GEVLUCHT. 1 Bezoekt Fancy Fair VIOS ISotaiis Mulder Rijwiellampen In en om Kanton. Pracht sorteering M. A. J. VONK. Garage PLANJÉ Tel. 707 Weezenstr. 48, den Helder. Vraagt M WITTE's Roggebrood ('t beste) Massage Heilgymnastiek Pedicure. Boterspeculaas, Roomborstplaat, Gembertaai-taai. Banketbakkerij C. M00JEN, TEXELS KLEIN T00NEEL. „MANNEN IN LEER" BAL NA. KLEIN TOONEEL. VOOR IEDERE BEURS M. en A. J. VONK. VOOR DE VROUW. NUTTIGE WENKEN Pudding. Gebruikt voor warme pud dingen altijd een vorm met goed sluitend deksel. Vul de vorm voor driekwart ge deelte. Zorg, dat het water om de pud-i dingvortn steeds wordt bijgevuld. Laat de pudding altijd plm. 5 min. voor de open oven of op een asbestplaatje op een kleine pit, uitdampen. Schroeivlekken. Uit wollen stoffen kan men schroeivlekken verwijderen (wan neer de vezel niet te veel is aangetast) door voorzichtig wasschen met lauw zeep sop met ammonia. RECEPTEN. TURFJES MET BESSENSAP. 10 sneetjes oud brood (zonder korst), halvei liter bessensapsaus, drie eiwitten. Snijd de sneetjes brood in reepjes van 5 cM. lang, 2 cM. dik en bak ze in boter mooi bruin. Stapel de reepjes gebakken brood op een schaal. Giet bij kleine beetjes tegelijk de bessiensapsaus er overheen,, zoodat het brood gelegenheid krijgt de saus in zich op te nemen. Strijk !het stijfgeslagen eiwit er overheen en laat het in een flink verwarmde oven bruin worden. DE NIEUWE MODE. FAVORIET-KNIPPATROON Nr. 1087, maat 40. Wanneer men dit model ver vaardigt van zijde, krijgt men een zeer elegant toiletje, dat vooral geschikt is als visite-toilet of middagjaponnetje. Het materiaal is zijde in de moderne tint Bordeaux-rood. De blouse is aan de voor kant ingehaald. Men kan de beide inge haalde stukken verbinden met een ajour- rand. De rok is glad, doch loopt een wei nig klokkend uit. De eenige garneering bestaat uit een paar bloemen aan de hals. Benoodigd materiaal: 2.50 M. van 130 cM. breedte of 4.50 M. van 00 cIM. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 40: bovenwijdte: 86 cM., taillewijdte 70, (heupwijdte 98. Door het al of niet. aanknippen van naden kan men het pa troon passend maken voor het eigen fi guur. Kanton is in handen der Japan ners gevallen, nadat de stad door de terugtrekkende Chineezen voor een groot deel in puin was gelegd. Hier volgt een reeks bie- zonderheden omtrent deze stad, de grootste van Zuid-China. Kanton telde, voordat ze door duizen den inwoners verlaten werd,, meer dan 800.000 zielen (ongeveer evenveel als Am sterdam er heeft). Meer dan 100.000 woonden er op de 80.000 booten len vlotten op de Panel-rivier. In de oude stad liggen o.a. het paleis van de gouverneur-generaal, het Con- fucius-college, de keizerlijke tempel, de pagode, 120 andere tempels, een Mo- hammedaansche kerk, verscheidene Boed dhistische kloosters, de in 1880 gestichte Munt, de Fransch-Katholieke kerk, de in 1930 opgerichte universiteit, de krijgs school en de marineschool. Nieuw-Kanton is de eigenlijke handels stad. De straten zijn er nauw, de huizen laag. De stad was oorspronkelijk door een 10 K.M. lange, 12 M. hooge, aan de bo- FEUILLETON 47.) Ruttgers haalde zijn vulpen te voorschijn, en Betty vertelde hem alles, wat hij wilde weten, dat wil zeggen, alles wat ze zelf wist en plotseling was het tijd geworden voor de trein en hij haastte zich weg. Op de stoep bleef hij staan en vroeg met gedempte stem: Kunt u zich op uw gemak voelen bij deze menschen, althans nog een paar da gen, tot. ik een betere verblijfplaats voor u gevonden hebt, waar u veilig zal zijn? —Uitstekend,, dank u, jei Betty leven dig. Ik zou nergens anders heen wen- schen te gaan. Maar het moet toch erg onaange naam zijn voor iemand als u, voortdu rend en uitsluitend te zijn aangewezen op het gezelschap van ongeletterde, onj ontwikkelde menschen Betty glimlachte droomerig. Ik geloof niet precies, dat ze dat zijn althans niet in de beteekenis van, „onbeschaafd" zei ze. Weet u, ik heb de laatste tijd dikwijls gedacht, dat je de beste scholen kunt afloopen, en toch innerlijk ruw en onbeschaafd blijven maar dat je <^ok als 't ware geboren ">.y.o venkant 7 M. breede muur en grachten omringd. In de loop der jaren, zijn de muren gedeeltelijk geslecht om voor breede straten plaats te maken. Op de vlakke, door kanalen doorsneden oever woont, buiten de muur, gedeeltelijk op tot bijna midden in de rivier gelegen; booten een talrijke bevolking. De vreemdelingenkolonie bevindt zich op het eiland Shamien (Engelschen, Fran- schen, Nederlanders, Amerikanen) Kanton is China's grootste industrie stad: weven en borduren van zijde, glas blazerijen, ververijen, glas- en steenslijpe rijen, lakwanen- en papierfabrieken, hout-1 en ivoorsnijderijen, meubelfabrieken, ka toenspinnerijen en -weverijen. De handel is er voor een groot deel in Engelsche handen. Dez* handel vindt ech ter zijn centrum in Hongkong. De eigenlijke zeehaven van Kanton is Whampoa, 50 K.M. beneden de stad ge legen; schepen met grooter diepgang dan 3.5 M. kunnen Kanton niet bereiken. De voornaamste uitvoer-artikelen zijn: thee, ruwe zijde en zijden stoffen, mat ten, suiker, tabak cri porselein; inge voerd worden voornamelijk: opium, ka toenen garens en stoffen, wollen stoffen,,' metalen, petroleum, kolen en aardnoten. kunt worden met een fijnheid van gevoel en beschaving van (feest, die opweegt te gen alle aangeleerde manieren en kenn,is. En dat laatste bezitten deze menschen hier. Denkt u ook niet, dat dat eigenlijk 't ware is? Dat is het zeer zeker, zei Ruttgers, haar bijna eerbiedig aanziende. En als u dat in uw omgeving gevonden hebt,, moet ik toegeven, dat we voor hetoogen- blik geen betere zouden kunnen wen- schen. XV. Constance Cameron, Betty's oude kin dermeid, liep rusteloos in haar schuin dakkamertje op en neer; haar rond ge zicht werd bij elke stap rooder en opge« wondener. Ze was nu al verscheidene we ken zoo ongeveer een gevangene zij het een heel gewichtige in den huize Stanhope. Maar nu was de tijd gekomen, dat zij voelde, dat er iets gedaan moest worden. Ze was rustig haar gang gegaan in het voorgeschreven, afgebakend deel van het huis, hier en daar helpend, zichzelf nuttig makend bij mevrouw, hier en daar rond sluipend met ongelooflijke soepelheid voor zoo'n gezet persoontje. Ze slaagde er in. gewichtige gesprekken af te luiste ren en weer als een schaduw te verdwij nen, vóór haar tegenwoordigheid werd opgemerkt. Ze hield zich in alles zóó op de achtergrond, dat ze bijna door al len vergeten werd, behalve door het ka- Op 27, 28 en 29 Oct. te Oosterend. Opening 4 uur 's middags. Nieuwe attracties. Gezellige muziek Ziet etalage WARMOESSTR. HOUDERS VAN WERKPAARDEN. Gareelen noodig? Probeert dan m'n lucht gareel. 't Werkt goed, doorwerken uitge sloten. Vraagt prijs en inlichtingen bij B. BARHORST. schoen- en gareelmaker Rio, de Cocksdorp. goedkoopste adres voor buitenritten. Aanmeten van steunzolen en spataderkousen Mftini Leeraar Lich. Oef. M.O. NUL Lid v.h. Ned. Gen v. Heiig. en Massage. Kanaalweg 86, Den Helder. Telef. 737. Is iedere Zaterdag op Texel. Behandeling tijdig aanvragen aan bovenstaand adres. mermeisje Mark, die de opdracht had op haar te letten en ze had opgemerkt, dat, wanneer ze heel vroeg in de avond veinsde naar bed te gaan, Marie's waak zaamheid verslapte en zij naar het ver blijf der andere dienstboden ging, 01 zelf er op uittrok met een of andere aan bidder, dat wil zeggen, als mevrouw zelf óók uit was. Bij zulke gelegenheden had ze dikwijls belangwekkende onder zoekingstochten ondernomen in me- vrouw's schrijfbureautje en paperassen. Dat ze daarmee erg buiten haar boekje ging, spreekt vanzelf, maar ze suste haar Schotsch geweten, dat haar er tot nu toe altijd streng van teruggehouden had, zich in andermans zaken te mengen, door zich zelf telkens en telkens weer voor te hou den, dat ze volkomen goed handelde, omdat ze 't toch alleen maar deed in het belang van „dat arme kleine ding", dat van haar rechten beroofd werd. Er was een heele poos verstreken sinds haar plotselinge terugkeer in het gezin, en de berichten over Betty, die haar wer den verstrekt, werden niet bevredigender. Daags na de catastrophe had mevrouw Stanhope aan het personeel uitgelegd, dat freule Betty tijdelijk overspannen "en in de war was en later, dat ze ontvlucht was uit het particuliere hospitaal, waar heen ze gebracht was en dat zij alle po gingen in het werk stelde om haar te vinden, in antwoord op Constance's on ophoudelijk vragen had ze tenslotte de Telefoon 32. Op Vrijdag 28 October 1938 zal in Pen's zaal worden opgevoerd Spel uit het vliegersleven door Willy van den Berg. Het batig saldo van deze avond komt ten goede aan de Tex. Algem. Wijkverpleging Aanvang 8,15 uur. Entree 60 ct. Voor de uitvoering op Vrijdag a.s. be staat gelegenheid tot PLAATSBESPREKEN in hotel de Oranjeboom op Donderdag a.s. des avonds van 7—8 uur. zal op Vrijdag 28 Oct. a.s. bij de schuur tegenover „Buitenheim" des voormiddags 10 uur publiek en <1 contant veirkoopen: Voor den heer J. P. Eelman: 15 koeien (4 kalfkoeien, 4 gelde koeien, 3 gelde schetters en 4 kalveren). 54 schapen (11 controle) 21 lammeren (9 controle lammeren) 2 rammen (controle) 1-jaiige prijswinnaar wisselbeker, 1 paard, gecom bineerde hooihark (Nicholson) (naaimachine (Vicking) slijpsteen, hooischop, gierpomp, giertank, 2 boerenwagens, bakwagen, kleine wagen, houten W.C., 2 kruiwagens, 2 bietensnijders en verder kribben, ruiven, voerbakken, melkontroomer Alfa Laval, melkbussen, melkwagentje enz. Fongers, Philips, Nordlicht, e.a. vindt U ruim gesorteerd bij naam van het hospitaal opgegeven, waar Eettv volgens haar zeggen heen was ge bracht en alles scheen vrij geloofwaar dig. Maar toen de tijd verstreek en er geen bericht van het kind kwam, dat ja ren aan haar zorgen was toevertrouwd geweest, werd Constance steeds ruste- loozer en achterdochtig. Het was deze achterdocht, die haar heimelijk alles deed nasnuffelen, geheime laatjes deed open peuteren en ieder spoor van haar aanwe zigheid weer deed uitwisschen, zoodra ze gevonden had wat ze zocht. Deze avond was haar opwinding ver oorzaakt door het vinden van eenige cor respondentie, die de onderteekening droeg van een man, aan wie zekere brief ge adresseerd was geweest, haar toever trouwd door Bettie's stervende vaderen haar afgenomen door zijn vrouw. Jaren lang had zij daarover getobd en toch had ze nooit zeker geweten, dat mevrouw die brief niet verbonden had, al kwam haar dat waarschijnlijk voor omdat ze de inhoud kende en mevrouw's karakter had doorgrond, ondanks het met zorg geko zen masker. Maar vanavond had een kor te blik in enkele der brieven haar over-, duidelijke bewezen, dat die menschen in Boston nooit eenig vermoeden hadden gehad van haars meesters wenschen of ze althans, zoo zij ze kenden, schromelijk negeerden. (Wordt vervo'gd.j lillllllllll inniiiNiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiillllll ZAKLANTAARNS, STAAF-HULZEN enz. in alle modellen en prijzen. Zoo'n sorteering vindt u alleen bij

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 4