TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Een bezoek aan De Mui. Woensdag 11 Mei 1938 n. Ook de eenden waren vroeger dan vo rige jaren. 8 April heeft Stark al een, eendenmoeder met haar kroost door de Muien zien scharrelen. In vlieren en wilgen en in het dennen bosch vinden we veel houtduivennesten. We verbazen ons er over, dat ze alle leeg zijn, meenende, dat de jongen reeds uit vlogen. Stark lacht fijntjes. Neen, die zijn daar niet aan toe gekomen. De ek sters en kraaien zijn veel 'te hongerig., Geen nood. Want, wie weet, welk een schade door de duiven aan de akkers' wórdt toegebracht, zal om deze rooverij, geen traan faten. Dat de uuTf hier dan toch met uitsterft, komt doodeenvoudig, doordat zij onbeschrijfelijk volhardend is: Nimmer geeft zij de moed op. Steeds bouwt zij weer nieuwe nesten, tot Sep tember toe. Ook de kraaien bleven hier zoo lang mogelijk. In de regel zijn ze er half April van door. Nu zwalkten er begin Mei nog hoopjes rond Zoo zien we, dat de vroege broeders, er dit voorjaar biezonder vroeg bij wa- ren. Maardan krijgen we de gaping:, April is koud en schraal. Alle andere dan genoemde soorten vogels dus juist die, welke hun voedsel uit de aardbodem moeten halen komen van 'n koude ker mis: De grond is droog, wordt hier en, daar al korrelig. De wormen en ander gedierte houden zich ver van de opper vlakte. Mede, ja, vooral door de daarbij heerschende lage temperatuur zijn de vo gels in de waan gebracht, dat het nog steeds geen lente is. De meeste zang-, vogels durven hun stembanden nog niet te laten trillen „om geen raar figuur te slaan": „Zij" mocht eens denken, dat het nu al paringstijd is. Stark heeft in ieder geval nog maar heel, heel weinig nesten van zangvogels ontdekt. Hetzelfde moet van de wulpen, grutto's en tureluurs ge zegd worden. Beter gaat het mie( de kieviten: We vinden op een vrij kaal,, slikachtig stukje land een zevental nesten met drie en meest vier eieren. Hef aantal nesten is volgens Stark echter veel grooter geweest. Het schijnt, dat de Wie- ringermeer ieder jaar veel kieviten trekt. Ook het aantal fazanten is tot nog toe minder dan vroeger. Wat tenslotte de roofvogels betreft: Ook zij komen met de! trekschuit. Trouwens, ze voegen zich al tijd graag bij de hekkesluiters en van hen met name de kiekendief. Ik ben vaak blij, verzekert Stark, als ik met Pinkster kiekendief-eieren heb. Maar ook de roofvogels houden van uit zonderingen: Zoo vond ik in het Oor* losschip al jonge uilen. Verder is de ekster graag haantje de voorste. Uit een vlier halen we achter de groenende takken een nest met zeven eieren te voorschijn. Dezelfde verschijnselen als bij de fauna doen zich bii de flora voor: De braam struiken zijn de eerste helft van April reeds begonnen te groenen. Eén enkele! nachtvorst vernietigde het nieuwe leven: Stark wrijft de zwart gevroren blaadjes tnn als waren ze van zand. De kamper foelie heeft het er beter afgebracht. Zij kan tegen een stootje. Haar groene blaad jes geven van verre donkere tinten in het overigens nog vrij grijze duinlandschap. De varens staan op springen. Ook de duindoorn en de kruipwilg doen hun best. De z.g. kandelaartjes konden reeds m Maart geen weerstand bieden aan de heerlijke lentesfeer. Thans zijn ze vrijh wel uitgebloeid. De viooltjes, vergeet mij-nietjes en vogelwikke zijn nu op haar mooist. Noemen we verder nog de brem. Hij bloeit prachtig in de buurt van de Mui. Reeds van verre trekt deze forsche struik door zijn frischgele bloempjes de Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz, „Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! aandacht. Maar, weet u wie verder ook in de gaten loopen? Dat zijn de nestjes met jonge rupsen van de Bastaardsatijn-' vlinder. Tusschen de duindoorntakjes zien we ze overal. Het lijken op het eerste oog net spinragen, maar dichterbij ko mend, ontdekken we er leven in: Ontel baar veel, nog geen cM. lange rupjes. Sommige hebben al de beenen genomen, op zoek naar voedselDaar is werk aan de winkel voor de koekoek. Helaas is telkenjare zijn onmacht gebleken tegen de duizenden en nog eens duizenden rup sen Zoo dwalen we door de duinen. Een torenvalk schiet omhoog. Blijft in het blauw staan „bidden". Twee talingen sui zen pijlsnel langs ons. Een paar kieviten wieken met een verontrust geroep 'boven onze hoofdenWe keerden langs hun nesten terug1 Dan, plots, springt er iets grijsachtigs voor onze voeten weg. Oh, het is maar een kat! roepen we uit. Maar een kat? vraagt Stark, dié moeten hier niet zijn: Arme kleine vo geltjes. Ja, over die verwilderde katten hebben we al eens meer weinig goeds gehoord. Let op, zegt Stark: Achter dat duit» zit een wulp op eieren. Daar En ja, als we in de aangeduide richting gaan, schiet er een grijs-grauwe vogel slechts enkele meters verder uit het duin op. Niet veel verder strijkt hij neer: hij: houdt ons geducht in de gaten. Het nest telt vier eieren, bruinachtig van kleur, met zwarte vlekjes. Schuw is deze wulp allerminst. Het fietspad loopt juist ach ter het aangrenzend duintopje, terwijl de woning van onze gids zich ook niet ver) van het nest bevindt. Als we Stark naar zijn verwachtingen aangaande het vreemdelingenbezoek vra gen, kjjkt hij tevreden op Dat zal wel weer losloopen. Elk! jaar wordt de belangstelling grooter. In de afgeloopen maand heb ik al bijna 90 bezoekers rondgeleid. Wel moesten zij toen nog veel missen, maar mij werd ver teld. dat de vogelstand in de andere re servaten dezeltde „April-grappen" ver toonde. Wat de overtredingen betreft, zoo gaat Stark verder: Vorige maand moest ik al zeven bonnen uitreiken. Er waren perso nen bij, die halsstarrig volhielden geen bordjes met verboden toegang gezien te hebben, terwijl achteraf bleek, dat zij hun fietsen brutaalweg tegen liet bedoelde waarschuwingsbord geplaatst hadden.... Tot zoover de heer Stark, bij wie de be waking van de Mui ongetwijfeld ingoede handen berust. En nu? Afwachten tot Pluvius ons ein delijk weer eens komt opzoeken. Om nog een kras voorbeeld te geven: Het waterniveau van de Mui ligt ruim dertig cM. beneden dat van vorig jaar omstreeks deze tijd. Als Pluvius dat allemaal eens wist Ja, dan zou hij ons stellig uit de brand, helpen! J. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand April 1938 Ingelegd f 24183,19 Terugbetaald 11662,15 Derhalve meer ingelegd dan ieru*;be:aald 12521,04 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 17 minium visscherij minium Azalea's en Rhododendrons kunnen nog in koude bak gezaaid. Stokrozen en judaspenning kunnen nu nog gezaaid. Campanula pyramidalis in potten zaaien. Later verspenen in de volle grond.- Reeds eerder gezaaide zomer- en herfst violieren kunnen nu in de volle grond geplant. Goudlelie, Sprekelia forrnosissima in April nog niet geplant? Het kan ook nu nog. Verplante boomen controleeren. Loo pen ze niet uit, dan onder aan de stam mos binden en dit voortdurend vochtig houden. Coniferen en ander naaldhout kan nu nog verplant worden. Bij warm, droog weer de planten de eerste tijd van oir deren goed vochtig houden, ook de aarde. Chrysanten nu in grooter potten en steviger grondinengsel. Een deel klei, een deel verteerde koemest, een deel blad- aarde en een deel zand. Al verpot? Dan het innijpen geregeld bijhouden. De uit- genepen kopjes kunt u nog stekken om er zoo planten met één bloem van te kweeken. Groot succes voor Gymnastiek- vereeniging Texel. Zondag zijn te Schagen de personeele wedstrijden gehouden van de Turnkring Hollands Noorderkwartier, waaraan ook de leden van de G.V. Texel hebben deel genomen. In totaal vertrokken Zondag 41 turners en turnsters van Texel naar Schagen: 29 dames (12 adsp.), 12 heerem (6 adsp.). Zij zijn er in geslaagd een groot aantal prijzen „in de waclït te slee pen". Het was de tweede maal, dat de; G; mn. Vereen. Texel aan deze wedstrij den deelnam en naar de heer Joh. Moer beek ons vertelde, viel er, vergeleken bij. vorig jaar, een groote vooruitgang tecon- stateeren. In de groepswedstrijden voor jongens verwierf Texel in de 2e graad de derde prijs met 114.5 punt. De eerste prijs was voor Lycurgus, Schagen, de 2e voor Pro Patria, Den Helder, resp. 118.5 en 116.5. In de personeele wedstrijden jongens 2e graad kreeg K. Lemstra een 2e prijs. In de personeele wedstrijden meisjes 2e graad kregen Annie Koorn en Tinie Keijser een derde prijs. Personeele wedstrijden heeren: le prijs 2e graad C. Mets 40 pt.3e gnaad O. Witte 41 p.: G. Kikkert 38 p. een eens te prijs; J. Kant 36.5 p.; Jb. Witte 36 p. en D. Zuidewind 35.5 p. een tweede prijs; R. Eelman 34 p. een derde prijs. De heer C. Mets zal vojgend jaar in de le graad uitkomen. Een mooie presta tie, als men bedenkt, dat de heer Mets: vorig jaar in de 3e graad begon. De hee ren G. Witte en G. Kikkert komen vol gend jaar in de 2e graad uit. Personeele wedstrijden dames De dames kwamen dit jaar alle nog in de 3e graad uit. Een le prijs kregen da dames G. Lamberts 24.5 p., N. Blok 24 p., M. Keijser 23 p.; een 2e prijs de dames N. Bremer, C. Ziijm, M. Koorn, T. Eel man, allen 22.5 punt; G. Groendijk, A. Bonne, M. Eelman allen 22 j>.J. Kooi man, I. Moerbeek, A. Keijser allen. 21.5 p.; een 3e prijs verwieven de dames W. Bruin 21 p., H. van Santen 21 p. en A. Langeveld 20,5 p. De dames G. Lamberts, N.Blok en M. Keijser komen volgend jaar in de tweede graad uit. De adspiranten moesten, evenals de da mes, oefeningen doen aan brug en paard en vrije oefeningen uitvoeren. De heeren moesten bovendien nog oefeningen ver richten aan rek en ringen. Deze dag is voor de Texelsche turners en turnsters een groot succes geweest. Vergeleken met andere vereenigingen heeft Gyjnnastiekvereen. Texel een zeer goede indruk gemaakt. We verwachten dat volgend jaar weer een beter resul taat wordt bereikt. De voorzitter van de Turnkring, Mr. D. Breebaart, Burgemeester van Zijpe, heeft Zondag tijdens de eere-avond nog eenige mededeelingen gedaan over het turnfeest, dat 17 Juli op Texel zal wor den gehouden. Waarschijnlijk zullen plra vijfhonderd turners (het kunnen er ook zeshonderd zijn) uit de kop van Noord- Holland naar Texel komen. De bedoeling is, aan het turnfestijn een feestavond te verbinden. Na deze feestavond zou een extra boot naar Den Helder vertrek ken. Alles is echter nog niet in kannen en kruiken. Er moeten nog tal van din gen worden besproken. Binnenkort ho pen we hierover meer te kunnen vertel len. H De uitkomsten dit jaar zeer slecht. Wat gevreesd was is uitgekomen, aldus (ezen we in de N.R.C.het haringseizoen is voor de visschers aan de Waddenzee kust een groote teleurstelling geworden. Men kan zeggen, dat 1938 het slechtste haringjaar is geweest, dat men ooit heeft gekend. Het is thans de visschers dui delijker dan ooit geworden, dat de ha ringvangst geheel zal verdwijnen. Van de eerste weken af, dat de netten in zee stonden, is het reeds mis geweest. De vangst van jonge vischjes was even eens miniem. Men mag wel aannemen, dat de Waddenzee voor de haring geen vol doende voortplantingsmogelijfcheden meer biedt. De visschers hebben thans hun hoop gevestigd op de ansjovis. Reeds is op Zaterdag 30 April de eerste ansjo vis aan de afslag te Harlingcn aange voerd, nog wel slechts 2 Kg., die voor de prijs van f0.37'/; per Kg. werd verkocht. De eerste verkoop van ansjovis is twee weken eerder dan vorig jaar. Zal de ansjovis nog wat goed maken De Ned. Herv. Meisjesvcreen. heeft ons eiland hedenmorgen verlaten voor 'n tweedaagsch uitstapje naar Den Haag en omstreken. Het program van de trip, welke onder leiding staat van mevr. H. Visser-Dewald, vermeldt velerlei. Zoo hoopt het gezelschap morgen, Donderdag, de doopplechtigheid bij te wonen van Prinses Beatrix, welke plechtigheid plaats vindt in de Groote Kerk. Het beloven twee onvergetelijke dagen te worden. N,.V.V. PROPAGANDA. Zaterdag heeft een auto van het Ne- derl. Verbond van Vakvereenigingen (N. V.V.), toegerust met een geluidsinstalla tie en filmapparaat, de aangekondigde tocht over ons eiland gemaakt. Alle dor pen werden bezocht, hoewel incn 's mid dags aan Den Hoorn door een defect aan de auto (het springen van een veer) ge ruime tijd werd opgehouden. Er werdeit korte toespraken van propagandistische aard gehouden, afgewisseld door gram- mofoonmuziek, welke tot op groote af stand te hooren was. Des avonds werd door Den Burg ge reden, waar de tournee besloten werd met een filmvertooning op de Groeneplaats, Eerst werd een vroolijke en geestige tee kenfilm geprojecteerd en vervolgens een film, welke beelden bracht uit de moderne arbeidersbeweging en het was een ge luidsfilm een toespraak, waarin de noodzaak van ordening en van organisatie werd betoogd. Een talrijk publiek was daarvan getuige. De bruto-opbrengst van de onlangs ge houden Emmabloem-collecte bedroeg in onze gemeente totaal f 129.39' -. Voor de verschillende dorpen: Den Burg f 55.65'/j Oudeschild 13.31 De Waal 5.80Vs Oosterend 14.67 Den Hoorn 12.12y2 Eierland 10.27 De Cocksdorp 9.80 De Koog 7.76 Totaal f 129.39'/- De bruto-opbrengst bedroeg in 1937 f 138.15Vein 1936 f 123.23. De netto opbrengst zal ongeveer f94.— bedragen, daar de onkosten aan bloempjes enz. f35 groot zijn. Zooals werd gemeld komt het bedrag geheel ten goede aan de beste ding van de t.b.c. op ons eiland. Namens het comité brengen we hartelijk dank aan de ijverige collectrices, door wier gewaar deerde medewerking het comité zulk een, flink bedrag ter hand kon worden gesteld. Onlangs werd de vrachtrijder P.E.J.K. door het Kantongerecht te Den Helder veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen; plus intrekking van rijbewijs voor een half jaar en wel omdat hij op de Postweg in Eierland de heer H. van Heerwaarden, met zijn auto aangereden had. De botsing was van die aard, dat Van H. zwaar ge wond werd en geruime tijd te Den Helder moest worden verpleegd. De heer K. ging in hooger beroep en moest vorige week voor de Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar verschijnen. K. erkende zijn fout, maar zeide, van meening te zijn geweest, dat Van H., die hem per rijwiel naderde, de weg naar het Vliegveld zou nemen, hoewel Van H. niet die kant heen wees. Na het ongeval had K. alle hulp geboden, Van H. uit de sloot gehaald en met de vrachtauto'naar huis gebracht. Wat de toegebrachte schade betrof: deze zou na de uitspraak in hooger beroep door de verzekering worden geregeld. Een verte genwoordiger der verzekering was ter te rechtzitting aanwezig. De eisen luidde nu f 50 boete of 25 dg., doch geen intrekking van rijbewijs. DE LAATKOMERS. OOK DE FLORA LIEP ER IN. TCX£«CH£ COURANT LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. EEN WULP, DIE VLAK Bij HUIS BROEDT. STEEDS MEER BEZOEKERS ||||||:iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiigiiiliiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiin.i|||||| llllll PLANTEN IN KAMER EN TUIN. IHIII ||||||:iilllinilllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllliilillllllll,lii:Miii:iiiiiii|||||| llllllllllllllllll'lllllllllllllllllllllllllllllltliillliHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||l|lll|||||||||||||||||||||||||||||||||||| TURNFEEST TE SCHAGEN. VIJFHONDERD TURNERS NAAR TEXEL. HET HARINGSEIZOEN IN DE WADDENZEE. NAAR DE DOOPPLECHTIGHEID. EMMABLOEM-COLLECTE. ARR. RECHTBANK ALKMAAR.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5