren. Dit heeft indirect tot gevolg, dat de verloving van haar zuster wordt verbroken. Grace wil nu trachten Tony Anderson, die zij had laten schieten, terug te winnen. Echter heeft Patricia al lang een stille liefde voor Tony gekoesterd, maar zij weet niet, ot "tiaar liefde beantwoord wordt. Maar als dat werkelijk blijkt, laat zij niettemin, Tony een blauwtje loopen, omdat zij tegenover haar zuster en Tonv eerlijk wil handelen. Tony weet n.l. niet, dat de ver loving van Grace verbroken is, en dat Grace van plan is, met hem te trouwen. Zal Tony zijn eerste liefde boven haar verkiezen Dat is het probleem, dat Pa tricia bezig houdt, als zij Tony's aan zoek afwijst. Maar dan blijkt aan het slot, dat de verloving van Grace weer in krui ken en kannen is en als Tony dan Pa tricia voor de tweede maal hèt jawoord vraagt, wordt hem dat niet onthouden. Eei hartelijk applaus be wee- dat het stuk in de smaak was gevallen. De aan kleeding van het tooneel was kèurig ver zorgd. De meubelen werden door de fa. Moerbeek, de lamp door de heer De Wilt afgestaan. Een gezellig bal hield na afloop van het stuk de aanwezigen nog lange tijd bijeen. 25 jaar penningmeester van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw. Donderdag 30 Dec. a.s. zal het vijf-en twintig jaar geleden zijn, dat de lieer J. Keijser Az in de vergadering van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw tot penningmeester dezer afdeeling werd be noemd. Een heugelijk feit, waarbij we zeker even mogen stilstaan, want het komt waarlijk maar zelden voor, dat een derge lijke post aan welke niet-ambtelijke; instelling ook gedurende een zoo groot aantal* jaren achtereen door dezelfde per soon wordt vervuld. 30 Dec 1912 volgde de heer J. Keijser zijn vaaer, de heer Aug. C. Keijser, als afdeelingis-penningmeester op. De heer Aug. C Keijser was toen ook een kwart eeuw in deze functie werkzaam geweest. Wanneer we de krant opslaan, waarin we het verslag van de vergadering van die datum lezen, vinden we daarin, dat ook de vader van de tegenwoordige pen ningmeester zijn taak met hart en ziet vervulde. Hij was evenwel van meening, dat het na die 25 jaar „welletjes" was hij was toen al 64 en dat hij het pen ningmeesterschap nu maar een jeugdige kracht moest overlaten. Zijn zoon werd opvolger en een waardig opvolger, want ook de heer J. Keijser Az. is een nauwgezet en piicntsgetrouw werker, die zich met lust en ijver al een kwarteeuw van zijn taak kwijt. Wat daartoe steeds in belangrijke mate heeft bijgedragen is de recht prettige verhouding tusschen de bestuursleden. In 1912 en de eerstvolgende jaren waren het de heeren H. W. Keesom en Jac. Kik kert Nz., die resp. als voorz. en secr. het Dagelijksch Bestuur vormden. - Aan die jaren heb ik goede herinne ringen, vertelde de heer Keijser ons, toen, wij hem eens vroegen naai" zijn ervaringen in die eerste tijd. De adviezen van die oude heei Keesom waren niet zelden buitengewoon en hebben veel uitgewerkt tot nut van het algemeen. Hoe stond het met het ledental in de loop van de jaren? Wc hebben er wel eens 212 gehad; 'dat was een recorcigetal. In de oorlogs jaren vooral, toen immers het lidmaatschap nogai wat profijt gaf, liep het aantal aah- BELASTING BETALEN. De kosten van deze „aanmaning" zijn in de abonnementsprijs van ons blad be grepen 1 Januari a.s. dient van de Inkomsten belasting, indien het biljet gedateerd is October, een derde betaald te zijn; is het biljet gedateerd Juli, dan vijf negenden. 1 Januari a.s. dient van de Grond-, Personeele- en Doodehandbelasting, in dien het biljet gedateerd is October, twee. vijfden te zijn betaald; indien het biljet gedateera is Januari of een der andere maander tot en met Juli, moet de aanslag 1 Jan. 1938 geheel zijn voldaan. OUDESCHILD. TERAARDEBESTELLING MACHINIST N. PONGERS. Onder groote belangstelling heeft Vrij dag de begrafenis plaats gehad van N. Pongers, in leven machinist bij de N.V. T.E.S.O. Van het bestuur van T.E.S.O. waren aanwezig de heeren W. H. Lap, notaris Mulder en directeur Van der Vlies de andere bestuursleden waren door verblijf elders of door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Ook merkten we op de heeren H. W. Bakker, oud-techn. comm., oua-directeur Stompff, oud-kapitein Duin- ker, benevens het personeel, voor zoover, de dienst dit toeliet. In het sterfhuis sprak Dr. Vis naar aan leiding van een der gelijkenissen en w\K van die der Talenten. Spr. veigeleek het werkzame leven van de ontslapene met een der figuren uit de gelijkenis. Hij richtte zich tot de familie met gevoel volle woorden van troost en berusting. dig omhoog. Maar daarna ging het zak ken; niet alleen door de oprichting van afd. van L.T.B. en C.B.T B., maar ook door een herziening van de contributie regeling. Eerst hadden we een uniform ta rief; thans varieert het, naar de grootte van het bedrijf, van f3.50 tot f7.50. Dit heeft ons leden gekost. Thans is sinds ge ruime tijd het ledental stabiel, nu be draagt het 113. - Die fokveedagen vragen zeker veel gelo'en tijd? Ja, daar zit heel wat aan vast. De finar.cieele kant van die zaak kost niet zelden hoofdbreken. Met het organiseeren van zulke dagen gaan vrij groote uitgaven, gepaara en dat was in de jaren, dat Texel het zwaarst onder de crisis gebukt ging, wel eens bezwaarlijk. De kosten worden ponds-pondsgewijze over de or ganisaties, welke in de fokveedag deeli hebben, verdeeld. Dat geeft natuurlijk wat gecijfei en gezoek, maar we konten toch elk jaar tot een goed eind. Men spreekt dit jaar weer van op leving. We hebben de heer Keijser ge vraagd, of hij er wat van bespeurd heeft, doch kregen geen bemoedigend antwoord: Texel heeft pas vrij laat de klappen van de crisis gekregen en, voorspelde hij, zal er daarom nog niet zoo gauw aan ontko men, al schrijft men ook van opleving elders. Uw vader legde bij gelegenheid van zijn jubileum zijn functie neer, zult u dit voorbeeld volgen? Hierop gaf de heer Keijser te kennen, dat hij hieraan niet ge dacht heeft. Zoo lang hij het vertrouwen der leden geniet en zijn arbeid mag ver richten met dezelfde lust, als waarmede hij "dit van 1912 af heeft mogen doen, zal hij gaarne zijn functie nog een aan tal jaren blijven vervullen. Het ligt voor de hand, dat bestuur en leden dit gaarne zullen zien. Dat medei het Hoofdbestuur het werk van de vol ijverige en toegewijde penningmeester op hooge waarde schat blijkt o.m. uit een s\ mpathiek en van waardeering getuigend schrijven aan de jubilaris. Uw opotfe- ringsgezindheid, zoo schreef het Hoofd bestuur, stemt ons tot erkentelijkheid en tot geruststelling. Wij hebben op Texel een trouw kern, gefundeerd op het beste, waarop dc boerenstand bogen kan: de familietraditie, welke niet alleen zegt trouw te zijn, maar dit door woord en daad ook bewijst te zijn. Het is, zoo ein digt het Hoofdbestuur, onze hartgrondige) wensch, dat u nog vele jaren uw taaie zult mogen vervullen. We mogen hieraan nog wel toevoegen., dat buiten zijn bestuursfunctie in de afd. der Holl. Mij. de heer J. Keijser Az. o.m. nog zitting heeft in het bestuur van Te\. Grondbezit, Boerenleenbank en P. T. V. Texel. In vroeger jaren gaf hij mede aan het Nutsdcpartement, Nutsbewaarschool, V.P.N., Gasfabriek en Ziekenautofonds zijn beste krachten. L'it het bovenstaande blijkt wel duide lijk, dat wij in de heer J. Keijser Az. een> plaatsgenoot hebben, die zijn deel bijdroeg en nog bijdraagt in de behartiging van belangen van een min of meer groote groep van onze bevolking. Waar men een beroep op zijn medewerking deed, klopte men nimmer vergeefs aan en waar hij zijn steun toezegde, gaf hij die zoo goed hij» maar kon. Hem daarvoor te danken, legt, meenen wij op onze weg en daartoe biedt dit jubileum waarbij we herdenken, dat de familie Keijser een halve eeuw de functie van „thesaurier" van (van-oudsï „de Landbouw" bekleedt wel een gun stige gelegenheid. Een treffend moment was het, toen de droeve stoet langs de booten ging, waai1 zich het diensthebbende personeel opéin rij aan de wal had opgesteld om 'hui<| overleden makker de laatste groet te brengen. Op het kerkhof sprak het eerst de voorzitter van de Raad v. Commissarissen' van de N.V. T.E.S.O., de heer W.H.Lap, die de overledene teekende als een zeer plichtsgetrouw lid van het personeel als een man, aan wie altijd met het grootspa vertrouwen en tot volle tevredenheid de behandeling der machines was o\ er- gelaten. Als zoodanig, aldus spr., zal hij zeer zeker in gedachten bij het bestuur blijven voortleven. 'Dc heer H. W. Bakker, oud-techn. comm. van T.E.S.O. herdacht, het feit, dat hij 28 jaar lang zeer tot zijn genoe gen met de heer Pongers had samenge werkt Hij noemde hem een waarlijk goede machinist, onder allerlei omstandigheden en zoo zal hij hem blijven gedenken. De heer Jurr. Beumkes bracht als laatst overgeblevene der vier eersten, die in de toenmalige nieuwe dienst voeren,, een laatste groet en zeide o.a.„De bloe men uit de krans van het personeel, welke de groeve dekt, mogen verwelken, doch de gedachten aan machinist Pongers zullen onder het personeel voortleven". Namens de familie dankte Dr. Vis voor de betoonde deelneming en voor de waar- deerende woorden, welke waren gespro ken. Naast kransen van de familie waren er van het bestuur van T.E.S.O., van perso neel T.E.S.O en van H. W. Bakker, oud- techn. -commisc.: (Slot.) Zitting van 23 December 1937. De post, uit te trekken voor Lucht bescherming, aanschaffing demonstratie gasmaskers, het houden van demonstraties, en het voorstel tot opleiding van twee ge meenteveldwachters van Texel te Den Helder, worden z.h.st. goedgekeurd. Jaarwedden gemeente-arbeiders Naar aanleiding van adressen van een tweetai personeelsbonden om verhooging van jaarwedden van de arbeiders in alge- meene dienst, die met ingang van 16 No-' vember 1936 van een vaste aanstelling zijn voorzien, merken B.enW. op, dat zij het thans niet de tijd achten, voorstellen tot salarisverhooging aan de orde te stel len. Dhr Parlevhet is het met B.enW. eens, hoofdzakelijk om de weg, die da arbeiders in deze bewandeld hebben. Zij hadden zich met hun wenschen recht streeks tot het gemeentebestuur moeten wenden en niet via een bond. Pas als zij' persoonlijk van het gemeentebestuur een ontkennend antwoord zouden hebben ge kregen, zouden zij zich tot de bond moe ten wenden. De voorz. licht dit nader toe. Toen de arbeiders hun vaste aanstel ling hadden gekregen, achtten de bonden het salaris te weinig. Na eenige bespre king gingen zij er mee accoord, echter onder voorwaarde, dat later nog eens) over salarisverhooging zou worden ge sproken. In plaats niervan richtten de bonden zich rechtstreeks met een adres tot de raadsleden. Aangezien het slechts vijf arbeiders geldt, is dit een wat scheeve houding. Met algemeene stem men wordt het voorstel van B.enW., om niet tot salarisverhooging over te gaan, goedgekeurd. Het bedrag, dat de gemeente voor 1938 beschikbaar wil stellen per leerling van de openbare lagere scholen en de Ulo-school bedraagt: voor de Ulo-schooi 123.93 per leerling, voor de lagere scho len f 10.54 per leerling. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting sluit met een totaal be drag aan inkomsten en uitgaven van f 365.802.79 De post onvoorziene uitga ven is groot f2754.85. De kapitaaldienst sluit met f 15.847.99. De begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Met de heffing van de opcenten op de gemeentefondsbelasting gaat de raad ac coord. RONDVRAAG. Dhr Parlevliet zal gaarne een wijzi ging zien in het electriciteitstarief voor winkels. Voor een winkel betaalt men n.l. veel meer dan voor een gewoon huis. Een winkei met een oppervlakte van 10 M2. en dat is waarlijk nog maar een klein winkeltje wordt berekend als een vertrek. Elke 4 M2. wordt een vertrek meer. Eer. winkel van 5 bij 6 M. wordt dan zes vertrekken groot. En in een ge woon huis geldt dit voor één vertrek. Boven de 50 vk. M. is de regeling ge lukkig wat soepeler. Spr. stelt voor, "de afgevaardigde naar de T.E.M. ook deze kwestie te laten bespreken. Voorz.: Er zijn inderdaad eenige onbillijkheden in 't electriciteitstarief. Gaarne zullen wij zoo veel mogelijk aan uw wenschen tegemoet komen. Dhr Parlevliet: Vroeger is gezegd, dat de vermakelijkheidsbelasting soepel zou worden toegepast, maar het blijkt, dat er toch nogal streng de hand aan wordt gehouden. Voor een dam-avond, waar een simultaanspeler van de vaste wal een seance gaf, moest b.v. vermake lijkheidsbelasting worden betaald, hoewel deze avond toch moedijk een amusements avond kon worden genoemd. De voorz. merkt op, dat de vermakelijkheidsbelasting steeds soepel wordt toegepast, maar dat het uiterst moeilijk is, grenzen te trekken. Tenslotte brengt dhr Parlevliet nog maals de kwestie van rioleering aan de Wilhehninalaan naar voren. Dhr Bruin zou graag een rioleering zien bij het per ceel van dhr Krijnen te Oudeschild. Die voorz. antwoordt, dat als de grondeige naars geld beschikbaar willen stellen, de gemeente gaarne met aanleg van riolee ring aan de Wilhehninalaan behulpzaam wil zijn. De kwestie te Oudeschild zal nader worden onderzocht. Om vijf uur sluit de voorz. deze ver gadering. H. IIII||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. THALIA. Illllliliiiliiiiiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiilliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiimllllll llllllllllilllllll HOE LAAT IIIIIIIIIIIIIIIHI 6.55.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2