GEVLUCHT. s. ONS FOTOHOEKJE. jiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiniiniB» No. 77. TONIE WITTE Md. Tonie werd 5 Jan. 1938 tien jaar. Ze woont in de Wever straat. VOOR DE VROUW. minium RECEPTEN. ASPERGESOEP (voor 4 personen). Driekwart L. kooknat van asperges en een kwart L. melk óf: 1 L. kooknat vart asperges en een halve dL. room, 40 gram boter (2 afgestreken eetlepels), 40 grant bloem (5 afgestreken eetlepels), 50 gram geraspte oude kaas. Maak van de boter en bloem op zacht vuur een gelijkmatig mengsel. Voeg hierbij, met kleine beetjesi tegelijk en steeds roerend, het kooknat van asperges en de melk of de room. Zorg, door goed roeren, dat er geen, klontjes in de soep komen. Laat iele zei ongeveer 10 min. doorkoken om te bin den. Maak ze daarna af door toevoeging van de geraspte kaas, doch laat de kaas, niet meer mee koken. VARKENSFILET MET TOMATEN SAUS. 1 Kg. haas, 2y2 dL. tomatenpu- rée, zout, 300 gr. rijst. Het varkenshaasje afschrappen en een lepel zout er in wrijven. De boter bruin laten worden en vervolgens de haas aan alle kanten. Daarna in de oven zetten en een half uur laten braden. Is het noodig wa ter bij de jus te doen, dan neemt men to matenpuree met water verdund. Na een uur braden is het vleesch goed. De filet in schijven snijden en een deel saus ep, overheen gieten. Een rand drooggekookto rijst of aardappelpuree er omheen. Die rest van de saus wordt er bij gepresen teerd. NUTTIGE WENKEN Karpetten en loopers, niet te licht van kleur, reinigt men met een sopje van houtzeep. Met schoon water nog eens afnemen. Taart of ander gebak, dat aan de bodem van de vorm blijft plakken, zet men eenige minuten op een vochtige doek. Wol krimpt niet, wanneer men in het lauwe zeepsop wat ammonia doet. Bezems moet men altijd qp de steel wegzetten. Lederen handschoenen maakt men schoon in een bakje met benzine. Laat ze hierin eenige uren staan. Zoo noodig deze behandeling herhalen. FEUILLETON Toen hoorde Betty het opgewonden gefluister van haar stiefmoeder: Bertrand. Wel, die is toch niet hier. Hij is gisteravond naar de kust vertrok^ ken. Sssssst! zei een andere stem en de deur werd vlug gesloten. Betty's oogen werden groot van ont zetting terwijl ze naar de gesloten deur lag te staren. Een kille verdooving scheen over haar heen te komen; het was, of ijze ren handen zich snoerend om haar keel en haar hart sloten. Bertrand niet hier. Wat kon dat betee- kenen? Haar geest scheen'niet bij machte de namelooze verschrikking te peilen, die haar wachtte achter die gesloten deur. Over een paar seconden zouden ze alle maal weer hier zijn, ze zouden om haar heen staan en er op aandringen, dat ze terugging naar die verschrikkelijke kerk en ze kon niet nóóit. Ze wilde veel liever sterven. Ze sprong weer op en gleed geluidloos naar de eenig overblijvende deur in het vertrek, die ze nog niet geprobeerd had. DE NIEUWE MODE MODERNE JAPON no. 1001, metge- drapeerd bovendeel. Een karakteristiek verschijnsel van de nieuwe mode is het gedrapeerde bovendeel als tegenstelling tot de gladde rok. Bijgaande illustratie toont een goed voorbeeld van zoo'n mo dern japonnetje. De rok loopt wat klok kend uit en heeft van voren een ingezet; baantje. Aan het puntige taillestuk wordt het voorpand van het blousje met ruimte genaaid. De mouwtjes zijn een weinig poffend. De sluiting van de iurk valt op de rug. Benoodigd materiaal: 3.5 M. van 90 cM. breedte. Het patroon is voor 26 ct. UIT VOORRAAD leverbaar door Boekhandel Parkstraat in maat 40; boven wijdte: 86 cM.; taillewijdte: 70 cM. en mMQ heupwijdte: 98 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het pa troon passend maken voor het ejgen fi guur. Dit patroon is een z.g. Favoriet patroon: goed en goedkoop en onmid dellijk leverbaar. Eens gevraagd, stééds gevraagd. IIIHI PLANTEN IN KAMER EN TUIN. Illlli Waterlelies kunnen geplant in oudei mand, welke men tusschen de modder laat zakken. Kerstrozen (Poinsetta's) stekken van scheutjes, plm. 10 cM. lang. Stekken be strooien met houtskoolpoeder en op warmte stekken in zand. Bromelia's nu verpotten. Ook ka merplanten, zoo noodig. Vele in de bak gezaaide bloemplanten kunnen nu naar buiten, ^ooals asters, anjelieren, Als dit óók een muurkast was, zou zij zich erin opsluiten, en er blijven, tot ze stierf. Ze had wel eens verhalen gelezen van menschen, die in een kleine, besloten ruimte gestorven waren bij gebrek aan lucht. Nu, als ze niet stierf, kon ze er in elk geval in blijven, tot ze tijd had om rustig na te denken. Er stak een sleutel in het slot. Ze greep die en trok 'hem voorzichtig uit het sleutelgat, terwijl ze door de deur glipte, haar prachtige sluier zorgeloos achter zich aan sleepend. Haar vingers beefden zóó, dat ze nauwelijks de sleutel aan de andere kant weer in het sleutelgat kon steken en omdraaien; en geklik van metaal, elk kraken van de deur klonk haar als een donderslag in de, ooren. Haar hart bonsde wild, en het bloed hamerde in haar slapen. Ze wist niet of ze geluiden hoorde in de kamer die ze zoo juist verlaten had of niet. Ze drukte haar hand tegen haar hart en keek verwilderd om zich om haar gevangenis in oogenschouw te nemen. Maar het waa heelemaal geen gevangenis, geen muur kast. Ze stond op een donker por taaltje; een smalle steenen wenteltrap leidde naar beneden en verdween in een diepte van schaduwen. Met een huivering, doch vastbesloten, tilde ze haar wit bruidskleed met beide handen op en haastte zich de kille treden af, angstig, maar toch dankbaar, zich in het vriende lijk donker te kunnen verschuilen. Er klonken nu onmiskenbare geluiden van voetstappen boven haar hoofd, en scherpe uitroepen. Een hand probeerde de VOOR DE JEUGD. 27. „Zeg, Alex," zei mevrouw Pim pelmans de andere dag, „zou je dat paard niet liever verkopen?" „Vrouw", antwoordde meneer, zijn borst vooruit stekend. ..„nog nooit is een lid van het geslacht Pimpelmans voor moeilijkhe den op zij gegaan. Ik zal het met zacht heid proberen en je zult zien, wat een succes dat heeft." NIEUWE PRIJSRAADSELS. Hier maken we het negental weer vol: 7. Er zijn twee familieleden zoek. Ze hebben zich hier verstopt. Hoe heten ze? TINECHTNAT. Niet oom en neef, maar 8. Vul eens in: M is in beweging. K zit aan een kant P is zoet. 9. Ik breng je vreugde of ik maak je knap. Neem mijn hoofd weg en zet mijn letters dan eens door elkaar. Dan ben ik een viervoeter. De negen oplossingen ontvang ik graag vóór of op Dinsdag 31 Mei. Leeftijd, voornaam, en adres niet vergeten op te geven. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. 28. Mevrouw zweeg, zoals een ver standige vrouw betaamt. De schimmel werd een tijd lang stevig verwend en bovendien stak meneer Pimpelmans hem, toen hij weer wou uitrijden, 'n paar klontjes suiker toe. „Maar nou ook beter oppassen, hoor", zei hij, „anders* wordt kleine baasje boos". Maar wat gebeurde er nu WEET JE DAT WEL? Cocosnoten geven na 't planten eerst na tien jaar een oogst. Bos. Als iemand in Denemarken een bos kapt, moet hij eenzelfde op pervlakte met nieuwe bomen beplanten. - Katoen. Amerika levert meer dan tweederden van de wereldkatoenoogst. IN HOEVEEL TIJD? De bedoeling, waarmee deze tekening aan jullie wordt voorgelegd is dezeJullie moeten zo snel mogelijk uit het hoofd1 uitrekenen uit hoeveel blokjes (elk blokje is een kubus) deze „bouwwerken" zijn, vervaardigd. Het is een mooi middel oiy je „opmerkingsgave" op de proef te stel len. Een kind van 14 jaar mag zeker niet meer dan vijf minuten nodig hebben om de juiste antwoorden te vinden. Deze ant woorden zijn, in volgorde: 6—9— 12—32—24—28—22—37—18. WW deur, waardoor zij ontvlucht was en ram melde heftig aan de knop. Een oogen- blik klopte haar hart in haar keel bij de gedachte, dat zij er misschien tóch niet in geslaagd was, ze behoorlijk te sluiten.. Maar de deur hield het uit en ze vloog blindelings voort, de trappen af. Ze be kommerde zich er weinig om, waar ze heenleidden; haar eenige gedachte was weg te komen vóór ze een van de kerke- knechts gehaald hadden om ze open te krijgen. De trap eindigde in een klein gangetje met een glazen deur. Wild rukte ze aan de knop. De deur was dicht, maar er stak een sleutel op. Een gröote, stroeve sleu tel, die ze haast niet omgedraaidkon, krijgen. Haar vingers schenen zoo zwak. De geluiden boven haar werden sterker. Ze verbeeldde zich, dat de deur open was en dat de heele menschenmenigte uit de kerk haar achterna kwam. Ze wierp haar heele gewicht op de weer spannige sleutel, en de deur vloog open. Ze wrong hem uit het roestige sleutelgat* glipte naar buiten, sloot de deur achter zich en paste de sleutel weer in het slot. Met een nieuwe bovenmenschelijke krachtsinspanning sloot ze de deur af;; toen ze zich weer oprichtte, beefde ze zóó, dat zij zich nauwelijks kon staande houden. Voor 't oogenblik althans was ze veilig en kon ze even adem scheppen. Maar waar moest ze heen Ze keek rond. Hooge muren verhieven zich aan weerszijden, en daarboven hing de don kere hemel, zonder één ster. Een steenert paadje nam de heele tusschenruimte in beslag en liep langs de kerk naar een ijzeren poortje. Zou dat óók gesloten zijn en zoo ja, zou ze er dan over kunnen klimmen om zich een weg er doorheen te banen Dat móést toch. Ze huiverde bij de gedachte aan wat er zou gebeuren,, als ze niet onmiddellijk verder vluchtte. Ze rukte aan de knoopjes van haar lange, witte handschoenen en stroopte de vin gers af. Met een vlugge blik over haar schouders, greep ze haar bruidskleed weer in beide handen en vloog het lange stee nen pad af. O, als ze kwamen, vóór ze het poortje bereikt had. Was er geen hoop meer voor haar. Ze bukte zich en bestudeerde het slot van het poortje. Ja, het was een spring- slot en er was geen sleutel op. Voor zichtig probeerde ze het. .en tot haar onuitsnrekelijke verlichting ging het open. Ze stak haar hoofd door de kier en gluurde naar buiten. Ze was geen vijftig meter verwijderd van de helder, verlichte hoek der groote avenue, waar rijen auto's stonden te wachten op het einde der plechtigheid Ze kon de chauf feurs al pratend heen en weer zien loo- pen. Ze kon het besluiteloos orgelspel hooren door een half open raam dicht bij haar. Plotseling besefte ze, wat het zou beteekenen, zóó de straat op te loo- pen, in haar schitterend, sleepend bruids- costuum. Hoe zou ze óóit op die manier in veiligheid kunnen komen? Het was niet mogelijk. (Wordt vervolgd.) Illllliiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii"!!1!11111111'!!!!! lllliliiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiii Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll N N s S N

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4