gezondheids ewclopede S-ÜSS5S» Tot steun der Schapenhouderij. Prijs verlaagd van f 2,45 op f 0,95 1* K .1 SSÏÏ!,kVn.h«'£ m a a a Onlangs is in de L.T.B. ledenvergadering breedvoerig gesproken over middelen* welke tot verbetering in de slechte toe stand in de schapenfokkerij zouden kun nen leiden. Zou men terugbetaling vra gen van «j'e betaalde graanrechten Of is het beter te trachten schapen uit dei markt te nemen en het vleesch vervolgens te doen inblikken. Dit laatste voorstel,; geopperd door de heer D. Hin, Dijk manshuizen vond de meeste bijval. Op ons verzoek geeft de heer Hin hier een uiteenzetting, waarvan veel lezers zeker met belangstelling kennis zullen nemen. Onze schapenfokkerij verkeert sinds 1932 in een noodtoestand. Niet alleen, dat de fokkers sinds dat jaar niets hebben verdiend, maar bij al hun moeite, arbeid en zorgen dekten de ontvangsten de uitgaven meestal niet. Het jaar 1937 gaf een flinke opleving; er werd aardig verdiend, doch van eenig belangrijk overschot tot dekking der groote verliezen was geen sprake; nu, in 1938, is deze gunstige wending al weer voorbij., Uit de cijfers, door „Bedrijfsvoorlich ting" gepubliceerd, blijkt, dat er voor een; boer in 1938 vrijwel niets overschiet. Van regeeringswege werd de schapen fokkerij tot nu toe niet gesteund, bijna; een "unicum in 'het Nederlandsche land-, bouwleven. Enkele malen werd 'n kleine tegemoetkoming ontvangen uit het be roemde „schapenpotje", doch dit is nu ook leeg. De schapenfokkerij zit weer, oj beter gezegd, nóg in de put, zoodat onze organisaties zich nu noodgedwongen tot de regeering zullen wenden, om eenigd steun. De algemeene verzuchting is: „Excellentie, geef ons tenminste de door ons opgebrachte heffin gen op het voer terug. Het is toch wel wat onrechtvaardig, dat wij, die het zoo slecht hebben, nog bijdragen, om onze collega's die het toch veel beter hebben, te steunen". RESTITUTIE QRAANNRECHTEN. WAT IS ER TEGEN? Wanneer we nu echter weten, dat de gemiddelde opbrengst per schaap plrn. f6.lager is dan in 1937 en dat toen iuist een boterham verdiend werd, dart moeten we erkennen, dat door restitutie der heffingen, die ongeveer f 2.per- schaap bedragen, onze schape n fokkerij' nog in de verste verte niet loonend wordt. Laat ons dit steeds goed voor pogen houden. Als groot voordeel dezer restitutie, wordt genoemd het feit. dat Texel daar door de concurrentie met de vaste wal beter kan volhouden. Dit lijkt juist en zou het ook inderdaad zijn, wanneer de teelt daardoor loonend werd. Een niet- rendabele fokkerij is voor Texel, waari het zulk een voorname bron van inkomen is, steeds funester, dan voor de vaster wal, waar de teelt vrijwel steeds neven- bedrijf is. Bovendien is het zeer twijfelachtig, of een actie tot restitueering der heffingen zal slagen. Ook buiten Texel worden schapen gevoerd; wel niet algemeen, doch er zijn streken in ons land, waar vrij veel wordt gevoerd. Is het nu voor een Minister mogelijk, aan Texel de heffingen terug te geven en djt aan anderen te weigeren Ook komt nog de groote moei lijkheid der verdeeling. Reeds nu hoort men, dat de groote bouwboeren uitgeslo ten moeten worden; er moeten dus ook op Texel grenzen getrokken worden, met al de narigheid, daaraan verbonden. Tenslotte acht ik het terugkrijgen der heffingen zooiets als 't innemen van een; asperientje, bij voortdurende last van 'n slechte kies; het verlicht de pijn wel even ,doch de slechte kies blijft zitten en blijft plagen. TE WEINIG EXPORT. Onze schapenfokkerij zit in de .put door een tekort aan export van schapen- vleesch. We zitten met een overvoerde markt, waardoor deprijzen sterk gedrukt worden. Daardoor brengt ook het ge deelte, dat de binjjenlan-dsche markt op neemt, veel te kort op. Volgens de heer M. Veeger, voorz. van de L.T.B,, werd in 1937 plrn. 80 pet. der productie in Nederland geplaatst; een betrekkelijk klein overschot drukt dus de opbrengst der geheele productie. Wat is nu logischer dan de gedachte: NEEM DAT OVERSCHOT UIT DE MARKT? We weten, dat dit voorjaar 4 millioen Kg. buitenlandsch vleesch door de re geering is aangekocht en ingeblikt voor onze vverkloozen. Dit vleesch zal in cie loop van het v olgend jaar verbruikt zijn De vverkloozen zijn dit goede en goed- koope voedsel gewend, zoodat de regee ring hun dit moeilijk kan onthouden We kunnen er dus wel op rekenen, dat er in de loop van het volgend jaar weer vleesch ingeblikt zal worden. Laat een gedeelte hiervan nu uit binnenlandsch schapenvleesch bestaan. De verliezen, die hieraan verbonden zullen zijn, zouden be streden kunnen worden uit de door dei schapenfokkerij zelf opgebrachte Vi-effin- g-en. Deze bedragen voor Texel plrn. f 60.000 per jaar, doch ook buiten Texel! wordt gevoerd, wel niet zoo intensief en algemeen als op Texel, maar als we we ten, dat het -aantal fokschapen buiten Texel plrn. zeven maal zoo groot is als op Texel, begrijpen we toch wel, dat het totaal der jaarlijks opgebrachte heffin gen, hoewel zeer moeilijk juist te schat ten, een belangrijk bedrag vormt. Voor het inblikken van het Argentijnsclto vleesch is een groote bijdrage door het Ministerie van Sociale Zaken verleend; dus mogen we toch wel verwachten, dat dit voor ons schapenvleesch eveneens ge-I geven zal worden. SCHAPENVLEESCH IN BLIK. Wanneer onze organisaties d-e Minister konden overtuigen van d-e noodzakelijk heid en billijkheid, ook de schapenfok kerij te steunen en dat de beste methode daarvoor de bovengeschetste zou zijn, zou, indien de bedragen daarvoor be schikbaar werden gesteld, een groot kwantum vleesch uit d-e marlet genomen kunnen worden. Dat zoodanige maatregel een gunstige invloed op het prijspeil moet uitoefenen, is onbetwistbaar. Dat hebben we indertijd bij de uitvoering van - l' HET BRITSCHE KOLONIALE RIJK. Nu het koloniale vraagstuk in het mid delpunt der belangstelling staat, valt de aandacht natuurlijk in het bijzonder op het Britsche wereldrijk, dat als de groot ste mandaathouder het sterkst bij deze kwestie betrokken is. Onmiddellijk kan in- tusschen reeds vastgesteld worden, dat een eventueele teruggave der oude Duit- sche koloniën voor het enorme Britsche empire geen gevoelig verlies zou beteeke- nen. Het Britsche empire met Egypte toch beslaat een oppervlakte van niet minder dan 35.597.000 vierkante kilometer, of 27 van het totale oppervlak van de wereld. Daarbij vallen de oude Duitsche koloniën, voor zoover deze zich in direct of indirect Britsch bezit bevinden, wel haast in het niet. Intusschen moet er hier op gewezen worden, dat Londen geen zeg genschap heeft over de mandaatsgebieden, die zich in het bezit der dominions be vinden. Duitsch Zuid-West-Afrika is b.v. mandaatsgebied van de Unie van Zuid- Afrika, het vroegere Duitsche deel van Nieuw-Guinea van Australië. Op het oogenblik wint de meening veld, dat het koloniale vraagstuk openhartig besproken dient te worden door alle be trokken mogendheden, d.w.z. door de hou ders van mandaten en Duitschland. Wan neer dergeijke besprekingen zullen plaats vinden, staat overigens nog niet vast, maar dat men zich ernstig met dit plan bezig houdt, blijkt wel uit het bezoek, dat de Zuid-Afrikaansche minister Pirow aan Londen brengt planDeterding gezien; dat zien we ge regeld nog. Zoodra er eenige aankoop voor export op de markten is, wordt de markt direct beter. Hoe groot het kwantum vleesch moet zijn, dat aan de markt wordt onttrokken om tot loonende prijzen te komen, is uiterst moeilijk vooraf te bepalen, omdat dit afhankelijk is van twee vooraf niet te berekenen factoren, n.l. de binuenland- sche consumptie en de export. Daar om lijkt het mij het beste, te streven naar een prijslimiet, een richtprijs dus. Kan het deze prijs op de .markt niet op brengen, dan moet er gelegenheid zijn, dit voor deze prijs aan de regeering te leveren. "''Deze richtprijs moet dan zoo danig vaStgiesteld worden, dat fokkerij en weiderij 'n bestaan kunnen opleveren; te hoog mag deze prijs ook niet gesteld worden teneinde de binnenlandsche markt niet te verliezen. OVER EEN, TEELTREGELING. Als grootste bezwaar tegen de voorge stelde regeling wordt aangevoerd, dat de regeering aan de toepassing hiervan vrij zeker als voorwaarde zou verbinden een teeltnegeling, die uitbreiding der fokkerij moet voorkomen. Dit is logisch; wan neer met belangrijke kosten het teveel uit de markt genomen wordt en daar door de teelt loonend wordt, zou hier van uitbreiding zeker het gevolg zijn, wat het overschot weer groot-er zou maken Dat een teeltregeling ingevoerd zal wor den, is vrijwel zeker, en daarvoor schrik ken velen af; ze zien de Texelsche scha penfokker ijbedreigd. Reeds jaren is dan ook door verschillende personen deze teeltregeling gebruikt als boeman, die er ons van af moet houden, aan de regee ring om bescherming te vragen. Maar ik vraag u, zou zulk een regeling voor Texel erg zijn? Waar wordt, als de schapenfokkerij weer loonend zou wor den, de teelt uitgebreid? Op Texel zeker niet. Het is practisch onmogelijk, de teelt hier nog belangrijk uit te breiden, doch wel aan de vaste wal. Een teeltregeling acht ik voor Texel dan ook geen groot) nadeel, eer het tegendeel en zeer zeker geen motief, om regeeringsmaatregelen, die onze fokkerij weer rendabel kunnen maken, af te wijzen. De teeltregelingen voor rundvee en varkens hebben nog niet zoo kwaad ge werkt: hun zwakke punt was de smalle basis. n.l. één veetelling en daardoor niet zelden een groote macht als gevolg van allerlei toevallige omstandigheden We hebben nu echter d-e laatste jaren ge regeld inventarisatie gehad, zoodat een teeltregeling voor. de schapenfokkerij veel beter gefundeerd zou zijn. DE SCHAPENFOK GEEN LANDSBELANG? Opgemerkt wordt wel, dat de regeering de schapenfokkerij niet onder d-e steun maatregelen zal willen opnemen, omdat het geen landsbelang doch slechts -een streekbelang is. Doch is wel ooit ernstig geprobeerd, d-e waarheid hiervan te on derzoeken Is b.v. d-e aardbeiencultuur: ook geen streekbelang? En toch werden in de afgeloopen zomer duizenden kilo's! aardbeien door de r-egeering uit de markt genomen om een redelijke prijs te be houden. Zou dit nu voor de schapenfok kerij niet bereikbaar zijn. Ook werd als bezwaar ten berde ge bracht, dat van een zoodanige maatregel' met behulp van een belangrijk door Texel opgebracht bedrag, niet alleen ons eiland zou profiteeren, doch de geheele, Nederlandsche schapenfokkerij. Dit is in derdaad iuist. doch doet toch niets ten zake. De vraag is alleen: hoe de beste resultaten voor onze fokkers zulten wor den bereikt. En dan is mijn vaste over tuiging, dat aan een gezondmaking van, de markt verre de voorkeur moet wor-- den gegeven boven het verleenen van een. (onvoldoende ruggesteuntje aan de fok kers. Dat hiervan anderen mee profitee ren, kan ons slechts verheugen. Tot slot nog één opmerking. Wil de hierboven geschetste regeling succes heb ben, dan is het van het allergrootste be lang, dat ze tijdig in werking komt, zoo- eenigszins mogelijk enkele maanden voor de lammeren' weier ter markt kom-cn., Wanneer dan de weiders voor redelijke prijs hun schapen hebben verkocht of weten, dat ze dit kunnen doen, zullen ze zeker met animo en tegen goede prij zen onze lammeren willen koopen. En daar gaat het voor Texel toch om. Wanneer de landbouworganisaties voor onze schapenfokkerij in Den Haag onv steun aankloppen, mag toch van hen worden verwacht, dat ze voorstellen do-en, die de schapenteelt uit d-e put helper^ doordat ze onze fokkers e-en redelijk be staan bezorgen. Dit te bereiken, was het doel van mijn voorstel. O Alle soorten INKT, inktlinten schrijfmachines, carbon, papier.... BOEKHANDEL PARKSTRAAT. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij Q N.V. PROVINCIAAL BELANG. O Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordoe- Q leu Q Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant Q wordt op schriftelijke aan- wage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden Q kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. □□□o~rr ~»;-d i ncinnccnnEja LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! RECENSIES. ||||||lllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll|||||| BEYER'S MODE FUER ALLE. In het November-nr. wordt d-e prijsvraag „Welk is het meestgevraagde model voort gezet. Er zijn f500 gld. aan prijzen te winnen voor wie- de Nederlandsch-e smaak juist weten te beoordeelen. Als we het blad openslaan, zien we eerst een leuk driedeeljg -ensemble, bestaande uit een eenvoudig en toch gekleed jurkje, waar over een bolero-jasjé gedrag-en wordt, ge completeerd door een vlotte geruite jas. Extra aandacht wordt er besteed aan de mantels. Aangezien de swagger ook de ze winter zeer populair is, vinden we o.a. een charmant bontjasje in deze vorin. Verder namiddagjaponnen, met de mee ste zorg gekozen; gezellige gebreide pull overtjes en jasjes; wint-ersportkleeding als een practische „Windjacke", schaatspakje, jas met capuchon, enz. Voor de kleintjes twee pag. met schattige, practische mo delletjes; ook -een warm kapje voor ba by. Het zoo moderne omhocgstrevende kapsel eischt een hoedje, dat zich er volkomen bij aanpast. Zie in deze Beijer. Tenslotte nog een paar wenken opliet gebied van gel nats verzorging, tafelversie ring, enz. „Beijer's Mode für Alle" kost 55 ct., f5.60 per jaar (12 nrs.) .Op de bijgevoegde 3 raderbladen worden alle patronen van 100 modellen in de meest gangbare maten gegeven. Op Texel voorhanden in Boekhandel Parkstraat. LIEDJES OM UIT TE KNIPPEN. ONS KIPJE Ons kipje legt des morgens Een eitje in zijn nest, Moe kookt voor zus dat eitje, Het smaakt ihaar opperbest. En als zij 't heeft gegeten, Dat lekk're versche ei, Gaat zus naar 't kippenhokje En moeder staat er bij. Ze neemt uit moeders voerzak Een groote hand vol graan En strooit dat in het hokje: De kip kan eten gaan. H. SOBEL Llit: H. Sobel: „Voor mijne kleintjes". Uitg.: W. E. Tjeenk Willink, ZwollL

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 2