Ziekten bij schapen. J.B. UITSLAG VERKOOPING. Het woon- en winkelhuis met werk plaats en ert aan het Schildereind, eigen dom van de heer J.Kuipers, Amsterdam, het laatst in gebruik geweest als filiaal. C.Z. Eendracht, werd Vrijdag door nota ris Mulder in publieke veiling gebracht. Kooper werd de heer Jac. Rab, hande laar in brandstoffen, bouwmaterialen, enz. alhier, voor f3600. Vermoedelijk zal het pand door de nieu we eigenaar worden verhuurd. IDE P.T.T. OP 1 EN 2 JANUARI. Op 1 Januari vindt de verzending en de ontvangst van brievenpost plaats alsi op Zondags. Over het heele eiland wordt' die dag een bestelling uitgevoerd. Gele genheid tot het afhalen van corresponden tie bestaat er die dag niet. Het Kantoor te Den Burg zal geopend zijn van 89 en van 13—14. De hulpkantoren en de stations zullen geopem zijn als op andere Zondagen. Op 2 Januari wordt de dienst uitge voerd zooals op andere Zondagen ge bruikelijk is. DE KERSTVIERING. Zaterdag en Zondag werd overal in den lande het Kerstfeest gevierd, het Kerstfeest, dat reeds dagenlang door een ieder was voorbereid en verbeid. En al is het „Vrede op Aarde", dat toch zoo nauw met het Kerstfeest is verbonden, nog steeds niet in vervulling gegaan, en al gaan onze harten uit naar hen, die ginds de oorlogsverschrikkingen van zoo nabij kennen, ons kon dit feest slechts de vreugde schenken, die van deze dagen behoort uit te gaan. Vele bewoners van Texel reisden naar elders om in familiekring bijeen te zijn, de banden werden weer steviger aange haalde, banden, die door liet drukke, ge jaagde leven verslapt dreigden te geraken.. Zoo kwamen er ook van de vaste wal om hier familie tc bezoeken. Kerstfeest' dient met elkaai gevierd te worden. Kerstboomen met flikkerende kaarsjes, waarbii innig-gevoelde kerstvertellingen werden verhaald, schiepen de sfeer, die bij dit feest behoort; ze droegen bij tot de inkeer der menschheid, tot de vrede van de ziel. In de Kerken werd de geboorte van Christus alom op plechtige wijze her dacht. Kerstliederen klonken, orgeltonen ruischten door de liooge gewelven, Kerst vertellingen spraken tot de harten der luisteraars.. Op vele plaatsen werden de armen met welkome Kerstgaven bedacht. De minderbedeelden leerden dus de vreugde van de Kerst ook op deze wijze kennen. Wel bijzonder fraai weer begunstigde dit jam het Kerstfeest, speciaal de Eerste Kerstdag; de tweede dag£ was het min der. De Eerste Kerstdag stond de zon de heele dag aan de hemel als wilde zei met haar stralen de vreugde in de men- schenziel onderstreepen. Want al had den we dan "een Witte Kerst, zooals die in onze drffomen alleen schijnt te be staan en in allerhande Kerstvertellingen,, die vroolijke zonnestralen gaven het feest wel het juiste cachet. Het Kerstfeest is thans voorbij, het jaar neigt ten einde. Laten wij hopen, dat het komende jaar het „Vrede op Aarde"" een minder ijdele klank heeft en minder met de werkelijkhe.d strijdt dan nu het val is. V In een der groote vertrekken van het Gesticht van Weldadigheid was een kerst boom geplaatst. De verpleegden werden daarbij rijkelijk op koek, thee, chocolade en wat niet al, onthaald. De kerststem ming weru de 1ste Kersdag nog verhoogd door een aantal leden van liet Hen'. Kerk koor, dat er onder leiding van mevr. Visser-Dewalc! eer. aantal liederen zong. Ds. Visser en zijn zuster lazen daar toen een mooi kerstverhaal, waarna Ds. Visser een aantal lichtbeelden vertoonde, betrek king hebbende op het kerstfeest. In de Doopsg. Kerk te Den Burg en te Oosterend werd resp. Eerste en Tweede Kerstdag door het Doopsgez. Kerkkoor onder leiding van de heer W.J. Jouwersma tijdens de dienst een deel van een Kerstcantate ten gehoore ge bracht (muziek van H.YV. de Wolft en tekst van Jo van der Stap). Wegens ge brek aan tij tl kon de cantate niet in haar elieel uitgevoerd worden. Ze stelde het oor zware eischen, maar te Den Burg vooral werd ze zeer goed tot haar reent, gebracht In beide dorpen was de belang stelling was in de beide dorpen groot. Jammer echter, dat het 't koor nog wat aan mannelijke krachten ontbreekt. Vevi Lap-Dijt bespeelde beide keeren het orgel. Het ligt in de bedoeling de cantate 't volgena jaar in haar geheel ten gehoore te brengen. Aden hoopt, dat nog eenige heeren tot het koor zullen willen toetre-' den. CURSUS NARCISSENTEELT. De bekende deskundige D. van Egmond (uit Hillegom) zal hier een cursus in nsrcissentèelt geven. Daar zal zeker veel belangstelling voor bestaan, temeer daar het cursusgeld maar f2,50 bedraagt. (Zie adv. in dit nr.) Praatavond Vereen, van Oud leerlingen Lagere Landbouw school" De minder gunstige weersgesteldheid was er zeker de oorzaak van, dat de1 laatste praatavond maar matig bezocht werd. Met een 30-tal belangstellenden moest de vereen, zich tevreden stellen, hoewel de onderwerpen meer belangstel ling hadden verdiend. Na de opening door voorz. Kikkert,gaf deze het woord aan de heer E. Noordijk, die aan de hand van lichtbeelden een inleiding hield over „Schapenziekten". De heer Noordijk zeide o.a., dat het nietf doenlijk is om in een kort tijdsbestek alle ziekten uitvoerig te behandelen. Hij; zou daarom van de belangrijkste en meest, gevaarlijke een vluahtig overzicht geven. Het MILTVUUR, dat het meest voor komt onder koeien, maar waarvoor ook; schapen vatbaar zijn, komt op Texel maan weinig voor. Het is zoo gevaarlijk, omdat er dikwijls niet aan miltvuur wordt ge dacht. Deze ziekte, veroorzaakt door ba cillen grijpt snel om zich heen en het is daardoor dat deze ziekte de dood eischt,. zonder dat men iets (ol weinig) aan het dier heeft gemerkt. Bij zoo'n plotseling sterfgeval is voorzichtigheid geboden. Wanneer men een aan miltvuur gestorven dier verwondt, ontstaat er een besmet tingshaard, welke jaren zijn invloeden kan doen gelden. De bacillen bezitten de eigenschap om in sporen uiteen te val len, in welke vorm zij jaren achtereen, in de grond kunnen blijven leven. Wan neer dieren de sporen binnen krijgen, vermenigvuldigen deze zich snel. Dit heeft; na plm. 36 uur de dood tengevolge. Ken- teekenen van miltvuur zijn meestal bloed vloeiingen uit de natuurlijke lichaamsope ningen. De ziekte is niet alleen gevaarlijk voor het vee, maar ook de mensch is er vatbaar voor. Het komt een enkele maai voor, dat (meestal door onvoorzichtig heid) een mensch er door wordt besmet, in welk geval de afloop meestal doodelijk is. Vooral bij slagers, die een wondje aan; de handen hadden, is het wel voorgeko-,' men. Als deskundige raadde de lieer Noordijk aan, bij sterfgevallen bij dieren van bovengenoemde aard, eerst de zaak ter plaatse te laten onderzoeken voordal; men een aanvang maakt met het vervoeij naar de slachtplaats. Niet minder gevaarlijk is de TUBER CULOSE. Jaren heeft men gemeend, dat schapen niet vatbaar waren voor de tuber culose, maar later is gebleken, dat dit niet juist bleek te zijn. Het woord tuberculose, is afgeleici van tuberkel (knobbel); t.b.c. nu is een knobbelziekte, welke op de meeste plaatsen in het lichaam kan woe keren. Door de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee is men een stap in de goedo richting gegaan, waardoor het besmet tingsgevaar voor de mensch aanzienlijk is verminderd. Het MOND- EN KLAUWZEER heeft in deze dagen weder de aandacht van iedere veehouder. De practijk heeft vol doende bewezen, dat het onder schapen zich hoofdzakelijk voordoet als klauwzeer, lil zeer ernstige gevallen zijn soms maat enkele kleine blaren waarneembaar op tong en tandvleesch. De lieer Noordijk merkte hierbij op, dat het voor de Texel- sche veehouders te wenschen is, dat het mond en klauwzeer hier spoedig gaat al- nemen, anders zullen ernstige gevolgen, in lammerentijc! niet uitblijven. De LEVERBOTZIEKTE is op Texel voldoende bekend, doch de heer Noordijk achtte het raadzaam de levensloop van de veroorzaker eens nader te bezien om een beter beeld te kunnen vormen van de hoedanigheid der ziekte. Op hooge en dro ge gronden komt ze niet veel voor; wel op lage natte weiden, waar het water zoet is. De zoete poelslak is de z.g. tusschen- gastheer van de leverbot. Deze leeft in de slooten en de natte greppels, waardoor! draineereri van weiland, waar het veei, voorkomt, aanbeveling verdient. Het ge- gebruik van de tegen deze ziekte bestem de medicamenten wordt hier naar het oordeel var. de heer Noordijk nog te wei nig gezien. Zij werken in de meeste ge vallen afdoende en zijn niet duur* (Wordt vervolgd.) DE KOOG KERKNIEUWS. Bij de j.l. gehouden verkiezing van ker- keraadsleden en notabelen, werden geko zen de heeren S. Zuidema, N. Kikkert en Kuneman, resp tot ouderling, diaken en notabel. Alk gekozenen namen hun be noeming aan. WRAKSTUK AANGESPOELD. Bij de jongste storm spoelde alhier bij paai 18 een stuk van een oud wrak aan. Aan het wrak bevindt zich nog eenig ko perwerk. Het is ter plaatse gesloopt en door dc hulpstrandvonder geborgen. ||||||!iiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiii!iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiii|illll illlHIIIIII SPORT OP TEXEL ||||||!iiiiiliiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiliilliiiiiiiiliillliii||l||| S.V. TEXEL. Op de 2e Kerstdag werden er twee wedstrijden gespeeld, lexel 2 trok naar Watervogels 2 om daar een moeilijke Kerstpuzzle op te lossen, waarin ze, na zeer veei moeite en door volharding ook1 zijn geslaagd. Met 21 werd gewonnen en dat beteekent, dat de goede kans isj behouden. De spelers zijn thans met nieu we moed en wilskracht bezield. In de spannende eerste helft moesten de spelers van Texel 2, dat met een uitvaller voor Y'erseput uitkwam, weer aan elkaar wen nen, doch na eenige omwisselingen werd, de goede opstelling gevonden. Geen der' partijen kon voor de rust scoren, terwijl het er in de 2e helft donker begon uit tc! zien, toen we een strafschop tegen on;, kregen, welke door Ben nog juist via de paal uit het doel gewerkt werd. Dit gaf nieuwe moed. Een scherpe pas naar de miüvoor gaf deze gelegenheid om door te breken en met een goed schot de leiding te nemen. W. reageerde met een felle aanval. De bal gaat via de r— back over de uitloopende keeper heen, komt vlak voor de doellijn, waar Wint alle moeite doet om weg te werken, maar de bal springt af in eigen doel en het| is weer gelijk. Toch houdt T. moedig vol. Kees Bakker breekt door, de W.- keeper valt te vroeg uit en Kees plaatst' netjes over deze iieen in het doel. We hebben weer de leiding en staan deze niet.' meer at. Alzoo een goed besluit voor T.2. Thuis speelde T. 3 tegen Held. Boys 2, dat met 9 man verscheen. Aanvankelijk houden de gasten goed stand, maar ze moeten tenslotte bezwijken, als P.Bruin, vanat de lijn naar binnen zwenkt en, al?, ieder, ook dc H-keeper, een voorzet ver wacht een schot ir. het doel plaatst, dat ons de leiding geeft. Dit is blijkbaar het teeken, want spoedig benut Nan een goede voorzet terwijl Bertus er 3—0 van maakt. Na de rust is het spoedig 4—0 en wordt de stand geleidelijk tot 90 opgeveerd, te, wijl talrijke kansen gemist worden. He terrein leek te groot vandaag. Voorname lijk werd er op het middenterrein gespeeld. Aan beide kanten werd door off-side het spel afgebroken. Keer op keer liepen de aanvallers in de val en het' leek belachelijk, dat ze niet hun speel wijze gingen veranderen. Voor spelers en kijkers is er weinig bekoorlijks aan. In tusscheri zijn we weer een stapje nader, maar volhouden is noodiger dan ooit, vooral nu ook Oosterend gewonnen heeft met 75 van Helder 7. Een goede presta tie na een 3achtei"stand. Training. Na de prestaties van onze elftallen is het duidelijk, dat er niet steeds/ geoefend wordt. Zoo hier en daar kunnen we een verslapping waarnemen, hetgeen voor ons le elftal zeker* afgekeurd moet worden juist nu, waar de horizon zich somberder dan ooit afteekent, zal de be zieling, de werklust, de conditie der spe lers van groote beteekenis zijn. Wanneer werkelijk alle spelers gaan begrijpen, dat het met zoo veel moeite verkregen 3e klassersdiap op het spel staat, dan moet. het hun niet moeilijk vallen zich met meer zorg^ voor te bereiden voor die moei lijke opgaven, die nog volgen. Er is een groote waarheid in de zin: „In de slecht ste en moeilijkste dagen leert men zijn beste leden kennen". Dan denken we meteen aan de brief van onze keeper Du- kers, die onder het motto: „er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan", als lid bedankt. Afgezien van het feit, dat dit bij ons reglement niet mogelijk is„ meenen we toch te mogen opmerken, nu hij teven., dank brengt voor de ondervon-, den kameraadschap, dat deze tijd van gaan niet met goede sportopvattingen overeen, kan komen, juist nu had zijn sportiviteit hem moeten doen blijven. We verwachten, dat onze spelers, die het nu nog moei lijker zullen krijgen, zich tot het uiterste! blijven geven. Op a.s. Donderdag, dus morgen avond aanvang 815 uur precies, wordt 'n oefenwedstrijd gespeeld tusschen onder staande elftallen Elftal A (groen-zwart) Nic. de Graaf Jn.Kiljar Jo. Ran J.D.Blom M.Vlaming A.Huizinga A.v.Anraat H.Neijens Jn.Bruin (O.s.) F. Kaczor Jn.Rab Elftal L (wit) P.Hemelrijk I.Boon A.Verheijen H.Ran C. Bakker A. Verseput Joh.Weijdt H.Boon W.Vlas D.J.Bloin B.Beumkes Res.: N.Tuinder, H.v.Dijk, S.Langeveld, Nic. Ran. Vermoedelijk wordt op Nieuwjaarsdag een wedstrijd tusschen een combinatie tegen Rest van Texel gespeeld. Adsp. Woensdag trainen (vanavond dus) als gewoonlijk. Voor a.s. Zondag staan er een 3-tai zeer lastige wedstrijden op het program-' ma; Texel 1 gaat naar Assendelft, T. 2 moet op bezoek bij JVC julianadorp. T. 3 speelt thuis tegen Watervogels 3. Een der adsp. elftallen speelt tegen Tex. Boys. Wat zal ons deze eerste Zond: - in het nieuwe jaar brengen? Zou 9 J 0 moet ook het beste gegeven worden wat Texei 2 het halen? Het kan, maar dan mogelijk is. - Zou T. 3 tegen het goedspelende Wa tervogels 3 het weten bol te werken? Als ze de bezoekers maar niet onderschatten. En wat te zeggen van Texel 1 Ver trouwen hebben, dat is de allerbeste der, voorwaarden om succes te behalen. Maakt u dus gereed, spelers! Toont nu allen, dat het ernst is. D.D. In de serre van De Graaf's Lunch room is een fraaie prijzen (medaille)kast aangebracht, waarin onze tropheeën prach tig uitkomen. Een goede gedachte vani onze secr. Ook de bezoekers, andere ver- eer.igingen dus (we spreken uit ervaring) toetsen veelai aan die prijzen de vereen. Mogen nog vele prijzen daar kunnen wor den bewonderd. D.D Iedere vereen iging stellen we in de gelegenheid in ons Oudejaarsnummer een JAAROVERZICHT te doen opnemen, mits morgenochtend per le post in ons bezit en BEKNOPT. Red. TEX. BOYS. De Tex. Boys hebben het jaar 1937 in een laatste uitwedstrijd tegen het zware BKC 2 met een 21 nederlaag' moeten sluiten. Daar door ziekte een ge- h ave nu elfta. naar Breezand moest, was deze uitslag nog boven verwachting. De B's waren het, die met de rust een 1 —0 voorsprong hadden. Na de rust profiteer de door kleine misverstanden BKC twee maal. We weten hoe BKC op de rang lijst voorkomt. Onze jonge vereen, heeft die club niet te vreezen. Het nieuwe jaar wordt begonnen met een derby thuis tegen S.V.C. De pittig gespeelde wedstrijd bij die gasten, met een 2—2 uitslag, ligt ons nog frisch in het geheugen. Zondag zullen we zeker van een fraaie voetbalwedstrijd kunnen genieten We verwachten ook van hen, dat ze de eerste wedstrijd van 1938 met 2 punten uit de strijd thuis zullen ko men. Zorgt in conditie te wezen. Speelt en strijdt én voor jullie zelf èn voor nee publiek. Ons lid Co de Veij is vrij ernstig ziek. YVe hopen, dat hij weer spoedig ge heel hersteld, zijn kracht aan de B's kan geven. Van harte beterschap, Co. M. In de vorige week gehouden bestuurs vergadering zijn de belangen der Boys weer eens besproken. Het terrein wordt deze week opgeknapt. Voor de kleed kamer komt grint of sintels. Voor al deze werkjes worden vrijwilligers gevraagd. De lokaaltraining vervalt voorloopig. maar allen worden 's Zondags om 12 uur op het veld verwacht. Adspiranten oefe nen voortaan alleen op Zaterdagmiddag. De groote adspiranten kunnen Zondags ook mee trainen. Er zal binnenkort een ledenverga dering worden gehouden. In Februari komt er waarschijnlijk een feestavond. Het laatste Boys-nieuws staat Za terdagsavonds en Zondags in het kast je-Zwaanstraat. Op 2 jan spelen de adspiranten om hal! één en de Boys om twee uur op eigen veld tegen De Cocksdorp. S.V.C.-N1EUWS. Zondag heeft ons eerst weer vrij gehad, omdat bijna alle spelers ziek waren. Jam mer, dat we niet geregeld kunnen voet ballen. Ons 2de is bij Öosterend 2 op be zoek geweest; het won met 32. HelaaS moest met 10 man gespeeld worden. - Volgende week volgt een uitwed strijd van ons 1ste tegen de Boys 1. Dat wordt weer een lastige. Komt allen Don derdagavond te trainen. - De uitvoering voor leden en dona teurs is vastgesteld op Zaterdag 8 Jan, De gelukkige winnaar van de schaatsen wordt dan ook bekend gemaakt. - J.R. O.V.V.-NIEUWS. Zondag heeft OVV na een maand rust weer gespeeld en wel tegen Fielder 7. Ai direct vlotte het in de H-voorhoede goed; en kort daarop maakte de H-linksbuiten 1—0. H. maakte er na eenige tijd zelfs 30 van. Maar toen werd Jaap minder sportief genomen. Resultaat van de vrije schop was voor O. 1—3. O. kreeg toen. weer moed. Rinus krijgt de bal goed op- de rand var. 't strafschopgebied en maakt 23. Helder scoort nog eenmaal, waar na de rust ingaat met 2—4 voor O. Na de thee zette O. keer op keer een aanval op, maar het H-doel zat potdicht. Ariü was weer op dreef. Luid aangemoedigd trekt O. er weer op los en dan kogell) Wim onhoudbaar in: 3—4. H. wordt over - speelo. Na midden uit genomen te heb ben krjjgt Arie de bal; hij laat liggen voor Rinus, die gelijk maakt: 4—4. Voi vuur blijft O. in de aanval. Arie scoort nu nog driemaal achtereen. Doordat de linksbuiten van H. geschaduwd wordt door Visman, is van die kant geen ge vaar meer te duchten Toch weet de rechtsbuiten van H. nog eenmaal in off- side-positie te scoren: 7—5. Hiermede was het pleit beslecht. En OVV ging met een verdiende 75 overwinning naar de kleedtent

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6