4 Waar Texel bedreigd wordt. JAN VISSER Cz. Dp 1 April 1938 was het 12y» jaar geleden, dat de heer J. Vis ser Cz. in vaste dienst werd be noemd als organist van de N. H. Kerk alhier. Vervolg van le pagina. We herinneren hier b.v. aan de onder gang van het poldertje „de Volharding". Maar evenzeer moet worden vermeld, dat door de Zuiderzee-afsluiting de vloed standen hooger zijn geworden; dat de golfoploop bij storin belangrijk toege nomen is en dat de getij stroomen aan kracht hebben gewonnen. Dit laatste brengt verwijding en verdieping van geu len en verplaatsing van zandbanken mee/ Zeer zeker moet hieraan worden toege schreven, dat onze N.O.-hoek :n een, steeds gevaarlijker positie is komen te ver keenen. De Staatscommissie - Lorentz, juli '18 ingesteld om na te gaan, welke invloed afsluiting van de Zuiderzee op de water stand bij storm en bij vloed in de wad denzee zou hebben, voorspelde, dat na het leggen van de afsluitdijk het storm- peil zou stijgen: aan de binnenzij van Texel 80 a 25 c.M.; langs Vlieland 25 c.M.; langs Ameland een paar c.M. De Texelsche zeewering werd dienover eenkomstig verhoogd; dit werk had zijn, beslag gekregen toen de afsluitdijk ge reed kwam. Maar op de duinen aan onze N.O.-kust konden de stormvloeden onge stoord hun woede koelen Dat moest zich wreken. Daar kwam bij de ongunstige invloed van de heftiger wordende getijstroomen,. waardoor nog meer dan voorheen de duinrichel aan afbrokkeling werd bloot gesteld. Terecht wordt aan de eb- en vloed- stroomen in de waddenzee sinds de af- shfitdijk er ligt meer dan gewone aan dacht geschonken. Gebleken is, dat de vloedstroomen, die door Marsdiep en Vlie komen, elkaar in de waddenzee ont moeten. Daarbij liet men aanvankelijk het Fierlandsche Gat buiten beschouwing, •ooals 'oleek uit de voordracht, welke Ir. J. Th. Thijsse Januari 1933 in het Ko ninklijk Instituut voor Ingenieurs hield. Terecht kwam Ir. Reigersman, de toenma lige chet van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland daartegen op. Hij had, om zijn woorden te onderstrepen' slechts te verwijzen naar de sterke aan tasting van de N.O.-oever van ons eiland Ook uit de verklaring van de Minister van Waterstaat Juni 1935 in de Ka- I mer afgelegd, blijkt wel, dat de toestand hier ernstig moet worden genoemd. ,,De afname van de oever is hier sterker," al- dus Z. Exc., „dan werd verwacht, maar J; afdoende middelen om de aantastend© j geul van richting te doen veranderen, zouden zeer kostbaar zijn." Met alle middelen, waarover men be- schikte, is men tenslotte aan het reke- y nen en teekenen gegaan. Men heeft een hypothese opgesteld, een schets gemaakt van de loop, welke de stroom in de eerst volgende jaren naar raming sal ne men en vervolgens van de plaats, de om- vang en de richting van de slaperdijk, j welke zou moeten worden aangelegd om, s bij Verlies van de thans nog dienstige duinrichel diens taak over le nemen. Onder de voortreffelijke leiding van opzichtei Van Hoorn is deze dijk nu zoo goed als gereed gekomen. Moge de tijd, dat deze dijk werkelijk het yvater zal moeten keerennimmer komen» Dit zal het geval zijn, indien de geul,, waarlangs zich het vernielende wlater naar onze duinen spoedt, van richting verandert; een kans, welke niet uitgeslo ten is. DE SCHAPENTEELT. Geen nadeelige gevolgen van tongblaar Eenige tijd geleden schreven wij, dat het gerucht ging, als zou ten gevolge van het mond- en klauwzeer de lamme- rensterfte dit jaar grooter zijn dan in voorgaande jaren. De heeren dierenart sen, E.Noordijk en H.Frederiks verzeker den ons toen, dat hun daarvan niets ge bleken was. Ook deze week weer beves tigde de heer Noordijk ons, dat de lammerensterfte tot dus ver zeker niet grooter is dan vo rig jaar. /an verschillende zijden wees men er ons voorts op, dat het mond- en klauw zeer toch voor sle veehouders nadeelige1 gevolgen zou hebben, aangezien er min der lammeren worden geboren dan ver wacht werd. Ook naar aanleiding van deze veron derstelling hebben we ons tot de heeren Noordijk en Frederiks gewend. Zij on derschreven weliswaar het feit, dat bij sommige veehouders zich het verschijnsel voordeed, dat vele schapen niet drachtig waren geworden, maar daar stond tegen over, jat er ook veebeslagen sijn, iie hevig met mond- en klauw zeer te kampen hadden gehad, waar zich dat verschijnsel niet voordoet. Deskundigen zijn danook van oordeel, dat van nadeelige invloed van het mond en klauwzeer ook hier geen sprake kan zijn. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L H.H. Veehouders! wordt allen lid! STILLE OMGANG. Vergadering van het Gezelschap Texel in De Zwaan op Maandag 4 April. De voorz., de heer Jac. van Heerwaar den, opende te 8 u. 20 te vergadering, welke door 16 personen werd bijgewoond, met de Chr. groet. Vervolgens las de secr. de notulen der vorige vergadering en daarna het jaarverslag. Het bestuur sprak zijn afkeuring uit over enkele van de 60 deelnemers, die pa de H. Mis in de kerk aan de Tichelstraat niet met de groote groep, onder leiding van het be stuur, zijn meegegaan. De aanwezige deel nemers gaven, op een vraag van het be stuur, te kennen, dat zij boven de kerk van 't Bagijnhof de voorkeur gaven aan de St. Antoniuskerk. De ontvangsten waren f311.42, de reis kostte f 275.20. Batig saldo f 36.22. De rekening werd door de kasopnemers Adr. Kees en Jb. Schraag volkomen in orde be- vonden. Van het saldo zal per deelnemer 10.50 blijven staan voor de volgende reis. Het overblijvende bedrag wordt gestort in het Vaandelfonds, dat met de jongste bij drage van f5.78 dan tot f57.50 zal zijn aangegroeid. De tijd om het vaandel te bestellen nadert nu. Er zal om prijs opgaaf en aan het Hoofdbestuur van de Stille Omgang om advies inzake het ont werp worden gevraagd. 3ij de rondvraag werd de wenschelijk- heid van beter verlichting aan boord be sproken. Het bestuur ral hieraan zijn aandacht schenken. Om kwart over 9 volgde sluiting met de Chr. groet. DE LAMMERENPRIJZEN Hoe zullen de lammerenprijzen dit jaar zijn. De algemeene verwachting is, dats ze lager zullen zijn dan die van vorig jaar. Het verloop op de wolvee-afd. van de groote veemarkten wijst zeker in die richting. De laatste weken is de handel op de meeste markten traag en zijn de prijzen wat gedaald. Ook de Texelsche markt, is, wat het wolvee betreft, de laatste tijd zeer stug, daar vele veehou ders de dieren voor de geboden prijs niet van de hand willen doen; deze prij zen zijn eveneens lager dan het vorige, jaar. Zoo geeft de handel in wolvee,een wei nig rooskleurig beeld voor de toekomst. M aar - het kan verkeeren. Moge het spoedig beteren. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- 0 sobureau voor de Midden- 0 stand, opgericht 1864, biedt D O 0 in deze tijd groote voordee- 0 len Een volledig prospectus, 0 waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- 0 sche zeer verzorgde courant 0 wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. b□^□□aüncaa SCHIPBREUKELINGEN OP HET ZEEROVERS-EILAND Een vervolgverhaal voor de oudere kinderen. VISSCHERIJ. VERDWIJNT DE HARING UIT DE WADDENZEE? Het Volksblad schrijft u,t Harlingen, dat de resultaten van de haringvisscherij op de Waddenzee dit jaar wel uitermate bedroevend zijn. Cijfers van de Vischat- slag te Harlingen toonen dat duidelijk aan. In de week van 14—20 Maart werd ruim 400 tal aangevoerd. In de overeen komstige week van 1937 bedroeg de aanvoer 4500 tal. En het vorige jaar was de haringvangst weer veel minder dan 't voorafgaande jaar. Wetenschappelijke onderzoekingen toon den kort voor het tot stand komen van de afsluitdijk aan, dat de vrees bestond, dat op de duur de Waddenzeeharing zou uitsterven, omdat de Waddenzee niet de rustige voortplantingsgelegenheid bood, welke voordien in de Zuiderzee werd aan getroffen. Aangezien er echter ondanks de afsluitdijk toch heel goede haring jaren volgden, twijfelden vele belang hebbenden aan de juistheid van de weten schappelijke conclusie. Er zijn echter teekenen, die er op wij zen, dat de wetenschap gelijk zal krijgen. Nu kwam het vroeger, toen de afsluit dijk er nog niet was, ook wel voor, dat er weinig haring werd gevangen. Maar een slecht teeken is toch, dat in de scho len, die van de Noordzee uit ieder jaar in de voortplantingstijd hun weg naar de binnenzee zoeken, zich te weinig jonge haringen bevinden. Vorig jaar was het ge middelde gewicht van een dubbeltal ha ringen aan de afslag te Harlingen onge veer 10 K.G., dit jaar ruim 50 K.G. Een bewijs dus, dat de haring over het alge meen groot is. De vrees, dat op de duur de haring zal verdwijnen, is hierdoor in niet geringe mate versterkt. In zijn jaar overzicht in ons blad over 1937 vroeg de heer J.Henkes, sprekende over de toe komst van de haringvisscherij, zich met zorg at, ot dit bedrijf zich wel zal hand haven. Het ziet er naar uit, dat de vrees, twt dit bedrijt verdwijnen zal, gewettigd zal blijken. *f. mmm 9 aas H. Ms. FLOTTIELJELEIDER TROMP heeft vorige week voor de eerste maal zee gekozen. Het schip passeert de Hembrug. 17. De jongelui durfden nog niet aan dek te gaan. Stel je voor, dat ze door de rovers w erden opgemerkt. Wie weet, wat er dan wel met hen zou gebeuren Maar beneden breidde de brand zich meer en ineer uit en werd de rook al dikker; aan blussen was niet te denken. Ze konden het tenslotte niet langer uithouden en moesten wel naar boven. Gelukkig De Chinezen waren vertrokken, maar toen de drie jongelui de zee afzochten, zagen ze, dat de rovers hun boot hadden mee genomen en al een heel eind van het schip verwijderd waren. 18. Goede raad was duur. De boot was weg en tot grote schrik van Hans en Rie vertelde Frits, dat het vlot. door de rovers vernield was. Het vuur woedde onderlussen maar voort. Er was geen tijd te verliezen. „Kom, Frits, ga mee", riep opeens Hans, die een prachtige invaL kreeg. Samen sleepten zij een van de houten luiken, die over het scheepsruim lagen, naar de railing. Zou ons drietal nog bijtijds van het brandende schip afkomen? En zoL het lukken, het eilandje weer te bereiken Daarover Zaterdag. ZOO SCHREEF. GlORNALE D'ITALIA. Boosaardige lieden trachten kwaad te stoken door te zeggen, dat Italië er een ruilhandel met Duitschland van heeft gemaakt: Oosten rijk tegen Spanje. De domheid van deze elementen, die nog steeds niet begrijpen, wat de werkelijke beteekenis is van onze vredespolitiek is ontstellend. Zou het niet veel erger zijn als zeven millioen Oosten rijkers werden aangemoedigd om zich de toorn van zes en zestig millioen Duit- schers op de hals te halen THE CHURCH TIMES: Wij zijn bo venal tegenstanders van de oorlog. De moderne oorlog is barbaarsch, walgelijk, duivelsch. De regeeringen der totalitaire staten zijn in wezen antichristelijk, maar het komt ons voor, dat dit.geen reden is om bommen te strooien op hun vrou wen en kinderen. Het is waar:. Musso lini is verantwoordelijk voor de gruwelen in Abessinië en Spanje. Wij willen, "dat aan die gruwelen een einde komt, en wij gelooven, dat vriendschap tot stand kan brengen, wat kogels en bommen nooit tot stand kunnen brengen. lil SPREKENDE GETALLEN. DE VEEL GEKAAPTE. Te Amsterdam bedroeg het aantal ge stolen rijwielen in het jaar 1936 8550; in het 'jaar 1937 8S80. Dit is gemiddeld 24 per dag VERMAAK. 'n Amsterdam bedroeg het aantal be zoekers van vermakelijkheden in het jaar 1936 12.5 millioen in het jaar 1937 12.8 millioen Het leeuwendeel had de bioscoop hier van: in het jaar 1936 9.13 millioen. in het jaar 1937 9.24 millioen. r\ö tl Hrvnfn Mn/tw I 1 rvi n I LAGE PREMIE. W- :*^S«SiK§ ||||||!llllllllllllllllllllllllllllll':IIIIIIIIIIU|||ll|l|lll:illll|ll|||llllll|||||||||||||||||||| ||||||ii::iiiiiiiiii!iiii:niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiii!iiiiiiiu:iiiii!ii!||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2