DE DERTIG POLDERS ONDERZOEK VOOR EEN BEMALING. In een Maandag j.l. in lokaal Den Burg belegde Hoofdinge landenvergadering van de Dertig Polders werd een voorstel van het Dagel. bestuur om het een crediet, groot f 500, te verleenen ter dekking van de onkosten, die een onderzoek naar bemalings mogelijkheden zullen vorderen, met algemeene stemmen aan genomen. Te ruim 12 uur opende de voorzitter, dijkgraaf C. Keijser Hz., de vergadering. Het lezen der notulen werd aangehouden tot een volgende bijeenkomst. INGEKOMEN STUKKEN. - Ingekomen was een mededeeling van de heer Boogaard, vermeldende zijn ver trek naar Schagen en zijn aftreden als' Hoofdingeland. Van Gedep. Staten was een tweetal brieven ontvangen omtrent goedkeuring van het afstaan van erfpacht van het z.g.i Poeltje bij de Noordkaap en de berm van de dijk tegenover Oudeschild. Het Rijk wil deze .gronden, die voor de polder van geen waarde zijn, aldus de voorz.. voor fl.— koopen en voor zoover noodig aan de gemeente overdragen om hierop e n rijwielpad aan te brengen. Voorts was nog ingekomen een brief van de Nationale Eorgstellingsbank. Vroeger werd de borgstelling betaald door de penningmeester. Thans moet dit bij uniforme regeling door het Water schap geschieden. De penningmeester wordt dus van de borgstelling ontheven,, het Waterschap kan tegen de helft van liet door de penningmeester betaalde be drag een nieuwe borgstelling aangaan. De voorz. deed hierop mededeeling van het resultaat van de candidaatstelling (zie elders in dit nr.) en feliciteerde de heereji C. Zijm en C. Roeper Lz. met hun herbe noeming. BEMALINGSONDERZOEK. De laatste tijd gingen weer stemmen op voor te maling van ons Waterschap, aldus leidde de voorz. dit zoo belangrijke onderwerp in. Het Dagelijksch bestuur heeft dan ook gemeend, <Je hoofdingelanden te moeten vragen, hoe zij tegenover deze zaak staan. In een besloten vergadering., waarin alle hoofdingelanden aanwezig waren, uitgezonderd de heer S. J. Dijk- sen, is er langdurig over gesproken. Uit voerig heeft toen de heer joh. Roepe/ het nut der bemaling uiteengezet. De heer Jn. Vlaming voelde er in principe ook wel voor, maar wilde eerst deugdelijke in- inlichtingen omtrent de verschillende hoogten van liet waterschap, het peil art het water, de doorwatering enz. Tenslotte is echter ook hij voor de zaak gewonr.ien. Het ligt nu in de bedoeling, de mogelij'kj heden van bemaling te onderzoeken. Hier voor vroeg het Dagel. Bestuur een cre diet van f 500 aan. De lieer Dijksen zeide, in principe te gen bemaling te zijn. Hij wilde graag ook weten of Everstekoog er onder zou vallen. De voorz. antwoordde, dat een en an der met Gedep. Staten moet worden gere geld en dat momenteel hierover zeer w i- nig is te zeggen. TWEE GEMALEN. Tevens deelde de voorz. nog mede, dat overwogen wordt, twee gemalen te plaatsen, een olie-ge< maal bij de Waaldersluis en een eiec- triscli bij de Schanssluis. Twee electrisehei gemalen zouden vermoedelijk technischs bezwaren opleveren. Het onderzoek zal dit echter moeten uitwijzen. MET ALGEMEENE STEM MEN besloot men ten slotte, het ge vraagde crediet te verleenen. RONDVRAAG. De heer Joh. Roeper informeerde bij de rondvraag, of ook de onbelaste landerijen in de bemalingskos- ten zouden moeten meebetalen. De voorz. wees er op, dat een bemaling op 1 meter, de landerijen, die 0.50 M. heneden vol- zee liggen, bij scheuring nog wel een on derbemaling zullen noodig hebben. Hier mede zal het Waterschap zich in geen geval bemoeien. De onderbemaling zal voor eigen rekening zijn. De heer IJ. Lap vond het misschien voorzichtiger op 1.20 M. te bemalen. En dan ook de onbelaste landerijen mee te laten betalen. Dan zal onderbemaling im mers wel niet noodig zijn. De voorz .was er nog niet zoo zeker van, of dit practisch mogelijk is. De moeilijkheid, dat het water door het hooge land heen moet, speelt hierin een belangrijke rol. De opzichter vond het beter, geen peil te bepalen, doch het on derzoek dit te laten uitwijzen. Bij het stichten eener bemalingsinstallatie wordt hiermee voldoende rekening gehouden. Onder dankzegging sloot de voor zitter deze belangrijke vergadering, die/ nog geen drie kwartier had geduurd. H. VETERANEN-GYMNASTIEKCLUB. Zooals bekend zijn onlangs pogingen in het werk gesteld om te komen tot op richting van een gymnastiekclub voor veteranen. Er bleek belangstelling voor te bestaan. Reeds hadden tenminste 12 heeren zich voorloopig opgegeven. Toen evenwel per advertentie werd verzocht bijeen te komen ter nadere bespreking kwam er niemand, ook niemand van de twaalf, die zich reeds hadden aange meld. D;t was voor de initiatiefnemers; wel een teleurstelling. We vernemen ech ter, dat zij hun pogingen nog niet opge ven. Binnenkort zal nogmaals een ojaroep worden gedaan voor een oprichtingsver gadering. Ieder, die er wat voor voelt, geve aan deze ojaroep gehoor. Laat deze tweede poging nu geen schipbreuk lijden. „MANNEN IN LEER". We zouden nog een beschouwing geven over het spel, dat Klein Tooneel te zien gaf ,toen het Vrijdag in Pen's Zaal het tooneelspel Mannen in Leer, van W. v.d. Berg, voor het voetlicht bracht. We stellen voorop, dat het stuk de spelers(sters) zware eischen stelde en dat het aantal beschikbaar goede krachten gering was. Dat dit zijn stempel drukte op het vertoonde spel, ligt voor de hand. Stukken met een ernstig, zelfs min oi meer dramatisch karakter als „Mannen in leer" dreigen spoedig een onbevredigen de indruk achter te laten, wanneer niet alle spelers de tooneelkunst verstaan. Er zijn immers tafereelen, waarin een en kele fout, door een der dilettanten be gaan, de sfeer totaal bederft en een be paalde situatie in het geheel niet tot haar recht doet komen. „Het belachelijke is moordend", zegt een Fransch spreek woord. Daar moeten we bij de opvoering van een ernstig tooneelstuk voor waken. Dit gevaar is gewoonlijk niet aanwezig, waar het de opvoering van een blijspel geldt. Niet alleen verplaatst een speler zich gemakkelijker in een komische situ atie dan in een ernstige, een tragische, bovendien wordt het stuk geen geweld aangedaan, wanneer er eens een fout wordt gemaakt. Bepalen we ons na deze algemeene be schouwing hij Klein Tooneel, dan kunnen wij de woorden van Notaris Mulder aan het slot gesproken tot de onze' maken: Er is een bevredigend resultaat bereikt, de riemen, waarmee geroeid moest worden, in aanmerking genomen. Het ligt in de bedoeling, vernamen we, met Kerstmis wederom een uitvoering te geven en daarvoor een blijspel te kiezen. Een goed idee. Daarvan verwachten we meer, alhoewel ook nu hel publiek zich wel voldaan toonde. Hiertoe moet het goede spel van de heer Gommert Wit vliet in de rol van de vroolijke, vlotte marconist Nagels veel bijgedragen heb ben. Mede was de heer A. Geus een goede kracht; deze speelde de niet ge makkelijke rol van de mecanicien Ver heven. Piet Vermeulen wist de figuur van de chantage plegende en spionnee- rende piloot Stnover op aannemelijke wijze te vertolken. Ook de heer M. Moojen deed zijn uiterste best als chef van de luchthaven; wat minder gebaren zou zijn spel ten goede komen. Een dei- zwaarste rollen was die van invv. larie Eelman—Vermeulen. Dat zij niet alle moeilijkheden wist te overwinnen, was zeker te verontschuldigen. Aardig spel gaf Minie Bruin als de romanschrijfster, die zich als geheim agente ontpopte. S. Zijm als de bezadigde eerste piloot Nij - holt, J. Hillen, als diens zoon Tom, mej. R. Pen, als stewardess en verloofde van Tom, B. Holtman als inspecteur van po litie en mej. Alie Boon als Robbie, het zoontje van de chef, voltooiden het gezelschap. Welwillend had vliegkamp De Mok lee- ren jassen en vliegkappen in bruikleen af gestaan. Dat was een aanwinst. Om een stuk, waarvan hier sprake is, behoorlijk op te voeren, zijn naast kun nen en kennen volharding en toewijding' een eerste eisch. Allen, die beseffen van welk een onschatbaar nut de Alg. Wijk verpleging voor ons eiland is, zullen Klein Tooneel dankbaar zijn voor de opoffering welke het zich heeft getroost om door deze avond zoo belangrijke finan-, cieele steun aan de kas der Wijkverple-' ging te hebben kunnen verleenen. IN HANDEN DER LAMA'S. flffllllllll VOOR ONZE DAMMERS. OPLOSSING LAATSTE PROBLEEM. Cijferstand: zwart 14 sch. op 3, 5, 10, 13,15, 17—19, 22—24, 29,30, 40; wit 14 sch. op 20, 26, 27, 31—33, 35, 37—39, 41, 43, 44, 47. Wit speelt en wint. Wit speelt 32—2S. 31—27. 33—2S. 43- 38, 39-34, 34:12, 26:28, 20:9 en 35:2. GEESTIGE OPENINGSSTUDIE. 1. 34—29, 19—24; 2. 40—34, 14—19; 3. 45—40, 17—22; 4. 31—26, 11-17; 5. 3731, 611? en wit won door 3228 een stuk. Gelijktijdig dreigt 2923 zoowel als 26—21, en op 2227 etc. volgt 2823. Een eenvoudig, doch verrassend en ori gineel stukje. 25. Hoe ze ook peinsden, het lukte Jan en zijn vader niet, een manie om te vluchten uit te denken. Eindelijk be sloten ze maar te gaan slapen en af te wachten, wat de volgende dag zou bren i gen. Jan viel dadelijk ip diepe slaap. Hij werd eerst wakker, toen hef reeds helder licht was en iemand hem aanraakte.Het was Tzin-lo, die met grote eerbied voor hem boog: „Mag ik mijn nieuwe heer begroeten en hem er op wijzen, dat het tijd is om op te staan. De hoge Raad wacht reeds in de gerechtszaal. Er moet een belangrijk vonnis worden geveld". 26. Jan kleedde zich aan. Tzin lo hing hem een plechtig wit gewaad om, een- GSf O-- Snel en goed nep, l\OM, helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd,,Mijnhardtjes"2st. 10ct.Doos50ct HANDWERKCURSUS. De eerste les van de handwerkcursus, georganiseerd door de afd. Texel var, de Eond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen, is Vrijdagavond door mej. Piet gegeven. Er namen negen dames aan deel. OMZETBELASTING In verband met wijziging der Wet op de Omzetbelasting dienen de aangevers op de door hen ingevulde aangiftebil jetten zelf de belasting te berekenen. Zeer waarschijnlijk zal dit in den beginne aan leiding kunnen geven tot moeilijkheden De aangevers en verdere daarvoor in aanmerking komende personen, die prijs stellen op de voor hun bedrijf gewensch te inlichtingen, kunnen deze bekomen op WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 des namiddags van twee tot half vijf ten hui ze van de Dienstgeleider der Directe Belastingen, enz., te Den Burg, Kooger straat no. 74. DEN HOORN. DAMS1MULTAAN. Aan de Zaterdagavond in Ons Huis ge houden damsimultaan namen 14 persoi en deel. De heer C. Lap wist 10 partijen 'te winnen en wel van de heeren G. Wil- ner Sz., J. Huisman, Den Burg, R. B.e- mer, Jb. Kalis, G. Wilner, A. Lap, R. vd. Gaag, W. Eouwsma en I. Bruiin;verloor van D, Lap, P. v.d. Gaag en S* Lap Dz. en speelde remise met I. Boon. Zaterdag avond a.s. zal in Ons Huis weder een dam-avond worden gehouden. OOST. PER FIETS TE WATER. De aandacht van de jongeheer Foon van hier werd zoo getrokken door c'e, werkzaamheden van de schipper, dat hij pardoes per fiets van de steile loswal reed en gedeeltelijk op de stéeng'.ooiïng, gedeeltelijk in het water terecht kwam. Op zijn hulpgeroep schoten schippers te luilp, die de onfortuinlijke fietser ween op droog brachten. Doornat, aan de h in den gewond en met een beschadigd rij wiel moest hij naar huis. Het liep betrek kelijk goed af, want zoo'n duikeling kan levensgevaarlijk zijn. S. OOST. GEEN OVERLAST MEER bij schietoefeningen. Naar wij vernemen is door de Burge meester bericht ontvangen van de Com mandant der Marine, waarin wordt mee gedeeld, dat maatregelen zijn getroffen, waardoor in de toekomst zal worden voorkomen, dat inwoners van Texel over last ondervinden van schietoefeningen. We herinneren hierbij aan de oefenin gen, welke onlangs onder onze kustplaats hadden. Eenige projectielen kwamen daar bij in polder het Noorden terecht. Ge lukkig had zcoals verwacht kon wor den een waarschuwing van Mr. Kamp aan de betrokken autoriteiten het ge- wenschte gevolg. El ER LAND. WONINGBOUW Op Fortuin, in de Eendrachtpolder. zal een nieuw woonhuis met landbouwschuur worden gebouwd door fa. Commissaris, Haarlem (ijzerconstructie). L.Bruin en Zn werden belast met het metsel- en beton werk, gebr. Timmer, Oosterend, met 't timmerwerk; C.Timmer, Oosterend, met het glas- en schilderwerk, P.Oele met het loodgieters- en sanitaire werk. zelfde, als de oude Lama de dag tevoren, aan had. Jan begreep, wat dit betekende: hij was reeds in de plaats van het oude opperhoofd getreden. Jan keek rond. oni te zien, of hij zijn vader zag. Maar neen; deze zou nog wel slapen in de aangren zende kamer. Toen zij naar de gerechts zaal wandelden, vertelde Tzin 'S wat er te doen was. Er was die nacht een ge vaarlijke misdadiger gevangen genomen en nu moest Jan bij de rechtspraak het voorzitterschap waarnemen. Dit leek jan niets prettig, vooral niet, toen Tzin-lo vertelde, dat er voor de man maar één straf mogelijk was, namelijk de dood straf. Jan wilde proberen van dat baantje af te komen. "IERLAND. POLDERBESTUUR. Bij K.B. is de lieer C. J. Geense her kozen als heemraad van de polder Eier- land. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL-N1EUWS. Uitslagen van Zondag 4e kl. A. KNVB. Texel—BKC 2—2.h Scnagen—MFC 1—0, AtlasDTS 43, StrandvogelsN.Nie- dorp 0 -2, W.Waard Watervogels 32. Begunstigd door prachtig voetbalweer werd de wedstrijd Texel 1—BKC 1 (de leider in onze afd.) gespeeld. Het tal rijke publiek heeft vol op kunnen genie ten. 1 wee volkomen gelijkwaardige ploe gen bestreden elkaar ,met als resultaat gelijk spel, 2—2, waarmede ieder kreeg wat hem toekwam. Over het algemeen was het spel van B. doortastender, het afwerken ging sneller, terwijl het ver plaatsen der spelers en opstellen veelal viel te loven. Van deze doortastendheid wist de aanval te weinig profijt te trek ken. Bij B. was de achterhoede in prima vorm. fauher speelde een solide back partij keeper Prins was de vertrouw ens- men. Ook T. speelde een goede wed strijd. Ben werkte behoorlijk en weet zich steeds beter aan te passen. Met wat geluk zou hij het 2e doelpunt gered heb ben. Onze backs deden zeker niet onder voor hun collega's. Veelal kregen ze moeilijker werk te verrichten. De half- linie heeft ook best voldaan, maar toch moet er naar gestreefd worden, de aan vallen te ondersteunen. Onze spil wist; het spel wel behoorlijk te verplaatsen. Menig mooie pass stichtte verwarring in B's defensie. Het onvermoeid vasthouden in deze linie deed prettig aan. In de voorfioecie zagen we dikwijls goed opge bouwde aanvallen. Maar het spel moet niet te veel geremd worden. Het ineens doorgeven en tevens direct doorloop en, verkiest de voorkeur boven het stoppen en passeeren. Theo was met voorzetten niet gelukkig, terwijl Niek en soms ook Maarten met listige pasjes geen geluk hadden. De linkervleugel is" niethet sterkste deel van onze' ploeg, maar ook hier werd hard gewerkt. Dat er, ondanks de achterstand, steeds weer flink werd aangepakt en ieder zich ten volle beeft gegeven, is een prettige ervaring. Als elftal was het één geheel. Gaarne had den we onze positie even verbeterd, maar ook wij mogen tevreden zijn. Het is een faire kamp geweest. De wedstrijd. Als scheidsrechter Vel het sein geeft, brengt Maarten de bal aan het rollen en valt B. het eerst aan- maar Gom onderbreekt en zendt de bal naar de voorhoede, maar weer komen de gasten terug en ook,deze aanval wordt afgeslagen. Opnieuw gaat T. ten aanval. Theo loopt vrij, zijn voorzet is te scherp. T. raakt beter ingespeeld en de strijd gaat gelijk op. Uit een vrije schop ko gelt P. Neijens precies voor de lat, T. komt terug ,goed combineerend. Weer zet Theo voor en Maarten knalt ineens in, maar Prins weet het schot te houden. B. krijgt een goede kans maar strandt op buitenspel. Uit een nieuw opbrengen van de rechtervleugel van B. speelt" |o plotseling heel hard terug, de bal gaat corner en wordt dan afgeslagen. Meteen volgt een goed samenwerken van Niek en Theo. Voorzet Maarten knalt pre cies over en meteen is B. weer weg, Een prachtvoorzet wordt door Ben val lende weggestompt, de toestormende) rechtsbinnen schiet naast. Een klein B.- overwicht volgt. Er worden eenige cor-

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2