Van een Bezoek aan Texel en Vlieland FI.3500.- AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER lunaal f in den jatc ijSi W - r -j&iï. dor roizo, godaart door zostion personen uit Cu» waarden, den 2öon du» gustus begonnen en den 30on dito gecindigt, 1781 door Sjoerd Rinncrts uan der Bij, brouwer a Cuwaarden'^ 6.) Eindelijk hebben we ons weg terug in geslagen en onze TexeLze haven op- gesogt. Er waaren des morgens om 8 a9 uur door 't harde waaijen twee Egmon- der visscherschuiten met vis aangekoo- meu bij ons in de haven, met tongen, schoiietjes en brave tarbotten, daar ons geselschap in 't algemeen veel sin toe had en daarom van ons in de mijning' gekogt en van ons scheepsknegten tot een middagmaal toebereid. Hier had men 't heerlijk na een ijders zin. De varse zood uit de zoute /jee was een nuuwtje en elk was ©even begeerig en hartig om sijn best te doen om te plui- sen, een heerenmaaltijd waarlijk, tamelijk in de keetel gezouten. En dus kon men„ gelijk men dee, ©ens vix een glaasje van dat roode tuszen beide invoegen, zoo dat. wij ons waarlijk met zuLk een maaltijd dijverteerden, de wind nogal sterk aan houdende en ©en ongestuime zee voor> oogen. Maar terwijl wij het middagmaal hielden, kwam er /jeer schielijk en onver- wagt een aandoenlijk geroep van brand, dat ons spoedig booven dee koomen. Wij WIE VERHUIST leder Nederlander wordt geacht de wet te kennen; iedere Texelaar in het bie- zonder de algemeen© politieverordening van zijn gemeente. Maar de practijk leert en geen wonder dat aan die wets- en verordeningenkennis meestal veel ontbreekt. Zoo schijnt het nuttig, eens te herinneren aan art. 15 van deze verorde ning, luidende: Van elke verhuizing binnen de gemeente moet, voor zoover de verplichting tot kennisgeving niet bij algemeen© maatregel van bestuur is opgelegd, binnen 14 dagen na de verhuizing kennis worden gegeven ter gemeente-se cretarie met opgaaf van letter en nummer dei- verlaten en der be trokken woning. Doen we dat voortaan Mooi zoo. TEXELSCHE COURANT-AVOND. Jan P. Strijbos vertelt van de Shetland-eilanden. Lichtbeel den en film. „Gaarne neem ik de gelegenheid te baat u dank te zeggen voor de schitte rende avond, welke u ons gisteren hebt bereid. We hebben volop genoten". Zoo schrijft ons spontaan een der te- zoekers, die Maandagavond hotel Texel's Zaal vulden, toen de heer Jan P. Strij bos een goede bekende op ons eiland daar voor onze abonné's en huisge nooten een causerie hield. Het was een fleurig en interessant verhaal, dat de populaire natuurvorscher ons deed van zijn bezoek aan de Shetland-eilanden. Wat leefden allen mee, toen hij ons de tafereelen beschreef, die zich afspeelden, aan boord van de Katwijksche logger, waarmee hij de reis naar de eilanden van de Jan van Genten, naar het heiligdom van Jessie de dochter van de pientere, schaapherder ondernam; een reis vol afwisseling, merkwaardig en onvergete lijk. En dan de beschrijving van het so-, bere leven op de Shetlands, van de mid delen van bestaan, van de woningbouw, van de wonder-rijke vogelwereld, van de schapen en de ponny's, ja, van al wat ons maar belang kon inboezemen. Met lichtbeelden juweeltjes van fotokunst meestal en films, lichtte de heer Strij bos zijn causerie toe. Het was een popu laire uiteenzetting, welke spreker gaf, maar populair in de goede zin van het woord. Nimmer ontaardde zijn verhaal in een oppervlakkig gepraat, waar geen mensch wat van opsteekt. Voor de aanvang en in de pauze werd grammofoon muziek ten gehoor© gebracht. Met vertooning van een Texelsche film welke eveneens met onverdeelde aan dacht werd gevolgd, werd deze avond welke, naar ons gebleken is, als een zeer goede mag worden aangemerkt beslo ten. Een microfoon met geluidsinstallatie zorgde er voor, dat ook tijdens de film- vertooning (apparaat in de zaal onge steld; onbrandbare film natuurlijk), geen woord de luisteraars behoefde te ontgaan. J ^^^IIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll bemerkten aanstonds, dat het in een schip was, dat ook in de haven bij ons lag, veroorzaakt door jongens die harpuis kookten en te zeer onoppassend waaren^ dog het had geen gevolg en wierd nog schielijk geblust. Bij ons lag in de haaven het Oostijn- dies Comp. Jagt van Hoorn. Hier past het rroij ook iets te melden van de haaven op Texel, welke nog zeer nuuw was. Ze was nog geen drie jaren geweest en had een groot getal duisend guldens gekost. Ze was in het land uitge- graaven met een brave hooge en dikke dijk omringd, om zo te spreeken cirkel rond aan ijder sij in t' inkoomen met een wel bepaald hoofd voorsicn, en aan de zuidzij ook een wierenhoofd, dog de zeedijk aan weerskanten met wier aan de buitekant ter breedte van 10 a 12 voet op- geset. Ook was de dijk wel 10 a 12 voe-, ten hooger als de beneeden wooningen van het dorp het Oude Schild en van de tweede verdieningen, waar bruggen waa ren tot op de dijk, waaronder men doorliep als men op de beneeden straat langs ging, en dus onder de brugjes door, hetwelk ook voor ons een vreemde vertooning gaf. In deese naamiddag van Woensdag dee- den zomrnige hier en an.lre daar eene, wandeling of zogten dyvertissement, tot dat men 's avonds hoewel de een vroe- OMZETBELASTING Men schrijft ons: In verband met wijziging der Wet op de Omzetbelasting dienen de aangevers op de door hen ingevulde aangiftebil jetten zelf de belasting te berekenen. Zeer waarschijnlijk zal dit in den beginne a n- leiding kunnen geven tot moeilijkheden. De aangevers en verdere daan oor in aanmerking komende personen, die prijs Stellen op de voor hun bedrijf gewensch-t te inlichtingen, kunnen deze bekomen op WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 des namiddags van twee tot half vijf ten hui ze van de Dienstgeleider der Directe' Belastingen, enz., te Den Burg, Kooger straat no. 74. Ill UIT ONZE TAAL TUIN. VRAGEN van abonné's worden hier opgenomen en, zoo mogelijk, beant woord. „IEMAND^KAPITTELEN" beteekent iemand een geducht standje maken. De zegswijze beduidt eigenlijk: iemand de hoofdstukken of kapittels voorlezen, die samen een wet of reglement vormen en hem daarna op zijn tekortkomingen wijzen. „ER KOMT LEVEN IN DE BROU WERIJ", zou ontstaan zijn door een grap van Jan Steen, aan wie verweten werd, dat er in zijn verloopen brouwerij geen leven meer was en die dit toen teweeg bracht door er een aantal eenden in te laten vliegen. WOORD EN DAAD VRIJDAG 31 OCTOBER 1913. Aanwezig: 12 leden; één vacature: dok ter Over. Door de Directeur-Generaal der P. T.T. wordt meegedeeld, dat het hulptele foonkantoor te De Cocksdorp voor het publiek is opengesteld. Het Bestuur van het Alg. Weeshuis deelt mee, dat 11 Oct. de heer R. Visser, weesvader, is overleden. Benoemd tot lid van de Comm. van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, de heer W. Mets Tz., die de eerste stoot tot stichting van de Zeevaartschool gaf., t Herkozen tot lid van de Comm. tot wering van schoolverzuim, de heer W. C. Reij. - Benoemd tot hulptelegraaf- en tele- foonkantoorhoudster aan De Koog mw N. Daalder—Wuys; tot plaatsvervangster mej. E. C. Daalder. Vastgesteld worden de bedragen, welke verhaald zullen worden krachtens de Pensioenwet en Weduwenwet voor Ge meenteambtenaren. De jaarwedde van de gemeente-veld wachter J. C. v.d. Poll wordt van f400 op f450 gebracht; van de gemeente-reii niger B. Houtwipper van f416 op f46S; van hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor- 269 ger, de andre laater, aan boord kwam, met veel genoegen zich gedij verteerd heb bende. Dus vroolijk en wel te scheep ge- koomen, was het weer en de wind om agt of tien uur vrij wat bedaard, hoop1 hebbende om 's anderen daags goede gelegentheid te hebben tot ons vertrek. Dus 's avonds aan boord gespij st heb bende en onze dorst gestild, leij men, sig eindelijk ter rust, in verlangen van, goed weer en wind te moogen houden. V Donderdaags morgen om vier a vijf uur ontwaakende, zijnde het de 30e dito, vonden we tot ons aller genoegen een zeer gunstige gelegentheid om onzei thuisreis aan te neeinen, gelijk ook ge schiede. Om vijf uur hebben we onze foutjes losgemaakt en met eenen Z.W. wind zeil gegaan. In den vroegen morgen een slap koeltje, dog hand over hand op- wakkerende, zeilden ons te vooren ge- noomen pad weerom, namentlijk bij de Vlieter langs, hetwelk door schipper en loots best geoordeeld wierd, om 't voor deel van tij en stroom te hebben. Dus zeilende, kwaamen we zo om trent nevens Makkum onder de Friese, kust en dus met een zeer stijve koelte seer hard zeilende door de Middelgron- den, daar wij het genoegen hadden veel scheepen te ontmoeten, die van om de Oost kwaamen, en of over de Wadden, of die in 't Amelander gat binnengekoo- rnen waaren en welke als om krijg elkan der zogten voorbij te koomen, en, zo nu en dan ons canon afgestooken, salu eerden de groote scheepen, die ons pas- zeerden, als ook een ander geselschap (dat van Luvvaarden ook een zee-plaij- siertje had genoomen) wanneer sij in de haaven van Harlingen inliepen, die wij ook met 'drie schooten welkom-binnen ESPERANTO. CONGRESTAAL. Zoo sprak onlangs de Engelsche taalgeleerde W. E. Collni- son, professor aan de Universiteit te Li verpool: Dikwijls bezocht ik de interna tionale congressen, waaronder ook begre pen die der taalgeleerden en spraakle.ra- ren en vaak moest ik dan een verzuchting' slaken over de slechte en ook verkeerde, uitspraak en het foutief gebruik van mijn moedertaal. Als deugdelijk middel om elke taaihindernis te vermijden beveel ik het gebruik van Esperanto op de inter-, nationale congressen aan. MIDDENSTANDERS. □□□□QGü Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. O Handelsinformatie- en Incas- 9 sobureau voor de Midden- Q O stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordoe- Q 9 len Q <6 Een volledig prospectus, 9 waaruit zulks duidelijk blijkt 9 met een ex. van de 14-daag- 9 sche zeer verzorgde courant 9 wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32UOO (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden Q kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. m VAN TEXELS RAAD. houder D. Mets van f 50 op f 75van de gemeentebode H. I. Monté van f400 op f475; van de gemeente-werkman D. Koorn van f468 op f494. De jaarwedde van de nachtwachts, welke sinds 1866 dezelfde is gebleven,, wordt met ingang van 1 Jan. 1914 met f25 verhoogd. Ze wordt nu voor Den Burg, Den Hoorn, Oosterend en Oude- schild f175, voor De Cocksdorp f125. Daar gebleken is, dat een teekencur sus voor ambachtslieden reden van be staan heeft en van de heer Korff, Den Helder, geen verzoek is ontvangen, is door B. en W. overleg gepleegd "met ge meente-opzichter J. Hessen. B. en W. stellen dhr Tiessen voor, voor een te ge ven cursus van 20 lessen van drie uur een lokaal ter beschikking te stellen, zoo noodig gratis verwarmd en verlicht, en hem een lesgeld te garandeeren van f 75 mits niet minder dan 8 leerlingen deelne men en het lesgeld hoogstens 25 ct. per les bedraagt. Goedgekeurd met alg. stemmen. Aan de Vereen. „Vereenigde Koog" wordt voor 1914 f50 subsidie verleend. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en invordering van een recht voor het gebruik van de te maken loswal aan de Noorderdijk. 270 wers.en, dat pas een half uur voor ons geschiede. Het was dus tuszen 10 en 11 uur, dat wij de haven van Harlingen met een frisze, stijve koelte binnenliepen. Schielijk het Harlinger trekschippers- Veerhuis opgezogt, en met een kop co ffy als andersints ons geselschap jferkwik+ zijnde, hebben een buiten beurt tot na Luwaarden afgewonnen, onderweegen met eikanderen spreekende over het genoegen dat wij, op reis zijnde, genooten had den, en de vriendschap, aan malkanderen betoond, daar wij alle zonder onder-, scheid, de eene voor en de andre naar, op 't hartelijkste voor bedankten, en be tuigden wel geern bij zoortgelijke gelee- genheid elkanders geselschap te wensen. Dus volkoomen voldaan in alles, arri veerden wij 's Donderdaags namiddags om half vijf uur in ons aller woonstad terug, in eene vrisze gesondheid en wel- vaaren, nadat wij circa vijf daagen en nagten hadden uitgeweest. C>e Reisgenooten waren dese navol gende Heeren K. Draijjer en Zoon, Distelateur. O. Heimans, Coopm. en Kaarsmaker J. Geerts, Coopman. S. R. van der Bij, mr. Brouwer. Borghringh, Apothecar. Datama. B. Houtuin, mr. Bakker. P. Nijcolaij, Wolleverwer. P. Zeeper, Laakenkoper. G. Kroon, Laakenkoper. K. Jurma, mr. Bakker. P. Westra, mr. Brouwer. P. Meedendorp, Coopman. Adama. Ls. Deurwaarder. O. Gorter, Grutter. Mededeclingen van Texcls Bioscoop 1 heater MADEMOISELLE DOCTEUR. Hieronder volgen nog eenige perscri- tieken uit vooraanstaande bladen, welke alle vol lof zijn over deze film. Het Volk; Het is een van de beste amusements-films, die de laatste tijd in ons land zijn uit gebracht. Het verhaal is spannend. De inzet van de film is verrassend goed, van een uitstekend tempo. De film is wel een der sterkste en boeiendste verschij ningen van de laatste tijd. De Maas bode: Een goede, spannende amusements film. Greville, (de regisseur, dezelfde, die de Nederlandsche film „Veertig Ja ren" regisseerde), heeft dit gedaan met de gevoeligheid en de kunde, waarover hij als man van smaak en ervaring be schikt. Het is een spannende film, waar in een gedempte, dreigende toon over- heerscht, welke Greville voor een niet gering deel realiseert door de spaarzaam heid, waarmede hij het geluid toepast, zoodat het eigenlijk de stilte, die er hangt rondom de handelingen van deze raadsel achtige personen nog meer accentueert., Hij brengt zijn toeschouwers in de sfeer,, waarin ze moeten komen om van deze boeiende geschiedenis en de beklemmen de verschijning van Erich von Stroheim te genieten. De Telegraaf: Edmond Gre ville is de regisseur van deze spannende spionnage film, die ieder onder de in druk brengt; het is de onheilspellende sfeer, die van begin tot eind in dezé film heerscht, die méér dan het gebeu ren met angst vervult. En het is iedere keer een verrassing, Von Stroheim te zien in zijn tot het uiterste geperfectio neerde creatie van een Pruisisch officier. Men meent deze te kennen en ontdekt er telkens nieuw© kanten aan. l'illlli:i|lii'>iiiiii||iiiiiniiiiiinii::iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii|i|iMiiii;i;i:iii| GEMENGD NIEUWS Italië. Het slachten volgens Joodsch ritueel is verboden. Het is, beweert men nu, een „afschuwwekkende" handelwijze. Zuid-Afrika. In Aug. kwam in eenige secundaire bedrijfstakken werk loosheid voor. Niet in 't mijnbedrijf. Ook in de bouwnijverheid zijn de vooruitzichten bevredigend. De wolproductie voor het nieuwe seizoen wordt geschat op 830.000 balen, d.i. 60.000 meer dan in het voor afgaande seizoen. Men verwacht betere kwaliteit. Amerika gaat over tot de uitvoering van een bewapeningsprogramma van, adem-benemende afmetingen. Men is be reid de sterkste luchtmacht op te rich ten, de grootste vloot te bouwen en een stelsel van reserves op te bouwen, dat de mogelijkheid tot vorming van een der grootste legers ter wereld. Men legt er bij dit alles de nadruk op, dat de^V.S. zich niet inlaten met zuiver territoriale kwesties in Europa, doch niet onver schillig kunnen blijven tegenover de croeiende willekeur in de wereld, die de oorlog slechts onvermijdelijk kan maken.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2