IN HANDEN DER LAMA'S. mui OPRICHTING AFD. TEXEL NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING. Op initiatief van de heer H. C. Rem mers, hoofd van de gemeentelijke Lucht beschermingsdienst, kwam Donderdag avond op uitnoodiging van de heer Bur gemeester een vrij groot aantal personen in ,,de Lindeboom" bijeen. Wij zagen er vertegenwoordigers van alle dorpen niet alleen, maar ook van diverse gezindten. Doel van deze samenkomst was: op richting eener afdeeling van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming (N.V.L.) Dit zette Mr. Kamp in zijn openings woord kort en bondig uiteen. De lucht bescherming in ons land is niet alleenl door de Overheid ter hand genomen, maar ook van particuliere zijde. Op Texel hebben we reeds een gemeentelijk Lucht- I beschermingsdienst, tot hoofd van welke door de Burgemeester de heer H. C. Remmers is benoemd. Het plan, volgens hetwelk hier gewerkt wordt, bekwam reeds de veneisdite goedkeuring van hoo- ger hand Naar de aard en de omvangt van de gevaren, waaraan ze worden bloot gesteld, zijn de gemeenten in drie klas sen verdeeld. Tot gevarenklasse I behoo- ren steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Helder, enz.; tot klasse II een der tigtal andere steden; tot klasse III de ge meente Texel o.a. Of onze gemeente te recht in de laagste gevarenklasse is g:-- plaatst, wil Mr. Kamp hier niet aan een beschouwing onderwerpen, maar het komt hem voor, dat het laatste woord daarover nog niet gesproken is. In elk geval is het nuttig, dat Texel zich gereed maakt, op dat het bij eventueel luchtgevaar de scha, aan lijf en goed tot een minimum kan beperken. De geweldige internationale spanning, welke nu gelukkig voorbij ging, was oor zaak, dat allerwege aan de luchtbescher-; ming meer aandacht wordt geschonken. Maar ook voor die tijd heeft men zich op ons eiland op dit terrein verdienstelijk gemaakt. In samenwerking met de ma rineautoriteiten werd een viertal perso-i nen opgeleid tot instructeur voor het leiden van z.g. gascursussen. Deze had den plaats in Den Burg en De Cocks- dorp, waar ook deze winter onderricht zal worden gegeven. Helaas zijn de be stelde gasmaskers nog niet gearriveerd en zal men zich met geleend materiaal moe ten behelpen. Naast dat van de Luchtbeschermings dienst ligt nog een ruim arbeidsveld braak voor de Ned. Vereen, voor Lucht bescherming. Deze organisatie, welke reeds enkele jaren bestaat, werd vor.'gj jaar door het Rijk erkend. Zij stelt zich ten doel ihet publiek op het gebied van luchtbescherming voor te lichten en op te voeden; personen op te leiden voor de hulpverleeniug in geval van nood, door luchtaanvallen veroorzaakt; enz. Een van rijkswege ingestelde commissie is bela t met het afbakenen van het arbeidsvel van N.V.L. en Luchtbeschermingsdienst. Op de vraag van Mr. Kamp, of het voorstel „oprichting afdeeling N.V.L." in stemming vond, gaf Ds. Van 't Hooft te kennen, dat allen daarbij belang hebben* en dat dus niemand tegen dit voorstel, kon zijn. Zoo was het inderdaad. Nie mand bracht eenig bezwaar te berde. Op voordracht van Mr. Kamp die overleg pleegde met de heer H. C. Rem mers werden tot Hoofdbestuursleden benoemd de heeren H. Frederiks, Van Ingen Schenau, Ds. Visser en P. B. Ri- teco. Als adviseur zal de heer Remmers het bestuur ten dienste staan. Op cje dorpen komen aparte besturen niet de plaatselijke onder-commandant als advi seur; De Waal en Den Burg zullen wor den samengevoegd. (Onder-commandant voor De Waal: Ö.Qoënga; Oosterend; Jb. Drijver Cz.De Cocksdorp: L. v. Hoorn; De Koog: L.Igesz; te Den Hoorn: J. Huizinga; Oudeschild: S. W. Dbkkum.) De propaganda-avonden werden vast gesteld als volgt: 7 Nov.: Den Burg; 8 Nov.: De Ko^g; 9 Nov.: De Cocksdorp; 10 Nov.: Deb Hoorn; 11 Nov. Oosterend; 12 Nov. Oudeschild. Bij de rondvraag verzochten de heeren B. T. Zondervan en J.Huizinga om na dere inlichtingen, teneinde hun taak als adviseur beter te kunnen vervullen. In antwoord hierop deelde Mr. Kamp mee, dat in de Texelsche Courant voorloopig vier artikelen zullen verschijnen (26 en 29 Oct.; 2 en 5 Nov.), waarin veel bie- zonderheden worden gemeld. Bovendien kan men zich voor f0.40 per jaar abon- neeren op het Maandblad Luchtgevaar, dat ook heel wat stof bevat. Ten over vloede zijn voor enkele oenten per num mer diverse brochures verkrijgbaar, zoo dat het aan informatiebronnen niet ont breekt. Hierna werd deze vergadering gesloten, waarbij Burgemeester Kamp dank bracht voor de tot nu verleende medewerking en de beste wenschen uitsprak voor de bloei van de jonge vereeniging. TEXEL VRIJ VAN NARCISVLIEG. Daar moet het heen, maar het doel kan alleen bereikt worden, wanneer alle kweekers hun belang begrijpen en mee werken. Niet denken: „Als ik er maar af ben; het hindert niet, waar mijn uitschot belandt". Wie zoo redeneert, blijkt geen begrip te hebben van de schade, welke de narcisvlieg kan teweegbrengen. Er zijn kweekers, die de boel in de duinen bren gen. Maar dit is niet alleen strafbaar, maar ook ondoelmatig. De narcisvlieg gaat daar toch zijn gang en bederft la ter toch de beste bollen, niet alleen van uzelf, maar ook van anderen Daarom is het zoo goed met aandacht kennis te ne men van de advertentie in dit nummer: Ophaaldienst uitschot. Het ophalen kost u niets en baat beslist. v. L. llllllllllll GEMEENTE TEXEL ||||||||||!l DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel brengt ter algeineen-e kennis, dat door den Minister van Defensie bij beschikking van 25 Oc tober 1938, Vile AfdccLing no. 465 V, aan Corn. Witte, ingeschrevene voor den dienstplicht der lichting 1940 dezer ge meente, met ingang van 15 Novembeij 1938 voor den tijd van één jaar vrijsteli ling van den dienstplicht is verleend we-t gens het verkeeren in een geval als be-i doeld in artikel 12, eerste lii, punt d, der Dienstplichtwet. (Volgens vermeld punt d wordt vrijstelling van den dienst plicht verleend wegens het bekl-eeden van een geestelijk of godsdienstig mcnschlie- vend ambt of opleiding tot zoodanig; „ambt.) Tegen deze vrijstelling kan uiterlijk den tienden dag na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burgc meester ter secretarie van deze gemeente De Burgemeester zorgt voor de door/en- ding van het verzoekschrift aan de Ko ningin, die op het beroep beslist, na ad vies van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Texel. 28 October 193S. De Burgemeester voornoemd. KAMP. SPEELTUIN ACHTER BURGZICHT. Het ligt in de bedoeling van de bewo ners, die binnenkort Burgzicht zullen be trekken, achter het gebouw een openbare speeltuin in te richten en deze a.s. voor jaar open te stellen. De heer J.Geus heeft de woning ver huurd aan een familie uit Den blaig. BILJARTCLUB OPGERICHT. Donderdagavond had in hotel Texel ra een inleidend woord van de heer J. P. Standaart de oprichting eener biljartclub plaats met aanvankelijk tien leden, led.r zal in eigen kring alsnog trachten niein\e leden te winnen. De contributie werd op 10 ct. per week gesteld. Het ligt in de bedoeling van de club iedere Donder dag in hotel Texel bijeen te komen. Wan neer ook elders biljartclubs worden op gericht, zal getracht worden wedstrijden te organiseeren. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. P. Standaart, Jn. Kikkert (hoieli Texel) en W. Rijk. U.D.I.-AVOND. Men schrijft ons: Gaarne maken wij u attent op de U. D.I.-uitvoering op 18 November. Dan wordt opgevoerd het blijspel „Adel in Livrei", een nieuw stuk van Henk Bak ker, waarvan de netto-opbnengst ae Bewaarschool ten goede komt. Er zal aan deze uitvoering GEEN VERLOTING ver bonden zijn: inplaats daarvan is de en treeprijs iets hooger gesteld. De „Udia- nen" hopen weer voor een uitverkochte zaal te spelen. Aan gezelligheid zal het niet ontbreken. Aan het bal zullen di verse attracties verbonden zijn, terwijl een prima Band voor muziek zorgt. De kaarten zijn van lieden af aan de bekende adressen verkrijgbaar. Mogen wij op u ,v komst rekenen OUDESCHILD. OP HET GROENE LAKEN. Er is hier een biljartclub gevormd met een 15-tal leden, die iedere Donderdag in het Stoombootskoffiehuis bijeenkomen. Als voorz. fungeert de heer P. Dekker, als secr. de heer J. Vlas, als penningm. de heer H. Blom. De inkomsten bestaan uit de contributie, 10 ct. per week, en uit kleine heffingen bij overtreding van het clubreg lernent. 23. Het opperhoofd schudde lachende het hoofd. „Het zal niet helpen, jonge man. Reeds lange tijd hebben de ster ren mij verkondigd, dat de ziel van het vorige opperhoofd der Lama's in jou opnieuw is geboren. Jij bent daarom be stemd om mijn Land en mijn volk te re- beste is, dat we zo snel mogelijk zien weg te veranderen. Probeer je maar vast met deze idee vertrouwd te maken". Na deze woorden klapte hij in de handen. Tzin- lo kwam binnen. „Breng hem en zijn vader naar de kamers hiernaast", beval het opperhoofd. OOSTEREND NEC. BIJBELGENOOTSCHAP. Woensdagavond werd in de G-eref. Kerk door de Texelsche afdeeling van boven genoemd Genootschap een propaganda- avond georganiseerd. Spreker was Ds. Meiners, Luthersch predikant te Den Helder. Ds. Van der Leer opent de bijeenkomst door te laten zingen Ps. 119:47. Ds. leest een gedeelte van Ps. 119 en gaat; vervolgens voor in gebed. Ds. richt een hartelijk woord van welkom tot de niet- talrijke aanwezigen. Hierna verkrijgt Ds. Meiners het woord. In verschillende dee'en der wereld zijn opgravingen verricht, in Indië, Afrika, Duitschland, Frankrijk, Spanje en niet het minst in ons land. Vele zijn steeds de moeilijkheden daarbij. Spr. heeft de re sultaten gezien in Limburg, waar ook veel is gegraven. Wanneer dan een lei der ons de resultaten toont, zien wij bet- eerst niet, maar bij nauwkeurig onder scheiden, ontdekt men, dat d-e kleur van het zand afwijkt en donkerder is. Daaruit kan men afleiden, dat hier b.v. eeuw-en terug een houten huis heeft gestaan Uit deze opgravingen kan men soms leer-en kennen, wie hier leefden en hoe. De hu nebedden leerden, dat hier menschen Be graven liggen, welke uit rots'anden af komstig waren. Hunebedden zijn nage bootste rotsgroev-enmen vond daarin soms allerlei artikelen, welke aan de doo d-en waren meegegeven Hunebedden, ook wel „hunnebedden", hebben echter niets uit te staan met de z.g. hunnen. Hm e- bed beteekent doodsbed. In de stad Utrecht nemen de opgravingen groole afmetingen aan. hier speurt men naart oude Rom-einsche nederzettingen. Deze wetenschap is niet droog doch kent ook humor. Zoo zijn enkele jaren terug veel geruchtmakende opgravingen gedaan in Frankrijk in het plaatsje Glocel. Scherven waren ontdekt bij een boei- op z'n akker; ze zouden historisch zijn. De wetenschap pelijke wereld stond op stelten. Een N> derlandsch geleerde deed een gerucht-- makende ontdekking. De scherven ver toonden z.i. een oer-semietisch schrift, De boer werd dik betaaldv totdat op 't laatst de boer te kennen gaf, dat hij de schenen zelf in de grond gewerkt had. Spr. kwam in z'n studententijd in aan raking piet de weduwe van d-e Duitsche onderzoeker Milke, van wie spr. v-eel ver nam omtrent het opgravingswerk in Pa lestina. Voor dit werk moet men zich veel moeite getroosten en groote speur zin hebben. Palestina heeft vele heuve's, die vroeger bewoond werden. Deze heuvels werden in teekening gebracht, afgegra ven en stuk voor stuk onderzocht. Met betrekking tot het joodsche volk behoefde men voor opgravingen niet en kel in Palestina te blijven. Indertijd voch ten Egypte en Babylonië hun oorlogen uit op Palestijnsch grondgebied, waarbij daar voorwerpen zijn achtergebleven uit die landen. Zoo is ook het Joodsche volk- wel buiten de landsgrenzen geweest. Ge vonden zijn o.a. uit die tijd tafeltjes van klei, waarop men brieven schreef. Hieruit leert men de toestanden kennen die to.n heerschten. In Egypte was het in de oud heid gewoonte om dieren heilig te ver klaren en ze een dusdanige begrafenis te geven, dat de stoffelijke overschotten duurzaam waren. In Egypte heeft men vele krokodillen opgegraven, die opge vuld bleken met rollen vol oude weten schap. Een paar maanden terug werd 'n steen gevonden, waarop geschreven was, dat de Nijl in zeven jaar niet buiten zijn oevers was getreden. Een mededecling, welke zeker in verband staat met de zeven magere jaren van Jozef (geenover- 24. Tzin-Io volgde het bevel op. „Gaat" u hier maar rustig slapen", zei hij tot onze vrienden. Maar daar kwam voor eerst niet veel van. Jan vertelde zijn vader de onaangename geschiedenis. Ook Dr. Maas schrok niet weinig. „Ik heb wel meer van dergelijke dingen gehoord", zei hij, „en ook weet ik, dat de Tibe- tanen n zielsverhuizing gelooven. Het beste is, als we zo snel mogelijk zien weg te komen, jongen". Op dit ogenblik ging het gordijn voor de ingang van het ver trek open. Twee grote, krachtige mannen keken naar binnen. Deze mannen zouden onze vrienden bewaken. strooming, geen vruchtbaar slib langs de oevers.) Zoo wordt de Bijbel bewezen waar te zijn. Voor hen, die gelooven, is dit bewijs niet noodig; zij gelooven ook zonder dit bewijs. En toch is het mooi. dat deze dingen gevonden worden. Zoo leest men in de Psalmen over een deur wachter, een gewoonte in Israël. Doch dit werd niet geloofd door de weten schap, tot men de bewijzen vond bij de opgravingen. Zoo zijn er brieven ge vonden, welke tusschen familieleden ge wisseld zijn, waaruit blijkt, dat ze on geveer dezelfde stijl hebben als Paulus' brieven. Zoo leert een in Italië gevonden steen, wanneer ongeveer d-e brieven van Paulus zijn geschreven, doordat hij na men bevat van Galio e.a., di-e in de tijd van Paulus leefden. Zoo is men van mee ning, dat de eerste brief van Paulus ge schreven is in het jaar 58 of 59 na Chr. Nadat samen gezongen is Ps. 103:1 wordt eenige tijd gepauzeerd. Het tweede deel van de avond werd 'n aantal lichtbeelden vertoond, waarbij Ds. Meiners een uitvoerige toelichting gaf. omstreeks half elf eindigde ds. Meiners zijn belangwekkende meded-eelingen. Ds. Van der Leer dankte Ds.Meiners voor deze mooie atfond, wees op het propaganda-werk van het Nederl. Bijbel genootschap, dat aller steun zoo hard- noodig heeft, mede gezien het vele werk, dat het in Indië verricht en sloot daar op deze samenkomst op de gebruikelijke wijze. D. DAMCLUB. Woensdagavond werd alhier een dam club opgericht met voorloopig 13 leden. De heer J. Lok werd tot voorzitter be noemd. Men is voornemens -eens per; week ten huize van de heer C. Trap een damavond te houden. D. llllllllllll SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Morgen 'een zware uitwedstrijd tegen BKC. Daar we nog steeds met vier inval lers zitten, is weer uitstel verzocht. (Zie vanavond in 't kastje). Eventueel ver trekken we met de boot van 11.20 aldus; Jn.de Vos C.Graaf M.Bakker C.Ran Jn.v.Sambeek N.v.Heerw. H.v.Heerw. Ab.v.Sambeek Jn.Hopman D.Witte S.J.Zijm Res.: W.Reij, Karei Graaf. Laten we trachten van de onderste plaats te komen. 6 Nov. gaan we naar SVC. Dat wordt spannend. Donderdag was niemand present. Zou dit nog anders worden? Werkt allen mee. Maak Donderdag één uur voor uw voetbalclub vrij. M. S.V.C.-NIEUWS. SVC 1 staat morgen om tw ee uur voor haar zwaarste taak: thuis tegen Racing 5, een der elftallen in onze afdeeling, die de bovenste plaats kunnen bezetten. Nog heeft geen elftal van HRC 5 kunnen w in nen. Jammer, dat ons elftal niet op volle sterkte kan uitkomen. Maar laat ieder zich volledig geven. Misschien kan een e eivolle uitsiag geboekt worden. -Het zal wel een genoeglijke wedstrijd worden. Er wordt op druk bezoek gerekend. Zie het elftal hedenavond in het kastje. Het tweede heeft deze week nog vrij. Het eerste, tegen HRC 5, wordt geleid door de heer Blom. W.V. ZOEKT MONDELING CONTACT MET IVOROL-TANDPASTA. Deze geeft een ware mondwassching en maakt uw tanden werkelijk wit. Heerlijk- schuimend. Frisch van smaak enzeer zuinig. Tube 60-40 en 25 ct. niiuiiiinllllll lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ||||||iiiiiiiiiitiiiij|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiillilliiiililllllliiiiiii|||||| Iilll|.lllllllllllllllllllillllillllt1llllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllltl!!lll[lll||||||

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6