TRIUMPH 52!,e Jaargang Zaterdag 24 December 1938 No. 5320 ROOK 1 CENT VIRGINIA VERWEND IN SMAAK..? EERSTE BLAD. KERSTBOOM-IDYLLE Texelsche Berichten DE STER. van allerlei aard TEXELSCHE COURANT 61 Wat zou toch de wondere bekoring zijn die telken jare opnieuw van Kerstmis uit gaat Immers zijn er van die bepaalde dagen in een jaar, die gemeenschapsbe- zit van alle menschen zijn geworden, die. telkens weer even iets in ons hart doen» trillen; en tot die dagen behoort natuur-; lijk in de eerste plaats het Kerstfeest. Het dorp in de stille gewijde natuur, de stad in haar eigen gezellig milieu zij worden beide door Kerstmis op een bijzondere wijze aangeraakt en er zijn weinig menschen, die in deze dagen zoo maar met hun gewone ziel door 't léven gaan. Wat is dan toch de wondere bekoring van Kerstmis Is het nog altijd het oerinstinct van de oermensch, in wie het primitieve gei voel nog steeds sluimert, dat hij intui. tiéf het lengen der dagen voelt aanko ihen Dat daar iets van de beklemming van mist en duisternis en engte van hem wordt afgenomen en hij weer blikt in de zuivere verten van licht en toekomst Zijn het deze gevoelens, die alle be schaving te boven gaan, die wakker wor den in de vreugde van 0e Kersttijd In 't donkerst der dagen wordt plots weer het licht Der schoone verwachting ontstoken. Dan wordt weer de geurige den opgericht Met kaarsjes, die flakk'rende rooken. O, zie daar die engel, heel hoog in de top En ziet er die sterren eens blinken. Hoe kronk'len die slingers er zig-zag bij op En hoort er die klokjes eens klinken Hoe glinstert en blinkert en schittert 't al, Maar 't meest wel de glanzende oogcn Der kleinen, die hooren van kribbe en stal En zingen van Qod in den Hoooe. KOSTELOOS TOT VOLGEND JAAR. Wie zich met ingang van 1 Januari 1930 op ons blad abonneert, ontvangt het tot die datum kosteloos. OUDESCHILD. K. W. BEWAARSCHOOL. Vrijdag j.l. werden de ouders van de schoolgaande kleuters opgeroepen om de toestand der school te bespreken. De' voorz., de heer Dokkum, heette allen har telijk welkom. Het gaat, zei spr., om de financieele toestand die niet rooskleurig ia We komen jaarlijks per kind plm. fa.tekort of ongeveer f200. Dit kan; zoo niet doorgaan. We kunnen niet steeds door verlotingen en collectes de school in stand houden en zullen dus an dere midde'en moeten zoeken. Bij de uit gaven, die hoofdzakelijk uit salaris be- Wie zal de mensch in zijn diepste ve zelen kunnen ontleden om dit te kunnen beamen of verwerpen Kan het de glorie zijn, die rondom de juichende verhalen van de bijbel ligt uit gespreid Want wat men van deze ver halen wil verstaan, een glorie omhuitt ze. Er is nergens die eenige durende1 vreugde in de bijbel dan waar bjj rept van de blijde geboorte van het Christus kind. Het juicht en het zingt en het betuigt aan alle kanten, dat hier een wonder is geschied, dat over alle vreugden der we reld heenschijnt. En daar het arme menschenhart zoo gaarne zich wil laten koesteren in de blijdschap, ook al verstaat het de diepa redenen niet onmiddellijk, kan hier dan de wezenlijke reden van de eenige beko ring niet liggen Zij persen hun longetjes berstens vol lucht En zingenhet schijnt, dat ze ploffen., Hun wangetjes lijken een heerlijke vrucht, Die niemand meer op hoeft te doffen Ze luisteren stil, als de Juffrouw vertelt, Maar zien met begeerige blikken Eens schuin naar die heerlijk beladene schaal Hun sappige tongetjes slikken Straks gaan er de dames met koekjes in 't rond En straks komt er ook chocolade. De kleuters nu proppen de koek in de mond'. O, jongens, straks scheuren de naden Ze slobberen gretig de geurige drank, Die dampend hen allen omnevelt En zetten hun bekertje gauw op de bank, Dat dan wel weer vol wordt geheveld. En straks loopen allen gedwee in de rij. De boom langs, daar liggen de schatten, Ze stooten elkander heel stil in de zij, Wie kan hun gedachten bevatten In 't donkerst der dagen nu wordt door het licht Het sombere duister verbroken. Dan worden er lichtjes, o heerlijk gezicht; In duizenden hartjes ontstoken. HUIB DE RIJMELAAR staan, moet het dus bij de juffrouw ge zocht worden. Deze gaat het beslaan van het schooltje zeer ter harte en zjj heeft' toegestemd in een salarisverlaging van flOO. Dit is een zeer belangrijk be drag, zegt de voorz. De juffrouw had echter al verwacht, dat dit komen zou. Verder was er nog een voorstel, om de kosten van schoolschoonmaken uit te winnen. Als alle moeders ée'n middag helpen, is de school schoon. Dit bespaart een bedrag van f 15. Verder kon niet worden bezuinigd op de uitgaven, daar voor onderhoud al veel te weinig was uitgetrokken. Ter verhooging van de inkomsten stel de het bestuur voor, het schoolgeld te bepalen voor 1 kind f0.20, 2 kinderen) f0.35 en 3 kinderen f0 35 of hooger) te bepalen door de aanwezigen. De heer1, Joh. Slaman zou de groote gezinnen wil len ontlasten en de gezinnen met 1 kind meer willen laten betalen. Zou de vrede ons verlangende hart zachtkens binnensluipen; dat hart, dat zoo sterk op de vrede is aangelegd Want Kerstmis is vrede, vrede op aarde Daar ruischt immers door het Kerst feest heen de diepe ondertoon van vre de, van vrede, die alle verstand te bo ven gaat; en als er iets is, wat nog im mer de pakkende leuze van ons tijd perk is, dan is het de drang naar vrede, zielevrede, menschenvrede. Wat zeer zeker aan ons Kerstfeest etn groote bekoring geeft, is de dienende liefde, geschonken aan een kinderhart, als of het niet op kan. Hoeveel dagen tevoren wordt er reeds, beraamd, gedacht, inkoopen gedaan, ook plannen gemaakt, arbeid verdeeld, zang gestudeerd, kerstboomen getooid en dat; alles in de stille glans van het oprijzen* de kindeigelaat. Nooit worden handen met meer liefde uitgestoken, nooit wachten harten met 'n dieper verlangen, dan op de Kerstavond naar het wachtende kind. Maar vooral nooit worden ocgen met heiliger schroom, met eerbiediger liefde opgeslagen dan op die ééne avond. Kerstmis is het feest van de dienende liefde. Bovenal gaat bekoring uit van het kind zelf. Kerstmis is het feest van het Kind. Niet zooals de eeuw de Eeuw van het kind is. Neen, het zit dieper; het feest van het kind, van het kind in de kribbe en van ieder kind, dat hierop gelijkt. .Want Kerstmis legt het diepste wezen van het kind bloot, zijn eenige karakter trek: zijn ontvankelijkheid. Een kind is ontvankelijkheid. Daar is nog vee! meer in het k'n I on schuld en reinheid, eerlijkheid, trouw on vertrouwen, maar het diepste in een k'nd is zijn ontvankelijkheid. Zijn ontvankelijk heid voor het goede. HIIIIIIIIH VOOR HOOFD EN HART. Hlllllllll! ZONDAO Hij, die waarlijk goed en nederig is, verwaarloost zelfs niet het kleinste leed van eenig schepsel, zonder poging om het te verlichten. (Uit: Mahabharata, een Indisch gedicht) MAANDAG Hij die wacht, tot men zijn taak hem wijst, zal sterven eer zijn boodschap i- vervuld. DINSDAG Eerlijkheid haalt verdachtmaking in. WOENSDAG Het ontbreekt veel menschen niet aan kracht maar aan wil. DONDERDAG Door de moed te laten zakken laat men de last niet vallen, maar de kracht om hem te dragen. VRIJDAG Een paar minuten is vaak het een ge verschil, dat er bestaat tusschen over winning en nederlaag. ZATERDAG In weerwil van al ons zoeken is het ge luk steeds in enge kring en midden onder e!e voorwerpen te vinden, welke onder; ons onmiddellijk bereik liggen De voorz. zei, dat hierin veel billijkheid zit, doch dat menschen met 1 kind tegen een bedrag van b.v. f0.30 ook bezwaar' kunnen hebben. Als er kinderen van de school wegblijven om het schoolgeld, ontvangen we mogelijk minder in plaats van timer. Mw. noogerheiue-Diom sueioe voor de kosten voor elk gezin met f0.05 te ver» ihoogen, wat wordt aangenomen. Het schoolgeld wordt nu; 1 kind f0.20, 2kin deren f0.30, 3 kinderen f0.35. Bij de rondvraag werd verzocht Je kinderen bij mooi weer meer in de tuin te laten spelen of een wandeling mot ze te maken. Voorts om de boomen voor de school om te hakken, daar ze de lo kalen te somber maken en voor een goede speelplaats te zorgen. De heer C. Bakker stelde zich beschik baar, om zooveel mogelijk te zorgen voor een behoorlijke toestand der terreinen. Voor het zagen der boomen gaf zich ook een aantai personen op, zoodat ook deze kwestie in orde zal komen. O, om de Ster te zien, die er altijd wel is, maar om ha ir te ontdekken in scheme ring en dan haar te volgen door nachte lijk duister. Deze zomer, in een klein, stil dorpje in de bergen, zag ik op een avond, toen de. schemering begon te dalen, na dagen van aanhoudende regen, de hemel zich ver helderen, en in die stilaan verklaarde, lucht verrees vlak boven der bergen blanke toppen één enkele, groote, schit terende ster. Alsof in de weeke buigingen hunner glooiende lijnen de witte toppen die ster, droegen als in een wijde, open schaal een bloem; alsof ze haar ophieven ten don kere, nachtelijke hemel. Toen het duister die|>er en zwarter werd en al meer en kleiner sterren zicht- baar werden voor mijn oog, bleef toch meest van alle, die ééne groote ster mij trekken, en ik heb door het bergdorpje, zwijgend in de avond, geloopen als een, aan wie een groote vreugde svas bereid ik had de ster gezien in haar opgang. En.mijnoogen geboeid gehouden door haar strakke glans, liep ik voort en im mer bleef zij mij vóór en onbereikbaar en ik voelde, dat ik h iar zou kunnen volgen tot aan 's werelds einder. Toen lieten de hergen haar los uit hun greep, hooger steep zij, al hooger; een zamer werd zij al meer, los van de aarde en aan de bergen vreemd. Maar zij bleef mij wenken, bleef mij trekken. En die zomeravond werd het voor mijn ziel de gewijde nacht, vierde mijn geest Kerstnacht en verstond ik wat liet zeggen wilde: te volgen Zijn Ster... Toen volgde Haar mijn geest het Oneindige in TOCH NOG EEN BATIG SALDO? Gevraagd werd om ieder jaar een uit voering te organiseeren tegen lage en tree. Er wordt reeds aan gewerkt, voor a s. voorjaar. Als de batten meevallen, zal het gaarne ieder jaar herhaald worden Na nog een opwekking aan de ouders om ook donateur te woeden van de school, sloot de voorz. de bijeenkomst Hij hoopte, dat in Mej, la's de jaarverga dering plaats vindt, het bezoek weer zoo groot zou zijn. verdrijft U snel en zeker met Koker 12 slukt 50 ct, Proeldoos;« 2 stuks 10 ci

Texelsche Courant | 1938 | | pagina 1