Nederlandsche huisvrouw! HEEL TEXEL WEET HET GEZELLIGE AVOND JN EBEN HAEZER. Een feest om van te smullen! De Woensdag in Eben Haëzer gegeven gezellige avond is zeer goed geslaagd. We stemmen volkomen in met de woor den van Ds. F. Visser, die aan het slot op het groote succes wees, dat de tal rijke medewerkers ten deel was gevallen. Het is een avond geworden, die ons allen goed gedaan heeft, sprak Ds. en terecht! De belangstelling was zeer groot. Als Ds. Visser, onder wiens leiding de avond gehouden werd, omstreeks 8.10 met een woord van welkom opent, is het gebouw zoo goed als geheel bezet. Ds. meent, dat de gezelligheid door de restauratie van het gebouw nog verhoogd zal wor den. Na samenzang van Ps. 146:1 en 4, gaat Ds. voor in gebed. Daarna wordt met het afwerken van het bonte program een aanvang gemaakt. Eerst was het de mandoline-club, on der leiding van de heer J. Visser, dieonsl op een gezellig stukje muziek vergastte. Het Ned. Hcrv. Kerkkoor zong vervol gens „Het voorjaar". Ook de toehoor ders mogen daarna hun stembanden aan het werk zetten. De tekst werd op het' doek geprojecteerd. Ook tusschen de verschillende „officieele" nrs. door werd het auditorium in de gelegenheid ge steld zijn vocaal kunnen aan de praktijk! te toetsen. Dat bracht de stemming erin; ook de talrijke medewerkers kwamen goed op dreef. Door Harmpje Terpstra, Martha Bakker, Neeltje Hillen en Lena en Oreetje van Kooten werden eenige liedjes heel mooi gezongen, zooals; KaaJrsjes, brandend in de nacht, Klein Viooltje, zacht en blauw. De dames Mar tha Jonker en Ali Boon vroegen vervol gens de aandacht voor een zeer geestig! stukje, getiteld: Kee gaat verhuizen. Dat gat een pret. Kee, Martha Jonker, bleek voor geen klein geruchtje vervaard, maar ook de verhuurster was lang niet voor| de poes. Een daverend applaus mochten zij in ontvangst nemen, en dat was ver-j diend ook! Toen was wederom het woord aan de mandolineclub. Het gezelschap zat rond een hoog oplaaiend kampvuur en speelde leuke kampliedjes, daarbij trouw bijge staan door een troepje andere kampeer ders, wier vroolijk gezang ons nog ster ker deed verlangen naar de heerlijke zo- mervacantie. Na een korte pauze, waarin tegen een gering bedrag een kopje thee werd aan geboden, verscheen de Jongensclub onder leiding van D. Koorn Hz. voor het voet licht. Op voortreffelijke wijze gaven zij het kampeerleven met zijn tallooze avon turen weer. Eenige leden der Jongensclub speelden uitstekend; hun komt een extra pluimpje toe: Bert Koorn, Anne Schota nus, Gerard Voigt, Adri Krijnen, Jan Schot, KI. Knol en Corrie Kuiper. Ook de gymnastieknummertjes (vrije oet.jdoor de dames Ali Boon, Martha Jonker Ad., Ida Moerbeek en Martha Koorn DPd. uit gevoerd, vielen zeer in de smaak. Het; stukje „De bevredigende oplossing" werd door Tini Krijnen, Antoon v. Kooten, Jannie Maat, Jan Maat, Leendert Kuiper en Van der Werf goed tot zijn recht gebracht. De advocaat A. v. Kooten, wist zich op handige wijze uit een moei lij kei positie te redden, waarin hij door zijn cliënt L. Kuiper, die nu en dan hevig te keer ging, werd gebracht. Met een" re- VAN OVER DE GRENS. GROOTE DIPLOMATIEKE ACTIVITEIT. De tijd van de groote conferenties schijnt voorloopig tot het verleden te be lmoren. Al te rouwig behoeft men daar niet om te zijn, want zelfs een kind weet, dat deze internationale bijeenkom sten afgezien van eenige uitzonderin gen voor de wereld van weinig niit en in sommige gevallen zelfs schadelijk zijn geweest. Nu zijn wij weer terugge keerd tot de oude diplomatie en niemanck denkt er meer aan, dat deze zelfde ge heime diplomatie jaren lang als een der oorzaken van de wereldoorlog werd beschouwd. In ieder geval verwacht men thans betere resultaten van haar en inder daad kan vastgesteld worden, dat de 0£-f heime diplomatie van het oogenblik he melsbreed verschilt van die voor de we reldoorlog. Diende de oude diplomatie het systeem van de voor-oorlogsche militaire verbonden, de nieuwe is veeleer afgesteld op een toenadering tusschen oude tegen-» standers. Naast de Engelsch-Italiaanschei onderhandelingen teekent zich thans ook het begin van Engelsch-Duitsche bespre kingen af. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Hitier heeft te Berlijn de Engelsche air? bassadeur Henderson bij zich ontboden en een langdurig onderhoud met deze di plomaat gehad. Formeel vormt het be zoek van Henderson een voortzetting van, 3 Als het staat in de Ed Texelsche Courant. vue van vroolijke liedjes, gezongen door de dames Nettie en Dettie Nieuwenhui- zen, Adri Krijnen, Gerard Voigt, Guus Hillen en Corrie Kuiper, kwam het einde van de avond: Wel wat laat! Eert kwartier na middernacht. De heer J. Vis ser, die met zijn staf het leeuwendeel; van de avond voor zijn rekening had ge nomen, mocht een ware ovatie in ont- vangst nemen. Ds. Visser richtte tenslotte nog woor den van dank tot de velen, die de avond tot zulk een feest hadden gemaakt. Daar op werd na samenzang van het Avond lied met dankgebed gesloten. J. CAUSERIE OVER HAND(WERKEN. Mej. L. Piet bjezorgt de leden van de afd. Texel van de Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen een leerzame en gezellige avond. Het lokaal van de Lagere Landbouw school was geheel gevuld, toen mej. L. Piet, uit Alkmaar, daar Woensdagavond op uitnoodiging van bovengenoemde ver- eeniging een causerie over handwerken hield. Het was er recht gezellig, waartoe mede de schikking van tafels en stoelen de tafels met een kleedje gedekt en met bloemen getooid haar deel bij droeg. De spreekster werd ingeleid doormw. Kamp—Neubecker, voorz., die haar vol doening uitsprak over de groote op komst plm. 70 dames en in het biezontfer mej. Piet welkom heette. Mej. Piet ving haar genoeglijke causerie aan met ons in gedachten terug te voeren naar een tijd, welke eeuwen achter on?j licht. Zjj deed uitkomen, waarin zich de handwerken uit die jaren van die vary thans onderscheidden. Er was een tijd,, waarin de handwerken zich kenmerkten door buitengewone degelijkheid van ma teriaal; de stof was niet zelden kostbaar en als regel voor vele jaren berekend, De Gouden Eeuw was een glansperiode ook op handwerkgebied. Later kwam de tijd van verval en die vond ook zijn te rugslag op de handwerken. Aan de hand van een aantal werkstukken gat spr. een duidelijk beeld van de groote verscheidenheid der technieken en van de ruime materiaalkeuze, waarover men thans wel beschikt. Duur materiaal is geen, vereischte. Niet zelden kunnen schijnbaar waardelooze resten worden verwerkt. Zelfs een oude vilten hoed komt te pas. b.v. om er een paar pantoffeltjes van te maken. Men zoekt het tegenwoordig in eenvoud en doelmatigheid vooral; het behoeft geen jaren „mee" te gaan. Liever maakt men weer eens wat anders. Strak ke lijnen, frissche kleuren dat wil men thans. Een schat van voorbeelden had mej. Piet meegebracht om haar woorden: toe te lichten. We zouden eenige kolom men met de beschrijving kunnen vullen,, maar dienen ons te beperken. Enkele werkstukken willen we toch niet onver meld laten. Biezonder trokken de aan dacht diverse staaltjes van open naai werk, toegepast in kleedjes en tafella kens; Richelieu, in lakentje; gebreid jurkje, ceintuurs, geborduurd dames schortje, filet-jkleed, boodschappentasch, het onderhoud, dat lord Halifax indertijd op de Obersalzberg met de Duitsche; rijkskanselier had. Daar bovendien de Duitsche minister van buitenl. zaken Von Ribbentrop dezer dagen naar Londen ver trokken is om van deze stad, waar hij hij eenige tijd als Duitsch ambassadeur verbleef, afscheid te nemen, is de gele genheid voor Engelsch-Duitsche bespre- gen ook verder gunstig. Daarbij wijst men er zoowel te Londen als te Berlijn op, dat deze besprekingen voorloopig'slechts een informatorisch karakter dragen. In de hoofdstad van het Derde Rijk meent men, dat de Engelsch-Duitsche be sprekingen eerst dan in een stadium, dat' rijp is voor een beslissing zullen treden, zoodra de ontwikkeling der Engelsch- ltaliaansche onderhandelingen en de de finitieve houding van Frankrijk beter te, overzien zullen zijn. In ieder geval wijst men er in Duitschland op, dat alle po- gingen tusschen Londen, Rome en Ber lijn moeten mislukken, indien Parijs zijn actieve medewerking aan deze bemoeiin gen weigert. FRANKRIJKS HOUDING. Nu staat Frankrijk geenszins afwijzend tegenover de pogingen, een toenadering tusschen de Europeesche groote mo-< gendheden tot stand te brengen. Het schijnt in het welslagen van deze onder neming echter minder vertrouwen te hebben dan Londen en derhalve het eerst aan eigen veiligheid te denken, wat men overigens in Engeland ook doet. Ook is de situatie voor Parijs met zijn bond genootschap met Praag en zijn groot Laat U niet verblinden Men moet het in de lengte QL in de bréédte vinden. Wat goed is, moet betaald, Zoo is t eenmaal op aarde Persil blijft steeds Persil, Vandaar haar groote waarde En als van de Persil De prijs ineens zou dalen, Zou t Nederlandsch Publiek *t In kwaliteit - betalen. Clinge Doorenbos kussen, schoorsteenlooper op jute;Ioo- pertje op dweilstof; bandversiering op kleedje; theemuts, tasch en kinderjurkje op^ ruitjesstof, enz., enz. Spr. gaf duidelijk aan, aan welke alge- meene eischen handwerken moeten vol doen: goed waar schoon. Het een voudige alleen kan schoon zijn. „Smaak" dient men zeker te bezitten, wil men een goede handwerkster zijn. Immers: onder smaak verstaat men „het juiste gevoel voor verhouding van vorm en kleur ten opzichte van het omringende". We zijn, thans naar spreeksters meening met dé handwerken op de goede weg. De belang stelling is algemeen. Aan ieder, die er zich op toelegt, zoo besloot spr., tie taak te trachten, deze mooie tak van kunstnijverheid op hoog peil te houden.' Mevr. Kamp sloot na deze causerie, welke met biezondere aandacht was ge volgd, met een woord van dank. de ver gadering. HANDWERKCURSUS. We kunnen nog meedeelen, dat mej. L. Piet, te beginnen in de herfst, op uit noodiging van de Boerinnen bond, hier een handwerkcursus zal geven. Kostenf5.- voor vier lessen. belang bij het behoud van de status quo; (toestand, zooals die nu is), in Midden-i Europa, niet geheel dezelfde als voor Londen. Frankrijk heeft zich nu eenmaal in tegenstelling met Engeland, in Mid den- en Oost-Europa militair vastgelegd,, loopt dus meer gevaar in een conflict betrokken te worden en het is geen won der, dat dit land Zich met het oog op eventueele steun nog steeds aan de stroo- halm „Volkenbond" blijft vastklampen. Verder is er dan nog het Fransch-Rus sische pact, waaraan men in Parijs na het door Stalin onder de kundigste gene raals aangerichte bloedbad inderdaad niet zoo heel veel waarde meer hecht, maar; voorloopig toch blijft beschouwen als het halve ei, dat beter is dan de leege dop.. In de eerste plaats zorgt Frankrijk thans, voor de versterking van het eigen leger) en het is veelzeggend, dat de regeering,, die anders in het parlement nogal eens op tegenstand stuit, daarbij de steun van alle afgevaardigden en senatoren heeft. Het voorstel tot schepping van de zelf standige kas voor de landsverdediging is met algemeene stemmen aangenomen en binnenkort zullen de Fransche spaar ders acht a tien milliard franc voor dei landsverdediging aan de staat mogen lee- nen. Frankrijk zal verder de ontwikke ling der Engelsch-Italiaansche en En gelsch-Duitsche besprekingen blijven vol gen en zijn houding naar de resultaten daarvan bepalen. (Zie ook Gemengd Nieuws.) BECK TE {{OME. Dat het z.g. door Mussolini gewenschf pact tusschen de vier groote Europee- GEMEENTE TEXEL SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 15 en zoo noodig op 16 Maart a.s., aan vangende te 13 uur 30 zal worden ge schoten met geschut, opgesteld op het fort Erfprins. Nabij de batterij vanwaar geschoten zal worden, zal, van één uur vóór den aanvang tot het einde van de schietoefe ning, een roode vlag geheschen zijn. De sectoren, waarin wordt geschoten, worden bepaald tusschen de peilingen 90 gr. tot 180 gr. van fort Erfprins 'tot op een afstand van 3 K.M. van het fort en tusschen de peilingen 45 gr. tot 90 gr. van fort Erfprins tot op een afstand van 6 K.M. van het fort. Zeevarenden wordt verzocht zich niet zonder noodzaak in bovenbedoelde sec toren op te houden. Texel, 10 Maart 1938. De Burgemeester van Texel, KAMP. sche mogendheden (Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië) op het oogen blik ietwat meer kans op verwezenlijking heeft dan vroeger moge blijken uit het bezoek, dat de Poolsche minister van, buitenl. zaken zoo juist aan Rome bracht. Polen, dat zich meer en meer een groote mogendheid met een biezondere taak in Oost-Europa gaat voelen, wenscht een dergelijk pact van vier gaarne tot een pact van vijf uitgebreid te zien en het weet, dat het daarbij te Rome op weinig tegenstand zal stuiten. Bovendien schijnt men ook te Berlijn zijn bezwaren tegen een dergelijke uitbreiding te hebben laten vallen, wat wel een gevolg is van de goede betrekkingen, die Duitschland en Polen op het oogenblik met elkaar on derhouden. Overigens blijft een dergelijk pact, dat de kleine neutrale staten wet zeer in het gedrang zou brengen, voor/ loopig slechts toekomstmuziek en daar om behoeft men aan het Poolsche be zoek aan Rome nog niet veel waarde te hechten. DE ENGELSCHE DEFENSIE. We wezen er reeds op, dat Engeland, ondanks alle toenaderingspolitiek, er voorloopig niet aan denkt, zijn landsver dediging te verwaarloozen. Dat blijkt het best uit het vorige week gepubliceerde; Witboek over de defensielasten. Thans staat vast dat het bedrag van 1500 mil- lioen pond, hetwelk nog kort geleden voldoende beschouwd werd voor de her bewapening, voor de doeleinden van En geland ontoereikend is. Chamberlain gat te kennen, dat de kosten der herbewape ning nog heel wat hooger züllen zijn. l|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iniiiiiiiiii||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 10