TWEEDE BLAD TEXELSCHE GOURANT Texeische Berichten Woensdag 2 Nov. 1938 SPORT OP TEXEL TEX. BOYS-NIEUWS. Voor de wedstrijd tegen BKC werd uitstel gegeven. Toch zijn er Zondag in onze afd. verrassende uitslagen geboekt. Van Texel 2 hadden we niet uurven den ken dat 't met een 4-0 nederlaag van Wa tervogels zou weerkeeren. Eveneens van De Cocksdorp verraste ons de uitslag: HRC 5 met I -2 te kloppen. Voor HRC de eerste nederlaag. Waterv. 2 6 5 0 1 28 1810 Helder 4 6 4 1 1 19 169 HRC 5 4 3 0 1 17 8— 6 De Cocksd. 1 5 2 1 2 19 175 Texel 2 4 1 1 2 S 12— 3 BKC 2 5 1 1 3 12 14— 3 HRC 6 5 1 1 3 11 17—3 Tex. Eoys 1 5 0 14 8 201 Uit deze stand zien we, dat we nog leelijk op de onderste plaats hangen. We hopen echter, dat hierin verandering zal komen. Zondag naar De Cocksdorp. Zorgt allen in conditie te wezen. Toont uw medeleven met uw vereen, en zorgt morgenavond om 8 uur present te zijn. Ons 2e elftal heeft Zondag vrij. Jullie afd. is n.l. niet zoo groot. Jullie staan; no. 3 op de ranglijst, een mooie presta tie. Hoewel enkelen Oosterend een vrije doormarsch naar het kampioenschap voor spellen, kunnen er nog verrassingen ko men. Hier is de stand: Oosterend 1 4 4 0 0 21 5 S Waterv. 3 5 3 0 2 22 12— 6 Tex. Boys 2 3 10 2 7 132 De Cocksd. 2 3 1 0 2 8 16-2 Helder 7 10 0 1 1 4—0 Atlas 3 2 0 0 2 2 12— 0 Wanneer ook jullie trouw de avonden benutten, om beter te leeren voetballen, zullen jullie zeker een goed figuur slaan -r- M. S.V.C.-N1EUWS. S. had een zware opgave thuis tegen het nog ongeslagen HRC 5. S. speelde' met drie invallers, o.a. voor de twee ach terspelers. S. speelde eerst tegen zon en wind in. HRC kwam al dadelijk flink op zetten en binnen 5 min. was het 10, door een prachtig doelpunt van de H - midvoor. S. gaat na de aftrap naar voren en binnen 2 min. weet A.Buis uit een voorzet van Jb.Eelman kalm te doeipun ten: 11. Na een overwicht van HRC weet S. zich langzamerhand los te ma ken. Er volgen een paar gevaarlijke aan vallen van S. op de linkervleugel, \\aaiJ vooral Jb. Eel man geweldig op dreef is Na een voorzet schiet de linksbinnen hard in, de bal verdwijnt over de doellijn maar de keeper werkt vlug weg. De scheidsrechter kon niet constateeren, of de bal over de lijn geweest was. Na 3i min. lost J.Reuvers van groote afstamt een kogel op doel; de bal verdwijnt in de uiterste bovenhoek en S. heeft de leiding! met 21. Na de thee speelt S. met teruggetrok ken middenlinie om de voorsprong te be houden. Wel weet de voorhoede nog een paar gevaarlijke aanvallen op te zetten, maar die leveren geen doelpunten op. tl. R.C. weet nog een paar corners te for- ceeren maar backs en keeper zijn niet te passeeren. Er zijn nog ongeveer 10 min. te spelen, als Piet Kikkert een uitbal meteen op zijn schoen neemt. De hoog a bal komt precies achter de keeper te recht: 3—1 voor S. De spelers trekken, zich nu een weinig terug om de voor/ sprong te verdedigen. Als de scheidsrech ter, die uitstekend voldeed, voor da laatste maal fluit, heeft S. een zwaar be vochten, maar verdiende overwinning te pakken. Alle spelers hebben zich tot het uiterste gegevenook de invallers hebben een prachtige wedstrijd gespeeld. J.R. ONGEVAL BIJ DORSCHMACHINE. De heer R. Kiewiet, De Koog, werd bij werkzaamheden aan een dorsehmachine van de gebr. Grisnigt, staande aan de Hallerweg zoodanig door een domme kracht onder het oog verwond, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. ZONNESTRAAL-LOTÉRIJ Op Texel zijn heel wat loten geplaatst: Daarom hier de hoofdprijzen. 1. Landhuis van f4000 op lot 104102. 2. Ghevrolet-auto op lot 63191; 3. en 4 een F.N.-motor van f430 gld. op loten 166401 en 1981. 5. Zonnestraal Zeilboot van f500 op lot 49829. Trekkingslijst ont vangt u na toezending van 7 ct. aan post zegels aan: Zonnestraal-bureau Stadhou derskade 153, A'dam-Z. Ze zal ook ter inzage liggen op ons Bureau. NUTS-REISVEREENIG1NG Zij, die lid willen worden van een door het Nut te stichten Reisvereeniging, kun nen zich aanmelden bij de heer H.C.Rem mers, bestuurslid. HANDELSREGISTER. Sigarenmagazijn „Mooi Texel", Wever straat 30, l>en Burg, verkoop tabak, en/.; overgegaan aan P. Spanjer. E>e heer P. G. Maarsehalkerwaard vestigde zich te Zeist. ZAKENNIEUWS. De heer P.G. Maarsehalkerwaard heeft zijn Sigarenmagazijn „Mooi Texel", over gedaan aan de heer P. Spanjer, en zich te Zeist gevestigd. Voor het Trainingscomité voor S. V. Texel was de heer Maarsehalkerwaard, een gewaardeerde steun. BESTUUR DERTIG POLDERS. In de vier vacatures bij enkele candidaatstelling voorzien. Zaterdag had de candidaatstelling plaats ter voorziening in vier plaats/en, ope i vallende door liet aftreden van de hee. ren C. S. Zijm en C. Roeper Lz. (beiden herkiesbaar), van de heer Jac. Boogaard (wegens vertrek naar Schagien) en van de heer S. Keijser Jacz. (vorig jaar tot heemraad benoemd). Resultaat was, dat de heeren C. S. ZIJM en C. ROEPER Lz. bij enkele can didaatstelling werden herkozen. In de plaats van de heer Boogaard werd de lieer M. VEEGER, Westermient, geko zen, in de plaats van de heer Keijser de heer O. BAKKER Dz., Mennohoeve, hij De Waal (beiden eveneens bij enkele candidaatstelling.) Verkiezing van de heeren Veeger en Bakker is een tusschentijdsche. De lieer Veeger is volgend jaar aan de beurt van aftreden; de lieer Bakker in 1941. 'T IS ECHT GEBEURD. Het gebeurde een dezer dagen, dat 'n jeugdig ventje zich in het dorp(t'e naam doet er niet toe) bezig hield met, het werpen van steenen naar een naam bord, zooals er vanwege de A.N.' '.B. verscheidene in onze gemeente zijn aang - bracht Toevallig werd dit opgemerkt door de Burgemeester, die juist, in gezelschap van nog eenige heeren, liet dorp bezocht. „Geen steenen meer gooien, hoor", moet de Burgemeester gezegd hebben. Er kwam althans aan dat „spelletje" 'n eind. Later werd aan het kereltje gevraagd, door iemand die daarvan getuige was ge- geweest: „Weet je wel, wie het was, die jou met steenen zag gooien? Dat was de Eurge- meester". Maar hiertegen rees toen protest, dat met een veelbeteekencnd gebaar werd be vestigd „Niks hoor: dat was de Burgemeester niet. Hij had geen eens een buik..." VAN OVER DE GRENS l!il||:!llllllllliil!i:i:iilllllllllll!lllllt!llllllllllllllll::illlllililllll:;l!illllllll!ii||llll IVAT IN FRANKRIJK GEBEURT. Bij de betrekkelijke rust, die er thans in de politiek heerscht, een adempauze na de dagen vol actie, die kort achter ons liggen, trekt Frankrijk het meest de aandacht. Frankrijk maakt onder de lei ding van Daladier een geweldige ontwik keling door. Na de volksfrontperiode met haar stakingen, bezettingen van fabrieken, hooge arbeiderseischen, voortdurende ver zwakking van het overheidsgezag, ge volgd door een totale ontwrichting der financiën en een alarmkreet over de' verdedigingseischen van het vaderland, is thans Daladier gekomen met de eischen van orde en gezag, saneering der finan ciën, verdediging van het vaderland. De partij van Daladier hield dezer dagen te Marseille haar groot congres. In een rede, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, keerde Daladier zich fel tegen het communisme, radicaal meti de volksfrontideologie brekende. ZJjn, partij gaf hem nagenoeg eenstemmig haar vertrouwen, ook al bepleitte de oud-ini- nister Herriot instandhouding van het verbond met Rusland. Daladiers positie is dus versterkt. Hij kan thans aan de sm neering der financiën beginnen. Voorts is ■de politiek van Dalad.er een waarborg' voor het behoud van de vrede. Hij heeft zich afgekeerd van de politiek, welke Frankrijk tientallen van jaren gevolgd heeft, n.l. van omsingeling van Duitsch- land door Frankrijk en zijn bondgenoo-. lten. Hjj laat Duitschland znn eigen gangi gaan. Eenerzijds geeft dit Duitschland nu gelegenheid om in Midden-Europa steeds sterker te worden, hetgeen vele Franschen een gevaar achten. Maar an- derszijds zeggen Daladier en de zijnen,, dat Frankrijk niet anders dan door oor log Duitschland klein en zwak zou kun nen maken en dat zij daartoe noch heti recht noch de plicht zien, afgezien van. de vraag, of ze het zouden kunnen be reiken. OPOE BUSSELMAN VERJAART. Vrijdag 4 Nov. a.s. 93 jaar. Texels oudste ingezetene, Opoe Bussel man, hoopt Vrijdag a.s. haar <>3e verjaar dag te vieren; „hoopt" schrijven wc. want zij houdt van het leven en geniet ten huize der familie G. J. Logman, aan de Molenstraat een onbekommerde oude dag. Ge ziet haar die hooge ouderdom; wel aan. Oogen en ooren zijn nog maar nauwelijks meer haar van dienst, doch het deert lvaar niet en ze leeft gelukkig' en tevreden de dagen, die haar nog wor den toegemeten; dankbaar voor de liefde rijke zorgen, waarmee zij van uur tot uur wordt omringd. Dat het haar aan belangstelling op haar 93e verjaardag niet zal ontbreken,, behoeft zeker niet te worden voorspeld. EXAMENS. Te Alkmaar slaagden voor het kruide- niersdiploma, zoowel wat betreft han delskennis als vakkennis, onze plaatsge-, nooten L. J. Pietersen (chef Filiaal Alb. Heijn), Cor de Jong (bediende van C. Huisman), V. Spanjer en H. Koopman (bedienden Filiaal Alb. Heijn), en A. v.d. Slikke. De heeren Pieterse, Spanjer cn Koop man volgden de schriftelijke cursus van de N.I.V.A. te Groningen, zoowel voor handelskennis als voor vakbekwaamheid; de heeren De Jong en Van der Slikke, volgden bovendien de cursus van de A.T. M.V. alhier. Het gold hier een tusschentijdsch exa men, speciaal voor het kruideniersdiploma. R.K. PROPAGANDACLUB. Christenvervolging in het Romeinsche Rijk. Door omstandigheden kon de lezing over Pasteur geen doorgang vinden; van daar dat kapelaan ürent een andere le zing hield en wel over de vervolging van de Christenen in de eerste drie eeuwen. Reeds spoedig, aldus spr., moest het Christendom de waarheid van de woorden van Zijn stichter, Christus, on dervinden: „Zooals zij Mij vervolgd heb ben, zoo zullen zij ook u vervolgen". Achtereenvolgens werden de' tien groote vervolgingen behandeld, te beginnen met Nero, Domitianus, etc., tot aan de laat ste onder Diocletianus. Dit was de laatste poging om het Christendom te vernieti gen. Maar wat Tertulianus reeds gezegd had, is bewaarheid: ,,'t Bloed der marte laren is 't zaad der Christenen". On danks vervolgingen, die duizenden Chris tenen liet leven kostten, ondanks cata combeleven, groeide het aantal en in 313 kwam onder Constantijn de Groote de vrede door 't beroemde Edict van Mi laan, dat 't Christendom gelijkberechtig de met het heidendom. Bij de rondvraag werd nog besproken c!e vervolging onder Juliaan de Afvallige (361 363). Volgende keer lichtbeelden over ONS ZONNESTELSEL. K.G. Tijdens het partijcongres vond te Mar seille een geweldige brand plaats, die het vroolijke en rijke centrum van deze mach tige havenstad, gelegen tusschen het sta tion en de haven totaal verwoestte De brand ving aan in een warenhuis en, tastte op de machtige boulevard getouw na gebouw aan. Er deden zich schrikke lijke tooneelen voor. Een 70-tal dooden telt men reeds. De ramp bracht echt Fransche toestanden aan het licht. Hiet Fransche volk is nobel, moedig, werk zaam doch ook vaak onbegrijpelijk non chalant en zorgeloos. Wie de Fransche' sporen berijdt, verbaast zich keer op keen daarover. Thans, te Marseille, b'eek liet, brandweer-materiaal op geen stukken na voldoende te zijn voor zulk een brand, en zelfs de leiding ontbrak. Bovendien sloeg het gepeupel in de chaos, die ont stond, aan het plunderen DE KAART VAN MIDDEN-EUROPA. Tsjecho-Slowakije en Hongarije, die't over de toezegging van gebied aan Hon garije in de nota's, na de mislukte con ferentie te Komaron gewisseld, evenmin eens konden worden, hebben thans de scheidsrechterlijke uitspraak van Duitsch land en Italië aangevraagd. De Duitsche minister van buitenl. zaken Von Ribben- trop was reeds te Rome tot het voeren van besprekingen met Mussolini en Ci- ano. Eeiden aanvaardden het verzoek. Roethenië blijft het groote vraagpunt. Duitschland is de Oekraïners gunstig ge zind en wil, zich op rasstandpunt stellen de, de ontwikkeling van een Oekraïnisch. rijk veeleer bevorderen dan beletten., Italië schijnt hierin mee te gaan. Polen, en Hongarije zullen dus hun zin wel niet geheel krijgen. Er is inderdaad ook veel vóór te zeggen, dat, indien er een Oekra- insch volk is, men n et kunstmatig belet, dat dit volk tot eigen staatsvorming komt. Overigens heeft Roethenië reeds zijn tweede minister-president; de eerste, Bro- dy, is, na een paar weken geregeerd te hebben, afgetreden en zit momenteel te Praag in de gevangenis onder beschuldi ging van hoogverraad MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog voortdurend uit. Sinds onze vorige opgaaf deden zich zeven nieuwe geval len voor en wel op de bedrijven van: gebr. Van Andcl, Eendracht; gebr. Boer- horst, Weezenspijk; Jac. Vlaming Pz., 't Noorden; Jb. Lap Kz., I>e Hemmer; C. Roeper, Akenbuurt; P. Lap Kz., Mars, Den Hoorn en A. Garritsen, Eierland. In totaal thans dertig gevallen. EERSTE NUTSAVOND. Het Nutsdepartement is met zijn avond van Maandag uitnemend gestart. De traditie getrouw, werd het seizoen met een ontspanningsavond ingewijd en wel met het optreden van Chiel de Boei en zijn gezelschap, bestaande uit Zus de Groot en Antoine Brusta. We hebben wel eens een aanmerking moeten hooren, zoo zei de, lieer H.Kraai, iu zijn openingswoord. Men was van oor deel, dat avonden als deze niet in de lijn van het Nut liggen. Maar de bedoeling van het Nut is niet alleen „ontwikkeling maar ook „ontspanning", en de praktijk heeft geleerd, dat we op de goede weg zijn. Wel is liet vaak moeilijk voor zoo'n eerste avond een goede keus te doen. „Nutspeil is geen allemans-peil" luidt het motto van de Nutssprekerslijst. Maar we vertrouwen, dat onze keuze voor lie den ecu gelukkige is geweest. inderdaad ineenen we, dat over liet al gemeen de/e Chiel de Boer-avond een bevredigende indruk heeft achtergelaten. Chiel de Boer is een vlotte baaSj een droog-komiek, die echte huinor verstaat aardige liedjes weet te fabriceeren, te zingen en te declameeren. Zijn woord spelingen zijn origineel en niet zelden ver makelijk. Bovendien werden bij ver scheidene liedjes leuke, door hemzelf ver vaardigde schimmen vertoond. Zus de Groot begeleidde niet alleen verdienstelijk op de piano, maar had mede een groot aandeel in het succes door haar opvallend goede zang (so praan), waarbij /ij zichzelf op de piano begeleidde. (Flollandsche en Duitsche tekst). het trio werd voltooid door Antoine Frusta, een „conferencier", die er wezen mocht. Ook zijn liedjes ernst en luim vonden veel bijval. Jammer, dat men niet alleen Hollan.lsche liedjes liet hoo ren. Dan had iedereen er wat aan. Dat geestige Fransche nummer van de man. die vergeefs op zijn vrouw wachtte, om datzij in een ander warenhuis w|as. gaan koopen, was, in het Hollandsch ver-, taald, zeker niet in het water gevallen.... Maar dat nemen we op de koop toe. Over liet geheel genomen afgezien van enkele minder gelukkige grapjes een welgeslaagde ontspanningsavond. Japan heeft met 32 oorlogsschepen een aantal troepen aan land gezet, 48 K.M. ten Z. van Foetsjau. In deze stad, met normaal 350.000 inw., zijn alle banken cn regeeringsgebouwen gesloten. Er heerscht groote onrust. In Slowakije en Roethenië beide zijn thans de politieke partijen verboden en is men tot het totalitaire systeem overge gaan. De universiteiten zullen van vrij metselaars en marxisten worden „gezui verd". HET MFMEL PROBLEE,M Wij zijn zeer voorzichtig inzake berich ten, welke niet geloofwaardig schijnen. Er wordt naarmate de politieke atmo- sl'eer spannender is, des te harder gelo gen. Maar een maximum van wantrou wen schijnt nog niet voldoende te zijn. Verleden week berichtten we, op offi.-.ieel gezag, dat Duitschland bij Litauen ei schen inzake Memel had ingediend. Ach teraf is gebleken, dat hiervan ook al weer geen woord waar is. Zoowel Litauen als Duitschland berichten zulks beide. Vele journalisten loopen om de brandende pro blemen heen en seinen net zoo lang leu gens de wereld door, totdat ze per onge luk de waarheid raden of voor de qag weten te lokken. (DE JODEN WEER DE DUPE Er werden razzia's gehouden in Duitschland onder de daar wonende Poolsche Joden. Van de 150.000 Polen in Duitschland moeten er 120.000 Joden, zijn. Van hen werden er 9000 uit het land, gezet. Polen nam direct tegenmaatrege len en zette Duitschers uit Polen. Thans is tusschen Berlijn en Warschau een voor loopige overeenkomst getroffen, die in houdt dat 'beiderzijds de uitzettirjgen' worden stopgezet. Volgende week zullen te Warschau nadere besprekingen over deze kwestie gevoerd worden. WIE IS DE BAAS IN CHINA? De Japanners hebben in het verover de deel van China thans drie van hen. afhankelijke Chineesche regeeringen ge vormd, n.l. te Peking, te Nanking en te Hankau. Deze drie zullen binnenkort ver- eenigd worden en een tegenregeering zijn tegen Tsjang-kai-shek.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5