H. M. de Koningin in de hoofdstad. Een zomer ging voorbij. SIR NEVILLE HENDERSON. De Engelsche gezant te Berlijn, die evenals de Engelsche djplomaat Runciman bij1 de onderhandelin gen van de Sudeten-Duitschers en de Tsjccho-Slowaaksche regeering een belangrijke rol speelt. WOL OP DE WERELDMARKT. (Van een financ. medewerker.) OPENING AUSTRALISCH SEIZOEN. De eerste Australische wolveiling van het seizoen 1938—'39 vond op 29 Aug, plaats. Er was goede belangstelling van het Continent van Yorkshire, doch Japan hield zich afzijdig. E>e prijzen vertoonden weinig verandering, met die van Juni j.l. vergeleken. Gedurende de week van 29 Augustus t.m. 3 Sept. was de gemiddelde -prijs, f0.78 per Kg. Japan heeft deze week} plotseling groote aankoopen gedaan, daan de kunstzijde-industrie aldaar momenteels met de invoer van een belangrijke grond stof, de ,pulp, ernstig te kampen heeft. Het gevolg .hiervan was. dat de wolprijs deze week reeds een kleine stijging te zien gaf. PRODUCT1E-CIJFERS. Hier volgen de productiecijfers van de drie voornaamste wolproduceerende lan den in mill. Kg., van de laatste twee jaren en de schatting van liet aanstaande seizoen. 1936-7 1937-8 1938-9 Australië 446 460 431 Nieuw-Zeeland 138 134 132 Zuid-Afrika 125 111 118 De schapen stapel telde eind Juni 1.1. in: Australië 113.9 mill. Zuid-Afrika 26.3 mill. VOORUITZICHTEN. In handelskringen wordt er op ge wezen, dat de vooruitzichten voor het seizoen Juni '38 t.m. Juni 1939 aanzienlijk minder gunstig zijn dan het vorige jaar. Als maximumverkoop verwacht men in Australië dit seizoen 3.191.500 balen Veel zal afhangen van de toekomstige politieke verwikkelingen. Momenteel vin den reeds in Australië alleen transacties met het binnenland plaats, en is de handel met het Continent door de politieke si tuatie aldaar practisch tot stilstand ge komen. De gemiddelde prijzen van de laatste jaren waren in Australië: seizoen 1935-'36 f 118Va per Kg. seizoen 1936-'37 f 1.371/2 per Kg. seizoen 1937-'38 f 1.03 per Kg. FRED v.d. M. Hoofdpijn, Kiespijn, 141 Gedroogde kabeljauw heet......? 142 Hoe heette de eerste echtgenoote van Napoleon 1 143 Wat beteekent het verkeersteekeru S.? 144 Wat is „één p.k."? 145 Waar leven pinguins? ANTWOORDEN. 141 Stokvisch. 142 Josephine de Beauharnais. 143 S-vormige bocht in de weg. 144 De kracht, die een gewicht van 1 Kg. een meter opheft. 145 Zuidpoolgebied. NIEUWE VRAGEN 146 De groote Soenda-eilanden zijn.... 147 Wie schreef de „Camera Obscu- ra"? 148 Tot welke diepte is het zonlicht in zee nog waarneembaar? 149 De grootste vogel is de.......? 150 Welke schapensoort levert heel fijne wol? De antwoorden en nieuwe vra gen komen in het volgend nr. We schrijven sinds eenige dagen al weer September. De „r" is in de maand gekomen, het zomerseizoen is voorbij. Nog maar eenige weken geleden is hetj dat er een groote drukte op het eiland hcerschte, dat alle hotels, pensions, kamphuizen, gemeubileerde woningen tjokvol zaten. Na half Augustus nam het aantal snel af. Begin September konden we wel zeggen, dat vrijwel alle vreemde lingen verdwenen waren. Hier en daar zijn er nog wel, maar.„dat zet geen zoden meer aan de dijk". Het is nu tij-d, om de balans van het afgeloopen seizoen op te maken. U heeft Zaterdag reeds de vervoercijfers van T.E. S.O. en K.L.M. kunnen vernemen. T.E,. S.O. vervoerde deze zomer totaal 160 personen meer dan in 1937; het K.L.M.- vervoer overtrof verre de verwachtingen. Naar we verder vernamen, is het aan tal kampeerders dit jaar in totaal onge veer 3000 geweest. Dit komt ongeveer overeen., met het aantal, dat vorjg jaar de kampeerterreinen bevolkten. Al weer zeggen de aijfers ons, dat het jaar 1938 niet voor zijn voorganger onderdoet. En toch zijn er menscnen, die daar an ders over denken. Juli is tegengevallen. Het zomersche weer, waarop allen hoop ten, bleef achterwege. Storm en regen weerhielden velen om naar Texel te gaan; een schadepost voor de seizoenbedrijven. Augustus zette voortreffelijk in. Vrijwel onafgebroken was het de eerste helft van de maand prachtig weer. Dat wasj een gulden tijd. Het Koogerstrand lokte iedere dag een groote stroom baders. Het Westerslag 'trok al niet minder. He laas viel op de laatste dag van deze warme periode eep schaduw over de zomersche vreugde. Bij het Westerslag verdronk een bijna 30-jarige bader, uit Utrecht, die zich te ver in zee had ge waagd. Maar dit was gelukkig de eenjge schaduw, welke over de haast al wee? legendarisch geworden veertien dagen kwam. Er is in die dagen goed verdiend., Niemand heeft toen reden tot klagen ge had. Helaas was 11a die twee weken de' zomer practisch voorbij. Er volgde een1 week van stormachtig weer, dat vele, vreemdelingen van ons eiland verdreef. Na het zoo slechte begin van het seizoen, beteekende dit een nieuwe schadepost. Wel sloeg het weer spoedig om: het sei zoen kon niet meer goed worden gemaakt. Alles bij elkaar genomen, is voor de hotels en pensions, wegens het slechte begin, het seizoen 1938 minder goed ge weest, dan dat van 1937. Veel reden tot klagen is er geenszins. „Slecht" is het seizoen zeker ook niet geweest. De eind- rekening valt nog wel mee. WAT ER VOOR DE GASTEN GEDAAN IS. Ons eiland biedt door zijn natuurschoon genoeg, om de vreemdelingen een uitge lezen vacantie te bezorgen. Dat men dit weet, bewijst de nog steeds toenemende trek naar ons eiland. In de eerste weken! van Augustus waren vrijwel alle hotels, enz. Geheel bezet, ondanks druk bezoek aan vacantieoorden buiten onze grens. Het is voor het vreemdelingenseizoen op Texel geen levensvereischte, dat er tal rijke attracties zijn. Daar komen de gas ten niet voor, hoewel natuurlijk wat er voor hen gedaan wordt, steeds zeer op prijs wordt gesteld. De twee uitvoeringen van.UD.i. mochten zeer geslaagd heeten. We vertrouwen, dat ook volgend jaar 'n dergelijke attractie niet zal ontbreken. Het zomerfeest op 6 Augustus viel al evenzeer in de smaak. Het vormde een. hoogtepunt van „de zomersche veertien; 9 j dagen". Ook aan het G^mnastiekfeest I 5 houden we goede herinneringen, afgezien dan van het weer, dat veel bedierf. Mede aan de zang- en muziekconcerten. Later in het seizoen kregen we nog onze l| - onze Zwemwedstrijd en onzeAthletiek- I b dag, twee echt-feestelijke gebeurtenissen I J1 waarvan ook vreemdelingen nog getuige I C hebben kunnen zijn. I l RUST EN ORDE. I t( Zooals we reeds schreven, is het aan I h De Koog als regel zeer ordelijk en rustig I 0 geweest. Trouwens, zoo was het overat Ij k op Texel. De politiemannen, die dit door, hun harde werken tijdens de zomerweken mede hebben weten te bereiken, mag 'n woord van lof niet worden onthouden. De rust, die haast spreekwoordelijk is I geworden, kon ook deze zomer op ons eiland gehandhaafd blijven. I We mogen over het seizoen niet onte vreden zijn. Zeker, het is wat tegengeval len, maar de verwachtingen waren ook wel zeer hoog gespannen. Te hoog, zoo-, dat teleurstelling onvermijdelijk was. Vol vertrouwen zien we het volgend jaar tegemoet. We weten, d,at het vol ijverig V.V.V.-bestuur voort zal gaan met H dje naam Texel in nog wijder kring be kend! te maken. En als- het weer dan wil meewerken, gelooven we stellig, d,at de teruggang van het vreemdelingenverkeer die pessimisten steeds maar voorspelden, nog niet zal aanbreken. Immers, iedere; vreemdeling, die Texel heeft bezocht, is een „Texel-enthousiasteling" geworden, leder jaar nog komen er zulke menschen bij. Hoe kan dan de bloeitijd van het Texelsche vreemdelingenverkeer reeds voorbij zijn? H. „Dat heeft weer dienst gedaan". Hoogtepunt van het verblijf in Am sterdam was Dinsdag de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Te voet begaf H.M. zich vergezeld van de Prins en de Prin ses van het Paleis naar de Kerk. Toen de vorstelijke personen binnenkwa men, verhieven allen zich van hun zetels en zong een groot koor onder leiding van Dr. Willem Mengelberg twee cou pletten van het Wilhelmus. Nadat Ds. P. J. de Jong het gebed had uitgesproken, boden Mr. W.L. Vlaron de Vos van Steen- wijk namens de Eerste Kamer, Mr. J.R.H. van Schaick namens de Tweede Kamer en Mr. P.A.V. Baron van Harinxma thoe Slooten namens de Commissarissen der Koningin hun gelukwenschen aan. De groote herdenkingsrede werd door de Mi nister-president Dr. H. Colijn uitge sproken. H.M. dankte de verschillende sprekers in een korte toespraak, die zij' met deze woorden eindigde: „De zon schijnt niet zonder schadu wen te werpen, die ook over ons heen gaan. Als wij arbeiden is het onze plicht de werkelijkheid niet te ver bloemen, maar haar te zien, zooals ze is en wat zij meebrengt onvervaard en kloek aan te durven en met een groot en sterk vertrouwen en opgeheven hoofde de komende tijden tegemoet te gaan". feest, ook ons feest, wij, jeugd van Ne derland". Een spreekkoor op de Dam zegt deze woorden, waarvoor Hare Majesteit vrien delijk dankt. Dan wordt de deputatie, die de stoet opende van de Drentsche gemeente Anlo op het balcon van 't Paleis ontboden. Persoonlijk bevestigt H. M. aan de vlag een oranjewimpel. Op hetzelfde moment worden op cle Dam aan alle vlaggen oranjewimpels bevestigd. Stormachtige ovaties volgen, het Wilhel mus wordt gezongen, gevolgd door een langdurig gejuich met tot slot een spon taan „Lang zal Zij leven„ in de gloria" De Koniijgin groet de Drentsche depu tatie met een handdruk en deze voegt zich dan weer bij de stoet, die daarna laygs het Paleis defileert. Nadat de laatste deputatie voorbij was getrokken, was de menigte niet meer te houden; het politie-cordon werd verbro ken en alles liep in de richting van het Paleis. Slechts met moeite kon een sterk detachement marechaussees de massa te genhouden. Nog eens werd het Volkslied' gezongen, waarvoor de Koningin harte lijk dankte. Daarna trok de Koninklijke Familie zich in het Paleis terug en ver spreidde het publiek zich. Het was een onvergetelijk huldebetoon. Geestdriftig heeft Amsterdam H.M. de Koningin Maandag bij haar aankomst in de Hoofdstad verwelkomd. De tocht van' het Haarlemmermeer-station, waar H. M. door de Burgemeester werd, begroet en waar het Toonkunstkoor een welkomst lied zong, naar de Dam duurde meer dan een uur. In het Paleis werd de Koningin door Prinses Juliana en Prins Bemihard. inmiddels uit Soestdijk aangekomen begroet. Des avonds had in het Paleis een galamaaltijd plaats, waar behalve de Koninklijke Familie de voorzitters dei- Eerste en Tweede Kamer, de leden der Regeering en de Ministers, alsmede de Indische vorsten en delegaties aanzaten. Ook waren aanwezig de Commissarissen uit de verschillende Provincies, het Col lege van B. en W. van Amsterdam, leden van de Huldigingscommissie en de oud cadetten en adelborsten, die in 1898 de eerewacht naar de Nieuwe Kerk vorm-- den. Prinses Juliana sprak aan deze maal tijd deze woorden: Excellenties, dames en heeren: Ik stel u voor zoo dadelijk een heil dronk uit te brengen op de Koningin, die in deze dagen Haar 40-jarig jubi leum mag vieren. Ik zou hierbij de na druk willen leggen op de dankbaar heid, die wij gevoelen, ditmaal niet tegenover de representatieve Koningin, maar vooral in deze kring van de meest vooraanstaanden in het rijk en omdat het hier Haar eigen kind is dat spreekt in het bijzonder ten aanzien van de stille werker, die men niet kent, van de persoonlijkheid, die niemand ten volle weet. En bij onze dankbaar heid voegen wij onze wensch voor net geluk, dat Haar arbeid Haar in de toekomst moge schenken. 's Middags bood de Dam een kleurrijk tafereel, toen afgevaardigden uit alle deelen van het land ook van Texel voor hun Vorstin defileerden. Boeren, studenten, (a rbeiders, professoren, win keliers, mijnarbeiders, visschers, helden der zee en vele anderen waren van alle zijden, ieder in zijn „eigen" kleeding, gekomen 0111 hulde te brengen. Avonds was het de ure van dejeugd. Uit alle deelen van het land,, ook uit de Overzieesclie Gewesten, waren deputaties met een vlag of vaandel naar Amsterdam gekomen. De stoet, die in het Stadion was opgesteld, trok door de stad naar die Dam. Het geheel bood een fleurig gezicht, daar velen in hun (haar) opvallende klee derdracht waren gekomen. Om half tien kwam de stoet op de Dam aan. Dan zwijgt de muziek en verschijnt onder oorverdoovend gejubel H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bemihard op het balcon van het Paleis. Als het stil geworden is, zingt de jeugd: „Wilt heden nu treden". Burgemeester De Vlugt stelt een deputatie van de jeugd aan H.M. de Koningin voor, waarbij een oorkonde aan geboden wordt, waarop gegraveerd staat: „Majesteit, trouw aan U, Oranje- vorstin, betuigen wij blijdschap op Uw altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets.genaamd.,MiJnhardt|ea"2st. lOct. Doos50ct ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii<iiniiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiini|||||| llllllllllll WEET U ZE ALLE VIJF Illlllilllll ||||||llll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllli:illllllllllllll!ll||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2