NELLIE. VISITEKAARTEN Brieven van Texelaars in den Vreemde. llllllllllll VOOR DE VROUW. KAMERPLANTEN. Luis in kamerplanten kan men het ge makkelijkst verdrijven met een zeep-spiri- tus-oplossing, welke men verkrijgt door in 5 L. water, een ons zachte zeep en een halve dL. brandspiritus optelossen. Daar na spuit men flink, maar denk om de zon. Doe het daarom bij voorkeur tegen de avond. RECEPTEN. HUTSPOT (4 personen). Anderhalf Kg. winterwortelen, half pond uien, 2 Kg. aardappelen, ongeveer 1 afgestreken eet lepel zout, 4 afgestreken eetlepels vet ot boter, kwart L. melk, 4 theelepels Mag- gi's Aroma. Schil de wortelen en snip per ze; breng ze aan de kook met een bodempje water en leg er dan de stuk gesneden uien en de geschilde aardappelen op. Strooi er het zout over en Iaat allesi samen op een zachl vuur gaar en bijna droog koken (ongeveer drie kwart uur). Giet er dan de melk bij, laat die even aan de kook komen en stamp (ot roer) alles door elkaar met het vet ot de boter, Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en misschien nog wat zout. NUTTIGE WENKEN. Zilveren en verzilverde voorwerpen worden biezonder glimmend, als men ze licht afwrijft met een bezinksel Van aard appelwater. Gramofoonplaten kan men het beste schoonmaken met een zacht kortharig borsteltje. Er zijn speciale borstels in de handel. DE NIEUWE MODE AVONDJAPON A 293, met los jasje van donkeirood velours chiffon. Het jasje is gegarneerd met zilvervos. In do ruimvallende klokrok is middenvoor een klokbaantje ingezet. Benoodigd 5 M. chif fon van 90 cM. breed. Patronen zijn voor 25 ct. verkrijgbaar in 88 en 96 cM. boven wijdte. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. lilllllllillllilllllllllilllilllllllllllllilllllllllU llllllllllllllllll llllllllllllllllll llllll FEUILLETON llllllllllllllllll llllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vallv, doodsbleek, trappelde ongeduldig met haar voeten. Mr. Fishe, met zijn duim tusschen zijn vest, staarde met een gefronst voorhoofd voor zich uit. Toe, Algy, smeekte ik, zeg niets1 meer. Kalm, Nellie, kalm, zei hij op zachte toon. Ik zeg niet, mr. Fishe, vervolgde hij, dat het uw schuld is; ik zeg evenmin, dat wij ongevoelig zijn gebleven voor de eer, die u onze familie wilt bewijzen; ik wil alleen maar zeggen dat hij aar zelde even, dat, indien vader alles scherp had ingezien, er nooit aanleiding, zou hebben bestaan tot het schrijven van die brief en Nellie nooit zou hebben be loofd, uw vrouw te worden. Hoe durt jij op een dergelijke barstte Vally uit. Zooals het nu is gegaan, sprak Algy verder, zonder haar met een blik te verwaardigen, zal niemand meer spijt ge- Pretoria, 18 Jan. 1938. IDIAMANTEN. De Transvaalsche morgen was nog maar heel jong, toen we al startklaar waren Onze kafterboy, die net de thee zou bren gen, begreep er tenminste niets van. Hoe kom mij baas is jij en die mis ses al so vroeg in die more angetrek? Het antwoord mocht ik schuldig blijven, want Ali vertelde hem onderhand al, dat hij zelt de thee mocht „klaar" drinken en dat er nog een half bordje mieliepap van het ontbijt was overgebleven. Dat moest toen natuurlijk eerst even in veilig heid gebracht worden en ondertusschen reden wij al weer door het glooiende land' van Transvaal. Ideaal is de Transvaalsche morgen. Bijna altijd heerscht er een diepe stilte. Hier en daar hangt een lichte nevel. 'Even later komt de zon prachtig boven de bergen uit, die de nevels wegjaagt. Een, enkele, voor Texelsehe oogen vreemde, voegel roept en verbreekt de stilte. Door dit land nu rijden we kopje op, kopje at, ons doel, de diamantdelver, tegemoet. De weg vie' mee. Eerst over het „teerpad" (asphalt), toen kwam het „rooipad", een gewone zandweg, echter flink met gruis bestrooid. Als het droog is zijn deze we gen goed begaanbaar, de stofwolken bui ten beschouwing gelaten. In de regentijd is het echter nie te best nie, vooral daar, waar de weg als een geul in het land ligt. Tijdens een flinke bui, van een paar duim, wordt zoo'n weg dan wel eens een riviertje. Nu was het (echter droog en weldra kwamen wij aan het kleine brugje, met de 'door de oude baas) uit vorige brief bedoelde spruit. Deze hadden we nu maar te volgen. Nu eens langs, dan weer door de spruit en alsmaar door een rotsachtig stukje land kwamen we al Spoedig bij het huisje van onzes „delwer" aan. Hij stond al op de uitkijk, want zijn geoefend oor had onze motor ai Van verre tusschen de 'kloot 'hooren aanklapperen, temeer, daar wij meerdere malen vol gas moesten rijden. De Afrikaansche gastvrijheid is ook onze beste vriend niet vreemd. De koffie heeft hij nog warm gehouden. Lang blij ven we echter niet meer in zijn eenvoudig maar uiterst proper vertrekje. We wil len diamanten vinden en 't liefst zoo gauw mogelijk. De oude lacht om onze ijver. „Stadig ou seun; moenie haastig wees nie". Met ons drieën gaan we nu naar de diamantcn„akker". Het is een tamelijk vlak terrein. Overal zijn diepe gaten ge graven, overal liggen groote hoopen zand. In een van deze gaten zijn een paar kaf fers aan het graven. Hun zwarte ruggen glimmen van het zweet. Als we hier zijn aangekomen, begint de oude het ons uit te leggen. De grond, waarin de diamanten gevon den worden, is zandgrond. Deze zandlaag is zeer verschillend van dikte. Op dezq plaats was het ongeveer 1020 voet dik. Dan staat men op de rots. In deze zand- rond nu treft men hier en daar een oopje grint aan en in dit grint bevinden zich de dimanten. Het gaat or nu maar om, in het bezit van deze hoopjes grint te komen. Dan is men al aardig gevor derdGewoonlijk zitten deze grint- plekken juist daar, waar de bodem, d.w.z. de rotsplaat begint. Dieper dan die rots plaat kan men natuurlijk niet. Ik sprak hier van zandgrond, maar de lezer vergete niet, dat iedere korrei grond met houweelen moet worden los- gehakt. Zoo hard is hier de aarde. Aan de kaffers was dat ook duidelijk te zien: regelmatig ging de houweel op en neer voelen dan ik. In de nacht, voordat hiji stierf, zei mijn vader in zijn ijlkoorts, dat zij zich voor ons opofferde. Mr. Fishe, ik weet, dat ik verplicht ben u te danken,, maar ik moet er bij voegen, dat, als Nellie had gedaan, wat zij beloofde, noch ik, noch vader één penning van uw geld] had aangeraakt Hij zweeg om adem te halen en intus- schen wendde mr. Fishe zich op niet zeer beminnelijke toon tot Vally. Ik geloof, dat u zich moet hebben vergist, miss Vally, zei hij, toen u mij vertelde, dat uw heele familie zoo ver heugd was over de regelingen, die wa ren getroffen, en dat uw zuster mij ook zonder geld zou hebben gehuwd. Vally zag mij woedend aan. Nellie heeft altijd als een onzinnige gehandeld, hijgde zij. Daarna wendde Hiram Fishe zich weer tot Algy: Misschien wil je mij veroor loven té vragen, rekening houdende met het feit, dat ik bijna een lid der familie was geweest hoe jullie denken in de toekomst het leven te kunnen doorkomen, Algy kleurde. Dank u, zei hij, kennelijk getroffen door de goedheid van mr. Fishe. Wij moeten er van zien te maken wat er van te maken is. Het huis moeten wij verlaten en wij moeten ja, Eigenlijk weet ik het nog niet precies. Mr. Fishe knikte. Kom, zei hij, probeer s EEN MAL GEVAL. onder 't twijfelachtig genot van een loodrecht zonnetje De gaten, welke gegraven worden, zjjn gewoonlijk 3x3 meter in omtrek. Twee boys graven zoo'n gat in een dag ot drie tot op de bodem. En ou baas, vroeg ik: tref je nu in ieder gat beslist min ot meer groote hoe veelheden grint aan? - Nee, nee, niet altijd. Dit gat hier b.v. heeft me wel vier dagen gekost en het leverde niets op. Ook moet men niet denken, dat als er grint gevonden 'Is,, men de diamanten al in de zak heeft. Dan heeft men alleen nog maar kans. Hoe groot die kans is, zul je straks zelt zien, als we gaan wasschen. Als dit gat klaar is beginnen we er mee. Het schoot al lekker op, want af en toe tikte de houweel de bodem al aan. In 'n hoek zat een grintplek eti dit grint werd in een jemmertje geschept en met een boom, zooals men in Holland boven ouderwetsche waterputten wel aantreft,, naar boven gebracht. Het eigenlijke gat was reeds uitgegra ven, maar omdat het grint zich nog verder uitstrekte, werd dit keurig uitge graven, waardoor de grond niet weinig ondermijnd werd. Terwijl men hier nog mee bezig was, wandelden wij eens wat rond. Overal diepe kuilen en groote hoo pen zand. Hier en daar lag een hoopje grint, heelemaal schoon gewasschen. De oude wees ons op de verschillende kleu ren, welke de grond had. Kijk, die is wit, die rood en die an dere bruin ot'bijna zwart. Aan de kleur van het grint kunnen we al zien, of er> zich waardevolle diamanten in kunnen bevinden ot mindere soorten. Want ook de kwaliteit speelt een groote rol En zoo vertelde de oude maar verder. Kijk, uit daar die gaatjie het eik 'n kleine 25 p.st. gekrij. Maar daar die groot gat het mij amper 'n week gekos en niks nie opgelewer. En daar die heele klompie gaatjies het mij net 'n paar kleintjes gegê, van amper saam 8 p.st. Ja, ou seun, diamant soeken is glad geluk en nie anderste nie. fWordt vervolgd.) SIEM DE WAAL. redelijk te zijn. Mijn broer schudde nadrukkelijk het hoofd. Mijnheer, sprak hij, biedt u ons geen hulp aan. Onder geen enkele voor waarde kunnen wij die accepteeren; na hetgeen er heeft plaats gevonden, is dit onmogelijk. Mr. Fishe zag ons een tijdlang zwijgend aan. Toen strekte hij zijn hand uit. In elk geval weet u, waar u zich kunt ver-i voegen. Hiram Fishe is niet onverdraag zaam. Goededag mr. Bryan. Algv kreeg een kleur bij het „mr". en drukte de hem toegestoken hand. Dag, mr. Fishe, zei hij. En ik mag u misschien wel zeggen, dat u een betere behandeling verdiende, dan u hebt onder vonden ik bedoel niet nu, maar bij het begin. De „groote" man boog en wendde zich om, maar bij de deur gekomen, keerde hij weer terug naar mij. Kom, zei hij, wij moeten elkaar de hand geven. Deze overeenkomst is voor ons beiden onaangenaam verloopen. Ik hoop, dat u met uw volgende meer succes zult hebben. Hij bood Vally geen hand aan, maar maakte een vormelijke buiging voor haar en verliet de kamer. Na zijn vertrek heerschte er een tijdlang diepe stilte. Toen kwam Vally met een dreigend gebaar op mij at. llllll OM VOORUIT TE KOMEN MAAR „Een logge slagboom voor de poort der verwachting", is dat „maren" ge noemd. Maar Maar Maar Neem weg die hindernis en ga binnen. Laat U niet weerhouden door zinToos en geestdoodend gepraat van Nurks, „die er toch geen heil in ziet". „De cost gaet voor de baet uyt" En deze „baet" komt voor wie doelma tig adverteert, zeer zeker. Adverteeren met verstand brengt winst in uw hand. Een pientere zakenman weet het en hij handelt daarnaar. Het zijn de pienteren, die zijn voor beeld volgen. Daar is niet voor noodig: veel geld. Maar zeer zeker: eenig verstand. Vraagt ons advertentietarief. llllllllllll VRAGENBUS. C. E. Ik wil zelt een episcoop ma ken voor het projecteeren van foto's en kaarten. Bestaat hier een handleiding voor? Zijn ze in de handel? Antwoord: Wanneer u geen hooge eischen stelt aan beeldgrootte en helder heid kunt u zoo'n toestel zelf maken. Anders zult u er een moeten koopen. Met werkteekening en prijsopgaaf zijn wij u gaarne van dienst. In principe komt de zaak hierop neer. Neem een kistje met deksel, bodemopper vlak b.v. 15 bij 25; hoog 25 In de eenei groote zijwand komt de lens, in de andere een gat, ter grootte van een prentbrief kaart. In het kistje twee sterke electr. lampen, waarvan het licht met spiegels ot andere reflectoren op het te nrojecteeren beeld moeten worden geconcentreerd. llllll LANDBOUW EN VEETEELT. II. ZOOGENDE ZEUGEN. Gedurende de eerste dagen na de ge boorte mag de zeug slechts weinig voed sel ontvangen. Een dunne lauwwarme slobber van een weinig havermeel, zeme len (of grint), en een paar liter karnemelk is voor de eerste dagen aan te bevelen. Blijft de ontlasting teveel terug, dan voege men driemaal daags een eettepel Engelsch zout toe aan het rantsoen. Het voeder moet Iaxeeren. Na 23 dagen na de geboorte kan men de hoeveelheid voeder weer geleidelijk verhoogen. De zoogende zeug heeft voedsel noodig voor' onderhoud en melkvorming. Voor onder houd geve men hetzelfde voedsel dat voor drachtige zeugen is aangegeven. Voor de melkvorming geve men zooveel halve Kg. krachtvoer bij als de zeug biggen zoogt. Ook het krachtvoer der zoogende zeugen kan bestaan uit biggenmeel en pet. geslibd krijt en - pet. keukenzout, waar aan nog 10 pet. lijnmeel toegevoegd wordt. Drukkerij Texelsehe Courant. Weet je, wat je hebt gedaan? viel ze woedend uit. Je hebt ons geruïneerd., Algy ging naast mij staan. Ik zal 'alles zeggen, wat ik denk, raasde zij voort. Ik ben de oudste en heb dus het recht om te spreken. Jullie zijn een paar kinderen een paar verblinden en jij, hierbij richtte zij zich weer in het biezonder tot mij, jij hebt ons geruï neerd 6n daarbij alleen maar aan jezelf gedacht. Ik wist eigenlijk wel van te voren, dat je mijn vertrouwen beschaamd zou maken. Maar jullie moet zelf de gevolgen maar dragen; ik wil daar niets mee te maken hebben. Ik ga weg. Met zulke dwaze menschen wil ik niet samen wonen. Ik vertrek nog vanavond naar tante Gabrielle. Algy haalde zijn schouders op en toon de grootste onverschilligheid bij deze woorden. Vally! riep ik, terwijl ik opsprong. Zij wees mij met een minachtend gebaar terug. O, probeer mij maar niet om te praten, zei ze. Niets kan mij van mijn plan afbrengen. Jullie hebt je eigen weg gekozen, laat mij dus de mijne gaan. Met deze woorden verliet zij kalm het vertrek. Ik stond op het punt haar te volgen, maar Algy hield mij terug. Blijt hier, Nellie, zij is haar eigen baas. (Wordt vervolgd.) ||||||llllllllll]|||||llllllllllllllllll!lllllllll!ll|[||||||||||||||l!lllllllllllllllllllllll|||||] ||||||!iiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| A 293 51 o 7 ||||||!llllllllllllllllllllltllll!llllllllllllllll[lllllllllllllllllllllllllllllllllilltllllll|||||| ||||||iiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii||iW ||||||llllllllllllllll[lllllllllllllllllllllllllillltllltllllllllllllllllItllll]llllllllllUll|||||| lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ||||||:illllllllllllllllllllllllllllllllllllllttllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!ll|||||| Groot* collectie Loge prijien Nieuwe motfelldn T#v*ns ruim gesorteerd m Verlovings-, Trouw- en Geboortekoor ten alsmede Rouwartikelen

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4