AKKERTJE Victoria-Water TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Zilvermeeuwen Zoo werd het Regeerings-Jubileumfeest gevierd. N.V. WACO Autobusdiensten Zaterdag 10 Sept. 1938 Neem dadelijk 'n bespaar U die nare dagen GARANTIE DIE UIT DE HAND ETEN. In de Telegraaf van Zondag schreef Jan P. Strijbos een artikeltje over de zilver meeuwen. die de Texelsche boot verge zellen en die zelfs het brood uit de hand weggristen. Het stukje, dat vergezeld gaat van een foto, waarop het moment te zien is, dat een zilvermeeuw uit de hand eet, laten we hieronder volgen. Onlangs werd geschreven over de zil vermeeuwen, die de Texelsche boot verge zellen. Steeds vliegen er zilvermeeuwen met de boot mee, in de hoop, dat er wat afvalt, en nu was er één meeuw, die het brood zelfs uit de hand wist weg te Sinds 15 Mei geheel gewijzigde DIENST- en TARIEFREGELING a 5 ct. verkrijgbaar bij onze chauf feurs en aan onze kantoren. grissen. Iets wat we vaak genoeg van kapmeeuwen zien, maar dat bij zilver meeuwen nog nooit vertoond was. Het zou er maar één zijg, die zoo brutaal was en volgens het bericht zou men deze gemakkelijk van de andere meeuwen kun nen onderscheiden aan de oranjevlek op de ondersnavel. Wat dat laatste betreft, alle volwassen zilvermeeuwen vertoonen die oranje sna- velvlek en de mantelmeeuwen en de kleine mantelmeeuwen ook. Dat kan dus geen kenmerk zijn, waaraan wij een be paald individu kunnen herkennen. Volgens een andere lezing zou het voe ren op deze wijze alleen aan de op Texel zoo welbekende dierenvriend Jan Luberti gelukken. Hetgeen op zichzelf niet zoo gek zou zijn, want Luberti heeft door jarenlange ervaring en studie er slag van gekregen om met dieren van de meest uiteenloopende soort om te gaan. Van huis uit heeft hij ontegenzeggelijk „kijk" 'op dieren, hij kent het geheim, de dieren aan zich te binden, bovendien heeft hij een onuitputtelijk geduld en draagt hij alle dieren een warm hart toe, Dat de zilvermeeuwen echter alleen het brood uit de hand van Luberti aannemen, is onjuist. Op het oogenblik zijn er en kele zilvers, die het kunstje verstaan en die je er toe kan brengen het voedsel' ujt de hand aan te nemen. Bij elke tocht welke het s.si „Dokter Wageinaker"over het Marsdiep maakt, vliegen er zilver meeuwen mee, en deze maken dan vijf maal per dag een reis naar Texel en weer terug. Er zijn er bij, die na een tijdje de boot gevolgd te hebben, weer terugkeeren, maar dat gebeurt eigenlijk alleen als er niet gevoerd wordt. En er wordt bijna al tijd gevoerd. Er is altijd wel een passa gier, die wat brood laat vallen en dan zijn de meeuwen er als de kippen bij. Vaak weten ze het brood in de vlucht te vangen; mocht het in het water vallen,, dan dalen ze onmiddellijk. Toch hebben ze thans geen al te groote trek, want hed veel moeite doen ze niet meer als ze, eens misvangen. Dan laten ze het over aan de exemplaren, welke in de achter hoede vliegen. Daar zijn ook de grauwe, bruin gevlekte jongen te vinden, want deze zijn nimmer zoo brutaal als de oude, volwassen dieren. Prachtig zeilen ze naast de boot, pauzeeren om beurtern even op de knóp van de vlaggestok. Op- het oogenblik zien ze er niet erg gaa.' en sterk uit. Integendeel, hun ve eren pakje is haveluinig, want ze zijn nu in de rui. De staart is verfomfaaid en bestaat uit staartpennen, welke geheel versleten zijn. Ook in de vleugels ontdekken wij slag pennen, welke er erg „harig" en ver sleten uitzien. Het meevliegen achter de Texelsche boot is geen noviteit, maar het brood uit de hand is spiksplinternieuw en voor zoover ik weet is dit nog nimmer voor gekomen in Nederland. Op het oogenblik zijn er maar enkele, die de aangeboren voorzichtigheid hebben afgelegd en het aandurven een stukje brood uit de hand te nemen. Het is echter te voorzien, dat er op de duur navolgers zullen komen. Daar staat het leervermogen van de zil vermeeuw ons borg voor. Het aanleeren van een nieuwe gewoonte ligt de meeu wen wonderwel en vooral de laatste jaren hebben wij gezien, hoe ze door hun soe pelheid en hun groot aanpassingsvermo gen in staat werden gesteld, hun levens- ruimte te vergrooten. Ook het aannemen van voedsel uit de hand kunnen we be schouwen als een vorm van milieuverrui ming. GEVELVERSIERING EEREPOORTEN. EN Woensdagmorgen werden de prijswin naars bekend gemaakt van de wedstrijd gevelversieren en bouwen van eerepoor ten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling alleen prijzen uit te reiken voor gevelvert siering, maar wegens de schaarsehe deel name, besloot het bestuur van de Oranje- vereen. slechts de helft van de prijzen toe te kennen en de andere helft uit te reiken voor de mooiste eerepoorten. De mooist versierde gevel was naar het oordeel der jury die van S. Langeveld, aan de Suikerweg. Deze had er veel werk van gemaakt. Met dennengiroen en vlag gen had hij zijn gevel opgetooid. De jaar tallen 1898 en 1938 werden 's avonds verlicht. De heer A.Bakelaar, aan de Hol - lewalsweg won de tweede prijs met een gelijksoortig versierde gevel. Ook hij had verlichte jaartallen aangebracht en veel dennengroen gebruikt. Daarbij hingen cenige lampionnen welke de verlichting) een feestelijk aanzien gaven. De heer P. Moerbeek, Hoogerstraat, legde beslag op de derde prijs Met oranje, groen, en lampions en door het aanbrengen van een luifel was hier een zeer aantrekkelijke versiering verkregen. Welke eerepoort de eerste orijs zou winnen, is geen moeilijke vraag geweest. De „ophaalbrug" in de Hoogerstraat werd door ieder bewonderd. Ze was bui tengewoon verzorgd en leverde bij avond, vooral een fraaie aanblik op. De beide eerepoorten in de Kooger straat, eveneens goed verzorgd, versierd met loof en dennengroen, mochten zeker aanspraak maken op een prijs. Ze kregen de tweede. De poort bij de Steenenplaats was met wapenschilden getooid. De eerpoorten in de Weststraat en Graven straat gezamenlijk en de poort aan de Waalderstraat verwierven de derde prijs. Vermelden we nog, dat de heer S. Prins, buiten mededinging blijvende, bij de gevelversiering een tweede prijs be haalde. Zijn gevel was eenvoudig met groen versierd. Een met oranjelampjes omlijste, gekroonde gouden W op blauw schild gaf vooral bij avond een fraai ef fect. H. DE TWEEDE DAG. Ook de tweede dag van de herden kingsfeesten is op Texel met groote vreugde gevierd, door alle lagen der be volking. En welk een medewerking heeft ons het weer die dag verleend. De zon scheen het grootste deel van de dag, van wind was nauwelijks sprake, terwijl de temperatuur voor zoo'n dag in Septem ber hoogst aangenaam was. DE HERINNERINGSBOOM GEPLANT. Het feest begon des morgens om negen uur met het planten van een herinnerings boom bij het Esperanto-monument in het plantsoentje aan de Koogerstraat. Met ons Fanfarecorps voorop marcheer den de leerlingen der lagere scholen aan Den Eurg, van vlaggetjes voorzien, van de Groeneplaats af naar de Koogerstraat. Ce loom, een linde, van 'n paar jaar, een meter of drie hoog, werd, rechtop staan de, op een wagentje meegevoerd. Aan de boom waren oranjelinten bevestigd, welke door een aantal kinderen werden vastgehouden. Aangekomen bij het Es peranto-monument, schaarde de jeugd en een aantal ouderen zich rond de plaats*, Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op hel AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stoffen, volgens recept van Apotheker Dumont. waar de boom zou worden geplant. Eerst hield Burgemeester Kamp uog een korte toespraak en toen hielp een aantal leer lingen uit de laagste klassen, door het lot aangewezen, het gat te spitten, waarin de boom zou moeten worden geplaatst. Wat werd er ijverig gewerkt. Ir. korte tijd stond daar de boom, waarna eenige meisjes de taak hadden, het gat met aarde dicht te werpen. Onder leiding van de heer P. ,B- Riteco werd met medewerking van ons Fan farecorps vervolgens een aantal vader- landsche liederen gezongen. Burgemeester Kamp beklom daarna wederom het spreekgestoelte: Jongens en meisjes, zoo zei hij ongeveer: „Waarom hebben wij deze boom geplant? Niet alleen om bij het voorbijgaan te worden herinnerd aan deze feestdagen, maar ook en vooral om bjj het zien van deze boom te denken aan H.M. de Koningin, want zonder Haar zouden wij immers geen feest zijn gaan vieren. Dan denken wij aan de heelc Koninklijke Familie, onder Wier regeering wij zulk een gezegend volk zijn". Na het zingen van het Wilhelmus werd een driewerf hoera uitgebracht op onze Koningin. Vervolgens werd gezongen: „Wees gegroet met jubeltonen". Met een „Lang zal de boom leven", kwam het einde van deze zonnige plechtigheid. Voor maag, nieren en ingewanden. DE KINDERSPELEN. Toen ging het in een vroolijke optocht hossend en jubelend, naar de Groen:* plaats, waar de kinderspelen zouden wor den gehouden. Bestond er aanvankelijk weinig belangstelling van de zijde der ouderen, later waren er veel kijkers. De uitslagen waren: Op reis gaan: 1. Piet Stoepker; 2. Henk van Heerwaarden; 3. Kees Huisman. - Blokjesrapen1. Gerard Bos; 2. Wim Bakker3. Piet EeLman Az. Koek kappen: 1. Wim Houtstra; 2. Piet Log man; 3. Jan Keijser. Knikker op bal: 1. Kees Bakker; 2. Wim Witte; 3. KL Dob. Zakloopen: 1. Gor van der Kerk hof ;2. Gerrit Westdorp; 3. Kees Zijiv Tonrollcn: I. Jan de Jong; 2. Cor Kie- vits; 3. Jan van Heerwaarden. Koek kappen met stroop: 1. Piet Zijin; 2. Jan Alkema; 3. Cor Smit. Ei op lepel; I. Flora Kriek; 2. Nelie Schotanus; 3 J an e Vermeulen. Vlaggetjes steken: 1. Rei-* na Bos; 2. Niesje Westdorp; 3. Alie Kik' kert. Wasch ophangen: 1. Willy Ven del 2.; Marie Koopman; 3. A. Maar1 schalkerwaard. Zakjesknippen: 1. Netje Smit; 2. Linie Vos; 3. Thea Barhorst Op reis gaan: 1. Dina Vendel; 2. Annie Hoogenbosch3. Alie Kok. Touwsprin- gen op sloffen: 1. Jannie Coevert; 2. Do ra van Heerwaarfden; 3. Tonny Dijt. Kaarsaansteken: 1. Ria Witte; 2. Nelie Pakker ;3. Annie Kalis. Aan al deze winnaars werden na afloo waardebonnen uitgereikt, resp. van fl. f0.75 en f0.50. VLIEGERWEDSTRIJD 's Middags werd er op het Sportter rein van S.V. Texel een vliegerwedstrijd gehouden. Hiervoor bestond van de zijde van liet publiek wel zeer weinig belang stelling. Jammer ook, dat er zoo weinig wind stond. Nu slaagden eenige deelne mers er niet in hun vlieger in de lucl.t te houden. Dit lag trouwens vaak ook aan de constructie. Maar een tiental deel nemers kreeg zijn vlieger „vrij". Ook de enorme zeshoekige vlieger van Wim en Jan van den Berg stond eenige tijd keurig tegen de lucht. Omstreeks kwart ove drie werden de verschillende uitslagen bekend gemaakt: Wim Eakker had de mooiste vlieger en won de eerste prijs. Gerard Bos werd no. 2. De grootste vlieger: 1. Jan en Wim van den Berg; 2. Cor Room Cz. Steilste stand: 1. Marius Barhorst, Dennen; 2. Dirk Bakker Jacz.3. Jan Eruin, „Ons Genoegen". RINGSTEKEN. Voor het ringsteken met paard en kar hadden zich Woensdagmiddag 13 paren opgegeven. Te ruim twee uur nam de; wedstrijd een aanvang. Er werd vijf maal geieden. De paren f'. Kikkert en Wel moed Bruin en A. Wuis en Trijn Roeper veroverden beiden vier van de vijf ringen. Er moest dus om de eerste plaats gestre den worden. Om de derde, vierde en vijfde prijs moesten drie paren nogmaats kampen, daar zij ieder drie ringen be machtigden. De uitslag werd: 1. P. Kikkert—Welmoed Bruin. 2. A. Wuys Trijn Roeper. 3. K. Zuidewind R. Swaerts. 4. F. Dijksen mw. Langeveld Van Rossum. 3. G. Kikkert Finie Eclman. De belooningen bestonden in geldprij zen van f 10 tot f2.50. ETALAGEWEDSTRIJD. Het is voor de jury zeker geen lichte opgave geweest in deze door de Vereen, \oor Nederl. Fabrikaat uitgeschreven eta lagewedstrijd een juist oordeel te vellen. Maar we gelooven wel, dat men zich over het geiieel met de uitslag kan ver eenigen. De etalage van slagerij Ran, welke de eerste prijs behaalde, was wel biezon- der goed verzorgd. Op fraaie en artistieke wijze waren verschillende soorten vleesch en vleeschwaren uitgestald en gegarneerd. De uitstalling getuigde van fijne smaak. Een beeltenis van nare Majesteit, ver vaardigd in rundvet, behoorde mede tot de meest attractieve kunststukken. Da moeizame arbeid is terecht met succes be kroond. Honderden hebben de etalage met belangstelling bezichtigd en bewon derd. De etalage van de heer J. Ag ter, Steen en- plaats, welke voor de twfcede prijs in aanmerking kwam .getuigde eveneens van juist begrip iu etalage-kunst en van bie- zondere verzorging. Een geheele keuken was in de etalagekast aangebracht. Er ontbrak letterlijk niets aan de inventaris! En alles natuurlijk: NeJerlaudsch fabri kaat. De N.V. fa. Vlessing kreeg de derde prijs. Met garenklosjes had men in de etalage de woorden „Nederlandsche Fa brikaat" aangebracht, alsmede het em bleem van de Vereen. Nederl. Fabrikaat. Smaakvol waren manufacturen en wat meer tot deze branche hehoort, uitgestald. In een andere etalage bevonden zich de kens. eveneens geëtaleerd op een wijze^ die van sthaak getuigde. De „Aa-hee"-i reclame (een pool-tafereel met rendieren) deed het 's avonds heel goed. Ook de etalages van veel andere deelne mers, zoowel, die voor een eervolle ver melding in aanmerking kwamen, als die, welke geheel buiten d.e prijzen vielen, lieten zien, dat men zijn taak ernstig had opgevat. Het is, als steeds, totaal onmogelijk, een zoodanig oordeel te vellen, dat ieder daarmee volkomen instemt. Vermelding verdient echter, dat de jury zich te hou den had aan de regelen, door de Vereen: Ned. Fabrikaat gesteld. Woensdagavond zijn in De Lindeboom namens de iury door de lieer J. C. Visser, de prijzen uitgereikt. DE ALLEGORISCHE OPTOCHT. EN BLOEMENCORSO. De allegorische optocht, welke Woens dagmiddag om vier uur zijn rondgang door heel Den Burg aanving, was een der hoogtepunten van het Oranje-pro gram. Nimmer te voren was het aantal deelnemers zoo groot, de stoet en de, route zoo lang. Er waren groote en kleine groepen, ook jongens en meisjes, die in hun (haar) eentje naar een prijsje don gen, maar alle deelnemers kwamen hierin met elkaar overeen: er was met lust ge werkt; een gezonde wedijver om toch maar zoo goed mogelijk voor de dag te komen, gaf aan deze optocht een bie- zondere bekoring. De jury bestond uit de heeren E. v.d. Can, yan Ingen Schenai^ W. H. Lap en Ff. Remmers. Haar taak was een zware. Ziehier het resultaat. Groep A. 1. Gymnastiekvereen. Texel' met wagen; voorop Trijntje Koorn als de Godin van de Gezondheid (met slang, welke zij uit een schaal drinken liet), dames- en heerenleden in gym-costuum met knots, staaf, enz. 86 punten. 2. „Hulde aan de Landbouw"; wagen met tarwe- en haverschooven, oogst- meisjes omringen de Godin van de Land bouw (Jo Broekman). 85 punten. 3. Sprookjesland; wagen met een bosch, waarin Bartje Boon als Rood kapje, Wim Boon Wz. als heks, Jb. Vla ming als Prins, Joekie Lap als Sneeuw witje, Jannetje Oele en Nelie Buis als elfjes; verder nog tal van kabouters. 84 p. 4. Schapenboet, met Herman Daam, Piet Verstegen, Jac. Jonker en Anne Hel sloot. 81 p. Groep B. 1. De Pinksterbruid met twee buurmeisjes (Linie Eelman). 98 p. 2. Verpleegster met de jongste Oranje telg (Hannie Duinker) 84 p. 3. Roodkapje (Nettie Boon). 72 p. Groep C. 1. Ireentje Usi met versierde autoped. 94 p. 2. Aldo Vlessing met boot Eeatrix. 85 p. 3. Joh. Bakker met bakfiets met zui velproducten. 81 p. Eervolle vermeldingen: 1. Greta Kie- vits, Willis Witte en Dora van Heerwaar- den met versierde fietsen; 2. St ie ritje Hellema en de zusjes Maarschalkerwaard; met versierde fietsen en zelf in speciaal cos'tuum. 3. Piet Kooiman met autoped als vliegtuig.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5