W J.l li TWEEDE BLAD TEXELSCHE CflJRANT CT. Texeische ichten Woensdag 5 Januai 1938 J. GEMEENTE TE>J Mi INRICHTING! welke gevaar, schade of 1 ider I unnen veroorzaken Burgemeester en Wethoi :rs der ge meente Texel brengen ter op ibare kennis, dat het verzoek van Jac. rijver Cz. te Oosterend om in het perc 1, kadastraal bekend in sectie B no. KI gelegen te Oosterend, Boschweg 1, n timmerfa briek te mogen uitbreiden, >or hen voor waardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er ip gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot bero^ van de be schikking bevoegd zijn z: die indertijd niet voor het Oemeentebe ïur zijn ver schenen, om hunne bezwan mondeling toe te lichten. Texel, 30 December 1931 Eurgem. en Wethoudé voornoemd, De Secretaris. De I igemeester, C. JONKER. AMP. DIE KAN HET. Onze plaatsgenoot Joh.Maas Cz. be haalde te Haarlem in de e klas van de Koninkl. Ned. Schaakbond en eerste prijs. MOND- EN KLAUWZEEt. Het aantal nieuwe geullen bedraagt sinds onze vorige opgaaf zven; sindsdien werden vrij verklaard achtbedrijven, zoo dat thans nog 73 bedrijvendoor mond- en klauwzeer akngetast zijn HANDELSREGISTER. Wagenmakerij Wee D. Witte Dz is overgegaan aan D.C.Wtte; Fa. Z. Graaf, huisschilders, ven.ootschap ont bonden. Bedrijf wordt docj P.M. en N.P. Graaf ieder voor eigen reining voortge zet. P.Dros Alb.z., groSierderij, over gegaan aan A.Dros Pz. TOONEELUITVOER1NG Op 13 Jan. zal, behodens goedkeu ring door B. en W., de RK Tooneelver- eeniging van De Cocksdfp een uitvoe ring geven met bal na in itatel De Zwaan. Er zal opgevoerd wordn het blijspel „Zijn eerste leveranties"! „doodbidders drama" in 4 bedrijven, tón spel vol ko mische vergissingen. De oulissen en an dere tooneelbenoodigdhedn zijn door dc tooneelvereeniging I.L.B. welwillend be schikbaar gesteld, het areublement door de N.V. Ph. Vlessing. Harten z^jn ver krijgbaar op Zondag 9 an. om 12 uur in hotel De Zwaan en ol Donderdag 13 Jan. 's avonds aan de zaa. Voorziet u tij dig van kaarten, opdat i! niet achter het net vischt. Alleen toegaikelijk voor ka tholieken. 1 W. de G. CONSULTATIEBUPEAI. Vrijdag 7 Januari hoidt het Consul tatiebureau voor Zulgelngen zijn eerste zitting in 1938. We nerhneren nog eens aan wat we schreven ov;r vrijwillige bij dragen. Niemand is tot -teunen verplicht; er wordt van niemaid geëischt, dat hij (zij) een bedragje toe klein ook laat vallen in ae bis, welke voor vrij willige bijdragen in tte taal is geplaatst. Maar stellig is de zedelijke verplichting aanwezig, om, naar VERMOGEN bij te dragen in de kosten, wel te de instandhou ding van het Bureau icrdert. GEMENGD KOOR—DpN BURG. Het wordt nu ernst pet de plannen tot wederoprichting van het Gemengd Koor hier ter plaatse. De bee T. de Hoogh, te Den Helder, een alleszirs bekwaam en er varen muziekleeraar, is aangezocht om als directeur te willen o|treden en hierop is een gunstig antwoord ontvangen. Het ligt in de bedoeling op Woensdagavond 12 Jan. a.s. in Eelman's Zaal, Zwaan straat, met de oud-leden en met wie nog meer zullen willen toetreten een vergade ring te beleggen. We htpen, dat de te houden besprekingen tot liet gewenschte resultaat zullen leiden. Er is hier immers plaats voor een flink Gemengd Koor, waarvan een IEDER oiverschillig van welke richting lid kan zijn. Zulk een koor heeft hier jaren achtereen bestaan; het groeide en bloeide toter een tijd kwam van verval, van direiteurswisseling zonder eind met als gevolg opheffing van het Koor. Maar nu zijn de omstandigheden voor wederoprichting gunstig. De heer De Hoogh kan wijzen op een ange en eer volle staat van dienst. Wie hem de teu gels van het muzikaal bewind in handen geeft, wordt zeker voor teleurstelling ge vrijwaard. Er is plaats voor een op°neu- '••'ale ip°«t creschoeid Gemengd Koor. Dat '- Zie ad- Omstreeks 1885 is Kalis met het bollen- planten begonnen. Van het begin at heeft hij er naar gestreefd goedé narcissen te krijgen. En terecht, want om hun goede kwaliteit zijn deze narcissen nu wijd en zijd bekend. In 188S verkocht Kalis de eerste narcissen Dubbele von Sion naar de vaste wal, waar de teelt van narcissen al 'vrij belangrijk was geworden. Eerst stonden de handelaars daar wel wat scep tisch tegenover het Texeische product. Dit duurde evenwel niet lang, daar ai gauw bemerkt werd, dat de Texeische zandgrond een goed product leverde. Bij zijn eerste contact met de vaste wal kocht Kjalis tevens tulpen. Ook die de den het hier goed. Later, in 1S93, ver kocht h|ij de eerste op Texel gekweekte tulpen. De balans sloeg weldra van vee handelaar over naar die van bloembollen kweeker en tenslotte wijdde Kalis zich geheel aan het bollenvak. Inmiddels werd nier begrepen, dat de Texeische grom) voor de bollenteelt uitstekend geschikt was; De een na dc ander ging Kich)naast zijn boerderij bezig houden met het kweeken van bollen. Dat was alleszins naar dje zin van Kalis, wiens hoogste wensch was, dat de Texeische narcissen een voorname rol zouden gaan spelen. Kalis, die later samen met zijn broer het bedrijf meer en meer uitbreidde, voerde hier allerlei nieuwe soorten in. Daarvan verkocht hij er ook vele aan Texeische kweekers. Omstreeks 1925 lie ten de gebr. Kalis een warmwaterinstal latie bouwen. Dat was de eerste op liet; eiland. De installatie had twee ketels met elk ec'n inhoud van 2 H.L., ze werden met petroleumpersgas gestookt. Al heel spoedig kwamen ook anderen met hun bollen b|'j gebr. Kalis om ze te laten „koken". De resultaten waren zoo schit terend, dat eenige kweekers besloten om in Waalenburg zelf een warmwaterinstal latie te gaan bouwen. Thans is „koken" zelfs verplicht en zijn er al meerdere in stallaties op ons eiland. Een bekend, geacht ingezetene is ont slapen. Geacht om zijn vakkennis, om zijn hulpvaardigheid, doch bovenal om, zijn groote eenvoud, een der mooiste ka raktertrekken van de mensch. Hij ruste in vrede. DE KOOG DE „TEXELAARTJES". Deze naam gaven we aan het Kinder koor, waarvan de kinderen van onze abon- né's (leeftijd 613 jaar) lid mogen zijn. De repetities worden gehouden irr Eel man's Zaal en beginnen Woensdagmiddag 12 Januari om twee uur. De zanglessen worden gegeven door de heer T. de Hoogh en zullen elk seizoen worden besloten met een feestelijke mid dag ot avond, tot welke de kinderen met hun ouders KOSTELOOS toegang hebben. Mogelijk maken we zoo goede vorde ringen, dat reeds van een zomeruitvoering en dan in de open lucht sprake kan zijn. In ieder geval hopen we voor Sep tember van dit jaar met het instudeeren van een keurig programma (heusch niet te lang, lezers) gereed te komen. Alle kinderen zijn natuurlijk op tijd present. Dubbeltje meebrengen, of waar het twee kinderen uit één gezin be treft elk 71 cent. P.S. We zingen bij de piano! Fijn, hè? ZUIDAFRIKAANSCHE AVOND. Causerie van Dr. W. G. N. v.d. Sleen over Zuid-Afrika vooruit- verkochte zaal. De eerste werkdag van het Nieuwe Jaar werd onze reeks ontwikkclingsavonden voor abonne's cn huisgenooten ingezet met een causerie van Dr. W.G.N. v.d. Sleen, uit Haarlem, over Zuid-Afrika in het algemeen en over de Kaapprovincie, Transvaal en Oranje-Vrij staat Kru- gers Wildpark inbegrepen in het bie- zonder. De belangstelling was verheugend groot; zelfs zoo groot, dat vele personen in hotel Texel geen plaats konden beko men en wat niet prettig was teleur gesteld naar huis moesten gaan. We knoopen hier weer eens de waarschuwing aan vast: wanneer u zoo'n avond niet wilt missen, wacht dan niet tot de laat ste dag met het koopen van een kaart. Op een enkele uitzondering na raakten al die avonden immers uitverkocht en dus... 9 99 Het was weer een recht genoeglijke en heel leerzame avond. Dr. Van der Sleen is ee:n vlot spreker, dfe zijn onderwerp volledig beheerscht en tot het einde toe zijn auditorium weet te boeien, daarbij geholpen door films en lichtbeelden, welke getuigenis afleggen van zijn scherp op merkingsvermogen en zijn fotografisch ta lent. (ïn volgend nr. komen we hierop' terug.) DE BLIJDE GEBEURTENIS. Het ligt in de bedoeling op de alge meen langverbeide nationale feestdag de dag na de geboorte van een Prinsje of een Prinses een extra blad te doen verschijnen met vermelding van de feestelijkheden, welke op die dag zullen worden georganiseerd. Indien de geboorte op een Zaterdag plaats heeft, zal het feest de daarop volgende Maandag wor den gevierd. We verzoeken de Feestcomité's op AL LE dorpen ons VANDAAG reeds het of- ficieele programma te willen doen toeko men, opdat ons bulletin met alle biezon- derheden, op de feestviering betrekking hebbende, in het licht kan worden gege ven. Indien het programma nog niet geheel gereed is, stuurt u dan een in algemeene termen vervatte mededeeling. Voor Den Burg luidt het programma als volgt: Zooara geboorte bekend is: Klokgelui en saluutschoten. Daarna Koraalmuziek van de toren. Zoo mogelijk die dag nog een dienst in de Ned. Herv. Kerk en 's avonds taptoe. Op de Nationale Feestdag: 1.304 uur: Volksspelen, waaronder, zeer attractieve. 7.30 uur: Taptoe. Daarna: Groot Vuurwerk, zooals op Texel nog nooit is afgestoken, (plm. 60 nummers!) Opdracht tot plaatsing van ADVER TENTIES in het feestprogramma ontvan gen we mede gaarne VANDAAG. DE HEER K. KALIS Pz. OVERLEDEN. De pionier van de Texeische nar- cissenteelt en handel. Een geacht plaatsgenoot, de heer K. Kalis P>z., de pionier van de Texeische narcissenteelt e|n -handel, is Zondag 2 Januari alhier, na een langdurig ziekbed in cte ouderdom van 81 jaar overleden. Zijn heengaan is een zware slag voor zijn broeder, de heer Joh. Kalis, met wie 'hij na de dood van hun ouders en zuster zijn heele leven in de Molenstraat heeft ge woond. Steeds zijn zij samen door het leven gegaan; samen hebben ze tenslotte: de vreugd genoten van de goede uitslag, waarmee hun gestage arbeid bekroond is: De narcissenteelt is op Texel een factor van belang geworden. De heer Kalis is de voorman, de stich ter geweest van het nu zoo bloeiende nar- cissenteeitbedrijf op Texel. Van zijn heen- In het begin der 2e helft viel nog ween gaan zullen alle Texeische bloembollen- Aieuw opleving waar te nemen, maar A. telers met leedwezen kennis nemen, ent voor be er 50 van en tenslotte gelukte De heer Kalis was aanvankelijk 'erschap nog n <->••« Hp oor +p ^^den.i handelaar. Zijn broer, die thans 74 llen. oud is, was timmerman i Wi- ONDERHANDSCHE VERKOOP1NG. De heer C. Kooiman heeft zijn pension, „Mooi Texel", dezer dagen onderhands verkocht aan de heer Abr. Geus, Den Burg. OUDESCHILD GEEN STROOM. Er moet aan het stroomnet gewerkt worden en daarom moet de stroomleve- ring morgenochtend (Donderdag) ongeveer anderhalf uur worden onderbroken, te beginnen om half elf. Zie adv. WILDE ZWANEN. Zondag met de dienst van 12.20 uit Den Helder vlogen (zoo wat halfweg tus- schen Helder en Texel) 22 wilde zwanen voor ons langs. Een prachtgezicht cn zeker iets, wat men zelden ziet. OOSTERENl). N.C.R.V.-F1LM. Groote belangstelling. Naar we vernemen is de belangstelling voor de N.C.R.V.-Film, welke hier Vrij dagavond in het kerkgebouw van de Ge- rel'. Gemeente vertoond zalworden, zóó groot, dat gisteren reeds alle kaarten uit verkocht waren. Er bestaat voor ouderen, die nog geen toegangsbewijs bezitten, ge legenheid om de middagvoorstelling bij te wonen. Dan wordt dezelfde film ge draaid. D. DEN HOORN IN ONS HUIS. Zaterdag 8 Januari zal de heer Joh. Parlevliet, van Den Burg, in Ons Huis een causerie houden over de Noordzee-, I rawl- en Haringvisscherij alsmede over de visscherij in de IJslandsche wateren. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Deze eerste voetbardag in 1938 is wel een groote teleurstelling geworden. 'We waren weinig optimistisch gestemd ten opzichte van liet "eerste", daar we steeds weer naar nieuwe invallers op zoek moes ten, maar de goede geest als reactie- op het niet meespelen van keeper Du- kers, gaf ons toch weer een weinig hoop. Het eerste kwartier gat Texel goed partij, er werd veel op de aanval ge speeld, maar ook nu weer kon T. in dit moment, dat doelpunt niet maken, dat zoo vaak alles ten goede keert. De buiten- spelval werd ons een strop, tweemaal gaat het goed en de derde maal Wondt er| niet gefloten en het is gebeurd. Rust 2-0. Onze 2e Kindermidci. digd tegen 15 Januari, wordt in verband met de omstreeks te verwachten Blijde Gebeurtcm. Koninklijke Familie. N- Texel 2 maakte het wel wat heel erg. Na een I 0 voorsprong, in een periode waarin haar spel elke tegenstand afwees, kwam een inzinking, die ons de overwin ning kostte. Talrijke goede kansen ble ven onbenut. Zoo staan we door deze zware nederlaag inct slechts 1 punt voor sprong aan de kop. Er zal voor gewerkt moeten worden en wel zóó, dat niemand na afloop zal durven beweren dat er één te kort is geschoten. Uitslag 5 1 voor, J.V.C. Texel 3 heeft weer met flinke cij fers gewonnen, hoewel het er aanvanke lijk naar uitzag, dat Watervogels inct negen man nog in staat zou zijn de over winning te behalen. In korte tijd wist ze een 2—0 voorsprong te nemen. Langza merhand lukte het beter in de aanval. Echter werd er veel en slecht geschoten, totdat een mooi boogballetje van Kees Bakker door Henk werd benut. Spoedig werd de activiteit van Bertus beloond. Keer op keer heeft deze speler aange toond, dat doorloopen een uiterst ge vaarlijk wapen is. Telkens bracht dit ge vaar. Zijn werken is danook wel beloond, want van de 14 goals heeft hij er heel wat gescoord. Dat W. het tempo met negen man niet kon volhouden, was wei te voorzien. Ze werden totaal overspeeld. Een compliment voor hun taaie volhou den is zeker verdiend. Uitslag 14 -2. Adsp. A. zette deze dag al met een teleurstellende uitslag in. Met 1—0 werd van de Boys A verloren. We kunnen niet zeggen, dat dit niet verdiend was, mur het had best anders gekund. Oefe nen! Snelheid en doorzetten aanleeren! Ondanks dc minder sterke samenstelling van ons elftal was een overwinning mo gelijk geweest. Alzoo een slecht begin. We hopen maar, dat dit slechts een aansporing moge zijn om met dubbele ijver en extra inspanning het volgende gedeelte van het programma af te werken. Ernstig zullen we ons moeten bera den over de volgende opstellingen, enz. Toch willen we nog even onder de aan dacht brengen, dat de meeste clubs het samenkomen van spelers, liefst complete elftallen, het bespreken van wedstrijden, behandelen van spelmomenten en het al- spreken voor een volgende wedstrijd, van groot nut achten. Dit systeem wordt ook veel toegepast. Wc hebben ons meer malen in deze zin uitgelaten en proeven genomen zelfs, maar - de ernst was dikwijls niet aanwezig. Toch zal deze Daarnaast het actief trainen op het veld training zeer veel nut kunnen afwerpen., en wc zullen slagen. Uitslagen van j.l. Zondag: KNVB 3e kl A: Purmersteijn-Zaan- dijk 0 0; Alkm. Boys Hollandia 6—3; Assendelft Texel 5 1, APGS— Helder 2—3. NHVB 2 G.: Tex. Boys—De Cocksdorp 03; JVC -Texel 2 51; Watervogels 2 Helder 4 6—1. 4 E: Oosterend—Atlas 3 1 2; Texel 3 Waterv. 3 14—2; HRC 8—Helder 7 1-1. Adsp S. Tex. Boys A—Texel A 1—0. Hedenavond wordt een vergadering belegd om weer tot een trainingsfonds te geraken en dus een oefenmeester aan onze vereen, te verbinden. We wenschen het voorloopig comité veel succes toe. Voor de a.s. Holland-België wed strijd, welke in Febr. in Rotterdam wordt gespeeld kunnen tot 13 Jan. a.s. bij onze secr. onder bijvoeging der gelden, kaarten worden aangevraagd. Prijzen der plaatsen als voorheen f5, 4, 3, 2 en f 1.—jongenskaarten 50 ct. Trainen: Donderdagavond leden 7.45 uur. Woensdagavond adsp. Deze keer echter aanvang 7 uur. D.D. TEX. BOYS NIEUWS. Onze eerste voetbal Zondag van het nieuwe jaar is niet als een succesdagvoon onze vereen, geëindigd. Begon deze voor onze adsp. afd. met een zeer mooi ge-, speelde en gewonnen wedstrijd (10) op het stevige Texel A. Het was een pittig gestreden strijd, waarin we zeker de rechts buiten mogen noemen, die een pracht- wedstrijd speelde. Zijn voorzetten warer af. Uit een van deze nam C. v. H. he' eenige doelpunt voor zijn rekening. Ja Hopman gaf als een stevig achterspelei aan onze jongens goed werk. Wel ver slapte ons elftal nu |en dan, doch hiervar, wisten de forschere spelers van Texe\ niet te profiteeren. Zorgt, jongens, dat^ jullie het trainen in eere houden en dat jullie aan onze oudere spelers een voor beeld geven. Mannen van het lste. Steekt de handen uit de mouwen, en zoekt een oplossing, gezamenlijk. Laat het deze avond daar weer toe komen. Het zal jullie Zondag tegen S.V.C. wel geducht ont schoten zijn: SVC, dat gehavend ten too- neele kwam, haalde een 3—0 overwinning. Het verband, dat ons elftal vertoonde, was slecht. Hoe dat kan, is nog een raadsel, daar we over het spel tegen B. -K.C. een week te voren loii

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5