NELLIE. OVER BONT EN OVER SCHAPEN. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii|||||| minium voor de vrouw. minium ||||||!iiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii||llll A?7l DE NIEUWE MODE MIDDAOJAPON A 27S, zeer geschikt ook voor zwaardere figuren. Pationen, 25 ct., in 100 en 112 cM. bovenwijdte. Benoodigd 4 M. stof van 90 cM. breed, ot 2.80 M. stot van 1.30 M. breed. Gelieve deze patronen, ontleend aan liet N. Modeblad, onder bijsluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kir. N. Gracht, Utrecht. Prijs 25 ct. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post tl.5Q NUTTIGE WENKEN. Roestvlekken op blik? Afwrijven met in petroleum gedoopte doek; daarna met krijt. Blikken voorwerpen reinigt men met heet aardappelwater of heet sodawater. Nawrijven met warme lappen. Bronzen beelden reinigen met wol len lapje met sla-olie; nawrijven met een droge doek. Wasdoek-tasch dof geworden? In wrijven met gele bijenwas, die in terpen tijn is opgelost. Met wollen doek na wrijven. ||||||!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:itiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiin|||||l llllllllllll VRAGENBUS. Illlllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'llllll Kristalsuiker wordt bereid uit sui kerbieten. De lichte en de donkere basterdsuiker bereidt men uit het product, dat over blijft, als de suiker er reeds uitgehaard; is. Er komen geen vitaminen in voor. - tR.V.U. FEUILLETON 61 Wij zullen je missen, kind. Dat zal uw eigen schuld zijn, ant woordde ik blozend. Het lag heelemaal niet in mijn bedoeling om weg te gaan. Er was geen gelegenheid jneer, om verder op het onderwerp in te gaan, aangezien de butler de komst van de gas ten meldde. Het waren mrs. Harmon, miss Warner en mr. Mainard maar niet kapitein Trafford. Waar is Laurence? vroeg Leonora. Hij is naar de club gegaan, om zich daar te verkleeden, antwoordde mrs. Har mon. Hij scheen volkomen uitgeput te zijn van het werk, dat hij vanmiddag op de tancy-fair heeft verricht, merkte Wini fred glimlachend 'op. Daar is hij al. Kapitein Trafford was óf vermoeid,, ót niet al te best te spreken, want zijn toon en houding waren juist op de grens; van het beleefde af. Het diner verliep in een niet al te opgewekte stemming. Laurence sprak nu en dan een woord met zijn verloofde en ik zag, dat hij soms een blik naar mij wierp. Ik had mr. Mainard naast mij zit- Omdat astrakan in de mode is, loopen er duizenden schapen in de steppen van Rusland en Centraal-Azië, worden de vellen per karavaan naar de beroemde jaarmarkt te Niezjnii-Nowgorod ver voerd en van daar uit over de heele we reld verspreid. Het biezondere van deze bontsoort is niet alleen, dat het dure velletje, dat men koopt, vier- of vijfdui zend kilometer heeft afgelegd om hier in Nederland verkocht te worden, Het biezondere is het geheimzinnige, dat er aan verbonden is. Eenzaam ligt de steppe in haar onme telijkheid. Bedekt met plukjes verdroogd gras, die op de door zout en magnesium vergiftigde bodem nauwelijks bestaans mogelijkheid kunnen vinden, strekt ze zich uit van de Kaspische zee tot waar; de uitloopers van Tien-Sjan of het He melsgebergte zich verheffen. Zoo nu en dan stuit het oog, dat aan 'n verlaten ho rizon gewend is, op een groote kuddö schapen, die overdag in een verzengend^1 hitte hun voedsel moeten zoeken en ties nachts aan hevige koude hebben weer stand te bieden. Er is daar vaak binnen, de vier-en-twintig uur een temperatuurs verschil van zestig graden. Om daar te kunnen leven is het nood zakelijk, dat de dieren door een isolee- rende laag omgeven zijn, die des nachtst de warmte vast- en overdag tegenhoudt. Hun vacht bestaat danook uit een wol soort, die ten volle aan deze ei'schen vol doet, die wat vochtig is en buitengewoon sterk. Hiervan maakt men de vele soorten astrakan. De herders, die deze kudden bewaken, zijn nomaden, die de groei van het gras; volgen. Nooit hebben ze een vaste stand plaats; ze zijn altijd aan het trekken. Heel vaak komen perioden voor, waarin, er zeer weinig voedsel aanwezig is en daartegen zijn de dieren voorzien van een vetlaag, die vooral in de korte breeda staart ligt opgehoopt, zooals bij 'n kameel de vetbulten. Vandaar, dat zekere soorten' astrakan „breitschwanz", dus breedstaart genoemd worden. llllllllllll IN DE MOESTUIN. lllllliiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiillllll Prei zaaien: 1 lood per vk. M. - Wortelen ot peen, in de koude bak gezaaid, voorzichtig dunnen. Sla- en wortelbakken met zorg luchten. U koopt toch zaad bij onze adver teerders Thans kunnen gezaaid worden roode en witte kool, pompoenen, snij- en kropsla, rabarber, selderie, schorsenee-, ren, tuinkers, tijm, prei, uien, wortelen., ||||||iiiiiiiiiii'ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. |||ll! ||||||iliiiiililiiiiiiiililllllillliiiiiiiiilliiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiii!liiiii|||||| DE ARONSKELK behoudt alleen dan vele bladeren, als de plant in de winter maanden in een gelijkmatige temperatuur van 56-58 gr. Fahr. wordt gehouden en de atmosfeer daar vooral niet droog is. Bij het kweeken in de kamer mag men zich al gelukkig achten als het lukt een. plant met vier flinke bladeren te ver zorgen. De plant niet in de volle grond) zetten, doch 's zomers met pot in de grond plaatsen. LIGUSTERS tegen April snoeien. Door sterke snoei krijgt u lage, breed uit- stoelende struiken. GLADIOLEN kunnen nu buiten ge plant (2e helft Maart.) ACACIA kan op warmte nog gezaaid worden. (2e helft Maart.) ten en na een periode van stilzwijgen vroeg ik hem, of het hem in het oude dorp op de kostschool beviel. O ja, ik ben van de streek gaan houden, zei hij met een zucht. Misschien wel te veel, voegde hij er neerslachtig aan toe. Ik denk er over om weg te gaan., Weg te gaan? herhaalde ik ver baasd. Ik dacht, dat de betrekking als directeur van de school u juist zoo goed, beviel. Ja, dat is ook zoo maar ik ben wat rusteloos. Ik denk er bijvoorbeeld over om bij het onderwijs in Afrika te gaan. Afrika? riep ik uit. Hij knikte en streek door zijn haar. Ja, er valt daar veel werk te ver richten Maar het is ook gevaarlijk, viel ik hem in de rede. Och, dat is het minste, zei hij on verschillig. Dat mag ik wel; dat geeft nog eens afwisseling in het leven. Hierna vervielen we weer in stilzwij gen en ik liet mijn blik over de anderen gaan. Het stuitte mij tegen de borst, kapitein Trafford met Winifred te hoo- ren spreken en zelfs te zien glimlachen.) Wat waren mannen toch wreed. Hoe kon hij in mijn tegenwoordigheid zoo onge dwongen zitten praten met de vrouwe waarmee hij mij had bedrogen. En op moment besloot ik in elk geval niet mee te gaan naar de Elms. Ik zou bij de her haalde ontmoetingen van deze heide niên- Een wreed verhaal wordt van de her ders verteld. Om goed astrakan te krijgen, zouden ze namelijk eenige weken, voor de geboorte van het kleintje, de moeder dooden. Het vel van het nog niet geboren jong zou het mooist zijn. Ingewijden weten echter wel, dat het dier vier ot vijf weken oud moet zijn, wil het zeer soepele leer de wolharen vast houden en verdere bewerkingen ver dragen. Trouwens, zoo gauw als het dier ademt, wordt het in een zak genaaid, waar alleen de kop en de pooten uitste ken. Dit wordt gedaan, opdat de pels frisch blijft en de krullen er niet uitgaan. Dit is echter niet het groote geheim van het astrakan. De vellen worden in een soort pekel bewaard, waarvan de her ders van de steppen het geheim zorgvul dig voor zich houden. De huiden worden eens per jaar per karavaan vervoerd naar Niezjnii Nowgorod, dat aan de samen vloeiing van de Wolga en de Oka ligt. Niezjnii Nowgorodde beroemde stad uit de tijd van de vroegere Tsaren. De stad, waar de vele millioenen handelaren uit het onmetelijke Rusland op de jaar markt tezamen kwamen. De machtjge Wolga stroomt er nog altijd langs, maar veel van de vroegere glorie is verdwenen. Echter, de mode is de stad komen hel pen. En reeds sinds ettelijke seizoenen komen er gedurende een paar maanden een half millioen koopers en verkoopers, die in de groote vraag naar astrakan voorzien. De natuurlijke kleur van astrakan is grijs en soms bruin. De bontververs ge ven er echter alle kleuren aan, die meu maar wenscht. Zóó soepel is het astrakan, dat men het als stot is gaan gebruiken. Maar dat is niet de eenige wijze van gebruik. Denkt u eens aan de astrakan-hoeden en de met astrakan gegarneerde handschoenen,, revers, ceintuurs. Met vilt en fluweel vormt het een prachtige combinatie. Echter, het minst prachtig zal het wel gevonden worden door de schapenmoeder, die op een kortstondige astrakan-mode hoopt. Dan heeft zij weer kans haar1 jongen te zien opgroeien llllll llllllllllll POSTDUIVENSPORT. I|||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| POSTDUIVEN VEREEN. TEXEL. Het vluchtprogramma van bovenge noemde vereeniging is als volgt: 14 April van Den Helder. 17 April van Schagen. 24 April van Dordrecht. 1 Mei van Vildevoorde (afstand in K.M. van Roosendaal af) 67.7. 8 Mei van Quievxain 136.8. 15 Mei van Noyon 241. 29 Mei van Corbeil 355. 12 Juni van Orleans 443. 26 Juni Cha- teauroux 563. 9 Juli van Limoges 676 23 Juli van Bordeaux 833. Dit is alleen voor oude duivenhet programma voor jonge duiven, broed '38, wordt nader bekend gemaakt. Voor bo vengenoemde vluchten zijn welwillend be schikbaar gesteld 7 medailles en een flesch wijn. Mede om het feit, dat er op deze vluchten twee liefdadigheidsconcour sen worden gehouden, zijn eventueel eere- prijzen van harte welkom. Ze worden gaarne in ontvangst genomen door J. van Zoelen, Secr. van het Hoofdbestuur en M. de Graaf, Hokcontroleur, te De Cocksdorp, terwijl de overige leden zich ook gaarne met het in ontvangst nemen belasten. In September kon aan de Amsterdam- sche vereen, tot bestrijding der T.B.C. 1357.46 worden afgedragen. JEVEZET. schen niet tegenwoordig kunnen zijn. Het diner nam een einde en bij het verlaten van de eetzaal hield Walter Mai nard de deur voor Winifred en mij open. Hij zag ons aan met een ernstige blik. Waarover heb je met hem gespro ken? vroeg Winifred, terwijl ze mij een arm gaf. O, over het dorp, zei ik. Maar eh hij vertelde mij ondertusschen ik veronderstel tenminste, dat het geen geheim is, dat hij plan heeft om de streek te verlaten. Zij keek mij verbaasd aan en kleurde. O, ja? vroeg ze kalm. Ja, hij schijnt plan te hebben naar Afrika te gaan, vervolgde ik. Naar Afrika, klonk het verschrikt. Ik verwonderde mij er over, dat Wini fred een dergelijke belangstelling aan de dag legde voor mr. Mainard's plannen. Ja, zei ik weer. En ik meende juist, dat hij het in onze streek nogal naar zijn zin had. Dat is ook zoo, sprak Winifred ern stig. Hij heeft zich bij iedereen bemind gemaakt, zoowel bij de jongeren als bij de ouderen. Enfin, dat zal je zelf weldra bemerken. Ik schudde het hoofd. Wat, riep ze uit, onmiddellijk be grijpend waarom ik dat deed. Wil je soms niet meegaan Laurence, riep ze tot haar verloofde, die juist binnentrad, kom eens hier en help mij om dit eigenzinnig meisje over te halen. RECEPTEN. EIERCROUTONS. 4 dunne sneetjes casinobrood, 4 eieren, wat peper en zout, halve eetlepel gehakte peterselie, 1 theelepeltje Maggi's Aroma, half ons boter, 3 eet lepels melk. Snijd de sneetjes brood alle in de lengte doormidden, rooster de op deze wijze verkregen reepjes goud bruin, laat ze even bexoelen en besmeer ze dan met de boter. Klop in een klein pannetje de heele eieren met wat zout en peper goed door elkaar, roer er de melk door, de peterselie en de Maggi's Aroma. Roer het mengsel op een zacht vuur tot het gelei-achtig gebonden is (vooral 'niet droog) en spreid het dan dadelijk uil op de stukjes brood. Schik de broodjes op een met een vingerdoekje bedekt schaaltje en dien ze zoo warm, mogelijk op. SCHIPBREUKELINGEN OP HET ZEEROVERS-EILAND Een vervolgverhaal voor de oudere kinderen. y. 9. Het leek Hans en Rie wel, ot de dag nooit omkwam. Ginds, op de ge strande boot, verkeerde Flits in groot ge vaar en zij konden niets doen, voor het donker was. Maar eindelijk dan toch ging de zon onder. Langzaam, zo weinig mogelijk leven makend, roeide Hans met Rie naar het schip. Hans had zijn buks uit voorzorg meegenomen. 10. Door een der patrijspoorten kwam een zwak schijnsel. Hier stuurde Hans de boot 'op af. Hij hees zich voorzichtig langs de scheepswand op en gluurde naar binnen. Het was de kapiteinshut, de hut van zijn oom. In de hut stonden drie Chinezen bij de opengebroken brand kast. In een hoek zat, stevig gebonden, Frits. Wat moest Hans doen? Zou hij in staat zijn Frits te redden Daarover Zaterdag. Hij kleurde even. Ik vrees, sprak hij langzaam, dat ik slechts heel weinig invloed heb. Daar ben ik ook bang voor, zei ik glimlachend, terwijl ik hem aanzag. Toe, Nellie, dat meen je niet. Wij zullen het je zooveel mogelijk naar de zin maken. Je mag doen en laten, wat je wilt. Kapitein Trafford verwijderde zich met langzame schreden en Winifred sloeg haar arm om mijn middel. Nellie, laat je trots nu eens varen. Ben je soms bang, dat het verplichting zal geven Neen, neen, weerde ik af, dat is het niet. ik voelde mij prikkelbaar worden, om dat ik geen woorden kon vinden om mijn weigering afdoende uit te spreken. Een bediende trad binnen en hield mij een zilveren blad voor, waarop een visite kaartje lag, dat de naam droeg: „Alger non Leigh-Bryan. Ik keek verschrikt op. Algy, stamelde ik. "Maak je niet ongerust, zei Winifred. Het zal niets ernstigs zijn. Daar komt hij al. Ik wendde mij om en zag Algv het vertrek binnentreden. Hij was heel ge woon gekleed in een bruin colberteos- tuum en keek verwonderd op, toen hij het gezelschap bij elkaar zag. Ik dacht, dat je alleen was, zei hij' verward. De bediende vroeg mij bin nen te komen. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4