Hoe Texel Feest vierde. TAPTOE EN DAARNA FILM VERTOON ING Groep D.: 1. Prinses Beatrix in Oranje- wieg op wielen (Gretha Gieles, die plm. zoo oud is als de Prinses). 86 p. 2. Vliegveld met Marius Zijm en Simon v. Swinderen. 83 p. 3. Gootje Bruin Jd. met versierde pop penwagen. 82 p. Verder vermelden we nog de „Kanma- ta", een nabootsing van de „echte", met' motoraandrijving. Ben aardig idee. Jam mer, dat hij vanwege zijn hoogte niet mee kon in de stoet. Tot het „personeel" behoorden: Arie Dros, Wim Geus, Henk! Boon, Jan en Bertus Kiewiet. Alie Agter, Sneeuwwitje, en Jan Agter, de Prins, met de oudste leerlingen der Chr. Bewaarschool als kabouters. - Mariei Witte als Sneeuwwitje, met zeven dwer-i gen; Duw Witte als koetsier; Leen Kuiper en Gerrit Hoogerheide als paartje uit de oude tijd;achter in de wagen: Piet Kui per. J. Verseput en mej. M. van Leeuwen, met versierde wagen. S. V.' Texelsche Boys met een sportveld op wagen. Zangkoor De Texelaartjes met Trien Harder (Anna P. Polder) al$ diri-. gent. Vijf jockey's, voorgesteld door Jan Kikkert, Niek Eelman, Bert Koorn, Joop de Beurs en Niek Dapper. Vlie gen/wammen Greta en Doortje Witte en Rika Bakker. Friesland voor 100 jaar; Jannie van Koningsveld; haar costuum was wel 120 jaar oud. Annie Zij,m en Rika Keijzer met versierd schild. Sel- ma Oele en Frouwke Rab met versierde boog. Met versierde fietsen kwamen! nog: Wim Koorn, Agnes Uitgeest, Erie Remmers (met pop op duo), Greetje Smit, Marietje Bakker, Henk Hillen, Duwie en Annie Huizinga en Betsie Langeveld. Lucia Stiekema en Dora Bakker met ver sierde trekwagen, waarin zus Parlevliet Kd. Mieke Remmers en Corrie Keijser met versierde wagen, waarin Tineke v.d., Vlies. Mw. Heerschap met versierde wagen, waarin Leendert Heerschap. Geertje Keijser met versierde wagen, waarin Louise Vermeulen.„Kabouter- land brengt hulde": Guurtje en Michiel van Swinderen en Wim Bakker. Gretha en Dickie Bakker, Jan de Beurs en Duwie Huizinga, elk op versierde autoped. Ronnie en Flip V lessing als Voleindanw mers met bokkewagen. Gretha Zijm Sd. en Gretha Zijm Md., elk met versierde poppenwagen, Hendr. Zijm Sz. met ver sierde hoepel. Een leuke verschijning was zeker ook het kleine ijsco-vrouwtje Annie van Swinderen met ijswagen-in- miniatuur. We besluiten onze opsom ming met Dickie Grootjen, die met een versierde kruiwagen verscheen. De lezer kan uit deze reeks opmaken dat er veel en velerlei was en dat de jury, die uit zooveel deelnemers de beste, had te kiezen, 't verre van gemakkelijk had. Tegen de avond ging de lucht betrek ken; dreigend pakten zich wolken boven, ons eiland samen, maar van regen kwam voorloopig toch niets. Het onbeteeke- nende buitje, dat er later op de avond viel, kon aan de feeststemming geen af breuk doen. Omstreekt half acht des avonds be gon onze Fanfare voor de zooveclstd maal - 'n rondgang. Dra kwam er weer veel volk op de been. Zeer veel inwo-i ners van de buitendorpen waren naar Den Burg gekomen om het feest mede te vieren, 's Middags was immers bekend! gemaakt, dat de vreugdevuurboom, welke Dinsdagavond het middelpunt van zoo veel uitbundige vreugd was geweest, we derom branden zou. En dan de filmverH tooning. Hiervoor zorgde de Fa. De Groot uit Hilversum, welke hiertoe van smalfilm gebruik maakte en zich van grammofoon platen met microfoon en geluidsverster ker bediende. Het projectie-apparaat was opgesteld in de muziektent. Nu en dan werd de mu ziek voor een enkel woord onderbroken, o.a. voor een rede van H.M. de Koningin. Deze rede kwam voor in de Oranje-film van Profilti. De film begon met de beel» tenis van Koning Willem 111 en Konin gin Emma. Vluchtig werd de geschiedenis doorloopen. De inhuldiging van H. M. de Koningin, veertig jaar geleden, Haar huwelijk met Prins Hendrik, de ge boorte van het Prinsesje Juliana. We zagen de Koninklijke Familie bij tal van plechtige gebeurtenissen. Ook droevige. De uitvaart van de geliefde Koningin Emma, van Prins Hendrik. Dan volgden, weer blijde momenten. Opnamen uit de verlovingstijd van Prinses Juliana, van 'haar huwelijk en tenslotte een opname; van het Prinsesje Beatrix in de armen van haar Prinselijke moeder. De film ont lokte aan de aanwezigen een welgemeend applaus. Zeker meer dan duizend perso nen hebben deze voorstelling geheel oï gedeeltelijk, bijgewoond. Voor en na de Oranjefilm werden eenige vroolijke films vertoond. Deze voorstelling behoorde ze ker tot een der mooiste deelen van het feestprogra m m a Hierna kwam prijsuitreiking op de Groeneplaats. voor De Lindeboom. Na mens de Alg. Tex. Oranje Vereen reikte de heer A. W. Goedhart de prijzen uit. UITBUNDIGE VROOLIJKHE1D. Omstreeks kwart over tien werd voor de tweede maal de vreugdevuurboom aan gestoken. Texels Fanfare gaf vroolijke marschen ten beste, welke werden afge wisseld door grammofoonmu/iek, door Vonk's geluidsinstallatie versterkt. Onder leiding van de heer A.v.d. Meulen dans ten en hotsten honderden hand in hand, arm in arm, jong en oud, hoog en laag, rondom de boom. Tenslotte maakte de uitgelaten menigte met de Fanfare voor op nog een rondje door Den Burg. Er was stemming, er was feest. Na het zingen van het Wilhelmus ver spreidde de menschenmassa zich ge'ei- delijk. Velen gingen naar huis. het was reeds hall twaalf geworden an deren begaven zich naar de danszalen. Een groote teleurstelling was het voor de vele danslustigen, toen bleek, dat om twaalf uur gesloten moest worden. In Hotel Texel voelde het publiek nog lang niet voor heengaan. Zonder muziek danste men door. Het kostte de politie' moeite, de zaal te ontruimen, maar het lukte toch, zonder dat er ernstige onaan genaamheden voorvielen. Op de Groene plaats meende men nog eenige tijd zijm misnoegen luid kenbaar te moeten maken. Dansend en zingend bleef men bijeen. Zonder dat de politie echter behoefde op te treden, minderde de menigte lang zaam. Het dooven van de feestverlichting droeg hiertoe belangrijk bij. Toen tegen een uur de politie met zachte drang maan de naar huis te gaan, werd hier zonder veel protest gevolg aan gegeven. Spoedig lag de Groeneplaats verlaten. De feestdagen, die nog lang in prettige herinnering zullen blijven, waren voorbij. Het bestuur van de Alg. Tex. Oranje Vereen., mag een woord van dank niet worden onthouden, evenmin aan de vele medewerkers, die de taak van het bestuur aanmerkelijk verlichtten; en bovenal Texels Fanfarecorps, dat onvermoeid eenige malen per dag, vroolijke muziek ten gehoore gebracht. De jrolitie, die zich vaak voor een zware taak zag gesteld, mag zeker met lof worden vermeld. Geen wanklank werd vernomen. Ook de buurt- vereenigingen, de zakenlieden, de particu lieren, die door het aanbrengen van een vroolijke vei siering of verlichting, zooveel hebben bijgedragen tot verhooging van het feestelijk aanzien, moeten in deze dank worden betrokken. Door aller medeleven en medewerking is dit feest geworden, tot wat het is ge weest: een oprechte uiting van groote vreugde wegens de veertigjarige regeering van onze Koningin. H. DEN HOORN Maandagavond is door Dr. Vis en Ds. Visser in de Ned. Hen'. Kerk een wij- dingsdienst gehouden ter herdenking van het Regeeringsjubiletim. Ruim 200 perso nen waren aanwezig. (Zie verslag van. de dienst aan Den Burg in vorig nr.). Hoewel wij hier eerst de volgende week het jubileumfeest zullen vieren, ziet het dorp er al feestelijk uit. De buurten heb ben gewedijverd om de mooiste versie ring. Jong en oud heeft medegewerkt. Verschillende eerepoorten zijn opgericht, en veel dennenboom-en zijn langs de straat geplant. Vooral 's avonds, als alles- verlicht is, geeft dat een prachtig gezicht en is het de moeite waard, een, wandeling door het dorp te maken. Wij zullen maar hopen, dat het weer ons nu geen parten speelt. DE KOOli Ook De Koog heeft het veertigjarig regeeringsjubileuin van onze Landsvrouwe op uitbundige wijze gevierd. Zoowel! Dinsdag, toen er kinderspelen werden, gehouden, als Donderdag, toen ouderen1 hun krachten konden meten, bestond er groote belangstelling. Jammer, dat het Oranje-zonnetje Donderdag schuil bleef achter grauwe wolkgevaarten, die nu en dan een fijne motregen omlaag zon den...... Vonk's geluidsinstallatie deed 't ook hier en verhoogde de stemming niet weinig. Hier volgen de uitslagen der kinderspe len. We noemen de prijswinners in volg orde: Vlaggetje in stoof steken: Trijntje Bak ker; K. v. Hearwaarden; Narda Dros. t Voor jongens: Wim van Heerwaarden, Henk Veltman, Luit Burgman, Gerard Hopman. Bal op lei voor meisjesi Liesje Bakker, Marretje Daalder, Annie Eelman, Coba Langeveld, Brechtje Spigt, Bartie Bugel, Hennie Henstra, Jopie v. Tatenhove, Aaltje Kiewiet, Lena Zutphen. Hindernisloopen: Henk van Fleer- waarden, Jan Kuneman, Piet Bakker, Jan Bonne, Luit Bakker Arian Verhoeve, Klaas van der Werf. Pop van stoel slaan: Duwie Maas, Tini List, Marietje' Jellema, Casa Vermeulen, Anna Lange veld. Zakloopen: Michiel Hopman, Johan Kiewiet, Kees Groenhof, Rein v. Heerwaarden, Tonny Dros, Kees Zut phen, Daan Bonne, Johan Bugel, Henk De feeërieke aanblik, welke de Dam toonde bij de hulde, Hare Majesteit door de Nederlandsche jeugd bereid. van der Werf. Op reis gaan: Jannie Groenhof, Grietje Henstra, Aaltje Mast, Annie van Heerwaarden. Voetbal door boogjes: Ab. Kiewiet, Bert Kuneman, Klaas Bonne, Bertus Eelman. Voor oudere meisjes: Agatha Hopman, Margje- Bugel, Saar Schaatsenberg, Marie Pran ger. Vqor oudere iongens: Jaap van Heerwaarden, Jan Mast. De prijzen be stonden uit speelgoed. Het feestprogram voor Donderdag be vatte velerlei. Ook toen was het aantal deelnemers groot. De uitslagen waren: Blaasvechten: Jb. Hopman, N. Bakker, K. Burgman. Kinderwagenrace: Dina Maas, N. Daalder, C. van der Wal (luxe voorwerpen). Ringsteken te paard L. Bakker, P. Kuip, N. Witte, P. Eelman. P. Bakelaar fl.— troostprijs. - Ringsteken op fiets: mw. Kikkert Eel man, H. Vermeulen, A. Eelman, N Kor- ver. (prijzen 5, 4, 3, 2 en 1 gld.) Paardenrennen: P. Kuip, Van Santen, KL de Porto, L. Eelman. (prijzen 20, 10, 5 :en 2.50 gld.). De meeste pret èn voor de deelnemers èn voor de toeschouwers gaf wel het tobberacen in de Brink. Er werd- door twee deelnemers tegelijk gekampt, waarbij zij zich met behulp van een ped del moesten voortbewegen. Gedurende de tocht, door de halve lengte van de Brink, kapseisde er nogal eens een racer, al of niet moedwillig. Vooral een paar offi cieren van het detachement uit Soes ter» berg wisten de kijkers kostelijk te ver-' maken. Zij waren beiden als dames ver kleed en maakten er een ware klucht van. Joop Jellema behaalde de eerste prijs, 2. Jelle Groenhof, 3. C. Groenhof, 4. mej. De Bloois. (prijzen - 4, 3, 2 en 1 gld.) Omstreeks 6 uur kwam aan deze wed strijden een einde. Inmiddels was de jury bestaande uit de heeren J. C. Visse1-. H. C. Remmers en Van Ingen Schenau, gearriveerd ter beoordeeling der gevel i versieringen. L>e uitslag was: De o I school met onderwijzerswoning, door de kinderen fraai versierd, 2. ITe Branding, het pension van de heer P. Eelman, 3. Huize Lida van architect L. Igesz, 4. I Hajo, het pension van de heer J. de Jong. Uitslag van de wedstrijd Strijd om de man: resp. Naatje Witte, M. Langeveld, nnv. Groenhof—Bakelaar, Joop Hoekstra; Strijd om de vrouw: resp. Diehl, Jan Bruin, G. Zoetelief en N. Witte Met bal in de hotels Den Braven en Hillenius werd het feest besloten. Alles ging even gemoedelijk,; men had er zeer veel plezier. OOSTEREND. (Vervolg van het verslag van Woensd.) De feestelijkheden werden Dinsdagmor gen om half vijf reeds ingezet, toen een hoornblazer het dorp rondging om de reveille te blazen; die hoornblazer was de heer J.G.Dros (slager aan Den Burg), die ook in 1898 deze functie vervulde. Óver de optocht ren het feestelijk getooide dorp .is Woensdag al geschreven. Onder buitengewone belangstelling kwam de stoet op het feestterrein aan. De Graaf van Limburg Stirum (de heer A.Timmer Cz.) sprak de Prins geestdriftig toe eit zeide o.a.: „Wij ontvingen onze Prins weer terug. Wij hebben gevoeld, wat Nederland is zonder Oranje en hee- ten u daarom dubbel welkom". Een drie werf „hoera voor de Prins" volgde op deze gloedvolle woorden. De Prins bracht hierna het volk dank voor de liefde er, gehechtheid, hem betoond. Onze Bur-, gemeester, die "mede op de wagen van de Prins had plaatsgenomen, hield nog een korte toespraak en zeide het een groote weldaad te vindien. dat Z.K.H. weer in 't land was. Hij roemde het beleid van 't Oranje-geslacht en besloot met een drie werf „hoera voor ons Koningshuis" zijn rede. Spontaan volgde hierop een drie werf „hoera voor onze Burgemeester" 's Middags trok het ringsteken veel belangstelling, 's Avonds werd de op tocht herhaald, nu verlicht, wat een fan tastisch gezicht opleverde. Een enthou siaste menigte kwam er jubelend ach teraan; velen droegen lampions mee. Om 10 uur ongeveer begon de strijd om de man en om de vrouw. Het was heel' druk. Het weer was prachtig. Om 12u. kwam het einde. DE TWEEDE DAG:, om 9 uur trokken de schoolkinderen onder het zingen van vadertandsche liederen naar het terrein; waar de wedstrijden plaatshadden. Des middags viel er wat regen maar spoedig klaarde het op. Ook toen trokken de spe len weer veel publiek. Des avonJs maakte de jeugd nog een rondgang door het fees telijk versierde en verlichte dorp. Wat was de animo voor de wedstrijden op 't terrein weer groot. De strijd om de man en om tie vrouw moest wegens de regen, echter ontijdig worden gestaakt. Terwijl al veel publiek het feestterrein verliet heeft de heer S-Heerdiitg als voorz. der Feestcommissie de viering met een har-, te 1 ijk woord gesloten, daarbij dank bren gende aan allen, die tot het slagen der feestelijkheden hebben meegewerkt. Hier past een woord van dank aan de Feestcomm., die alles zoo kranig re gelde en vlot deed verloopen. Ooster end mag tevreden zjjn over zulk een waardige viering van lvet Jubileum van H.M. de Koningin. D. Uitslag beoordeeling optocht: Wagens: I. De Kroning, C.A Eelman e.a.2. De Hoorn des Overvloeds, K.Mantje e.a. 3. De elf Provincies: Kees Drijver en elf dames. Kleine groepen: 1. Biem Vla ming en Kees Drijver met boot; 2. Siem Bremer Cz.3.Arie Brans. 4,Jan Drijver Jbz. 5. Cor Timmer en Dickie Bakker. Costuum, dame: Dieuwertje Plaatsman. Costuum, heer- Piet Bakker Jnz. Ring steken resp.: Lies Stark, Jane Koning en Annie van Liere. Idem heeren: Tinus Vlaming Cz., Nan Roeper en Piet Rie- mens. v'laggetjesstekenMachiel Jonker, Biem Trap Cz., Chr. Barhorst. Lei met ballen: Guurtje Boogaard, Stiena Eelman Jopie v.d. Slikke. Zakloopen: Corn. Vla ming Gz., Theo Witte, Theo v.d. Vis. De v.asch ophangen: Jacoba Mosk, Nellie v.d. Brink, Marietje Daalder. Op reis gaan Mart. Boogaard, Wouter v.d. Slikke, Jan v.d. Knaap. SlofjesloopenRietje Druif, Thea Duinker, Dieuwertje Koning. Loo- pen m. hindernis: Evert Breen, Sijnon. Bremer Gz., Henk Witte. Zakopblazen; Trijntje de Jong, Nollie Barhorst Grie tje Eelman J.H. d. Touwtrekken: C.P.Burger e.a. Spriet- loopen: resp. J.Trap Wz., Aris v.d Vis. Blaasvechten: Mosk, Gerrit Timmer. Hin dernisrijden: Cor v. Liene, Van den Brink. Hoogspringen: KL Burger Pz., Van den Brink. Kruiwagenrace: W. van Liere en Duw Plaatsman; C. Timmer en Nellie v.d. Slikke. Koekhappen: Pietje Trap Cz., Stien Mosk. SloffenloopenTrijn van Lie re, Stien Mosk. Strijd om de man: Klaas ke v.d. Knaap - v.d. Zee, E. Westra. Strijd om de vrouw: J.Durieux. Jac. Plaatsman.» Kinderwagenrace: Mej. A. van Liere, Ma Brouwer. MOOISTE eerepoort: 1. Peperstraat bij Jb. Kuiter; 2. Weststraat bij W. de Haas., MOOISTE gevel: 1. S.Rentenaar. 2. D.Trap. MOOISTE Buurt: Floekstraat. OUDCSCHILH Maandag werd in de Ned. Herv. kerk evenals in Den Burg en Den Hoorn een wijdingsdienst gehouden aan de voor avond van het veertigjarig regeeringsju- bileum van H.M. de Koningin. De ver sierde kerk was geheel gevuld. Het jubileum van de Koningin is hier Dinsdag met opgewektheid gevierd. Vele schuiten, kotters, enz., waren met vlag gen getooid, alsmede het T.E.S.O.-ge- bouw, wat een fleurige indruk maakte. Na een rondwandeling door het dorp begaf men zich naar het feestterrein aan de Achterweg. Er was groote belangstel-

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6