Kent u Texel? Se llieuwe Texalsche Courant No. 5255 51s" Jaargang Woensdag 11 Mei 1938 Q Uwwwdt Texelsche Berichten EERSTE BLAD. N.V. WACO Autobusdiensten Jaarverslag 1937 van het Texelsch Schapenstamboek op Texel huis aan huis gelezen. Jtt* m BfóES Vanaf 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING Vanaf Maandag 9 Mei 5 cent ver krijgbaar bij onze chauffeurs en aan onze kantoren. tfi m ft) ZIELKUNDE EN SI SI - LEVENSKUNST m VOORDRACHT van m DR. TH. VAN SCHELVEN, door J. SIJP Jr., secr. XELSCHE COURANT is sinds I Juli 1930 in dit blad opgenomen. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer uur later.) 12 13 14 15 n t 16 17 18 Mei 7,31 8.07 8.44 10.18 10,50 11,22 11,52 LICHT OP Rl|WIELEN en RIITUIüEN 8 12 UITGAVE: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten Den Burg tl.lossenrs. 4 ct ADVERTENTIES: 12 cent per regel minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. TEXELAARTJES: 48 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet.) VAN OVER DE GRENS. ||||||!l|||| lllllliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiillllll HITLERS BEZOEK AAN ITALIË. De enorme pracht en praal, die bij de; ontvangst van Hitier en zijn gevolg in» Italië werden ontplooid, hebben veel stof tot spreken, schrijven en fotografeeren gegeven. Over de hechtheid van de spil Berlijn- Rome bestaan twee meeningen: de eene wordt in Londen en Parijs, de andere in. Berlijn verkondigd. In de beide West Europeesche hoofdsteden redeneert men ongeveer als volgt: Hoewel het waar is, dat Italië zwakker wordt, naarmate zijn noordelijke partner zich versterkt, is het niet minder waar, dat er naar de gunst van Mussolini nog nooit zoo gedongen is,, als op het oogenblik. Deze schoone en winstgevende toestand is uitsluitend het gevolg van een Duitschland, dat men in West-Europa gevaarlijk acht. Want zon der Hitier, aldus meent men. zou de duce, slechts zijn, wat hij voor hem was: tame lijk weinig. De toestand, die Mussolini dus wenschen moet, schijnt er een te zijn van een voortdurend wantrouwend even wicht tusschen Duitschland eenerzijds, En geland en Frankrijk anderszijds. In deze situatie zou Mussolini -de factor zijn, die al naar believen nu eens aan de eene, dan weer aan de andere zijde eenig over wicht kan geven; en daarmede kan hiji voor zichzelf ongetwijfeld voordeden be halen. Maar tegelijk zou hij er ook voor' moeten zorgen, dat er niets beslissends ge beurt, d.w.z. dat eenerzijds de span ning tusschen de beide kampen steeds blijft bestaan, en dat zij elkaar anderszijds nooit ernstig naar de keel vliegen. Dit schijnt de logica van Mussolini's positie en zijn denkwijze te zjjn. Een andere meening is men in Berlijn toegedaan. Men zegt daar, dat de uiter lijke vormen van hartelijkheid en vrien-; sehap, waarmede Hitier sinds het over-i schrijden van de Brennerpas in Italië overal welkom werd geheeten, geheel in overeenstemming zijn met het innerlijks gehalte van de vriendschapspolitiek tus schen Duitschland en Italië. Feestelijker is inderdaad nog wel geen staatshoofd in Rome ontvangen. In Berlijn meent men nu, dat de natuurlijke uitwerking van een dergelijke hartelijkheid in ieder geval een versterking van de vriendschap pelijke gevoelens tusschen de volkeren is., Men wijst er op, dat de vriendschappe lijke banden niet slechts van regeering tot regeering, maar van volk tot volk aange knoopt werden. Zoowel Mussolini als Hitier hebben er in de laatste jaren veel waarde aan gehecht, dat door eerr uitwisseling van toeristen, door zoo nauw mogelijke verbindingen tusschen de organisaties der arbeiders en door de uit wisseling van ambachtslieden en andere arbeidskrachten breede lagen var. de beide naties in staat waren., de politieke en mas terieele levensvoorwaarden van het andere volk te leeren kennen en waardeeren. Daaruit zou een vertrouwelijke verhoiw ding tusschen de volken onmiddellijk zjjn ontstaan en deze plaatst de politieke be-, moeiingen der regeeringen op zeer hechte- grondslag. Volgens Berlijn zou men zoo wel in Duitschland als in Italië op het oogenblik de spil beschouwen als de beste waarborg tegen het bolsjewisme in Mid- We geven hier weer een repro ductie van de reeks van we derom twaalf foto's en leggen ze onze lezers ook nu voor met de vraag: Kent'U Texel? Zoo ja, waar maakten we deze to to dan? Als prijzen Toven we voor onze abonnc's uit: 3 foto-albums, met in elk een complete serie K.L.M.-lucht foto's van Texel. den-Europa en daarmede tegelijk de beste waarborg voor de vrede der beide naties. s POGING TOT STABILISATIE IN FRANKRIJK. Frankrijk's minister-president Daladier heeft in de afgeloopen week in de Fran- sche kamer een droevig beeld opgehangen van de economische en financieele toe< stand van zijn land. Deze toestand is een> gevolg van de onzekerheid op politiek, sociaal en financieel gebied, welke sinds eenige jaren in Frankrijk heerscht. Met deze moeilijkheden heeft het land eigen lijk reeds kort na de wereldoorlog te kampen gekregen. Eerst in 1925 heeft Poincaré met krachtige hand ingegrepen en een stabilisatie van het betaalmiddel mogelijk gemaakt. Tien jaren lang is men er toen in geslaagd de franc op de gestabiliseerde koers te houden, maar' de les van toen is ten slotte vergeten,, Reeds in de jaren, welke aan de vorming van het volksfront voorafgingen, was de kapitaaiviucht weer toegenomen. De so ciale maatregelen van Blum wakkerden haar nog aan, maar de belangrijkste fac tor daarbij was toch wel de zwakheid van, de regeering tegenover de vakbewiging en de arbeiders in het algemeen. Hetfeit,. dat de arbeiders steeds meer eischten en, telkens de productie stillegien, bracht 'n dusdanige onzekerheid teweeg, dat men niet meer wist waar men aan toe was en huiverig werd zijn geld in industriëele zaken te beleggen. De kwestie van het economisch herstel werd al zoo dikwijls een kwestie van orde en vertouwen. Zoo lang het volksfront aan het bewind bleef, was dit herstel niet te verwachten. Het is dan ook voor vele Franschen een opluch ting geweest, toen het volksfront zijn strijd opgaf en Daladier een kabinet vormde, dat althans niet meer gedwon gen was de vakvereenigingen naar de oogen te kijken. Dit kabinet wil nu trachten, door de positie van de franc in overeenstemming te brengen met de alge meens positie des lands op financieel ge bied weer vastheid te verkrijgen. De maatregel daartoe komt neer op een nieuwe devaluatie, welke voorloopig de franc een waarde geeft van 179 in het pond sterling, iets meer dan 5 Neder- landsche centen. Laat ons hopen, dat de Fransche regeering in haar voorndinen slaagt. Bij de huidige politieke toestand, is een gezond en krachtig Frankrijk nood zakelijk voor de terugkeer van de rust in Europa. DE CONFERENTIE IN SINAI. Te Sinai hebben de vertegenwoordigers van de mogendheden der Kleine Entente1 weer eens vergaderd en dit na de aansluij ting van Oostenrijk bij Duitschland wel' onder zeer biezondere omstandigheden. Na de aansluiting is immers het denk beeld van Hodzja nopens een Donaufede- ratie voorgoed van de baan. Derhalve blijft nog slechts de verzoening met Hon-' garije op het programma van de Kleine Entente staan. Maar bovendien heeft na tuurlijk ook de moeilijke positie, waarin, Tsjecho-Slowakjje zich bevindt, een be langrijk onderwerp van bespreking te Sinai uitgemaakt. Men schijnt daarbij tot de overtuiging te zijn gekomen, dat rechtstreeksche besprekingen tusschen. Praag en Eerlijn het treffen van een overeenkomst mogelijk moeten maken. - ZONNESTRAAL-LOTEN. Ze zijn er weer, de Zonnestraal-loten. De prijzen: landhuis, auto, enz. mogen weer genoemd worden. En de kans op deze prachtprijzen kunt u verwerven voor slechts f 0.25 per lot. Bovendien is er' nog een attractie aan deze loterij ver bonden. leder, die 2 loten koopt, kan voor f 0.12 een puzzle koopen, waarbij men kans heeft op een hoofdprijs van f 500.—. De loten zijn verkrijgbaar bij A. Backer te Oudeschild. Wanneer u 62 cent opstuurt naar Bureau Zonnestraal, Stad houderskade 153 per postwissel, of op giro SOO krijgt u 2 loten plus puzzle toe gezonden. Koopt loten. Het is voor een goed doel. Het Comité. DE CURSUS AUTOGEEN-LASSCHEN. Donderdag en Vrijdag hebben de cur sisten, die deelnamen aan de cursus auto- geen-Iasschen van de fa. Loos en Co. te Amsterdam, in de smederij van Smit en Co. examen afgelegd ,om het diploma te verkrijgen. L)e examens werden afge nomen door de heer D. Roozenkrans, in tegenwoordigheid van de leider van de cursus, de heer H. van den Boom. De cursus telde jn het begin dertig deelnemers, later zijn er eenige weggeble ven en duurde drie maanden. Iedere week werd een avond les gegeven, zoo dat de cursisten, die wegens het grootij aantal in twee groepen waren gesplist,; in totaal dertien lessen hebben ontvangen. Zij, die de cursus volgden, zijn thans in staat laschwerk zelfstandig uit te voe ren. Dat de leiding van de cursus bij de fa. Loos en Co. in goede handen is, bewijst wel hetfeit, dat deze firma al sedert 25 jaar cursussen in autogeen-las- schen geeft; de laatste jaren ook in elec- trisch lasschen. Zij geeft ook cursussen: aan de staatsmijnen, het hoogovenbedrijf, ambachtsscholen, enz. De cursus omvatte zoowel theorie als nractijk. (De geslaagden noemden we Zaterdag reeds.) Vrijdag MEI ffi zenuwarts te Den Haag, de fü S) bekende spreker van de Ra- gj E0 dio-Volks-Universiteit, voor Si Si abonné's Texelsche Courant 83 SI en huisgenooten in Pen's Zaal. Si Si Entree 35 ct., plaatshespre- S> 83 ken inbegrepen. Kaarten, zoo- ffl 83 lang de voorraad strekt, te 83 Si bekomen in Boekhandel Park- Si straat. ffl ffl 83 fflffiSiSiiiBSffifflffi ISffifflfflEBffliSffi INGESCHREVEN OOIEN EN- RAMMEN. Na voorafgaande keuring werden inge schreven 2163 ooien en 252 rammen. Deze cijfers zijn nog hooger dan het vorig jaar toen 2135 ooien en 204 rammen werden ingeschreven. Gemiddeld werden vóór 1936 jaarlijks ongeveer 800 ooien en 100 rammen ingeschreven. Ook dit jaar moet het extra groote aan tal inschrijvingen gesteld worden op re kening van de voortgezette stijging van. het aantal fokkers. Aangezien bij nieuwe leden veelal ooien zonder bekende af stamming worden ingeschreven, is in pro centen van het totaal aantal ingeschreven tooien het aantal dieren met bekende af stamming teruggeloopen van 58.2 pet. tot 55.9 pet. In 1935 bedroeg dit percen tage nog 76.1. Door toetreding van 54 en het uittreden van 6 fokkers, vermeerderde dit aantal met 48. zoodat .thans 310 fokkers van Texelsche schapen bij ,ons zijn aangeslo ten. Hoewel in iets mindere mate dan in 1936, is dus ook in het afgeloopen jaar het aantal aangesloten fokkers be langrijk toegenomen. Door de groote uitbreiding, die onze Vereeniging ook dit jaar weer heeft ge kresen. wordt de Stamboekhouding steeds omvangrijker en moet daaraan steeds meer tijd worden besteed. In vergelijking met 1935 is het werk meer dan verdub beld. DE CONTROLE. I>e voorjaarsinspectie had plaats bij 248 fokkers van Texelsche schapen (voorjaar 1936: 148). Totaal gemerkt en ingeschre ven werden 4389 lammeren (2608 vorig jaar.) Het aantal per ooi geboren en groot gebrachte lammeren was als volgt: Type Texelsch 1.85 1.61 (zonder enterlingen) 1.87 1.63 (alleen op het eiland Texel z. enterlingen) 1.77 1.61 (alleen op het vaste land van N.-H. z. enterlingen) 1.94 1.66 De groote vermeerdering van het aan tal ingeschreven „wilde" dieren heeft oj> liet vaste land nog een verhoogimg van het geboortecijfer tengevolge gehad, doch op het eiland Texel een kleine verlaging. Vermoedelijk zal dit laatste een gevolg zijn van een hooger percentage „jonge" schapen, die gemiddeld per ooi minder lammeren werpen dan oudere ooien. De gemiddelde cijfers van het aantal per ooi ouder dan 1 jaar geboren en groot gebrachte lammeren waren over de laatste 5 jaren als volgt: Jaar geboren lammeren groot gebrachte per ooi lammeren p. ooi 1933 1.84 1.58 1934 1.73 1.56 1935 1.83 1.62 1936 1.87 1.60 1937 1.85 1.61 (Wordt vervolgd.) Aantal ooien Aantal rammen TYPE Totaal Fokrg. Hulpreg. B. CC C3 O c— Bekende TEXEL Bekende afstamm. afstamming Met Met Geen Met Geen Ingeschreven in 1937 2163 1151 1012 252 244 8 Van de vóór 1937 ingeschre venen aren nog aanwezig 3105 1793 1312 151 138 13 Totaal 5268 2944 2324 403 382 21 Eind 1936 waren deze cij fers 4036 2347 1689 306 280 26 en eind 1935 2607 1983 1 623 189 174 15

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1