Ik weet er nog van De Texelsche Boys in 1937. Brieven van Texelaars in den Vreemde. TEXELAARS BOVEN lij DE ZESTIG AAN HET mm WOORD. mm dat er ruim 80 jaar geleden achter de Westen een schip strandde; dat de reddingvlet van Den Hoorn met acht redders uitvoer; - dat deze vlet omsloeg en dat er vier redders verdronken; dat C. Zutfen op zijn paard door de branding ging en er met behulp van een lijn in slaagde vier redders veilig aan wal te brengen dat Simon Grouw eigenaar van de reddingvlet was; dat er na een hevige storm wel zes. schepen op het strand zaten (er was nog geen vuurtoren); dat het alle zeilschepen waren; dat de gestrande schepen na verloop van tijd vaalc stuk sloegen doordat het meestal houten schepen waren en er geen sleepbooten waren om ze af te brengen; dat er een boot met honderden vaten tabak en teer achter De Koog vast raakte dat we toen de heele dag de pijp in de brand hadden; de strandvonderij zag toen wat meer door de vingers dan nu; dat er een Russisch schip met stok- visch strandde; dat er wel 20 wagens vol stokvisch naar Den Burg werden gebracht, waar ze in de schuur van notaris Westenberg werden geveild. S. P., 88 jaar. door JAC. RIJK. Door elkaar genomen mogen we zeker tevreden zijn, als we vluchtig het ver- loopen jaar eens nagaan. Beginnen wè met onze zeer geslaagde feestavond "op de 2e Paaschdag, gege-. ven in verband met het behaalde ongesla gen kampioenschap van ons 1ste elftal.. Dit was een avond, welke voor alle leden en donateurs, eveneens voor het groote1 aantal "andere bezoekers, die iedere hoek van hotel Texel vulden, zeer tot tevreden-, heid. Duidelijk is hier komen vast te staan, dat ook wij met ons kleine, doch mooi opbloeiend clubje, er kunnen zijn en er ook wezen moeten. Over het algemeen zijn we dit jaar met onze leden niet gelukkig. Zoo hebben we dan, om zeer jammerlijke re den, twee zeer goede krachten moeten verliezen. Hopen wij, dat ze, nu we weer een vol jaar voor de boeg hebben, tot betere gedachten komen en zij ook wel dra weer tot de onzen behooren. Toch moeten er nog wat nieuwe leden bijko men. Daar zullen we in 1938 nog eens alles op alles zetten. Ons terrein voldoet uitstekend. Dat dit ook door een ieder begrepen mag wor den. Groote verbeteringen zullen er inde loop der tijden nog aan moeten gebeuren. De weg, waaraan we. bij het innen van entree's altijd een groote concurrent heb bendaar moet iets op gevonden wor den. Het terrein zelf kan wedijveren met, vele andere. In het bestuur hadden dit jaar geen veranderingen plaats. Alleen werd de heer Jn. Zijm in de elftalcomm. vervangen door Jb. Rijk. Over het verloop van de wedstrijden in deze loooende competitie mogen we zeker tevreden zijn. Door onze dubbel,1 promotie, komen we zeker voor zware wedstrijden te staan. Doch wanneer we onze ranglijst even nazien, blijven we toch. in het midden scharrelen. Een mooie prestatie, vooral wanneer we in oogen- schouw nemen, dat we pas aan de 2e helft der competitie beginnen. Door ge brek aan leden werd besloten niet meti het 2e elftal aan de competitie deel td nemen. Wel bracht dit moeilijkheden met zich mee, om op geregelde tijden dit elftal, zij het dan vriendschappelijke, wedstrijden te laten spelen. Toch is het ons vaste voornemen, volgend jaar weer met dit elftal mee te dingen. Over onze adsp. mogen we dubbel te vreden zijn, niet alleen wat betreft het. aantal leden, doch ook wfgens de vele* pittige wedstrijden, welke wij meerdere malen van hen hebben mogen zien. Besluiten we dit korte overzicht met de wensch, dat alle leden mogen besef ten, dat het aan hen ligt, onze jonge vereen, tot groote bloei te brengen. Ieder drage het zijne bij en werke met man en macht om het getal leden en donateurs te doen stijgen. Rest mij namens onze voetbalclub dank te biengen aan Redactie Tex. Courant, voor ,^e. groote bereidwilligheid, waar mee zij in naar kolommen al datgene op neemt, wat onze vereen, betreft. Moge ik besluiten met de wensch, dat het jaar 1938 voor ons allen een goed en voor. onze vereen, een bloeiend jaar worde. CURSUS—VAN TUSSENBROEK. Door onvoorziene omstandigheden moet de cursus—Otto van Tussenbroek een week later beginnen dan was aangekon- digd en wel op Vrijdag 21 Januari a.s. UITSLAG VERLOTING. De trekkingslijst van de verloting ten bate van de R.K. Vereen, tot Bestrijding der T.B.C. Herwonnen Levenskracht is opgehangen in een der vitrines aan het Bureau van dit blad. DE BLIJDE GEBEURTENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. Men schrijft ons: Wanneer voor 4 uur nam. bericht van de geboorte is binnengekomen, wordt in de Hervormde Kerk te Den Burg diezelf de avond om 8 uur een dankstond gehou den, waarin zal voorgaan Ds. Visser en waaraan het Hervormd Kerkkoor zijn me dewerking hoopt te verleenen. Komt het bericht na 4 uur n.m. binnen, dan wordt; deze dienst de volgende dag om 10 uur 's morgens gehouden. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW, AFD. TEXEL. In de Donderdag gehouden algemeene ledenvergadering van 'de a?d. Texel Holl. Mij van Landbouw heeft de voorz., "de lieer A. J. Keijser de penningmeester, de heer J. Keijser Az., die 25 jaar als zoo danig de belangen van de Mij. heeft behar tigd, ter gelegenheid van dit feit gehul digd. Namens de afd. bood de voorz. de jubilaris een ets aan. Het was ruim kwart over acht toen de voorz. de vergadering opende; helaas was deze bijeenkomst] slechts door weinigen bezocht. Dit was in verband met het jubileum van de heer Keijser des te meer te betreuren. Over het verloop van 1937, aldus de voorz., kunnen wij wel tevreden zijn. Niet dat de toestand nu ideaal is, bij lange na niet .doch in vergelijking met vooraf gaande jaren is een heele verbetering tot stand gekomen. Jammer, dat het mond- en klauwzeer voor vele veehouders weer een verslechtering van de toestand beteeken-i de. Maar deze ziekte komt geregeld zoo eens in de zeven jaren voor en daar, moeten wij ons dus maar bij neerleggen. Spr. hoopte tenslotte, dat 1938 een gunstig jaar zou zijn. Hierna ging de voorz. over tot de huldiging van de heer J. Keijser Az. Spr. wenschte de penningmeester namens het bestuur en de leden hartelijk geluk. Deze vergadering, aldus zeide spr., is speciaal belegd op de dag, dat u jubileert. We herdenken hierbij, dat u 25 jaar de afd.-, belangen als penningmeester behartigde. Daarvóór heeft uw vader eveneens 25 jaar het financieel beheer van de Mij1, waargenomen. Deze dag is dus een ta- miliejubileum en gij moogt er trots op zijn, dat uw tamilie gedurende een halve, eeuw de belangen van de Holl. Mij. van Landbouw heeft gediend. U heeft in de loop der jaren de landbouw op verschil lende wijze ten dienste gestaan. U bent er steeds in geslaagd de kas met een voordeelig saldo af te sluiten. Voor uw nauwlettend beheer breng ik gaarne de dank van de afdeeling over en ik hoop,, dat u nog lang deze vertrouwensfunctie zult blijven vervullen. Namens leden en bestuur bied ik u hierbij een blijvend aandenken aan in de vorm van een ets. Ik hoop, aldus spr., dat hij een waardig plaatsje in uw kamer mag krijgen. De heer J. Keijser Az. dankte de voor zitter voor de gevoelvolle woorden, 't Is mij altijd een eer geweest, zoo zeide spr., de belangen van de boerenstand te kunnen voorstaan. Ik heb het steeds op hooge prijs gesteld, dat de leden mij met zooveel vertrouwen het beheer van de kas overlieten. In die vijf en twintig jaar? is veel gebeurd, maar ik weet, dat de vele kwesties steeds in het belang van de boerenstand -zijn opgelost. Ik hoop nog eenige tijd als beheerder van de kas werkzaam te kunnen zijn. Spr. dankte al len nog voor het prachtige cadeau. Hij sprak tenslotte nog de hoop uit in de komende jaren van een algeheele ople ving getuige te mogen zijn. in de afd. Texel en in de geheele boerenstand. De voorz. las vervolgens een telegram voor met gelukwenschen van de heer Van den Ban, die op deze vergadering niet aanwezig kon zijn en een briet met ge- lukwensdhen van het hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, waarin op uiterst sympathieke wijze van de pret tige samenwerking met de afd. Texel en haar penningmeester werd gerept. De notulen, door de secr., de heer E. Noordijk gelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een brief van het hoofd bestuur met het verzoek bij het hou den van een afdeelingsvergadering steeds te willen zorgdragen, dat een hoofdbe stuurslid, dat daartoe het geschikst woont, wordt uitgenoodigd de vergadering bij te wonen. De voorz. deelde mede, dat dit tot nu toe nooit geschiedde, maar dat er z.i. geen bezwaar tegen was. Voorts werd er in de brief op gewezen, dat de mogelijkheid bestaat, de secretaris ot waarnemend secretaris van het hoofd bestuur uit te noodigen om een praat avond voor de afd. te houden, zulks ter versterking van de banden tusschen het hoofdbestuur en de afd. De voorz. deelde mede, van de afd. Eierland te hebben vernomen, dat deze de waarnemend se cretaris heeft uitgenoodigd om een cau serie te houden over de Pachtwet en eenige andere onderwerpen. Misschien dat dit een gezamenlijke vergadering kan worden. Naar aanleiding van een opmerking uit de vorige vergadering over advertenties; van veegeneesmiddelen van de fa. Boge-) na in het Landbouwweekblad, las de, •oorz. een brief voor, ontvangen in ant woord op een privébriet van de secretaris, die deze geneesmiddelen voor het grootste deel kwakzalverij achtte. De redactie van het Holl. Landbouwweekblad deelde me de, de advertentie direct uit haar kolom men te hebben verwijderd. De heer C. Keijser Hz. merkte op, dat nog steeds dergelijke advertenties, van andere firma's, zij het van bescheidener afmeting, in het betreffende weekblad voorkomen. Voorts was nog ingekomen een briet van de Coop. Kunstmestfabriek Vlaar- dingen, waarin aangeboden wordt lezingen te houden over moderne inzichten in het bemestingsvraagstuk voor land- en tuin bouw. Het bestuur zal dit nader bespre ken. De vergadering gevoelde er veel voor. De Bestuursverkiezing: aftredend waren de heeren P. Bakker Az. en J. Roeper Johz. (niet herkiesbaar) en de secretaris, de heer E. Noordijk, herkiesbaar. Uit gebracht werden 20 stemmen. De heer Noordijk werd herkozen. In de beide an dere vacatures werden na eer9te stem ming de heeren Jac. Keijser Dz. en G. W. van Santen gekozen. RONDVRAAG. De heer J. C. Kikkert vroeg, of het niet op de weg van de afd. ligt de rassenlijst van het Instituut voor plantenveredeling van de Landbouwhooge- school onder haar leden te verspreiden. De afd. Eierland doet dit reeds. De voorz. stelde voor deze lijsten beschikbaar te stellen, indien het bestuur weet, hoeveel gegadigden er zijn. Iedereen, d,ie er be lang in stelt, wordt verzocht, zich bij de secretaris op te geven. Na de rondvraag las de voorz. nog fe licitaties voor van de Burgemeester en wethouder Kager, bestemd voor de heer Keijser. De voorz. van de afd. Eierland, de heer C. Stoepker, die tezamen met de secretaris, de heer C. de Lugt, het laat ste gedeelte van de vergadering had bij gewoond, wenschte de jubilaris namens de afd. hartelijk geluk. De samenwerking' tusschen u en onze afd, aldus spr., was altijd voortreffelijk. Veel heeft u ook voor de afd. Eierland gedaan, b.v. bij de gemeenschappelijke vergaderingen. Spr. hoopte, dat de heer Keijser nog veel werk voor de afd. Texel zal verrichten, ook in samenwerking mét de afd. Eierland. De heer Keijser dankte voor de waardeerende woorden en hoopte nog geruime tijd de prettige samenwerking te kunnen voortzetten. Als besluit voor deze avond werd het nieuwe, voor de Landbouwschool aange kochte filmapparaat door de heer E. Noordijk gedemonstreerd en toegelicht,, o.a. een filmstrook met beelden uit het leven van Louis Pasteur en eenigen van, zijn tijdgenooten, die belangrijk werk hebben verricht voor de bestrijding van besmettelijke ziekten bij dieren. De aan wezigen toonden zich over het apparaat zeer voldaan. (Deze lichtbeelden wer den beschikbaar gesteld door de Texel sche Courant.) H. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Hoe slecht het in het afgeloopen jaar met de visscherij gesteld was, leerde het overzicht van de heer J. Henkes in vorig nummer. In aansluiting daarop schrijft men ons van andere zijde nog het vol gende In vele gezinnen wordt veel minder thuis gebracht dan door iemand, die in de werkverschaffing werkt; de nood is dan ook hoog gestegen. De winkeliers klagen geducht. Ook de schuiten ko men door deze slechte verdienste in het gedrang. Het derde of kwart deel is lanu niet voldoende om de diverse reparaties! enz. te betalen, zoodat alleen het aller noodzakelijkste geschiedt; zeilen e.d. kun nen slechts met behulp van derden worden aangeschaft. Als men bedenkt, dat een garnalennet met toebehooren f 50 tot f 75 kost en soms geheel verspeeld wordt, krijgt men eenigszins een idee van het risico, aan het bedrijf verbonden. Als de verwachting bewaarheid wordt, dat! deze toestand eerder zal verslechteren dan verbeteren, ziet het er voor de visschers, en voor Oudeschild en de kleine visschers te Oost en Oosterend slecht uit. Laten we hopen, dat het pasbegonnen jaar ons brengen zal de zoozeer verwachte steun ingevolge de Zuiderzeesteunwet, die in 1937 tevergeefs is verwacht. Pretoria, Z.-Afrika, 20 Dec. '37 DIAMANTEN. |n het dorp hadden we de oude dia- nntdelver voor het eerst ontmoet. Een vend van mij was zoo vriendelijk om !jn aan mij voor te stellen en al direct nakte hij een prettige indruk. Kwam het njchien door zijn stoere gestalte, zooals ildie eens aantrof in een boekje over Tansvaal, toen ik nog amper wist, waar, h) lag Of was het de volle baard, waren h' die rustige oogen? In ieder geval u» het een van die stoere boeren, waar- oir ik zooveel las, toen ik nog maar hjl klein was en, met mijn vinger bij tend, kon lezen. Thans had ik er een otnoet. En vertellen dat hij kon! dij was nog maar heel klein, toen hij zijn broertjes en zusjes in een pri- eve maar oersolide ossenwagen uit Kaapprovincie dwars door de Veil s' it naar Transvaal was getrokken of„ vl misschien nog juister is, geschom- nlid. Wekenlang duurde deze tocht langs deindelooze zandpaden, heuvel op, 'heu- véaf. Soms wel met 16 ossen voor de wVen. Maar eindelijk had men een plek 'jonden, waar besloten werd om het ge uite beproeven. Er werden steenen ge- blcen en bij stukjes en beetjes werd d«boerderij opgebouwd, ver van de be- wjnde wereld. Zijn vader was wel b<t, maar kon ook metselen en timme- rq hij deed alle soorten van vakwerk. Dpmstandigheden noodzaakten hemech- tanog tot andere „beroepen" ook. Hiji ddterde zoo'n beetje, was dominé en oi ;rwijzer, want wie moest anders de jo ;e Potgieter de kunst van lezen en sc ijven bijbrengen? Maar geleerd heeft hi net, hoewel hij al lang een bok kon sc rten en al eens een leeuw had neer- g< gd, voor hij de kunst van lezen zoo ver st d, dat hij alléén een hoofdstuk uit d®ijbel mocht voorlezen. :t was prettig om naar hem te luis- teih als hij over de dagen van zijn jeugd ve 1de. Hij heeft Zuid-Afrika ZIEN gr t worden. Jij weet ou maatjie, waar Johannes- bu: lè. Luister nou mooi. Toen ek nog; 'n iigen was het ek daar waar nou die stafrnet amper 'n half millioen inwoners ligtjp leeuwen en bokken gejaag. lier kwam de oorlog met Engeland, well hij heelemaal heeft meegemaakt. Ooljiier wist hij veel van te vertellen. Na j oorlog ging hij weer „plaas toe", welll in de loop der jaren flink was ge- grod en een echte farm was geworden met juizender schapen en honderden beesm (koeien). Hier boerde hij ncjg eeniii jaren door, totdatZuid-Afrika is e<i rijk maar een wreed land. Ner gens liggen de uitersten verder uiteen dan lier. Ook in de natuur. Gaat het goed; dan gaat het uitstekend, maar loópt'het tegen, dan kan in een enkel jaar :en welgestelde boer zoo arm als Job orden. Eerst was het één hagelbui, die dl oogst vernielde. Toen kwamen de sprinhanen, die de zon door hun enorm, aanta verduisterden en als een bruine wolkiver het reeds goudgele graan neer- daaldn. De droogte, de ontzettende Afri- kaanshe droogte, kwam daarna vernielen, wat hagel en de sprinkhanen nog met rust ladden gelaten. a, meneer, duizende van ons skape het gvrek, want geen sprietje gras was er mer te vinden. Die beeste het omgeval op d; land. Alles het ons moet oor-i geet n weer opnieuw moet begin.... Potjieter was echter uit de plaats ge- blevei Hij was weer „gaan trek" en had tenslcte werk gevonden in de groote diarnafmijn bij Pretoria totdat deze stil gelegd werd. oen het ek selt besluit om met 'n kloinpe kaffers te gaan delf. As jij een van de dage wil kom kijk? Dan moet jij op 'n /rijdag kom, as ons die grond was. Ek sa se waar ek blij. Jij drijf 35 mij'( die pd op naar Erasmus. Daar zal jij eei spruit sien wat onder die weg door pan. Daar gaan jij van die pad en| volg de spruit net 'n mijl of zes en dan sal jij achter 'n koppie mijn plek sien. Dat was iets, waar ik allang op ge hoopt had. Echte diamanten vinden! öoed baas, graag. Vrijdag dan ko men ve hoor. De weg lijkt wat moeilijk om te vinden, maar de buren wijzen ons» ander:| de weg wel. De buren. Hij lachte en zijn oogen glinsterden onderde breede rand van zijn hoed. Kee, ou maatje, dat sal nie gaan nie want bulle woon amper vijf mijlen van mij hiis. Maar rij jij maar net soo 's ek voor pu se en dan sal jij reg kom. Met een „goed ou oom, dat sal ons maak', namen wij afscheid. SIEM DE WAAL. (Wordt vervolgd.) lllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUUUUUUlUUIIIIIUllllUlllllllllllllllI

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2