WIE REKENT KIEST FONGERS. TWEEDE BLAD TF.XELSCHE COURANT Texels^he Berichten Woensdag 30 Maart 1938 DE COCKSDORP. HOTEL DE HOOP. Illllllllll! SPORT OP TEXEL lillllllllll HIH|iniiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiillllll S.V. TEXEL. De eerste ontmoeting voor de degra datie comp. heeft ons en de geheele Texel-aanhang zeer teleurgesteld. We kunnen er direct aan toevoegen, dat ge brek aan samenwerking, het zich niet naar elkaar richten, als hoofdoorzaak kan worden aangemerkt. Blijkbaar was er ie weinig belang bij. VCGt kunnen betieft, zou Texel deze wedstrijd zeker hebben moeten winnen, als er door ALLE spe lers maar met volle overgave was ge speeld; dit was bij de bezoekers heel an- anders; daar werd aangepakt en ieder werkte tot het uiterste; zoodoende kwam het, dat T. in de 2e helft tekort schoot. Dukers keepte, ondanks een Griep-aanval, uitstekend, een voorbeeld voor vele ande ren, terwijl Herman weer in orde was, Jo zagen we beter, maar deed behoorlijk werk.^Niek fungeerde weer als stopper- spil; hij heeft menige aanval onderbro ken en menigmaal goed doorgegeven;, Arie sjouwde geweldig, maar pingelde te veel, terwijl te kort spel werd ge- speeld. Hessel debuteerde zeer voldoen de, zijn spel houdt een belofte in. P. Neijens wisselde goede met minder goede momenten, maar neemt te weinig deel, hij moet actiever zijn; hij moet ook voet ballen, als hij niet in het bezit is van de bal en niet met het publiek praten, vooral vechten. Gomert speelde, naast eenme goede momenten, veel te slap; dat was geen vechten voor een laatste kans Een speler als hij kon alléén de wed strijd wel winnen, vandaag was hij in de 2e helft beslist onvoldoende. Piet K. heeft bewezen zijn plaats waard te zün: hij heeft goede balbehandeling, alleen; ontbrak hem de steun, daar zoowel de rechts- als linksbinnen ver beneden, hun kunnen bleven. Ook Maarten was mis. We zouden haast zeggen, dat hij een van zijn minste wedstrijden speelde. Als men het sterk probeert, zich overtuigend in spant, en het lukt niet, kan niemand zich iets verwijten. Nu echter leek het veelal meer op onwil, hoewel we dit niet mo eren aannemen, A. van Anraat deed dik wijls verdienstelijk werk, maar werd in de 2e helft te veel uitgeschakeld. Wieringerwaard is een pootig elftal met enkele sterke spelers, waarvan we vooral de spil noemen. De groote werk lust, het snelle reageeren en het samen werken van alle spelers is echter de kracht van dit elftal. Een groote indruk heeft deze ploeg niet gemaakt. De wedstrijd werd uitstekend geleid door de heer v.d. Hoek. W. trapt af, weet al spoedig eemge kansen te scheppen, maar weet er geen raad mee. T. probeert de W-achterhoede; en brengt het tot corner. Als W. over links tracht door te breken, geeft Hessel een scherpe voorzet. De W-keeper laat de bal rallen, maar niemand is ter plaatse. T. komt meer en meer opzetten, wordt gevaarlijk. Toch brengt W. het tot corner, welke weggewerkt en door de voorhoede overgenomen wordt. Deze aanval wordt afgeslagen, maar T. komt terug; van links krijgt P.K. de bal toege speeld. Hij passeert handig en geeft met een prachtschot T. de leiding: 10. Er is dan 12 min. gespeeld. W. reageert met een snelle aanval, voorzet volgt en wordt ingekopt maar Joop staat op zijn plaats. Uit een voorzet van rechts schiet Gom naast. Hessel speelt goed en geeft mooi aan. Dan neemt Arie een vrije schop, maar te laag. Dan maakt P.Neijens zich goed vrij. Hij geeft aan P.Kikkert, die juist naast schiet. Na een goede schijnbeweging komt Gom vrij. Zijn schot *aat' jaast. Eenige goede aanvallen gaan door buitenspel verloren. In deze periode is T. beslist sterker. Als de W,-> linksbuiten is doorgiebroken, weet Her man keurig te redden. Uit een voorzet schiet Maarten naast. Dan gaat Arie langs de lijn. Hij zet goed voor, maar P. N. buitenspel. Als W. ten aanval, trekt, heeft ze geluk, als Herman terugspeelt en over de uitloopende Dukers in eigen doel trapt: 1—1. T. tracht opnieuw ver loren terrein te herwinnen. Maarten zet voor, P.N. buitenspel. Nieuwe aanval r schot naast. Corner op ons doel volgt. Joop redt. W. herstelt zich meer en ineer, wordt danook wat gevaarlijker. We zien N.de Graaf juist redden. W. krijgt een vrije schop, Schenk komt vrij, Arie houd hem af en Joop werkt weg. P. Neijens gaat langs de lijn, geeft aan P. IIIIILiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinuiiillllll lillllllllll ZOO SCHREEFlillllllllll ||||||ll!lll!ll!lllll!l!l!lli:il!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!illlllll|||||| PROF. R. CASIMIR: Waarom slaat men in hoogere cultuurkringen de onder wijzer laag aan, terwijl men moeilijk de schoonheid en belangrijkheid van het leeraarsambt kan ontkennen? Onder de hoogsten in den lande vindt men immers gewezen onderwijzers. Het Nederland- sche leeraarscorps is een cultuurleger en vele soldaten toonden hun bekwaamheid in de voornaamste- betrekkingen. Hol- landsch Weekblad. Kikkert, die precies tegen de paalkruising schiet. Nog volgt een prachtschot, dat wordt gestopt. Rust. De 2e helft begint al slecht; de aftrap strandt door te kort spel. W. neemt de aanval over, welke wordt afgeslagen. W. keert terug, brengt het tot corner, welke, door Joop meesterlijk uitvallend wordt gekeerd. W. komt keer op keer terug; op schitterende wijze houdt Joop zijn doel schoon. Eindelijk kan Arie naar P.Neijens doorgeven. Een hooge voorzet volgt, maar A.v.Anraat krijgt de bal niet niet goed op zijn hoofd en gaat een goede kans verloren. W. linksbuiten lost een schot, maar Joop redt. Niek geeft een goede pass, maar in onze aanval is het niet in orde, de halfs ondervinden geen steun. Elke doelschop wordt onbe dreigd door W. opgevangen, terwijl in het andere geval door peuterig spel goede kansen uitblijven. Vooral Arie blijft zijn spelletje van passeeren te veel doorvoe ren; nimmer ging de bal van hem naar rechts, jammer voor hem, want voor zijn harde werken was beter resultaat ver diend geweest. Eenige vrije schoppen aan weerskanten leveren niets op. Bij T. speelt de voorhoede met 3 man, W. blijft hierdoor gevaarlijker. Toch gaat P. Kik kert goed door de baks heen, maar Tnj' wordt tegen de grond gewerkt. Vrije schop wordt afgeslagen. T. is even ge vaarlijk. Corner op W-doel volgt, even eens afgeslagen. W. strandt meermalen op buitenspel. Gom valt eenige malen in de rug aan..De vrije schoppen brengen ons doel in gevaar. Nu T's aanval zoo slecht gesteund wordt en W. zich van alle ballen meester maakt, wordt hei gevaarlijk. We zien het aankomen. Als weer een kort samenspel tusschen halt en voorspeler mislukt, krijgt de W-rechts buiten de bal vrij. Hij plaatst een goede voorzet. Joop zal vangen, maar Schenk is iets eerder en kopt in: 12. Nog 10 min. zijn te spelen. Wel werd voor van plaats verwisseld, maar het gevecht om de gelijkmaker swam niet. Zelfs de ach terstand was niet in staat meer leven in de aanval te brengen. Nieuwe W-aanval- gaat hoog over. T. krijgt nog een vrije schop te nemen, maar ook deze kans gaat voorbij, waarmee deze wedstrijd ver laren is. Indien de tegenpartij op-de juiste wijze bestreden zou zijn zou iedere bezoeker er vrede mee gehad hebben; nu is het an ders. T. had hier zeker moeten winnen en dat zou gebeurd zijn, als ALLE spe lers zich GEHEEL hadden gegeven, we vragen ons af, of dit nu de juiste uiting was van het clubleven. Eén ding moet ons van het hart: Laat u NIET in een elftal opstellen, als ge niet AL uw kun nen beschikbaar wilt stellen. Voorwaar den worden niet aanvaard. Is men hei met de spelopvatting niet eens, dan nog moet men zich blijven inspannen en op de training dan de verschillen oplossen. We moeten de komende wedstrijden nu ALLE winnen. Dat is MOGELIJK, maar naast een beetje geluk zal een elftal noo- dig zijn, waarop voor de volle HON- TfERD procent gerekend kan worden.' Wat het resultaat van deze comp. ook moge zijn: VOOR alles: een elftal van goede, werkende, vechtende leden. Een gezonde geest geeft een gezond lichaam. Allen, die daadwerkelijk steunen, heb ben hier recht op. Men zal zPker met belangstelling de maatregelen van Be stuur en 'elftalcommissie tegemoet zien. Texel 2 gaat Zondagmorgen een beslissingswedstrijd spelen in Den Hel der. Het zal overbodig zijn op te wekken tot degelijke voorbereiding. We verwachten vanavond alle spe lende leden ter training. Daar moeten we elkaar leeren verstaan; daar moet het clubleven worden versterkt. Mr. Bolling- ton zorgt voor de oefeningen, waarvan' uiteindelijk succes kan worden verwacht. Donderdag trainen voor wie heden ver hinderd zijn en anderen, die ook deze avond willen meemaken. Adsp. trainen als gewoonlijk, om zeven u. We hebben eenige der oudere adsp. gemist vorige keer. Nu present hoor. J.V.C. wist in de Gouden Kruis- wedstrijden te winnen van Watervogels 2. met 42. Een prestatie om rekening mee, te houden. D.D. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING Familie D., Oosterend f 10. TAPTOE. Vrijdagavond a.s. hoopt Texels Fanfare een taptoe te houden. Afmarsch: om S uur van het gebouw. HUUR HUIS BURGERHOUT. B. en W. stellen de raad voor, de huur van de gemeentewoning aan de Witte Kruislaan, bewoond door mw. de wed. F. J. van Sambeek, te verlagen van f4.- op 13.50 in verband met een desbetret i fena verzoek van de huurster. De laatst jaren zijn de woninghuren aan Den Burg eenigermate gedaald. Het huis wordt net jes bewoond, aldus B. en W. Hoogere huur van anderen is niet te verwachten, DUIVËNSCHADE In aansluiting op de ingezonden stuk ken over de duivenschade kunnen we nog meedeelen, dat naar aanleiding van een adres, door de Landbouworganisaties aan B. en W. (niet aan de Raad) gericht, het Gemeentebestuur zich in verbinding, heeft gesteld met de houtvester van het Staatsboschbeheer. De rakkers, die de schade aanrichten, huizen immers juist in de Dennen in zoo grooten getale. Verwacht mag worden, dat thans spoe dig doeltreffende maatregelen zullen wor den genomen. COOP. AANKOOP-VEREEN. Men deelt ons mee., dat door de Co dp. Aankoopvcreen. Centraal Bureau, geves tigd te Rotterdam, van de heer P. W. Swama aan de Waaklerweg alhier, schuin tegenover Sonnevanck een perceel gronds werd gekocht voor de bouw van een ma gazijn voor het opslaan van granen, vee voer en kunstmest. Het krijgt een front breedte van 22 M. en eén vloeropper vlakte van 600 vk. M., alsmede een bo- vcnverdieping ter oppervlakte van 2001 vk. M. In het gebouw zal een schoo-' ningsinrichting worden aangebracht. De bouw zal, zoodra daartoe vergun ning is bekomen, onderhands worden aan besteed. Omstreeks half Juli hoopt men het gebouw in gebruik te kunnen nemen. AANKOOP GEBOUWEN EN ERF. B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot aankoop van het pand aan de Koogerstraat, eigendom van mevr. de wed. J. G. Kooiman-Dros, en wel om te zijner tijd hier een doorbraak tot stand te brengen en een weg aan te leggen over de gemeentegronden, welke langs de Wittekruisweg liggen. Het terrein is aan de Koogerstraat 18.95 M. breed en is 837 vk. M. groot. De woning aan de straat is voor f4.— p. w. verhuurd aan. de heer A Dros Pz., Eierland; de achter woning voor f 1.50 p.w. aan de heer, J. F. Bakker. De gemeente zou ide schuur in gebruik willen nemen voor ber ging wegenwals, rijwielpadwals, teer- machine, enz. B. en W. stellen voor aan eigenaresse als „koopsom" een lijfrente te verstrek ken van f7.50 p.w., ingang 4 Nov. 1938; tot deze datum ontvangt zij als huur f6.p.w. De koopsom voor een lijfrente van t7.50 p.w., ingaande op 64-j. leeftijd, varieert van f 4360f 4596. Om de geprojecteerde weg te kunnen aanleggen moesten B. en W. zich verze keren van een strook van 26 bij 8 M., deel uitmakende van grond van de heer C. Keijser Hz. Deze eigenaar is bereid' deze grond kosteloos af te staan in ruil voor een hoekje grond van plm. 38 vk. vk. M., in de nabijheid, gelegen, dat voor de gemeente weinig waarde heeft. EIERLAND. ONS VLIEGVELD. De groote pers bracht dezer dagen een opzienbarend bericht over ons Texelsche vliegveld: „Het zal binnenkort voorname lijk voor militaire doeleinden gebruikt worden; de K.L.M. zal er evenwel ge bruik van mogen blijven maken" Ge lukkig staat het er niet zoo somber voor als dit bericht doet vermoeden. Zoo ver nemen we b.v., dat ons eiland als 'toeris tenoord van die militaire vliegerij wel weinig hinder zal ondervinden. Een actie op touw zetten, gelijk Bergen deed toen het Rijk met plannen voor een militair kamp aldaar voor de dag kwam, zou o.i. weinig nut hebben. Niet alleen zal het Rijk wel op zijn stuk blijven staan, maar ook zou dan juist de aandacht van de vreemdeling gevestigd worden op iets, wat niet tot bevordering van het toeris me strekken kan, maar waaraan we toch niet kunnen ontkomen. Hoe minder de groote pers daarvan dus gewaagt, hoe beter. OUDESCHILD. EEN WOORD VAN DANK. De commissie, die tot taak had, een avond 'te organiseeren ten bate van do kas van de K. W. Bewaarschool, zegt hartelijk dank voor de verleende be- langlooze medewerking. Hierdoor is het mogelijk geworden een flink bedrag in de kas te storten en is onze kleuterschool, voorloopig althans voor de ondergang bewaard. Namens de commissie, C. EE LM AN-Dogger. A. BACKER-van Leeuwen. DE KOOG BOUW PENSION. De heer J. Th. v.d. Meiden te Hilligers- berg, gem. Rotterdam, is voornemens aan de Brink een pension te bouwen en wil daartoe van de gemeente voor t 1920 640 vk. M. grond koopen. B. en W, stellen de raad voor dit verzoek in te willigen. Zij hebben de a.s. kooper toegezegd, dat terzijde van het terrein een tegeltrottoir komt en dat begonnen zal worden met aanleg van een rioleering in de Brink (voor vuil-afvoer van het pand.) VERHUUR GEMEENTEGROND. B. en W. stellen de raad voor, aan de heer Jan Verhoeve voor f55.p. j. voor twee jaar als weiland te verhuren 1.21.35 H.A. gemeentegrond, gelegen bij De Koog aan de westzij van de Koogerweg, ingang 20 Maart 1938. B. en W. stellen voor jaarlijks voor gemeente-rekening 110 kunstmest, andere dan stikstof, te verstrekken. (Drie jaar geleden is aan de heer Verhoeve verhuurd voor f 46. p. j. Ook toen gat de gemeente voor 110.kunstmest.) Hotel De Hoop zal, nu het een grondi ge restauratie heeft ondergaan, Vrijdag heropend worden. 13c zaal werd vergroot en van een keurige betimmering voor zien. Een paar nieuwe kamers werd in gericht, terwijl door het aanbrengen van vaste waschtafels met stroomend water in alle vertrekken een belangrijke verbe tering tot stand is gekomen. Ook de toi letten werden ingericht naar de eisch van de tijd. M. en A. J. VONK, VELO-FEEST IN DE HOOP Zaterdag a.s. wordt ter gelegenheid van de heropening door Vclo, onze too- nceldub, een feestavond met bal geor ganiseerd. Er wordt o.m. een tooneel- stukje, Het nachtelijk mysterie getiteld een klucht, die liet „doen" zal op gevoerd. De aanvang van deze feestavond waarvoor groote belangstelling be staat is bepaald op acht uur. INZAAIEN INLAAGDJJK. De leverantie van zaad voor inzaai v.d. nieuwe inlaagdijk is opgedragen aan de N.V. v.h. C. R. Keijser en Co., de laag ste inschrijfster. WOL OP DE WERELDMARKT. Londen, 25 Maart. Zeer levendige vraag. Daar Rusland niet kocht kwamen crossbreds v.ijt pet. lager dan bij de, opening. Andere soorten prijshoudend. Bradford, 24 Maart. Merino-tops, vaster dan in het begin der week. Fijne crossbreds vast op vorige prijzen. De crossbredwollen zijn op alle markten ge vraagd. Londen, 28 Maart. Bij matige sor teering levendige vraag, vaste prijzen. Illllliiiiiiiriiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll lillllllllll LANDBOUW VEETEELT Illllllllll ||ili|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili!ii!iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiuiilliiii!::iiiiiiii.iiii|||||| Met 1940 te beginnen is in Duitsch- Iand de teelt van bittere lupinen verbo den, evenzoo de handel in zaad van bit tere lupinen. De verbouw van zoete lu pinen neemt sterk toe; ze zijn een waar devolle aanwinst voor de lichtere gron den. Maar voor de teelt van zaad is vroeg maaien noodzakelijk. Wie van zomergewassen meer zaad en minder stroo wil oogsten, zaait vroeg. Erwten en boonen en zoete lupinen zijn juist door vroeger zaaien meer in teelt gekomen, omdat ze dan minder in 't loot raken, meer zaad geven en vroeg rijpen, soms al vóór de winterrogge. Men heeft dan nog best land voor een herfstvoeder- gewas. Als het land voldoende droog is zaait men uiterlijk begin Maart erwten, boonen, lupinen.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5