Luchtbescherming. ■mm:-; x |j|||rii!llll|[IIIIIIL'"JIII!lllllllllllllll!lllll!!llllllllIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIl|||||| GEMEENTE TEXEL DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat o_p 11 October 1038 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jacob Mosk, van be roep vischhandelaar, wonende te Dien Burg, Weverstraat nr. 21, om een ver lof B (verkoop van alcoholvrije drank) voor de navolgende localiteit: de winkel, van het perceel Den Burg, Weverstraat, nr. 21. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Texel, 22 October 1938. Burgem en Wetn vuurnoeind KAMP De Secretaris, JONKER i. Ondanks onze vurige hoop, dat het menschdom de verschrikkingen van een oorlog bespaard zullen blijven, mogen wij niet blind zijn voor hetgeen zich om ons heen voltrekt en waar tegenover de enke ling machteloos staat. Wij mogen geen struisvogelpolitiek meer voeren doch moe ten rekening houden, of \vij willen of niet, met deze afschuwelijke mogelijkheid. En dat niet alleen, maar wij moeten ons ook bewust zijn van liet feit, dat de mo derne oorlog helaas de burgerbevolking niet meer spaart. Luchtbombardement ten van groote open steden zullen onge twijfeld meermalen plaats vinden en slachtoffers onder de niet-strij dkrachten' veroorzaken. Dat dit geen loos dreige ment is, bewijzen de dagelijksche berich ten in de dagbladen. Moge deze aangrij pende lectuur ons met afgrijzen over de huidige oorlogsmethoden vervuld hebben zij is teygns een uiterst leerzame les.. Immers, het moet iedereen zijn opgeval len, hoe weinig slachtoffers er tijdens de jongste vliegtuigaanvallen boven Ma drid en Sjanghai zijn gevallen. Dank zij de vele beschermende maatregelen is de paniek onder de bevolking achterwege ge bleven, die in het begin de oorzaak was van honderden dooden en gewonden. Deze enkele voorbeelden bewijzen reeds voldoende het bestaansrecht van de „Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming" (Nassau Ouwerkerkstraat 3, Den Haag). Nu de internationale toestand zoo gespannen geweest is, moet men er rekening mee blijven houden dat luchtbe scherming noodig en noodzakelijk blijft. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming wijst er daarom met klem op, dat men thans deze maatregelen in huis en omgeving dient te nemen Wacht gij hiermede, totdat de oorlog een maal is uitgebroken, DAN IS HET TE LAAT. Gij hebt een afschuw van de oorlog en wenscht elke gedachte daaromtrent verre van u te houden. Goed, maar dat mag u niet w eerhouden, u nu reeds op de hoogte te stellen van de bescherming van u zelf en uw omgeving tegenover luchtaan vallen. LUCHTBESCHERMING IS ZELFBESCHERMING. In de allereerste plaats zult gij dus zorg moeten dragen voor uw gezin, voor u zelf. Op welke wijze gij dit kunt doen, deelt de N.V.L. u inede. Geeft u op als lid van de plaatselijke afdeeling. Gratis ontvangt u alle voorlichting. In een volgend artikel zullen wij de gevaren behandelen van een luchtaanval. SECRETARIAAT N.V.L. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater MADEMOISELLE DOCTEUR. Het „Handelsblad" schreef: Van de laatste tijd herinnert men zich nauwelijks een film, waarin spanning, en angstsensa tie zoo boeiend en ononderbroken waren verwerkt, dat men onontkoombaar door de belevenissen van de figuren en in de strakke en gespannen gang van het ver haal wordt meegenomenReeds aan stonds vatten deze scènes in het begin van deze in hoog tempo ingezette film de toeschouwer in een beklemming, die niet meer wijkt. United Artists heeft met Mademoiselle Docteur een voortreffelijke spionnage- fibn geleverd, uitmuntend ook door het begrip, waarmede deze film is vervaar digd, en de partijlooze sfeer, waarin ze gehouden is. Dit succes dankt men voor eerst aan Dita Parlo, die een prachtige en aangrijpende vertolking geeft van de spionne Mademoiselle Docteur. Tegen over haar zuivere uitbeelding staat de ooge nsch ij n lijke koele, verbeten, decre- teerende figuur van de leider van de geheime dienst. Het behoeft niet ge zegd te worden, dat Erich von Strobeim, zulke figuren treffend voorstelt. Zijn rollen zijn altijd stuk voor stuk boeiende biografieën. (Zie ook de critieken in vol gend nummer.) PACHTKAMER-DEN HELDER. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van I November a.s. voor de tijd van vijf jaar tot leden van de pachtkamer van het kantongerecht te Den Helder benoemd: de heer G. Leber, Eierland, en de heer C. J. Maters, Koegras. SPAAR EEN KWARTJE. Van de aanslag in de inkomstenbelas ting moet 1 Nov. een kwart zijn voldaan wanneer het biljet Augustus gedateerd is; vijf elfden moet dan zijn betaald, wanneer er op het biljet Mei gestempeld is. Van die aanslag in de grond-, perso- neele- en doodehandbelasting moet op 1 Nov. twee vijfden betaald zijn, wanneer liet biljet Augustus als maand van uit gifte vermeldt; vijf zevenden moet be taald zijn, wanneer Mei de datum van 't aanslagbiljet is. R.K. PROPAGANCACLUB. Lezing over vulcanisme. Dat de Propagandaclub groeit, bleek wel uit het feit, 'dat de voorz. de vergadering kon openen voor bijna 50 belangstellenden. Na de opening deelde de voorz. mede, dat wederom de bladen van de K.A. „Voor God", zullen worden rondgedeeld. Vervolgens moest voorzien worden in de vacatures in het bestuur. Met flinke meer derheid, werden M. Bakker en H. Gomes gekozen, die onder applaus hun functie aanvaardden. Daarna was het woord aan de spreker van deze avond, de heer Huizinga, van Den Hoorn, die sprak over Vulcan.srne en de invloed er van op de vorming der aarde". God schiep de aande, zoo lezen we in de Bijbel, maar er wordt niet in beschreven, hoe of in welke toestand. Vandaar, dat wij vrij kunnen onderzoe ken. Algemeen wordt aanvaard, dat onze aarde een gloeiende massa is gew eest, die langzaam van buitenaf afkoelde en stolde Niet overal is deze laag even dik. Verder besprak hij de verschillende soorten aard- hevingen. Tectonische (hier onbekend, vanwege de harde aardkorst) en Vulcan - sche aardbevingen. Nieuwe vulcanen ont staan niet meer vanwege de groote af koeling der aarde. De hellingen der vul canen zijn zeer vruchtbaar. Na de pauze werd alles verduidelijkt door een prachtige serie lichtbeelden. Een hartelijk applaus bad de heer Huizinga II aar inede verdiend. Volgende week: le zing -met lichtbeelden over de gnoote bacterioloog Pasteur. ,K.G. „MANNEN IN LEER" Vrijdag a.s. in Pen's Zaal. Vrijdagavond a.s. zal Texels Klein Too neel in Pen's Zaal een opvoering geven van het tooneelspel van Will, van den Berg: „Mannen in leer"; ook wel ge titeld „Intrigesom de Z.-33". Met enkele woorden willen wij dit stuk, dat zich af speelt pp liet vliegveld „Het Nest" van een of andere luchtvaartmaatschappijbij u inleiden. De Z - 33, waar omheen zich de intriges afspelen, is een nieuwe militaire jager, welke juist voltooid is, maar die nog moet worden beproefd („ingevlogen"). De militaire luchtvaartautoriteiten weti- schen echter biezonderheden over dit nieu we vliegtuig strikt geheim te houden. Een van de mannen van Dovering, de eerlijke, doch gevreesde directeur van de Luchtvaartmij., moet de proefvluchten, uitvoeren. Twee piloten azen op deze eer volle opdracht: Tom Nijholt, een jong ambitieus vlieger, verloofd met de doch ter van een schatrijke vliegtuigfabrikant, en Geert Strover, een der ouderen, die zich langzamerhand als een gewetenlooze schurk en afperser ontpopt. Als geen van beiden de opdracht krijgt, voelt men, dat de atmosfeer geladen is. Nog grooter wordt de spanning, als een lijnvUegtuig in de start verongelukt. De piloot, aan gewezen om de Z - 333 in te vliegen, wordt gewond: Strover zal zijn plaats innemen. Was sabotage de oorzaak van de vliegramp? Clem. Brinkhorst, in specteur van de Centrale Recherche, is die meening toegedaan; er waren tevoren ^vreemde dingen voorgevallen en Clem. 'ziet zich genoopt, Tom Nijholt in ar rest te nemen, hoewel hij er dadelijk bij vertelt, dat hij niet gelooft, dat Tom schuldig is. De geschiedenis wordt al ingewikkelder. Steeds treft men menschen aan op plaatsen, waar ze niets te maken hebben en waar hun aanwezigheid op z'n minst genomen wat verdacht voor komt. Zoo weet niemand, wat hij eigen lijk van de zaak moet denken; ook niet, welke rol Rie Dumare, het jonge ro- manschrijfstertje, speelt en wat de vrouw van de directeur met de heele kwestie heeft uit te staan. We mogen u natuurlijk niet alles vertellen, maar u bemerkt wel, dat het aan spanning en variatie in dit s/t'uk uit het vli^giersleven niet ont breekt. We vertrouwen, dat de dames en heeren van Klein Tooneel er in slagen het stuk tot zijn recht te doen komen en wekken gaarne op deze avond te bezoe ken. U steunt daarmee tevens de Wijkver pleging. H. DE NIEUWSTE FOTO VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX. DE COCKSDORP. FILMVOORSTELLING. De afd. Ce Cocksdorp Eier'.and van de Moderne Landarbe.ersbon .1 zal op Woensdag 2 Nov. a.s. twee filmvoorstel lingen organiseeren in hotel De Hoop, n.m. 3 uur een voorstelling voor de kin deren, ook voor de kindoven van ongeor ganiseerden en anders-georganiseerd:n, met als hoofdtitel „Een reisje door Ne derland" en „Het wonder der Bloemen", benevens humoristische kinderfilms. De toegangsprijs bedraagt 5 cent per kind. Een autobus rijdt GRATIS via Postweg Schoolweg Hoofdweg. Opgave voer deze bus is gewenscht. Bus vertrekt 2.15 uur van De Cocksdorp. Des avonds wordt voor volwassenen een voorstelling gegeven, toegankelijk voor iedereen, met als hoofdfilm „De drie heilige bronnen". Dit is de geschb denis van een jong ingenieur, Chisto manus, die bij het bergbeklimmen een kokende bergstroom ontdekt. Hij besluit, om deze te benutten voor het bouwen van een ge.veldig krachtstation. Zijn vriend beschouwt dit als een schending der natuur en wordt tenslotte beheerscht door een krankzinnige haat tegen hein. Maar op hetzelfde moment, dat de be.sg wordt opgeblazen en Chistomanus zich in de grot bevindt, wordt door zijit vriend de touwladder doorgesneden. Chistomanus beleeft angstige oogenblik ken. Hij moet door schuimende draai kolken, over gapende afgronden en bul derende watervallen. Een prachtige film om spel en inhoud. We zien hier de mensch w orstelen met de oerkrachten van de aarde, om het geweld van het watei' te kunnen aanwenden tot vooruitgang van beschaving en welvaart. Verder wordt deze avond afgewisseld met eenige bijfilms, zang en muziek. De entree bedraagt 10 ct. per persoon, man en vrouw samen 15 ct. IN HANDEN DER LAMA'S. 21. Het opperhoofd vertelde veroer: „Als de tijd eenmaal daar is, zal nie mand kunnen verhinderen, dat wij de macht in handen nemen. Want onze kracht schuilt, niet in het zwaard en het gewield, maar in ons verstand". De oii&e man hield een oogenblik op. Hij bad de laatste woorden met grote geestdrift uit gesproken. Langzamer ging hij verder: „Je verwondert je er over, jongeman, dat ik je dit alles heb verteld. Ik ben oud, ja veel ouder dan je denkt. Ik ben het leven moe. Daarom ben ik zo blij, dat de Hoogste een nieuw opperhoofd voor ons heeft aangewezen, zodat ik in vrede kan sterven. Temeer ben ik blij, omdat mijn opvolger een nog zo jonge man is als jij bent, die stamt uit een gezond en sterk volk". 22. Wat schrok Jan, toen hij dat hoor de. Moest hij werkelijk als opperhoofd der Lama's hier zijn leven slijten? Wat kon hij echter doen? Hij was in de macht van de Lama's. Zouden ze hem, nu hij hun stad had gezien, nog laten gaan Hij voelde een woede in zich komen tegen deze grijze man, die zo vriendelijk met hem sprak en hem toch gevangen had genomen. Maar toen hij het vriendelijke, lachende, goedige ge zicht van het opperhoofd zag, zakte zijn woede weer. Kalm zei hij mi: „Hier moet een vergissing in het spel zijn, Uwe Hei hgheid. Ik ben maar een eenvoudige jon gen en kan toch onmogelijk heerser wor den over een heel volk". Jan wist niet, hoe hij zich uit deze pijn lijke toestand moest redden.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2