TWEEDE BLAD TEXELSCHE GOURANT Polder Eierland. Woensdag 9 Nov. 1938 J- ||||||lll!lllllltllllll!lllillllllli< ^'IIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllH lllllli.llll GEMEENTE TEXEL mil VUURWAPENWET. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Texel maakt het volgen te bekend Ingevolge het bepaalde in de vuurwapen- wet, is het onbevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen verboden, In bepaalde gevallen kan een machtiging tot het voor handen hebben van vuurwapens worden verleend, waartoe men een aanvrage ten Gemeentehuize kan indienen. Zij, aan wie een jachtacte is uitgereikt, mogen zonder machtiging één geweer voorhanden hebben. Voor meer geweren of andere vuurwapenen wordt weder een machtiging vereischt. Zij, die in het bezit zijn van een ver gunning om schadelijke vogels of schade lijk gedierte te schieten, moeten eveneens een MACHTlCiING tot het voorhanden hebben van een vuurwapen hebben. Door vrijwillige inlevering ten Gemeente huize van de vuurwapenen wordt inbe slagname en strafvervolging voorkomen. De Burgemeester, KAMP. Illllliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllll llllinilllltllll HOE LAAT Illlllllllllllllll IllllllllllllllllIliWilli TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.45; 7.45; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.45; 10.-; 12.35; 4.20: 7.05. Op Zon- en feestdagen: Van lexel: 7.45; 11.20; 5.35. Van Den Helder: 9.10; 12.35; 7.05. |l||||illlllllllllll|l!UlllllilllluiltllllUllllllllllllllllllllllllllllllllilllilli:illllll|||||| llllll UIT ONZE TAAL-TU1N. ||||||illlllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll|lllll KAVEL. Wanneer we de geschiedenis van dit woord nagaan, blijkt er verwant schap te bestaan tusschen de woorden kavel, kabbelen, kever en kalf (dit laat ste dan met de beteekenis van afgezakte aarde aan een slootkant) De grondbeteekenis van kavel zou zijn: afgebroken, afgespleten stuk. Voor zoover kabbelen beteekent: schif ten (van melk), afbrokkelen, knagen, kan men uitgaan van de grondbeteekenis. splijten, snijden; er is dan verwantschap aanwezig met het woord kavel. Kever moet tot dezelfde woordfamilie behooren; oorspronkelijke be teek en's ver moedelijk: vreter, snijder. Kalf (in de hierboven aangeduide be teekenis) wordt ook verwant geacht aart de woorden kavel, kabbelen, kever. Omtrent het woord kavel loopen dé. meeningen der taalkundigen uiteen De een brengt het in verband met het Mid- delnederlandsche woord „cave'.en", dat beteekende: bij loten verdeelt n of toewij-.- zen. De ander denkt aan het Fransche „caver" en het Latijnsche „caver-e", dat uithollen, uitgraven beteekent. Bij de Bel gische letterkundige De Bo is kavelen: een timmermansterm voor: een groote kerf in hout maken. Zoo'n kerf zou een' kavel heeten. Illllliiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiüllllll Illlllllllllllllll RECENSIES. Illlllllllllllllll |!||||H!i: a ,i:::i|!i!illi!iiiiiiaili:iliilllllllllllllllllllllillllllliiii"llilillillll|||||| KWAKZALVERIJ. Wie hiervan meer wil weten leze het Maandblad der Vereen tegen Kwakzalverij. Kost f2.— p.j., een bedrag, dat u ruimschoots verdient doe* te profiteer-en van de goede raad, welk3 dit tijdschrift u verschaft. Adres: H. ter Wee, Maasstr. 72a, A'dam. Red.: Dr. Ph. A. Coppens, Bergschelaan 167a, Rot terdam. OP DE DREMPEL DER TOEKOMST. Jubileumuitgave van de N.V. Rotterdain- sche Levensverzekering-Sociëteiten, ter ge legenheid van haar honderdjarig bestaan. Het boekje geeft een duidelijk overzicht van de groei van het bedrijf, dat voort komen is uit het Begrafenisfonds „Tot aller Welzijn", 24 Sept. 1838 door de heer Th. Wijlackér gesticht. Slechts enkele bladzijden zijn gewijd aan de ontwikke ling van de maatschappij. Talrijke foto's en aantrekkelijke, sprekende statistieken geven een beeld van de groote omvang welke de R.V.S. na honderd jaar heeft bereikt. Ook in België heeft zij sinds 1913 kantoren gevestigd. In enkele jaren is het verzekerde bedrag daar gestegen tot 380 millioen franc. Het totale ver zekerde bedrag in Nederland en België; bedraagt meer dan f400.000.000. Het boekje, dat mede door de aantrek kelijke verzorging veel propagandistische waarde heeft, is in offsetdruk uitge voerd door Van de Rhee's drukMffij te Rotterdam. Vergadering van Hoofdingelan den, Zaterdag j.l. in Hotel De Hoop. Conversie geldleen ing, groot f11500, van vier op drie pet.; leening, groot f 660v< voor verbe tering Vianenweg. De Zaterdagavond in Hotel De Hoop te De Gocksdorp gehouden vergadering van Hoofdingelanden van polder Eier land. \verd door de volgende personen bijgewoond: A. J. Keijser, dijkgraaf; A. Garritsen, C. Witte Pz., J. G. Flens, Joh. de Graaf, C. J. Geense, G. Leber, J. Roeper Jbz., P. Prins en L. van Hoorn, opzichter, tevens secr.-penn. De voorz. opent omstreeks half negen met een woord van welkom. Hij spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat hoofd ingeland Kalis wegens ziekte verhinderd! is aanwezig te zijn en wenscht hem een spoedig herstel toe. Ook spijt het mij, zegt de voor/.., dat de heer C. Kievit hier niet aanwezig is. Deze trad 1 Oct. I. af als heemraad wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd. Spr. had hem gaarne dank willen brengen. Hope lijk, zegt hij, vinden wij daartoe in een volgende vergadering gelegenheid. De heer Kievit is wel 27 jaar lang heemraad' geweest, terwijl hij de laatste jaren de functie van waarnemend voorz. vervulde. Naar aanleiding van de notulen, ge'.e zen door de heer Van Hoo:n, vraagt de heer O. Leber, hoe het met de teerketell staat. De voorz. deelt mee, dat deze thans prima werkt. Hij kon eerst niet op de juiste temperatuur worden gebracht, door dat een verkeerde brandstof werd ge bruikt. "De heer Van Hoorn wordt dank ge bracht voor de uitstekende notulen. Hier op vindt het onderzoek plaats der ge loofsbrieven van de heer C. Witte JPz, die 29 Aug. j i. bij enkele candidaatstel-1 ling herbenoemd werd tot hoofdingeland. Deze worden in orde bevonden. De voorz. wenscht de herbenoemde geluk, ook de heer C. J. Geen se wordt geluk gewenscht met zijn herbenoeming tot heemraad. U, heer Geense, zegt de voorz., is een ijverig bestuurslid, dat de belangen steeds op de juiste wijze voorstaat. Dé heer Geense zegt dank voor het ge stelde vertrouwen. INGEKOMEN STUKKEN. A. De firma Noyjocks biedt haar be middeling aan bij het leenen van geld, tegen vergoeding van een zestiende pet. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorz. acht het in ieder geval thans niet noodig, daar verdere aandacht aan te besteden. B. Een schrijven door de Pensioens- raad, dat de zaak, de ambtenaren be treffende, in orde werd bevonden. Da polder sloot voor het andere personeel arbeidscontracten. C. Een schrijven, waarin de bemidde ling wordt aangeboden bij het bewaren van archieven. De voorz. wijst er op„ dat de archieven inderdaad nét op de juiste wijze worden opgeborgen. Er is geen brandkast. Het hoog-heemraad- schap wil het archief voor maximum f25 in haar kluizen in veiligheid brengen Dit brengt evenwel ook groote bezwaren met zich, daar men de stukken dan niet, zoo vlug en makkelijk kan inkijken als nu. Het voorstel van de heer Roeper om te trachten met andere waterschappen op Texel samen een veilige opbergplaats a;.ni te leggen, vindt algemeene instemming. D. Een schrijven van de Mij. van Ge meente Crediet. (zie verder onder con versie-leening.) E. Een schrijven betreffende het We genplan. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen, daar het nog niet definitief is, 'F. Een goedkeuring van de Ged. Sta ten betreffende 'n kasgeldleening, groot; f 20.000, en ten laatste G. Een lijst van voor ambtenaren ver boden vereenigingen, welke weinig aan dacht behoefde. CONVERSIE-LEENING. De voorz. verklaart, dat met de Mij. van Gem - Crediet niet tot overeenstemming kon worden gekomen inzake het verzoek van de polder om de rente te verlagen van vier op drie pet. Aangezien andere in stellingen wel geneigd bleken, geld uit te- leenen tegen drie pet., zal de schuld aan de Mij. Gem.-Crediet per 1 Decj e.k. worden afgelost. De polder zal dan een boete te betalen hebben van 1 pet. In Dordrecht kon men het best terech', voor de leening, welke oorspronkelijk, in 1909, groot was f42000, en welke thans nog f 11.550 bedraagt. De jaarlijksche aflossing zal f 1050 groot zijn. Rente en en aflossing zullen uit de gewone mid de len worden betaald. Nadat de voorz. de voorwaarden heeft bekend gemaakt, wordt zonder op- of aanmerkingen tot deze conversie'.eening besloten. VERBETERING VIANENWEG. De voorz. leest de voordracht van het Da- OOSTEREND. ZIEKENFONDS „HELPT ELKANDER". Zaterdagmorgen werden hier door een paar heeren, van Den Burg en De Koog, aan de leden van bovengenoemd Zieken:- fonds circulaires aangeboden, waarin meegedeeld werd, dat het fonds met in gang van Maand. 14 Nov. wordt opgehe ven en de leden automatisch konden overgaan naar liet Maatschappij- Zieken fonds Texel". Hierom werd Zaterdag avond een spoedvergadering gehouden» waarvoor enorme belangstelling bleek te bestaan. De zaal van de heer Koppen was geheel gevuld, tot in de hoeken. De heer Koppen, voorz, begint met z"fl voldoening uit te spreken over de groote opkomst. Dit houdt, zegt hij, verband met de alarmeerende berichten. Er is nog steeds een kwestie tusschen ons en de Mij. tot Bevordering van de Geneeskunst. De Mij. beweert, dat wij h'er een M;: - fonds hebben en wij houden vol vlh» niet. Veel is hierover de laatste tijd ge schreven tot wij als bestuur op 18 Octi bericht kregen van dr. Eggink, dat op 30 Oct. tot ontbinding van het fonds zou worden overgegaan. Het bestuui wem verzocht zijn bescheiden bij notaris Mul der te deponeeren. Het bestuur antwoord de herop, dat liet geen genoegen naini met de/e besluiten. Het achtte ze nie'. gemotiveerd en wenschte er niet op in te te gaan. Hierop ontvingen wij, aldus de voorz. tot heden geen bericht, tot spr. vanmorgen vernam, dat de heer G.Mi- chels onze inenscben voorlichtte en ging: vertellen, dat het bestuur zich schuldig, maakte aan meineed. Wat daarmee wordt bedoeld, is voor/., niet duidelijk 1 lie S.Bremer: Het is ook mij niet duide lijk. De Mij. zegt Jullie hooien bij ons - en toch schrappen ze ons. De heer S. van Elceringen: Verscheidene keeren kwam de Mij. met de bewering: Jullie Jj >oren bij ons, maar het bestuur hier geeft on danks herhaalde dreigementen niet toe. Nu gaat de Mij. er toe over ons fonds op te heffen. Hiertoe heeft zij niet 't recht, zoolang juridisch niet is bewezen, dat w ij h er een Mij-fonds hebben. Daar om, leden zoo raadt spr. blijft uw vertrouwen stellen in het bestuur. Ons, ziekenfonds blijft draaien betaalt gerust uw contributie. Wij willen houden, wat we hebben en zullen volhouden tot het einde Applaus. De voorz. merkt op, dat de dokte had gezegd, na 14 Nov. te zullen helpen te gen particulier tarief. Ch Biemez he vestigt:* De dokter verklaarde, niet meer te mogen werken voor het fonds na 14 Nov. De heer A van den Brink vraagt, of het bestuur een gelofte gedaan heeft; gelijksch Bestuur betreffende de verbete ring van de Vianenweg. Dit plan werd in de vorige vergadering al besproken De weg zal over 1600 meter verbeterd moeten worden, en wel 1450 meter tot 3' nieter (de weg is nu twee nieter) en het gedeelte van de oprit, 180 Mlof 2' M. Het te verbroeden oppervlak is 2265 vk. M. De weg is thans met steen slag bedekt. Deze toestand voldoet niet meer aan de eischen van het snelverkeer. (In deze geest wordt het schrijven aan de Ged. Staten gericht). Er zijn o.in. 8500 Engelsche padden noodig voor de vlij laag. Hel vraagt f5000 materiaal en f1200 aan arbeidsloon. Dagelijksch (oe zicht f150 en sociale lasten f237. De gezamenlijke kosten zullen f6645 bedra gen. Hiervoor moet een ieening worden aangegaan van f6600. Jaarlijksche afloss. 1550. De kosten daarboven zullen uit de gewone middelen worden bestreden. Er wordt een rente genoemd van 3' j pet. De heer Roeper vindt deze rente, de con versie in aanmerking genomen, wel wat hoog en stelt voor bij dezelfde Mij. in Dordrecht eens te mtormeeren De voorz. zegt onderzoek toe. Het was een ,beau-geste" van de gemeente gratis voor' deze verbetering haar wals met bediening af te staan. De uitvoering zal onder eigen beheer geschieden. De voorz. hoopt de weg m het voorjaar voor het asfalteeren, gereed te hebben. In de hierop volgende pauze wordt de teekening van de te ma ken verbeteringen ter inzage gelegd. VOORDRACHT HEEMRAAD. Ver volgens wordt er overgegaan tot hei; maken van een voordracht ter benoeming van een heemraad in de plaats van de heer Kievit. De voordracht wordt opge maakt "als volgt: 1. Kalis; 2. Jb. Poeper Jbz. en 3. J. G. Flens. De twee eerstge- ïioemden verkregen reeds bij de eerst» stemming de meerderheid, terwijl laatst genoemde na drie stemmingen op dé voordracht werd geplaatst. De heer G. Leber verkreeg daarbij vier stemmen. BIJ DE RONDVRAAG wijst de lieer Roeper op de stroomonderbreking door de T.E.M., welke onderbreking Donder dag a.s. de geheele dag zal duren. Spr. is van meening, dat deze onderbreking) wel wat lang is en vreest, dat de polder daarvan wel eens last kon ondervinden,, als er voor die datum veel neerslag aan de Centrale Comm. om zich aan haar uitspraak te onderwerpen. Het be stuur blijkt dit niet te hebben beloofd, wel heeft liet een uitspraak uitgelokt. Dhr Keijser merkt op: In slechte jaren kregen wij ook geen steun van dokters; zij hadden ons toen moeten vertellen, dat wij aanspraak konden maken op steun Dhr O.Bremer: Hebben wij Ko ninklijke Goedkeuring Penningm. Van der dis geelt een duidelijke bevestiging De Vereen, heeft rechtspersoonlijkheid. Dhr C.Tnin Jz Nn praten volgt nu handelen; de dokters aanschrijven of ze mee willen werken en anders een andere dokter benoemen. Het fonds is in goe de tijd opgericht, de loonen van ons gingen 35 10 pet. terug. We hetajen on ze fondscontributie, maar laten brood bij de bakker staan. Het bestuur moet zich niet van de wijs laten brengen. De voorz.: De dokter beweert, dat wc ook geen hulp van specialisten meer kun- aeii krijgen. Dhr C.Trap: Wil de dok ter geen fonds, dan maakt hij dikker I oeken eu geen money. Dhr Van Hee- ringen: Wij kunnen hier lang eu kort over praten, maar we moeten het aan durven voor ons fonds te staan en onze teugel strak houden. Het bestuur zal u niet verkoopen. 1700 mcnschen hebben hun handtcekening gezet voor ons fonds Den Burg heeft onze leden gelokt door ze specialité's te verstrekken; -lit is ooi- al weer over. De Ccntr. Bond staat ach ter ons. Spr spoort nogmaals de leden aan, trouw te blijven aan hun bestuur. Voorz. leest een schrijven voor, dat aan de Mij. van Geneesk /al worden gezonden. Algemeen stemt de vergad. daarmee in. In het schrijven wordt de meening, dat het fonds een Mjj.-t'otuls zou zijn, bestreden. Mocht liet anders- ijn (toch een Mij.-fonds), dan worden bewijzen gevraagd. De heer C.Bremer Sz. stelt voor tegen-circulaires Ie ver spreiden. Dhr van Heeringcti juicht dit toe en vraagt liet bestuur te machtigen om tc handelen naar omstandigheden, l'it de vergadering wordt opgemerkt, dat de bestuursleden voor communisten uit gemaakt worden en men vraagt zich af, of we in Duitsdhland of in Rusland wo nen ook wanneer men de verspreide cir culaire leest. Seer. J.Bakker Pz.Ze moeten ons eerst bewijzen, dat we een Mij.-fonds hebben. Dan zullen wij het ge- looven. Dhr P.Kuiper is -er niet ge rust op, wanneer specialisten niet wil-' len helpen, maar de heer Van Hoeringen zegt ook hierin vertrouwen in liet be stuur te hebben. Na nog enkele beschouwingen wordt deze voor het ziekenfonds Helpt Elkaar zpo belangrijke vergadering met de bes te vvenschen gesloten D. komt. (Het gemaal wordt n.l. door elec- tro-motoren bediend). De voorz. zegt toe,, zijn best te doen om deze tijd te doen bekorten. De lieer Roeper merkt op, dat de Hoofdweg in de buurt van de Wnm- I erg hobbelig is. De voorz antwoordt,, dat de Bristar hier een soort proef ge-' nomen heeft met een koud product split. Doordat de emulsie op sommige plaatsen losraakte is de weg hobbelig geworden. De g-cnoemde firma zal deze zaak ver goeden. (De heer G. Leber merkt spot tend op, dat deze slechte split gelukkig niet op de Postweg gebruikt is; hilariteit) Toen hierna niemand meer het woord verlangde sloot de voorz. even na tien uur de vlot verloopen vergadering met woord van dank voor de prettige toon bij de gehouden besprekingen DE TE.XELAARTjES. De jongens van de Kinderzangklasse T. de Hoogh worden verwacht vanmid dag om half twee; de overige leerlin gen om twee uur; ct-e groote meisjes en de 2de stem jongens 's avonds oin half zeven. OOSTEREND KERKNIEUWS Ds. E. C. B. Kok, predikant bij de Geref. Kerk in El.V. deelde ons mede, dat hij zjjn beroep naar Bussum heeft aangenomen. 20 September 1936 heeft Ds. Kok zijn intrede gedaan te Oosterend. Ds. we rei' bevestigd door Ds. J. J. Buskes, die als tekst had gekozen: Joh. 10:2 en 9. Voort zijn intreepredikati-e had Ds. Kok toen als tekst 2Cor. 4:5a: Wij prediken niet onszelf, maar Jezus Christus, den Heer. DE MOK. - De off.-vlieger 3-e klasse H. J. Stout- jesdijk zal 16 November per m.s Marnix van St. Aldegonde naar Oost-Indië ver trekken. DF KOOG. 'V.V.V.—TEXEL. De afd. De Koog van V.V.V. Texel be legt een ledenvergadering in Hotel De Toekomst op Dinsdag a.s. KERKNIEUWS. Blijkens adv. in dit nummer worden sollicitanten opgeroepen voor de betrek king van koster aan de N.H. Kerk alhier.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 5