TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Woensdag 26 Oct. 1938 ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIII!IIH!HIIIIIIII!llllllllllllllllllllllllll|||||| IHIIUIIIII GEMEENTE TEXEL jiiii|iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;ininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiH||!lll WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel niaken bekend, dat door hun College, in gevolge art. 9 s,ub 3 der Winkelsluitings wet aan de Bazarcommissie voor het Fan farecorps V.I.O.S. te Oosterend, ont heffing is verleend van de verbodsbepa lingen der Winkelsluitingswet ten aanzien van winkels op de door deze Commissie te houden Bazar in het perceel te Ooster end, Schoolstraat nr. 21, op 27; 2S en 29 October 1938. Texel, 25 October 1938. Burgem. en Wethouders voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER. TEXELSCHE-COURANT-AVOND. Ons verslag van deze zoo bijzonder goed geslaagde avond moet evenals' eenige te laat ontvangen advertenties tot volgend nummer blijven liggen. ZAKENNIEUYVS De heer Maarschalkerwaard zal zich aan de vaste wal vestigen. Het pand (si garenmagazijn) is door de heer J.N.Rijk aan iemand uit Friesland verhuurd. MOND EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van Jac. Duinker, Dien Hoorn; H. Boogaard, Zevenhuizen en Jac. Keijser Dz., Akenbuurt. In totaal thans dus 20 gevallen. Acht veehouders hebben hun vee als genezen opgegeven. BALDADIGHEID. Baldadige jongelui hebben een dezer dagen des avonds een muurtje, dat voor de tuin -van de lieer Wortman, staat, voor een deel afgebroken. Wel zes lagen steenen werden weggenomen. Een leelijke schadepost. LUCHTBESCHERMING. We hebben reeds geschreven over het voornemen tot stichting eener afd. van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, (N.V.L.). Morgenavond half negen komt een aantal genoodigden in De Linde boom ter voorbereiding daarvan bijeen De propagandist der N.V.L. komt ver moedelijk in de week van 712 Nov. in onze gemeente lezingen houden. UITSLAG VERKOOPING. Ten overstaan vaji Notaris Mulder vond gisteren onder groote belangstelling in hotel De Lindeboom de verkoop plaats van de kapitale boerderij De Atlas met bijbehoorende landerijen. Het gebouw zelf werd met 12 perceelen. land voor f42.310.— eigendom van de heer Joh. M. Bakker, Den Hoorn. Deze werd tevens voor f4400.— eigenaar van een stuk bouwland, genaamd Havensluis, groot 2.71.50 H.A. De heer P.J. Brou wer koeht voor f3000 het weiland de Rietschelf, groot 3.44.H.A. De perceelen 1 t.m. 13 zijn samen plm. 23 H.A. groot (gebouw met 12 perc. land.) VERLOTING WIJKVERPLEGING. Voor de verloting mocht Tex. Klein Tooneel nog de volgende prijzen ont vangen Twee doozen bonbons: bakker Moojen; Kleedje: N. N.; Vaas: N. N.; Gehaakt kleedje: N.N.; Koekjesbak: N.N.; Baby manteltje: N.N.; Babybroekje: N.N.; Pre senteerblaadje: N.N.; Ets: N.N.: Bonbon- stel: N.N.; Luxe doos Eau de Cologne Appelboom; 2 bussen verf: C. Boon, Den Hoorn; Luxe jampot: mej. Dros, Oude- sehild; Puddingvorm: N.N.; Blik specu laas: mw. Brans, Den Hoorn; Beeld: N. N.; Taartschoteltjes: N.N.; Schoorsteen- looper: N.N.; Spiegel: N..N; Couranten- hanger: N.N.; Doosje zakdoekjes: N.N.; Citroenpers: N.N.; 2 stel koffie-, thee-, suikerbussen: N.N.Bloemvaas: N.N.; Fleschje odeur: N.N.; Flesch parfum: N.N.; Ets (Groote Kerk): N.N.; In de etalage van F. Zegel, Parkstraat vindt u de prijzen uitgestald. Neemt u eens een kijkje en indien u nog geen lot heeft, koopt er dan een. Ze zijn bij Zegel verkrijgbaar. Wilt u het werk der Wijk verpleging steunen? Gaat dan Vrijdag naar „Mannen in leer". U steunt daar mee het goede doel en u wacht een ge notvolle avond. Kaarten zijn verkrijgbaar a 60 ct. bij de heer Pen; 't Jachthuis, De Koog. Donderdagavond van 7 tot 8 uur plaatsbespreken en kaartverkoop. M.M. DE COCKSDORP. WRAKHOUT. Aan de binnenkant van de Vliehors is een wrak aangetroffen, vermoedelijk van de Zweedsche schoener, die eenige we ken terug in de Haaksgronden is vergaan. OEFENTOCHT Er stond een ruwe zee toen Zaterdag middag de Joan Hodshon een oefentocht maakte. Doordat het duin steil afgebrok keld was, kon de boot slechts met moei te van de rails gelaten worden. Ze moest daarbij door zware balken worden gestut. Overigens verliep de tocht naar wensch. Gisteravond werd in een vergadering van de plaatselijke commissie der N.Z. rt.R.M. te Den Burgg de wenschelijkheid besproken van aanschaffing van een trac tor en van een bootwagen op rups banden. Daarmee toch zou men de motor reddingsboot niet alleen in de Èierl. gron den maar ook voor het strand tot aan de Slufter kunnen gebruiken. Station De Kriin kon dan vervallen. Om tot deze op lossing te kunnen komen, zou een nieuv, boothuis op nader te bepalen plaats moe ten worden gebouwd. Bovendien zou er dan een behoorlijke rijweg moeten ko men aan de binnenzij der buitenduinen, een werk, dat wellicht in werkverschaf fing kan worden uitgevoerd. HET NOORDEN. DE MARINE OEFENDE. Naar we vernemen is de dader" van het bombardement, waarover we Zaterdag schreven, nog niet opgespoord. De pro jectielen waren bestemd voor een zich in de nabijheid van een oorlogsschip be vindende schijf, die door een watervlieg tuig voortbewogen werd. Wel acht pro jectielen zijn over of tegen de dijk ge vlogen. Eenige arbeiders, die in zee bag gerden moesten dekking zoeken in een ijzeren praam. DE MOK. Met ingang van 25 Oct. i.l is de Luit. ter Zee le klasse J. J. Hogedoorn op het vliegkamp De Mok geplaatst. Evenals vorig jaar blijft De Mok de heele winter geopend en wel in ver band met het groote aantal voor piloot in opleiding zijnde personen. OUDESCHILD EEN BIEZONDERE VONDST. We zitten op het oogenblik in de vo geltrek en 's nachts zullen heel watj vogels hun route over ons eiland nemen. Dezer dagen vond een der leden van de bemanning van de Dokter Wagemaker 's morgens vroeg aan boord een klein vogeltje. Het bleek een Vuur-Goudhaantje, te zijn. Dit onderscheidt zich door een witte streep naast de zwarte van het ge wone vuurhaantje, dat meer voorkomt. Het is het kleinste vogeltje van Europa. Het had een elastieken ringetje om een der pootjes. Het vogeltje is opgestuurd aan de heer Kraai voor Texels Museum Misschien hooren we nog iets van het ringetje? IHIIUIIIII VAN OVER DE GRENS llllllllllll IHI||iiiiii>iiiiiiiiuiii!iiiiiiiiii:iii>>iiiii>ii>iiiiiiiii>iiiiiiii'i>iiniiiuiii>iiniii!||llll CHINA WORDT OVERWELDIGD De Japanners hebben hun onderneming in Zuid-China met een zeer snel succes bekroond gezien. Kanton is reeds door, hen bezet. De Chineezen hadden hij de vlucht deze millioenenstad voor een groot deel met benzine overgoten en haar in brand gestoken. Dit heeft een zeer groot deel der stad totaal verwoest (Zie het ar tikeltje over Kanton op de 4e pag. van het le blad) De brand werd een der grootste, welke de wereld ooit gezieni heeft.Een enorme zijde-voorraad deed de vlammen tot honderden Meter oplaaien. Een geweldige munitievoorraad, die ont plofte, veranderde ©en heele stadswijk in een krater. De massa bamboe in Kanton ton, o.a. gebruikt voor bommennetten boven de daken, was een enorme voedsel bron voor die brand. Dat de Chineezen zoo'n rijke stad niet graag in handen der Japanners laten en zij haar verwoes ten, is uit zeker oogpunt bekeken, te be grijpen. Anderzijds echter is het een feit, dat de verwoeste stad aan millioenen Chi neezen woning en arbeid bood en deze stakkers krijgen nu de rekening te beta len. De Chineesche wanhoopsdaad treft het eigen volk het meest. Ook noorde lijker "hadden de Japanners sucoessen. Zij rukken daar thans snel naar Hankau op en hun voorhoede heeft de buitenwijken der stad reeds bereikt. De beteekenis van deze successen is deze, dat Japan zoo langzamerhand de plaatsen in handen heeft, waar China met de buitenwereld in contact staat. De be zetting dezer steden snoert als het ware; de ademhaling'van het machtige rijk af. Het is dus te voorzien, dat, ook al kan Japan waarschijnlijk niet geheel China bezetten, het Chineesche Rijk deze onge lijke strijd niet kan volhouden en h|et voortduren van de strijd snelle ondergang voor millioenen Chineezen beteekent. Voor de Engelschen is de bezetting VISSCHERIJ Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 18 Oct.: 254 Kg. garnalen 15 ct.272 Kg. wulken 21 ct. 19 Oct.: 363 Kg. garnalen 15 ct.,; 20 Oct.: 348 Kg. garnalen 13 ct.800 Kg. wulken 21 ct. OOSTEREND. BIJBELGENOOTSCHAP Aan bericht en adv. in le blad kan nog worden toegevoegd, dat Ds. Mei- ners spreken zal over „De opgravingen en hun beteekenis voor het Bijbelsch, onderzoek. KERKNIEUWS. Ds. J.J. Buskes, vroeger alhier, heeft Zondagmorgen in de Parkkerk te Amster dam afscheid genomen van de Geref. Ge meente H.V. te Amsterdam-Zuid, we gens zijn vertrek naar Rotterdam. Ds. Buskes hield een afscheidpredikatie naar aanleiding van de tekst Romeinen 8:35a: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus". ||||||iii>>iiitiiiiiiiiiniii!iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii||||ll llllllllllll GEMENGD NIEUWS llllllllll lllllllllllllllllllll'IIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllll BINNENLAND. Hoorn. De 64-j. ex-notaris Van H. is wegens verduistering van f22000 aan effecten tot een jaar gevangenis veroor deeld. Den Haag. Verschenen is het voor loog ig verslag der Tweede Kamer over de P.T.T.-begrooting. Eenige leden had den geklaagd over de gebrekkige en on voldoende postbestelling op het platte land. Aangedrongen werd op telefoon-, tariefverlaging. - Den Haag. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend om de belasting op auto's, die andere brandstof dan ben zine gebruiken (ruwe olie b.v. voor die selmotoren te verdubbelen, daar de door dieselolie vervangen benzine voor de staat een derving van 2.5 millioen 's ja ars beteekende. De opbrengst van deze be- lastingverhooging zal ca. f 800.000 bedra gen. De benzinebelasting zal iets worden verlicht. In totaal zal het autoverkeer' daardoor met een half millioen worden ontlast. - Den Haag. De Tweede Kamer heeft het voorstelVan Braambeek (S.D.) om de door de regeering voorgestelde kor ting op de spoorwegpensioenen te doen vervallen, met groote meerderheid aan genomen. (Tegen de A.R. en 3 Kath.) - Rotterdam. Tijdens het verhalen van een sleepschip is het 12-j. dochtertje van de schipper in de Waalhaven over de ree ling geslagen en verdronken. Rotterdam. Een paardenhandelaar is tot f5 of 2 dg. veroordeeld wegens' het coupeeren van paardenstaarten. De rechtbank noemde het terecht dierenmisi handeling. Maastricht zal een 700-tal vverk- loozen permanent in werkverschaffing kunnen plaatsen. van Kanton ook een strop, want Kanton is het achterland van de Engelsche bezit ting Kongkong, welke een dier grootste havenplaatsen van de wereld is. POLITIEK IN FRANKRIJK In Frankrijk zijn Zondag verkiezingen gehouden voor een derde gedeelte van de Senaat. De samenstelling van de Senaat is niet belangrijk veranderd.. De politiek van Daladier en Bonnet werd, ook al kwam hun partij er niet zonder kleer scheuren af, verstevigd. WAT GEBEURT IN MIDDEN-EUROPA? De Poolsche minister Beek heeft zijn pögingen om Roemenië te winnen voor een gemeenschappelijke Poolsch-Hon- gaarsche grens blijkbaar niet miet succes bekroond gezien. De Roemenen zijn bang, dat een vergroot Hongarije Zevenburgen zal opeischen en houden Hongarije liever klein. Maar Polen houdt vol en ver scherpt zijn eischen. Daar is ook nog een ander belang mee gemoeid. Een auto noom Roethenië n.I. (dat dus Oekraïnisch is) zou wel eens een Oekraïnsche bewe ging in het leven kunnen roepen. De meeste Oekrainen wonen in Rusland, doch Polen heeft er ook een groot deel van. En een begin van een Oekraïnisch rijk zou dus voor Polen gevaarlijk kunnen worden. Anderszijds zou men het de Oekraïners toch moeilijk kwalijk kunnen nemen, indien zij droomden over een eigen Oekraïnsch rijk. Maar Polen ziet liever de Oekraïners verdeeld en gunt Roethenië daarom gaarne en bij voor keur aan Hongarije. De Hongaren krijgen nieuwe voorstel len van de Tsjechen. Praag biedt hun thans 10.000 vk. K.M. tegen de 12940 vk. K.M. welke Hongarije vraagt. Men nadert elkaar dus reeds. Het verschik gaat vnl. over enkele groote steden. Aan Pressburg houden de Slowaken met) kracht vast. Gezegd wordt, dat nieuwe besprekingen te Weenen zullen plaats vinden. Zoeterwoude. De landbouwer C. Olsthoorn, 'die door een koe was aange vallen is te Leiden -aan de gevolgen over leden. - Enkhuizen. In de vischrookerij van Hansen is de 24-j. arbeider H. de Wit door de electrisehe stroom gedood. Hij poogde een onvoldoend geïsoleerde draad met een ijzeren staaf naar zich toe te halen. Bij Harmeien is een electrisehe trein op een lorrie gereden, waarop 2 arbei ders zaten, die er tijdig afsprongen. Er deden zich geen ongelukken voor. De treinenloop ondervond vertraging. Te Beek en Donk is Vrijdagavond een auto, na met een boerenkar in bot sing te zijn geweest, in de Zuid-Willems vaart gereden. Dc bestuurder, H. van Gelder, uit Den Bosch, verdronk. Zijn passagier wist uit de auto te springen en bleef ongedeerd. Te Beigen is een man aangehouden, die er van wordt verdacht 2 Januari van dit jaar moedwillig met een huurato in het Noord-Holl. Kanaal te zijn gereden om zich van zijn gezin te ontdoen. Zijn vrouw en jongste kind werden toen ge red. De drie andere kinderen, drie meis jes, verdronken. Indertijd heeft men niet aan opzet gedacht. Beesterzwaag. Vrijdagavond hebben twee met revolvers gewapende en ge maskerde mannen ©en overval gepleegd op een bejaard echtpaar. De man slaag de er in met een mestvork de indringers op de vlucht te jagen. Twee jongeman nen uit een woonwagen zijn aangehouden. Te Leiden is een nyin aangehouden, die valsche rijksdaalders uitgaf. In zijn woning te 's Gravenhage werd een vol ledig ingerichte werkplaats voor valseh, geld gevonden. Lunteren. Woensdag is een 24-j. motorrijder uit Rotterdam tegen een per sonenauto gehotst, welke voorrang had. De motorrijder werd gedood. Vlissingen. Drie personen, verdacht 4 Maart 1937 een echtpaar te hebbed vermoord, moesten in vrijheid worden ge steld wegens gebrek aan bewijs. Een van hen bekende gedeeltelijk, maar er is geen veroordeeling mogelijk, uitsluitend opeen .bekentenis. Amsterdam. Sinds Jan. 1935 zijn reeds 52.0ÜÜ antennepalen opgeruimd. In 1939 zullen alle daken schoon zijn. Te Schellinkhout hebben inwoners door een hevige lawaaicampagne duizen den spreeuwen, die daar vertoefden en schade brachten aan de fruithandel, weten te verdrijven. De vogels trokken naar het Gooi Alkmaar. Doordat door het over springen van eien vonk benzine vlam vatte, is brand ontstaan in ©en bootenhuis aan het Zeglis. Een jacht ter waarde van f 10.000 en een zeilboot werden zwaar" beschadigd. De booten waren laag ver zekerd. Te Amsterdam is de kiel gelegd voor een tweede flottieljeleider, een zus terschip van de Tromp. Den Haag. Een 17-j. loopjongen van een wijnhandel is er met f406. die hij van een filiaal naar het hoofdkantoor moest brengen, vandoor gegaan. Men vermoedt, dat hij met een vriend naar Duitschland is gevlucht. BUITENLAND China. De Japanners zijn gisteren Hankau binnengerukt. IX- stad werd niet verdedigd. Maarschalk Tsjiang-kai-siek is naar onbekende bestemming vertrokken. Duitschland. Staatssubsidies voor priesters en predikanten die in politeK opzicht niet betrouwbaar zijn, worden in gehouden. Duitschlantl. Van de modewinkels om en nabij de Kurfuerstendam te Ber lijn is zeker de helft nog in Joodsche han den. Geleidelijk worden alle door niet- Joden overgenomen. Men rekent er op, dat in 1940 alle winkels te Berlijn in „arische" handen zijn. Frankrijk. Te Nancy zijn twee spi onnen, een Tsjechoslowaak en n' Fransch koopman, tot 20 en 15 jaar opsluiting veroordeeld. In Tsjecho-Slowakije is de commu nistische partij verboden. De comm. leden van het parlement en gemeenteraad ver liezen hun mandaat, het communistische hoofdkwartier is door de politie bezet. Een Zweedsch hospitaalvliegtuig, waarin een Lappenvrouw naar een zie kenhuis werd vervoerd, is in het Noord- Zweedsche gebergte verongelukt. De in zittenden piloot, mecanicien, verpleeg ster en patiënte kwamen om. Vereen. Staten. Eenige honderden stakers trachtten de "fabriek van Swift Packing Comp. te Sioux City te bezet ten, om de arbeiders, die nog werkten, te verdrijven. Met traangas werden de stakers uiteengeajagd. Italië. Alle textielgoederen moeten van een vaste verkoopsprijs voorzien zijn. Afdingen en overvragen is verboden. Frankrijk. Te Louvière (Fr.) is het wereldkampioenschap voor vrouwelijke renners verreden over 120 K.M. Wereld kampioene werd Mien de Bree, Den Haag: 3 uur 41 sec.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5