IN PRIJS EN SMAAK TRIOMFEERT TRIUMPH PINKSTER. I CENT VIRGINIA No. 5262 51ste Jaargang Zaterdag 4 Juni 1938 EERSTE BLAD. Hl WACO Autobusdiensten a a a a aa aa m m 1» 4 A Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT S PINKSTER-OVERDENKING ffi Waardoor wordt ons leven beheerscht Door zuivere verlangens en edele be geerten Is ons levensdoel: zélf tot ech te menschelijkheid te komen en anderen tot die menschelijkheid oj> te voeren Als ik deze vragen stel, dringt zich te gelijkertijd het -antwoord aan mii om En dit antwoord is niet bemoedigend. Een geest van zelfzucht is het, die vaak in ons woont en deze voert ons tot lief deloosheid. Wanneer wij alleen maar be kommerd zijn om onze eigen belangen sluiten wij ons hart voor anderen en dan worden wij hard en wreed. Dan ver spelen wij dat ééne, wat ons leven waar-' de kan geven: het idealisme, dat ons doet strijden voor een innerlijk betere, sclioo- nere menschheid. Zij, die vreemd zijn aan idealisme, en die zich kunnen opsluiten in bekrompen tevredenheid en zelfgenoegzaamheid, l£- ven niet. omdat zij de heilige geest niet. kennen. Zij bestaan slechts en er gaat niets van hen uit. Want de heilige geest is de eeuwig werkzame, de altijd schep pende geest. Dat is de geest, die wili heerschen over de stof en over de stof felijke neigingen. Dat is de geest, dis de kleinheid en de bekrompenheid wil overwinnen. Dat is de geest, die is werk zaam geweest, in de .groote mannen en vrouwen, die zich hebben gegeven aan de menschheid. Want die menschheid wilden zij brengen naar het groote licht, dat zij zagen schijnen, wanneer zij in stille overdenking zich verdiepten in de vraag naar des levens doel en der mensch heid toekomst. Een wereld, waarin het idealisme ver sterft, is ten ondergang gedoemd. Het idealisme is de groote drijfkracht van de vooruitgang, niet in materieel maar bovenal in geestelijk opzicht. Een wereld zonder idealisme kan stoffelijk rijk zijn, innerlijk is zij arm en kil. En idealisme is ondenkbaar bij afwe zigheid van heilige geest. Daarom heeft liet Pinksterfeest zoo'r.t bijzondere beteekenis. Het zegt ons, dat wij, willen wij onze naam als menschen waard zijn, iets in ons moeten hebben van die geest; deze geest toch doet ons meewe 'ken om ons leven tot „iets moois" te maken, d.i. mede te werken aan het brengen van reine verhoudingen tusschen menschen en menschen. Het is de geest der waar achtige broederschap, die wij noodig heb ben. Want deze geest is het, die ons verheft boven de in werkelijkheid on beduidende verschillen. die nog altijd er kenning vinden in onze verdwaasde sa menleving, waarin meer beteekenis ge- m PINKSTER-GEBRUIKEN ffl SS EB Üffl ESE8 Op Schiermonnikoog wordt nog al tijd daags voor Pinksteren de Kallemooi opgericht: een hooge staak, waarop een boomstruik en iets lager een dwarsstok er aan met aan weerszijden een fl.sch: de een met water, de andere met alcohol, gevuld. Daaronder een mand, waarin tot Dinsdagavond een haan zit opgesloten i Het oprichten en neerhalen van de Kalle- mooi gaat met veel vroolijkheid gepaard. Is het een overblijfsel van een oudoo^st- feest? Het woord Kallemooi heeft men wel in verband willen brengen met het Engelsche ,,to call" (roeren) en ons1 „Mei". De haan zou dan de Mei-roeper zijn. Tot voor kort was het luilakfeest VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG Kennis is veel, karakter is meer. MAANDAG Doe wat uw hand te doen vindt om te doen. DINSDAG Beginnen is iets; volhouden is meer. WOENSDAG Glibberig en steil is de weg, die de steunpunten van de plicht mist. DONDERDAG Hoe hard de rots ook wezen mag, de beitel wint het door de hard^ slag. VRIJDAG Zwarigheden moeten prikkels zjjn, geen struikelblokken. Potgieter ZATERDAG Wat een mensch zaait, zal hij ook maaien. Galatiërs6:7. ||||||!llllliiilllllllillllllllllllllllllillllliiliiiliiilllli:>:iilllilllllllplllilllliii|||||| llllll UIT ONZE TAAL-TUIN. ||||ll PINKSTEREN. Dit woord is afgeleid van het Grieksche woord „pentecosté", waarmee een periode van vijftig dagen wordt aangeduid. Zooals u weet, verloo- pen er tusschen Paschen en Pinksteren. 50 dagen. hecht wordt aan uiterlijke dan aan in- nerljjke waarde. Zien wij niet scheiding als gevolg van stand" Waardoor tocli wordt „stand" oepaald Door zakelijke kwaliteiten Door geestesgaven Of door reinheid van hart Wij. weten het antwoord wel. Daarom bestonden er geen standen voor Hern, die vol des heiligen gcestes was; voor Jezus. Voor hem stond de tollenaar gelijk met de aristocraat; hij schaamde zich voor de Jeruzalemsche achterbuurters niet. Als wij dit overdenken, begrijpen we. pas goed, hoe ver we nog verwijderd zijn, van de beleving van de groote ideeën van het evangelie. En dan verheugen wij er ons over dat het Pinksterfeest tot ons komt met de prediking, dat ook in ons de geest der waarachtige menschelijkheid, d.i. de geest van waarheid en liefde, ja, dat is de eeuwige alles-stuwende geest zelf, groot en machtig moet worden, opdat onze levens iets krijgen van onverganke lijke waarde. PINKSTEREN 1038. onverbrekelijk met Pinksteren verbonden. De laatste jaren schijnt dat oude gebruik echter in het vergeeiboek te raken; wan neer men weet. dat de ..feestviering" :tt sommige deelen van ons land niet zelden, mét straatschenderij en ergerlijke wanor deliikheden gepaard ging, kan men dit daar althans jjeen verlies noemen. Luilak wiist nog duidelijk oij de oude beteekenis van Pinksteren als zo mer en oogstfeest, gevierd in de tiid van het jaar, dat de arbeid op de akker vor7 dert, dat ieder zoo vroeg mogelijk de slaap uit de oogen heeft gewreven. Nog niet zoo lang geleden bestond WELKOM OP TEXEL. HET ZANGCONCOURS Maandag wordt in het Park al hier het Concours van de Ring N.-Holl.-boven-'t-IJ van Chr. Zangvereenigingen gehouden. Daaraan zullen plm. 365 zangers en zangeressen deelnemen, onder wie 230 „van de overkant". Tot deze gasten richt onze Burgemees ter zich met 'n welkomstwoord, dat in het Feestprogramma is op genomen. Gaarne nemen we het hier over. Het is ook onze wensch, dat het concours aan de hoog gespannen verwachting mo ge beantwoorden. De weersom standigheden kunnen daartoe veel bijdragen. Dat de gasten het niet bij dit eendaagsche bezoek zullen laten, hopen we van harte. Het is mij een voorrecht in de Feest gids voor het Zangconcours, dat op den tweeden Pinksterdag te Den Burg ge houden wordt, een woord van welkom tot de deelnemers te mogen richten. Jaarlijks ontvangt Texel vele duizen den gasten op zijn grondgebied. De mee sten hebben gewoonlijk slechts ontspan ning op het oog, zooals de mensch, die alle eeuwen door het beste heeft kunnen vinden onder de gezondheid brengende krachten van zon en zomer.. strand en duin, zee en bosch, kortom: in de natuur. In die zelfde natuur zal echter thans klim ken het resultaat van vele uren i n span ning, die LI zich op ongetwijfeld trouw bezochte repetities hebt getroost, niet al ken om het lied te zingen, dat leeft in Uw hart, doch bovendien om het zoo goed mogelijk ten gehoore te brengen., Texels beste concertzaal tusschen het IN WEEGESWAAL. Bovenaan deze pagina, rechts: Den Burg; gezien van het Suikerwegje af; links: Aan de Dorpsstraat te Oudeschild. Sinds 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. in Drente de gewoonte, dat de langsla per, „nussekoek" genaamd (nusselen be- tcekent talmen) het moest ontgelden. Dik wijls werd het „slachtoffer" met klissen overdekt en zoo rondgeleid door 't dorp, waarbij men dan een spotliedje zong. In Duitschland bestaat in vele ste den en ten plattelande de gewoonte om: huisdeuren en kamers tijdens het Pink sterfeest te tooien met jonge berkentak- ken: de Pfingstmaien. In sommige plaatsjes van Duitsch land worden de kinderen op Pinksteren door de meest welgestelde boer op pan nekoeken onthaald. «««MTV groene geboomte is beschikbaar en ge reed om haar zingende gasten te ontvan gen. Als er eens niet gezongen wordt, is er misschien wel gelegenheid iets te bekijken van Texels bekoorlijkheden. Dan zult U al ras die duizenden collega's van U in de dierenwereld ontdekken, de vo gels, die een lied, zoo na verwant aan het LRve, dag aan dag al honderden jaren geslachten lang dankbaar en tevreden over het eiland laten weerklinken. Het is mijn oprechte wensch, dat dit concours in alle opzichten mag slagem Ik hoop, dat dit feest voor U allen een van de hoogtijdagen van het jaar mag worden; dat er voldoening zij voor de genen, die zich met de zorgen en moei ten der organisatie hebben belast en dat wanneer U straks op de terugreis van de boot nog een laatsten blik op Texel werpt, U zich voorn|eemt, nog eens wat langer daarheen terug te Jceeren. Weest er van verzekerd, dat U dan evenals nu hartelijk welkom zult zijn. MR. A. F. KAMP, Burgemeester van Texel. Den Burg - Texel, 15 Mei 1938. Over van zonlicht tintelende luchten, Welft zicht het machtige, blauwe heelal. Nu gaat een jubel van blijde geruchten Door de met bloemen getooide gehuchten, Wenkend van ginds en van overal, 't Pinksterfeest brengt ons het juichende leven, Dat naar een ware bestemming ons voert. Geestdrift voor 't schoone, opnieuw orts gegeven, Hoog in de lichtende luchten geheven, Alles, wat innerlijk sterkt en ontroert! Nieuwe bezieling, waar w' ook mogen speuren, Heeft er haar kost'lijke gave bereid. In een verrukking der zuiverste geuren, Ineen schakeering der heerlijkste kleuren, Wijd langs de feest'lijke velden verspreid. Hier is het diepste verlangen, dat fluistert Naar alle schoonheid door liefde gebracht, Hier is de stem van de waarheid, die fluistert; „Wat ook uw dagelijksch leven verduistert Louter uw geest in vernieuwende kracht!" Pinksterfeest, schenk zóó de wereld uw zegen, Ook in de tijden van nood en van druk. Leidt ons bezielend langs 't spoor van uw wegen, Dan treedt de waarlijke opgang ons tegen, Schenk zóó aan allen uw Pinkstergeluk! In Hongaarsche dorpen kiezen de i'ongelui in de vroege morgen van Pink sterzondag een Pinksferkoning. In op tocht trekt de Pinksterkoning, gevolgd, door zijn kiezers en door hen, die zich onderweg aansluiten, naar het raadhuis, waar hij door de Burgemeester ontvan-i gen wordt. Dan gaat de stoet verder. Bij menig huis wordt stilgehouden om er de bewoners vooral de huwbare meis jeste begroeten. Iedere jongeman mag van de Pinksteroptocht gebruik maken om de hand te vragen van het meisje zijner' keuze. De Pinksterkoning is hem daarbij desgeviaagd behulpzaam. In andere Hon gaarsche dorpen wordt ook nog een Pink sterkoningin gekozen. Het mooiste meisje - ,saar keuze van de meisjes zelf krijgt die eervolle titel.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1