&n rvea is die. Unaaende TEXELSCHE COURANT „MIJNHARDTJE" J> f DERDE BLAD N. V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming Zaterdag 5 Maart 1928 s m m 5: 12 codMi 50 ct. P roef doosje 2 cachets 10 cl. Bij Apoth.en Oro g. ij 83ffiffl®»f«93ES5i5) 93 Sprekers, hoorders, denkers, daders 53 53 Vindt ge in soorten, rijp en groen. 53 5) Zeldzaam vindt ge wel vereenigd 5] 5? Spreken, hooren, denken, doen. fg Nog geen 100 aandeelhouderster jaarvergadering. De heer P. Dros met groote meerderheid van stemmen herkozen. Met ^lgemeene stemmen de nieuwe statuten behoudens enkele punten aangenomen, zooals ze werden aangeboden. In aanmerking genomen de belangrijke agenda, hadden we op groote belangstel ling gerekend. Het waren echter nog geen honderd aandeelhouders, die Woens dag in Pen's Zaal de T.É.S.O.-vergade ring bijwoonden. OPENINGSWOORD. Zeer hartelijk heet de heer W. H. Lap, pres.-comm. van de Raad van Commissarissen, te ruim acht uur de aanwezigen welkom, in het biezonder ®ud-kapitein Duinkei'. Het afgeloopen jaar gat reden tot te vredenheid, vervolgt de heer Lap. De re sultaten stemmen hoopvol. U heeft in de Tex. Courant daarover kunnen lezen. Het winstcijfer, rond f15000, behoeft nog eenige toelichting, daar men ten onrechte een teruggang bij vorig jaar zou consta- teeren. Aan de gemeente werd f 6000 verstrekt voor fietspaden en het teren van de Schansweg; aan de Dertig Polders f 1000 voor het teren van wegen, welke voor het vreemdelingenverkeer van be lang moeten worden geacht. Voor een bedrag van f13500 werd afgeschreven. Tezamen komen we zoo dus tot een respectabele winst. Ging over 1036 hei passagiersvervoer met 6500 vooruit, in 1037 bemerkten we stellig de opleving op economisch gebied. We boekten 16700Ö pass. en daarmee een stijging van 10.000 pass. Stilstand is achteruitgang. Wil T.E. S.O. vooruitgaan, dan moet dat getal nog grooter worden. Ons lijkt een aantal van 200.000 pass. per jaar wel bereikbaar De inkomsten uit personenvervoer na men met f3500 toe, die van het vracht vervoer met f 3000. Dit laatste is toe te schrijven aan het drukker autovervoer: in 1036: 4400; in 1937: 4900. Dit verheugt ons, want wie met zijn auto Texel „doet", krijgt in korte tijd een kostelijke indruk van ons eiland en wordt een overtuigde) propagandist. In het aantal passagiers zijn begrepen 33000 kosteloos vervoerde per sonen; het aantal auto's omvat ook da 364 auto's, welke wegens ziekenvervoer vrij overtocht hadden. Ook deze getallen stellen de groote beteekenis van T.E.S.O. voor de Texelsche gemeenschap in een helder licht. Door toevoeging van f9000 is het reservefonds nu f 22000 .groot, ter wijl mede een groote stille reserve aan wezig is in onze schepen en gebouwen., welke voor lage bedragen op de balans voorkomen: De Dokter Wagemaker f22379 (bouwsom was plm. f 150.000), de Marsdiep t 500, de gebouwen 1 13000. De grondvesten van TESO zijn derhalve solide. We hadden echter extra uitgaven,, o.a. wegens stijging van de kolenprijs (verschil f3000), de „late boot" kost rond f2000 extra. Het aantal passagiers is door deze late boot niet grooter ge worden; wel valt een verschuiving te eon- stateeren: minder 's morgens om 11 uur, meer 's middags om half drie. De heer Stompff, zoo vervolgt spr., verliet de dienst met pensioen; hij werd opgevolgd door de heer J. J. v.d. Vlies, die zich met nauwgezetheid lust en ijver op zijn taak geworpen heeft en met hart en ziei de belangen van TESO waarneemt en verdedigt. Te betreuren is het over lijden van machinist Pongers. Het be stuur zal hem blijven gedenken als e.n trouwe, arbeidzame en eerlijke kerel, een werker van de oude stempel, die aan velen ten voorbeeld mag worden gesteld. Heel erg spijt het ons, dat wij deze bekwame machinist hebben moeten missen. Wijden we een oogenblik van stilte aan hem, wiens nagedachtenis bij ons in hooge ee:e wordt gehouden. (De vergadering geeft hieraan gevolg). Hij ruste in vrede De schepen dokken niet meer in Am sterdam, maar op de Marinewerf te Den Helder. Met eenige schroom besloten we hiertoe; algemeen wordt wel eens ge dacht, dat de Marinewerf „duur" is. Maar we kunnen u in dit opzicht gerust stellen. In Amsterdam hebben we soms1, wel eens minder prettige ervaring op gedaan. De wijze, waarop TESO door de Marinewerf wordt behandeld is boven alle lot verheven. We zullen voortaan daar dokken om te laten repareeren en schil - j deren, omdat wij er van overtuigd zijn, W. H. LAP. President-Commissaris.. de belangen van TESO daarmee in hooge mate te dienen. Ernstige zorg baart ons het s.s. Mars diep. Het is een alleszins goed schip, het stal ieders hart, toen we de Dokter Wa gemaker nog niet hadden, maar het is niet berekend op het zoo toenemend autovervoer. Vaak moesten autorijders we gens plaatsgebrek worden teleurgesteld. Het is te danken aan de groote toewijding van het personeel, dat alles nog zco vlot marcheert. Dit dwingt bewondering af. Evenwel heeft het bestuur een onder zoek ingesteld om te trachten aan de bezwaren tegemoet te komen. We meen den een stuk van 4 a 5 M. lengte in de Marsdiep te kunnen zetten. De voorloo- pige kostenberekening viel echter zoo te gen, dat we aan het plan geen uitvoering meenden te mogen geven. Toch voorzien we met de Marsdiep in de zomer met zijn vele auto's ernstige moeilijkheden. Dit punt zal ons nog veel hoofdbreken kos ten. Met V.V.V. Mooi Texel, aldus spr., werd buitengewoon aangenaam samenge werkt. Groote bedragen werden deze ver een. beschikbaar gesteld, ook ten behoeve' van de deelname aan de Jaarbeurs, waar ook vitrines met vogels de aandacht trok-/ ken. De stand werd bezoekt door H.M de Koningin; jammer, zoo voegt de voorz. hier aan toe, dat H.M. ook Texel niet eens inet een bezoek heeft vereerd. Het afgeloopen jaar bracht de verkie zing van een nieuwe directeur, welke ge beurtenis ons een ervaring rijker heeft gemaakt. Statutenwijziging, deze avond aan de orde, houdt hiermede verband. Het bestuur verzoekt critiek niet te spa ren, mits deze welwillend en opbouwend van aard is. Het is met de steiger te Den Helder nog steeds niet in orde. Eenige jaren terug werd hij door een onderzeeboot! stukgevaren en nog steeds laat reparatie op zich wachten. Men stelt aan TESG nu de eisch, dat zij in de herstelkosten; een belangrijke som bijdraagt. Hiertoe hebben we echter niet kunnen besluiten,; omdat in geen enkele rijkshaven van een particulier, die er gebruik van maakt, een bijdrage wordt gevorderd. Op onze vraag, waarom TESO meebetalen moet, werd gearïtwoord: „Omdat TESO er zoo goed bijzit". Voorloopig zijn we niet geneigd toe te geven. Morgen (Donder dag) gaan we op bezoek bij de Hoofd- ing. van de Rijkswaterstaat om te trachten/ deze zaak in goede banen te leiden. Groote hulde, zoo besluit de heer Lap zijn openingswoord, breng ik tenslotte aan de bemanning, voor de buitengewone ijver, nauwgezetheid, lust en liefde, waar waarmee zij de belangen van TESO be hartigt. Zoo maar voortgaan mannen. Ge dient daarmee TESO niet alleen, maar tevens de heele Texelsche gemeenschap. Vervolgens leest de heer P. Dros, secr., de notulen; ze worden onveranderd goed gekeurd. REKENING. Dan komen de winst- en verliesrekening en de balans aan de orde. We namen deze volledig in een vorig nr. op. De heer A. v d. Meulen vestigt de aandacht op het hooge onkostencijfer f14000. Hierin zijn f7000 aan subsidie begrepen. Spr. geeft in overweging de subsidies af te nemen van het reserve fonds, zooals vorige jaren geschiedde. Dan krijgt men z.i. een juister beeld van de bruto winst. De voorz. acht dit punt niet van gewicht. Verbetering wegen, aanleg fietspaden, enz. zijn te beschou wen als een verlengstuk van onze exploi tatie. Het gaat tenslotte om het dienen van de vennootschap in de algemeemj zin van het woord. Vorige jaren zijn de subs, wel van de reserve afgeboekt nu) zijn we van koers veranderd. JAARVERSLAG. Vervolgens doet di recteur J. J. v.d. Vlies voorlezing van het jaarverslag, hetwelk onder dankzegging onveranderd wordt goedgekeurd. U vindt een uittreksel in het 2e blad van dit nummer. Hierna volgt goedkeuring van de reke ning. Aan de directeur wordt onder dank zegging voor zijn keurige administratie decharge veffeend. BESTUUR. De heer P. Dros Az., secr aftredend, wordt met 82 van de 93 stem men herkozen (applaus). De heer J. N. Bruin krijgt negen stemmen; A. v. d. Meulen 1, blanco 1. Desgevraagd verze kert de heer Dros zijn benoeming waarmee de voorz. hem gelukwenscht met genoegen aan te nemen; voor het blijk van vertrouwen wordt dank gebracht. STATUTENWIJZIGING. Hierop stelt de voorz. het belangrijkste agendapunt aan de orde. De nieuwe statuten zullen; artikelsgewijs worden behandeld. De heer Van der Meulen geeft^zijn spijt te kennen over het feit, dat geen con- cept-statuten verkrijgbaar zijn gesteld. Dan had ieder zich op zijn gemak van de wijzigingen kunnen vergewissen en was men niet verplicht geruime tijd door te brengen op het kantoor de N.V., hoe vriendelijk de directeur en zijn echtge- nootc daar de bezoekers ook ontvangen. De heer G. J. B. Mulder vestigt er even wel de aandacht op, dat iedere aandeel houder desgevraagd een afschrift kon krijgen. De neer Van der Meulen had gaarne gezien, dat dit in de adver tentie had gestaan. Hiertegen voert do heer Mulder aan, dat men dan afschriften te kort zou komen; ook wie er weinig belang in stelt, zou er dan om vragen. Aan art. 2 is toegevoegd de bepaling, dat de overschotten der exploitatie ook besteed kunnen worden voor al zoodanig© doeleinden, als commissarissen noodig zullen achten. P. DROS Az. Secretaris. De heer S. J. Keijser vindt, dat de com missarissen hierdoor een volslagen vol macht krijdgen. De voorz. wijst er yp, dat de bevoegdheden niet grooter zijn, dan vroeger. Wat gedaan wordt geschiedt bovendien steeds in het algemeen belang. - De heer Mulder herinnert aan arf. 18, waarin staat: „Alle bevoegdheden, niet aan de alg. verg. van aandeelhouders voorbehouden, komen toe aan de raad/ van commissarissen". Er is dus niets veranderd. Wat nu mag, moent vroeger ook. De heer De Lugt zou een be paald bedrag willen noemen, tot hetwelk! die bevoegdheid gaat. De heer S. J. Keijser noemt een som van plm. f500.— Voorz.: Dit is onmogelijk. Het be stuur gat nooit aanleiding te denken, dat het gekke dingen doet. Wij vragen uw vertrouwen in dezen. Niemand tegen'-' Aangenomen. Dhr Joh Parlevl et: U beslist wel wat gauw. Voorz.: Ik heb al bemerkt, dat bij stemming het voor stel—Keijser toch niet zou worden aan genomen. Evenwel wil ik alsnog ge'egen- he'd geven daarover te stemmen. Dit geschiedt bij zitten en opstaan. Resultaai) 22 vóór, overige 71 aandeelhouders tegen voorstel-Keijser. Bij vorige statutenwijziging werd het aandeelenkapitaal van f 100.000 op f200.000 gebracht. Ook nu wordt f200.000 ge noemd.- De heer Van der Meulen heeft' hiertegen ook n'.u bezwaar. Verstandiger1 vindt hij het, zoo noodig, geld op de vrije markt op te nemen. Op aandeelen moei vijt 'a zes pet. worden betaald. Dhr Mulder: Ik zie geen bezwaar tegen f:200.000. Alleen krachtens besluit van de aandeelhouders kunnen nieuwe aandee len worden geplaatst. Momenteel zal daar aan zeker niemand denken. Op de vrije markt is immers goedkoop geld te beko men, maar in de toekomst kon dit wel anders zijn. Dhr P. Dros Az.Een nieuwe boot als de Wagemaker zou een paar ton kosten. Dhr Van der Meulen Voor Marsdiep en Wagemaker hadden we een potje. Dhr Dros: Nu niet meer. Voorz.: Indien we geld voor een nieuwe boot noodig hadden, zouden we geen aan deelen, maar obligaties uitgeven. Dhr J. C. Rab stelt voor bij uitgifte van aan deelen eerst niet-aandeelhouders in de ge legenheid te stellen een aandeel te beko men, om zoo te bevorderen, dat zooveel mogelijk Texelaars belanghebbende wor den. Voorz.: Nu staat er in de statuten, dat aandeelhouders bij de uitgifte van aandeelen, voorkeur genieten. Hiervan kan echter, ingevolge besluit van de alg. vergad., geheel ot gedeeltelijk worden af geweken. Dhr Dros: Ik tien ook voor zooveel mogelijk aandeelhouders. Dhr J.C.Visser: Voorkeur voor aandeelhouders is toch niet misplaatst. De eerste aan deelhouders immers hebben veel rente moeten derven. Voorz. stelt voor, de passage omtrent voorkeur te schrappen. We willen immers voorkomen, dat er te veel aandeelen in één hand komen. Dhr J.N. Bruin zou het daarheen willen leiden, dat ieder inschrijver bij 'n nieuwe uitgifte zoo mogelijk minstens een aan deel krijgt toegewezen. Besloten wordt te bepalen, dat de Texelaars die nog geen aandeel(en) bezitten, de voorkeur genieten bij de uitgifte van nieuwe aandeelen, in dien de vergad. van aandeelhouders hier» toe mocht besluiten. Evenwel is al op gemerkt, dat de kans op uitgifte al bic zonder gering is in verband met de hooge rente, welke die aandeelen zouden moeten afwerpen. Dhr Mulder mefVt op, dat het wel een philantropische instelling moet zijn, die, zooals hier, niet zelf de goed rciulecrende aandeelen wenscht te koo- pen, maar deze bij voorkeur aan n.et-aan- deelhouders wil toewijzen. - (,,'t Is een biczonder kind. Griet", zoo was het stop woord van Dik Troin's vader. Dat zullen velen zich uit hun kinderjaren nog wel herinneren. We zouden het ook van T.E. S.O. kunnen getuigen Een biezonderc N.V., wellicht eenig in ons land Red.) Dhr Parlevliet zou minderjarige kinde ren van stemrecht willen uitsluiten. Dit voorkomt z.i. knoeierij Een vader met acht kinderen, zou, met de stem van zijn vrouw, tien stemmen kunnen uitbrengen. Dhr Mulder wijst er evenwel op, dat de leeftijd geen rol speelt. Wie aandeel houder is, heeft stemrecht. Dhr J. C. Rab: Zouden we dan niet alleen aan aan wezige aandeelhouders stemrecht kunnen geven? Ook dit blijkt niet mogelijk. Eenige mogelijkheid zou zijn alleen aan deelen van ï'1001) verkrijgbaar te stellen. Dan zal een vader met zijn kinderen niet zoo gauw aan 10 stemmen komen. NIET TERSTOND HERKIESBAAR. Dhr Parlevliet stelt voor, te bepalen, dat commissarissen (dus niet voorz. en secr.) niet direct herkiesbaar zijn. Spr heeft geen critiek op het beleid, maar acht zijn voorstel in het belang van T.E.S.O. Voorz. acht continuïteit in het belang der N.V. Er kunnen kwesties rijzen, die kennis van zaken van de leden eischen. Spr. wil de vergadering laten heslissen. Dhr Pisart is tegen het voorstel-Parle- vliet. Dhr Parlevliet wijst er op, dat er telkens maar één nieuw lid in het bestuur komt. In de vijf jaar, dat deze n'euweling zitting heeft, kan genoeg ervaring wor den opgedaan. Bovendien is ook een oud- comm.ssaris weer herkiesbaar. Voorz. Ook thans kan toch een nieuwe bestuurs lid gekozen worden in de plaats van het, aftredende? Dhr J. C. Visser: Als fatsoenlijke menschen stemmen we als re gel weer op de aftredende leden. Ik ben het wel wat met dhr Parlevliet eens. Voorz.: Ik verwacht van aanneming van het voorstel-Parlevliet eenige onrust. Evenwel wil ik niet de scnijn wekken, eigen standje te verdedigen en de verga- dering laten beslissen. Het voorstel- Parlevliet wordt in stemming gebracht, bij zitten en opstaan en met 48 tegen plm. 40 stemmen aangenomen. C. LIST. Kapitein.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 9