PROPAGANDA VOOR DE N.V.L. Vele leden gewonnen. De eerste van de neeks propaganda- avonden voor de Nederl. Vereen, voor Luchtbescherming, welke deze week in de verschillende dorpen worden gegeven, is Maandagavond in hotel Texel aan Den Burg gehouden. We twijfelen er niet aan, of deze eerste avond heeft aan zijn doel beantwoord. Niet alleen, dat van de circa 150 aanwezigen zich in de pauze, bijna allen als lid zich aanmeldden, maan ook werden deze aanwezigen wat meer bekend gemaakt met de gevaren uit de lucht. Zij leerden, dat zij geen biezondere angst behoeven te koesteren,, omdat voor) een eiland als Texel de gevaren niet zoo heel groot zijn. Namens het bestuur van de onlangs opgerichte afd. Texel opende de heer H.H.J. Frederiks de bijeenkomst. De heer Wij ma, propagandist en ten toonstellingsleider der N.V.L., die hierna het woord verkreeg, stelde de volgende vragen: Is luchtbescherming noodzake lijk? Is luchtbescherming mogelijk? De luchtbescherming is noodzakelijk, omdat de vliegtuigen van vreemde mo gendheden alle deelen van ons land zul len kunnen bereiken. Niet altijd zal de Neden. vliegmacht in staat zijn, vlieg- tuigaanvallen .af te weren. De vliegtuig- aanvallen zijn er vooral op gericht, net economische leven te ontwrichten. Daar om moeten wij allen samenwerken, op dat de gevolgen van een luchtaanval zooi gering mogelijk zullen worden. Want] luchtbescherming is zeker mogelijk, wel niet voor honderd procent, maar toch voor een groot deel. Ben luchtaanval af weren kan de burgerbevolking niet. Zij kan isleChts de gevolgen beperken. Ook de brandweer kan geen brand voorko-: men. Zij kan wel zorgen, dat de schade! zoo gering mogelijk wordt. Spr. besprak vervolgens de aard der bommen, welke vliegtuigen kunnen uit strooien. In de eerste plaats de BRI SANTBOMMEN. Deze zijn het gevaar lijkst. Er is weinig tegen te doen. Een brisantbom kan een huis geheel ver nielen. Als een brisantbom neervalt op ©en afstand van 15 tot 20 meter van ons verwijderd, kunnen wij ons tegen de scherven afdoende beschermen. De kans,- dat ons huis wordt getroffen, is slechts heel gering: 1 op 15000. De BRANDBBOMMEN zijn alleen ge vreesd, omdat zij zoo gauw een paniek stemming teweeg kunnen brengen. Het zijn slechts heel lichte bommen, 0.5 totv 2.5 Kg., die echter groote hitte teweeg brengen en in groote hoeveelheden wor den uitgestrooid, zoodat altijd op vele plaatsen tegelijk brand uitbreekt. Die brandweer kan die natuurlijk niet tegelijk blusschen. Daarom moet de burgerij mee helpen. Zij moet niet bang zijn voor de zoo fel brandende bommen, maar er met zand gewapend dadelijk op afgaan. De bommen branden slechts 12 sec., mis-- schien een minuut. Een brand is dus meestal te voorkomen, als er op zolder) tenminste geen licht ontvlambaar materi- De GASBOMMEN zijn het minst ge vaarlijk, zoo ging spr. verder. Uit de we reldoorlog is er gVoote angst voor over gebleven. Maar toen werden zeer beperk te gebiedsdeelen soms uren achtereen, beschoten. Het is danook niet te verge lijken met hetgeen het voor een burger bevolking zal beteekenen. Uit de we reldoorlog kennen wij elf strijdgassen,, twee vluchtige, vijf vloeibare en vier vaste. Behalve het mosterdgas zijn zij niet erg gevaarlijk. Slechts binnen een straal van 25 M. van de plaats waar de bom valt, zal het gas een doodelijke uit werking kunnen hebben. De vliegtuigen zullen dus om b.v. een stad te „vergas-, sen" duizenden bommen noodig hebben. Aangezien de gasbommen veel zwaarder zijn dan de Jjdhte brandbommen, is het onmogelijk er zooveel te laten vallen. De beide vluchtige gassen zijn chloor en fosgeen. Zij zijn oplosbaar in water. Gooi dus maar e'en puts water over de over de bom en er is geen gevaar meer. Trouwens, doordat het bij ons altijd waait er Zijn slechts weinig windstille dagen zal het gas meteen verwaaien,, zich in de lucht verdeelen, waardoor del concentratie sterk afneemt. De neusprikkelende en traanverwek. kende gassen zijn geheel onschuldig, al leen maar zeer hinderlijk. Tenslotte be handelde spr. de blaartrekkende gassen, het lebisciet- en mosterdgas. Speciaal aan het laatste gas wijdde hij veel iaan- dacht. Dit gas dringt overal doorheen. Als men over een straat loopt, waarop de mosterdvloeistof ligt, trekt het door de schoenen heen naar de voet. Een genezing vordert wel twee en een halve maand. Met bleekpoeder kan men de vloeistof verwijderen. Wat moet de burger dus doen? Zjjn huis verduisteren, zich zelf scherfvrij bergen en ook gasvrij. Er zal tijdig wor den gewaarschuwd. Er is een militaire luchtvaartdienst ingesteld, die onmiddel lijk bericht geeft, als vliegtuigen de grens overkomen. Of deze waarschu - wingsdienst in de practijk voldoet, zal nog moeten blijken. Provinciegewijs zal geoefend worden. De burgers worden gewaarschuwd als de vliegtuigen nog slechts 60 k.m. ver wijderd zijn. Ze hebben dan nog plm. 10 minuten de tijd om zich gereed te maken. Spr. wees er nog op, dat men in een kleine kamer niet bang behoeft te zijn spoedig gebrek te krijgen aan versche lucht. Een mensch heeft noodig te leven 10 liter lucht per minuut, d.i. 600 liter per uur. Een kub. meter is 1000 liter, dus men heeft slechts 3 kub. m. lucht noodig om zeker wel vier tot vijf uur te kunnen ademen. De verschillende soorten gasmaskers maakten ook nog een deel uit van sprekers beschouwing. Hij achtte het onnoodig, dat iedereen zich zoo'n masker aanschaft. Voor leden van de gasverkenningsdienst zijn zij echter onontbeerlijk. Niettemin gaf hij toe, dat het wel gemakkelijk is een gas masker te hebben. Op het oogenblik zijn er volksgasmaskers, die slechts f3.50 kos ten. Wel is het noodig. dat de burgerij goed wordt georganiseerd en van voor lichting gediend. Met een opwekking daarna lid te wor den van de Vereen, voor Luchtbescherming, minimum contributie f0.25 per jaar, bij drage voor het blad „Luchtgevaar" f0.10 per jaar, besloot spreker zijn rede. Na de pauze werden een groot aantal lichtbeelden vertoond. Aan het einde van de avond was nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan eenige aan wezigen gebruik maakten. O m. werd een vraag gesteld over de gevaren van bac terie-oorlog. Een duidelijk antwoord werd hier niet opgegeven. Het kwam ons voor, dat spreker meende, dat op een bacterie oorlog weinig kans bestaat en dat, als het zoover komt, de geneeskundige dienst het gevaar wel zal weten te bezweren. Nog werd gevraagd of de heer Wijma Texel geen gevaarlijke plaats achtte. Het ligt dicht bij Den Helder, het bezit het marine vliegkamp De Mok, nog een burgerlijk vliegveld, er zijn dus voldoende objecten om te bombardeeren. De heer Wijma vond niettemin, dat wij hier op Texel nog al veilig zitten. De heer P. B. Riteco bracht spreker dank Hij wees er op, dat het zeker geen aangename stof was, die werd behandeld, maar het is toch een geruststelling, dat de gevaren niet zoo groot zijn, als men soms wel had gedacht Spreker wekte allen nog op. in hun kennissenkring pro paganda voor de vereeniging te maken en sloot de bijeenkomst. H LUCHTBESCHERMING. Nog worden op de volgende dorpen propaganda-avonden gehouden: Van avond 7.30 in de school aan De Cocks- dorp; Donderdag 8 uur, in Loodsmans welvaren, Den Hoorn; Vrijdag 7.30 in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan Oosterend; Zaterdag 8 uur in het Eigen Gebouw te Oudesehild. De toegang is kosteloos. Wij wekken gaarne ieder op, deze avonden te bezoeken. PATER PETERS O.P.S.A. Op uitnoodiging van R.K.Volksbond, de L.T.B., Hanze en Propag. Club zal Pa ter Peters O.P.S.A., die vorig jaar voor de K.R.O. de vastenmeditaties hield, over het onderwerp „Beginselmensehen" het woord voeren alhier op 6 |anuari a.s. LEDENVERGADERING A.T.M.V. De Maandag in De Lindeboom gehou den vergadering werd bijgewoond dooi: 36 leden. Uit het jaarverslag vernamen we, dat de Vereen, thans 171 leden telt en een kas-isaldo heeft van f610.91. De balero- week gaf een teleurstellend resultaat (na deel ig saldo f49.71). Adhaesie werd betuigd aan het voor stel der Hanze-afd., oin B. en W. en de Raad te verzoeken, in de Politieverorde ning een bepaling op te nemen, waarbij het zitten tegen etalages, leunen op ven sterbanken verboden wordt. Na bespreking van het rapport inzaice credi-etbeperking (uitgebracht door Com i missie uit de Midd. Bond) volgde een breedvoerige discussie over het bonnen-' en cadeaustelsel. Vermoedelijk zullen Sperwer- en Enkabé-reisbonnen alleen voor a.s. zomer nog gelden. Het bestuur raadde de winkeliers af, Vaca-bonnfen te verstrekken. Deze geven recht op spoorkaartjes en leiden tot koopen aan de vaste wal. Wie Vaca-bonnen kocht, ge lieve opgave te doen aan het bestuur der A.T.M.V. Dit zal dan ovenvegen, of het die bonnen kan overnemen. Tot het be sluit om op Texel het cadeaustelsel af te schaffen, kon men niet komen. Vieel leden waren van oordeel, dat aan dit euvel alleen de wet (die gelukkig op komst is) een einde kan maken. Herbenoemd werden de bestuursleden Joh. Parlevliet en J.v.d. Slikke. In de plaats van dc heer S. Prins werd gekozen na herstemming met de heer C. v.d. Kooij, de heer P. Moerbeek. De heer S. Prins, die zich te Den Helder gaat vesti gen, maar iedere Maandag hier zitting houdt, werd tot eere-Iid benoemd. (Zie uitvoeriger volgend nr.) ALLERLEI. De collecte voor de R.K. Missie heeft ruim f91,opgebracht. De laatste dagen spoelt nieuw hout aan, vooral aan de N.-duinkust. Op 15 Nov. wordt in Texels Bi oscoop een Maggi-,avond gegeven. De veiling van hotel „Texel" is uitgesteld (zou 15 Nov. geschieden) Aan de teekencursus, welke door de heer J.Tiessen aan (a.s.) ainbachts-' lieden wordt gegeven, nemen 9 perso nen deel. De R.K. Schaakclub S.I.V., welke 15 leden telt, zal dit seizoen, omdat voor zaalhuur geld ontbreekt, een thuiscom- petitie spelen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij Nic. Witte. De heer Joh. Witte kwam in aan merking voor een volledige keukenuit- zet, uitgeloofd door de „Prodent"-fa- brieken, omdat zijn verjaardag samenvalt met die van het „Prodent"-meisje. ONS ZONNESTELSEL. Voor een zeer groote groep van leden van de R.K. Propag. club hield Kapelaan Grent Maandagavond een lezing met licht beelden over ons zonnestelsel. In volgend nr. komt een verslag met illustraties, waar voor in dit nr. geen ruimte meer was. LEZING DR. J. GRASHUIS. Naar men ons meedeelt zal volgende week de bekende deskundige op het ge bied van veevoeding, Dr. J Grashuis, hier een lezing houden, vermoedelijk op 16 Nov. Toegang vrij voor iedereen. Nadere bijzon derheden volgen. WAARSCHUWING. De aandacht wordt gevestigd op de of- ficieele publicatie betreffende vuurwapenen in dit nr. De daarin genoemde machtigin gen zijn slechts twee jaar geldig. Let dus op de datum en vraagt bijtijds verlenging aan. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen deden zich voor op de bedrijven van N. J. Kikkert, den Hoorn K. Bremer, 't NoordenGebr. Brans, Oos terend C. Bakker Dz., Waalderweg, den Burg; P. Bakker, EverstekoogH. Hin, Witte EngelH. Zijm Pz., den Hoorn C. J. Veeger, de KuilW. S. Keijser, de Wes ten T. Kikkert, OosterendJ. Roeper Cz. Oost. Sinds het uitbreken van deze epidemie zijn thans 46 gevallen aangegeven. Op 8 bedrijven in totaal is het vee officieel ge nezen verklaard. PRINS HENDRIK-POLDER. B. C. LAP OVERLEDEN. In de leeftijd van ruim 62 jaar is Zon dagmorgen in het hospitaal te Den Hel der overleden de heer B.C.Lap, die tal van jaren als heemraad de belangen van de P.H.-polder behartigde. Men stelde 't oordeel van hein, die een serieus werker was en algemeen hoog stond aangeschre ven immer op hooge prijs. De bouwe rij op Zeewijk kon menigeen ten voor beeld worden gesteld. EIERLAND. GEEN STROOM Morgen zal ook onze polder een groot deel van de dag van electr. stroom ver stoken zijn. Pogingen van de heer A.J. Keijser, dijkgraaf, om, in verband met bemaling, die tijd te doen beperken, had den geen succes, daar de T.E.M. heel' wat werk gedurende de stnoomonder- breking heeft te verrichten. Loopt alles mee, clan kan misschien een half uurtje gewonnen worden (zie adv.) GEMENGD NIEUWS De kapper te Obdam, die z'n vrouw worgde, is tot 15 jaar veroordeeld. Een veehouder te Purmerend kreeg in hooger beroep wegens het dichjtplak- ken van uiers zes dagen. Frankrijk. Maandagmorgen heeft 'n 17-j. Pool schoten gelost op de secr. van de Duitsche ambassade te Parijs, Von Rath, die ernstig werd gewond. De man wilde zich wreken op de Duitschers, die 7000 Poolsche Joden uit het land zetten en aan de ellende prijs gaven; oo*k zijn ouders behoorden daartoe. BerIJjn dreigt het de Joden nog moeilijker te zullen maken. Wat zal het eind zijn ESPERANTO. ZELFSTUDIE. Wie door zelfstudie Es peranto wil leeren, kan aan ons Bureau zonder eenige verplichting inlichtingen bekomen. IJSLAND. Na een lezing van de heer lvan Krestanov uit Bulgarije, werd in Akureyri (IJsland) 'een Esperantoclub op gericht. De plaatselijke bladen „Islandin- gur" en „Dagur" voerden een wekdijk- sche Esperanto-kolom in. OUDESCHILD. VISSCHERIJ Aangevoerd aan de Vischafslag alhier: 1 Nov.: 60 Kg. garnalen 15 ct. 2 Nov. 550 Kg. garnalen 15 ct. 3 Nov.: 575 Kg. garnalen 15 ct. 4 Nov.: 154 Kg. garnalen 15 ct. 5 Nov.: 405 Kg. garnalen 15 ct.y 304 Kg. wulken 22' - ct. 7 Nov.: 500 Kg. garnalen 15 ct.; 430 Kg. wulken 22'ct. DEN HOORN. INTREDE EN BEVESTIGING DS. W. WESSELDIJK. Na een vacature-tijd van slechts drie maanden ontving de N.H. Gemeente te Den Hoorn op Zondag 6 Nov. weer een eigen predikant in Cand. W. Wesseldijk, tevoren hulpprediker te Den Helder. Des morgens werd hij bevestigd door zijn va der L. J. Wesseldijk, em.-pred. te Huis ter Heide. Voor de gemeente en de vele familieleden en vrienden, die het Mars diep waren overgestoken om deze plech tigheid bij te wonen, was het een aangrij pend en zeer dankbaar stemmend oogen blik, toen de oude Ds. Wesseldijk na zjjn preek over Rom. 1:16, over het Evangelie, dat een kracht Gods tot zaligheid is, door handoplegging zijn zoon wijdde tot Die naar des Woords. Hij werd daarin bij gestaan door Ds. Wesseldijk van Oud- Schoonebeeke, Ds. P. Tasseron, van Eethen en Drongelen en Ds. F. Visser, van Den Burg. 's Middags deed Ds. W. Wesseldijk in tree. Ook toen deed het slanke witte torentje zijn klokgelui niet tevergeefs klin ken over het wijde zonnige Texelsche land. Een groote, echt feestelijk ge- Stemde schare vulde weldra liet hoogd kerkje, waarin de nieuwe predikant zijn eerste prediking tot zijn gemeente hield over de liefde Gods, waarvan wij ver zekerd mogen zijn In Jezus Christus, naar aanleiding van Rom. 8:38 en 39. Tot zijn ouders, familieleden en vrienden,de verschillende besturen van de gemeente Den Hoorn, de ringcollega's, die allen tegenwoordig waren, de Doopsgezinde collega Ds. Smidts, de organist en kosJ ter en ten slotte de gemeente zelf, richt te hij daarna enkele woorden, getuigend van dank, en uitsprekend de hoop op 'n goede en vruchtbare samenwerking bij de vervulling van zijn ambtswerk. Deze toespraken werden beantwoord door Ds. Smidts, zijn vader en de consulent Ds. F. Visser, die hem mede namens ge meente, ring en Texels Theologenconvent welkom heette en de gemeente verzocht tezamen met de nieuwe predikant uiting te geven aan de gemeenschap des geloofs met hem in Jezus Christus door het zin gen van Gez. 45:1 en 2. God stelle de nieuw-gewijde dienaar des woords en zijn echtgenoote tot rijke zegen voor de N. H. Gemeente te Den Hoorn en voor d-e Ned. Herv. Kerk. V. SPORT OP TEXEL Texel 1 thuis tegen Atlas: B.Beumkes H.Neijens G.Witvliet A.Verseput P.Neijens J.Weijdt Th.Lap N.deGraaf M.Vlaming H.Ran A.Verheijen Texnel 2 uit naar HRC 6: x W.Geus G.Wilner A.Dros H.Boon J.Helsloot N.N. J.Kiljan B.Kiewiet D.Huizinga C.Zutfen P. Hemelrijk Texel 3 thuis tegen JVC 2: S. Keijser J.Gieles C. Ollyslagers J.Westdorp JoopKikkert S.Langeveld A.Keijser P.Keijser N.Tuinder Jn.Rab W.Langeveld Afberichten voor Vrijdag S uur, Haller- weg no. 3. TEX. BOYS-NIEUWS. De wedstrijd tegen SVC is volgens dc verwachting verloopen. We moesten een 4—2 nederlaag boeken. Over de wedstrijd mogen we toch tevreden wezen. Vooral voor de rust werd er door ons hard ge werkt, zoodat we een 20 voorsprong hadden. Doch duidelijk kwam na de rust, het niet-trainen uit. Van ons gebrek aart uithoudingsvermogen maakte SVC dank baar gebruik. We hopen, dat nu is inge zien, dat er meer getraind moet worden. Voor Zondag een zware taak: naar BKC. Het 2e elftal gaat naar Helder 7. Dit moet een overwinning worden, hoor. De spelers van le en 2e elftal worden morgenavond om 8 uur verwacht. M. S.V.C.-NIEUWS. S. s_peelde thuis tegen Tex. Boys. Tex. Boys stond wel onderaan, maar dat S. het niet gemakkelijk zou hebben, stond vast. De B's zetten er dadelijk alles op en de achterhoede, nog niet compleet, had de handen vol. Na een gevaarlijke aanval, blijft de achterhoede een oogen blik staan en een B-speler maakt 1—0.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 6