De Zuiderzeesteunwet Texelsohe Berichten EEN DROGE MAART. Maart jvas droog; de neerslag bedroeg slechts 23.3 inM.vorig jaar 31.7 mM. Maar Maart 1936 was nog droger: 11.5 mM. De grootste hoeveelheid, in één etmaal gevallen, bedroeg in Maart 14.1 mM. In 24 etmalen viel geen regen. R.K. VOLKSBOND. Men schrijft ons: Het bestuur van de afd. Den Burg R.K. Volksbond is eenigszins gewijzigd. Dhr. J. de Veij is eerste secretaris geworden, de heer Jn. Huisman tweede secretaris. Vanavond'om acht uur houdt de afd. in hotel De Zwaan een vergadering ter be noeming van twee afgevaardigden (een lid en een bestuurslid) naar de vergade ring van de Centrale Raad, 15 en 16 Mei a.s. te Haarlem. Op 24 April wordt een tentoonstelling van de Huisvlijtcursus gehouden. Hier zal ook het nieuwe vaandel, van de afd., dat op keurige wijze door de dames van de R.K. Missie is vervaardigd, worden ten toongesteld. De inzegening van het vaandel zal geschieden op een nader door de Z. Eerw. pastoor Brinkman 'te bepa len datum. illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimumurn BOMMEN WERPEN. De Burgemeester van Texel brengt ter algemeene kennis, dat op 6 April fen eventueel ook op 7 en S April e.k. tijd bommen zullen worden geworpen boven de plaat bij Texel. Texel, 5 April 1938. De Burgemeester van Texel, KAMP. urnmm'min S.V. TEXEL. Ook Texel 2 heeft haar kans niet we ten te benutten; met 3—1 moest zij het kampioenschap aan JVC laten. Het was voor voetbal buitengewoon ongustig weer, de storm maakte een goede bal behande ling uiterst moeilijk, en zooals zoo vaak, werd de gelukkigste winnaar. Toch had den wfy van T. 2 méér verwacht. Wel was er een goede wil aanwezig, maar het spel bleet onder het gemiddelde. In de voorhoede ging van het binnentrioi in het geheel niets uit, het openen naar de vleugels werd te weinig toegepast, terwijl ae buitenspeler aan de windzjjde niet ot zeer weinig werd gezocht. In de halflinie was de spil wel actief, ook Ko- bus wist veelal in te grijpen. A. Verse-i put had wel de meeste moeite met de beweeglijke bal. De backs waren goed, terwijl Ben tweemaal pech had en ove rigens eenige zeer moeilijke schoten wist te verwerken. JVC werkte solider, was een beter ge heel en paste zich beter bij de omstan digheden aan, terwijl ze ook tegen de wind mef meer overleg te werk gingen. Jammer, dat het le en laatste doelpunt eigenlijk een cadeautje was. Onder goede leiding van de heer De Wit trapt T. tegen de storm af en spoe dig gaat J. op ons doel af. Een tamelijk nerveus spelletje ontwikkelt zich maar vrij spoedig zijn de spelers de zenuwen de baas nu de wind het zoo uiterst moei lijk maakt. T. blijft opgewassen tegen de vele aanvallen. Na 10 min. lost de J.-rechtsbinnen een tam "schot, dat naast' zal gaan; de bal komt echter even in aanraking met Ben's schoen en ver dwijnt tot ieders verbazing in het net. J. heeft goedkoop de leiding genomen. T. tracht zich te herstellen en onder neemt enkele goede aanvallen, maar de backs weten er raad mee. Eenige goede kansen gaan verloren. Dan onderbreekt J.V.C. prachtig een aanval; de bal komt bij de linksbinnen, die handig vrijkomt en langs de uitloopende Ben inschiet:' 20. Met deze stand komt de rust. Hoe wel we daarna de wind meekregen, werd te onbesuisd gespeeld om succes te kun-; nen hebben. J.'s verdediging had ook niet zoo veel moeite met onze aanvallen. En kwam er nog eens een kans, dan duurde het afwerken te lang. Geheel plotseling breekt onze linkervleugel door. Ant. V. komt vrij en lost een prachtig .schot. 21. Nieuwe hoop. Maar ondanks het zwoegen blijven doelpunten uit. Zelfs weet J. gevaarlijker 'te worden. Bij een der vele aanvallen weet Aad niet anders te doen dan terug te spelen op Ben, ecln ter te zwak. De midvoor is er als de kip-i pen bij en brengt de stand op 3—1, waar-, mee de strijd beslist is. De resteerende acht mnt. brengen geen verandering. J. heeft verdiend gewonnen en -we te- liciteeren deze ploeg met het kampioen schap, dat haar eigenlijk is ten deel ge vallen door het falen van ons 2e, dat eenj voorsprong van 5 punten heeft gehad. Het is en bjhjft spel, maar iet moet GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Familie B., Oosterend, f 1,50. GOEDE RAAD. Wij maken er U op attent, dat wij ons Litteratuur-archief steeds en gaar ne te uwer beschikking stellen. U vindt daarin recensies van honderden boeken, bijeengebracht uit bladen en tijd schriften van allerlei kleur. Raadpleeg zoo noodig deze recensies bij het koopen van een boek. OPPASSEN DAAR Plaatsing waarschuwingsbord noodig. Gistermiddag om 4.15 uur is een uit Den Eloorn komende auto, bestuurd door een handelsreiziger van elders, bij de bekende Witte-Brug in de sloot gereden De bestuurder kwam met de schrik vrij De auto werd met J.Reij's kraanwagen op het droge gehaald en vervolgens naar Den Burg gebracht. AUTOBOTSING. Maandag had op de hoek Warmoes straatWeverstraat een botsing plaats tusschen twee luxe auto's bestuurd resp. door de heeren J. Parlevliet en Bruin, Oudeschild. De aanrijding werd veroor zaakt, doordat eerstgenoemde voor een paar kinderen moest uitwijken op 'het moment, dat de andere auto 'de hoek na derde. Het ongeval bepaalde zich tot materieele schade. „LOCKHEED" BOVEN TEXEL. Maandag is met het nieuwste vlieg tuig van de K.L.M., de groote Lockheed Super Electra, de eerste passagiers- vlucht gemaakt. De tocht duurde veertig minuten. In het vliegtuig bevonden zich de heeren directeur Plesman, Aler en Van der Paauw (van de K.L.M.), Generaal Snijders, e.a. Piloot was A.v.d. Sijde. Het toestel vloog over ons eiland, maar is hier niet neergestreken. toch met meer intellect gespeeld wor den, dan wordt alles mooier. Maar opnieuw probeeren en hopen op beter resultaat. Dat een trapje hoo- ger op noodig is en kan, zal iedereen wel met ons instemmen. Texel 3 deed beter, door met Wie- ringerwaard 2 gelijk te spelen 2—2 en daardoor de volgende ronde te berei ken. Ook was de storm zeer hinderlijk, hetgeen toch het comp.-vuur deed aan wakkeren. W. nam de leiding, maar spoe dig zorgde "Nan met een mooi' schol voor de gelijkmaker. Nog voor de rust slaag den de gastheeren er in de leiding te her nemen. Er werd bij T. 3 uitstekend ge speeld, maar de eminente doelman der roodbroeken wist doelpunten te voorko men, zij het danook met veel geluk. Ab., die was ingevallen voor Gerrit, strafte echter een fout at van de achterhoede en zorgde voor de gelijkmaker 2—2. On danks de talrijke pogingen om de leiding, bleet het 2—2, hetgeen juist genoeg was om de volgende ronde, Oosterend T.3 te bereiken. Weer knap gedaan, ploeg van Nan. Houdt vol. Training. A.s. Zondag moeten weer 3 elftallen aantreden. Vermoedelijk zullen we eenige reserves noodig hebben. T. 1 zal in een nieuwe opstelling moeten spe len en men zal zich er dus op moeten voorbereiden, dat de andere elftallen eveneens veranderd moeten worden. He denavond allen weer van de partij. Denkt er om, dat ge zoo noodig ook in het wit kunt spelen. Mogen we op de volle me- dewerkirig rekenen? Alleen door een goe de samenwerking kan er wat, ja zelfs heel veel, bereikt worden. Ook Donderdagavond training voor hen, die verhinderd zijn om de lessen van Mr. Bollington te volgen, en ook voor de anderen, maar vóór alles de Woens dagavond benutten. Adspiranten. De vorige week waren de adsp. niet zoo sterk opgekotnen. Nu moet dat weer beter zijn, willen we met de Pasehen een wedstrijd tusschen Texel A en HRC A laten spelen. Dus komt om 7 uur, ook de spelers van A. Mis schien vinden we voor B en C ook wel' wat aardigs. Voor het Gouden Kruis speelt Tex. 2 vermoedelijk tegen BKC 2, terwijl T. 3 naar Oosterend trekt. D.D. TEX. BOYS NIEUWS. In onze afdeeling ging JVC met de eer strijken. De voorspellingen, dat Texel 2 het van deze forsche ploeg moest verlie zen, zijn dus uitgekomen. We wenschen JVC geluk met het kampioenschap en. het is ons, hoe spijtig het ook voor T. 2 is, dat zij niet kampioen is geworden, een verheugenis, dat wij in de volgende comp. Texel 2 weer te bekampen zullen krijgen. Deze wedstrijden zijn toch voor ons altijd belangrijke ontmoetingen. We hopen, Zondag a.s. onze laatste wed strijd tegen Watervogels te spelen. We verzoeken allen Donderdagavond aanwe zig te zijn. Na afloop van de training repetitie voor de Groote Bonte Boys- avond. Donderdagavond tijdens de zaaT- training, bespreking van het sportpro gramma op Tweede Paaschdag. M. Thans ook voor ^isschers be noorden de afsluitdijk. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, om te bereiken, dat de Zuiderzee steunwet ook van toepassing zou zijn op de visschers benoorden de afsluit dijk. Een viertal verzoekschriften werd destijds aan de Tweede Kamer gericht. De vaste commissie voor verzoekschriften concludeerde aan de hand van talrijke gegevens, dat ook de visschers benoorden de afsluitdijk onder de Zuiderzeesteun wet moesten vallen. De Tweede Kamer heeft zich met deze conclusie vereen igd, doch minister Van Buuren huldigde de opvatting, dat de afsluitdijk de grens vormde voor de toepassing der Zuider zeesteunwet. Vrijdag deelde de minister evenwel blijkens de ochtendbladen van Zaterdag in een briet aan de Tweede Kamer rnede„ dat de grens, gevormd door de afsluitdijk, voor toepassing der wet, niet meer doorslaggevend mag zijn. Hij is bereid, voor die toepassing als Zuiderzee aan te nemen hetge- heele gebied, waar vanouds de Zui- derzeevisscherij werd uitgeoefend. Dat is het gebied, dat gelegen is binnen de lijn, die van Den Helder loopt langs Texel, Vlieland, Ter schelling en Ameland, tot de plaats van de voormalige verbindingsdarn met de vaste wal en vandaar langs de Friesche kust, afsluitdijk en Noord- HoIIandsche kust tot Den Helder. Dit beteekent dus, dat al diegenen, die een bedrijt uitoefenen in het Zuider zee gebied benoorden de afsluitdijk en die nieenen te voldoen aan de eisch, inde Zuiderzeesteunwet voor belanghebbenden gesteld, zich op de gebruikelijke wijze kunnen AANMELDEN. In hoeverre zij na erkenning als belanghebbende (aan spraak kunnen doen gelden op eenige tegemoetkoming, in de wet genoemd, zal dan nader worden onderzocht. Wat betreft de WIERVISSCHERS, zal de minister een nader onderzoek doen instellen naar de invloed van de wier ziekte op de achteruitgang van de wier- bedrijven. Die invloed moet in aanmer king worden gebracht. Laten we hopen, dat de visschers nu ook SPOEDIG daadwerkelijk van de steun ingevolge de Zuiderzeesteunwet zul len genieten. V Het Volksblad schrijft: Dat de zaak deze loop genomen heeft, moet een groote voldoening zijn voor Drop, die geen tijd en geen moeite heeft spaard om voor de belangen en rechten der visschers benoorden de afsluitdijk op te komen en het vraagstuk keer op keer volkomen zakkundig Behandeld heeft. Wij ontveinzen orrs niet, dat 's minis ters besluit nu nog goed moet worden uitgevoerd en dat veel zal afhangen van de medewerking der gemeentebesturen en van de maatstaven, die de rijksdienst; bij c(e beoordeeling van de aauvragen zal aanleggen. Ook zien wij niet voorbij 's ministers mededeeling, dat hij een nader onderzoek zal instellen naar de invloed van de wier ziekte op de achteruitgang van de wier- bedrijven, daar deze invloed bij de toe passing van de Zuiderzeesteunwet in aan merking moet worden genomen. Ook na vandaag zal het laatste woord nog niet over deze zaak gezegd zijn en zal waakzaamheid geboden blijven. Maar voor het oogenblik hebben wij alle reden om ons, met de vissehersbe- volking benoorden de afsluitdijk, te ver heugen. OOK DE TWEEDE KAMER BESLIST, DAT TEXEL ON DER DE ZUIDERZEESTEUN WET VALT. Gistermiddag heeft ook de Tweede Ka mer uitspraak gedaan en wel in gun stige zin. De visschers op Texel, te Den Helder en elders benoorden de afsluitdijk zullen onder de Zuiderzeesteunwet val len. Gelukkig. Beter laat dan nooit. Maar we zijn er nog niet. Wie voor een tegemoetkoming in aanmerking komen moeten erkend zijn als belanghebbenden in de zin der Zuiderzeesteunwet. Men moet dan kunnen aantoonen, dat men 15 Juli 1918 zijn hoofdmiddel van bestaan vond in de visscherij of een nevenbedrijr. Het gemeentebestuur zal een commis sie benoemen, welke tot taak krijgt mee te werken aan de juiste toepassing vani de wet. Een hoogst belangrijke taak, waarbij wij ten volle vertrouwen, "dat recht zal geschieden aan hen, die door de afsluiting der Zuiderzee in zoo ern stige mate in hun broodwinning werden geschaad. Minister Van Buuren heeft toegezegd, het onderzoek naai' de „wierziekte" te zullen bespoedigen. Het zal zich ook buiten de grenzen van ons land uitstrek ken. AAN DE FLESCH.... De heer W. Kiewiet had een konijn, dat zes jongen wierp, maar kort daarop stiert. Het zestal wordt nu met een zuig- flesch grootgebracht; het groeit als kool. AANGEREDEN. Zaterdag is de 4-j. Ant. Slort in de Weverstraat zoo ernstig door eert jeug dige wielrijder aangereden, dat hij on der het linkeroog een wond bekwam, welke op drie plaatsen moest worden ge hecht. SCHOOLARTSEND1ENST. Ook de School voor Chr. Volksonder wijs alhier is aangesloten bij de 'School- artsendienst, al wel acht jaar, zoodat dit ter verbetering van ons raaSsversTag alleen de School met de Bijbel te Oosterend er nog buiten staat." Deze school is wel aangesloten geweest, maar trok zich om principieele redenen terug. KERMIS 1938. Standplaats is toegewezen aan: Schiet- en heugelsporttent Schimmel- penninck, Gebakkraam Van Wijk, koek- hakkraam Molenaar, palingkramen van Wed. Karei en K.Grootjes, miniatuur racebaan Van Veen, nougat- en suiker- kraam en knikkerspel van Kooistra, pa radetent (Friso-theater), De Jong's Bi oscoop, Schouwburg Van Kinsbergen, zweefmolen S.Keijser (Den Burg), auto- skooter Vermolen, klokbalspel J. de Boer, slagmachine Boschma en aan de ponny-taxi van M. Stuy. Hllllllllll VRAGENBUS Hllllllllll DE O.L. SCHOOL te Oosterend werd gebouwd in 1865. Wie kan ons (Redac tie) aardige biezonderheden uit de eerste jaren van deze school meedeelen In plaats van een postzegel kunt u onder staand strookje op uw enveloppe plakken. Nader adres is overbodig. ffl ffl 88 MACHTIGING NO. 1 a DEN BURG-TEXEL. ffl Jü gg SïS&Ré* f* y OVER PALESTINA. In plaats van de lezing van Ds Visser, welke wegens ongesteldheid van de spre ker niet kon doorgaan, wordt nu een lezing van Ds. Moen aangekondigd Ze wordl Vrijdagavond a. s. half acht, in Ons Huis gehouden en heeft tot onderwerp: „Pale stina, vroeger en nu". Lichtbeelden zullen het gesproken woord toelichten. De avond is bedoeld als sluiting van de catechisities, maar ook andere belangstellenden dan catechisanten zijn hartelijk welkom. DE COCKSDORP. S.D.A.P. Door het stormachtige weer was het aantal bezoekers van de filmvoorstelling op Zondagavond 3 April niet heel groot. De eerste film die vertoond werd, had betrekking op het Meifeest 1937 en liet zien, hoe uit alle deelen van het land het volk optrok naar Den Haag om de macht van de S.D.A.P. te demonstreeren. Een film, speciaal voor de S.D.A.P. opgenomen in de natuurlijke kleuren van een bloemen tentoonstelling, was bijzonder mooi. Een grapfjige teekenfilm en nog een fraaie na tuuropname zorgde voor de noodige afwis seling. De filmoperateur, de heer Van Deelen hield een korte propaganda-rede, waarin hij de dringende vraagstukken van deze tijd als de werkloosheid, het lager onder wijs en de vraag oorlog of vrede in groote trekken besprak. Hij wekte de aanwezigen op, daadwerkelijke steun aan de S.D.A.P. te verleenen door als lid van de partij toe te treden. Ten slotte werd er nog een ver kiezingsfilm vertoond. ZAKENNIEUWS. Naar we vernemen is de voormalige graanmaalderij van de heer B. Dros, welke de laatste tijd als zoodanig niet meer werd gebruikt, doch waarin de heer J. Pannekoek nog een handel in veevoeder dreef, in an dere handen overgegaan Het zou in het voornemen van de nieuwe eigenaar liggen de maalderij te verbouwen tot een pension met lunchroom. BENOEMING. De heer J. Pannekoek werd uit 65 solli citanten benoemd tot molenaar bij de Coöperatieve Inkoopvereeniging annex maalderij te Opmeer. KINDERZANG- EN TOONEELAVOND. Door de kinderen der hoogste klassen van de O. L. school zal op Zaterdag en Dinsdag a.s. onder leiding van de heer Zondervan in café Nota een zang- en tooneelavond worden gehouden ten bate van hnn „op-reis"-kas. Aanvang 8 uur. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll!llllllllll!lllllll!lllllllll!!lllllllllllllllll|||||l Hllllllllll GEMEENTE TEXEL ||||||llllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||llll Hllllllllll SPORT OP TEXEL Hllllllllll C lllll! !IIIIIIIIIIIiiiiii!iii::iiiiiiiiI!IIIIIiiiiiiiiiiiiiii(||||||||I!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| :>E.\ HOORN.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6