WIE Mijnhardtjes zijn geen ronde, maar hartvormige cachets REKENT KIEST FONGERS. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT texelsche Berichten Zuid-Afrika en 't Goud. WOL OP EEN WERELDMARKT. Woensdag 6 April 1938 UIT DE NATUUR. ROOVENDE MEEUWEN Wilde eenden zijn voor hen niet veilig. De heer K. schrijft in het Handelsblad, dat de wilde of halfwilde eenden in de parken van Amsterdam veel te lijden hebben onder de roofzucht van de zilver meeuwen. Aangezien ook op Texel dik wijls gesproken wordt van een meeuwen- plaag en niet ten onrechte is het wel interessant te lezen, hoe bont de zil vermeeuwen het maken in een groote stad. Het stukje, dat klinkt als een noodkreet, laten we daarom hier volgen: Het vorige jaar hebben we verteld, hoe de wilde, ot liever halfwilde eenden, van het Oosterpark te lijden hebben van de groote zilvermeeuwen. Niet alleen roofden zij de eieren van de nesten de eenden broeden daar in broedkorven, in de vijver geplaatst doch ook vielen ze de jonge Kuikens aan, waarvan dan ook vrijwel geen enkele in leven bleef. Hier beleefde men dus dezelfde rooverijen als buiten, op de broedplaatsen aan de zee kant, worden waargenomen: op Vlie land b.v. werden practisch alle jonge, bergeenden, honderden en honderden door de meeuwen verslonden. Maakten vorig jaar eenige welgemikte schoten van een buks een einde aan de brutale daden, thans schijnt een nieuwe meeuwen-generatie het Oosterpark als ter rein van activiteit te hebben uitgekozen, Hoe de meeuwen zoo gauw weten, dat de eenden zitten te broeden, is verwon derlijk. En ze schijnen hongerig te ?ijn, want haar brutaliteit gaat biezonder ver. De meeuwen wachten niet meer totdat de eend de korf verlaat, maar zij durven het aan, zooals door een betrouwbare waarnemer geconstateerd werd, de eenden van het nest te trekken, rukkend aan de vleugels. Zijn de vogels van het nest ge scheurd, dan maken zij de eieren buit. Dat is voor hen aantrekkelijker voedsel dan het afval op vuilnisbelten en in grachten, dat zij anders weten te bemach tigen. Een meeuwenterreur kan op de vijver ook de Vondelpark-eenden zullen er last van hebben niet worden geduld. Men zou geen enkele jonge eena meer tot ontwikkeling zien komen en juist die rondzwemmende troepjes eendenkuikens met hun moeders vormen een der aar digste lente-tafereelen van onze parken., Weliswaar worden er ook buiten de parken, in de omgeving van de stad, vele broedsels gemaakt, doch daar vele jonge worden buitgemaakt door ratten of door menschen, die de jonge dieren op de markt (Waterlooplein!) verkoopen, blijft ook daar niet veel van over. Hieruit blijkt wel overduidelijk, hoe erg de meeuwenplaag wordt. Het wordt zeker tijd, dat daaraan eens paal en perk wordt gesteld. L. D. PAPANIN. De leider van de Sovjet-Russische pool expeditie, die benoemd werd tot vice- president van het bestuur van het Sovjet- Russisch gebied aan de Noordelijke IJs zee. Losse nummers van Stuivers- blad, De Lach, Astra, Oké, Haagsclie Post BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ESPERANTO. We vestigen de aandacht op het tnaan- delijksche Esperanto-uurtje van de Tsje chische radiostations Praag en Brno op Donderdag 7 April van '9.55-10.35 u. n.m. Denkt U ook om de wekelijksche tooneeluitzendingen van Parijs P.T.T. Door invoering van de zomertijd in Frankrijk beginnen de uurtjes thans des Maandags om 10.05 uur n.m. WOL OP TEXEL. De wolprijs is de laatste weken iets dalende. Thans wordt SO ct. per ,K.G. geboden. 1 Maart kon een veehouder zijn wol, naar hij ons verzekerde, voor 87- per K.O. van de hand doen. Hij deed het niet. Zoo zullen er meer op hooger prijs vergeefs gewacht hebben. BELEEFD VERZOEK aan onze abonné's buiten Texel. 25 April worden de abonnements-kwi- tanties aangeboden. U kunt de innings- kosten besparen door vóór die datum het verschuldigde bedrag op onze post rekening te storten of te doen bijschrij ven. (no. 652). Het abonnementsgeld bedraagt fl, per drie mnd.; buiten Nederland f 1,25 per drie maanden. Ons Zondagsblad kost t0,70 per drie maanden; buiten Neder land f0,90 per kwartaal. Omtrent Zuid-Afrika kon men onlangs in Flandelsbelangen lezen, dat het met dit 'and zóó goed gaat, dat de kosten van het levensonderhoud er wel beginnen te stijgen, maar dat het land zich toch in zulk een algemeene voorspoed ver heugt, dat emigratie de Nederlanders, die daarvoor in aanmerking komen, kan wor- len aanbevolen. Dit was ook de conclusie van Prof. Dr. P. C. A. Geyl, die een studiereis naar Zuid-Afrika maakte. Nu heeft Zuid-Afrika een tamelijk vruchtbare bodem, een gunstig klimaat, en een nijvere bevolking, maar bet ligt feitelijk in een uithoek, sedert het Suez- kanaal de Indië-route wijzigde, en als Zuid-Afrika zijn goudmijnen niet had, zou het vermoedelijk niet welvarender zijn dan de eerste de beste Zuid-Ameri- kaansche republiek. Het goud, uitsluitend het goud, verklaart de Zuid-Afrikaansche welvaart, en als het goud er niet was, :ou Johannesburg een prairiestadje zijn, dat door geen Nederlandsche geleerde- op-expeditie zou worden bezocht. Aan goud alleen heeft men echter niets, er moet ook vraag naar goud zijn, en die vraag is er in overstelpende mate, dank zij de devaluatie-politiek van welhaast alle landen ter wereld, waarbij er genoeg zijn die goud, altijd meer goud, noodig hebben om deze politiek te kunnen blij ven volgen. Nederland zelf behoort tot de grootste goud-afnemers, en als men in Zuid-Afrika bekend maakt, dat Nederlandsche emi granten er welkom zijn, wel, dan doet men eigenlijk niets anders dan Ne derland een kleine wederdienst bewijzen, want Nederland heeft in de laatste 2y2 jaar voor ongeveer een milliard goud gekocht en zal goud blijven koopen, zoo lang men er voor wil waken, dat de gul den teveel stijgt. Al dat goud moet worden betaald, en hier doet zich aldus Handelsbe langen alweer het oude conflict voor tusschen de belangen van groepen binnen de Nederlandsche gemeenschap. De gulden moet laag blijven om te kunnen exporteeren, stijging van de gulden moet worden voorkomen door goud aan te koopen, want als men dit niet doet, keert de oude toestand, waarbij het con- curreeren onze industrieën steeds moei lijker werd, terug. Het belang van de industrieën is: een gulden mét lage koers, zij weten wel, dat de berg metaal, goud geheeten, geen intrinsieke waaroc heeft, maar zij zijn overtuigd, dat voort gaande bedrijvigheid wel opweegt tegen verlies van volksvermogen, noodgedwon gen, besteed, aan de betaling van steeds grooter kwantum goud. Zuid-Afrika vaart er wel bij; aangezien in andere landen eenzelfde gouddorst heerscht, kan men in Zuid-Afrika, en in ieder land, waar rijke goudmijnen lig gen, ó.a. in Sovjet-Rusland, voorloopig gerust zijn. RECENSIES. DE WANDELAAR. Stelt u belang in wat de natuur biedt in zoo verrassend groote verscheidenheid Voelt u voor het buitenleven? Interesseert u zich voor tolklore? Klopt uw hart warm voor heemschut en natuurbescherming? Kunt u zich, met eenige opoffering desnoods, een uitgave van f7.50 per jaar veroorlo ven? Belegt deze som dan eens in een abonnement op dat mooie maandblad. De Wandelaar. De uitgever doet ons dit we derom ter bespreking toekomen en tel kens weer boeit het, zoowel door de keuze van artikelen als door zijn opval lend goed illustratie-materiaal. Elk num mer geeft een lezenswaardig artikel over kamerplanten en over wat de tuin te doen en te genieten geeft; over de wonder- schoone vlinderwereld kunt ge lezen in elk der dit jaar verschenen nummers;! over de Sterrenhemel licht Dr. A. C. de Koek ons maandelijks in. Aan de vogel wereld is in elk nummer een aantal bladzijden gewijd met meestal zeer ge slaagde foto's, welke op het kunstdruk papier uitstekend tot haar recht komen. BEL OP NO.. Na de laatste opgaat werden aangeslo- 'en aan het telefoonnet Den Burg. No. 124. J. A. Eelman. No. 125. J. C. Bruin. No. 126. E. van den Ban. No. 127. H. Bruijn. EEN PRAATJE OVER DE LONDENSCHE WOLBEURS Bradford is de hoofdplaats van de wol industrie, maar Londen bezit de grootste wolmarkt. In 1875 kreeg men het gebouw in de Coleman Street ,dat nu bekend staat als de Wolbeurs, in bezit, en sindsdien is het de erkende centrale markt gewor den voor de ruwe wol uit Australië, Nieuw-Zeeland en de Falkland Eilanden. Zes keer per jaar hebben in Coleman Street verkoopingen plaats, iedere serie verkoopingen begint op een Dinsdag en duurt twee a 'drie weken. Eenige dagen voordat zoo'n verkooping gaat beginnen,, worden de koopers in staat gesteld de goederen te bezichtigen en te taxeeren; deze zijn aan de „London" en „St. Kathe- rine Docks" opgeslagen in verscheidene' pakhuizen met een gezamenlijke opper vlakte van 162.000 vierkante meter. KIESKEURIGE KOOPERS. leder pakhuis is zoo ingericht, dat het zooveel mogelijk tegemoet komt aan de wenschen en verwachtingen van kieskeu rige wolkoopers. De ramen van het dak moeten op het Noorden uitzien, want de deskundigen beweren, dat de wol alleen wat de kwaliteit betreft, beoordeeld kan worden bij lamplicht, dat van de Noord zijde komt. Hoe vreemd het ook moge klinken, het zonlicht is voor de scherpe blik van de wolkooper een even groot bezwaar als kunstlicht. Urenlang dwalen de wolexperts door de eindelooze mon sterkamers en trekken stukken wol uit de dikke balen. Deze mannen zijn in staa' op het eerste gezicht de soort en kwali teit te beoordeelen, zij weten ot de wol afkomstig is van een kudde schapen, die goed gevoed is, ot van dieren, uit een streek, waar het voedsel schaarsch is. Een belangrijke factor vormt de hoeveel heid vet, welke zich in de wol bevindt. Als dit vet n.l. uit de wol verwijderd is, levert het een belangrijk product voor pommades en schoonheidsmiddelen. HOE GEVEILD WORDT. Zoolang de verkoopingen plaats heb ben, liggen in de Londenische pakhuizen 11.000 ii 12.000 balen woi opgestapeld, De veilingen hebben plaats in een groote zaal, waar ongfeveer 400 menschen kun nen zitten, een ruimte, die het meest doet denken aan een groote collegezaal, rondom een in de diepte liggende tri bune. De stoelenrijen Ioopen schuin naar boven, te rekenen van de plaats van de afslager, die de knapste kooplui van de wereld „onder zijn gehoor" heeft. Van drie uur 's middags af, als het bieden begint, biedt de zaal een wonderlijke aanblik. LANDBOUW VEETEELT Narcissen teel ik op zandgrond, maar ik heb nu zwarte grond gehuurd, biezonder geschikt voor narcissen. Heeft de verandering van grond in zooverre nog invloed, dat de bollen daardoor minder zouden groeien? Mijn bedoeling is om ze eerst een warmwaterbehandeling te geven. \ntwoord Mits de grond in goede toestand is, kunt u de .narcissen zonder bezwaar van het zand naar .de donkere grond overbrengen. (Hobaho.) Bijna driekwart van de uitgegeven gronden in de Wieringcrineer ligt mboer derijen van meer dan 40 H.A. .Het is geen enkele ervaren boer wijs te maken, .lezen we in Rust Roest, dat zoo de grond de hoogstmogelijke opbrengsten geeft. Trouwens, dat is bij elk ernstig .onder zoek gebleken: Kleinere bedrijven geven per H.A. de meeste voedingsstot en de hoogste zuivere winst. Als er geen.boeren voor te krijgen waren, ja, maar .dat is anders. Tegen koperworm de grond 's .win ters drie tot vier keeren omwerken. An dere bestrijdingsmiddelen helpen geen zier. Het vangen der boosdoeners in ge halveerde aardappelen is alleen maar mo gelijk en nuttig op een zeer .kleine op pervlakte. Volksblad. Eerste zorg van de boer is, dat van de zonnestralen geen enkele nutteloos verforen gaat en 'dat iedere plant ^dop ficht en warmte van de zon .ontvangt. M. en A. J. VONK, VREEMDE TALEN, VREEMDE MANIEREN. Koopers van allerlei nationaliteit, met de harde keelklanken van het Noorden tot cle zacht-lispelende stemmen van het Zui den, vloeien ineen tot een waar Babel van talen, en iemand die niet bekend is met de wolindustrie, voelt er zich als een kat in een vreemd pakhuis. Zoo vlug als hier offertes worden gedaan en geaccepteerd vindt men nergens anders. Tusschen wol handelaars beteekent een knik, een ge baar ot het vertrekken van een gezicht,, vaak een koop, die duizenden ponden waard is. Ware het niet, dat de afslagers bijna alle belangrijke inkoopers van ge zicht kennen, zoo zou kunnen gebeuren, dat een buitenstaander onbewust eigenaar werd van verscheidene balen ruwe wol alleen door het feit, dat hij toevallig wat veel gebruik van zijn zakdoek maak te. Maar zijn de koopers vlug en bij de hand, de afslager is nog vlugger. Hij heeft hier te maken met een groot aantal vreemdelingen, vnl. Franschen, Zwitsers, Duitschers, ook Nederlanders en Bel gen en ook met eenige Amerikanen. On danks al de verwarring, de drukke geba ren en de opwinding rondom hem heen, neemt hij zijn besluiten met een bijna fantastische nauwgezetheid. MEI RECHT: EEN WERELD MARKT. Alleen zij, wie het gelukt is door te dringen tot de geheimen van de wolhan- del. zijn bij die verkoopingen aanwezig. Er is bijna een menschen leven voor noo dig, wil men voldoende ervaring ver krijgen, om een geschikt afslager bij de wolveiling te zijn, want niet zelden wor den er tweehonderd partijen per uur ver handeld. Als de van te voren vastgestelde prijs niet bereikt is. wordt de aparte par tij otwel op zij gezet, totdat de volgende, reeks van verkoopingen aan de beurt is, ot ze wordt later onderbands verkochtj Het bieden gaat de heele dag door, totdat de 11.000 ot 12.000 balen, welke die morgen te zien waren, verkocht zijn. In Mincing Lane hebben meer veilingen plaats dan in eenige andere stad en wat daar in het enorme gebouw, dat in iedere uithoek van de wereld bekend is als de London Commercial Sale Rooms ge schiedt, doet zijn invloed gelden op het zakenleven van de heele wereld. Want wij staan hier om zoo te zeggen voor de Koningin der Markten, waar bijna alle belangrijke handelsartikelen en ruwe ma terialen, die onmisbaar zijn voor 'de mo derne beschaving geveild worden. Deze veilingen, waar men in tien seconden tien verschillende talen hoort opreken,, hebben plaats op een wijze, die bijna tot een door de eeuwen geheiligd ritueel ge worden is. Alle soorten INKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier.... BOEKHANDEL PARKSTRAAT, iiiiiiiiiiiiiii:iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiriiiiiiiiii,iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii|||||| ||||||llllllll'llll.ll'HIIII!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5