Texels Bioscoop. Vorstelijke Emigranten Ontvangen de nieuwste ERRES en N.S.F. Radiotoestellen. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Aanvang 8 uur. Zie onze etalage. Wij vragen de bijzondere aandacht voor de ERRES KY 175 V, met een extra golfbereik van 70 tot 200 M, voor amateurs, luchtbeschermingsoefeningen en visscherijf 107,50. ZONDER VERPLICHTING demonstreeren wij bij U thuis. A. DE WILT, Weverstraat. Texelsohe Berichten Woensdag 31 Aug. 1938 «usees m De Alg. Tex. Oranje-Vereeniging /al volgende week o.a. een VLIEGER- wedstrijd houder met vermoedelijk prijzen voor de grootste en de origi- neelste. Aan de slag, jongelui. NAAR TEXEL. Aan de Van der Schuyt-trip namen Zondag en Dinsdag resp. 20 en 28 perso nen deel. H.M. de Koningin vangt heden middag om kwart voor één Haar radio rede aan. De N.C.R.V. herhaalt van avond om kwart voor acht. DE WAAL. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin is de heer D.Bruin Cz. aan de Waal, opzichter van de Ver een. tot Behoud van Natuurmonumenten, onderscheiden met de zilveren eere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau. Burgemeester Kamp heeft gis terenavond in tegenwoordigheid van de heer en mevrouw J. Drijver en veldwach ter Looijen de medaille uitgereikt. Na mens de Vereen, tot Behoud van Natuurm bood de lieer Drijver de draagmedaille aan. HET NOORDEN. EEN ARRESTATIE. Wat was de oorzaak van de dood van de 4-jarige Aloysius Gisteren mej. R. weer op vrije voeten gesteld. Vrijdagavond is op last van de Officier van Justitie gearresteerd en voorloopig te Den Burg in verzekerde be\Varing ge steld de 23-jmej. L. M. Rhuishoudster van de heer H. in 't Noorden. Zij wordt er van verdacht haar 4-jarig zoontje Aloysius van het leven te heb ben beroofd. Vrijdag is het lijkje naar Den Helder gebracht, waar Dr. Hulst de sectie ver richtte. Bij dit onderzoek is toen gebleken, dat de lever van het kind gescheurd w as. Hoe kwam dat? De dokter, politie en justitie stonden voor een raadsel. Het lijkje werd nog dezelfde avond naar Texel teruggebracht, waar het Zaterdag te De Gocksdorp is begraven. De moeder van het overleden knaapje is Vrijdagavond naar Den Burg gebracht, en Zaterdag Ie Alkmaar voor de rechter geleid. Daar heeft zij verklaard, niets van de oorzaak van de dood van haar kind af te weten.. Inmiddels deden de meest sensatio- neele geruchten de ronde. De een vernam dit, de ander dat. Tenslotte hoorde men de luguberste verhalen. „Ja, het was ver giftigd", hoorde je hier. „Neen", sprak een ander, „het arme kind is gewurgd". Maar.... het rechte wist niemand er van; de ergerlijkste kletspraatjes zijn hier het gevolg van geworden. Ten einde ons ver samenspel eenig overwicht nemen. Haar aanvallen worden veelal over de vleu gels opgezet, die dan trachten met afge meten, iets teruggeplaatste pasjes, de an dere voorhoedespelers in staat te stellen om te schieten. T's verdediging had dit spoedig door en onderbrak veelal, waar na dan de voorhoede weer via de half- linic aan het werk werd gezet. Waar het plaatsen nog niets steeds zuiver was4 wisten ook de H.-backs wel raad. Na 23 min. spelen zet de H.-rechtsbuiten mooi hoog voor, waarvan de middenvoor pro fiteerde met een mooi schot: 0—1. T. gooide er een schepje op. Piet Neijens zet mooi voor en Ant. Verheijen loopt de bal in het doel; 1—1. Zelfs weet T. de leiding te nemen, als Theo goed door loopt op een pasje van links: 2 1. Ook onze rechtervleugel werkt verdienstelijk. Eenige goede voorzetten worden op een haar na gemist. Ook H. zet er alles op en we zien onze halflinie en back voor moeilijke problemen, maar er zit pit in. Hoewel de H-aanval dikwijls prachtig sluitend speelt, weten zij toch niet te scoren. Een mooie pass van Dick naar Maarten wordt met een hard laag schot besloten. Met groote moeite wordt het corner gewerkt door keeper Godswaard. Als Gom doorgeeft naar Maarten ver schalkt hij de halflinie en back, zet afge meten voor, waaruit Dick eveneens in- kogelt: 31. Bij een nieuwe H.-aanval raakt Herman geblesseerd. Spoedig is het dan rusten. De 2e helft is Herman vervangen. Gom gaat back, Henk Boon spil. Het ver schil is spoedig merkbaar. H. heeft nu het overwicht en T. alle moeite staande te blijven. Vooral de rechtervleugel van; H. wordt vrijgespeeld. Toch leek ons de snelle linksbuiten gevaarlijker. Vrij spoedig loopt H. danook in en het wordt) zelfs 3—3. T. moet zich tot uitvallen be palen, welke danook nogal eens gevaar opleveren. Enkele goede voorzetten wor den door de keeper onderschept, een prachtkans uit een voorzet van P.Neijens wordt gemist. Aan de andere kant schiet H. tegen de lat. Ben stompt een geweldi ge kanjer uit zijn doel, terwijl een zeer scherp schot juist corner wordt gewerkt; Jammer, dat de voedende taak uit onze halflinie was geraakt; enkel verdedigen biedt teveel kansen aan de tegenpartij. Nog eenmaal scoort H. T. blijft stand houden en doet eenige goede aanvallen. Als Maarten in vrije positie de bal krijgt toegespeeld, zien we de li-back appel lee ren, waarna buitenspel wordt geflo ten. Toch komt M. terug. Hij loopt op nieuw vrij en als de keeper een voorzet verwacht, schiet Maarten prachtig in4— 4, waarmede dan het einde komt van deze interessante match. Trainen: Donderdagavond leden. Adsp. Vrijdagavond. Gewone tijd. - Texel gaat Zondag naar Bergen. Voor Texel 2 is een thuiswedstrijd in voorbereiding. (Zie volgend nummer.) D.D. der van het gebeurde op de hoogte te stellen, hebben we de heer H., bij wiei mej. R. huishoudster was, opgezocht „Ik acht haar niet tot een dergelijke misdaad in staat", zoo verklaarde hij. Zij is altijd even vriendelijk voor de twee kinderen gew eest, voor haar eigen zoontje niet alleen, maar ook voor het zes-jarig zoontje van mijzelf. Het kind is in dei nacht van Dinsdag op Woensdag overle den. Toen ik Dinsdagavond tegen zevem met paard en kar van het erf atreed, zag ik het kind van mijn huisgenoote het huist binuenloopen. Ik dacht toen: Wat ziet dat kind toch bleek Zeker wat verkleumd. Het is toen meteen door zijn moeder te bed gebracht. Om half negen lag het in bed te kreunen. Het bleek pijn in zijn buikje te hebben. We hebben het daarop een glas warme melk laten drinken. Een beetje de kou te pakken, vermoedden we. Om half twee 's nachts riep mijn huis houdster me wakker. Het kind, dat naast haar te bed lag, had het n.l. erg be nauwd. I let scheen te moeten overgeven. Het gaf al spoedig weinig teeken van leven meer. Ik hoorde nog een paar snik ken...... Gauw heb ik het toen naar buiten gedragen, de frissche lucht in. Met koud water nebben wc gepoogd het be wustzijn terug te roepen. Dit mocht niet meer baten, de dom! bleek te zijn inge treden. Onverwijld hebben we toen Dok ter Van Dommelen van l)c Gocksdorp ge waarschuwd. Dokter kon toen niets meer doen, het kindje was gestorven. „Wij waren niet weinig verbaasd", zoo vervolgde H., „toen Donderdagavond de politie in gezelschap van de dokter mijn huis binnenstapte. Mijn huishoudster werd verhoord. Men verdacht haar nl. van moord op het overleden kind. Vrijdagmiddag werd het lijkje weggehaald en naar Den Helder vervoerd, waar Dr. Hulst uit Lei den sectie op het lijk verrichtte. 's Avonds heeft de politie het lijkje ween teruggebracht, waarna mijn huishoudster verzocht werd., mee te gaan naar de Bur gemeester. Zaterdagmorgen is ze naar Alkmaar overgebracht, waar ze door de rechter verhoord werd. Zaterdag ver telde mijn zoontje, die zes jaar is, dat zijn speelmakkertje het overleden ventje Dinsdagavond op het erf door mijn paard was getrapt. Het paard is zeven jaar. Schuw is het niet, maar het had een zware dag achter de rug. Het is toeu zeker zoo geprikkeld geweest, dat het naar de kinderen heeft getrapt. Daarbij, zou het vierjarig kindje van mijn huis houdster in de maagstreek zijn geraakt. Daardoor acht ik het hoogstwaarschijn lijk, dat de lever bij die trap verwond is geworden. D heeft dus in het geheel geen ver moeden van misdrijf Neen. In ieder geval acht ik mis daad uitgesloten. Trouwens, haar prach tige getuigschriften bewijzen, voldoende, dat /ij overal goed stond aangeschreven. Zondag 21 Augustus zou ze bij mij van daan gaan. Door omstandigheden is ze toen nog enkele dagen gebleven, In Am sterdam, vanwaar zij op 14 Mei bij mij is gekomen, was ze van plan, een nieuwe dienst te zoeken. Haar zoontje, dat ijni September vijf jaar zou worden zou door haar broer worden opgenomen". Het politie-onderzoelc duurt voort. Mej. R. ontkent met klem schuldig te zijn aan de dood van haar kind. Gisteren is zij weder op vrije voeten gesteld. Zij is voornemens vandaag de gemeente te verlaten. Voorloopig zal ze in de woning van haar moeder haar in trek nemen. J*. DE KOOG DE REDDINGBOOT GAAT UIT. Donderdag 1 Sept. zal om 11 uur een oefening worden gehouden met de red dingboot aan De Koog; om 2 uur aan De Kritn. E1ERLAND- MOTOR OP FIETSPAD. Tegen G. W., uit Den Burg, is proces verbaal opgemaakt, daar hij zich per mo torrijwiel over het fietspad De Koog De Gocksdorp begaf. DE COCKSDORP. DE FEESTEN. Heden en morgen viert De Gocksdorp feest (zie de adv. met het program in; vorig nr.) Zie de prijzen in de étalage yan F.Kikkert. Er gaat maar één roepj van uit: Wat zijn ze prachtig. Velen zul len zeker aan een of meer wedstrijden) deelnemen. Er is gelegenheid te overi Er is elck wat wils. 't VUURWERK zal schitterend zijn. Als 't weer nu maar wat wil meewerken. BURGEMEESTER GAARLANDT. Gistermiddag had op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk over schot van burgemeester Gaarlandt. De belangstelling was buitengewoon groot. Texels Gemeentebestuur was er ver tegenwoordigd door Burgemeester Kamp en°Gemeente-secretaris Jonker, terwijlook de heer J. Tiessen, directeur van ge meentewerken van belangstelling blijk gaf. Verder waren o.a. aanwezig mevr. de wed Gaarlandt De Kat en haar beide zoons, de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Z.-Holland, tal van ingezetenen uit de gemeenten Gorkum en Gouda alsmede verscheidene militairen uit de jaren, ge durende welke de lieer Gaarlandt in mili taire dienst was. Tijdens de toespraken, welke in de nieuwe aula werden gehouden, stonden twintig dienaren van politie rondom de baar. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren Mr. H. de Witt Wijnen, Wethouder van Financiën der gemeente Gouda, die sprak namens het Gemeentebestuur en namens de gemeen te; cjverste Halbertsma, die als vriend van de overledene het woord voerde; vervolgens de oudste zoon en ten slotte de heer Bos, die sprak namens de Vrij metselaarsloge en namens haar drie ro zen op de kist legde. De oudste zoon dankte voor de be toonde belangstelling. DE ORANjE-BAZAR QEOPEND. Gistermiddag is de Oranjebazar in het Ned. Flerv. Vereen, lokaal aan Den Buig door Ds. F. Visser geopend. Ds. wilde een woord van dankbaarheid uitspreken in de eerste plaats, omdat men stond aan de vooravond van de verjaardag van onze geliefde landsvrouwe. Voorts jegens de Herv. Zusterkring, welke het initiatief heeft genomen tot het houden van deze verkoopdagen ten bate van het herstel van de kerk en de pastorie. Spr. hoopte, dat het vele werk, voor de bazar verricht, met veel succes zou worden be kroond. De bazar ziet er aantrekkelijk uit. Zoo als de naam reeds zegt, staat ze geheel in het teeken van Oranje. Het lokaal is versierd met oranje, en rood-wit-blauw e vlaggetjes en slingers. Er zijn verschei dene zeer aardige attracties. Vele waar devolle artikelen, welke door de Herv. Zusterkring vervaardigd en verzameld zijn, liggen uitgestald. Gisteren werd de bazar reeds door vele dames bezocht. Vandaag is het de laatste dag. De bazar is open van 3—6 uur en 811 uur. Vanmiddag van 3 tot 5 uur zijn er een tweetal gezellige uurtjes* voor kinderen. Illlllilllll WEET U ZE ALLE VIJF |||!l|j|;i!| 126 Stokvisch bestaat voor plm. 80 pet. uit......? 127 Wie was A. S. Puschkin? 128 Wie vond de schrijfmachine uit? 129 Java's hoogste berg is de......? 130 Wat beteekent (boven brieven b.vj L. S."' ANTWOORDEN. 126 Eiwit. 127 Russisch schrijver (1799-1837). 128 De Engelschman H. Mill (1714). 129 Smeroe (3670 M.), werkzame vul kaan. 130 Lectori salutem (Latijn), „Den le zer heil". NIEUWE VRAGEN 131 Waar ligt de Semmering? 132 Hoeveel graden Fahrenheit is het bij 0 graden Celsius? 133 Wat verstaat men onder „zwarte diamanten" 134 Welke dag is Frankrijks nationale feestdag 135 Wat is een tornado? Van VRIJDAG af als HOOFDNUMMER: met CL. COLBERT en CH. BOYER. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiin|||||| Illlllilllll SPORT OP TEXEL ill!l|ll|||| ill ill iiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll S.V. TEXEL. Het is een uitzonderlijke sportdag ge weest j.l. Zondag. Onder prachtig weer en groote belangstelling werd het heele programma afgewerkt, waarvoor zeker het comité en de commissie een woord van lof toekomt. Over de prestaties kan met lof gesproken worden, daar alle ge maakte tijden de vroegere overtroffen (zie het verslag in eerste blad.) We wenschen hen en alle prijswinners geluk met dit succes. Maar de titels moe ten volgend jaar verdedigd worden. Blijft dus deze sport beoefenen. Ook wie geeiv prijs wonnen, behooren door te gaan, opdat zij dan een nieuwe poging kunnen, wagen, De adspiranten hebben zoo wat alles veroverd en met goede resultaten. Gelukgewenscht. Zorgt er voor, dat uw lichaam door regelmatige eenvoudige trai ning in conditie blijft. Het is gezond en nuttig. Voor de heer Berkenbosch, de leider onzer afd. athletiek, was het .een biezondere sucoesdag. Het mooie loop werk van Ab Keijser verdient een bie zondere vermelding. Hij heeft een goede kans op vele successen. We hebben eveneens respect voor de Tex. Boys, die voor zooveel strijd zorg den en wenschen hen met het prachtige kampioenschap vèrspringen geluk. Ook de voetbalwedstrijd werd een suc ces. Als gast was HRC 2 met een goed elftal aanwezig. Texel had gen proefelf- tal. De leiding was in goede handen bij de heer Augustein. Na eenig verkennen, waarbij al spoedig het betere combinee ren der gasten opvalt, weet T. zich aan te passen en goed partij te geven. Wel ble ven enkele spelers te veel op één plaats,, maar dat zal wel veranderen. In de aan val liep het dikwijls heel goed. Met open snelle, goed aangegeven passen, werd 't H.-doel dikwijls benaderd, terwijl in onze halflinie de spil zijn plaats volkomen waard was. Telkens wist hij de aanvallen te onderbreken en nieuwe op te zetten; De kanthalfs viel het moeilijker. Ze wa ren iets te veel achter, waardoor de voor hoede te weinig terug kon spelen. De achterhoede was weer sterk. Herman speelde zijn bekende spel, terwijl ook Gerrit zich wel zal weten aan te passen; niet te veel stappen, alleen als er gelegen heid voor is. Aanvankelijk leek Ben wat onzeker, hij raakte er echter steeds be ter in en wist in de 2e helft talrijke moei-' lijke schoten te keeren. Er was een pret tige geest in het elftal en het feit, dat nu reeds in twee wedstrijden acht doelpun ten werden gemaakt, doet ons meer pro ductiviteit van ons elftal venvachten. We hebben voldoende vertrouwen, dat we met de coinp goed voor de dag zullen komen. Van het begin af ontwikkelt zich een pittige strijd en zien we H. met goed

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5