-|ï«| k U kunt ons belasten met het Boekhandel Parkstraat. HEEL TEXEL WEET HET Leesbibliotheek BOEKHANDEL PARKSTRAAT, Weer aangevuld m. veel nieuwe boeken. 1 w :r«Vz plaatsen van advertenties in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Als het staat in de Texelsche Courant. „VOOR ELCK WAT WILS" P HEMMEN. Hoewel er op dezelfde avond (5 Nov.) een belangrijke vergadering van het zie kenfonds werd gehouden, kon het hoofd, der school toch nog 37 ouders welkoml heeten. Door omstandigheden konden dc hceren Witte en Boogaard, leden der O. C., niet aanwezig zijn; daar ambtsbezig-i heden hem naar elders riepen, was ook de Burgemeester tot diens spijt verhin-1 derd te komen. Spr. bracht dank aan de dames, die wederom zoo welwillend thee lichtjes etc. in bruikleen hadden afge-, staan. Vervolgens werden door de heer/ P. Koning, voorz. der O.C„ de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarop werden door een tiental meisjes onder leiding van mej. Spaans enkele liederen ten gehoore ge bracht, welke zeer in de smaak vielen. SCHOOLREIS. De bespreking van een aantal huishoudelijke zaken had een vlot verloop. De heer Schmit vertelde nog iets van het zoo prachtige 2-daagsche schoolreisje en wekte de ouders op, hun kinderen zooveel te doen sparen, dat ook' in 1939 de grooteren er twee dagen op uit kunnen. Daar ook het reisje der oti-> ders uitstekend geslaagd was, zal ge-> tracht worden wederom zoo'n uitstapje te organiseenen. HET ST. N1COLAASFEEST zal als vorige keer worden gevierd. De dames Koning, Steigstra, Bakker, Brouwer en Spaans zullen wederom de zorg voor de financiën en de aankoop der geschenkei» op zich nemen. SCHOOL EN LEVEN. Hierna volgde het eerste gedeelte van de causerie, geti-' teld „School en Leven", door het hoofd' der school. Spr. vatte de talrijke klachten over het L.O. als volgt samende school zou slechts levensvreemde, niet-blij ven de kennis aanbrengen. Duidelijk toonde hij aan, waarom men voorzichtig dient te zijn, niet alleen met het volledig instem-" men met de klachten van fabrikanten, officieren, deftige dames, journalisten en katheder-paedagogen, doch ook met het experimenteeren, dat immers geschiedt met kinderen en de naam der school. Is de school levensvreemd, omdat ze er niet' in de éérste plaats is voor: luchtbescher ming, melk drinken, veilig verkeer, séha- ken, doktersonderzoek en andere bij zaken? Spr. zag het doel van het L.O. vierledig: de krant leeren lezen en be grijpen, het geven van de voor ieder noodige kennis>, het leeren denken en spreken, het wekken van belangstelling; voor het goede en mooie. Men dient ech ter zijn ei&chen laag te stellen en te be denken, dat de belangrijkste resultaten' niet in rapportcijfers zijn uit te drukken. Een ©enigszins losser klasseverband achtte de heer Schmit een voordeel. Tijdens de pauze, waarin thee en koekjesi geserveerd werden, hadden dc ouders gelegenheid om met het personeel over hun kinderen te spreken. Velen be zichtigden nog eens het nieuwe gebouw., Mevr. Mantje, penningmeesteresse der O.C., bracht 11a de pauze financieel ver slag uit, hetwelk ongewijzigd goedge keurd werd. De heer Schmit besprak in het kort de bedoeling van het nieuwe K.B. van 1 Nov., regelende de taak der Oudercom missies. Er is reeds besloten om voor taan tweemaal inplaats van eenmaal per jaar te vergaderen. I11 het 2e gedeelte van zijn causerie be handelde spr. het onderwijs in de moe dertaal; hij belichtte daarbij vooral de groote waarde van liet mondeling en schriftelijk stellen. Naast het Texelsch dialect moeten de kinderen ook „alge meen beschaafd Nederlandsch,, kunnen spreken. Velen verwarren spelling entaal. De spelling is niets meer dan een af spraak 0111 taal schriftelijk vast te leg gen; hoe eenvoudiger een spelling is, hoe beter. Wanneer iemand zegt: „Ik~zieden (i.p.v. de) man" keert hij de verhouding: taai-spelling om en spreekt hij geen „alg. beschaafd Nederlandsch". Daar de tijd drong, eindigde de inlei der niet enkele opmerkingen over het rekenonderwijs. Ook hier achtte hij' groote soberheid gewenscht, terwijl Irij het 'oordeel, dat rekenen liet denkvak bij uitnemendheid zou zijn, onjuist noemde. Namens de O.C. en de ouders bracht de voorz. der O.C. aan de heer Schinitj hartelijk dank voor zijn leerzame en pret tige rede, waarmede de aanwezigen door een warm applaus instemden. Bij de rondvraag wekte mw. Mantje de ouders op, om regelmatig door de kinderen te doen sparen. De heer J. Bar-; horst vroeg, of liet ni,et mogelijk zou zijn, iedere week zoo'n leerzame cause rie te houden. De heer Schmit achtte dit te veel van het goede, doch zegde even- tueele initiatiefnemers zijn medewerking toe, mits zij zich beperkten tot één avond in de drie weken en ook andere sprekers gevraagd werden. Te ruim half 12 sloot het hoofd der school deze weer zeer geslaagde bijeen komst. St 25. Hoe ze ook peinsden, het lukte Jan en zijn vader niet, een manier 0111 te vluchten uit te denken. Eindelijk be sloten ze maar te gaan slapen en af te wachten, wat de volgende dag zou brem gen. Jan viel dadelijk in diepe slaap. Hij werd eerst wakker, toen het reeds helder licht was en iemand hem aanraakte. Het was Tzin-lo, die met grote eerbied voor hem boog: „Mag ik mijn nieuwe lieer begroeten en hem er op wijzen, dat het tijd is om op te staan. De hoge Riaad wacht reeds in de gerechtszaal. Er moet een belangrijk vonnis worden geveld". 26. Jan kleedde zich aan. Tzin-lo hing hem een plechtig wit gewaad om, een- zelfde, als de oude Lama de dag tevoren, aan had. Jan begreep, wat dit betekende: hij was reeds in de plaats van het oude opperhoofd getreden. Jan keek rond. om, te zien, of hij zijn vader zag. Maar neen; deze zou nog wel slapen in de aangrem zende kamer. Toen zij naar de gerechts zaal wandelden, vertelde Tzin-lo wat er te doen was. Er was die nacht een ge vaarlijke misdadiger gevangen genomen en nu moest Jan bij de rechtspraak het voorzitterschap waarnemen. Dit leek Jan niets prettig, vooral niet, toen Tzin-lo vertelde, dat er voor de man maar één straf mogelijk was, namelijk de dood straf. Jan wilde proberen van dat baantje af te komen. 27. Tzin-lo cn Jan kwamen in de recht zaal, waar de leden van de Hoge Raad wachtten. Het waren allen eerbiedwaar dige grijsaards met lange witte baarden., Ze bogen onderdanig voor Jan. Het was onze vriend vreemd te moede. Hij, een eenvoudige jongen, werd door deze oude' mensen met zoveel ontzag begroet. „Laat ze maar doen", dacht Jan, „ze denken, dat ik ihun opperhoofd ben." Hij nam op de troonzetel plaats. Op hetzelfde ogen blik sprong hij verschrikt op. De deur was opengegaan. Tussen twee zwaarbe wapende mannen werd de misdadiger bi 1- nengeleid. Zijn handen waren op de rug gebonden. Jan dacht, dat hij door 'e grond zou zakken van schrik. De misda diger - was zijn eigen vader. 28. Dat was te veel voor Jan. Bleek als een doek viel hij terug op de troon-' zetel. Met inspanning van al zijn krachten lukte het hem, een opkomende duizeling te overwinnen Trillend over zijn hele li chaam, luisterde hij naar een der led n van de Raad, die naast de gevangen "doc tor was gaan staan. „Geachte vader", zei de man tot Jan, „deze vreemdeling; heeft de afgelopen nacht getracht uit onze tempelstad te ontvluchten. Hij wilde onze geheimen aan de buitenwereld ver raden. Een wachter, die hem tegenhield, sloeg hij tegen de grond. De arme man stierf hetzelfde ogenblik. Enige andere) wachters gelukte het hem te overmeeste ren. U moet thans rechtspreken. Ik wil u zeggen, dat ons recht hier de dood ver-, langt". Dat spaart U tijd en moeite en bovendien DE KOSTEN VAN PORTO EN INCASSO Per 1 januari van dit jaar konden dne gemeenten in ons land bogen op een in wonersaantal beneden de 230: Serooskerke op Schouwen 244; Katwoude 111 Noord-Holland 242; Hemmen bij Nijmegen 214. Hemmen spant dus de kroon. Tweehonderd en-veertien menschen, mi nus één burgemeester, minus één ge meentesecretaris (samen verdienen ze min der dan een Amsterdamsche tramconduc teur, volgens „De Groene", waaraan we deze bijzonderheden ontleenen), minus 2 wethouders, minus zeven raadsleden (een verhoudingsgewijs evengroote Amster damsche raad zou slechts in het Stadi on kunnen vergaderenminus één gemeente-ontvanger annex gemeente- cn postbode, minus één rijksveldwachter, cén gemeente-wegtwerker en twee on derwijzers rest: 199 gewone burgers. Ze leven er grootendeels van de land en tuinbouw, in de kleinste gemeente van ons land. De boerderijen, die er alle behoorlijk uitzien, zijn op een enkele, uitzondering na het eigendom van „het kasteel", zijnde het vroegere particulie re landgoed van de adelijke familie Van Lijnden, die in 1361 de eerste Hfcer van Hemmen heeft opgeleverd en zeven jaar geleden met de 94-jarige zeventiende Heer is uitgestorven. Diens neven wei gerden de hooge successierechten te beta len, zoodat het voorvaderlijke slot thans behoort aan een genootschap voor in- en uitwendige zending, dat er regelmatig conferenties en dergelijke organiseert. Het is een idyllisch leven, daar, in de kleinste administratieve eenheid van ons land. De veldwachter heeft in drie maan den tijd slechts twee personen kunnen bekeuren ze reden zonder licht. De raad kent geen partijen, de gemeente kent geen werkloozen sinds de eenige jongeman, die te haren laste viel, bij de spoorwegen emplooi heeft gevonden. Ar me boeren komen er niet voor; het stich tingsbestuur past een scherpe selectie) toe op de candidaten, zoodra er een boer derij openvalt, waarbij niet alleen op hun kerkelijke overtuiging, maar ook o_p hun economisch weerstandsvermogen wordt ge let en wel met zeer bijzondere zorgvul digheid. Hét gevolg van een en ander is. dat Hemmen een betrekkelijk rijke gemeente mag heeten. Veel is er trouwens niet noodigi de begrooting sluit op een be drag tusschen de zeven- en negen dui zend gulden. Het is niet zoo vreemd, wan neer men dan een bedrag van f350,—, gevergd voor het maken van een pomp voor de gemeente-veldwachter, door de secretaris „een geweldig groot bedrag" hoort noemen. De gemeente kan zich de weelde van lage belastingtarieven veroor loven. Men betaalt in Hemmen ongeveer een derde minder belasting dan in Am sterdam. Talrijke personen uit omlig-i gende gemeenten willen zich dan ook in deze oase van financieele onbezorgdheid' vestigen, hetgeen echter door het bestuur, van die oase even krachtig als doeltref fend wordt tegengegaan. Handel en bedrijf beperken zich tot één winkel annex café en bakkerij. Een kapper is er niet en de dokter moet uit de gemeente Zetten komen. Een merk waardige sensatie overigens 0111 een bur gervader en zijn secretaris te hooren re detwisten over het juiste aantal nieuwe inwoners sinds het begin van ditjaar, dat reeds op het gebied van de geboorten een record heeft gevestigd: zes Hemnie-" naren zagen sinds de le Januari het levenslicht. „Er komt er nog één", werd ons bij een bezoek aan Hemmen verze kerd, „en nog maar twee hebben dit jaar het tijdelijke voor het eeuwige verwis seld". Verder heeft de Burgemeester, de heer A.R. den Hartog, niet heelemaal onge lijk, wanneer hij in een artikel in het Geldersch Landbouwblad schrijft, dat 't plaatsje Hemmen zelf nauwelijks is te onderscheiden van de vele pTittelandsdor- pen, die ons land telt. De huizen zijn er netjes, er staat een woonwagen, de meis jes gichelen er; een zachte November-zon streelt er met wat speelsche stralen de hoornen langs de weg. „De aarde is overal dezelfde". Hemmen en Amsterdam: het verschil is minder groot dan men zou denken. Wij binden uw Boeken en Tijd- schriften voor weinig geld heel netjes voor U in. Wij belasten ons met het plaat- sen van advertenties in alle bin- nen- en buitenlandsche bladen. OOSTEREND. OUDERAVOND O.L.S. IN HANDEN DER LAMA'S. I/-: I fK-gviPM »v j k-v-vi* DE GEMEENTE MET HET KLEINST AANTAL 1NWO- NtRS: 214. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 8